Setari Cookie-uri

Soacra...este in plus

Primul lucru pe care trebuie s ail faci este sa intelegi ca nu este vina ei. Chiar iti demontreaza asta prin faptul ca a evita. Problema este a lui. Stii, nebunia inseamna sa faci acelasi lucru si sa te astepti la rezultate diferite. Schimba ceva, daca el de exepmlu se duce la mama lui, tu du-te la prietene, fa sport sau plimba-te. Schimba ceva daca vrei ca el sa se schimbe.
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 9 Decembrie 2012 16:18
iti recomand mai putin egoism,mai multa toleranta
pentru cei pe care ii iubeste prietenul tau si nu uita ca vei fi si tu la un moment dat soacra ....si poate te vei confrunta cu aceleasi probleme.....
vivianapopescu
Postat pe 10 Decembrie 2012 11:49
bravo.asa ar trebuii sa gandeasca toate soacrele si mamele
krizantema
Postat pe 10 Decembrie 2012 20:28
Nu soacra este de vina, Sotul tau este dependent de mama. La disparitia ei, el, va intra in sevraj, atunci va incepe calvarul pt tine.
hemadeus
Postat pe 10 Decembrie 2012 20:34
De la: kudika467548, la data 2012-12-02 06:00:42De ce este egoista?1 Ptr. ca doreste intimitate?!Locuiesti cu soacra sau sta toata ziua cu tine sa vezi cum este?Vor si ei, mai ales ea ,sa discute vrute si nevrute, ce-i trece prin cap, poate doreste sa umble prin casa doar in chiloti, tre. sa fie asistata de soacra?!E penibil,sunt tineri, soacra poate are alte conceptii,a trait alte vremuri, iar fiisu probabil se lasa influentat de mama cand este vorba sa i-a unele decizii.Si eu sunt soacra la randul meu ,de doua ori, insa copii locuiesc singuri si nu intervin in viata lor decat atunci cand apeleaza la mine.Nici nu m-as duce pe capul lor sa stau cu orele.Au si ei timpul planificat,vin prieteni invizita, ma duc si eu closca sa stau si sa le ascult povestile.
bravo
krizantema
Postat pe 10 Decembrie 2012 21:21
Buna,
Oricat ar parea de draguta acum lucrurile se schimba pe parcurs, mai ales daca e singurul ei baiat. Intotdeauna mamele de baieti sunt dificile, iar daca au doar unul singur il acapareaza cu totul, il divinizeaza, cred ca orice faci e insuficient pentru odrasla ei si ca tu nu te ridici la nivelul lui. In curand, dupa ce va trece valvataia dintre voi tu vei fi in plus. Sunt in aceasi situatie si primii 2 ani au fost ok, insa din al trei-lea an am vrut sa-l parasesc de mai multe ori datorita ei. Imagineaza-ti urmatoarea chestie: Mergem la ei dupa ce am servit pranzul si ne intreaba daca vrem sa mancam, la care noi raspundem ca tocmai am mancat timp in care sotul meu isi ridica tricoul sa-i arate mamei ce foale a facut, iar soacra-mea se apleaca si-l pupa pe burta spunand" burtica lu' mama". Sa precizez faptul ca baiatul avea 38 ani. Socrul meu i-a spus acum nu mai e a ta ci a ei. Raspunsul :" nu tot a mea e". Deci, sunt in plus! Mai mult de atat, mi-a spus intr-o zi ca el are un serviciu greu si sa nu-l obosesc prea tare. Tu ce intelegi prin asta? Sfatul meu: FUGI! Mi-am jurat ca daca ma despart de el din cauza ei urmatorul meu sot va fi orfan.
kudika_22097
Postat pe 11 Decembrie 2012 06:30
e greu,eu am socru si e ft dificil,nu doresc nici la dusmani sa treaca prin ce trec eu.vin acasa obosita,dupa schimbul de noapte zice >mai poti?adica am 90 de ani si nu mai pot ,e stresant ,vine la mine in dormitor cind stau acasa si imi palavrageste verzi si uscate.

