Setari Cookie-uri

avortul - crima?

De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:21:27[21:16:10']
Eu dau mancarea mea si la un strain, copilul meu va avea totul de la mine in comparatie cu tine care nici macar sa l nasti nu ai vrut ca iti era frica ca nu o sa mai ai bani de farduri, ruj, parfumuri, probabil din salariul tau de vanzatoare nu ti le permiti asta e, iti era frica ca le pierzi inlocuinu le cu lapte pentru copil, si firmituri daca i dadeai si tot traia, nu aveai inima sa l lasi la cresa, cum traiesti tu traia si el, dar daca esti o sarantoaca a cui este vina ? daca erai saraca nu mai aveai bani de platit internetul si nu mai aveai timp sa dai cu biblia peste bot la altii...


Vita cretina, asta a fost acum 3 ani, ca eu am facut un avort , nu fac avort zilnic...prietenul meu cand a auzit ca sunt gravida, a plecat in spania..ca era o condamnare la saracie..ghici unde a plecat...la fosta prietena...aa, da, m-a sunat mereu, si a si vrut sa ne impacam, dar am realizat ca e un las...nu am avut nimic, dar acum am, bani sa platesc si chiria, si intretinerea, si net...
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 21:27
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 20:16:08
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 20:09:47
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 20:07:48
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 20:04:43
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 20:01:56Ce ai simtit in inima ta, Dumnezeule, cat de pustie poti fi, ce inima de piatra ai, eu una nu te inteleg, nu voi putea niciodata....


ma bucur ca inima ta este plina de iubire atat pentru prieteni si pentru dusmani, si niciodata nu te-ai simtit superioara celor din jur, pentru ca modestia ta si altruismul tau este deasupra intelegerii umane...esti Dumnezeu in forma feminina...


nu sunt Dumnezeu, dar sigur avem viata de la El, eu respect tot ceea ce inseamna viata pe acest pamant


Minti! Nu ma respecti pe mine... Puteai sa iti exprimi dezacordul fatza de ce spun eu intr-un mod politicos , dar ai ales sa jicnesti..si asha ai jicni orice fata care ar posta...deci, Minti! Tu nu te iubesti de cat pe tine


In primul rand ma iubesc pe mine, apoi pe altii, e normal, e una din cele 10 porunci pe care le respect.



Ooops, you dit it again !

Postat pe 23 Februarie 2009 21:28
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:21:27
Eu dau mancarea mea si la un strain, copilul meu va avea totul de la mine in comparatie cu tine care nici macar sa l nasti nu ai vrut ca iti era frica ca nu o sa mai ai bani de farduri, ruj, parfumuri, probabil din salariul tau de vanzatoare nu ti le permiti asta e, iti era frica ca le pierzi inlocuinu le cu lapte pentru copil, si firmituri daca i dadeai si tot traia, nu aveai inima sa l lasi la cresa, cum traiesti tu traia si el, dar daca esti o sarantoaca a cui este vina ? daca erai saraca nu mai aveai bani de platit internetul si nu mai aveai timp sa dai cu biblia peste bot la altii...


pana sa dai nastere unei progenituri ,mai ai de lucrat la socializare in primul rand si apoi la multe alte lucruri banale cum ar fi criza economica, balene esuate , poluare subtierea stratului de ozon ... etc. poate problemele astea ti se par mai interesante ca despre avort biblie si alte alea ne-am lamurit...

dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Februarie 2009 21:29
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:21:27
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 21:16:10
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:12:44Dumnezeu iarta pacatele atunci cand regreti ca le ai facut, dar voi nu aveti nici cea mai mica remuscare, asta e, viata voastra, corpul vostru, fostii vostri copii, poate si unicii, cine stie...


Ia intreaba-te daca Dumnezeu iarta faptul ca tu jicnesti pe altii? la asta te-ai gandit? te intrebi daca Dumnezeu iarta faptul ca tu nu te iubesti decat pe tine? Esti periculos de proasta, sunt mai multe grade de prostie, macar unii prosti sunt amuzantzi, tu esti doar o frustrata care cauta cu disperare oameni care sa ii spuna cat de luminoasa este ea si ce aura dumnezeiasca are deasupra capului...nu esti decat un monument de egoism, iar porunca pe care ai spus-o nu exista nicaieri in Biblie, cretino! Bine ca nu ai copii, pentru ca le-ai lua mancarea de la gura si le-ai lasa resturile, pentru ca te iubesti mai mult pe tine, mai mult, decat pe ceilalti...


