Setari Cookie-uri

iubire imposibila?????????????

iubita mea, acum ceva vreme, mai precis cu o luna in urma am fost in aceeasi situatie ca si tine. diferenta intre noi ar fi ca si eu sunt casatorita (un esec care se va termina curand, de altfel...).
a inceput ca o joaca... o aventura... o nebunie pe care credeam eu ca o am sub control...
a durat 3 luni... lucrurile devenisera destul de serioase. DEVENISE CEEA CE NUMEA EL... O DEPENDENTA... ne scriam sute de mesaje si vorbeam ore in sir la telefon de cate ori prindeam momentul... el a devenit ceva mai distant din momentul in care i s-a nascut fetita si desi imi spunea mereu ca nimic nu s-a schimbat, am observat cum usor usor a pus capat... s-a terminat definitiv in momentul in care a trebuit sa lipsesc din oras pentru cateva zile. atunci a avut curajul sa imi spuna ca nu mai vrea... sa nu il mai caut... sa nu ii mai scriu...
a plecat... a luat cu el si o parte din mine... era sufletul pereche... ceea ce imi lipsea in viata... si nu mi-am dat seama de asta pana sa il intalnesc...
acum... ma gandesc ca ceea ce am facut a fost o prostie... desi a fost singurul lucru bun de care am avut parte in ultima perioada din viata mea...
sper ca experienta ta sa fie mai putin traumatizanta pentru ca, daca se va termina... nu cred ca iti va fi usor
bafta!
monickque
Postat pe 19 August 2008 12:31
stiti de cate ori am incercat sa renunt la el?si am facuto.dar chiar daca rezistam eu fara el si nul cautam , ma cauta el pe mine.venea la mine la birou, sau gasea tot felul de scuze posibile sa ne intalnim.si iar o luam de la capat.de distrat mam distrat.poate ca de multe ori ieseam cu prietenii tocmai ca sa nu stau in casa si sa ma gandesc la el.oriunde am avut ocazia sa plec am plecat.chiar dc uneori mias fi dorit sa fie cu mine.cele mai grele momente sunt sarbatorile, cand de 5 ani incoace le petrec singura.si stau simi plang de mila.si ma gandesc ce am facut in viata asta , ca sa merit asa ceva.si nam gasit nici un raspuns pana acum.oricum , de cand se va naste copilul sunt hotarata sai mai acord sase luni din viata mea pana se va finaliza divortul.iar dc in perioada asta el nu va face nimic, atunci chiar miam pierdut 5 ani din viata alaturi de cineva care nu merita.eu sper din toata inima sa nu se intample asta.
symo83
Postat pe 19 August 2008 13:18
Cum poti gandi asa!Ce conteaza ca nu se intelege bine cu sotia poate tocmai din cauza ta nu se mai inteleg,lasa-l sa-si traiasca viata alaturi de familie si copil.......te-ai gandit si tu vreodata ca puteai sa fii tu in locul ei?
oana_nicolae2
Postat pe 19 August 2008 13:27
Mai,fetelor,voi citit mesajele astea,care sunt scrise aici? Si daca le citit,le "rumegatzi"?Sau le citit,asaaaa,ca sa faceti lectura,doar?! Observati o chestie? Toate ,cele care au scris aici, textele mai literare,mai jurnalistice,nu conteaza cum sunt,dar toate au acelasi substrat:barbatul infidel,iresponsabil,tradator,in concluzie,individul de joasa spetza,ordinar,care nu merita clementa din partea familiei,prietenilor,societatii.Fara suparare,dar fiecare ne meritam soarta,daca ne complacem in aceasta"mizerie"pe care o numim cu nonsalanta"casatorie","relatie","dragoste" E strigator la cer!Azi sunt foarte nervoasa,ma supara ca,atatea fete,care pasesc in viata cu incredere,iubesc sincer,au incredere in semenii nostri,sunt "zdrobite"efectiv,din prima incercare,sunt lovite de ....cine credeti???De niste purtatori de..."clopotei" ,care nu judeca decat cu si prin ei,atat cat poate exista un dram de creier,acolo,in chilotii lor ,iar noi ii luam in serios,de se mira si ei.La fel de ...TOANTA am fost si eu,ca toate cele de pe aici,ba mai rau decat voi;citind ce scrieti,mi-e si rusine sa va mai povestesc in detaliu,pana unde a dus "iubirea"mea(citit "prostia" si vorba ia...,fata cu scoala,moderna,descurcareata,bataioasa,care a razbit mai mult singura in viata....,eeeeee,nu imi vine sa cred cum m-au prostit niste ...inadaptabili,ca altfel nu stiu cum sa ii numesc.
ALOOOOOOOOOO,fetelor,nu ei sunt barbatii buni,pe care ni-i dorim noi,astia sunt niste surogate,care,doar seamana fizic cu aia ADEVARATI si doriti de noi.Fi-ti atente la detalii,nu va mai lasti prostite de nescoliti,needucati,neinitiatai si inadaptati la viata de familie si de cuplu.
