Setari Cookie-uri

Participa la concurs si poti castiga unul dintre cele 10 kit-uri #CAOFATA

Vizioneaza clipul #CAOFATA “De Neoprit”, scrie-ne un comentariu si spune-ne ce prejudecati ai intampinat tu si cum le-ai depasit si poti castiga unul dintre cele 10 kit-uri #CAOFATA “De Neoprit”!
Noul videoclip Always #CAOFATA „De Neoprit” dezvaluie modul in care prejudecatile sociale limiteaza evolutia fireasca a fetelor. Cel mai nou sondaj realizat de Always dezvaluie 5 lucruri importante despre felul in care prejudecatile sociale se tranforma in limitari pentru noi fetele.
Tragerea la sorti a celor 10 castigatori va fi efectuata pe platforma Tragerilasorti.ro iar castigatorii vor fi anuntati in cadrul topicului din Forumul Kudika pe data de 20 august 2015.
concursKudika
Postat pe 12 August 2015 09:49
Ar fi fost mai usor sa avem un link catre filmulet!
Imi permit sa pun eu linkul https://www.youtube.com/watch?v=sDlc0dNCcMI

Prejudecatile ca nu pot face un anumit lucru cred ca m-au afectat cel mai mult in copilarie cand nu aveam voi sa fac anumite luucruri ca sunt fata- ca nu pot juca fotbal, ca nu ma pot catara in copaci, etc. De cand m-am maturizat, am inceput sa constientizez ca pot face tot ceea ce imi doresc!Si poate chiar sa profit de faptul ca sunt femeie! Sa nu uitam barbatii nu vor putea niciodata sa dea viata! Deci ei sunt dezavantajati! ;)
c_ella99
Postat pe 12 August 2015 16:22
Am avut si inca mai am parte de prejudecatiile oamenilor( chiar si cei mai apropiati), in legatura cu aspectul meu - ca sunt prea grasa si tb neaparat sa fiu slaba. La incepu , mai ales cand eram mai tanara, am suferit foarte mult , eram foarte pesimista dar cu timpul m-am acceptat asa cum eram, si acum chiar ma simt bine in pielea mea, stiu ca niciodata nu voi fi mai slaba. Am mai avut parte si de alte prejudecati: cand imi cautam de lucru, m-am dus la un interviu la o companie multinationala, nu am fost acceptata pt ca nu eram maritata, daca nu erai familist erai un paria , nu erai acceptat-asta era prejudecata "politica" companiei, cu toate ca in anunt nu era trecut nimic in legatura cu acest lucru. Acum sunt o mamica fericita cu 2 ingerasi si am inteles ca nu mai tb sa iau in seama nici o prejudecata . Va doresc o vara frumoasa in continuare, fara prejudecati.
olaru_mirela
Postat pe 12 August 2015 17:43
Am avut in adolescenta prejudecati ba ca sunt prea grasa ba ca sunt urata ba ca nu ma pot integra in grupul cutare ca ei sunt superiori, etc. In timp am invatat ca oamenii te judeca indiferent daca faci ceva bun sau ceva rau, asa ca acum ma ghidez dupa propriile reguli si nu-mi pasa de ce zic cei din jur, dar asta nu inseamna ca nu stiu sa ascult un sfat cand este spre binele meu
karlutzyka
Postat pe 12 August 2015 19:17
#CAOFATA.Am avut si am parte de prejudicati din partea societatii, prejudecati impuse prin educatie dar si prejudecati dobandite din propriile frustrari.In copilarie nu puteam sa fac aceleasi lucruri ca fratii mei pentru ca mama imi spunea "nu ai voie ca tu esti fata ".Dupa liceu profesorii ma indrumau doar catre profesii stereotip feminin.
gabitza_70
Postat pe 13 August 2015 12:19
De la: gabitza_70, la data 2015-08-13 12:19:14#CAOFATA.Am avut si am parte de prejudicati din partea societatii, prejudecati impuse prin educatie dar si prejudecati dobandite din propriile frustrari.In copilarie nu puteam sa fac aceleasi lucruri ca fratii mei pentru ca mama imi spunea "nu ai voie ca tu esti fata ".Dupa liceu profesorii ma indrumau doar catre profesii stereotip feminin.
sweetkiss2u
Postat pe 13 August 2015 13:40
Mereu a trebuit sa fiu cum isi doreau ceilalti. Iar din aceasta cauza, la un moment dat aveam frustrari, am inceput sa ma cred incapabila, pt ca asa vroiau ceilalti sa ma comport.