Eu dau mancarea mea si la un strain, copilul meu va avea totul de la mine in comparatie cu tine care nici macar sa l nasti nu ai vrut ca iti era frica ca nu o sa mai ai bani de farduri, ruj, parfumuri, probabil din salariul tau de vanzatoare nu ti le permiti asta e, iti era frica ca le pierzi inlocuinu le cu lapte pentru copil, si firmituri daca i dadeai si tot traia, nu aveai inima sa l lasi la cresa, cum traiesti tu traia si el, dar daca esti o sarantoaca a cui este vina ? daca erai saraca nu mai aveai bani de platit internetul si nu mai aveai timp sa dai cu biblia peste bot la altii...


si nu avea tu grija, ca nu am avut nimic, nici macar o vorba buna, cand am ramas gravida si m-a parasit prietenul, pentru ca era sarcina ca o condamnare la saracie. Am avut o prietena credincioasa care a spus ca nu ma ajuta ca nu sunt demna sa primesc ajutor, pentru ca nu eram maritata si este un mare pacat sa faci un copil nefiind maritata...imi doresc sa treci prin ce am trecut eu, sa primesti ajutorul pe care l-am primit eu , dar sa ramai asha, imputzito, fara taria pe care am avut-o eu sa merg mai departe.....vorbesti de rujuri, farduri, aspect fizic...fata draga, eu atunci ma gandeam ca nici carte de munca nu aveam, si nu as fi primit nici macar ajutorul de la stat, si nu as fi avut ce sa pun copilului pe masa...
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 21:30
imi pare rau pentru ce ti s a intamplat, nu te judec, copilul nu avea nici o vina, vina o porti tu, te rog mergi la biserica sa te spovedesti si sa ti dea canon, te vei simti mai bine in sufletul tau sunt sigura, vei gasi acea liniste in sufletul tau
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 21:32
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:32:24imi pare rau pentru ce ti s a intamplat, nu te judec, copilul nu avea nici o vina, vina o porti tu, te rog mergi la biserica sa te spovedesti si sa ti dea canon, te vei simti mai bine in sufletul tau sunt sigura, vei gasi acea liniste in sufletul tau


acum spui ca nu ma judeci? citeste-ti celelate postari ..si apoi mai vorbim...esti rea...nu incerca sa dregi busuiocul acum...sunt multe fete care trec prin ce am trecut eu, si nu ma refer doar la avort, ci la faptul ca sunt singure si iau decizia asta singure si apoi lumea le judeca....
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 21:34
daca as fi ramas insarcinata inainte sa stiu ca o sa ma casatoresc cu actualul sot, si sincer m am gandit ca este posibil sa raman insarcinata, imi propusesem sa fac copilul chiar daca nu ma casatoream cu el
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 21:37
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:37:02daca as fi ramas insarcinata inainte sa stiu ca o sa ma casatoresc cu actualul sot, si sincer m am gandit ca este posibil sa raman insarcinata, imi propusesem sa fac copilul chiar daca nu ma casatoream cu el


foarte frumos..eu stateam in gazda si nu aveam carte de munca...daca nasteam, nu as fi putut lucra o perioada, automat bani din parti, gazda nu o aveam cu ce achita...nu as suporta gandul ca sa vad propriul meu copil in bratzele altei femei (pt ca la situatia financiara de atunci, cam la asta s-ar fi ajuns)...a fost decizia mea personala, si oameni care judeca pe ceilalti si arunca cu noroi, am intalnit si in viatza reala...au o situatie financiara buna, au si parintii care ii ajuta, si bunicii, dar ei judeca...
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 21:42
dar parintii tai nu te ar fi ajutat deloc?
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 21:50
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:50:58dar parintii tai nu te ar fi ajutat deloc?



