Setari Cookie-uri

Ce simtiti dupa ce va despartiti de cineva?

eu am sa ma grija k gresilile din trecut sa nu ma afecteze in viitor
cand o relatie se terminca incepe o noua etapa in viata noastra
bestiuitza
Postat pe 11 Octombrie 2008 23:05
mi-e dor!mi-e foarte dor de el desi mi-a facut multe:(,mi-e greu fara el,plang,ascult melodiile noastre,orice si oricine imi aminteste de el,nu pot sa mai privesc niciun alt baiat...
angel_05
Postat pe 14 Octombrie 2008 17:54
depinde cat il iubeai.............atunci doare enorm de mult............daca sentimentul iubire s-a dus......simti eliberare........dar cel mai bn e sa mergi mai departe..........optimist......

Postat pe 14 Octombrie 2008 18:01
Ce-ai avut? Si ce-ai pierdut?
Daca nu mai ai ce pierde...ai pierdut "totul", atunci faci doar ce simti!
ayda4ever
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:06
De la: bogdanu, la data 2008-09-09 02:37:50De abia dupa ce pierzi pe cineva drag iti dai seama cat de mult a insemnat pentru tine .....din pacate asta este general valabil !

si dc nu l-ai pierdut din cauza ta, ce faci?...ce faci cand intr-o zi primesti un telefon si afli k cel/cea pe care il/o iubeai avae o alta relatie?... si afli asta dupa ce te-ai indragostit peste urechi...
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 14 Octombrie 2008 21:46
ete nah shi tu acuma. normal k este o expresie de-a ei. normal k pt moment cineva parasit shi care sufera din dragoste nu vd, nu aude pe altcineva, ci toate gandurile se indreapta catre fostu sau fosta. e normal! o perioada suferi, te gandesti, analizezi intreaga problema, iti amintesti diferite etape ale relatiei, treci de la o stare la alta: ba k o sa ti faci alta relatie imediat ce ieshi pe usha, ba k nu poti trai fara el/ea. e un proces de evenimente interioare... asha e orice despartire... dureroasa pt k e tp shi sentimente investite intr-o relatie....

ceea ce simti: uimire, soc, durere, dezamagire, nevoia de explicatii, lipsa aerului din plamani... singuratate... asta este finalul...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 15 Octombrie 2008 17:15
o usurare.sa nu sufar f mult ma gandesc doar la lucrurile rele.dupa ce imi trece imi aduc aminte si de cele bune .cand eram mai tanara ma zbuciumam rau, acum m-am autoeducat si nu mi-e frica .daca ar zice al meu maine gata ,gata ar fi indiferent cati copii sau ani de casnicie ai.trebuie sa stii ca in viata e bine sa faci decat ceea ce iti place.avem o singura viata si daca si pe asta o traim cu regrete ,cu mila fata de persoanele de langa noi si suntem nefericiti -am trai degeaba.sa fiti iubiti!
otto_otto2000
Postat pe 15 Octombrie 2008 23:25
hmmm.. depinde, in cazul meu.. la mine functioneaza in general 'cui pe cui scoate!' nu am reactionat in fiec caz la fel pana acum.. depinde cat de mult am tinut la pers respectiva, cat de implicata in rel am fost, depinde de motivele despartirii, cine a fost cel care a puc pct relatiei.. mai multe :D dintr-o singura rel am iesit 'varza' pana acum.. long story, dar pe scurt - a fost o rel relativ scurta (cam 4 luni), dar f intensa, si tipul respectiv a avut o influenta ff puternica asupra mea, m-am marcat profund.. imediat dupa despartire, am avut o perioada absolut groaznica, de care nu vreau sa imi amintesc, si nici sa se mai repete vreodata.. cu nimeni!! :DDDD acum am trecut la o atit opusa fata de el, acum el e cel care 'umbla' dupa mine, dar pe mine a ajuns treptat sa ma lase rece, si, mai mult decat atat, am ajuns sa ma port cu el cum se purta el cu mine in perioada naspa.. si partea tare a ca e naturala atit mea actuala fatza de el, nu prefacuta, abtinuta, etc ;) s-a invartit roata!
Blondie11
Postat pe 18 Octombrie 2008 01:02
Vai fetelor , imi dau seama ca eu de mult nu m-am mai despartit de cineva dar la fel d bine imi aduc aminte de singura despartire, si ultima care a contat , s-a intamplat acum vreo 2 ani, stiu doar ca am bocit si disperat vreo 2 saptamani, apoi m-am trezit intr-o dimineatza si totul era ok. Adevarul este ca fiecare sfarsit este un nou inceput, si nimik nu este mai frumos decat sa te trezesti asa la viata sa iti dai seama ce frumoasa este, chiar daca esti singura.