oare eu mai prind 80 de ani ca el ?
in ultimele zile am inceput sa il ignor!
nu il mai suport,maninca pe ascuns,fura din frigiderul nostru,daca gatesc se aprovizioneaza ,fara probleme.tipul asta de oameni isi fac loc in viata printre fraieri,dar eu il pun la punct cite putin.

kudika441392
Postat pe 11 Decembrie 2012 13:20
Gata?! Ati redus-o la tacere? Soacra...fireste!
rondina
Postat pe 11 Decembrie 2012 15:01
esti in aceeasi situatie cu mine.dar la noi EA mai are si o atitudine negativista in tot ce vreau sa fac.si la urma se suceste daca vede ca reusesc si este bine de fata cu mine tace sau face pe pisicuta iar in spate .
kudika445600
Postat pe 11 Decembrie 2012 20:13
si noi la randul nostru avem copii....si cine stie cum vom fi noi!cu putina rabdare si intelepciune ve-ti reusi sa convetuiti frumos...mult succes!

kudika_28286
Postat pe 3 Februarie 2013 06:33
MAI BINE STATI SEPARAT PENTRU CA NU SE POATE IN ACELASI APARTAMENT SA NU INTERVINA CEVA CATA VOINTA AR AVEA FIECARE NU SE POATE SA NU VA INTALNITI MACAR SI PENTRU UN SALUT ,DRAGA DACA NU O VREI PE SOACRA SINGURA SOLUTIE E SA STATI SEPARAT .DACA E CASA EI PLECATI ASTA-I VIATA !
kudika416530
Postat pe 3 Februarie 2013 06:56
incearca sati iubesti soacra sa o respecti si totul va fi ok ,nu uitati ca si voi veti fi soace....daca nu ecsista respect fata de soacra nici voi nu o sa primiti respect la rindul vostru
kudika_26422
Postat pe 3 Februarie 2013 07:01
Draga Kudika 12538,te simti mai bine dupa cele scrise ? Sa inteleg ca tu nu ai mama,nu ai parinti ? Ai crescut fara dragostea lor,fara grija lor care te-a insotit mereu ?
Tu nu-ti vezi parintii ? Nu te gandesti niciodata la ei? Nu simti nevoia sa-ti saruti mama, sa o imbratisezi, sa-i ceri un sfat chiar daca nu vei tine cont de el ?
La randul tau vei fi mama si vei simti pe pielea ta toate gandurile pe care le-ai asternut acum pe hartie.
kudika421264
Postat pe 3 Februarie 2013 08:26
corect ,eu locuiesc cu socrul si este si mai ceva decit soacra ,dar ma impac cu gindul ca e tatal lui ,daca era tatal meu ? adevarat nu ai intimitate ,nu poti sa faci ce vrei ,te simti constrins uneori ,cind gatesc iese repede ,ce faci acolo? de ce nu faci altceva ,e dificil dar nu avem ce face.................
kudika441392
Postat pe 3 Februarie 2013 09:07
Fii fericita ca soacra este buna si multumeste-te cu asta ...Nu fi prea aspra, organizeaza-ti altfel ziua,dar nu incerca sa o scoti din timpul vostru, nici nu sti cat e de pretioasa, mai ales ca nu se baga in viata vostra si are bun simt, mai tarziu cand vor veni cei mici, iti va fi de un real folos, ai sa vezi. Si acum fie vorba intre noi : Cu ce te deranjeaza biata femeie atat de mult ? Nu cumva TU ai deja o problema, o fixatie cu Ea ? Reflecteaza si apoi mai vorbim. Ea te poate mereu ajuta cu ceva, daca spui ca e la locul ei si nu se baga, incearca si roag-o sa va faca ceva ce iti doresti si nu ai timp,cu siguranta ca o va face. Nu incerca sa il indepartezi pe sotul tau de ea, caci cea care va pierde vei fi tu. De tine depinde cum va fi acesta situatie pe care cu diplomatie o poti evita si nu ai decat de castigat ...
kudika463726
Postat pe 3 Februarie 2013 09:10
nu uita: orice nora va ajungge soacra!!!! si ce dai, tot aia primesti!!! Ha!ha!Ha!
holograf
Postat pe 3 Februarie 2013 09:19
Soacra e buna cat nu incerci sa-l scoti pe fi-su din fustele ei.
daca vei incerca sa-i iei locul sau s-o elimini din viata cotidiana a fiului ei s-ar putea sa nu mai fie asa de buna.
Grea misiune ai!
Va fi greu daca nu imposibil sa-l faci pe natarau sa inteleaga ca este adult , ca va trebui la un moment dat sa aiba o familie a lui, fara "mami"si sa rupa , in sfarsit, cordonul ombilical , sa-si vada de viata lui proprie.
Am avut o astfel de experienta si atat de tare m-a scarbit individul ca i l-am lasat ma-si cu troaca cu tot.
Thais13
Postat pe 3 Februarie 2013 09:32
De acord. Si eu am divortat din aceeasi cauza dupa o relatie se..........17 ani
kudika460860
Postat pe 3 Februarie 2013 09:58
buna! mi- as dori o soacra ca tine, a mea face exact cum spui tu, ea vine mereu, nu tine cont ca poate vreau sa mi beau cafeaua singura, ca vreau sa fac un dus si ies dezbracata, ca mai avem si noi mici discutii, iar de momente de intimitate nu mai vb, bate la usa si nu asteapta sa i raspund, intra peste noi. am incercat sa i explic, dar mi a zis " e, nu -i nimic sunteti copii mei :)))), va doaresc o zi buna, asa ca pentru domnisoara care a deschis subiectul, ELIMINO, mai rarut ca i mai dragut, voi la casa voastra, ea la a ei
lili2006
Postat pe 3 Februarie 2013 09:59
cu si guranta esto deja o soacra!
marilunada
Postat pe 3 Februarie 2013 10:08
trebuie sa te gandesti...poate si tu ai sa fii soacra.nu vei ramane tot tanara,tanara si uricioasa,asta te va face sa imbatranestu urat.pacat.
healthy011204
Postat pe 3 Februarie 2013 10:08
sunt 2 tipuri de soacre
1 nu se baga si sta la casa ei
2 tine mortis sa stea in casa cu tine