nu imiplace sa imi zic viatza pe net..nu, deja nu mai stateam cu mama mea, stateam in chirie cu prietenul meu..mama mea nu era de acord cu relatia, chipurile din cauza ca eu eram studenta, iar el nu avea facultate, sincer cred ca era invidioasa, ca ea tocmai divortzase...imi reprosa ca ii folosesc vesela fara sa ii cer voie, nu manca cu noi la masa, oricum, mai mult de o luna nu am putut locui cu ea, (sa nu crezi ca stateam pe banii ei, prietenul meu lyucra, si imi gasisem si eu de lucru)
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 21:55
mai mult, de la divortz, mama mea a vrut ca fratele meu sa stea la tata pentru ca , citez " l-a facut pentru ca in comunism avortul era interzis, si l-a crescut ca o intelegere cu tatal meu, dar daca ei divortzeaza, intelegerea cade" spun asta ca sa vezi unde poate duce interzicerea legala a avortului....si drept urmare il alunga des, noaptea din casa, pe "bastard" (asha i se adresa mama mea fratelui meu)..si cam atunci au inceput certurile...odata cu divortul, eu ma certam cu ea ca tot il alunga pe fratele meu...cand a vazut ca eu chiar am o relatie serioasa, s-a dilit complet...
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 21:59
Inseamna ca nici nu i ai spus de sarcina in aceasta situatie
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 22:00
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:32:24imi pare rau pentru ce ti s a intamplat, nu te judec, copilul nu avea nici o vina, vina o porti tu, te rog mergi la biserica sa te spovedesti si sa ti dea canon, te vei simti mai bine in sufletul tau sunt sigura, vei gasi acea liniste in sufletul tau
fato da' continui sa fi facuta gramada de prostie serios asa
intr-o singura propozitie spui ca nu judeci dar o gasesti vinovata???
da-o ma dracu' de treaba du-te si fa altceva ca esti deja depasita de evenimente.

dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Februarie 2009 22:03
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 22:00:02Inseamna ca nici nu i ai spus de sarcina in aceasta situatie


normal ca nu era momentul pt un copil, tu chiar crezi ca toate care fac avort , o fac pt ca nu vor sa renuntze la rujuri?
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 22:05
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:37:02daca as fi ramas insarcinata inainte sa stiu ca o sa ma casatoresc cu actualul sot, si sincer m am gandit ca este posibil sa raman insarcinata, imi propusesem sa fac copilul chiar daca nu ma casatoream cu el

multumeste-i lui Dumnezeu ca inca nu e-a incercat cu pierderea unei sarcini sau cu vreo decizie de luat in privinta asta si pe urma indrazneste macar sa deschizi gura sa vorbesti despre avort sau o sarcina.

dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Februarie 2009 22:05
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 21:59:39mai mult, de la divortz, mama mea a vrut ca fratele meu sa stea la tata pentru ca , citez " l-a facut pentru ca in comunism avortul era interzis, si l-a crescut ca o intelegere cu tatal meu, dar daca ei divortzeaza, intelegerea cade" spun asta ca sa vezi unde poate duce interzicerea legala a avortului....si drept urmare il alunga des, noaptea din casa, pe "bastard" (asha i se adresa mama mea fratelui meu)..si cam atunci au inceput certurile...odata cu divortul, eu ma certam cu ea ca tot il alunga pe fratele meu...cand a vazut ca eu chiar am o relatie serioasa, s-a dilit complet...