Postat pe 6 Noiembrie 2008 10:55
Ce pot sa mai simt...nevoia de lua de la capat cu altcineva,in speranta ca rezultatul va fi diferit...
samsonics
Postat pe 10 Noiembrie 2008 05:40
De la: aura_elenutza, la data 2008-10-11 21:51:20Mie imi e foarte greu pentru k abia m-am despartit de el dar ma ajuta putin faptul k nu ma merita daca si-a ales prietenii,intradevar eram geloasa dar mi-a dat si motive,acum imi vine sa tip de durere,simt un gol in suflet si mi-e greu sa accept k trebuie sa o iau de la capat dupa aproape trei ani in care i-am daruit totul si totodata simt dispret,dor de el.Iubirea ar trebuii sa fie un sentiment frumos dar mie mi-a lasat un gust foarte amar si numai vreau sa aud de barbati pentru mult timp

Crede-ma si eu am fost cam in aceeasi situatie!!!Si eu m-am despartit de prietenul meu dupa aproape 3 ani...si da, mi-a fost foarte greu, am tinut enorm la el, era toata viata mea!!! Dar, daca aceleasi sentimente nu vin si din partea cealalta chiar nu are rost....
Timpul e cel care le vindeca pe toate,fii sigura de asta...
Mie acum mi-a mai trecut si recunosc, toata iubirea ce o simteam pt el e inca acolo,intacta,dar daca el nu o merita...n-o va mai cunoaste niciodata!
Intotdeauna este loc de ceva mai bun...
Multa bafta!
blindgirl
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:56
mie mi se face dor de ceea ca urma sa fie...de planurile pe care mi le-am facut eu la mine in minte si care nu s-au realizat...deci...de relatie
monicaina17
Postat pe 22 Noiembrie 2008 01:14
Cine simte libertate dupa o despartire,nu poate zice ca a iubit!!!
Lipseste ceva din mine.............
ionutze
Postat pe 22 Noiembrie 2008 09:34
Cand iubesti cu adevarat simti ca o parte din tine a murit si asa te si simti o vreme, un om mort. Si singur, da, nu liber. Din fericire, alta iubire te va face sa reanvii. Suntem toti, cei care punem suflet, niste pasari Phoenix. Inima are ratiunea ei si e inutil sa te lupti cu ea chiar daca creierul iti spune ca nu merita. Da-i timp inimii sa planga cat doreste. Si apoi ia-o de la capat cu speranta ca data viitoare va fi cu happy end.
Ma dispera exprimarea "sa inveti din greseli". Care greseli? Ca ai avut incredere in cine nu trebuia? Pai cum stii in cine sa ai si in cine nu? Ca te-a mintit? La fel cum il recunosti inainte? Abia dupa minciuna il vezi dar e prea tarziu apoi, ti-a distrus deja incrderea in el si in oameni, a creat precedentul. Data viitoare cu altul vei fi suspicioasa. Si te lasa pentru ca nu ai incredere in el...Ca te-a inselat cu alta care era sub nivelul tau? Si tu acum ce faci? Ex. sunt multe, fiecare se regaseste in unele macar din acestea pe care le-am expus, fiecare a inteles, sper, ce am vrut sa spun. Toata viata e un risc. Ori il accepti, ori... Traiesti o viata si tot nu poti trage niste concluzii. Fiecaruia cum ne e dat. Speranta e singura care ne tine pe toti si cea care ne face sa ne miscam inainte.Vorbea cineva pe un alt topic despre bagajele emotionale.Raman insa vorbe, suna frumos, dar sa-l vad eu pe ala care si reuseste sa se debaraseze de ele...Eu inca nu am intalnit. Poate doar oamenii superficiali. Dar prefer sa mor uliu decat sa traiesc gaina intr-o viata fara substanta.
In general am observat ca scriu cam mult cand ma apuc sa postez, sper sa nu plictisesc pe nimeni, dar ce sa fac daca am atatea de spus?! Noroc ca nu postez prea des.
tally_weijl
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:48
Referitor la bagajele emotionale, fac o adaugire: exceptie fac si yoghinii si cei care citesc spiritualitate si reusesc sa o si puna in practica, dar asta e alta poveste...Si i-am intalnit.
tally_weijl
Postat pe 27 Noiembrie 2008 19:42
eu mereu simt ca sunt de vina, chiar daca nu eu sunt cea care greseste:( .
mai grav e ca nu trec usor peste schimbari.. iar cand sunt indragostita pana peste cap, imi ia o perioada lunga de timp sa scap de fantasmele trecutului, sa incerc sa il uit.. si la urma urmei imi dau seama ca nu merita sa sufar pentru niste dobitoci care nu apreciaza cu adevarat persoanele care tin la ei. roata se intoarce..
trabantzel
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:26
De la: ionutze, la data 2008-11-22 09:34:05Cine simte libertate dupa o despartire,nu poate zice ca a iubit!!!
Lipseste ceva din mine.............


