Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

muslim am luat citate traduse in romaneste din coran si le-am verificat pe aceste site-uri :
http://www.islam.tc/cgi-bin/quran/qsearch.pl?surah=4
http://www.islamicity.com/MOSQUE/ARABICSCRIPT/AYAT/47/47_4.htm
http://www.islamway.com/SF/quran/
http://quran.al-islam.com/
si inca cateva site-uri islamice pe care ti le-am citat inainte.

am cautat pe mai multe site-uri traduceri in romaneste ale coranului am luat citatele in romaneste si le-am verificat pe site-urile in engleza nu mai stiu exact pe ce site-uri am verificat dar citatele EXISTA chiar daca nu am gasit exact versetul. Reiau cateva dintre citatele de mai inainte in mare parte corespund pe primul site acolo corespunde versetul pt. ca in general am remarcat ca uneori versetele sunt numerotate diferit pe site-uri:
__________________________________________________________________________________

1)"Voi sa luptati cu ei sa devina musulmani"(Sura48:16)" - aici e greseala mea trebuia sa pun in paranteza musulmani - dar e clar citatul se referea la musulmani pt. ca spune inainte de versetul 16 in versetul 13-"48:13 And so for him who believeth not in Allah and His messenger - Lo! We have prepared a flame for disbelievers." - deci se refera la necredinciosi si in versetul 10 spune ca - "48:16 Say unto those of the wandering Arabs who were left behind: Ye will be called against a folk of mighty prowess, to fight them until they surrender; and if ye obey, Allah will give you a fair reward; but if ye turn away as ye did turn away before, He will punish you with a painful doom." - insensul ca sa se lupte cu ei pana cedau pana accepta credinta in Allah din moment ce acolo spuneau ca ei se lupta cu necrediniciosii si mai jos in alt citat se vede clar ca in conceptia islamica la capitolul necredinciosi intra si cei carora le-a fost incredintata Scriptura!!!
---------------------------------------------------------------------------------------------
2)"Loviti-i (evrei, crestini, atei) oriunde dati de ei"(Coran 2:187)"2:191 And slay them wherever ye find them, and drive them out of the places whence they drove you out, for persecution is worse than slaughter"

-----------------------------------------------------------------------------------------------
3)"Luptati cu ei pana cand inceteaza amagirea si locul este preluat de credinta in Allah "(Sura 2:189)" aici este sura 2:193 "2:193 And fight them until persecution is no more, and religion is for Allah." - dar versetul asta este!!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------
4)"Nu va faceti prieteni dintre ei ...cand isi intorc spatele ,apucati-i si ucideti-i,oriunde ii gasiti"(Sura 4:91) aici din nou am gresit era versetul 89 "4:89 They long that ye should disbelieve even as they disbelieve, that ye may be upon a level (with them). So choose not friends from them till they forsake their homes in the way of Allah; if they turn back (to enmity) then take them and kill them wherever ye find them, and choose no friend nor helper from among them," - dar din nou versetul EXISTA!!!
------------------------------------------------------------------------------------------------------

5)Loviti-i peste gat si taiati-le degetele" (Sura 8:12)
"8:12 When thy Lord inspired the angels, (saying): I am with you. So make those who believe stand firm. I will throw fear into the hearts of those who disbelieve. Then smite the necks and smite of them each finger."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
6)"Nu voi i-ati ucis ci Allah i-a ucis"(Sura 8:17)
"8:17 Ye (Muslims) slew them not, but Allah slew them. And thou (Muhammad) threwest not when thou didst throw, but Allah threw, that He might test the believers by a fair test from Him. Lo! Allah is Hearer, Knower."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
7)"Luptati-va impotriva lor pana cand nu va mai exista nici un razboi civil si pana cand toti vor crede in Allah "(Sura8:40) "8:39 And fight them until persecution is no more, and religion is all for Allah" .. cred ca gasisem p alt site ceva de genul there will be no war among you
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
8)'Luptati-va impotriva celor carora li s-a dat Scriptura , care nu cred in Allah ,Allah sa-i ucida pe toti! Cat de nebuni sunt ei!" (Sura 9:29 si urm)
"9:29 Fight against such of those who have been given the Scripture as believe not in Allah nor the Last Day, and forbid not that which Allah hath forbidden by His messenger, and follow not the Religion of Truth, until they pay the tribute readily, being brought low."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
9)"Paradisul v-a fi al celor care lupta pe calea lui Allah , care ucid si care vor fi ucisi ;lor le apartine adevarata promisiune "(Sura 9:112)
"9:111 Lo! Allah hath bought from the believers their lives and their wealth because the Garden will be theirs: they shall fight in the way of Allah and shall slay and be slain."