crinaD
Postat pe 19 August 2008 14:50
Johanna23,asa este,dar timpul trece asa de greu,si am atatea probleme ,singura,pe langa faptul ca el locuieste in acelasi oras si il vad pe strada cu aia,iar fetita mea,plange....dupa el.Este mai complicat,atata timp,cat el ar vrea sa fie cu noi iar ,si totusi nu o face,.pe fetita mea nu a vizitat-o nici macar o data,cu toate ca o iubeste,si noi santem inca casatoriti,
mielke
Postat pe 19 August 2008 14:54
saso, iti spuneam ca decizia tb sa o ia el si aveai dreptate asta e partea dureroasa pt amindoi. mie mi-e fff greu sa iau aceasta decizie, sa divortez si sa fiu fericit alaturi cea mai minunata femeie - jumatatea mea, sau sa ramin alaturi de copil si sa traiesc numai pt el. pt ca vezi tu, odata ce ea aflat ca a fost inselata, mereu va fi o tensiune si un repros in tot felul de situatii. Mi-e greu sa ma decid, mai ales ca am fost inselat la rindul meu,chiar de ea, de femeia visurilor mele. si?! imi doresc mai mult ca niciodata sa fiu cu ea. dar oare nu se va intimpla din nou si cind vom fi impreuna? nu stiu nici eu. scuze, cred ca te-am ametit si mai rau, dar cred ca totusi ar trebui sa faci si tu ceva, nu numai sa astepti. greu sau usor, intr-un fel sau altul tb sa iesi din aceasta situatie. nu astepta prea mult, o sa fie prea tirziu, pt amindoi.
gemini2k1167
Postat pe 19 August 2008 15:03
Daca va spun ca,in tot acest dezechilibru in societate,referitor la viata de cuplu,nu exista decat un singur vinovat si acela e FEMEIA,ce credeti? Saso,symo,monyque,crina,mielke...etc etc
Haideti ,sa facem o revolutie!
Nu sa iesim in strada cu furci si topoare,mai nou cu sabii si pistoale,desi....,cam asa le-ar trebui ci sa invatam minte,sa le dam o lectie,ca sa stie ce inseamna sa iubesti,sa apreciezi,sa fi recunoscator,mamei,fiicei,sotiei,iubitei care isi sacrifica tot ce are pt binele lor.Ignorati-i ,fetelor,da-ti-le reversul medaliei,infranati-va "iubirile bolnavicioase,patimile si obsesiile" pe care le-ati facut pt ei,analizati-va viata si situatia din cuplu,fiecare si spuneti-le in fatza:"Gata,ajunge,dispari cosmarule,nu esti tu Dumnezeu sa imi trasezi linia vietii,nu mai vreau sa sufar pt tine,nu imi pasa cat esti de prost si de mitocan!Te deranjeaza,cumva,ca nu mai am chef a plang din cauza ta si a idioteniilor pe care le faci?(il deranjeaza,va zic eu,rau de tot;se oftica,pierde teren,ei se hranesc cu nefericirea noastra,ca niste vampiri cu sange,noi ii mentinem sus ,pe soclu,ei sunt mici si neinsemnati,fara noi,femeile)O sa plang pt tine daca vei fi olog,handicapat,neputincios fizic si atunci imi daruiesc viata tie,altfel...ciu-ciu.Nu plang eu pt tine,ca sa iti hranesc orgoliul de mascul,infect de altfel,iar ta sa imi"calaresti"prietena,sora,mama,vecina,amica sau alte femei din jur.CAPISCI???"Si il lasi mut,interzis,prost,asa cum este el,barbatul de proasta calitate,care nu e nimic de capul lui ci doar noi i-am atribuit calitati pe care nu le are,bietul de el,dar se complace in situatie cand noi il vedem"zeu".Astia sunt,fetelor,barbatii pe care ii idolatrizam noi si suferim pt ei.NU TOTI,REPET DE MII DE ORI,SUNT SI BARBATI CARE MERITA TOT RESPECTUL,care,chiar daca fac unele greseli,dar nu de asemenea proportii de care vorbim noi aici,stiu sa indrepte greselile,sa recunoasca,sa isi ceara scuze si sa ne faca fericite.Fericirea e o stare de moment si,traiul bun si linistit alaturi de un barbat corect,sincer,cu bun simt si cu principii sanatoase nu poate sa iti aduca decat liniste,armonie,o stare de bine,in concluzie...fericire.Banuiesc ca,a avea parte de un asemenea barbat(nu neaparat cu studii inalte),trebuie sa il meritam.Asadar...
ATENTIE...SPORITA...!!!!
Nu mai incercati sa schimbati caracterul iubitilor vostri,sa le cooredonati viata,sa ii manipulati...etc etc.Cel mai bine si mai usor si mai corect,daca vreti ceva mai bun in viata voastra,schimbati-va voi:atitudinea,conceptiile despre viata si cuplu,imprumutati,furati "secretele"semenelor voastre care au reusit in viata alaturi de barbati buni si GARANTEZ 100% ca veti fi fff multumite,mandre de voi,fericite.
" Gunoaiele se pun la cosul de gunoi",vedeti scris asta peste tot,asadar,aruncati "gunoaiele la cos";cine umbla prin gunoaie...e problema ei,isi merita soarta,se numeste ..."boschetar"sau,poate aveti voi o denumire mai academica.
crinaD
Postat pe 19 August 2008 15:23
Prin alte locuri scrie"Nu calcati pe iarba",deci nu distrugeti"frumusetea lumii,calitatea vietii,",in alte locuri"NU rupeti florile",nu distrugeti copilaria si inocenta copiilor nostri,ai vostri,nu distrugeti frmusetea si armonia dintre noi...Vedeti cate mesaje???Ele sunt peste tot in jurul nostru,dar noi nu avem ochi sa le vedem,nu avem capacitatea sa le intelegem,ne grabim,stricam,distrugem,noi singuri si cand nu mai suntem in stare sa reparam,ne vaitam,aici,pe forum,la parinti in poala(ii facem nefericiti),ne facem copiii nefericiti,ne distrugem viata,noi insine,nu e de vina,ion,gheorghe,ilie,sofica,maritza etc.ci doar noi.Omul are liberul arbitru,daca nu ma credeti...verificati,testati.Luati-va o "pauza"de vreo cateva zile,saptamani,luni,dupa necesitati si incercati sa reparati,sa schimbati ceva in viata voastra,Apoi sa postati aici,pe forum rezultatele,fie ele si minime.
