Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

ce scrie in tora( cum ii spui tu) nu are nimic de-a face cu mohamed.. zice ca la sfarsitul omenirii va veni un profet..dupa cum se vede a trecut muuuult si bine de cand a disparut mohamed de pe fata pamantului, si pana la sfarsitul omenirii poate mai este inca.. ca asta presupui TU, e cu totul altceva. Cat despre coran, poate sa scrie ce vrea! Avand in vedere ca e scris de insusi mohamed..normal sa se ridice el singur in slavi, daca ii lipseau laudatorii
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 01:48
Alleksandra, eu vorbeam acum din punct de vedere stiintific..deci, daca ti se pare ciudat, documenteaza-te cu privire la subiect. Au aparut mai intai oamenii negrii , pt a rezista temperaturilor din Africa. Raspandindu-se oamenii s-au adaptat la climatul din locurile in care au ajuns, si astfel au aparut ''mutatiile''. De fapt de vina este o substanta din piele numita ''melamina'' care protejeaza pielea impotriva razelor ultraviolete. In functie de locul unde te aflii, aceasta este produsa in cantitate mai mare, sau mai mica. De aceea oamenii din nord sunt mai blonzi. Alte mutatii aparute sunt culoarea parului, si a ochilor.Ochii aveau la inceput culoarea caprui, iar restul culorilor sunt mutatii aparute de-a lungul timpului. Ochii negrii sunt chiar o anomalie!

Postat pe 16 Mai 2008 10:55
stii ce imi place cel mai mult? TOATE musulmancele evitati sa respaundeti la ceva ce nu va convine.. ! va tot legati de chestii marunte , cum ar fi daca adam si eva erau negrii sau rosii, dar nu raspundeti mesajelor in care vi se spune ce se intampla in coran sau cine a fost de fapt acest mohamed al vostru.. un mincinos. De ce? Nu aveti cuvinte? Sau sunt si astea,, mesaje jignitoare,, ?? E ADEVARUL si ar trebui sa va fie jena sa sustineti religia asta atat de infecta
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 11:34
si draga muslim, ochi negrii nici macar nu exista..sunt ochi caprui foarte foarte inchisi. nu va tot bagati in subiecte de care nu aveti habar. Te-ai gasit tu acum sa ne spui noua ce ai vazut pe national geografic despre cum au aparut oamenii!! Am vazut si noi acele emisiuni, si sunt si acolo numai presupuneri, nimic concret. Ca sa nu mai spun ca au o multime de presupuneri, nu doar una, de care ai adus tu aminte aici. As vrea sa vad si eu daca ma mut 500 de ani in china, cum o sa arat dupa.. o sa scad in inaltime si o sa devin bruneta cu ochi caprui si oblici? :D :D
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 11:44
Cleopatra, te-am intrebat ce legatura de rudenie exista intre cei trei pentru ca mi s-a parut ca incurci lucrurile teribil.Dar daca stii ce fel de rude erau si totusi spui ce spui, e si mai grav... Pur si simplu nu poti sa gandesti.Te citez din nou:"IN TORA (IN DEUTERONOMIE)ESTE SCRIS :DUMNEZEU I-A ZIS LUI MOISE SA LE SPUNA FIILOR LUI ISRAEL CA LE VA TRIMITE LA SFARSITUL OMENIRII UN PROFET ASEMENEA LUI,DINTRE FIII FRATILOR SAI.insa fiecare profet trimis dupa Moise,Dumnezeu sa-l binecuvanteze,,provenea dintre fiii lui Israel,ultimul fiind Isus,prin urmare e vorba de profetul Mohammadaceasta deoarece profetul este unul dintre fii urmasilor lui Ismail,care este fratele lui Isaac..."
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 12:15
Oana, SUNT jigniri, dar nu conteaza.Ceea ce postezi tu sunt pareri prsonale, iar eu nu raspund la asa ceva.Fiecare are dreptul la parerea sa, asa ca, atata vreme cat eu am libertatea de a alege ce sa cred, nu vad de ce tu nu ai avea. Daca in schimb, vii cu un citat din Coran, si intrebi despre el, am sa incerc sa iti raspund. Pana atunci insa, forumul acesta este liber, si poti sa te exprimi asa cum vrei. Dar nu te astepta ca eu sa iti raspund, pentru ca nu am sa o fac.