------------------------------------------------------------------------------------------------------
10)"Cand va intalniti cu necredinciosii , decapitati-i pana cand veti face un adevarat macel printre ei; apoi legati-i pe toti ....Iar cei ce sunt ucisi in calea lui Allah...el ii va duce in paradis "(Sura 47:4-7)
"47:4 Therefore, when ye meet the Unbelievers (in fight), smite at their necks; At length, when ye have thoroughly subdued them, bind a bond firmly (on them): thereafter (is the time for) either generosity or ransom: Until the war lays down its burdens. Thus (are ye commanded): but if it had been Allah's Will, He could certainly have exacted retribution from them (Himself); but (He lets you fight) in order to test you, some with others. But those who are slain in the Way of Allah,- He will never let their deeds be lost.
47:5 Soon will He guide them and improve their condition,Turkish:47:6 And admit them to the Garden which He has announced for them."
2)9:112 Those that turn (to Allah. in repentance; that serve Him, and praise Him; that wander in devotion to the cause of Allah,: that bow down and prostrate themselves in prayer; that enjoin good and forbid evil; and observe the limit set by Allah.- (These do rejoice). So proclaim the glad tidings to the Believers.
___________________________________________________________________________________________
DAR SINCER MUSLIM EU M-AM SATURAT DE SAPAT PRIN CITATELE ASTEA ESTE FOARTE CLAR PT ORICINE CE SCRIE AICI EFECTIV M-AM SATURAT SA ITI TOT IAU CITATE SI SA LE IAU CUVANT CU CUVANT CA SA AJUNG LA ACEEASI CONCLUZIE. ORICUM AI LUA-O E VORBA DE INSTIGARE LA VIOLENTA SI SE VEDE FOARTE CLAR IN ACEL CITAT CINE SUNT NECREDINCIOSII(APROPO CITATUL ALA E LUAT DIN TRADUCEREA INVATATULUI YUSUF DESPRE CARE AI ZIS CA A TRADUS CUM TREBUIE CORANUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DECI SA NU VII SA IMI SPUI CA ACEST CITAT NU E TRADUS CORECT !) DECI MUSLIM ASTA E IPOCRIZIEEEEE!!!!! ITI DAU CITATELE SI TU IMI SPUI CA NU CA O FI CA O PATI DEJA ATATA LE TOT INTORCI SI RASUCESTI CA M-AM SATURAT :(

Josie
Postat pe 18 Mai 2008 01:18
oana81....imi arati si mie te rog unde mohammad a sustinut ca numele sau e prezent in biblie ?????sunt foarte curioasa...:)DA CEA MAI MARE ABERATIE ESTE CA COMENTEZI ASA DE "FOAIE VERDE"...FARA SA TE FI DOCUMENTAT....DRAGA...KORANUL NU E SCRIS DE MOHAMMAD..