Setari Cookie-uri

operatie de chist spart- sfat

salutare, tuturor.incep a va spune ca am nevoie de un sfat, va rog, daca ati trecut si voi prin ce am trecut eu.in urma cu o luna de zile spre diminetata m au luat niste dureri groaznice de burta, stomac, nu puteam sa mi dau seama ce ma doare, am lesinat de trei ori...ceea ce nu mi se mai intamplat nicioadata .dupa ce am rezistat eroic 2 ore, am luat tot felul de calmante care nu si au facut efectul, m am dus la urgente unde mi s au facut analize, radiografii...tot felul de investigatii...sarcina uterina nu era...ulcer perforat nu..in final s a stabilit ca era un chist care s a spart..si mi a imprastiat lichid in burta.problema era ca lichidul era foarte foarte mult.am stat pana seara cu niste dureri groaznice si seara am mai facut un eco care a aratat faptul ca lichidul nu s a retras deloc dimpotriva a crescut.m au bagat urgent in operatie...dupa 2 ore jumatate..m au scos.am aflat ca am avut hemoragie interna burta mea era plina de sange..iar ovarul stang unde am avut chistul nu a mai putut fi salvat...deoarece sangera in continuare.am stat in spital o saptamana cu tot felul de pungi dupa mine ca sa se curete tot.acum sunt acasa..ma doare putin operatia (care a fost clasica), stiu ca sunt inca foarte anemica dar nu am deloc pofta de mancare...inca ametesc...ma simt foarte slabita.problema este va maine ma duc la doi medici:unul homeopat si unul endocrinolog ptr care am facut niste analize (hormoni).dupa ce v am inebunit cu povestea mea...am o nelamurire..cum sa ma tratez???pentru ca doctorii spun ca este o mare posibilitatea sa se fomeze chisturi si pe celalalt ovar.ginecologul mi a recomandat anticonceptionale:eu sunt TOTAL impotriva lor...tind sa cred ca endocrinologul imi va recomanda acelasi lucru.im schimb am auzit ca sunt persoane care s au tratat si homeopat.asa ca ....va rog daca ati mai auzit astfel de cazuri si stiti ce tratament trebuie de facut...astept un sfat, o parere.
Va multumesc anticipat!Sanatata tuturor
by_ella84
Postat pe 16 Februarie 2010 11:15
Eu nu cunosc cazuri, dar am citit multe articole pe tema chisturilor ovariene si a altor afectiuni ginecologice si a tratarii lor; in multe astfel de articole apare numele D-nei Adriana Vlad din Deva - fitoterapeut, care este foarte apreciata pentru tratamentele prescrise si pentru rezultatele obtinute dupa urmarea lor. Poate iti va fi si tie de folos. Iti doresc sanatate multa!

D-na Adriana Vlad poate fi contactata la Farmaciile "E-Lite Nutritia", Str. Mihai Eminescu, bl. H1 sau Str. I. L. Caragiale nr. 20, Complex Full Shopping Center Deva, jud. Hunedoara, tel./fax: 0254/23.10.61, tel. 0726/76.15.57, 0729/01.58.43, e-mail: elite.nutritia@yahoo.com