Postat pe 16 Mai 2008 12:24
Foarte inteligent. Profetul la care se face referire e Mohamed pt ca Mohamed e unul din urmasii lui Ismael, care e frate cu Isaac, in schimb din fiii lui Israel, care se trag DIRECT din Isaac nu se poate ridica profetul de care e vorba. Adica Mohamed e profetul in cauza in virtutea faptului ca vine din fratele lui Isaac, insa din urmasii directi ai lui Isaac nu se poate naste profetul la care se face referire in citat. E ca si cum as spune urmatoarele: Andrei si Mihai sunt frati de mama si de tata, apartinand unei familii legale(in care parintii sunt casatoriti). Pe Andrei il chiama Popescu, ceea ce inseamna ca pe uramsii fratelui lui Andrei(Mihai) ii va chema Popescu, insa pe uramsii lui Andrei nu ii poate chema Popescu.(???) Adica spun ca urmasii lui Mihai vor purta numele de Popescu in virtutea faptului ca Mihai este fratele lui Andrei(pe care am spus ca il chiama Popescu), insa urmasii lui Andrei nu au cum sa poarte numele Popescu. In fine, analogia e putin mai complicata, dar nu am timp acum s-o dezvolt acum.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 12:34
wolfy, problema e ca noi vedem altfel lucrurile. Incearca si tu sa intelegi ce vrem noi sa spunem. Si anume: atata timp cat si Isaac si Ismael au fost FRATI , si urmasii lor sunt frati, pentru ca au un stramos comun: Avraam.In interpretarea noastra, daca lui Moise i s-ar fi profetit un proroc din randul israelienilor, cuvintele ar fi fost..din neamul tau, dintre fii Israelitilor, etc. ''Din randul fiilor fratilor tai'' poate insemna la fel de bine si din randul celor care au acelasi stramos ca si tine.
Iar faptul ca Mohammad(SAW) s-a potrivit cel mai bine descrierii facute de profetie, ca si de celelalte profetii pe care le-am citat, intaresc aceasta idee. Singure, versurile sunt confuze. Impreuna, devin clare.

Postat pe 16 Mai 2008 12:34
muslim..sunt jigniri pt ca asa le interpretati voi. Dar e purul adevar.. in celelalte mesaje ale mele am dat citate din coran care instiga la violenta absoluta. Ce imi spui despre ele? Despre capitolele in care se spune ca trebuie sa nimiciti semintia ebraica? Si ce-mi spui despre femeile evreice pe care mohamed le facea concubinele lui dupa ce le omara fratii si tatii? Si inca ceva.. daca cleopatra nu raspunde, pt ca probabil nu i s-a trezit inca geniul ala cu care a facut scoala 3 in 1.. zi-mi tu unde apare numele lui mohamed in biblie?? Ea a dat ca ex evanghelia dupa ioan. NU e adevarat. Acolo nici macar o data nu se mentioneaza numele sau locul unde va aparea urmatorul profet, si nici altundeva in biblie.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 12:39
Scuza-ma muslim, dar mi se pare halucinant ce citesc. Citatul spune ca le va trimite un profet din fiii fratilor lui Moise, care sunt fiii israelitilor. Ciatatul nu se refera la toti cei care au un stramos comun cu ei, adica si la cei care se trag din Ismael, pentru simplul motiv ca Ismael, conform Torei, nu are nicio importanta. El este cel izgonit cand s-a nascut Isaac, cel de care Avraam nu a mai vrut sa stie nimic. Dupa izgonirea lui Isamel, pe urmasii lui Isaac nu i-a interesat ce s-aintamplat cu urmasii primului. Cel din urma e un fel de paria. Nu spun ca ar fi facut ceva care sa merite descrierea asta, dar asa a fost si este privit de evrei. Si in Vechhiul Testament e vorba EXCLUSIV de profeti evrei, Dumnezeu le vorbea EXCLUSIV de profetii neamului lor. Ideea ca le-ar fi putut vorbi de un profet arab e hilara. Si spui ca Biblia a fost modificata. Pai daca a fost modificata cum de poti avea incredere in ea? Tu ce crezi, ca nu au fost modificate tocmai pasajele care iti convin tie? Si stii, pana la sfarsitul lumii se pare ca mai e timp destul, de unde stii tu ca pana atunci nu se va ridica alt profet la care textul face referire? Stii ca evreii nu Il recunosc pe Iisus si inca il asteapta pe profetul vestit de versetele Vechiului Testament.Cat despre calitatea lui Iisus de Fiu al lui Dumnezeu, mi se pare ca ciatele pe care le-am dat ieri au fost mai mult decat graitoare. Daca tu nu stii sa citesti corect un text si il distorsionezi ca sa se potriveasca cu religia ta, asta e altceva.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 12:46