stiti de la Cimitirul Vesel Mormantul lu soacra mea...
Sub aceasta piatra grea
Zacea biata soacra mea
O luna de mai traia
Zaceam eu si citea ia
Iar voi ce cititi
SSST incet sa n-o treziti.........



asa ca unene sunt calculate, iar altele , ca a mea, si in sertarul cu chilori gasesc umblat
lili2006
Postat pe 3 Februarie 2013 10:18
Draguta ,problema este la el,nu l-a mama lui.Daca el nu se impune in fata ei,nu exista rezolvare.Deci,PARASESTE-L,este singura solutie.Nu s-au terminat barbatii la el,si sigur vei gasi un barbat pe propriile picioare
Atata timp cat el este un fatalau,nu vei scapa de" soacra".SIMPLU.
ELIMINA-L!
kudika172071
Postat pe 3 Februarie 2013 11:03
Zici s-o elimine,nu mai bine ai elimina-o pe ma-ta ca nu te-a educat?
kudika321768
Postat pe 3 Februarie 2013 11:04
ai scris ca exista un singur defect de relatie, poate nu ti-i dat seama dar ce ai acolo e un motiv de divort. daca lucrurile nu se rezolva si un prim pas ar fi sa va mutati singuri, atunci e cazul sa nu mai fiti impreuna sau ai putea sa lupti cu toate fortele. Am vazut ca multi te-au indemnat sa fii multumita, sincer cred ca glumesc, nu ai cum sa fii multumita atunci cand ai un spin in coaste.daca ar fi o femeie de treaba v-ar indemna sa stati sg sa gasiti un echilibru in casnicie si apoi, poate pe la batranete ar putea sa vina sa stea la voi, cand va avea nevoie de ajutor. nu trata problema ca si cum ar fi una minora, nu e asa. cand locuiesti cu cineva e complicat. poate sa te enerveze si felul cum isi bea cafeaua, la un moment dat, oricat de mult l-ai iubi. sunt de acord ca trebuiesc facute compromisuri, dar ai grija sa nu-ti compromiti relatia.
Experienta mea a fost fff neplacuta. Vroiam sa ne cumparam o casa cu un credit bancar si dupa ce am mers pe la mai multe banci l-am intrebat care era parerea lui si mi-a raspuns:`Stai sa o sun pe mama`. i-am zis ca eu voi lua toate hotararile in legatura cu noi pana va putea el sa-si foloseasca singur creierul. Am iesit din problema si datorita unei gafe facute de mama lui, care l-a trezit, intr-un mod cam dur, la realitate. Bafta!
ot_lia
Postat pe 3 Februarie 2013 11:20
Cred ca aici a scris o soacra! Cine a mai pomenit sa iesi cu soacra peste tot! Hai sa o invitam si in dormitor!!
Diana_Tudorache_1
Postat pe 3 Februarie 2013 11:28
VOI TOATE CARE STATI CU SOACRELE SI VA PLANGETI PE ACEST FORUM ,AR TREBUI SA TACETI! DE CE VA COMPLACETI IN SIRUATIA IN CARE SUNTETI?DE CE NU ATI DIVORTAT,DEAPARTIT?ATATA TIMP CAT ACCEPTATI SITUATIA V AMERITATII SOARTA!CE , S-AU TERMINAT BARBATII LA FATALAII AIA?NU,GURA SII SUPORTATI!
kudika172071
Postat pe 3 Februarie 2013 11:33
De la: kudika321768, la data 2013-02-03 11:04:28Zici s-o elimine,nu mai bine ai elimina-o pe ma-ta ca nu te-a educat?