http://www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/2545/tratamente-naturiste-pentru-chistul-ovarian.html
,,Fara doar si poate, eu o recomand pe d-na Adriana Vlad din Deva. Aceasta doamna (homeopat) a tratat cred ca juma' din tara asta, si multa lume ii urmeaza tratamentele naturiste. Gasiti datele de contact in articolele ei din Formula AS."
kudika026803
Postat pe 16 Februarie 2010 12:41
Multumesc mult pentru raspuns Healthy009088. Cu siguranta o sa incerc tratamntul homeopat..in cazul in care nu va da rezultate probabil ca voi fi nevoita sa iau si AC. Multumesc inca odata ptr informatii.Multa sanatatae si tie!
by_ella84
Postat pe 19 Februarie 2010 08:11
salut. in urma cu vreo 4 ani mi s-a intamplat si mie sa lesin din cauza unui chis. m-am trezit la spital si atunci am aflat cauza durerii abdominale. la fel ca si tie, doctorita mi-a prescris anticonceptionale, si sa stii ca efectul a fost extraordinar: de la 5 mm, chistul imi scazuse la 2. am continuat sa mai iau cateva luni anticonceptionale, si incetul cu incetul am scapat de tot de chist. in ziua de azi nu mai am nimic, chiar in urma cu o luna am facut ultimul ecograf, din alte motive, insa cu chistul nu mai am treaba, noroc ca mi-a scazut atunci cu anticonceptionalele
elektra_twice_healthy
Postat pe 22 Februarie 2010 11:07
Chisturile astea sunt foarte periculoase.Si mama mea a patit acelasi lucru ca si tine.Ea avea chist pe trompa si intr-o noapte din cauza ca acel chist a crescut i s-a spart trompa.LA fel avea ameteli,dureri abdominale si era foarte palida.Am dus-o la urgenta dimineata si dupa ce doctorii i-au facut toate analizele si i-au pus tot felul de diagnostice un medic si-a facut in sfarsit curaj sa o opereze sa vada de la ce e tot lichidul ala in burta.Dupa operatie dupa ce au realizat ca trompa a fost sparta de la un chist ne-a spus ca in situatia asta daca nu se face operatia in 24 ore de la spargerea trompei pacienta moare din cauza ca tot sangele se pierde pe la spartura.MAma a avut noroc si acum e bine Multumesc lui Dumnezeu.
Trebuie sa ai grija si sa stii ca si eu am auzit ca se trateaza cu anticonceptionale.Nu stiu de ce esti tu impotriva lor dar decat sa mai patesti asa ceva si Doamne Fereste sa iti pierzi si celalalt ovar este mai bine sa te tratezi.
Si ai mare grija ca la 4 ani dupa operatie mama a facut hernie si a trebuit sa ii puna plasa.Nu face prea mult efort fizic si nu ridica greutati mari deoarece ti se poate rupe praporul.
Iti doresc multa sanatate
dianax2001
Postat pe 26 Februarie 2010 12:09
De la: by_ella84, la data 2010-02-16 11:15:01salutare, tuturor.incep a va spune ca am nevoie de un sfat, va rog, daca ati trecut si voi prin ce am trecut eu.in urma cu o luna de zile spre diminetata m au luat niste dureri groaznice de burta, stomac, nu puteam sa mi dau seama ce ma doare, am lesinat de trei ori...ceea ce nu mi se mai intamplat nicioadata .dupa ce am rezistat eroic 2 ore, am luat tot felul de calmante care nu si au facut efectul, m am dus la urgente unde mi s au facut analize, radiografii...tot felul de investigatii...sarcina uterina nu era...ulcer perforat nu..in final s a stabilit ca era un chist care s a spart..si mi a imprastiat lichid in burta.problema era ca lichidul era foarte foarte mult.am stat pana seara cu niste dureri groaznice si seara am mai facut un eco care a aratat faptul ca lichidul nu s a retras deloc dimpotriva a crescut.m au bagat urgent in operatie...dupa 2 ore jumatate..m au scos.am aflat ca am avut hemoragie interna burta mea era plina de sange..iar ovarul stang unde am avut chistul nu a mai putut fi salvat...deoarece sangera in continuare.am stat in spital o saptamana cu tot felul de pungi dupa mine ca sa se curete tot.acum sunt acasa..ma doare putin operatia (care a fost clasica), stiu ca sunt inca foarte anemica dar nu am deloc pofta de mancare...inca ametesc...ma simt foarte slabita.problema este va maine ma duc la doi medici:unul homeopat si unul endocrinolog ptr care am facut niste analize (hormoni).dupa ce v am inebunit cu povestea mea...am o nelamurire..cum sa ma tratez???pentru ca doctorii spun ca este o mare posibilitatea sa se fomeze chisturi si pe celalalt ovar.ginecologul mi a recomandat anticonceptionale:eu sunt TOTAL impotriva lor...tind sa cred ca endocrinologul imi va recomanda acelasi lucru.im schimb am auzit ca sunt persoane care s au tratat si homeopat.asa ca ....va rog daca ati mai auzit astfel de cazuri si stiti ce tratament trebuie de facut...astept un sfat, o parere.
Va multumesc anticipat!Sanatata tuturor