Dumnezeule, saracul fratele tau, acum inteleg mai bine de ce ai luat aceasta hotarare, dar te rog eu o straina sa nu mai faci acest pacat in viata ta, eu cred ca vei fi o mama minunata care nu si va alunga copii asa cum o face mama ta acum, probabil are si ea greutatile ei, ea stie, tu ti poti face viata frumoasa, sa nu ti fie frica ca viitorii tai copii vor suferi ca tine si fratele tau, trebuie sa fii puternica si sa crezi in ajutorul lui Dumnezeu, te va ajuta, sunt atat de nebanuite caile lui, metodele prin care te ajuta ca o sa te minunezi
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 22:06
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 22:06:01
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 21:59:39mai mult, de la divortz, mama mea a vrut ca fratele meu sa stea la tata pentru ca , citez " l-a facut pentru ca in comunism avortul era interzis, si l-a crescut ca o intelegere cu tatal meu, dar daca ei divortzeaza, intelegerea cade" spun asta ca sa vezi unde poate duce interzicerea legala a avortului....si drept urmare il alunga des, noaptea din casa, pe "bastard" (asha i se adresa mama mea fratelui meu)..si cam atunci au inceput certurile...odata cu divortul, eu ma certam cu ea ca tot il alunga pe fratele meu...cand a vazut ca eu chiar am o relatie serioasa, s-a dilit complet...


Dumnezeule, saracul fratele tau, acum inteleg mai bine de ce ai luat aceasta hotarare, dar te rog eu o straina sa nu mai faci acest pacat in viata ta, eu cred ca vei fi o mama minunata care nu si va alunga copii asa cum o face mama ta acum, probabil are si ea greutatile ei, ea stie, tu ti poti face viata frumoasa, sa nu ti fie frica ca viitorii tai copii vor suferi ca tine si fratele tau, trebuie sa fii puternica si sa crezi in ajutorul lui Dumnezeu, te va ajuta, sunt atat de nebanuite caile lui, metodele prin care te ajuta ca o sa te minunezi


Multumesc la fel! Sa stii ca nimic nu e ceea ce pare a fi, si sa nu mai etichetezi pe nimeni asha. Niciodata nu poti sa stii motivele pe care le-a avut un om cand a facut ceva....



Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 22:09
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-23 22:05:35
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 21:37:02daca as fi ramas insarcinata inainte sa stiu ca o sa ma casatoresc cu actualul sot, si sincer m am gandit ca este posibil sa raman insarcinata, imi propusesem sa fac copilul chiar daca nu ma casatoream cu el

multumeste-i lui Dumnezeu ca inca nu e-a incercat cu pierderea unei sarcini sau cu vreo decizie de luat in privinta asta si pe urma indrazneste macar sa deschizi gura sa vorbesti despre avort sau o sarcina.