Si pt toate fetele cu inimi zdrobite de aici:parerea mea e ca sentimentele ca "dorul,suferinta din dragoste etc"intr-un cuvant 'sufletul',se afla in creier nu in inima,inima e doar cea care sufera,se imbolnaveste.asa cum e si ficatul si stomacul etc.Dar TOTUL e in creier,acolo e pupitrul de comanda.Daca nu ma credeti,testati.Adoptati,incepand de astazi ,o alta atitudine fata de situatia voastra actuala,de ex:symo83 isi zice:"ce dracu fac?m-am tzacanit de tot? Trece timpul,eu cand mai traiesc?Si apoi,ce dracu e asa de grav in situatia mea?Iubesc,cred ca iubesc pe unul care s-a saturat de nevasta-sa si vrea o "trufanda"adica eu,dar,curand ma voi vesteji si eu de atatea suparari si el,va vrea alta trufanda,desi el e un maracine.Cu siguranta de acum pana la 90 de ani ,voi intalni "enspe"mii de barbati,e inevitabil,asta e viata,de ce m-as "termina "de acum?Merita?Ia sa ma gandesc mai mult la chestia asta?Tot ce e pe pamant,toate frumusetile si lucrurile bune sunt pt toti,nu numai pt x sau y,deci si pt mine.Mai,da' ce fraiera sunt....!Ia uite,ce "prosteala pe fatza mi-a tras asta",se lamenteaza in fata mea.face pe victima,pe neajutoratul,pe nefericitul,ca nu poate trai fara mine,cu ce scop,oare?Ca sa nu ma scape,ca eu sunt "prada"lui,noua placere.Oare,asa a facut si cu cele dinainte?Si cu cele ce vor urma???" Eu iti zic sigur ca da,asta e stilul,e tertipul lui,se foloseste de asta,chiar inconstient,el chiar crede in asta;si nebunii cred ca au dreptate,ca normalitatea e a lor.Dar,cand se va satura si de tine,te va parasi,genul asta de barbat va fi neindurator,fara scrupule.PRIVITI atent la ce ii face sotiei lui acum,cat e de inrait ca sta in calea fericirii lui,asa va face si cu tine,sa nu te indoiesti o clipa de asta.Cel care nu va face asa,acorda clementa,e corect,ii spune sotiei cu menajamebnte si bun simt ca ,trebuie sa incheie relatia care nu are viitor,cad de comun acord cu obligatiile,copii,casa...,se despart civilizat,dar nu inainte o inseala,alearga dupa fuste scurte si apoi,daca e prins,numai,altfel nu spune nimic,merge pe burta,tine doua muieri sau 3,4...,deci cand e prins incepe cu acuzatii:
"Pai,tu esti de vina,ca nu ma satisfaci,nu ma tii langa tine, u imi ajung banii ca tu si fii-tu(si fiul sau)mi-i tocati si nu am sa ies cu fetele la club...etc etc"
La o asa...demascare a tradatorului,se simte slab,singur,stie ca familia,rudele,prietenii nu sunt de acord cu el si il lasa sa se descurce singur,atunci el ce face?
Cashuna pe amanta,o imbrobodeste,are nevoie de sustinere,de aliat,se foloseste de sentim ei.Dupa ce trece de criza....surprizaaaa....! Nu mai acelasi.Observati singure asta
crinaD
Postat pe 19 August 2008 15:56
CrinaD,ca bine le mai spui,cum naiba de-ti vin asa usor?In povestea mea,e foarte mult ,,gunoi,,cum spui,si mai bine nu intru in amanunte..Sant curioasa,acum esti cu cineva?
mielke
Postat pe 19 August 2008 18:17
De la: crinaD, la data 2008-08-19 15:56:16Prin alte locuri scrie"Nu calcati pe iarba",deci nu distrugeti"frumusetea lumii,calitatea vietii,",in alte locuri"NU rupeti florile",nu distrugeti copilaria si inocenta copiilor nostri,ai vostri,nu distrugeti frmusetea si armonia dintre noi...Vedeti cate mesaje???Ele sunt peste tot in jurul nostru,dar noi nu avem ochi sa le vedem,nu avem capacitatea sa le intelegem,ne grabim,stricam,distrugem,noi singuri si cand nu mai suntem in stare sa reparam,ne vaitam,aici,pe forum,la parinti in poala(ii facem nefericiti),ne facem copiii nefericiti,ne distrugem viata,noi insine,nu e de vina,ion,gheorghe,ilie,sofica,maritza etc.ci doar noi.Omul are liberul arbitru,daca nu ma credeti...verificati,testati.Luati-va o "pauza"de vreo cateva zile,saptamani,luni,dupa necesitati si incercati sa reparati,sa schimbati ceva in viata voastra,Apoi sa postati aici,pe forum rezultatele,fie ele si minime.