Auzeam de multe ori de la cei din jur, expresia:"Capul plecat, sabia nu il taie". Sunt de acord pana la o limita cu expresia aceasta. Nu sunt de acord ca noi, femeile sa nu avem dreptul sa ne spunem parerile, doar ptr ca noi trebuie sa fim mereu maleabile, ceea ce de fapt da impresia de slabiciune. Cu timpul am inceput sa actionez asa cum am simtit mereu, adica sa fiu cea deschisa si sincera,sa le arat celorlalti ca pot, pastrand totodata doza de bun simt. Si am avut mai mult de castigat asa decat prin a-mi suprima parerile si dorinta de a actiona.
Va recomand sa faceti la fel.
Haideti sa le demonstram celor din jur ca putem...ca suntem puternice si ca reusim.
sweetkiss2u
Postat pe 13 August 2015 13:51
Viata femeilor nu ar trebui sa stea sub semnul prejudecatilor, dar din pacate societatea in care traim conditioneaza drepturile femeilor. In timpul pubertatii aveam complexe din cauza acneei si a felului in care aratam, imi lipsea increderea in mine si puterea de a trece peste rautatile celor din jur. Odata cu trecerea timpului, tenul meu a devenit frumos, am purtat aparat dentar si am obtinut un zambet perfect, mi-am schimbat stilul vestimentar si am depasit acea perioada de transformare din timpul pubertatii. Acum mi-am recapatat increderea in mine si ma consider o persoana puternica. Din pacate am fost pusa in multe situatii in care am fost obligata sa renunt la vise din cauza faptului ca sunt fata. Inca din copilarie visam sa devin medic legist si ma loveam zilnic de fraza: "o fata nu poate fi medic legist, este o meserie prea dura, trebuie practicata doar de barbati!". Aceeasi situatie este si in cazul femeilor care lucreaza in parlament si tind spre o cariera politica sau in cazul femeilor care lucreaza ca si manager la o echipa de fotbal. In prezent sunt studenta la facultatea de Medicina si ma gandesc ce specializare sa-mi aleg, mi-am schimbat dorinta din copilarie si vreau sa devin medic cardiolog. Consider ca nu exista reguli in ceea ce priveste alegerea unei profesii, femeile pot adopta orice tip de meserie, pentru ca nu trebuie sa existe bariere
O femeie puternica nu se va simti niciodata dominata de prejudecati! Trebuie sa fim libere sa ne urmam visele si sa credem in noi!
Zambiti si simtiti-va libere!
O zi frumoasa tuturor!
Sasha_Criss
Postat pe 13 August 2015 14:22
Sa fii femeie este usor, sa fii o femeie puternica, este al naibii de greu!!! De la varsta de un an, ti se interzic anumite lucruri: nu ai voie sa te cateri, nu esti baiat, nu ai voie sa dai cu piciorul in minge, nu esti baiat!!! Ajungi la scoala, fetele stau in primele banci, baietii in spate. Fetele au codite, baietii au libertatea de a fi cum vor ei... Si apoi cresti, si iti place un baiat, rosesti cand il vezi, dar nu ii poti spune ca il placi pentru ca...nu se cade!
