Setari Cookie-uri

E CINEVA FERICIT DUPA O RELATIE DE 6 ANI?

Buna, as vrea sa stiu daca exista cineva printre voi care dupa o relatie lunga mai este indragostit si fericit.
Va pup.
anca_oli
Postat pe 19 Aprilie 2011 18:56
Fericirea asta e relativa.
E foarte important cu o percepem..
E normal ca o relatie la inceput sa fie foarte frumoasa - ca de aia o incepi. Fluturasi, exploarea unor lucruri noi, gasesti placeri comune. Nu poti insa face la infinit aceleasi lucruri si filmul se rupe. Afli ca de fapt omul mai are si migrene sau are niste apucaturi care tie nu iti plac. Sau alte lucruri, care pot provoca o ruptura.

Nu am ajuns la 6 ani, dar iti pot spune ca la 5 m-am despartit de fosta prietena pentru ca pur si simplu nu mai suportam... Iar dupa o noua relatie de 2 ani, m-am casatorit cu actuala sotie. Vedem ce-o fi peste 5 :))
cip31
Postat pe 26 Aprilie 2011 01:09
De la: anca_oli, la data 2011-04-19 18:56:42 Buna, as vrea sa stiu daca exista cineva printre voi care dupa o relatie lunga mai este indragostit si fericit.
Va pup.


eu sunt
leo_
Postat pe 29 Aprilie 2011 23:17
De la: leo_, la data 2011-04-29 23:17:44
De la: anca_oli, la data 2011-04-19 18:56:42 Buna, as vrea sa stiu daca exista cineva printre voi care dupa o relatie lunga mai este indragostit si fericit.
Va pup.


eu sunt

felicitari!
Fulg-de-nea
Postat pe 29 Aprilie 2011 23:21
De la: anca_oli, la data 2011-04-19 18:56:42 Buna, as vrea sa stiu daca exista cineva printre voi care dupa o relatie lunga mai este indragostit si fericit.
Va pup.


DUPA? Noi care inca suntem in relatie putem raspunde?
_oktober_
Postat pe 29 Aprilie 2011 23:43
pai sa vedem. ne-am cunoscut acum 7 ani, a fost o relatie mai la distantza, de 4 ani locuim impreuna, cu pisic, catel si suntem si casatoriti de 3 ani... fericiti suntem, cred ca o sa fim tot timpul... poate nu mai suntem indragostiti, cel putin asa e la mine. fluturasii aceia care existau la inceput isi fac simtita prezenta mai greu, doar daca lucreaza in afara orasului vreo luna si nu ne vedem.... dar fericirea exiata in lucrurile mici, intr-o cina linistita, in mic dejun la pat sau picnic la munte.
all_lefther
Postat pe 6 Mai 2011 20:38
De la: anca_oli, la data 2011-04-19 18:56:42 Buna, as vrea sa stiu daca exista cineva printre voi care dupa o relatie lunga mai este indragostit si fericit.
Va pup.
cineva(adica eu) e fericit si dupa 11 ani si un baietel minunat...
iosefina5
Postat pe 7 Mai 2011 07:52
Cu siguranta poti fi si fericit si indragostit! O spun din propria experienta. In decembrie implinim 6ani,dar sigur va fi ok si atunci. Va pupez....
lolaaur_yahoo_com
Postat pe 7 Mai 2011 08:17
fericirea e o stare relativa, sunt intr-o relatie de 9 ani, si clar!!! nu mai e ca la inceput. e ok si linistea si stabilitatea pe care relatiile stabile le ofera, dar nu sunt de ajuns. personal, mi-e dor de fluturii de atunci!. E nasol k poti sa dai, asa din gresala peste persoana vietii tale, o simti care este, si caraghios e ca incepi sa nu mai vezi rostul celor 9 ani de relatie. si atunci mai esti fericit? Clar NU!
stefanella1977
Postat pe 7 Mai 2011 09:00
fericirea e un mod de viata, nu o destinatie. punct.
thegirlnextdoor
Postat pe 7 Mai 2011 09:17
Da ,eu sunt casatorita de 15 ani si cred ca il iubesc mai mult decat la prima intalnire.
kudika396190
Postat pe 7 Mai 2011 11:10
De la: anca_oli, la data 2011-04-19 18:56:42 Buna, as vrea sa stiu daca exista cineva printre voi care dupa o relatie lunga mai este indragostit si fericit.
Va pup.


Da, dupa 7 ani si inca voi mai fi fericita si in continuarea relatiei.

