Setari Cookie-uri

cum gasesti iubirea?

eu nu ma prind...daca renunt la inima..primesc una noua.. da sa aiba si fundita roz... hai ca stiu de alea clonate...ce domnule! le dai pe sub mana?..

Postat pe 30 August 2008 22:56
De la: geo32, la data 2008-08-30 22:45:59
De la: amme22, la data 2008-08-30 22:27:17ce romantic...


ti-as acoperio cu inima mea, da' e deja data. nu-mi ramane dact umbra unui copac. sau mai bine, cu umbra mea !

sau mai bine cu: "las-o mai, ca merge-asa"
amme22
Postat pe 30 August 2008 22:59
toti vrem iubire..
unii poate nu stiu sa aprecieze.ok, multi nu stiu asta:)
tu, de exemplu, iti aduci aminte cand i-ai daruit mamei tale o floare ultima data? si totusi cred ca o iubesti.
te concentrezi pe faptul ca vrei sa iubesti o fata...ai zis ca ii oferi dragostea. pai e rau daca o oferi oricarei fete care are unele calitati pe care tu ai vrea sa le aiba pers de langa tn. presupun ca "oferi" iubirea...cu toate ca nu o ai.
nu stiu, poate pers resp chiar crede asta, ca nu mai poti dupa ea, dar tu de fapt cauti dependenta, nu iubire.
sau...poate se prinde ca nu prea ai treaba cu ea,te vede ca esti putin mai disperat dupa sentimentul de iubire...si o faci sa fuga de tine.
morticia_adams
Postat pe 31 August 2008 00:38
De la: gabriell82, la data 2008-07-14 15:44:14cum gasesti o persoana care sa te iubeasca si sa o iubesti? multe fete zic... ca ele vor iubire... cand o oferi... dar tu poate la suprafata esti o persoana mai dura si in suflet mai fragil... gata se duce tot? deci... cum gasesti o persoana care sa te iubeasca si sa o iubesti?

Cu lupa!!!
Ma scuzati, am chef de glume la ora asta

Postat pe 31 August 2008 06:23
mai modern cu un motor de cautare...

Postat pe 31 August 2008 09:29
Nu trebuie s-o cauti!
Nici nu trebuie sa astepti ca s-o gasesti.
Vine singura, mai devreme sau mai tarziu.
Uneori vine si nu-ti dai seama, iar atunci dai cu piciorul, fara sa-ti pese.
Alteori vine, crezi ca este EA, dar totusi nu este.
Este VIATA, dragul meu, trebuie sa profiti de ea, cu bune si cu rele.
O zi placuta sa ai!!!
danielafina1
Postat pe 31 August 2008 11:58
nu o cauta,asteapta ,si o sa apara mai devreme sau mai tarziu.toti avem un suflet pereche pe undeva
cory30
Postat pe 31 August 2008 13:47
1-Trebuie sa fii SIGUR ca ea va aparea in viata ta, nu doar sa ti-o spui tie, ci si sa simti, si sa crezi asta;
2-Sa iti faci un profil al ei, ca sa stii ce cauti, si cand esti pe drumul cel bun sau nu si sa iti poti masura rezultatele cu ceva;
3-Sa te gandesti unde ai putea sa o intalnesti, ce detii deja ca sa o faci a ta si ce mai trebuie sa inveti.....

Postat pe 31 August 2008 14:09
Cred ca pana la urma asta e solutia...singura solutie: stai frumos in banca ta, iti vezi de viata, asculti si reasculti Taxi:Jumatatea mea si intr-o buna zi va aparea si ea.
Si eu ma aflu in situatia ta...si din proprie experienta iti spun ca nu prea ai ce sa faci. Si sa fi si disperat pe deasupra ..se complica si mai rau lucrurile pt ca , vorba cuiva dupa aici, ajungi sa cunosti pe cineva intr-o zi, care seamana relativ cu "ea" din capul tau...te agati de ea... pana cand lucrurile devin si mai urate.
Stiu ca a devenit clasic "ai rabdare, va veni si ea" numai ca din pacate cam asta e adevarul. Toate lucrurile vin la timpul lor ...Apropo, am realizat ca toate lucrurile se imbina intr-un fel si se potrivesc...de parca le-ar aranja cineva. Dea-ici poate si notiunea de destin Lucruri care ti s-au intamplat la un moment dat si atunci te-ai intrebat "de ce a trebuit sa mi se intample mie, n-are nici un rost...?"si mai tarziu constanti ca nu s-a intamplat degeaba si ca ti-a prins bine..
Insa, ceea ce ma oftica cel mai mult pe mine este faptul ca sunt persoane care tot timpul au pe cineva, si nu sunt orice fel de relatii. relatii in care iubesc si sunt iubite si alte persoane, asemenea mie care a ajuns la vasrta de 23 de ani si cea mai lunga relatie pe care am avut-o pan acum a fost de 6 luni. Si aia, vai de capul ei. Sunt pur si simplu persoane care le este foarte greu sa gaseasca pe cineva. De ce? Habar n-am. Astept pareri.

