Setari Cookie-uri

Cat de mult conteaza ptr. tine relatia cu colegii?

Buna,

daca ai avea de ales: un loc de munca f. bine platit dar colegi de munca de toata xxxx, sau un loc platit mediu insa intr-o atmosfera degajata si prietenoasa pentru care varianta ai opta?

Eu am optat ptr. a doua, si sunt de parere: banii n-aduc fericirea. Petrecem atat de mult timp din zi la locul de munca, incat indraznesc sa zic ca un loc de munca cu colegi insuportabili poate declansa o multime de nemultumiri. Cel putin asa mi s-a intamplat mie.

Postat pe 5 Iulie 2008 17:40
ai ales corect
amme22
Postat pe 5 Iulie 2008 18:58
Uneori este bine sa le combini pe amandoua, daca colegii sunt ok asta este bine, conteaza cei drept si partea financiara, daca nu ai bani nici nu te poti distra pe masura.
blue1975
Postat pe 18 Iulie 2008 15:38
- ai dreptate ... banii nu aduc fericirea ... dar o intretin ... si sunt convins ca si colegii se pot modela ... dar oricum de tine depinde ce fel de relatii iti faci, ce permiti si ce nu ... ar fi multe de spus ... iar eu trebuie sa ma culc acum ...
supermiki
Postat pe 4 August 2008 01:19
depinde de taria fiecaruia. eu nu rezist cu colegi rautaciosi pentru ca nu stiu cum sa ma port cu ei.dar si partea materiala e importanta . cand vezi ca la sf de luna iei un 485 de ron ca mine, cam uiti ca ai colegi ok( desi nimeni nu e perfect ....). dar ceva tre sa te motiveze, bani, munac ce iti place, nu stiu , ceva.
ocsa
Postat pe 4 August 2008 08:43
Pt mine colegii si mediul in care lucrez conteaza cel mai mult:)
R3dAng3l
Postat pe 4 August 2008 10:34
Colegii tii faci prieteni sau tii pui in cap inca din primele zile petrecute la birou.
Totul depinde de felul tau de a fi .
Eu nu am avut niciodata probleme la birou cu,colegii si slava domnului am schimbat suficiente locuri de munca incat sa cunosc tot felul de oameni.
Secretul meu : dau buna ziua cu zambetul pe buze femeii se serviciu si directorului/patronului la fel ...nu stau sa ma uit la gradul pe care-l are inainte sa deschid gura,totul vine de la sine :)
iris_4_ever
Postat pe 4 August 2008 11:16
prin natura serviciului meu trebuie sa fac mai mereu ore suplimentare, asa ca stau la locul de munca mai mult decat pe acasa. Am schimbat si eu multe serii de colegi si sefi; parerea mea este ca relatiile bune sau rele dintre colegi depind foarte mult de seful pe care il ai si cat de mult favorizeaza acesta pe unul sau pe altul, de sarcinile pe care le atribuie, de corectitudinea lui. Un coleg favorizat va gasi intotdeauna cu cale sa traga chiulul, automat un altul va trebui sa munceasca mai mult.Cam asta e cu cu cei care au aceleasi studii ca si tine. In schimb, cand ai oameni in subordine, cred ca de tine depinde sa iti formezi colectivul in asa fel incat sa mearga si treaba, iar atmosfera de la servici sa fie una cordiala.
olina2009
Postat pe 4 August 2008 11:41
Cred ca e important sa te descurci oriunde ai fi. Pt. mine de ex cel mai important e sa am program flexibil. Mai ales ca de multe ori ies seara si nu mi-ar placea sa trebuiasca sa ma trezesc a doua zi taman la 7.
Josie
Postat pe 12 August 2008 12:22
Eu am ales sa castig bani si nu colegi de treaba. Dar cu timpul au venit si aceea. Iar cu fostii colegi care nu au fost asa de draguti cu mine am ramas ulterior intr-o relatie de amicitie, ne mai sunam, vb.
dafffne
Postat pe 29 Septembrie 2008 22:14
eu am o relatie deosebita cu colegii...eu ii ignor si ei nu ma baga-n seama...
(glumesc desigur)

