Setari Cookie-uri

Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati...

De la: rain, la data 2008-09-18 23:51:02 Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respectata si invidiata in acelasi timp, dar nu am acea implinire sufleteasca de care am atat de mult nevoie. Nu avem copii pt ca nu putem( pt lume) dar adevarul este ca noi mai facem sex, nu dragoste, cam o data pe luna...Sotul meu nu mai stie sa spuna " te iubesc", nu mai vrea sa ma tina in brate ba pt ca e prea cald, ba ca am picioarele reci, ba ca e meci... Nu cred ca are pe alcineva pt ca e mult prea comod sa faca asemea efort...Acum eu , de plictiseala as putea spune, am intrat pe un site cu jocuri online ( pool games)sa mai fac timpul sa treaca... Am cunoscut acolo un barbat care efectiv m-a fermecat, am acceptat sa-i dau ID-ul meu de messenger ( o sa radeti dar am crezut ca mess-ul e doar pt copii, pana acum) Ei si uite asa am inceput sa vorbim in fiecare zi despre tot felul de prostioare. Dupa un timp am inceput sa devin efectiv dependenta de prietenul meu de pe messenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e casatorit) stam cate o noapte intreaga la povesti...il iubesc cum nu credeam ca se poate iubi. Ei si acum, bomba, el este din America! Eeee unde am gasit si eu iubire, pe alt continent! El imi spune in fiecare zi sa divortez si sa ma duc la el sau daca nu vreau, se muta el in Romania. Simt ca nu mai pot ! Mai oameni buni , ce pot sa fac?! Ma uit in pat si vad o persoana care de mult nu mai e sufletul meu pereche, ma gandesc la parintii mei care ar fi devastati la gandul ca "fetita" lor ar divorta, ma uit la telefon si citesc mesaje care imi fac inima sa zboare. Nu stiu daca puteti sa intelegeti ce lupta se da in sufletul meu... Repet sunt o femeie care a luptat mult pentru aceasta casnicie, pentru confortul celor dragi, am renuntat la mine de atatea ori ca nici nu mai stiu cine sunt. Stiti cum e sa-ti doresti sa nu mai ajungi acasa? Asa ma simt eu cand stiu ca acasa este...nimic. Ce pot eu sa fac?!




Totzi te putem judeca si doar judeca..... de ajutat ? NU te poate nimeni ajuta !!!

In cartea : Legea Atractiei sau Filmul The Secret , vei afla ca nimeni nu poate ajuta pe nimeni , pt ca tot ce atragem in vietzile noastre, atragem prin calitatea gandurilor noastre... Lumea ta fizica, este o reflectzie in oglinda a tot ce ai gindit si gandesti in continuare...

Vrei sa pleci la drum ? Ai harta ? Ai tzelul ?

Tot ce ai tu , este punctul din care vrei sa pleci. Eu te judec si te felicit pt faptul ca nu mai vrei sa locuiesti in iad alaturi de ingerul neascultator.... Dar poarta de iesire o cunosti ? Ai harta ? Cunosti pe cineva care a iesit din iad ? pastrezi legatura cu acel cineva?
Vezi ca iadul, este un labirint infinit , plin de ispite, care au ca scop, sa-ti devieze iesirea din el....

O partida de sex sau mai multe, cred ca potzi sa-ti gasesti si aici in romania , fara sa cheltui nici un ban pt asta...iar Fericirea ? Dragostea ? Ea este reala doar atunci cand nu depinde de nimeni ...

Toate dependentzele , sint slabiciuni vampirice... slabiciuni ale iadului.... slabiciuni ale ingerilor cazutzi... cazutzi in fascinanta idee Luciferica ...

Fara harta, vei rataci vesnic in labirintul groazei ...