Postat pe 31 August 2008 17:50
Acum suferi in lipsa iubirii,cand v-a veni si vei fi dezamagit, nu vei mai sti ce sa faci cu ea.Esti pregatit sa o intretii?Poate e pe linga tine si tu nu o veziMai ofera si tu ,nu se stie niciodata!
agadana2
Postat pe 31 August 2008 17:50
iubirea....e "mare" cuvantul cat si ceea ce implica ....pai eu am patit-o de multe ori si de fiecare data la fel ...am invatat sa trec peste ...greu dar am reusit pana la urma ...faza e ca iubirea nu vine cand te astepti ...mai degraba cand nu te astepti ...si nici cu cine te astepti....mai degraba cu cine nu te astepti.cred ca asta e povestea vietii mele de fiecare data cine nu ma asteptam si cand nu ma astetam ...ideea e ca nu tre sa cauti sau sa fii disperat ca pana la urma tot vine ...si daca nu vine cu cine vrei tu inseamna ca nu era sa fie cu acea persoana ca pana la urma cu cine vine vine si gata ...nu ai cum sa eviti ...poti sa dezbati la nesfarsit tema asta dar nu ai sa gasesti cred ca niciodata asa raspunsul la intrebarea ta pentru ca nimeni nu poate sa iti spuna tie cand o sa fie ...nu poti tu sa stii pentru tine dar nu altcineva ...tot ce tre sa stii e ca atunci cand va veni sa ai grija de ea ...e important...chiar si atunci cand vine cu persoana nepotrivita ...adica te indragostesti tu si atat...pentru ca ceea ce simti atunci cand esti indragostit e ceva unic, e un amestec ciudat de sentimente ...la fel de ciudate e comic dar si serios, doare dar si vindeca, te face sa razi dar sa si plangi....sunt multe de zis ..dar nu vreau sa mai continuu e MISTICA iubirea asta ...bafta si ai rabdare...vine ... v-am pupat
deea_creata
Postat pe 31 August 2008 17:50
De la: geo32, la data 2008-07-19 13:46:43io o gasesc crocanta si pufoasa! cateodata ma gaseste ea pe mine.


interesant mod de a vedea iubirea...acest "uneori" imi zice insa ca nu ai descoperit nuami una ....ci mai multe ....ar puta fi insa toate numite iubiri sau numai una e speciala? te intreb pe tine ...ce crezi ? eu is cam confuza in privinta asta poate fi doar una sau mai multe si fiecare sa fie speciala in felul ei ?
deea_creata
Postat pe 31 August 2008 17:54
De la: cory30, la data 2008-08-31 13:47:24nu o cauta,asteapta ,si o sa apara mai devreme sau mai tarziu.toti avem un suflet pereche pe undeva


da e adevarat ca tere sa astepti ...am zis si eu asta mai devreme ....nu poti face nimic sa fortezi lucrurile...ar fi stupid..DAR intotdeauna exista si un dar ...tre sa mai fii si utin atent la ceea ce se intampla injurul tau si sa citesti semnalele ca sa zic asa.si ...cum spunea cineva pe aici tre sa stii sa o intretii pentru ca nu poate face asta de una singura
deea_creata
Postat pe 31 August 2008 18:02
Iubirea si fericirea sunt rareori sinonime
Cred ca este o tendinta umana profund universala sa consideram ca iubirea inseamna fericire.Dar ceea ce descoperi, este ca iubirea si fericirea sunt rareori sinonime. Totusi, continuam sa cautam iubirea, pentru ca suntem convinsi ca ne va aduce un sentiment de liniste. Dragostea poate sa insemne frustrare, bucurie, confort, poate sa insemne agonie si disperare. Insa intotdeauna, atunci cand cauti iubirea, exista un anumit optimism, speranta ca iubirea va ajunge la tine

Postat pe 31 August 2008 19:02
De la: deea_creata, la data 2008-08-31 17:54:57
De la: geo32, la data 2008-07-19 13:46:43io o gasesc crocanta si pufoasa! cateodata ma gaseste ea pe mine.


interesant mod de a vedea iubirea...acest "uneori" imi zice insa ca nu ai descoperit nuami una ....ci mai multe ....ar puta fi insa toate numite iubiri sau numai una e speciala? te intreb pe tine ...ce crezi ? eu is cam confuza in privinta asta poate fi doar una sau mai multe si fiecare sa fie speciala in felul ei ?




pai, te poti impotrivii!!!!? iubirea circula libera in aer, chiar daca iti folosesti carapacea anti-iubire, tot se mai gaseste cineva sa se indragosteasca de tine. desii tu nu ai intentia asta.