(ACESTA NU STIA SA CITEASCA SAU SCRIE).SI NICI NU A FOST SCRIS IN TIMPUL VIETII SALE.....ARHANGHELUL GAVRIIL.....POGORA LA MOHAMMAD SI II SPUNEA AYATURI...ADICA VERSETURI,INVATATURI,PILDE....MOHAMMAD LE SPUNEA DISCIPOLILOR SAI(UCENICILOR:ABDULLAH IBN MAS'UD,ABU MUSA,UBAY IBN KA'B,ABU BAKR,HAZRAT OMAR,ZAYD......)ACESTIA DUPA MOARTEA PROFETULUI,AU ADUNAT AYAT-URILE SI AU SCRIS KORANUL...ASA CA NU MAI CAUTA NOD IN PAPURA...:)KORANUL ESTE SCRIS DE CEL PUTIN 6 UCENICI....ASEMENEA BIBLIEI....SI NU DE MOHAMMAD......"TRIMISUL A CREZUT IN CEEA CE A FOST POGORAT ASUPRA SA DE LA DOMNUL SAU.EL LAOLALTA CU CREDINCIOSII,AU CREZUT IN DUMNEZEU,IN INGERII SAI,IN CARTILE SALE,IN TRIMISII SAI,"NOI NU FACEM DEOSEBIRE INTRE TRIMISII SAI,SI EI AU SPUS:"ASCULTAM SI NE SUPUNEM!IERTAREA TA DOMNUL NOSTRU,CACI INTRU TINE ESTE DEVENIREA(CORAN 2 285)

Postat pe 18 Mai 2008 12:41
VAI DE CAPUL MEU...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PROSTIE MAI MARE NU AM INTALNIT LA NICI UN OM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:23
CLEOPATRA.. ESTI UN ADEVARAT FENOMEN.. :))))))))))))) :))))))))))) :))))))))))))))))))))
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:24
PAI NU CHIAR TU AI SUSTINUT ASTA DE LA BUN INCEPUT, IUBITO???? CHIAR TREBUIE SA COPIEZ PT A 3-A OARA MESAJULT TAU??? CITESTE-TI PRIMUL MESAJ DRAGA MEA SI AI SA TE REDESCOPERI.. AI SA AI O REVELATIE
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:26
cleopatra86 spune :.
In cartile sfinte :biblie,tora,evanghelie...apar mentiuni despre Muhammad,cu indicarea indirecta a numelui acestuia...de ex:IN CAPITOLUL 2 DIN SFANTA SCRIPTURA DIN CARTEA HAJJI(PROPOZITIA 7,LINIA A 9-A)SE SPUNE:"O SA ZGHALTAIE TOATE NATIUNILE,O SA VINA HIMADA(IN ARABA VECHE MUHAMMAD)PU TOATE NATIUNILE,O SA UMPLE ACEASTA CASA CU GLORIE"ASTFEL A GRAIT DOMNUL............IN TORA (IN DEUTERONOMIE)ESTE SCRIS :DUMNEZEU I-A ZIS LUI MOISE SA LE SPUNA FIILOR LUI ISRAEL CA LE VA TRIMITE LA SFARSITUL OMENIRII UN PROFET ASEMENEA LUI,DINTRE FIII FRATILOR SAI.insa fiecare profet trimis dupa Moise,Dumnezeu sa-l binecuvanteze,,provenea dintre fiii lui Israel,ultimul fiind Isus,prin urmare e vorba de profetul Mohammadaceasta deoarece profetul este unul dintre fii urmasilor lui Ismail,care este fratele lui Isaac....IN EVANGHELIA DUPA IOAN,1416 SE SPUNE:"VA VENI ACEL CE VA ADUCE CU SINE LUMINa DIN FARAN(DESERTUL AL HIJAZ),IMPREUNA CU EL VOR VENI ZECE MII DE SFINTI."de fapt acest nr reprezinta exact nr ostasilor cu care Muhammad a cucerit mecca............IN KORAN SCRIE:"CAND A GRAIT ISUS ,FIUL MARIEI"FII AI LUI ISRAEL,EU VA SUNT TRIMISVOUA DREP MARTURIE PU CEEA CE S-A AMINTIT IN TORA,SI SA VA DAU VESTEA CEA BUNA A VENIRII DUPA MINE A TRIMISULUI AHEMED"SURA AS-SAF,6....................SI IN TAFSIR MIHAMMAD A ZIS:"NOI TOTI PROFETII,SUNTEM FRATI.RELIGIA NOASTRA E UNICA,IAR EU SUNT CEL MAI APROPIAT DE ISUS ,FIUL MARIEI,CACI INTRE NOI NU EXISTA NICI UN ALT PROFET.."