Stimata doamna, fiecare isi poate exprima liber parerea vis-À-vis de acest topic. Daca parerea cuiva nu corespunde opiniilor dvs, ce-ar fi sa va abtzineti de a folosi limbajul vulgar?! Sau poate asa v-a educat mama dvs-tra?!

PS. Si eu sunt mama de baiat si doar unul am.
Roua_Deraway
Postat pe 3 Februarie 2013 11:35
De la: kudika_23545, la data 2013-02-03 11:35:00
De la: kudika321768, la data 2013-02-03 11:04:28Zici s-o elimine,nu mai bine ai elimina-o pe ma-ta ca nu te-a educat?


Stimata doamna, fiecare isi poate exprima liber parerea vis--vis de acest topic. Daca parerea cuiva nu corespunde opiniilor dvs, ce-ar fi sa va abtzineti de a folosi limbajul vulgar?! Sau poate asa v-a educat mama dvs-tra?!

PS. Si eu sunt mama de baiat si doar unul am.



Si eu sunt mama de fete ,si doar trei am,na!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Februarie 2013 11:37
De la: kudika172071, la data 2013-02-03 11:33:09VOI TOATE CARE STATI CU SOACRELE SI VA PLANGETI PE ACEST FORUM ,AR TREBUI SA TACETI! DE CE VA COMPLACETI IN SIRUATIA IN CARE SUNTETI?DE CE NU ATI DIVORTAT,DEAPARTIT?ATATA TIMP CAT ACCEPTATI SITUATIA V AMERITATII SOARTA!CE , S-AU TERMINAT BARBATII LA FATALAII AIA?NU,GURA SII SUPORTATI!


Fiecare isi stie situatia si banuiesc ca nimeni nu sta de placere cu soacra. Te-ai gandit ca ar putea exista o gramada de motive ?! Copii, situatia financiara etc ?! Nu sunt aspecte de neglijat...
Roua_Deraway
Postat pe 3 Februarie 2013 11:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare el nu isi doreste nunta asta?! 100 De la: just_me00 2 Iunie 2013 23:54
cat costa o nunta? 15 De la: kudika046333 3 Septembrie 2009 17:36
porumbei albi pt nunta ta 13 De la: MissRainbow 10 Februarie 2012 16:11
probleme sexuale 7 De la: Papusikmika 24 Iunie 2009 16:56
despre verighete 21 De la: alexandra_n 27 Mai 2009 17:36