Postat pe 7 Mai 2011 11:14
Sa fac un calcul :de 15 ani il cunoscsi suntem impreuna.Totusi ne-am casatorit de 7 ani. Suntem oameni maturi, bucuriile vietii tebuie sa il observi zilnic.Doar un gest doar o privire. Ne intelegem deja si din priviri,il iubesc ,ma iubeste , imi iubeste si baiatul din prima casatorie deci avem o armonie incasa il inteleg, ma intelege,( poate el mai bine pe mine )-dar exista iubire intelegere si dupa 6 ani si dupa 15 ani cred ca depinde doar de noi daca iertam altuia micile greseli si daca avem acelasi vis ,gandim la fel atunci pot sa spun ca sunt foarte fericita ca ne-am gasit si sper din tot sufletul sa imbatrinim unul langa altul tot asa de fericiti cum suntem acum.
Fericirea sa nu confunzi cu problemele de zi cu zi care trebuie sa le rezolvi oricum .Daca sunteti impreuna este mai usor. Iti doresc numai bine .
vitadora
Postat pe 7 Mai 2011 12:03
Dragostea e un accident. Daca e sa-l credem pe dramaturgul acela: Dragostea dureaza 3 ani"
Nu spune nimeni ca nu-s si exceptii...dar nu te poti astepta sa dureze nimic vesnic. De aceea e inteligent s traiesti clipa si sa incerci sa nu-ti refuzi nimic cand esti indragostita/indragostit (si ti se mai si raspunde).
Nu credeti?
cristinarudi
Postat pe 7 Mai 2011 12:34
DA se poate,eu sunt intr-o relatie de aproape 8 ani si inca mai sint flututasi in stomac.De 2 ani ne-am mutat impreuna si parca pe zi ce trece il iubesc mai mult.
mary_creata
Postat pe 7 Mai 2011 13:05
''fericirea este ca aerul pe care il respiram:fiecare poate lua din el atat cat vrea''(van minh).suntem atat de fericiti pe cat noi insine ne ingaduim sa fim.nu exista nici o limita,doar noi presupunem ca exista si ne-o fixam singuri.da,putem fi cu adevart fericiti si meritam acest lucru.
fericirea este pretioasa nu pentru ca este greu de atins si efemera.dimpotriva,este tot la fel de accesibila ca si aerul.doar noi putem sa-i simtim aroma imbietoare.
kudika375315
Postat pe 7 Mai 2011 15:33
''fericirea este ca aerul pe care il respiram:fiecare poate lua din el atat cat vrea''(van minh).suntem atat de fericiti pe cat noi insine ne ingaduim sa fim.nu exista nici o limita,doar noi presupunem ca exista si ne-o fixam singuri.da,putem fi cu adevart fericiti si meritam acest lucru.
fericirea este pretioasa nu pentru ca este greu de atins si efemera.dimpotriva,este tot la fel de accesibila ca si aerul.doar noi putem sa-i simtim aroma imbietoare.
kudika375315
Postat pe 7 Mai 2011 15:33
De la: cristinarudi, la data 2011-05-07 12:34:31Dragostea e un accident. Daca e sa-l credem pe dramaturgul acela: Dragostea dureaza 3 ani"
Nu spune nimeni ca nu-s si exceptii...dar nu te poti astepta sa dureze nimic vesnic. De aceea e inteligent s traiesti clipa si sa incerci sa nu-ti refuzi nimic cand esti indragostita/indragostit (si ti se mai si raspunde).
Nu credeti?


promit ca o sa te iubesc mai putin de trei ani!
geo_refinantat
Postat pe 7 Mai 2011 15:38
da mai sunt oameni fericiti si dupa 9 ani de relatie adica eu
kudika383225
Postat pe 7 Mai 2011 15:55
De la: kudika396190, la data 2011-05-07 11:10:56Da ,eu sunt casatorita de 15 ani si cred ca il iubesc mai mult decat la prima intalnire.
bravo!felicitari!noi in noiembrie implinim 15 ani de cand suntem impreuna.suntem fericiti si ne iubim mai mult decat la inceput:)
jollynne
Postat pe 7 Mai 2011 16:15
Raspuns: Dragostea e un accident. Daca e sa-l credem pe dramaturgul acela: Dragostea dureaza 3 ani"
Nu spune nimeni ca nu-s si exceptii...dar nu te poti astepta sa dureze nimic vesnic. De aceea e inteligent s traiesti clipa si sa incerci sa nu-ti refuzi nimic cand esti indragostita/indragostit (si ti se mai si raspunde).
Nu credeti?