Postat pe: 20 Martie 2008, ora 19:50 Raporteaza abuz de limbaj
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:26
REPET.. DACA NU CUMVA AI INTELES NICI DE DATA ASTA.............. IN KORAN SCRIE:"CAND A GRAIT ISUS ,FIUL MARIEI"FII AI LUI ISRAEL,EU VA SUNT TRIMISVOUA DREP MARTURIE PU CEEA CE S-A AMINTIT IN TORA,SI SA VA DAU VESTEA CEA BUNA A VENIRII DUPA MINE A TRIMISULUI AHEMED"SURA AS-SAF,6....................SI IN TAFSIR MIHAMMAD A ZIS:"NOI TOTI PROFETII,SUNTEM FRATI.RELIGIA NOASTRA E UNICA,IAR EU SUNT CEL MAI APROPIAT DE ISUS ,FIUL MARIEI,CACI INTRE NOI NU EXISTA NICI UN ALT PROFET.." Postat pe: 20 Martie 2008, ora 19:50 Raporteaza abuz de limbaj TU AI SCRIS TOATE ASTEA SI ACUMA MA INTREBI PE MINE DE UNDE LE-AM SCOS CA ASA CEVA NU EXISTA??????????/ :D :D :D VAI DE CAPUL MEU.. MARE E GRADINA DOMNULUI SI MULTI PROSTI II SAR GARDUL CAND E POARTA DESCHISA
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:28
SE GANDI CLEOPATRA SA NE LOVEASCA PUTIN CU INTELIGENTA EI SCLIPITOARE.. TE-AM MAI INTREBAT DRAGA MEA..MACAR CELE 10 CLASE LE-AI TERMINAT??? BANUIESC CA DE AIA AI TERMINAT TU SCOALA LA 17 ANI, CA ALTFEL NU-MI EXPLIC CUM ESTI ATAT DE GREA DE CAP
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:30
CAT DESPRE MOHAMED, HAI SA TE LUMINEZ EU DACA TOT ESTI MUSULMANA DEGEABA.. EL A SCRIS CORANUL DRAGA MEA, INDIRECT BINEINTELES PT CA ERA UN ANALFABET INCULT. DAR TOT CE SCRIE IN CORAN A ,,SCRIS,, EL , CICA II SOPTEA INGERUL GABRIEL :))) .. SE VEDE CA I-A SOPTIT CAM GRESIT SARACUL INGER.. AAAA! INCA CEVA..LOGIC CA ACEST CORAN A FOST SCRIS IN TIMPUL VIETII LUI!!! DIN MOMENT CE EL L-A SCRIS..DICTARILE LUI AU DURAT 23 DE ANI..CA A ,,IESIT PE PIATA,, DUPA CE A MURIT EL ASTA E PARTEA DOUA.
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:34
DECI IUBITA MEA CLEOPATRA..DU-TE SI CULCA-TE CA POATE AI NOROCUL SA TE TREZESTI MAI ISTEATA PUTIN. ITI DAI SINGURA CU FIRMA-N CAP
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 13:34
culmea prostiei oana..CITEZ CE AM SCRIS MAI SUS:"OANA ,IMI ARATI SI MIE TE ROG ,UNDE MOHAMMAD A SUSTINUT CA NUMELE SAU E PREZENT IN BIBLIE??????? ....exemplele date de mine,nu sunt inventate ci sunt luate din biblie si tora.SI NU SUNT CUVINTELE LUI MOHAMMAD DESPRE EL INSUSI....CI PREVESTIREA VENIRII LUI DE CATRE .. MOISE,ISUS,IOAN..CRED CA TU STAI CAM RAU CU GANDIREA....IMPERTINENTA SI PROSTIE TOTALA,HAI CA M-AI ENERVAT....CUM PUTEA MOHAMMAD SA SCRIE SINGUR DESPRE VENIREA SA IN BIBLIE SAU TORA,CAND EL S-A NASCUT PESTE 600 ANI DUPA MOARTE LUI ISUS....??????????????????????????????????????????????????????????????????NU MAI DA PASTE SI COPY PE CITATELE PE CARE LE-AM SCRIS....CA O FACI DEGEABA....STIU FOARTE BINE CE AM SCRIS SI CE INSEAMNA CELE SCRISE....SPRE DEOSEBIRE DE TINE,CARE CITESTI PRINTRE RANDURI....SI MAI REPET DOCUMENTEAZA-TE