Un turist , l-a intrebat pe Buddha: Esti tu Mesia ?
... el a raspuns : Nu.
Esti un vindecator ?
Nu.
Esti un invatzator ?
NU.
Dar cine esti tu?
... Buddha, a inchis ochii pt cateva momente, apoi a deschis ochii si i-a raspuns : "Eu sint trezirea"

Pe Hristos, l-au intrebat de asemeni , foarte multzi ratacitzi din labirintul groazei : Cine esti tu ?
Hristos le-a spus : Eu sint Calea, Adevarul si Viatza...........

Acum am sa te intreb eu pe tine: Tu cine esti ???

.........................................................................................







denis_3d25
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:37
Amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!!!!!!!!!!
Lucia38
Postat pe 18 Noiembrie 2009 17:44
De la: denis_3d25, la data 2009-11-18 17:37:22
De la: rain, la data 2008-09-18 23:51:02 Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respectata si invidiata in acelasi timp, dar nu am acea implinire sufleteasca de care am atat de mult nevoie. Nu avem copii pt ca nu putem( pt lume) dar adevarul este ca noi mai facem sex, nu dragoste, cam o data pe luna...Sotul meu nu mai stie sa spuna " te iubesc", nu mai vrea sa ma tina in brate ba pt ca e prea cald, ba ca am picioarele reci, ba ca e meci... Nu cred ca are pe alcineva pt ca e mult prea comod sa faca asemea efort...Acum eu , de plictiseala as putea spune, am intrat pe un site cu jocuri online ( pool games)sa mai fac timpul sa treaca... Am cunoscut acolo un barbat care efectiv m-a fermecat, am acceptat sa-i dau ID-ul meu de messenger ( o sa radeti dar am crezut ca mess-ul e doar pt copii, pana acum) Ei si uite asa am inceput sa vorbim in fiecare zi despre tot felul de prostioare. Dupa un timp am inceput sa devin efectiv dependenta de prietenul meu de pe messenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e casatorit) stam cate o noapte intreaga la povesti...il iubesc cum nu credeam ca se poate iubi. Ei si acum, bomba, el este din America! Eeee unde am gasit si eu iubire, pe alt continent! El imi spune in fiecare zi sa divortez si sa ma duc la el sau daca nu vreau, se muta el in Romania. Simt ca nu mai pot ! Mai oameni buni , ce pot sa fac?! Ma uit in pat si vad o persoana care de mult nu mai e sufletul meu pereche, ma gandesc la parintii mei care ar fi devastati la gandul ca "fetita" lor ar divorta, ma uit la telefon si citesc mesaje care imi fac inima sa zboare. Nu stiu daca puteti sa intelegeti ce lupta se da in sufletul meu... Repet sunt o femeie care a luptat mult pentru aceasta casnicie, pentru confortul celor dragi, am renuntat la mine de atatea ori ca nici nu mai stiu cine sunt. Stiti cum e sa-ti doresti sa nu mai ajungi acasa? Asa ma simt eu cand stiu ca acasa este...nimic. Ce pot eu sa fac?!




Totzi te putem judeca si doar judeca..... de ajutat ? NU te poate nimeni ajuta !!!

In cartea : Legea Atractiei sau Filmul The Secret , vei afla ca nimeni nu poate ajuta pe nimeni , pt ca tot ce atragem in vietzile noastre, atragem prin calitatea gandurilor noastre... Lumea ta fizica, este o reflectzie in oglinda a tot ce ai gindit si gandesti in continuare...

Vrei sa pleci la drum ? Ai harta ? Ai tzelul ?

Tot ce ai tu , este punctul din care vrei sa pleci. Eu te judec si te felicit pt faptul ca nu mai vrei sa locuiesti in iad alaturi de ingerul neascultator.... Dar poarta de iesire o cunosti ? Ai harta ? Cunosti pe cineva care a iesit din iad ? pastrezi legatura cu acel cineva?
Vezi ca iadul, este un labirint infinit , plin de ispite, care au ca scop, sa-ti devieze iesirea din el....