da,de acord...dar daca e sa o luam asa nici cine zice ca "A iubit" de fapt nu a iubit niciodata,pt ca una este iubirea adevarata,nu moare niciodata si nu poti vorbi la trecut despre ea.

cand iubesti cu adevarat,chiar daca intervine o despartire din "n" motive, respectiva persoana ramane in sufletul tau, si daca nu se mai poate sa fiti impreuna si decizi sa intri in alta relatie NICIODATA n-o sa-i poti oferi totul partenerului (care poate fi oricine dar nu cel caruia ii apartine sufletul tau)..pt ca tu ai oferit deja totul si nu mai ai ce..decat ce poti oferi cu mintea...sufletul e plecat pt totdeauna.
DeeaCatalina
Postat pe 11 Decembrie 2008 00:46
si cum faci asta? daca el nu mai e langa tine? cum poti sa stii ca sufera daca el e intr-o parte a orasului si tu in cealalta, daca tot ce v-a legat o data acu va desparte cel mai mult?
mia200000
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:07
foarte frumos, simplu si...logic

dar cand tu ai gresit ( fiind rece, mimand nepasarea si bucurandu-te ( ce urat suna!) cand il vbeedeai suferind din cauza voastra, cum te impaci cui gandul despartirii?

p.s. ma refer aici la genul de gfreseli copilaresti( ssi nu la cele fundamentale, cum sunt a-l insela sau a-l minti; asemenea greseli sunt dupa parerea mea deja verdicte pe care ti le pui tie si relatiei)

deci cum sa ma impac cu gandul ca pierd iar ce am iubit, nestiind sa arat? cum sa ma iert? simt ca nimic cu poate durea intr-o relatie mai mult decat sa realizei PREA TARZIU ca l-ai ranit si peierdut pentru totdeauna

......
bunafetelor
Postat pe 18 Decembrie 2008 20:28
Un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:07
RECENT AM AVUT PRIMA MEA DESPARTIRE
DUPA DOI ANI SI O CERERE IN CASTORIE DAR UN MOTIV PUERIL............
ioanageorgiuADY
Postat pe 30 Ianuarie 2009 23:36
NAM MANCAT MAI NIMIK O LUNA INCLUZAND CRACIUNUL,REVELIONUL.
IAR SAPT ASTA LUNI MA-M TREZIT
si am zis GATA am plans destul.
am pus totul in balanta am vazut k am dat tot si nu mi-a stat in putere sa schimb nimik asa k
nu avea sens sa sufar mai greu e cand imi amintesc ceva de el dar trece,
da am suferit ca un caine....................
offfffffff LIFE GOES ON!!!!!!!!!!!!!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 30 Ianuarie 2009 23:40
depinde de el, de relatie, si de motivul despartirii. pentru ca daca el si`a batut joc de mine, si s`a folosit de mine, e evident ca nu poate sa imi fie dor de el, si sa il vreau inapoi (asta doar in cazul in care nu l`as iubi enorm de mult; daca l`as iubi, as vrea toate astea, dar spre binele meu, ar trebui sa gandesc cu capul ). tot ce as putea simti pentru el ar fi doar ura si poate chiar mila si scarba .
daca ne`au legat niste momente si lucruri cu totul pretioase pentru mine, vor ramane doar amintirile, iar lipsa lui va trece cu timpul. ii voi simti doar dorul, din cand in cand :).
little_princess
Postat pe 31 Ianuarie 2009 10:44
Simt linistea... dinaintea furtunii !
misstiqque
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:49
De la: raluk_ionela, la data 2008-09-28 15:09:22un dor nebun...mi se face din ce in ce mai mult dor de el knd stiu k este departe de mn si k nu mai putem sa fim impreuna... imi vin mereu in minte clipele petrecute impreuna...