Postat pe 29 Septembrie 2008 22:17
Pentru mine e importanta si relatia cu colegii. Pentru ca petrecem destul de mult timp la seviciu, e important sa iti faca placere sa lucrezi cu cei de langa tine. Eu, de exemplu, am un job in care se lucreaza 24 din 24. si mi se pare normal ca weekend-ul petrecut la servici sa il "execut" in compania unei colege cu care sa imi faca placere sa stau. Ce sa mai zic de Craciun sau Pasti...
Lucia1971
Postat pe 7 Octombrie 2008 11:13
relatia cu colegii?!e foarte importanta,desigur,dar jobul nu l-am ales in functie de acest lucru!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 8 Octombrie 2008 20:03
am avut ocazia s simt pe pielea mea o "echipa " facuta in disperare de cauza.....

dar cand am avut ocazia.... am executat orgoliile si mi-am ales singura oamenii cu care sa lucrez.... norocul e ca mi-s olteanca si tin la functie... glumesc desigur ... dar chiar am avut norocul sa imi aleg oamenii cu care sa lucrez.

dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Octombrie 2008 21:34
Bine, bine, dar cum e cand esti tu cea care trebuie aleasa?
Lucia1971
Postat pe 9 Octombrie 2008 09:32
pot oare si eu sa mai elimin din colegii de servici? am niste "babute" la catedra pe care vreau sa le scot la pensie si nu reusesc!

Postat pe 9 Octombrie 2008 13:38
De la: luli_c, la data 2008-10-09 13:38:13pot oare si eu sa mai elimin din colegii de servici? am niste "babute" la catedra pe care vreau sa le scot la pensie si nu reusesc!


vezi sa nu te scoata ele pe tine la pensie
dafffne
Postat pe 10 Octombrie 2008 20:45
De la: dafffne, la data 2008-10-10 20:45:50
De la: luli_c, la data 2008-10-09 13:38:13pot oare si eu sa mai elimin din colegii de servici? am niste "babute" la catedra pe care vreau sa le scot la pensie si nu reusesc!


vezi sa nu te scoata ele pe tine la pensie

nici o sansa, draga mea! la inceput am stat cu ele in acelasi birou si multi mi-au spus ca nu rezist nici un an...se pare ca eu sunt ca parazitul, am rezistat mai mult si pun pariu ca mai raman! da ele mananca viata la toata catedra, asta e mai rau!

Postat pe 11 Octombrie 2008 23:22
intra pe adresa aceasta http://www.job.ro/ro/concurs/index.html?cntref=DAahe iti faci cont, completezi cv-ul, aplici la diferite companii si ai si sansa de a castiga premii in valoare de 16 000 euro




DYM
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:25

Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:35
De ce sa iti folosesti internetul de acasa pentru navigari nefolositoare? De ce sa iti pierzi timpul cautand un alt serviciu, sau un al doileaa serviciu, cand ai putea cu un minim de efort sa castigi bani stand in fata calculatorului....
Fi colaborator si tu (la fel ca si mine) la o firma de marketing internationala... Nu trebuie sa fi sceptic sau sa te sperie titlul. O poate face oricine!!! Nu conteaza daca esti copil, student, angajat sau pensionar.Crezi ca este imposibil? Sincer asa am crezut si eu acum ceva timp cand eram in postura ta de acum...

Nu mai sta pe ganduri si trimite un mail pentru informatii suplimentare .. Ai nevoie doar de 3 ore pe zi, acces la internet si buna vointa...
Asa ca lasa negativismul deoparte si incepe de astazi sa decizi TU pentru viata TA... castig intre 18-2000€ /luna in functie de interesul pe care ti-l dai.
Pentru detalii sunt aici sa va raspund mereu:
Argesanu Irina
Skype: argesanu_irina
Yahoo mess: h3r0ina4me@yahoo.com
yo_mama
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:09
La serviciu petreci mai mult timp decat cu familia asa ca de tine depinde ce atmosfera creezi acolo.Sefi sunt cei care incearca sa ii faca pe subordonati sa se certe, sa nu se inteleaga, cateodata le este frica ca acestia sa nu sa se coalizeze impotriva lor.