O partida de sex sau mai multe, cred ca potzi sa-ti gasesti si aici in romania , fara sa cheltui nici un ban pt asta...iar Fericirea ? Dragostea ? Ea este reala doar atunci cand nu depinde de nimeni ...

Toate dependentzele , sint slabiciuni vampirice... slabiciuni ale iadului.... slabiciuni ale ingerilor cazutzi... cazutzi in fascinanta idee Luciferica ...

Fara harta, vei rataci vesnic in labirintul groazei ...

Un turist , l-a intrebat pe Buddha: Esti tu Mesia ?
... el a raspuns : Nu.
Esti un vindecator ?
Nu.
Esti un invatzator ?
NU.
Dar cine esti tu?
... Buddha, a inchis ochii pt cateva momente, apoi a deschis ochii si i-a raspuns : "Eu sint trezirea"

Pe Hristos, l-au intrebat de asemeni , foarte multzi ratacitzi din labirintul groazei : Cine esti tu ?
Hristos le-a spus : Eu sint Calea, Adevarul si Viatza...........

Acum am sa te intreb eu pe tine: Tu cine esti ???

.........................................................................................








VREI SA O CUNOSTI ??
anonim12345
Postat pe 19 Noiembrie 2009 16:29
ce filosofie de rahat !!!
anonim12345
Postat pe 19 Noiembrie 2009 16:51
am reusit sa citesc in sfarsit cele 10 pagini de sfaturi :) mi-e dor de rain si tare as dori sa se intoarca sa ne povesteasca .ceea ce rain a povestit este analiza a 80% din situatia familiilor :D
lory_kudika
Postat pe 20 Noiembrie 2009 09:13
Eu zic sa incerci sa porti o discutie cu sotultau,sa'i spui ca te deranjeaza comportamentul lui si ca nu iti place unde s'a ajuns si spune'i ca nu mai suporti asa.Nu mai face aceeasi greseala cu americanul,nu americanul e solutia.Incearca sa reimprospatezi relatia cu sotul,nush...Tu stii mai bine ce este intre voi doi si de asta ar fi mai bine sa discutati,o discutie sincera si fara suparare,ii spui ce te deranjeaza la el si invers(fara reprosuri sau faze de genul) si apoi incercati sa gasiti o solutie,macar incercati ceva si daca nu merge...nush...oricum,nu conteaza ce zic ceilalti,dar e mai bine un barbat care sa stea numai in casa decat unul care sa nu'l vezi decat la masa,sa simti ca te inseala,te minte...Dar pe partea cealalta....sa vezi ca te ignora complet,ca si cum nu ai exista,ca si cum faci parte din decor,o mobila,un scaun...Incearca sa pui problema cu americanul pe capulunei alte prietene si gandeste'te ce sfat i'ai da.asta ar trebui sa te puna pe ganduri...Gandeste'te bine la ceea ce vrei cu adevarat,nu mai ai 14 ani sa te indragostesti orbeste...si mai ales ca dupa un anumit timp dragostea trece si ramai cu persoana respectiva,te mai uiti si la om,nu numai 'vai cat de mult mi'e drag de el'.cum s'aintamplat cu sotul.Tu stii ce faci,dar unele greseli sunt ireparabile si mai ales daca ai mai trecut o data prin asa ceva....
remylla
Postat pe 9 Decembrie 2009 02:16
Scuze,nu prea imi merge tasta space
remylla
Postat pe 9 Decembrie 2009 02:18
De la: kudika091288, la data 2009-12-09 02:16:03Eu zic sa incerci sa porti o discutie cu sotultau,sa'i spui ca te deranjeaza comportamentul lui si ca nu iti place unde s'a ajuns si spune'i ca nu mai suporti asa.Nu mai face aceeasi greseala cu americanul,nu americanul e solutia.Incearca sa reimprospatezi relatia cu sotul,nush...Tu stii mai bine ce este intre voi doi si de asta ar fi mai bine sa discutati,o discutie sincera si fara suparare,ii spui ce te deranjeaza la el si invers(fara reprosuri sau faze de genul) si apoi incercati sa gasiti o solutie,macar incercati ceva si daca nu merge...nush...oricum,nu conteaza ce zic ceilalti,dar e mai bine un barbat care sa stea numai in casa decat unul care sa nu'l vezi decat la masa,sa simti ca te inseala,te minte...Dar pe partea cealalta....sa vezi ca te ignora complet,ca si cum nu ai exista,ca si cum faci parte din decor,o mobila,un scaun...Incearca sa pui problema cu americanul pe capulunei alte prietene si gandeste'te ce sfat i'ai da.asta ar trebui sa te puna pe ganduri...Gandeste'te bine la ceea ce vrei cu adevarat,nu mai ai 14 ani sa te indragostesti orbeste...si mai ales ca dupa un anumit timp dragostea trece si ramai cu persoana respectiva,te mai uiti si la om,nu numai 'vai cat de mult mi'e drag de el'.cum s'aintamplat cu sotul.Tu stii ce faci,dar unele greseli sunt ireparabile si mai ales daca ai mai trecut o data prin asa ceva....