Termini facultatea, te angajezi, bineinteles o sa ai un job pentru o femeie. Si tot asa... Spun ceva nou? A spus altcineva, altceva?! Va pup pe toate dragele mele!
karinado1
Postat pe 13 August 2015 14:30
Dupã ce am terminat liceul m-am ”lovit” de prejudecãțile oamenilor din jurul meu în ceea ce privește urmarea unei facultãți cu profil militar de cãtre o femeie. Cu ajutorul familiei am trecut peste aceste rãutãți și acum lucrez în domeniul dorit de peste 6 ani, într-o lume ce se vrea a bãrbaților dar în care ușor ușor avem un cuvânt de spus și noi femeile.
cricris
Postat pe 13 August 2015 20:33
Am avut si inca mai am parte de prejudecatile oamenilor, in legatura cu aspectul meu - ca sunt prea grasa si trebuie neaparat sa mai slabesc. La inceput cand eram la liceu am suferit dar cu timpul m-am acceptat asa cum eram, si acum am acceptat realitatea, stiu ca niciodata nu voi fi mai slaba ,mai ales dupa doua nasteri; sunt o mamica fericita cu 2 ingerasi si am inteles ca nu mai trebuie sa iau in seama comentariile altora
tyyanna
Postat pe 14 August 2015 01:21
Dat fiind faptul ca prejudecatile sunt create de un anumit soi de oameni,indemn toate femeile,atat pe cele tinere,cat si pe cele ajunse la maturitate,la care se adaug si adolescentele, sa lupte pentru mentinerea locului de lider spiritual intr-o lume,care se vrea a barbatilor!!!Dragelor,sunteti FEMEI si acest adevar nu vi-l poate combate nimeni din aceasta lume!!!Fiti indraznete,nu va supuneti prejudecatilor de tot felul,rupeti barierele dintre voi si ceilalti,promovati frumusetea si inteligenta,care va caracterizeaza,fiti voluntare in tot faceti,traiti-va visele,nu le sugrumati prin mentalitati invechite,evoluati,caci locul vostru este pe aceeasi linie cu al barbatului,nimeni nu este superior celuilalt,ci doar lui insusi!!!Fiti remarcabile pin atitudine pozitiva si pasiti in viata,mereu sigure pe voi si pline de incredere!!!Prejudecati???Nu exista asa ceva,daca nu le permiteti accesul in viata voastra!!!Fiti libere de prejudecati,ele sunt valabile pentru oamenii slabi,lipsiti de vointa!!!
kudika_15804
Postat pe 14 August 2015 09:23
Cred ca cea mai mare prejudecata de care m-am lovit si ma lovesc inca, este aceea ca femeile nu pot face tot atatea lucruri ca barbatii. Femeile nu pot conduce la fel de bine ca barbatii, nu pot avea un loc de munca mai bine platit si lista poate continua. Idee e ca fiecare suntem ceea ce vrem sa fim ! Puterea noastra este nelimitata ! Trebuie sa ne schimbam perceptia ca am fi mai prejos decat barbatii. Nu este adevarat, femeile pot dobandi tot atatea lucruri ca si cei de sex opus. E destul loc in varf pentru toata lumea !
bubble10
Postat pe 14 August 2015 12:54
Un clip minunat,imi place la nebunie ; mie,cel putin,mi se pare ca ma face sa simt mult mai puternica decat sunt si imi da incredere in mine.
Limitarile de cele mai multe ori vin de la cei din jur,uneori poate si de la noi insine.Dar.stiu ca depinde de noi si numai de noi pentru a schimba acest lucru.
Eu m-am confruntat cu ideea celor de langa mine ca sunt o persoana slaba,care are nevoie tot timpul sa ii spuna cineva ce sa faca si ce decizii sa ia in viata.Cum am trecut peste asta ? M-am schimbat eu,nu am mai permis nimanui sa intervina in hotararile mele,in deciziile mele,si s-a dovedit ca am facut foarte bine,sunt o persoana care stie ce vrea de la viata si fac tot ceea ce depinde de mine pentru a avea viata pe care mi-o doresc .
Miricika
Postat pe 14 August 2015 15:06
Buna! Eu am intalnit vorba ca fetele sunt fiinte firave si ar trebui sa se joace doar cu papusele. Noi fetele din fata blocului am demonstrat contrarul. Am jucat fotbal chiar mai bine ca baietii.
kudika_959372
Postat pe 14 August 2015 15:37
In adolescenta m-am simtit ca sunt fortata sa ma supun modului standard in care o fata trebuie sa reactioneze si sa simta. Am incercat sa fac fata acestor presiuni din afara si cred ca am reusit!