FETITO....KORANUL A FOST ADUNAT SI SCRIS DUPA MOARTEA LUI MOHAMMAD....SI NU IN TIMPUL VIETII ACESTUIA....DACA ITI PARE CA NU AI INCREDERE IN CEEA CE-A FOST SCRIS DUPA EL...ATUNCI PEREMITEMI SA-TI ADUC LA CUNOSTINTA CA SI BIBLIA A FOST SCRISA DUPA MOARTEA LUI ISUS...SI TOT DE CATIVA OAMENI SIMPLI...CARE PUTEAU SA MAI UITE ANUMITE LUCRURI,SA ASCUNDA INTENTIONAT,SAU SA ADAUGE DE LA EI......ASA CA NU MAI VENI CU GANDURI ISTETE DE GENUL....KORANUL ESTE INVENTIE,DAR BIBLIA CUVANTUL LUI DUMNEZEU...DOVEZI CA NU ESTE INVERS AI??????????????/DACA NU ATUNCI "RETRAGE-TE DE PE ACEST TOPIC"TE-AM CITAT DRAGA OANA....:)

Postat pe 18 Mai 2008 14:12
cleopatra..sincer, deja ma dezgusti..am ajuns sa ne spunem proaste una la alta dar scuza-ma, numai de prostie dai dovada. De o prostie enoooooorma.. care citeste printre randuri esti tu!!!! Am spus eu ca biblia e cuvantul lui d-zeu????? Ai citit macar ce am scris sau asa te-a luminat pe tine alah sa mai vii cu un mesaj pe-aici?? IN KORAN SCRIE:"CAND A GRAIT ISUS ,FIUL MARIEI"FII AI LUI ISRAEL,EU VA SUNT TRIMISVOUA DREP MARTURIE PU CEEA CE S-A AMINTIT IN TORA,SI SA VA DAU VESTEA CEA BUNA A VENIRII DUPA MINE A TRIMISULUI AHEMED"SURA AS-SAF,6.................... dau copy-paste pt ca TU scrii prostiile astea si ma intrebi pe mine de unde le scot!!!! Nu tu ai scris ce am copiat eu mai sus? Nu scrie aici ca..,,in koran scrie ca isus a dat vestea venirii lui ahmed,,...CAND DRACU A ZIS ISUS ASA CEVA???? UNDE A ZIS CA NOI NU STIM??? SI CUM MAMA DRACULUI POTI SA FI ATAT DE INGUSTA LA MINTE INCAT SA TOT SUSTII CA NU MOHAMED A SCRIS CORANUL?? NORMAL CA NU EL CU MANA LUI, DAR EL A SPUS TOT CE SCRIE ACOLO! EXACT CUM ISUS A SPUS TOT CE AU REPRODUS APOSTOLII IN BIBLIE. IN ACEST SENS CLEOPATRA AU SCRIS EI CARTILE..
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 14:29
CLEOPATRA, imi pare rau ca am ajuns la asta dar ori esti proasta ori asa esti tu. Dar deja tampenia ta e absolut deranjanta..Este peste capacitatea mea de a intelege cum poate cineva sa fie atat de absurd si sa invarta lucrurile atat de mult!!!!!! Ca un catar dobitoc. sincer, mie mi-ai dovedit cu varf si indesat de cat te duce capul si de ce esti in stare. Sunt convinsa ca si celorlati. Lasa-ma in plata domnului ca nu mai am nervi pt prostia ta. Scrie aici cat vrei, ingroapa-te mai mult in stupizenia ta ca eu m-am plictisit enorm deja.. Doamne fereste.. saracul alah..ingusti discipoli si-a gasit. Normal, ca pe un om cu cap nu il poti prostii in asemenea masura. Poate un om prost sa recunoasca un om destept? Nu. De ce? Pt ca e prea prost. E rau sa fi asa dar mai rau e sa nu-ti dai seama. Asta sa nu o iei personal, e o generalizare..
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 14:39
pe toate celelalte va pup..eu renunt sa mai dezbat subiecte cu persoane de genul asta.