Scuza-ma muslim, dar mi se pare halucinant ce citesc. Citatul spune ca le va trimite un profet din fiii fratilor lui Moise, care sunt fiii israelitilor. Ciatatul nu se refera la toti cei care au un stramos comun cu ei, adica si la cei care se trag din Ismael, pentru simplul motiv ca Ismael, conform Torei, nu are nicio importanta. El este cel izgonit cand s-a nascut Isaac, cel de care Avraam nu a mai vrut sa stie nimic. Dupa izgonirea lui Isamel, pe urmasii lui Isaac nu i-a interesat ce s-aintamplat cu urmasii primului. Cel din urma e un fel de paria. Nu spun ca ar fi facut ceva care sa merite descrierea asta, dar asa a fost si este privit de evrei. Si in Vechhiul Testament e vorba EXCLUSIV de profeti evrei, Dumnezeu le vorbea EXCLUSIV de profetii neamului lor. Ideea ca le-ar fi putut vorbi de un profet arab e hilara. Si spui ca Biblia a fost modificata. Pai daca a fost modificata cum de poti avea incredere in ea? Tu ce crezi, ca nu au fost modificate tocmai pasajele care iti convin tie? Si stii, pana la sfarsitul lumii se pare ca mai e timp destul, de unde stii tu ca pana atunci nu se va ridica alt profet la care textul face referire? Stii ca evreii nu Il recunosc pe Iisus si inca il asteapta pe profetul vestit de versetele Vechiului Testament.Cat despre calitatea lui Iisus de Fiu al lui Dumnezeu, mi se pare ca ciatele pe care le-am dat ieri au fost mai mult decat graitoare. Daca tu nu stii sa citesti corect un text si il distorsionezi ca sa se potriveasca cu religia ta, asta e altceva.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 12:46
Cleopatra, inainte sa-mi spui mie ca sunt penibila, ca nu stiu despre ce e vorba si ca e nevoie sa ma documentez, cred ca ar fi cazul sa citesti tot ce scriu. Nu de alta, dar risti ca tu sa fii cea care devine penibila, cum dealtfel s-a si intamplat.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 12:49
muslim din pct de vedere biologic e foarte fals ceea ce spui....stiu foarte multa biologie..mai multa ca tine chiar..din carti..nu de la televizor...... da ..sunt jigniri pentru voi...pentru ca cititi doar coranul.....care va indoctrineaza......asta e parerea mea si nimeni nu mi-o schimba.......coranul e o doctrina pura....o carte in care se scrie despre violente crude....si putere absoluta..pe care o vreti voi...musulmanii..... de aceea voi ati inceput cu terorismul asupra Americii...pentru ca va vreti puternici...doar va vreti...ca oricum nu veti fi puternici nicioadata..sunteti prea incuiati:)
Alleksandra
Postat pe 16 Mai 2008 12:53
Chiar am citit ceva care m-a enervat. De unde stii tu Muslim ca in limba originala nu erau majuscule cand era vorba de Iisus Fiul Lui Dumnezeu? Ai vazut textele Noului Testamemnt cu ochii tai? Si daca da, stii tu sa le descifrezi? Ele au fost scrise de oameni care credeau cu tarie in natura divina a lui Iisus, asa ca textele erau graitoare in sensul asta, nu era nevoie ca ulterior sa se modifice ceva pentru a se ajunge la concluzia mai sus mentionata. Apostolii care au scris despre Iisus au crezut in El ca Fiu al lui Dumnezeu, au scris in consecinta, iar noi crestinii credem astfle pe baza textelor lor.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 12:53