Si pt toate fetele cu inimi zdrobite de aici:parerea mea e ca sentimentele ca "dorul,suferinta din dragoste etc"intr-un cuvant 'sufletul',se afla in creier nu in inima,inima e doar cea care sufera,se imbolnaveste.asa cum e si ficatul si stomacul etc.Dar TOTUL e in creier,acolo e pupitrul de comanda.Daca nu ma credeti,testati.Adoptati,incepand de astazi ,o alta atitudine fata de situatia voastra actuala,de ex:symo83 isi zice:"ce dracu fac?m-am tzacanit de tot? Trece timpul,eu cand mai traiesc?Si apoi,ce dracu e asa de grav in situatia mea?Iubesc,cred ca iubesc pe unul care s-a saturat de nevasta-sa si vrea o "trufanda"adica eu,dar,curand ma voi vesteji si eu de atatea suparari si el,va vrea alta trufanda,desi el e un maracine.Cu siguranta de acum pana la 90 de ani ,voi intalni "enspe"mii de barbati,e inevitabil,asta e viata,de ce m-as "termina "de acum?Merita?Ia sa ma gandesc mai mult la chestia asta?Tot ce e pe pamant,toate frumusetile si lucrurile bune sunt pt toti,nu numai pt x sau y,deci si pt mine.Mai,da' ce fraiera sunt....!Ia uite,ce "prosteala pe fatza mi-a tras asta",se lamenteaza in fata mea.face pe victima,pe neajutoratul,pe nefericitul,ca nu poate trai fara mine,cu ce scop,oare?Ca sa nu ma scape,ca eu sunt "prada"lui,noua placere.Oare,asa a facut si cu cele dinainte?Si cu cele ce vor urma???" Eu iti zic sigur ca da,asta e stilul,e tertipul lui,se foloseste de asta,chiar inconstient,el chiar crede in asta;si nebunii cred ca au dreptate,ca normalitatea e a lor.Dar,cand se va satura si de tine,te va parasi,genul asta de barbat va fi neindurator,fara scrupule.PRIVITI atent la ce ii face sotiei lui acum,cat e de inrait ca sta in calea fericirii lui,asa va face si cu tine,sa nu te indoiesti o clipa de asta.Cel care nu va face asa,acorda clementa,e corect,ii spune sotiei cu menajamebnte si bun simt ca ,trebuie sa incheie relatia care nu are viitor,cad de comun acord cu obligatiile,copii,casa...,se despart civilizat,dar nu inainte o inseala,alearga dupa fuste scurte si apoi,daca e prins,numai,altfel nu spune nimic,merge pe burta,tine doua muieri sau 3,4...,deci cand e prins incepe cu acuzatii:
"Pai,tu esti de vina,ca nu ma satisfaci,nu ma tii langa tine, u imi ajung banii ca tu si fii-tu(si fiul sau)mi-i tocati si nu am sa ies cu fetele la club...etc etc"
La o asa...demascare a tradatorului,se simte slab,singur,stie ca familia,rudele,prietenii nu sunt de acord cu el si il lasa sa se descurce singur,atunci el ce face?
Cashuna pe amanta,o imbrobodeste,are nevoie de sustinere,de aliat,se foloseste de sentim ei.Dupa ce trece de criza....surprizaaaa....! Nu mai acelasi.Observati singure asta



Bine zis!!!!
blindgirl
Postat pe 19 August 2008 18:28
De la: aisuca, la data 2008-08-18 09:53:55Annk48...sunt iubita cum nici nu crezi....si iubesc cum nici nu credeam....dar nu am sa pot uita durerea copilului cel mare niciodata(sunt foarte multe amanunte pe care nu le descriu aici!!!)Cei care cunosc povestea in amanunt(si nici macar nu o cunosc de la mine....pentru ca eu am tacut...nimeni nu stia nimic de la mine...nici chiar parintii mei)...m au catalagogat o proasta ca am putut sa iubesc cu atata daruire si sa iert cu atata usurinta. REA??? lucrez cu copiii Annk48, am tripla specializare sunt educatoare, invatatoare si profesoara de psihopedagogie. Oriunde sunt...in jurul meu se aduna copiii. Am primit in dar, o capacitate de iubire foarte mare....iubesc oamenii, iubesc animalele si florile....Am preferat sa fiu umilita si calcata in picioare decat sa i fac vreun rau tatalui copiilor mei....DAR NICIODATA NU AM SA UIT DUREREA COVARSITOARE CARE UMPLEA OCHII COPILULUI MEU CEL MARE (care nu reusea sa inteleaga ...in sfarsit) Sunt lucruri care numai trebuie luate in calcul...Asa ca...nu duc lipsa de iubire...de nici un fel. Nu pot decat sa multumesc LUI DUMNEZEU.Chiar si cel care va deveni exsotul meu...a realizat cata dragoste exista in mine....si cata daruiesc. Dar crede ma...ca aceasta dragoste si eu am primit o in dar...si in dar o dau, numai ca eu nu sunt sfanta...si aleg , dau prioritate unora...urmand apoi restul.


Ma bucur pentru tine,dar comentariul tau era al unui om frustrat,plin de resentimente si de ura.Dak tu crezi in Dumnezeu de ce judeci pe alti?Comentariul tau era extrem de acid de aici am dedus rautatea.Si eu am fost inselata,dar niciodata nu am considerat ca a fost amanta de vina.A facut-o de buna voie,nu l-a obligat nimeni sa ma insele,poate a fost vina mea ca nu am vazut cu cine m-am incurcat.
annk48
Postat pe 19 August 2008 18:29
Draga Saso, preoti exista peste tot, intr-adevar e mai dificil in Germania dar un duhovnic e cel in fata caruia iti destainui inima, noi ne dam cu parerea aici, unii chiar m-au jignit ca traiesc pe alta lume....probabil asa e, traiesc in realitatea mea, nici eu nu locuiesc in Romania, si eu m-am confruntat cu gasirea unui preot, cu spovedania, asa este, nu e usor sa ai curaj sa te spovedesti, uneori e greu si cand esti singura in fata oglinzii, stiu....dar face atat de bine.