de ce continui sa ma ataci, fereasca Dumnezeu pe toate femeile de avort, ori crezi ca eu imi doresc ca femeile sa ramana insarcinate si sa avorteze, vorbesc de acea neliniste pe care o simte acea femeie dupa avort, simti ca s a naruit lumea cu totul, simti din toata fiinta ta ca ai facut ceva rau, poti sa te rogi la Dumnezeu sa te ierte si sa te ajute sa nu mai treci vrodata prin asa ceva.
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 22:10
Ok, recunosc ca acest subiect mie mi-a dat de gandit , nu acum, chiar si inainte, pt ca automat m-am gandit ca si eu am fost "facuta" pt ca legea interzicea avortul, si nu pt ca as fi fost dorita...vreau sa spun ca mi-a dat de gandit aceasta tema inca inainte de a-mi incepe viatza sexuala...mi-a dat de gandit si mai mult vazand ce face mama mea cu fratele meu..practic se folosea de el, ca sa-l loveasca pe fostul ei sotz..nu trebuie sa faci un copil daca nu simti ca il vrei, si daca situatia nu itzi permite...ce timp are o mama care munceste 12 ore pe zi sa plateasca chiria si hrana, ce timp mai are sa se bucure de copilul ei? ..nu prea are...normal ca ma feresc sa mai fac avort...dar ma si feresc sa fac copii, pentru ca vreau sa simt ca sunt pregatita, nu vreau sa imi fie copilul o povara, nu vreau sa ajung sa il vad ca pe o piatra legata de gat, asha cum mama noastra ne-a vazut pe noi...si , in primul rand, vreau sa fie fericit
Aladiah
Postat pe 23 Februarie 2009 22:16
Dumnezeu ne incearca, sa nu l parasim, e atat de scurta viata noastra, trebuie sa ne pastram sinceritatea, iubirea pentru aproapele nostru, oricat ar fi de greu sa nu cedam ispitelor, priviti ce vremuri traim fetelor, astea nu sunt vremuri bune, timpul trece din ce in ce mai repede, traim doar pentru bani, pentru altii, uitam de viata noastra, de greselile noastre, uitam sa facem pe cineva sa zambeasca, uitam sa ajutam pe cineva, daca am fi fost nemuritori era ok, aveam tot timpul la dispozitie sa facem lucruri bune. Hai sa ne trezim, sa ne iubim viata asa cum este, sa l iubim pe Dumnezeul nostru care are grija de noi si ne iarta greselile, precum si noi iertam gresitilor nostri, SA IERTAM, SA IUBIM DUSMANUL< SA OFERIMI DIN PAINEA NOASTRA APROAPELUI, SA FIM MAI BUNI, SA AJUTAM PE CEL CARE VINE SI CERE, SA CITIM PRINTRE RANDURI CINE ARE NEVOIE DE AJUTOR.
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 22:17
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 22:16:58Ok, recunosc ca acest subiect mie mi-a dat de gandit , nu acum, chiar si inainte, pt ca automat m-am gandit ca si eu am fost "facuta" pt ca legea interzicea avortul, si nu pt ca as fi fost dorita...vreau sa spun ca mi-a dat de gandit aceasta tema inca inainte de a-mi incepe viatza sexuala...mi-a dat de gandit si mai mult vazand ce face mama mea cu fratele meu..practic se folosea de el, ca sa-l loveasca pe fostul ei sotz..nu trebuie sa faci un copil daca nu simti ca il vrei, si daca situatia nu itzi permite...ce timp are o mama care munceste 12 ore pe zi sa plateasca chiria si hrana, ce timp mai are sa se bucure de copilul ei? ..nu prea are...normal ca ma feresc sa mai fac avort...dar ma si feresc sa fac copii, pentru ca vreau sa simt ca sunt pregatita, nu vreau sa imi fie copilul o povara, nu vreau sa ajung sa il vad ca pe o piatra legata de gat, asha cum mama noastra ne-a vazut pe noi...si , in primul rand, vreau sa fie fericit


Copiii tai vor fi fericiti o sa vezi
lovingwife
Postat pe 23 Februarie 2009 22:18
AVORTUL ESTE CRIMA!!!!!! din prima clipa a conceperii, chestia aia e VIATA! eu am 18 ani, daca as ramane insarcinata nu as avorta....crede-ma sunt ortodoxa, nu merg prea des la biserica, cred in dumnezeu...dar eu nu pot concepe ideea unui avort, psihic nu as putea trece peste asta, as innebuni. mai vb
pinochio91roxana
Postat pe 13 Martie 2009 15:42
eu stiu o vb DACA POTI AJUTA PE CINEVA CU O VB BUNA FA-O DAR DACA VB TA JIGNESTE [chiar daca uneori se intimpla sa ai dreptate ]taci VEI FACE MAI MULT RAU DECIT BINE ......IAR DREPTATE NU POATE SA ISI FACA UN OM SINGUR ORICIT AR INCERCA .sper din toata inima sa nu va mai certati .sta oare in puterea voastra sa judecati sau sa iertati pacatele altora?pt celke care au facut avort imi pare rau si ma rog pt ele sa isi gaseasca linistea sufleteasca si puterea de a depasii momentul?mai mult de atit nu pot sa fac .va pup fetelor si nu vamai suparati cu astfel de lucruri .menirea unei femei este o intreaga poveste ce nu merita tiriita in noroi oric de trista ar fii povestea .va pup si imi cer iertare daca vreun cuv din discursul meu a deranjat pe cineva1sper sa ajungeti la vb lui DUMNEZEU CA TOT ATI VB DE EL ....ISUS A SPUS ASA ''NU JUDECA CACI LA RINDUI VEI FII JUDECAT IAR CU CE MASURA MASORI CU ACEEASI TI SE VA MASURA!DUMNEZEU SA VA BINECUVINTEZE INIMILE SI PACEA SA DOMNEASCA IN SUFLET!
ramona_balanescu
Postat pe 14 Martie 2009 22:10
De la: OanaTrifu, la data 2008-06-24 13:49:03se poate numi avortul crima? si daca da, este mai corect sa parasesti copilul fiindca nu-l poti creste din tot soiul de motive? sau sa-l lasi sa moara de foame apoi? sau sa stii ca de fapt nu-ti poti permite sa-i asiguri un viitor decent? ce parere aveti?