Postat pe 31 August 2008 20:06
E simplu: ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. E valabila si reciproca: vrei sa fii iubit, iubeste. Vrei tandrete, ofera la randul tau la fel.
Dar mai presus de toate, fii tu insuti, fara minciuna, fara inhibitii.
Nu te ascunde dupa degete, arata-te deschis spre o relatie asa cum iti doresti. Stiu, oamenii sunt uneori rai, cinici... Ni-i bai, fa haz de necaz si iesi din incurcatura cu fruntea sus. Abia ca astfel ii ,,cerni" mai bine pe ,,prieteni". Bafta!
ella70i
Postat pe 31 August 2008 20:45
cu mine vorbesti sau in general?

Postat pe 31 August 2008 20:52
De la: raluka_eleny, la data 2008-08-31 17:50:00
Insa, ceea ce ma oftica cel mai mult pe mine este faptul ca sunt persoane care tot timpul au pe cineva, si nu sunt orice fel de relatii. relatii in care iubesc si sunt iubite si alte persoane, asemenea mie care a ajuns la vasrta de 23 de ani si cea mai lunga relatie pe care am avut-o pan acum a fost de 6 luni. Si aia, vai de capul ei. Sunt pur si simplu persoane care le este foarte greu sa gaseasca pe cineva. De ce? Habar n-am. Astept pareri.


Depinde de persoana, de caracterul sau, de suflet.Acele persoane care iubesc de mai multe ori cred ca au o conceptie diferita despre dragostea adevarata.Tu crezi in suflete pereche,atunci cum te astepti sa iubesti de "n"ori?Dragostea adevarata,sufletele pereche,dragostea neconditionata nu apare de mai multe ori in viata.Daca ajungi sa iubesti neconditionat,nu mai poti iubi asa pe altcineva,e imposibil,numai un suflet avem.In afara de asta mai exista si alte tipuri de"iubire",dar eu le-as chema atasamente,pasiune,compatibilitate satisfacatoare.Chiar tu ai zis-o "le este greu sa gaseasca pe cineva"Cand te multumesti doar cu "cineva"asta ai.Cand iti doresti mai mult si stii ca exista acel cineva doar pt tine,nu te poti multumi cu o iubire iluzie.Parerea mea!
DeeaCatalina
Postat pe 1 Septembrie 2008 00:48
Multumesc mult DeeaCatalina. M-a pus pe ganduri parerea ta si sa stii ca ai dreptate. NU m-am gandit niciodata la felul in care ai pus tu problema. Poate ca asa stau lucrurile. De fiecare data cand a fost sa am o relatie, cand am cunoscut pe cineva niciodata nu m-am gandit sa ma cuplez cu acel cineva doar ca sa am o relatie. De fiecare data cand am cunoscut pe cineva ma gandeam: oare este el?

Postat pe 1 Septembrie 2008 15:12
De la: geo32, la data 2008-08-31 20:52:53cu mine vorbesti sau in general?

pe mn ma intrebi? daca da at rasp e da ...cu tn vb dar si in general daca poti sa raspunzi sau cn poate ....am vaz un rasp fff ok un pic mai sus referitor la "numarul iubirilor" care de fapt nu exista...ci e doar una...tu ce crezi ? is curioasa de rasp tau pt ca am vaz comm tale si mi se par interesante ...
deea_creata
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:19
De la: ella70i, la data 2008-08-31 20:45:15E simplu: ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. E valabila si reciproca: vrei sa fii iubit, iubeste. Vrei tandrete, ofera la randul tau la fel.
Dar mai presus de toate, fii tu insuti, fara minciuna, fara inhibitii.
Nu te ascunde dupa degete, arata-te deschis spre o relatie asa cum iti doresti. Stiu, oamenii sunt uneori rai, cinici... Ni-i bai, fa haz de necaz si iesi din incurcatura cu fruntea sus. Abia ca astfel ii ,,cerni" mai bine pe ,,prieteni". Bafta!