Da, si eu am dat mulate citate din Coran care instiga la violenta, dar niciodata nu mi s-a raspuns nimic in legatura cu prezenta unor asemenea texte intr-o carte care se vrea sfanta.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 12:59
ajung la concluzia ca pur si simplu nu are rost.. nu ai cu cine. In primul si in primul rand acest vestit coran e scris numai si numai de mohamed. Daca ati citi ati vedea ca e pur si simplu copiat din biblie.. toate profetiile, poruncile importante sunt copiate din biblie. Bineinteles, si-a adaugat doza lui( enorma de altfel) de violenta si teroare, pt ca pe oamenii prosti numai asa ii poti controla. Mohamed era cel care pretindea ca el e nu stiu ce mare profet!! nu a facut nimic sa dovedeasca asta, nici macar una dintre micile minuni pe care le-a facut isus. Logic, nu avea cum deoarece nu era ceea ce pretindea. Interesant ca numai pe la 40 de ani s-a ,,luminat,, el si a decis ca este fratele lui isus. A avut pe cine prosti si uite ca i-a prostit de sute de ani :)) si continua sa-i prosteasca intr-un ritm ametitor si periculos. Muslim.. stii care era(poate mai este) titlul cantecului pe care toti copii musulmani il intonau la inceputul orelor de scoala?? ,,Arabii-iubitii nostri, Evreii-cainii nostri,,. Asta ca sa iti amintesc inca o data din ce popor faci parte.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 13:03
nu te gandesti ca d-zeu va pedepseste incontinuu avand in vedere ca de sute de ani traiti asupriti de toata lumea si in mijlocul razboaielor?? Nu e batator la ochi? Sau scuze, probabil asta e menirea voastra.. de fapt voi luptati in razboiul sfant :D :D pt ca asa vi se spune in coran ca trebuie si asa ajungeti in rai. Scrie clar in coran, calea cea mai simpla pt un musulman sa ajunga in rai alaturi de alah este sa moara in numele lui! Se pare ca trebuie sa duceti acest razboi sfant pana ce veti disparea cu totul de pe fata pamantului.. toti in rai
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 13:08
Oana:
Nimic din Coran nu instiga la nimicirea vreunei semintii, fie ea ebraica sau de aklt fel. In Islam nu exista ura rasiala. Profetul(saw) a avut o sotie de culoare tocmai ca sa elimine orice samanta de ura rasiala care s-ar putea naste cu timpul intre popoare. Profetul si nici companionii sai nu au avut concubine. Concubinajul este interzis in Islam. Wolfy, nu poti afirma ce stii cu siguranta cu cine vorbea si despre cine vorbea Dumnezeu si cui. Israelitii aveau exclusivitate?! Eu ma ghidez dupa Biblie, nu dupa Coran: Biblia o respect ca avand aceesi origine ca si Coranul, ia rpasajele pe care le aduc in discutie le accept doar atunci cand nu contravin cu invataturile Coranului. Daca insa contravin, caut informatii si ma documentez in aceasta directie. Asa s-a intamplat cu versurile referitoare la poligamie: in Coran spune: limita este 4, dar mai bine doar 1, in timp ce in Biblie spune : 1 singura. Dupa ce am cercetat mi-am dat seama ca de fapt Iisus nu predicase impotriva poligamiei, iar singurul vers despre acest lucru ste adus de Apostolul Pavel, crescut la Roma unde poligamia era dezaprobata. A fost doar un exemplu pentru a-ti arata cum anume gandesc eu.In legatura cu citatul despre care am vorbit ieri, mie mi se pare ca tu fortezi interpretarea, care daca s-ar fi vrut inteleasa in acest fel ar fi fost mai putin ambigua. De exemplu, s-ar fi putut folosi "-" :Iisus-fiul lui Iosiv, care era fiul lui..fiul lui Set, fiul lui Adam-fiul lui Dumnezeu. Genealogia sa se termine la Adam, care este lasat astfel fara tata si sa se revina la Iisus care sa fie vazut Fiul lui Dumnezeu are cel putin darul de a face textul foarte ambiguu. Dar eu cred ca nu e cazul, iar interpretarea mea nu este distorsionata. Cum am mai spus totusi, fiecare cu parerea lui.