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 14:41
.... DA,IN CORAN SCRIE.....CA ISUS A PREVESTIT VENIREA LUI MOHAMMAD.....E SI LOGIC SA CRED ,SA SUSTIN ACESTEA,DEOARECE PU MINE CORANUL E CARTEA SFANTA,E CUVANTUL LUI DUMNEZEU.........SI CUVANTUL LUI DUMNEZEU E MAI PRESUS DE ORICE....DAR SE PARE CA TE-AI PIERDUT...SARACUTA DE TINE.....CITEZ OANA81..:"ISUS A DAT VESTEA VENIRII LUI AHMED , CAND DRACU A ZIS ISUS ASA CEVA?UNDE A ZIS, CA NOI NU STIM?"...........................exact despre asta si era vorba pe aici.:)...eu si muslim am dat citate din noul testament ,vech testament.......unde indirect se zice despre venirea unui profet(mohammad)......analizeaza,citeste si vei vedea ca citatele sunt exact extase din biblie.....se anunta venirea unui profet"mangaitorul,faclie,farclit..etcacuma tu decizi sa intelegi ce vrei....despre cine vorbeste biblia...noi musulmanii credem ca despre mohammad...dar tu ce crezi...?????????????????????despre cine anunta moise,ioan.....??????????????????

Postat pe 18 Mai 2008 14:55
buuuuuuuuuuuuun.... daca consideri ca biblia vorbeste ,anunta venirea nu a lui mohammad ci a lui isus.....atunci...reese ca isus e profet,si nu fiul lui dumnezeu...dumnezeu i-a zis lui moise:"sa le spuna fiilor lui israel,ca la sfarsitul omenirii,le va trimite UN PROFET asemenea lui,dintre fii fratilor sai"..........PROFET.....ADICA CEL CE V-A VENI...V-A FI PROFET,ASEMENEA LUI MOISE,DECI DACA ISUS E FIUL LUI DUMNEZEU...NU ARE CUM SA FIE PROFET......ORI E LAIE ORI BALAIE.....MULTE LUCRURI RAMAN IN CEATA....DRAGA OANA..E MAI USOR DIN NECUNOASTERE SA ADOPTI"PRACTICA STRUTULUI"DECAT SA DEZBATI CEEA CE NU STII...MACAR DACA AI DEZBATE LINISTIT,FARA JIGNIRI SI CUVINTE OBSCENE....DAR ASA DAI DOVADA DE INCAPACITATE DE-A CONVERSA......

Postat pe 18 Mai 2008 15:07
cleo..du-te si culca-te ca te agiti degeaba. Chiar nu ma mai intereseaza ce scrii tu, absolut nicaieri. si da, ai in sfarsit dreptate in ceva; nu pot conversa, nu cu persoane cu o minte ca a ta.
oana81
Postat pe 18 Mai 2008 15:12
cleopatra am mai discutat acele citate si am spus ca dupa Moise au mai fost si alti profeti/prooroci Ilie, Ioan. Nu avea cum sa faca referinta taman la Mohamed care apare dupa Ilie, Ioan, Iisus chiar. Daca ar fi vreo referinta la Mohammad am mai explicat ca ar fi trebuit sa fie in NT. Dar am explicat si acolo la cine se referea Duhul Adevarului. CE NU INTELEGI???? Si crede-ma ca nu are rost sa te iei de oana pt. ca tu esti cea care ai probleme cu argumentarea. Spunea amme intr-un post ca in cazul in care esti femeie nu puteai sa aduci un deserviciu mai mare acestei religii decat scriind pe aceste topicuri:) In caz ca nu ai remarcat am preferat sa discut cu muslim pt. ca muslim chiar aducea argumente pe cand tu faci un talmes balmes acolo de nici tu nu mai stii ce scrii - ca sa nu mai zic ca posturile tale sunt cam ilizibile si greoi de urmarit mai ales cand te apuci sa scrii doar cu majuscule.