dragostea este mereu puternica si orbeste pe toata lumea
anonim12345
Postat pe 9 Decembrie 2009 17:58
De la: lupsinguratic, la data 2009-12-09 17:58:58
De la: kudika091288, la data 2009-12-09 02:16:03Eu zic sa incerci sa porti o discutie cu sotultau,sa'i spui ca te deranjeaza comportamentul lui si ca nu iti place unde s'a ajuns si spune'i ca nu mai suporti asa.Nu mai face aceeasi greseala cu americanul,nu americanul e solutia.Incearca sa reimprospatezi relatia cu sotul,nush...Tu stii mai bine ce este intre voi doi si de asta ar fi mai bine sa discutati,o discutie sincera si fara suparare,ii spui ce te deranjeaza la el si invers(fara reprosuri sau faze de genul) si apoi incercati sa gasiti o solutie,macar incercati ceva si daca nu merge...nush...oricum,nu conteaza ce zic ceilalti,dar e mai bine un barbat care sa stea numai in casa decat unul care sa nu'l vezi decat la masa,sa simti ca te inseala,te minte...Dar pe partea cealalta....sa vezi ca te ignora complet,ca si cum nu ai exista,ca si cum faci parte din decor,o mobila,un scaun...Incearca sa pui problema cu americanul pe capulunei alte prietene si gandeste'te ce sfat i'ai da.asta ar trebui sa te puna pe ganduri...Gandeste'te bine la ceea ce vrei cu adevarat,nu mai ai 14 ani sa te indragostesti orbeste...si mai ales ca dupa un anumit timp dragostea trece si ramai cu persoana respectiva,te mai uiti si la om,nu numai 'vai cat de mult mi'e drag de el'.cum s'aintamplat cu sotul.Tu stii ce faci,dar unele greseli sunt ireparabile si mai ales daca ai mai trecut o data prin asa ceva....