Nu am retinut numele persoanelor care mi-au zis ca sunt de pe alta planeta sau ca exista preoti care practica diverse lucruri care mai de care mai iesite din comun dar incerc sa raspund cat mai comprimat :)
Eu am spus sa gasesti un preot, un duhovnic, o persoana careia sa-i incredintezi aceste lucruri. daca ai fost atenta la ce am scris, dar probabil nu ai fost, am zis ca noi, aici nu putem sa te judecam, nici sa-ti dam sfaturi, bune sau rele.....ci doar un preot cu har. Doar el poate sa te sfatuiasca. Biserica ortodoxa e destul de drastica, asta nu inseamna ca nu poti sa te destainui lui, daca ai avut destul curaj sa-ti expui viata public, eu cred ca o sa ai destul curaj sa vorbesti si cu un preot. Pentru domnisoarele mai tinere, rebele si mai navalnice sa le spunem :), as putea sa raspund: Eu am trecut ca si voi prin diverse experiente, bune, rele, urate, frumoase.....iar daca ii dau un sfat lui Saso este din suflet. Acum ea il percepe ca atare sau nu, e problema ei. Face cum considera ea ca e bine sa faca, normal, dar inca odata spun ,cu permisiunea voastra sa ma repet, iti trebuie curaj mult sa poti sa descarci sacul la preot, dar aceea e menirea lor, sa asculte, de aceea exista ei pentru noi, de aceea se numesc :doctorii sufletelor", cand mai gresim drumul sa stie cum sa ne ghideze.....un preot cu har este acel preot care poate discuta de la prostitutie pana la metafizica, cu fiecare pe intelesul lui, pe limba lui si pentru inima lui. Daca acea persoana intelege mesajul si se dezvolta o emotie oricare ar fi ea, inseamna ca preotul si-a facut datoria. Pt ca pana la urma cine e fara pacat sa arunce piatra, nu? La asta m-am referit in mesajul anterior.Spovedania integrala+impartasanie +post = un pas mic pentru sufletul nostru.
Va doresc tuturor inima buna si multa intelepciune :)
oana_iftemi
Postat pe 19 August 2008 18:33
Sunt cu un om DEOSEBIT,cu bun simt si atent.Foarte uman,de altfel,ca fiecare dintre noi,cu micile lui defecte si greseli,dar peste care poti trece usor,fara urmari,ca atunci cand un copil face "dracii",il certi,il ierti si uiti.Culmea ironiei,e cu 13 ani mai tanar,dar e cel mai intelept din cati am cunoscut.E norocul meu sau,mai degraba e ceea ce merit,nu pt ca am suferit prea mult in trecut ci pt ca.de data asta,am ales eu cum vreau sa traiesc si sa fiu tratata.Mi-am invatat lectia,ar fi fost pacat sa sufar degeaba;e pacat ca...,am lasat sa treaca atata timp pana am inteles ca viata buna ti-o faci tu,nu barbatul,nu mama etc,tu atragi tot ce ti se intampla,dar...,crede-ma ca nu bat campii,nu pot sa spun cati bani am dat pe carti psihologice de genul"cum sa fi optimista,secretul vietii si al fericirii,atitudinea este totul,capacitati paranormale,increderea in tine,auto-vindecare,cum sa te lasi de fumat(si m-am lasat de 5 ani fara sa recidivez)etc etc.Cate nopti si zile am"rascolit "netul cautand,idei,solutii,secrete la intrebari de toate genurile,de la bucatarie si alim sanatoasa pana la medicina,astrologie si informatii despre orice imi trecea prin cap.Am avut si timp si daca nu,mi-am facut ca sa aflu cat mai multe si sa nu mai ingros randul "invinsilor"si limitatilor.Am devenit auto-didacta.Acum si eu si iubitul meu,cu care sunt de 3 ani,avem scopuri si idealuri comune,vrem sa ne facem o casa a noastra,avem terenuri pe care vrem sa le revindem,sa inmultim banii,care nu sunt prea multi,dar asta nu ne strica fericirea,pofta de viata,multumirea in doi,distractia si placerea de a merge in concedii. De un singur lucru am devenit f constienta,dupa indelungi "cautari"prin carti scrise de intelepti si oameni "cu creier",ca,daca eu incercam numai,sa judec situatia,sa caut raspunsuri si sa fiu mai atenta la persoana care "traieste "in mine si de care mi-am batut joc(spiritul meu),astazi eram "departe,eram un om realizat pe plann financiar,profesional si spiritual.Ceea ce nu stim noi,oamenii,e ca,atunci cand noi esuam,ratacim calea,tragem si pe altii dupa noi,ii facem si pe cei dragi sa sufere,ii intristam si le blocam si lor calea spre evolutie(parinti,copii,parteneri...).Avem noi dreptul sa ne jucam si cu viata altora? Stii cat de simplu e sa rezolvi problemele??? Nu se mai poate? Stop si de la capat,viata e prea scurta ca sa ne cramponam de o situatie sau un individ.Scrie aici,ca titlu al acestui blog:"iubire imposibila" cu 15 semne de intrebare.Saso a scris asta si,inconstient,ea si-a dat raspunsul,desi,chipurile voia parerea noastra,fiind intr-o situatie fara iesire,zice ea.Aceste n..semne de intrebare(ca nu le innumar acum)vrea sa insemne:"oare,asa o fi?,e imposibila?poate ca nu,totusi"-raspunde ea.Deci,se indoieste...,subconstientul ii da mesaje,numai ca nu tine cont de ele.In cazul tau...,de asemenea sunt multe de spus,dar,in nici un caz de aici si din viata omului nu e nimic grav;totul e cum le interpretezi,ce atitudine ai in fata evenimentului...,in rest,toate sunt"apa de ploaie"Te-a afectat ca aseara a tunat,a plouat si ti-a stricat plimbarea sau azi a fost innorat si nu ai facut plaja??? Nu cred.Ti-ai zis:"Ei,lasa,merg maine la plimbare sau la plaja...,desi ai fost un pic dezamagita.Dar daca te apucai sa "te oftici",sa arunci cu pietre in "cer",sa tzipi la Dumnezeu sa opreasca ploaia si daca nu se intampla sa se opreasca,nu avea cum,te duceai in baie,luai lama si iti taiai venele?Dar nu ai facut asta pt ca ,natura isi urmeaza cursul ei,nu ai cum sa impiedici asta...TOT ASA E SI CU RESTUL. Noi facem parte din natura,din univers si viata isi urmeaza cursul,cu o singura conditie;noua ni s-a dat sansa de liber arbitru,sa alegem cum si cu cine traim,doar ca,nu ni se permite sa alegem cand ploua.... (deex)
crinaD
Postat pe 19 August 2008 19:06
De la: saso, la data 2008-07-14 16:37:27post pe blogul lui saso

nici eu nu stiu daca fac bine sa apelez la asa ceva...dar am ascultat destule pareri....si anume e vb .....