depinde de cate saptamani are sarcina dar da in general eu o consider o crima deoarece acum cand exista atatea metode sa nu ramai insarcinata si cred ca nu e nevoie sa le enumar eu cred ca le stiti si voi de ce sa risti sa ramai insarcinata
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 15:12
nu inteleg de ce trebuie sa va jigniti asa..sunteti femei si trebuie sa va purtati ca atara!!!amintiti-va asta!!!!si da!eu sunt de parere ca este o crima,mai ales ca suntem in 2009 fetelor!!!exista atatea metode de a te proteja!!!
luiza_mi
Postat pe 26 Martie 2009 15:17
De la: lovingwife, la data 2009-02-23 22:06:01
De la: Aladiah, la data 2009-02-23 21:59:39mai mult, de la divortz, mama mea a vrut ca fratele meu sa stea la tata pentru ca , citez " l-a facut pentru ca in comunism avortul era interzis, si l-a crescut ca o intelegere cu tatal meu, dar daca ei divortzeaza, intelegerea cade" spun asta ca sa vezi unde poate duce interzicerea legala a avortului....si drept urmare il alunga des, noaptea din casa, pe "bastard" (asha i se adresa mama mea fratelui meu)..si cam atunci au inceput certurile...odata cu divortul, eu ma certam cu ea ca tot il alunga pe fratele meu...cand a vazut ca eu chiar am o relatie serioasa, s-a dilit complet...


Dumnezeule, saracul fratele tau, acum inteleg mai bine de ce ai luat aceasta hotarare, dar te rog eu o straina sa nu mai faci acest pacat in viata ta, eu cred ca vei fi o mama minunata care nu si va alunga copii asa cum o face mama ta acum, probabil are si ea greutatile ei, ea stie, tu ti poti face viata frumoasa, sa nu ti fie frica ca viitorii tai copii vor suferi ca tine si fratele tau, trebuie sa fii puternica si sa crezi in ajutorul lui Dumnezeu, te va ajuta, sunt atat de nebanuite caile lui, metodele prin care te ajuta ca o sa te minunezi


hai ca nu le ai pe toate intregi la cap ai probleme
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 15:20
Asa, si cam ce fel de probleme crezi ca am eu, ca nu mi este clar ce ai vrut sa spui.
lovingwife
Postat pe 28 Martie 2009 21:14
Da,avortul e o crima!!!!!In unele cazuri,poate fii justificat de unele probleme de sarcina(ce ar pune in pericol iminent viata mamei) sau de viol netratat cu anticonceptionale.Dar in afara cazurilor astora e abominabil si nu poate fii acceptat.Chestia cu 14,15 ani,greseala,ce ne facem e falsa.Nu te apuci sa faci sex fara sa fii in stare sa-ti asumi toate consecintele faptelor tale.Nu te apuci sa faci ceva fara sa fii informat in prealabil fara sa-ti iei masuri de precautie,fara sa te asiguri dupa aia ca ti-ai luat toate masuriile ca ceva nedorit sa nu se intample.Mai intalnesti des,argumentul tembel ca e mai bine sa avortezi decat sa-ti cresti copilul in conditii grele sau sa creasca la orfelinat.Toti ce spun aceste prostii se pun automat in pielea copiilor ucisi si superficial spun ca e mai bine pentru ei sa moara decat sa duca o viata grea?????Da cine sunteti voi sa spuneti asta????De unde stiti voi,mame ale omidei ce sunteti cum va decurge viata copiilor alora????Cum cuantificati voi fericirea,sentimentul de bucurie a faptului ca esti in viata,care ar fii greutatile alea ce nu ar permite unei entitati sa se bucure de viata sau sa existe?Am un prieten crescut la orfelinat,un om fericit,cu o dorinta incredibila de viata,cu un optimism incurabil,realizat,cu o familie frumoasa...Cine suntem noi ca sa le refuzam unora ca el viata?
Rune
Postat pe 30 Martie 2009 02:03
De la: OanaTrifu, la data 2008-06-24 13:49:03se poate numi avortul crima? si daca da, este mai corect sa parasesti copilul fiindca nu-l poti creste din tot soiul de motive? sau sa-l lasi sa moara de foame apoi? sau sa stii ca de fapt nu-ti poti permite sa-i asiguri un viitor decent? ce parere aveti?