Josie
Postat pe 18 Mai 2008 15:40
Cleopatra, interpretarile tale ale citatului din Deutronom sunt absolut aberante, si am mai demonstart-o si inainte. Asta daca poti intelege ce iti spun. Apoi, calitatatile de profet si de Fiu al Lui Dumnezeu sunt diferite. Cu alte cuvinte, daca esti profet nu rezulta ca esti neaparat Fiu al lui Dumnezeu, iar daca esti Fiu al lui Dumnezeu nu rezulta neaparat ca esti profet. Deci poti sa fii Fiul lui Dumnezeu, sa stai pe munte si sa te uiti la soare fara sa ai nimic de-a face cu religia.Pentru crestini Iisus e ambele, adica si profet si Fiu al lui Dumnezeu.Normal ca ciatatul din Deutronom se referea la calitatea de profet a lui Iisus, pentru ca in text se spune ca se va ridica di fiii fratilor lui Moise(adica din Israel si Isaac, nu din Ismael)un profet ca si el, adica ca Moise.Logic ca nu putea sa spuna "voi trimite un profet ca si tine, pe Fiul lui Dumnezeu", pentru ca Moise nu era fiul lui Dumnezeu in sens de nascut din Dumnezeu.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 10:42
Muslim, la inceputul discutiilor despre religie am avut o parere mai buna despre tine. Spui intr-un post anterior ca citatele pe care le-am dat noi referitor la Iisus Fiul lui Dumnezeu nu puteau fi scrise cu litera mare pentru ca in araba si aramaica nu se scria cu majuscula. Ba ma si admonestezi spunand ca ai si demonstrat asta pe alte topicuri, cu exemple chiar. Eu ti-am spus ca e irelevant faptul ca in araba si aramaica nu existau majuscule, pentru simplul motiv ca textele despre care vorbeam(Noul Testament) au fost scrise in greaca. Ma intreb ce fel de argumente ai adus tu pe alte topicuri daca porneau de la o premisa falasa legata de Noul Testament, anume faptul ca fusese scris in araba sau aramaica. Cred ca nu gresesc prea mult spunand ca false. Apoi, mi se pare PENIBIL sa vorbesti despre limba in care au fost scrise textele in cauza daca nu stii care e limba respectiva. Imi pare rau ca trebuie sa scriu asta aici, si crede-ma ca m-am gandit bine inainte so fac, dar comportamentul tau denota ignoranta( a nu sti), si ceea ce decurge din "calitatea" de a fi ignoranta in conditiile in care intri in discutii legate de subiecte pe care nu le stapanesti(prostia). Din punctul meu de vedere nu e asa o mare problema sa nu stii, e o chestie care te priveste personal, dar sa te amesteci in discutii despre lucruri pe care nu le stii mi se pare curata prostie. Si e rau nu numai pentru tine, ci si pentru cei din jurul tau, in sensul ca poti sa convingi niste oameni fara informatie si slabi de inger ca ceea ce spui tu e adevarat.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:04
Apoi spui: "ai dreptate..era greaca..si:''Greaca veche era scrisã în Alfabetul grecesc, cu unele variaþii, în funcþie de dialect. Textele vechi erau scrise în stil boustrephedon, dar, în timpul perioadei clasice, scrierea de la stânga la dreapta s-a standardizat. Ediþiile moderne ale textelor vechi greceºti sunt scrise, de obicei, cu accente ºi semne de aspiraþie, spaþierea cuvintelor, punctuaþie modernã ºi, uneori litere majuscule ºi minuscule, dar acestea au fost introduse târziu. Greaca veche se scria, de fapt, doar cu majuscule, fãrã spaþii între cuvinte, fãrã semne de punctuaþie sau de aspiraþie ºi fãrã accente.''

beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:09
Adica la inceput imi spui ca nu puteau fi scrise cuvintele cu litere mari pentru ca in ebraica, aramaica si araba( oare ce legatura are araba cu Biblia ???) nu se scria cu litere mari. Apoi spui ca de fapt nu avem de unde sa stim daca chiar a existat intentia autorului de a scrie cuvintele cu litere mari, pentru ca in greaca veche toate se scriau cu majuscula. Ti-ai schimbat argumentatia. Dar e firesc, avand in vedere ca pornea de la o premisa falsa. Legat de greaca veche, din nou informatiile legate de ea sunt irelevante. Textele Noului Testament nu au fost scrise in greaca veche, ci in Koine, greaca obisnuita, forma populara a limbii de care vorbim.Am cautat foarte mult pe internet si nu am gasit informatii potrivit carora in Koine se scria numai cu majuscule, ba chiar am gasit informatie potrivit careia se scria in ambele feluri. Marturisesc ca nu am gasit nimic legat de faptul ca se scria sau nu cu majuscula la inceputul cuvintelor.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:17