cu ceva timp in urma ..am cunoscut un tip....cu care ma potrivesc perfect...am stit de la inceput ca el e casatorit si are un copil..dar am crezut ca va fii doar asa o avnetura..din aventura noastra sa ajuns la o situatie unde nu mia putem unu fara celalalt.....si e greu si pt el sa se decida.....

intre timp a aflat nevasta lui de relatia noastra...intre ei nu mai functioneaza totu asa bine pt ca e numa cearta ...contact avem in continuare....dar problema mea e ca nu situ cum sa reactionez ....sa pastrez mai departe legatura cu el sperand ca va avea curand curajul sa se desparta sau sa ma distantez?el mereu cand e vb de familie vb de de copil si nimic altceva ce ii alina totu...deci sa inteleg ca casnicia e doar de dragul micutei?

poate imi poate da cineva un sfat care a trecut prin asa ceva...eu am cam ajuns la capat cu toate ca inima mea si a lui ne spune ca nu vrem sa ne pierdem si vrem sa fim mereu impreuna.....daca ii spun sa se desparta e posibil sa inteleaga gresit?

multumesc
your_shadow
Postat pe 19 August 2008 19:11
stiti cate mesaje subliminale ni se transmit in fiecare moment de care nu suntem constienti? Nu numai cele cu "spatii verzi" ci diverse.Raspunsul unei intrebari care ne macina de ceva zile,poate sta scris,unde credeti? In reclama de pe un bloc turn sau pe mazgalitura unui pusti obraznic de pe peretele din scara blocului.O idee la o pb care ne framanta tot asa...Traim intr-o "lume" de mesaje,informatii,de raspunsuri la toate intrebarile noastre.Totule sa fim atenti la semne"Invata sa respecti si sa urmezi semnele" Si ce ar trebui sa mai stim e ca,toate evenimentele au legatura intre ele;nu exista coincidente;exista un lant misterios care uneste un lucru cu altul.Degeaba ne inversunam sa pastram un lucru,o situatie,o persoana,nu avem cum,pentru ca "timpul "lui a trecut,poate nu a fost decat o trecere de la o situatie la alta,o punte,o intermediere spre urmatorul eveniment din viata mea scris acolo,in" cartea vietii cu litere de aur".Avem liberul arbitru dar a se intelege ca,destinul ne e trasat,avem o tinta,un drum de parcurs pana la "punctul culminnat",probabil spre evolutia noastra spirituala,ma gandesc.Liberul arbitru ne e dat pt a alege drumul pe care vrem sa mergem pana a atinge acel scop,acea tinta,acea destinatie.De tine depinde daca alegi drumul lin,drept sau pe cel anevoios,cu gropi,daca accepti schimbarea usor sau te cramponezi,plangi,te dai cu fundul de pamant...,ca in cele din urma,tot degeaba,ca tot spre...ACOLOmergi,dar putin mai sifonat,mai obosit,mai distrus,iar vecinul tau,mai senin,mai frumos,mai sanatos,ca deh,el a acceptat schimbarea usor,a inteles sensul ei,si-a dorit sa traiasca prezentul frumos si cu demnitate.EEEEEE.....Care e mai castigat???Scuze,daca va plictisesc,m-am luat ,iar cu vorba!