Despre avorturi - poezie de Pãrintele Ilie Cleopa

Oare mamã sã mai fie
Aceea ce-ºi omoarã fiii?
Care fiarã vreodatã
ªi-a omorât a sa fatã?

Nici o fiarã, tu sã ºtii,
Nu-ºi omoarã ai sãi fii,
Numai mama cea creºtinã
S-a fãcut ca o hainã.

Este mai rea ca o fiarã,
E de plâns ºi de ocarã
Ca ea îºi omoarã fiii
ªi este vas al urgiei.

A lui Dumnezeu urgie
O va munci pe vecie
Cã pe pruncii ei cei vii
Ea i-a dat la cãsãpii.

Pe la doctori i-a ucis,
Cu gheena ea s-a aprins
Cã nevinovaþii prunci
I-a supus la grele munci

Spre a fi tãiaþi bucãþi
ªi aruncaþi prin gãleþi.
Vai ºi-amar de-acele mame
Ce ºi-au mâncat a lor carne.

Nu carne de dobitoc
Care se frige la foc,
Ci carne de oameni vii,
De nevinovaþi copii.

Sã ºtiþi voi, mame nebune,
Cã altfel nu vã pot spune,
Care-avorturi aþi comis,
De douã ori aþi ucis.

Nevinovaþilor prunci
Le-aþi dat îndoite munci;
Trupul lor nevinovat
În cuþit l-aþi aruncat.

Sufletul lor chinuit
De luminã l-aþi lipsit,
Cã botez n-au apucat
ªi-n luminã n-au intrat.

Iar în ziua de apoi
Ei vã vor pârî pe voi,
Cã de viaþã i-aþi lipsit
ªi raiul n-au moºtenit.

Iar când voi o sa muriþi
Iadul o sã-l moºteniþi.
Plângeþi acum cu amar
Ca sã scãpaþi de tartar.

Cât mai este vreme-acum
Mergeþi la duhovnic bun,
Cu lacrimi sã vã cãiþi
ªi sã vã mãrturisiþi,

C-aþi ucis pe-ai voºtri fii
Si i-aþi omorât de vii,
Cu moartea cea mai amarã
Voi i-aþi scos din viaþã afarã.

Pruncii cei nevinovaþi
Stau în beznã aruncaþi,
Cãci mãmica lor hainã
N-a vrut sã le dea luminã.

Dumnezeu la început,
Pe Eva când a fãcut,
Cu un nume tãinuit
"Viaþã" pe ea a numit.

ªi i-a spus copii sã nascã,
Cu-al ei lapte sã-i hrãneascã,
În dureri sã nascã fii,
Spre-a fi mamã celor vii.

Iar voi, mamelor nebune,
Moarte semãnaþi în lume,
Din a dracilor povaþã
Omorâþi ºi nu daþi viaþã.

Diavolul uºor vã-nºealã
ªi vã prinde cu momealã,
Cãci acela la-nceput
Omorâtor s-a fãcut.

Iarã voi lui aþi urmat,
Sãvârºind mare pãcat,
Omorând pruncii de vii,
Ducându-i la cãsãpii.

N-aþi fost voi izvor de viatã,
Ci spre moarte-aþi fost povaþã.
N-aþi voit sã naºteþi prunci
ªi veþi primi grele munci.

De aceea voi sã ºtiþi:
Nu puteþi femei sã fiþi,
Nu sunteþi femei de seamã,
De nu vreþi sã fiþi ºi mamã.

Ori pãziþi voi fecioria
ªi lãsaþi cãsãtoria,
Spre a fi femei alese
ªi a Domnului mirese.