dragostea este mereu puternica si orbeste pe toata lumea

pe de alta parte, dragostea nu trece niciodata !!! Cand dragostea trece, e bai mare !!!
Eventual trece dragostea inflacarata, dar nu si iubirea! Aceea ramane mereu.
anonim12345
Postat pe 9 Decembrie 2009 18:00
Si daca ceea ce a simtit ea nu a fost decat o inversunare inspre a dovedi ca ceea ce simte e iubire (desi nu era)? E drept ca iubirea ramane..dar numai daca ea si exista......si daca ceea ce a simtit ea nu a fost iubire...niciodata? Dat fiind ca pana sa se marite, a luptat pt sotul ei intrucat parintii i-au respins alegerea...si mai apoi a constatat ca de fapt a luptat pt o himera, pt cineva pe care nu si-l doreste langa ea...iar acum este prea tarziu- pentru ca o trage inapoi respectul pt parinti si teama de a nu fi pusa "la zid" de ei....Dar oare cum e mai bine? Sa ramai langa cineva stiind ca sufletul tau nu e acolo? Sa lupti pana la capat pentru o prima alegere...gresita? Sau sa accepti situatia si sa iesi- cat timp mai poti- cu fruntea...cat se poate de sus?
E evident ca barbatul de pe internet nu este "the one"...internetul e doar un alt...miraj....insa poate ca trebuia ca el sa existe pentru a-i da curajul necesar sa deschida ochii....si sa vada ceea ce a refuzat sa vada de la bun inceput...si anume ca nu traieste ceea ce ar trebui sa traiasca, ca nu iubeste ceea ce credea ca iubeste, ca nu are langa ea persoana potrivita...
dyana88ro
Postat pe 15 Decembrie 2009 00:37
De la: dyana88ro, la data 2009-12-15 00:37:28Si daca ceea ce a simtit ea nu a fost decat o inversunare inspre a dovedi ca ceea ce simte e iubire (desi nu era)? E drept ca iubirea ramane..dar numai daca ea si exista......si daca ceea ce a simtit ea nu a fost iubire...niciodata? Dat fiind ca pana sa se marite, a luptat pt sotul ei intrucat parintii i-au respins alegerea...si mai apoi a constatat ca de fapt a luptat pt o himera, pt cineva pe care nu si-l doreste langa ea...iar acum este prea tarziu- pentru ca o trage inapoi respectul pt parinti si teama de a nu fi pusa "la zid" de ei....Dar oare cum e mai bine? Sa ramai langa cineva stiind ca sufletul tau nu e acolo? Sa lupti pana la capat pentru o prima alegere...gresita? Sau sa accepti situatia si sa iesi- cat timp mai poti- cu fruntea...cat se poate de sus?
E evident ca barbatul de pe internet nu este "the one"...internetul e doar un alt...miraj....insa poate ca trebuia ca el sa existe pentru a-i da curajul necesar sa deschida ochii....si sa vada ceea ce a refuzat sa vada de la bun inceput...si anume ca nu traieste ceea ce ar trebui sa traiasca, ca nu iubeste ceea ce credea ca iubeste, ca nu are langa ea persoana potrivita...

dyana88ro.....
Daca mi-ai sti povestea....pare sa vie un vis...si totusi nu este un vis !
Eu eram intr-o casatorie care parea fara de sfarsit pt mine, pana in urma cu 1 luna jumate.
Inca pe vream cand eram casatorita, am intalnit un barbat, tot pe net....e adevarat. Nu este din state, e la 600 de km de mine.
Am divortat de fostul meu sot. Am simtit , in minutul in care divortul s-a pronuntat, ca mi-a picat o piatra de pe inima. Insa am divortat pt mine, pt ca nu mai era demult o casnicie. Eram ca doi straini.
Ei bine...cu acet barbat...cunoscut de pe net, inca mai suntem impreuna si avem o relatie foarte foarte frumoasa. As mai avea multe de povestit...insa ce este mai importat e ca sarbatorile n-i le vom petrece impreuna si dupa procesul de partaj (al meu evident), prin vara..daca bunul D-zeu ne ajuta, ne vom muta impreuna.
Faptul ca ea s-a indragostit, e pt ca nu mai iubea,! El nu i-a deschis ochii , pt ca ea deja stia ca acea casnicie nu va mai avea un viitor. A facut-o doar sa spere la o viata mai buna si la o viata de familie armonioasa si sa si faca ceva pt aceasta !!! A facut tot posibilul ca sa-si salveze casnicia. Si totusi....pt ce?
Deci.....cel de pe net.....poate sa devina in adevaratul sens al cuvantului "the one" si cel de langa tine.....
Sa auzim numai de bine
anonim12345
Postat pe 15 Decembrie 2009 17:17
scuzati-mi greselile,....sunt cam obosita, dupa un proces si dupa o zi intreaga de servici
anonim12345
Postat pe 15 Decembrie 2009 17:18
WOW !!! Ce surpriza.... foarte placuta! :)