Salut !
Boala polichistica, este ca urmare a unor hormoni care o eau razna. Este un efect hormonal. Pentru tratament, cel mai indicat este endocrinologul, care in prealabil iti face dozarile hormonale.
boala polichistica se datoreaza insuficientei suprarenalei care nu elimina suficient hormon si anume CORTIZONUL(este produs de suprarenala).Analiza; ACTH dozari cortizonice. Chisturile sunt de mai multe feluri cu lichid limpede(apa) sau amestecat cu sange , in cazul acesta , chistul a prins si un vas sanguin.
Eu am avut asa ceva, pe fondul stresului, chistul s-a dezvoltat repede si ajunsese la dimensiune unui cap de copil*, am fost programata pt. operatie, dar mi-s-a spart(cam mai bine de 1,30 litri de lichid). Tocmai atunci s-a imbolnavit si decedat tatal meu, asa ca, am neglijat pe moment fenomenul(nu ma durea). Dupa, am mers la medic am spus ce s-a intamplat si ca preventiv am luat; aloe vera , (antinflamator), A-beta care-E (antitumoral), pastile de propolis(antibiotic). Absorptia a inceput din prima saptamina,dar am continuat tratamentul,(de frica si bine am facut),cam 2 luni, adica am luat in doua prize. Totul a fost Ok. A trecut 6 ani de atunci, merg periodic si-mi fac eco. Preventiv, sa nu se mai formeze vreun chist, iau cate 2,3. flacoane de fildes off griens/an. acesta regleaza suprarenala. Totul este natural, nu-mi intoxic organismul si rezolva si alte probleme.
In concluzie; endocrinologul este acela care/baza dozarilor, iti va spune CAUZA formatiunilor chistice, tratata cauza, se reserb chisturile si nu se mai dezvolta altii. Formatiunile chistice se formeaza/locul sensibil, poate sa se dezvolte si pe rinichi, ficat,intestine etc.
Dorina.
dorina27
Postat pe 12 Martie 2010 08:44
buna..am o intrebare .. mai poti ramane insarcinata dupa o astfel de operatie? te intreb pt k am fost si eu operata de chist la ovare si tot asa mi se sparsese :( si acum sunt tare speriata daca mai pot ramane sau nu ..

nico_23
Postat pe 23 Martie 2010 11:42
De la: nico23, la data 2010-03-23 11:42:45buna..am o intrebare .. mai poti ramane insarcinata dupa o astfel de operatie? te intreb pt k am fost si eu operata de chist la ovare si tot asa mi se sparsese :( si acum sunt tare speriata daca mai pot ramane sau nu ..



daca nu s-au indepartat amandoua ovarele, se mai poate ramane insarcinata!
camiflorea
Postat pe 24 Martie 2010 17:41
Buna,am citit toate mesajele..si din pacate am si eu aceeasi problema..doar ca la voi citesc de chisturi relativ mici 5mm,2mm ...eu am un chist de 5 cm in ovar.Medicul mi-a prescris Karissa dar nu ma simt mai bine deloc..si culmea e ca am dureri ca la menstruatie,daca merg mult imi da junghiuri .
Ati avut vreuna chist de dimensiunea asta? sau doar eu sunt "norocoasa"?
bebica_89
Postat pe 11 Martie 2011 12:54
:( am trecut prin aceeasi experienta ca si by_ella84. doar ca eu am avut putin mai mult ghinion. desi ma plangeam de ovare si incercam sa spun tuturor ca durerea, desi e abdominala, eu o simt ca vine de la ovare, o doamna chirurg, prima de care am dat la urgente m a diagnosticat cu apendicita acuta. in aceeasi zi m a si operat si surpriza! dupa ce au scos apendicele, care avea dimensiunile normale (i am auzit pe doctori spunand asta in timpul operatiei), au gasit lichid in burta. cauza durerilor era un chist de 4 cm spart, la ovarul STANG!
Am o luna si jumatate de la operatie si zilele astea intentionez sa merg la eco transvaginala sa ma asigur ca ovarul meu e inca acolo si apoi sa incep un tratament fie cu AC fie homeopat.
Imi doresc ca tot mai multe fete sa se informeze despre chisturile ovariene si sa le trateze atunci cand pot fi tratate. Si as vrea sa mai subliniez ca la ecografia pelviana, de cele mai multe ori, nu se observa chisturile, asa ca fetelor, mergeti macar de 2 ori pe an la ginecolog pt ecografia TRANSVAGINALA!
Credeti ma ca sunt genul de femeie care are cu adevarat grija de zona intima (folosesc doar lactacyd pt igiena intima, fac lunar, dupa menstruatie, irigatii cu tantum rosa si merg de 4 ori pe an la ginecolog) dar toate ecografiile pe care le faceam erau in zadar pt ca nu s a observat la nici una vreun chist...
papanicolau si eco transvaginala macar de 2 ori pe an!
sanatate multa!
mickeymihaela
Postat pe 13 Octombrie 2011 04:15
Fetelor va scriu sa va mai dau cateva noi informatii aflate dupa vizita la ginecolog, pt ca mi as fi dorit sa cunosc lucrurile astea dinainte sa ma las pe mana unui chirurg.
Acum am venit de la eco transvaginala, ovarele sunt intregi, nu se vad noi chisturi, deci totu e in regula acolo jos. Dupa ce i am povestit doctorei mele cele intamplate, desi stia cam prin ce am trecut ca am tinut legatura cat am fost in spital, mi a spus ca intai de toate nu era necesar sa mi se faca nici un fel de operatie. Chistul se sparsese, ca de acolo veneau durerile insuportabile, dar tocmai pt ca se sparsese nu era nevoie de nici un fel de operatie! Lichidul de la el se elimina in timp iar eu trebuia doar sa iau niste pastilute si supozitoare pt a reduce posibilitatea inflamarii altor organe sau aparitia unor infectii.
Toata spitalizarea, toata suferinta de dupa operatie, cicatricea mare si urata cu care am ramas sunt rezultatul incapacitatii doctorilor din Romania de a da diagnosticul corect.
Asa ca, inainte sa ajungeti la parerea unui chirurg, faceti toate analizele necesare pt a depista cauza exacta a durerilor!
mickeymihaela
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:32
De la: mickeymihaela, la data 2011-10-14 19:32:57Fetelor va scriu sa va mai dau cateva noi informatii aflate dupa vizita la ginecolog, pt ca mi as fi dorit sa cunosc lucrurile astea dinainte sa ma las pe mana unui chirurg.
Acum am venit de la eco transvaginala, ovarele sunt intregi, nu se vad noi chisturi, deci totu e in regula acolo jos. Dupa ce i am povestit doctorei mele cele intamplate, desi stia cam prin ce am trecut ca am tinut legatura cat am fost in spital, mi a spus ca intai de toate nu era necesar sa mi se faca nici un fel de operatie. Chistul se sparsese, ca de acolo veneau durerile insuportabile, dar tocmai pt ca se sparsese nu era nevoie de nici un fel de operatie! Lichidul de la el se elimina in timp iar eu trebuia doar sa iau niste pastilute si supozitoare pt a reduce posibilitatea inflamarii altor organe sau aparitia unor infectii.
Toata spitalizarea, toata suferinta de dupa operatie, cicatricea mare si urata cu care am ramas sunt rezultatul incapacitatii doctorilor din Romania de a da diagnosticul corect.
Asa ca, inainte sa ajungeti la parerea unui chirurg, faceti toate analizele necesare pt a depista cauza exacta a durerilor!