De nu-þi place fecioria,
Sã iubeºti cãsãtoria,
Sã duci sarcina de mamã,
Sã fii femeie de seamã.

Sã nu te faci roabã plãcerii
ªi unealta desfrânãrii,
Ci a naºterii durere
Sã o primeºti cu plãcere.

Cã pedeapsã vei avea
ªi de iad nu vei scãpa
Porunca de n-o pãzeºti
ªi de naºteri te fereºti.

A te mântui doreºti,
Durerea sã o primeºti.
Durerea-þi aduce þie
Cereasca împãrãþie.

De-ai ucis bãiat sau fatã
Ce ar fi trãit odatã
Poate ar fi fost un om vestit
Ce pe mulþi ar fi izbãvit.

Poate-un împãrat sau domn
Sau vreun sfânt sau mare om,
Care, de s-ar fi rugat,
Suflete ar fi salvat,

Pe mulþi ar fi mântuit,
Chiar din focul cel cumplit,
Pe mulþi ar fi ajutat
Sã aibã sufletul curat,

Iar de-ar fi fost el un sfânt
ªi om tare la cuvânt,
Prin ale sale cuvinte
Pe mulþi lumina la minte,

Spre-a întoarce la luminã
ªi la vesnica odihnã,
ªi a le fi spre lãmurire
Spre veºnica fericire.

Mamã, mamã blestematã,
Ai gândit tu vreodatã,
Când îþi ucideai copiii,
Cã aceºtia au sã-nvie

În ziua cea de apoi,
Când vom învia ºi noi,
ªi-au sã-þi cearã socotealã
Pentru moartea lor amarã?

Pentru cã tu i-ai ucis
ªi-n întuneric i-ai trimis.
Atunci ei te vor mustra
ªi-aºa te vor întreba:

"Cum ai îndrãznit tu, mamã,
Mamã cu inima de-aramã,
Ca sã ne ucizi pe noi
ªi sã ne dai la gunoi?

N-ai gândit tu oare-atunci
Cã în iad sunt grele munci
Pentru cei rau ucigasi
Care ucid copilaºi?

N-ai crezut cã vede Domnul
Tot ceea ce face omul?"
Vei da seama ce-ai fãcut
ªi câþi copii ai crescut.

Ai ales numai plãcerea
ªi ai ocolit durerea,
Dar la judecatã atunci
O sã ai amare munci.

ªi pentru a ta plãcere
Tu vei merge în durere
ªi-a lui Dumnezeu mânie
Te va duce la pieire,

În iad te vei osândi,
Munca o vei dobândi,
De nu te vei pocãi
ªi nu te vei spovedi.
lourdess
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:32
ia uite cati aparatori ai lui dumnezeu pe aici! foarte interesant paradoxul...cand e vorba de avort,toti il aduceti in discutie pe dumnezeu si pacatul,"crima de neiertat" .Eu am o singura intrebare pentru voi: atunci cand faceti un copil nedorit vine dumnezeu sa va dea lapte in biberon? vine dumnezeu sa va ajute financiar cu el? care e rolul lui dumnezeu in povestea asta??? mai oameni buni,reveniti-va! eu sunt casatorita si am doi copii,unul e facut cu fabuloasele pastile anticonceptionale(deci accidente se mai intampla) si pentru asta tot am facut un avort,desi...cum am vazut pe aici ca zicea cineva,unde mananca unul,mananca si al doilea.nu e chiar asa.un copil mic presupune cheltuieli,ca el nu poate manca slana cu ceapa ca tine! fiti mai realisti un pic,ca dumnezeu a uitat demult de noi,si pana una alta tot din cauza banilor apar toate problemele.
tearsofpearls
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotul meu infidel...amanta lui insistenta...eu ce ma fac? 52 De la: Costy_Nitisi_1 21 Iunie 2012 11:13
HELP!!!! 14 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:26
ma descurc singura sau întrerupere de sarcina 118 De la: kudika_36817 19 Iunie 2013 21:50
offf 33 De la: kudika482221 20 Iulie 2012 09:44
Am si eu o intrebare/curiozitate 34 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:43