Apoi, avand in vedere ca amandoua avem studii legate de limba(presupun ca si tu ai studiat istoria limbii romane, istoria limbii romane literare, istoria limbii engleze, lingvistica romanica), stim cat de dificil e subiectul. In primul rand trebuie sa stii enorm de multe lucruri, sa ai capacitatea de a compara, SA STUDIEZI IN ORIGINAL TEXTELE PE CARE LE ABORDEZI. Asa ca internetul nu poate oferi o informatie atat de profunda si de ramificata, si cu siguranta internetul nu tine loc de creier. Adica daca gasesti ceva informatie despre Koine nu inseamna ca poti sa discerni daca e corecta sau nu, si in cazul in care e corecta, sa o intelegi. Si cu siguranta ca internetul nu iti ofera editia facsimilata a textelor Noului Testament. Asta e o treaba de specialisti, de oameni care si-au petrecut intrega viata studiind limba in cauza.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:24
Si scrirea cu majuscula nu venea decat sa vina in sprijinul faptului ca e vorba de Fiul lui Dumnezeu, in sensul de nascut din Dumnezeu. Textele sunt graitoare. In Noul Testament se vorbeste despre Dumnezeu Tatal, Fiul, si Sfantul Duh. Termenul de "Sfanta Treime" a fost introdus pentru a sintetiza prezenta celor trei entitati contopite intr-una singura. Si inainte sa mai spui ca religia crestina e politeista, ti-as sugera sa te informezi. Incepe prin insusirea termenului"consubstantialitate" legat de crestinism. Pe bune, invata inainte sa intri in discutii de genul asta.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:29
Apoi, mi se pare gretos faptul ca in anumite discutii se reiau aceleasi "argumente" despre care s-a demonstrat ca sunt false. De exemplu legat de crimele celor care isi spuneau crestini. Desi s-a scris in nenumarate randuri ca nu exista niciun pasaj in NT care sa justifice crima, se reiau intrebari care au primit de mult raspuns. E ca si cum lui Muslim si Cleopatrei li s-ar face tabula rasa ca sa poata sa spuna din nou aceleasi falsitati.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:33
Scuze, intr-unul din comentariile mele s-a strcurat o greseala din cauza vitezei de scriere. In loc de "m-am gandit bine inainte so fac", trebuia sa scriu" m-am gandit bine inainte s-o fac".
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:46
Cleopatra, de fiecare data cand citesc ce scrii ma enervez. Unde a folosit Oana cuvinte obscene?
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:48
Si apropo. "Cel ce VA veni, VA fi profet." Daca Iisus e Fiul Lui Dumnezeu nu inseamana ca nu are cum sa fie profet. O calitate nu o include pe cealalta - daca esti profet esti si Fiul lui Dumnezeu, daca esti Fiul lui Dumnezeu esti si profet - dar nici nu o exclude - daca esti profet nu ai cum sa fii si Fiul lui Dumnezeu, daca esti Fiul lui Dumnezeu nu ai cum sa fii si profet. Sunt doua notiuni diferite care nu se includ una pe cealalta dar nici nu se exclud.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 11:54
Ciatatul din Ioan, capitolul 14, versetele 16 -17, este urmatorul:"16ªi Eu voi ruga pe Tatãl, ºi El vã va da un alt Mîngîietor (Greceºte: Paraclet, apãrãtor, ajutor.), care sã rãmînã cu voi în veac;

17ºi anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu -l poate primi, pentrucã nu -L vede ºi nu -L cunoaºte; dar voi Îl cunoaºteþi, cãci rãmîne cu voi, ºi va fi în voi."
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 12:32
Conform Cleopatrei, citatul e "IN EVANGHELIA DUPA IOAN,1416 SE SPUNE:"VA VENI ACEL CE VA ADUCE CU SINE LUMINa DIN FARAN(DESERTUL AL HIJAZ),IMPREUNA CU EL VOR VENI ZECE MII DE SFINTI."
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 12:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce nu ati accepta ..?? 110 De la: Roco 14 Iulie 2009 12:51
confesiunea unui suflet 11 De la: oana_iftemi 8 Iunie 2014 22:08
Buna,kudiki!!!! 14 De la: dany39 4 Decembrie 2014 16:40
Aurora Constantin – castigatoarea bursei Google 2011 1 De la: stiridebine_ro 26 Martie 2011 23:20
am nevoie de ajutor...in legatura cu un motanel 23 De la: otilia3012 1 Aprilie 2014 10:38