kudika_953970
Postat pe 14 August 2015 17:35
prejudecata de a arunca cu pietre ,e cel mai usor de facut sa judeci pe altcineva,cine nu face asa ceva sau o face rar se simte bine elcuel.
kudika_975702
Postat pe 15 August 2015 20:22
In primul rand vreau sa-mi demonstrez mie insami ca pot sa fac mai mult in viata. De curand m-am apucat sa ma inscriu la un curs ( e diferit de calificarea pe care o am) si spre surprinderea mea ma descurc si imi place ceea ca invat. In meseria pe care o s-o urmez trebuie sa te misti repede si sa fii puternic...lucru care ma ajuta enorm in a-mi (re)capata increderea in mine. Vorbe de descurajare am auzit destule in viata.
dana_xyxy01
Postat pe 16 August 2015 15:16
In copilarie m-am lovit de prejudecatile parintilor si ale bunicilor ca fetele trebuie sa se joace cu papusile si nu cu masinutele.Ca fetele trebuie sa nu vorbeasca urat.
RaDu_AdyNa_87
Postat pe 16 August 2015 19:59
Dupa ce am terminat clasa a 8-a m-am lovit de prejudecatile parintilor si a bunicilor atunci cand am vrut sa ma inscriu la un liceu unde sa invat instalatii electrice.Mi-au spus ca nu am ce cauta acolo pentru ca este munca exclusiv de barbati, iar acum imi pare rau pentru ca am vazut si femei ingineri electricieni care au o viata frumoasa.
Mary-Lena_Lena
Postat pe 16 August 2015 22:46
Nu am prejudecati...ma simt bine in pielea mea
NicolettaPopa11
Postat pe 18 August 2015 10:28
Si eu am intampinat , multe descurarajari in viata de cand am terminat facultatea.
Chiar si acum ma simt descurajata usor, insa incerc sa ma adun cum pot si sa trec peste. Mi s-a spus de multe ori ca nu sunt buna de nimic si chiar am ajuns sa cred asa de slaba ma simteam. Uneori nu stiu pe ce drum sa o iau, simt ca ratacesc aiurea prin viata si chiar si acum incerc sa ma adun sa incerc sa ignor aceste lucru reusesc intr-un fel. E bine sa putem demonstra ca putem fi si noi puternice.
Ma simt bine in pielea mea nu plang de greutatea mea de cat poate uneori.Am un singur defect acela ca vorbesc prea mult uneori si mi s-a spus ma opresc, acum incerc cat mai putin si cred ca m-am inchis in mine.
kudika_25858
Postat pe 18 August 2015 16:49
Concursul s-a incheiat!
Castigatorii sunt utilizatorii:
kudika_25858
kudika_959372
tyyanna
gabitza_70
kudika_953970
RaDu_AdyNa_87
sweetkiss2u
cricris
karlutzyka
kudika_981491


Acestia vor fi anuntati pe e-mail pentru a li se oferi mai multe informatii cu privire la intrarea in posesia premiilor.
concursKudika
Postat pe 19 August 2015 12:16
Multumesc pt premiu!
NicolettaPopa11
Postat pe 19 August 2015 14:01
Mulțumesc
karlutzyka
Postat pe 20 August 2015 22:18
Multumesc frumos !
gabitza_70
Postat pe 21 August 2015 16:27
multumesc!!
kudika_988213
Postat pe 9 Septembrie 2015 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga o pereche de pantofi Pixie Shoes! 753 De la: concursKudika 19 Noiembrie 2010 11:53
Castiga unul din cele 3 pachete cu Ulei de Argan BIO de la Organique! 372 De la: concursKudika 30 Aprilie 2012 10:16
Concurs 208 Metode Inedite De Seductie 80 De la: concursKudika 13 Octombrie 2009 15:40
Concurs Tefal 1 De la: concursKudika 18 Iunie 2010 12:19
Fii frumoasa de Dragobete! Castiga unul dintre cele 3 vouchere Silhouette! 164 De la: stelanegut 23 Februarie 2012 22:57