crinaD
Postat pe 19 August 2008 19:30
draga mea,cred ca ai primit multe sfaturi,nu iti mai dau si eu,si-asa te lupi ce tine insati,parerea mea este sa iti urmezi inima si lasa timpul sa decida nu te grabi,eu am lasat creierul sa decida ,iar acum inima sufera rau de tot.as vrea sa dau timpul inapoi dar nu mai pot.mi-am pierdut iubirea,incerc sa o recapat ,dar se pare ca este foarte greu,l-am parasit cind avea mai multa nevoie de mine,l-am lasat sa se descurce singur intr-o situatie destul de grea pe plan profesional constienta ca nu se va descurca.sunt o femeie cu un caracter puternic si as fi vrut sa ii transmit si lui o parte din puterea mea,dar cred ca se simtea foarte bine in umbra mea .de accea l-am lasat singur,nu s-a descurcat.ar trebui sa iti mai povestesc dar a venit linga mine si nu mai pot.o sa continui
your_shadow
Postat pe 19 August 2008 19:41
Eu cred ca daca te iubea asa mult nu mai ajungea sa mai faca un copil cu altcineva si sa se mai si casatoreasca. Cred ca undeva in sufletul tau si pe tine te chinuie oarecum asta. Nu stiu daca trebuie sa accepti atat...iar vorbele frumoase pe care ti le spune nu inseamna mai nimic din punctul meu de vedere. Ti-a demonstrat pana acum ceva din ce ti-a zis? Singurul lucru pe care a zis k il va face e k se va desparti pt ca oricum nu are nici un viitor cu ea - din asta reiese k o face pt el, dar nu pt tine - si te-a intrebat dak esti pregatita sa-i cresti copilul....cam ciudata intrebarea. Crezi ca se merita sa te sacrifici atat pt el incat sa rupi definitiv legatura cu parintii tai? Dar dak prin reducere la absurd ajungi sa nu te mai intelegi cu el....ce faci? Unde te duci? Eu cred ca trebuie sa te gandesti bine...Nu incerc sa te descurajez - eu asta am dedus din ce ai povestit tu, dar tu stii mai bine ce e intre voi.....tu simti cel mai bine si la urma urmei tu iei decizia, doar ca tb sa te gandesti si rational.... Multa bafta....si sper sa iei cea mai buna decizie pt tine!
moneycaprice
Postat pe 19 August 2008 22:38
symo 83, mesajul anterior e tot pt tine...acum am citit povestea ta de la inceput....cum el te-a mintit pana in ultima clipa si nu voia sa stii k se casatoreste....Nu te merita si crede-ma, daca ai avut taria de caracter sa treci peste faptul ca te-a mintit atat de grav si ca s-a casatorit cu alta, atunci cu SIGURANTA ai taria de caracter sa termini "relatia" ta cu el. Ls inceput te vei simti probabil ciudat fara el...dar te vei obisnui, mai ales daca vei cunoaste pe cineva care te va invata ce e dragostea adevarata...- care nu trebuie sa fie atat de complicata-... asteapta rabdatoare si va veni si pt tine jumatatea...Bafta inca o data!
moneycaprice
Postat pe 19 August 2008 22:49
usor de spus. da stii care e problema cea mai mare?
ca de fiecare data cand ne certam incercam sa fiu cu altcineva.si nam putut.pt ca mereu faceam comparatii, si pt ca de fiecare data cand afla ca ies cu altcineva ma suna si ma cauta , tocmai ca sa nu pot fi cu nimeni.
symo83
Postat pe 20 August 2008 08:24
Face asa pt ca i se permite,symo daraga.Iti e frica de el? E periculos pt siguranta ta?Sau,il lasi sa se comporte asa,doar,din vanitate?Ca,vezi,Doamane,crezi tu ca acesta e o dovada de dragoste? Te hranesti cu iluzii,nu e o dovada de dragoste ci e f posesiv,gainile din ograda sa saunt doar ale lui.Faci parte,oare,din harem? Nu poti fi stapana pe viata si deciziile tale?Nu iti poti recastiga libertatea ,la propriu? Poti,dar trebuie sa vrei.El face asa,nu pt ca te iubeste,retine,ca,daca te iubea,te lasa sa iti vezi de viata ta,asta nu intelegeti voi,fetelor.Va place sa va mintiti,e mai comod asa,mai artistic,nu stiu ce sa cred.O dovada vie ca nici habar nu are de tine,ca persoana e ca,nu ii pasa de viitorul tau,de sufletul tau,de faptul ca te simti a nu stiu cata roata de la car,ca ti-a pus pe frunte,in fata lumii,stigmatul de "metresa"a lui,in timpul liber,cand nu e cu sotia si copilul lui.Ai mandrie sau ai renuntat de mult la asa ceva?Mama ta ce zice?Considera ca ai tu o fetita,pe care o iubesti ca pe ochii din cap si...vine unul...,un smecher,care se foloseste de ea si de sentimentele ei,ca de prosopul de la baie;cand e curat,nou si pufos il plimb pe piele cu drag,se murdareste il arunc pe jos si il mai iau , sa ma sterg cu el,dupa ce e spalat,dar prosopul se uzeaza,destul de repede,isi pierde puful,nu-l mai prefer,nu il arunc,dar il folosesc doar pt picioare(il calc in picioare)sau il folosesc daca nu mai e altul la indemana,insa,mai bine imi cumpar altul,viu colorat,pufos si cu miros proaspat.Ciudat exemplu,dar asta mi s-a parut a fi potrivit acum,ca sa intelegi situatia ta.Revin,tu esti mama acestei fetite;permiti acest lucru? Sa i se anihileze vointa? Sa ii ucida visele?Sa fie folosita?Sa isi piarda increderea in ea si in lume? Cine e ALA care isi permite sa isi bata joc de "opera"ta(copilul tau)?Considera ca tu esti mama fetitei din tine(spiritul tau,eu-l tau),tu esti raspunzatoare pt ce i se intampla.Nu e acest individ vinovat,el,doar profita de slabiciunea si naivitatea ta.S a faca bine sa isi vada de sotie si copil,care sunt responsabilitatea lui;ceea ce ii face ei,iti face si tie,nu respecta pe nici una dintre voi si pun pariu ca se mai vede si cu....alte naive.
crinaD
Postat pe 20 August 2008 15:26
E frumoasa dragostea,sa fi indragostit,treaba cu fluturasii din stomac...bla,bla,bla, Nimeni nu spune sa nu fi indragostit,dar nu inteleg de ce trebuie sa fi IDIOT e FRUMOS,ROMANTIC SI MIRIFIC ATATA VREME CAT NU DOARE,pt ca ,iubirea nu doare.Daca a inceput sa doara,e boala,e defectiune si trebuie sa iei medicamente,sa pui capat cauzei durerilor;daca nu faci asta,ca orice boala provoaca cancer.Ce mai e frumos,mirific? Trage tu concluziile.