exact!! dor nebun!!! dar esti norocoasa daca e departe, asa il poti uita mai repede, pentru ca te mai ocupi cu ceva si iti cam iese din minte (treptat)... mai rau a fost in cazul meu kind il aveam zilnic in fatza okilor... asta e cu muuuult mai greu, pentru ca primele zile kind il vedeam nu stiu cum de puteam retine lacrimile.... initial imi era dor, apoi imi venea sa-l gatui (ceva de genul: cum a putut el sa-mi faca una ca asta, doar il iubeam atit de mult...), apoi imi venea sa ma gatui pe mine insumi, cu gandul ca nu am facut eu ceva corect... dupa care gandul ca pur si simplu nu a fost sa fie m-a calmat complet...desigur a mai contribuit si faptul ca a plecat in scurt timp... dar asta e deja o kestie aparte, ce s-a intimplat dupa ce mi-a trecut orice sentiment fatza de el...
Lady_Shadow
Postat pe 31 Ianuarie 2009 23:51
Nostalgie.
ctwmn
Postat pe 21 Februarie 2009 17:31
De la: Still_MeG, la data 2008-08-18 12:05:38Ce simt?
Pai ar fi multe de zis,dar ma limitez cat pot,ca apoi o sa imi rod unghiile pan' la umar
Uite,eu tocmai am terminat o relatie de un an,da,stiu,poate pentru voi nu e mult,dar la mine se imbina cu intensitatea sentimentelor.
A fost o relatie luuunga,cu bune,si cu rele,cred ca mai mult cu rele,din cauza geloziei si din cauza faptului ca mi-am mai schimbat cercul de prieteni,am renuntat la multe lucruri (pe care el nu le recunoaste nici in ruptu' capului).De ce?Ca sa fie bine.Dar nu.N-a fost bine.
Si am ajuns la un punct in care nu s-a mai putut (din nou,gelozia,bat-o vina).Ne-am spus adio si atat.Prima chestie care a rezultat din asta a fost o depresie.
Una scurta.Fara lacrimi.Acum?Ma simt bine,ma intristez putin la amintirea lucrurilor,dar imi aduc aminte de faptu' ca am o libertate,ceva ce nu am avut pt. atata amar de timp.
Nu ca as face cine stie ce.Dar e simplul fapt,ca pot face orice lucru,fara a da explicatii infinite,fara a sti ca o persoana imi tine evidenta si la firele de par din cap.In rest...un gust amar..cateodata


Foarte tare afirmatia ta!''imi tine evidenta si la firele de par din cap''.Nu stiu daca a fost la propriu dar eu am luat-o ca atare si mi-a adus aminte de fostul :))
shea
Postat pe 21 Februarie 2009 19:39
...ca nu mai pot respira fara el:D Pe bune!Cred ca la fel simt si dependentii de droguri.Urata perioada...mai ales cand relatia e mai lunga.Eu una...in relatia mea de 6 ani m-am despartit de vreo 3 ori ..si aveam senzatia ca nu mai stiam ce e cu mine dupa vreo 2 saptamani :D Dar si cand ne-am impacat...cerul pe pamant nu alta!! Pacat ca nu exista un medicament impotriva acestei ''maladii'' .O seara buna!
shea
Postat pe 21 Februarie 2009 20:43
Parerea mea e ca iubirea e ca un drog, iar perioada de dupa e ca dezintoxicarea.
Kathara
Postat pe 21 Februarie 2009 21:42
depinde de ce a fost intre mine si pers respectiva
alina_luminita
Postat pe 21 Februarie 2009 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relaþie la distanþã.. 11 De la: Max2 17 Noiembrie 2011 23:03
ce sunt blestemele si daca ele au putere asupre noastra 10 De la: Cristina_Aldea_2 13 Ianuarie 2014 19:31
Oare mai poate fi reinviata o iubire distrusa in timp? 37 De la: pitik_mare 29 Ianuarie 2013 21:08
sfaturi va rog 13 De la: lilu_67 10 August 2011 15:18
Sa raman alaturi de el sau nu ? merita ? ma iubeste ? 8 De la: naomi 11 Martie 2012 19:40