Postat pe 16 Mai 2008 13:15
Alleksandra, te rog sa imi explici ce anume este fals

Postat pe 16 Mai 2008 13:16
Oana, sunt perfect de acord cu tine. Ii adresezi lui Muslim niste intrebari pe care si eu am vrut sau chiar i le-am adresat. De fapt si janice a intrebat-o cum se face ca mohamed e singurul profet care nu a facut nicio minune, dar nu i s-a raspuns la asta. Si mie mi se pare ca foarte mult din ce au arabii e pur si simplu luat de la evreii pe care atat ii urasc, la care au adugat evident anumite lucruri care sa le sustina lor importanta pe care singuri si-o dau.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 13:17
Wolfy, pentru ca in limba ebraica, ca si in araba, si armeica, nu exista majuscule. Eu cred ca s-a raspuns pe alte topicuri. De nenumarate ori, si cu multe detalii.

Postat pe 16 Mai 2008 13:17
De fapt, Mohammad(saw) a facut miracole, insa nu se pune accentul pe acestea deoarece nu aceasta a fost menirea sa.

Postat pe 16 Mai 2008 13:20
Oana, eu fac parte din poporul roman, si nu am absolut nimic de impartit cu evreii..De fapt, nu e scris de Mohammad(saw), pentru ca nu stia sa scrie..nu era copiat de la evrei pentru ca Mohammad(saw) nu stia sa citeasca.

Postat pe 16 Mai 2008 13:26
mohamed nu a facut nici un miracol..absolut.Daca sti tu contrariul, te rog sa ne demonstrezi si noua.. Mai era si modest pe deasupra :) Imi pare rau ca nu pot acum sa iti dau citatul identic, dar am sa ma documentez si am sa-ti spun exact unde scrie. Musulmanii intotdeauna au avut dreptul la 4 sotii legitime si nenumarate concubine!!! E arhicunoscut faptul ca sultanii aveau cate 30 de copii, pt ca la ei asa se masura puterea.. sa-si poata creste neamul si cat mai multi baieti sa le poarte numele. sotiile aveau drepturi financiare si uneori chiar si politice.. concubinele nu. Mai erau acele concubine care erau preferatele sultanului..cadanele..care in timp primeau si ele anumite drepturi la palat.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 13:29
Am mai spus ca si Adam, ca fiecare din noi, e considerat fiul lui Dumenzeu, in sensul de copil al lui. Deci e ok sa spui "Adam, fiul lui Dumnezeu", dar nu "Adam Fiul lui Dumnezeu." Explicatia am dat-o ieri si nu vreau sa mai reiau. Te invit si pe tine sa citesti cu atentie ce scriu daca vrei sa intri in polemica cu mine. In legatura cu monogamia - conform Bibliei, Iisus a fost virgin, si cum El este in centrul religiei crestine, rezulta ca a fi cat mai aproape de modelul lui inseamna a te apropia cat mai mult de El, adica a avea cat mai putini parteneri in acelasi timp, si chiar in timp. Ideea ca un virgin ar fi putut fi de acord cu poligamia e hilara. Iar citatul in cauza nu e interpretat fortat, ci e interpretat strict in functie de ce imi ofera textul. Fiii fratilor lui Moise sunt fiii de peste veacuri ai lui Israel, adica ai lui Isaac. Fiii fratilor lui Moise sunt nepotii de peste veacuri ai lui Ismael, nu fiii lui.Da, imi pare rau, dar israelitii aveau exclusivitate. Erau poporul ales, conform Bibliei toti profetii trebuiau sa fie evrei. Religia nu are legatura doar cu credinta, ci si cu puterea. Prin Vechiul Testament se arata importanta poporului evreu, tocmai pentru ca Dumnezeu i-a ales pe ei pentru a le vorbi, pentru a le da legi, etc. Doar nu crezi ca ar fi inceput evreii sa vobeasca de profeti arabi? Daca Biblia e o carte modificata, ar trebui sa nu ai incredere in ea. Punct. Nu sa ai incredere in unele pasaje si in altele nu. Su nu mi-ai spus, de unde stii tu ca in textele Noului Testament "Iisus Fiul lui Dumnezeu" era scris cu litera mica?