Postat pe 26 Decembrie 2008 17:32
Corect! Intotdeauna a functionat principiul "divide et impera".
Lucia1971
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:53
ei problema asta nu mi-am pus-o niciodata ,nu cred ca am avut vreodata probleme cu colegii sau colegele,tratez pe toata lumea de la egal la egal si vorbesc cu toti la fel indiferent de pozitia pe care o ocupa in firma.
asta nu inseamna ca nu avem si divergente uneori dar trecem peste ele cel putin asa cred.
adistefi1970
Postat pe 11 Martie 2009 18:41
Eu din cauza unei colege foaaarte bune ...tocmai am fost ieri anuntata ca sunt data afara....asta in contextul in care l-a mai dat pe un coleg de al meu in gat desi stia ca aluia i s-a cerut demisia....eu am fost urmatoarea.....desi nu inteleg de ce face asta tinand cont ca tasu e in armata si ...ar putea sa nu munceasca aici...da probabil e prea puternica dorinta de a-si pupa seful in c.r.....o sa i se intoarca si ei intr-o zi....
BERBEACA
Postat pe 1 Aprilie 2009 08:57
COLEGII eu zic ca totul depinde de noi de ce mesaje transmitem celor din jur, nu toti ne plac, dar chiar daca au o parere proasta despre noi la toate astea se adauga macar o parere buna
Totul depinde de atitudinea noastra de modul in care ne facem prieteni pe colegii nostrii despre ce le vorbim. Intotdeauna trebuie sa fim atenti la ceea ce vorbim si mai ales la modul in care vorbim pentru ca fiecare percepe lucrurile in mod diferit
Insa mai depinde si de mentalitatea lor uneori poti intalni persone cu care nici nu poti discuta
asa ca bafta in a intalni persoane cat mai cu un iq ridicat cu care sa va intelegeti
yumy
Postat pe 25 Aprilie 2009 09:24
Colegii?
Pai...ar trebui sa inventam mai multe categorii in care eventual sa i bagam si pe colegii nostri. Ai mei sunt cam fatarnici , rad cu tine dar cand vine vba de ceva..isi acopera propriul spate uita de morala si altele. Daca mai traiesti si intr-un colectiv plin de femei..ce pot sa spun este ca....esti in mijlocul unui CUIB DE VIESPI ( bine ca a scris Turgheniev cartea ca sa realizez de fapt cum sta treaba cu aceste viespi) si cu siguranta viata ta nu e pe roze.
Din pacate nu am un colectiv cu care sa ma mandresc, fiind alcatuit numai din "doamne alese pe geana" :))...Mi-as fi dorit sa am parte de asa ceva dar na...oricat ai lasa de la tine totul are o limita.
Tot ce pot eu sa recomand este sa nu aveti impresia vreodata ca asa zisii colegi iti vor deveni la un moment dat si prieteni, nu este deloc asa ei se apropie pt a-ti cunoaste punctele slabe si mai pe viitor..sa te loveasca direct acolo...Colegii sunt colegi si punct..nimik mai mult.
love_strike
Postat pe 16 Octombrie 2010 22:44
cu unele colege ma impac bine ,iar cu restul imi vine sa le strang de gat./important e sa-mi vad de treaba mea,si sa nu le bag in seama/
denis_roxana
Postat pe 29 Decembrie 2010 07:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tarot Kitty 1 De la: Cristinakitty 5 Mai 2010 17:44
Cum petreceti??? 5 De la: m_deea14 16 Aprilie 2009 15:43
a fost dreagutz din partea ei... 7 De la: Barbie30 11 Octombrie 2010 19:00
despre baieti 3 De la: ALIYCE 15 Aprilie 2009 21:39
Vise-Premonitii 19 De la: Cherry_bob 20 Noiembrie 2013 21:03