E o prostie sa dai dragostei un timp anume "3 ani..." mi se pare o aberatie...dragostea dureaza cat vrei u sa dureze...cat esti u dispus sa treci peste defectele sau lucrurile care te deranjeaza la partener. In aproximativ un an de relatie ( sa va vedeti aproape in fiecare zi) incepi sa ajungi sa-l cunosti...cum se comporta la o iesire la film, in oras sau cand e ametit sau cum se comporta cu prietenii. Se mai spune ca barbatul se comporta cu iubita(sotia) asa cum se comporta cu mama lui...deci aveti grija fetelor. Aceasta vb e cat de cat verosimila, pentru ca tine de obisnuinta...cum s-a comportat cu mama pana cand sa fiti impreuna asa se va purta si cu tn...Tin sa cred asta (din proprie experienta), dar faza cu "3 ani" nu o credeti fetelor....
Fiecare iubeste in felul ei...altele pot sa se daruiasca si sa inceapa sa-l iubeasca pe un baiat deabia dupa 3 ani...deci depinde de fiecare cum isi "conserva" relatia.
Cat despre fluturasi... eu ii mai simt si acum dupa aproape 6 ani (ii facem pe 27 mai)
mariakudika392605
Postat pe 7 Mai 2011 16:37
De la: mary_creata, la data 2011-05-07 13:05:01DA se poate,eu sunt intr-o relatie de aproape 8 ani si inca mai simt fluturasi in stomac.De 2 ani ne-am mutat impreuna si parca pe zi ce trece il iubesc mai mult.
mary_creata
Postat pe 7 Mai 2011 16:57
eu una nu prea monotonie totala 2! si relatia mea este de 7 ani dar nu ami estye deloc 000000ca la inceput ma plictiseste si nu pot decat sa tip la el!
kudika384226
Postat pe 7 Mai 2011 17:13
eu una nu prea monotonie totala 2! si relatia mea este de 7 ani dar nu ami estye deloc 000000ca la inceput ma plictiseste si nu pot decat sa tip la el!
kudika384226
Postat pe 7 Mai 2011 17:13
ceau ma numesc Cristina si am o relatie de aproape 6 ani facem in iunie de 5 ani jumate stam impreuna si este foarte bine.Prima data nu a fost o dragoste (cu fluturasi in stomac) deoarece in urma cu 3 luni m-am despartit de fostul si nu am vrut sa mai am pe nimeni .Dar a aparut el si atat s-a tinut dupa mine pana m-am indragostit sa zicem .Trebuia in iulie sa mearga la o nunta si nu avea cu cine atunci ma invitat sa merg cu el si am acceptat si de atunci nu ne-am despartit. In octombrie anul acesta facem nunta si ne iubim foarte mult si cu bune si cu rele .Totul depinde de comunicare si intelegere nu totul a fost roz la noi dar am trecut peste si acum ma casatoresc cu el desi intre noi este o difereta de 8 ani el are37 si eu 29.
Acum suntem fericiti si ca planuim nunta asa cum ne-o dorim noi doar noi va pup
c_tynna26
Postat pe 7 Mai 2011 18:05
De la: mary_creata, la data 2011-05-07 13:05:01DA se poate,eu sunt intr-o relatie de aproape 8 ani si inca mai sint flututasi in stomac.De 2 ani ne-am mutat impreuna si parca pe zi ce trece il iubesc mai mult.

de curiozitate...ce ati facut 6 ani?? daca doar de 2 v-ati mutat impreuna?
delicacy
Postat pe 7 Mai 2011 18:40
stai putin ca va explic fetelor cum se mentine casnicia eu am 20 de ani si suntem super va zic luni
kudika100395
Postat pe 7 Mai 2011 19:32
De la: kudika100395, la data 2011-05-07 19:32:37stai putin ca va explic fetelor cum se mentine casnicia eu am 20 de ani si suntem super va zic luni

bine! pa pa!
pickard
Postat pe 7 Mai 2011 19:45
sincer la faza c o relatie de lunga durata daca e respect si sinceritatea ar fi tot ;) acuma depinde eu am avut o relatie de 1 ani si 3 luni tipa a avut de gand sa isi faca de cap la care eu am reactionat cu pumnu la bulangiu cu care sa dus si ei verbal avand grija sa o lovesc unde doare mai tare ,sa fiu mai la subiect sunt sculptor si ferar munceam in micu meu atelier sculptam masti traditionale busturi sau ce comenzi aveam faceam cutite sabii topoare atat ptr folosintza cat si aspect iar ea isi facea de cap cu un streper lui iam dat peste ochi si nu ptr faptu ca sa dat la ea doar ptr ca ma injurat iar ei iam ripostat un set de cuvinte care au facuto sa se simta exact cum e ;) si uite acuma cauta sa se impace cu mine are 0 sanse sa mai fie cu mine :D ps: am o relatie noua pacat ca cea mai buna prietena ai ei a vazut tot si acuma e cu mine
shakhalu
Postat pe 8 Mai 2011 08:54
mai am pana l 6 un an...pot spune ca a fi intr-o relatie este mult mai bine decat sa umbli ca o musca fara cap prin viatza... intr-adevar nu mai exista emotia aia de inceput, dar cand sotul ma tine in brate sau se uita la mine in felul ala al lui specific, cand ma trezesc in pupici dimineatza sau cand stiu ca am parte de sprijin, de incredere, de simplitatea aceea benefica a unei relatii in care nu exista drame....da, pot spune ca pt mine asta e fericire!
ali_tzik
Postat pe 8 Mai 2011 09:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa ma razbun 16 De la: Barbie30_ 5 Ianuarie 2011 15:03
Credeti in fidelitate? 254 De la: blue07scorpion 6 Iulie 2009 14:33
nuj ce sa fac?:( 74 De la: Shuyin 6 Decembrie 2010 17:51
explicati-mi comportamentul fostului iubit 181 De la: LadyManu 1 Decembrie 2014 22:07
PSIHOTERAPIE 10 De la: dandanaua_reloaded 16 August 2009 09:42