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 13:30
In plus, in coran scrie clar.. aveti dreptul sa le faceti roabele voastre pe toate femeile pe care le-ati cucerit cu mana dreapta.. se refera la prizionere de razboi.. ele nu au dreptul sa refuze relatiile sexuale. Cat despre mohamed.. stiu ca era un incult, dar totusi, el a scris coranul(direct sau indirect).. timp de 23 de ani. Cate sotii a avut? Nici nu se stie cu exactitate dar se presupune ca 14.. plus multitudinea de concubine. Si repet, era singurul care avea dreptul sa aiba relatii sexuale cu orice femeie dorea pt ca, cica, era semn de la alah. Asta era privilegiul lui, avand in vedere ca in coran se mentioneaza clar sa nu te uiti la nevasta altuia.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 13:34
Mohamed nu stia sa scrie, dar el le dicta mai multor barbati asa-zisele revelatii. Ba da, avea de unde sa stie ce e scris in Vechiul Testament, pentru ca povestirile de acolo circulau si oral. Dar ca orice povestire care se transmite pe cale orala, existau modificari fata de versiunea originala. Distanta in timp si in spatiu fata de intamplarile respective face sa apara si diferentele.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 13:34
faci parte din poporul roman insa nu te comporti ca si cum ai fi.....spui ca te iei dupa biblie dar te tot invarti cu Mohammad al tau.....ce vrei?sa ne indoctrinezi si pe noi....de ce nu esti obiectiva?....nu raspunzi la intrebarile legate de violenta si alte chestii urate din coran.... de ce ? doare adevarul ?
Alleksandra
Postat pe 16 Mai 2008 13:41
Muslim, textele Noului Testament nu au fost scrise in ebraica sau in araba, ci in greaca.
beyonce_indragostita
Postat pe 16 Mai 2008 13:42
ideea mea e urmatoarea.. nu am nimic cu musulmanii, coranul sau biblia pt ca nu cred in ele. Sunt teorii care se bat cap in cap..V-am spus, am studiat mult religia pt ca vroiam sa devin profesoara in acest domeniu. Din momentul in care incepi sa citesti biblia, chiar din primele 4 pagini iti dai seama ca e minciuna, pt ca deja din geneza se contrazice. Sunt convinsa ca biblia e modificata, dar din fericire nu atat de bine incat sa nu ne dam seama de unele aberatii evidente. Dar trebuie sa recunosc ca, in comparatie cu coranul, biblia chiar e o carte sfanta! Pt ca atata teroare si amenintare ca in coran, nu am citit nici in romanele de groaza. Ceea ce ma deranjeaza este loialitatea cu care aparati voi musulmanii niste lucruri de care pur si simplu nu aveti habar! Si e chiar dureros sa vezi atata doctrina intr-un popor.. pt ca dovediti ca nu aveti nici o scapare. Macar crestinii si altii nu instiga la violenta. Si ma mai deranjeaza faptul ca nu raspundeti clar la nici o intrebare.. evitati si dati ture in jurul subiectului fara sa stiti ce sa spuneti si atunci deviati. Scuze de genul,, nu raspund jignirilor,, etc nu-si au rostul. Noi nu facem atac la persoana..dezbatem un subiect. Nu avem nimic personal cu voi. Nu mintim si nu inventam..ce sustin eu este scris in coran!! Nu interpretez gresit si nu-mi spune ca de fapt vrea sa zica altceva dar nu se poate traduce. Recunoaste macar, daca tot nu vrei sa te trezesti
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 13:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri de Valentine`s... 3 De la: donttouch 4 Februarie 2009 14:59
CUM TRAIM? 46 De la: ema_iordanescu 27 Mai 2008 23:02
fetelor ati plati vreodata pe un barbat pentru a face sex cu voi? 35 De la: bestiutza_relouded 29 Iulie 2009 23:46
stand gratuit la www.exposhop.ro 1 De la: danatisianu 11 August 2009 20:11
Cum poti sa treci de pe locul 2 pe locul 1 in viata unui barbat? 47 De la: bruneagra25 5 August 2009 09:20