si daca se intampla se te indragostesti tu de cineva ...de cn nu trebuie...da simti cu adevarat ca te-ai indragostit at aia ce e ? poate fi numita iubire ? sau e doar un moft ?
deea_creata
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:23
deea_creata...daca te indragostesti de cine nu trebuie, nu poti spune iubire pt ca iubirea apare dupa ce trece starea de indragosteala,cand nu vezi lucrurile clar.Asa ca te poti indragosti de cine nu trebuie,dar cand trece starea asta iti dai seama ca de fapt nu e persoana potrivita pt tine.
DeeaCatalina
Postat pe 1 Septembrie 2008 17:02
Intr-adevar... a te indragosti nu este acelasi lucru. Iubirea apare mult mai tarziu, cand deja incepi sa cunosti persoana de langa tine cand nu mai esti cu capul in nori.Cand deja vezi persoana de langa tine asa cum este ea in realitate, si nu ai vrut tu sa o vezi cat ai fost indragostit. Ca asta poate dura (starea de indragosteala pana la un (cam asta e media) asta e partea a doua)
Insa in ceea ce priveste deschisul spre o relatie, sa fii tu insuti... partea asta e cam dureroasa. A inceput sa-mi fie cam teama sa te dezvalui in fata partenerului... Din cate am observat acum sunt la moda tot felul de joculete, astfel incat sa-i atragi atentia partenerului, sa-l tii intr-un "suspans" continuu,. Caci daca te dezvalui prea repde si-l pui la curent cu sentimentele tale acesta se plictiseste si nu mai este atat de interesat...

Postat pe 1 Septembrie 2008 18:55
Iubirea este cel mai greu de intretinut sentiment!Degeaba ai iubire daca nu ai intelegere si respect!Iubirea apare la orice ora si in orice loc numai ca trebuie sa te gandesti inainte daca e bine sa te si indragostesti!

Postat pe 2 Septembrie 2008 17:01
e bine k tu ai ajuns la 6 luni.eu nu am avut relatii mai lungi de trei luni;acum am o relatie de o luna,dar tipul nu ma mai atrage,simt ca ma racesc pe zice trece.cateodata as vrea sa-l parasesc,dar ma gandesc la el,am vazut ca tine cat de cat la mine si nu as vrea sa-l fac sa sufere.spuneti-mi si mie ce sa fac,va rog
cory30
Postat pe 2 Septembrie 2008 19:21
lasa-l!

Postat pe 2 Septembrie 2008 19:53
zici tu?nici nu stiu cum sa-i spun,pt k nu vreau sa sufere,dar ma gandesc ca daca ii spun mai tarziu o sa sufere si mai mult. e si distanta intre noi,el -brasov,eu undeva langa pitesti.nu stiu,mai astept pareri,va rog
cory30
Postat pe 2 Septembrie 2008 20:02
Pai si daca mai amani crezi ca se rezolva ceva? Mai ales ca e si distanta... Nu prea vad nimic care ar putea sa mearga...

Postat pe 2 Septembrie 2008 20:16
si nici nu stiu cel putin daca o sa ne vedem luna asta pt k are niste probleme de sanatate.stiu ca nu se rezolva daca aman,de-asta v-am intrebat si pe voi
cory30
Postat pe 2 Septembrie 2008 20:31
Nu cred ca exista strategii....nu cred sa existe algoritm care sa execute pas cu pas instructiunile ce te duc direct la cea pe care o iubesti.Nu cred ca trebuie sa spui"gata, n-o mai caut"...pentru ca evident, la un moment dat o sa te intrebi :"n-am mai cautat-o...dar totusi de ce nu a aparut?".
Mie mi se pare imposibil sa realizezi ceva asa maret...sa nu-ti mai doresti un lucru.Tocmai pentru ca este o dorinta ar fi criminal sa incerci sa faci astaThis is what makes us "human beings".E vorba de sentimente aici.Sentimentul il traiesti si e o minune fie ca-ti provoaca o stare ce te face sa simti ca plutesti de fericire , fie ca nu. Sentimentul e o minune oricum.Despre sentimente ar fi frumos sa nu vorbim;sa le traim si atat.
PS:

Postat pe 5 Septembrie 2008 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
atzi face? 21 De la: yumalai 20 Mai 2009 19:12
'agatatul' pe net 66 De la: kudika_941598 10 Iulie 2014 13:42
Nu ma inteleg 6 De la: ella_tody 19 Septembrie 2009 08:29
i need helpppppppppp 60 De la: greierash_is_back 1 Noiembrie 2009 10:52
Am nevoie de sfaturi 5 De la: kudika_24263 28 Decembrie 2012 10:23