crinaD
Postat pe 20 August 2008 15:34
Remediul sau cel putin ,inceputul "sfarsitului"cu el,nu inseamna sa sari,direct in bratele altuia.Normal ca faci comparatii,de fapt,celalat e in dezavantaj din start,desi,poate are mai multe calitati decat...ex-ul,dar mintea ta bolnava face conexiuni gresite.Un calculator defect,plin de virusi,trebuie intai curatat,formatat,daca vrei sa iti dea informatii corecte. Curata-ti spiritul,creierul,de idei invechite,gresite,formateaza-l....Cum?Numai la o alta relatie sa nu te gandesti deocamdata.Gandeste-te la tine,ca persoana.Fa o statistica la realizarile de pana acum.Incepe ceva nou,un curs,o scoala,un nou servici,te muti in alta localitate,alta tara,iti schimbi nr de telefon,id-ul,te pui pe invatat lucruri noi,mergi la sala,te tunzi,iti schimbi look-ul,iti schimbi vechile obiceiuri si programe,orice,care te face sa te simti un om nou,puternic,atragator,stapan pe viata lui intima si financiara.Te reintorci in sanul familiei,pui capul in poala mamei,recunosti ei sau tie ca ai gresit,dar nu vei mai repeta aceste greseli ,in veci.Barbatul care te merita,o femeie noua ssi frumoasa,apare fara sa il cauti sau sa il astepti;vei fi uimita,va fi ca o minune.Ajunsa acolo,sa nu mai intorci capul,e exact ca si cu un alcooluist care merge la dezintixicare(sau drogat),daca isi ia noua viata in serios e vindecat pt totdeuna,daca intoarce capul,tanjeste dupa sticla de votca si tavalelile prin noroi,recidiveaza si e pierdut pe vecie.Si ai grija si la prieteni sau in ce cerc te invarti"cine se insoteste cu porci,imposibil sa nu se tavaleasca in namol"Te-am plictisit?Imi cer scuze.
crinaD
Postat pe 20 August 2008 15:50
dincolo de orice...relatia dintre o crestina si un musulman credeti ca este imposibila?
vanda23
Postat pe 20 August 2008 16:10
as prefera sa intru in legatura cu cineva care este maritata cu un arab sau care imi poate da ceva sfaturi...pls!!!!!!!!!!!!!
vanda23
Postat pe 20 August 2008 16:17
vanda, cred ca ai intrat pe un teren alunecos. s-a mai pus problema asta si pe alte topicuri si s-a ajuns la niste chestii... iuiiiiiiiiiii!!!!
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 16:24
www.parinti.com www.islam.ro
Trebuie sa recunosc,ca ai curaj Dar si romanasii nostri trebuie sa ai mult curaj sa te incurci(dovada subiectele din forum)Nu stiu care sunt mai rai sau mai periculosi
crinaD
Postat pe 20 August 2008 16:47
Vanda,eu zic sa nu te grabesti,mai ales daca;felul tau de a fi nu e unul docil,umil,retras,linistit... Si...posibil sa fie nevoie sa intri in harem,fara sa fi informata.Dar te dumiresti tu,dupa ce te informezi pe net
crinaD
Postat pe 20 August 2008 16:53
vanda, odata dusa in tara lui, devii un obiect. Cunosc cazuri reale si crede-ma, nu e asa cool sa fii nevasta de arab
moneycaprice
Postat pe 21 August 2008 16:53
Diferenta de cultura e un obstacol imens.Numai cine e orb (sau indragostit!)nu poate tine cont de asta.Cred ca, daca ai trai in Romania impreuna cu un arab,ai avea sanse sa ai o relatie buna.Altfel...Nu e vorba de prejudecati.Gandeste-te ce ai face daca , urmandu-l in tara lui, relatia n-ar merge si ai mai face si "imprudenta"sa faci un copil.N-ai putea sa te mai desprinzi de el niciodata pentru ca ai risca sa nu-ti mai vezi copilul .Nu e poveste.
mar_nanu
Postat pe 21 August 2008 17:47
Si daca ajunge fata acolo, si se trezeste ca e a saptea sotie????? "Treci la harem,voalul pe fata,gura mica si sa asculti de prima nevasta,ca te ia ...mama lui Alah...Iar ,pe mine.sotul tau,pe care l-ai ales de buna vie si nesilita de nimeni,ba ,chiar cu entuziasm,ma vezi la tine in iatac,ultima sambata din luna,intre orele x si y,ca mai am si afaceri pe langa voi,nevstele.Hai ,ca plec putin in Romania sa mai cumpar niste terenuri si sa imi mai iau o nevasta,ca la voi sunt multe fraiere,bre,care vor sa se marite in "streinetate',cu "berbanti bazati"."Aici,la ,noi,la harem,e scoala de corectie...,hi,hi,hi" Am glumit,fetelor,sper sa nu va suparati pe mine.Imi fac mia culpa.
crinaD
Postat pe 22 August 2008 01:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau un bebe cat mai repede 32 De la: un_barbat_ca_multi_altii 7 Noiembrie 2009 22:04
nu stiu ce sa fac!!! 26 De la: kudika103803 15 Ianuarie 2010 03:07
ma place dar nu face nimic 7 De la: pink_lipi 26 Iulie 2009 11:28
nu deschideti decat daca aveti timp 11 De la: iulia069834 22 Februarie 2010 19:14
Mai exista o sansa? 12 De la: kudika084416 17 Noiembrie 2009 17:00