Buna dimineata!. Da. Chirurgii se prefac si iti sugereaza ca este un caz de urgenta doar pentru bani, bani.Te deschid si te inchid inapoi si, ""vai ai venit in ultimul moment daca nu te operam aveai sa faci complicatii"".
O femeie activa sexual si mai ales cu ciclu neregulat sau putin, sunt predispuse la boala polichistica.
Chisturile se fac pe toata perioada, pana la menopauza, dar se resorb singuri, insa daca ai o dereglare hormonala atunci cresc in dimensiuni si uneori se sparg. Intotdeauna cand vi se spune la eco. ca aveti chisturi , mergeti la un endocrinolog, sunt medicamente care regleaza ciclul dar si topesc chisturile sau nui lasa sa o ia razna.Dar se poate sati gaseasca si o problema cu glanda tiroida. Tiroida este foarte importanta in organism.
Dorina
dorina27
Postat pe 15 Octombrie 2011 07:43
asa se intampla cand va grabiti si nu consultati mai multi medici.
eu am avut de curand niste probleme ...un accident de munca...
in prima faza am fost consultat de un chirurg...care fara sa stea pe ganduri a concluzionat -operatie.
am fost dus la un traumatolog...cara mi-a zis cadaca am vointa si rabdare ma pot recupera fara operatie.
pe aceasta baza am consultat un medic dintr-o statiune balneara si acesta mi-a confirmat ca ma pot recupera fara operatie.
am urmat tratament de recuperare mult timp...si dupa luni de zile mi-am revenit la starea initiala fara nici o interventie chirurgicala.
daca mergi la chirurg ala nu stie altceva decat sa taie
daca mergi la cel care trateaza ala stie daca e de operat sau nu.
este pentru a 2-a oara cand trec pe langa operatie...
am postat aceste "patanii"pentru a va ajuta sa trageti singuri niste concluzii
PRALEA_
Postat pe 15 Octombrie 2011 09:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Interpretare rezultat secretie vaginala 3 De la: kudika_nikole 9 Februarie 2012 17:16
SANI MOI DIN CAUZA ATICONCEPTIONALELOR 33 De la: oana_s 14 Decembrie 2009 10:02
buna 14 De la: thadoogback 20 Iunie 2011 19:32
Marirea sanilor dupa 20 de ani 17 De la: Pucca 31 Ianuarie 2010 17:34
APARAT REVOLUTIONAR- NEINVAZIV 1 De la: healthy006304 27 Aprilie 2010 18:11