Ma bucur sa vad ca nu a-ti uitat de mine
Noutati?!
Eheee ciudate sunt caile pe care vrem, cu incapatanare prosteasca, sa le urmam ... Ei bine povestea dintre mine si american este inca una de actualitate :D la fel si cea cu divortul ...
Doar ca, nu stiu daca din dorinta de a fi sigura ca nu mai e nimic , am plecat de acasa . D a i=am spus sotului meu ca vreau sa ma mut singura pentru o perioada iar el a acceptat fara sa spuna cel mai mic cuvant. Dupa marele meu anunt am mai lasat sa treaca cateva zile dupa care am facut frumos bagajul si am iesit pe usa. Sotul meu, pentru care se presupune ca ar trebui sa lupt m-a ajutat sa-mi car bagajul ba chiar m-a dus pana la destinatie. Trebuie sa recunosc ca , desi asta a fost dorinta mea si este in continuare, m-am simtit cumva tradata, ranita, parca plecarea mea ar fi fost o dorinta ascunsa a sotului meu si pe care eu acum o transformam in realitate. Evadarea mea nu a durat mai mult de 3 zile ce-i drept dar a fost si e pe punctul de a deveni permanenta. Sotul meu mi-a spus zilele trecute ca sunt ciudata ... asa o fi ...
Ei si dupa cele 3 zile, timp in care eu l-am sunat ... ( stupid me ) m-am intors acasa... M-am intors pentru ca asa am vrut eu nu pentru ca el mi-ar fi cerut lucrul asta. Dupa evadarea mea, au venit parintii mei in vizita, a fost pentru mine o super ocazie sa-i spun mamei ce se intampla si cam ce doresc eu sa fac . Spre surprinderea mea a reactionat foarte bine si ca sa o citez " Mama, nu conteaza cat de mult tinem noi la el, daca tu nu esti fericita, nimic nu conteaza. Tu esti copilul meu si daca tie nu iti este bine nici mie nu-mi este..." hehehe draga mea mama, desi sunt convinsa ca i-am rupt sufletul e langa mine...
Probabil va intrebati, sau nu, de ce m-am intors pentru ca nu puteam sa inteleg cum de el, sotul meu putea sa renunte asa usor la mine. Si am considerat ca prin plecarea mea poate il trezesc la realitate si se vor schimba putin lucrurile. Il iubesc pe american dar trebuie sa recunosc ca nu imi este atat de usor sa renunt la 11 ani din viata mea . Dar asta e ! Acum sunt convinsa ca am facut tot ce era posibil pentru ca intre mine si sotul meu sa se schimbe ceva si se pare ca nu am reusit . Acum plec cu inima franta , ca ma doare , nu pot sa spun ca nu ma doare , dar vad viitorul cu alti ochi. Stiu ca imi va fi nu greu, ci foarte greu, dar am sa reusesc. Si cu mandrie va spun ca ( ce-i drept incurajata si sustinuta moral de o buna prietena de aici de pe Kudika ) AM SEMNAT CEREREA DE DIVORT !!!!!!
Cum a reactionat sotul meu? Am plans amandoi doua zile si a trecut. Nu stiu ce gandeste cu adevarat . Parca ma rupea in doua cand il auzeam si am fost pe punctul de a renunta pentru ca imi era foarte mila ... dar am mers mai departe... Ma rog sa am putere si sa reusesc sa redevin ce am fost ...
Va mai tin la curent cu alte noutati :-)
Va pup pe toti :-* si tot binele din lume !

P.S. Cine sunt eu?
Sunt una dintre cele multe, sunt unica, sunt eu . Speciala prin fiecare gest, fiecare suras, fiecare lacrima. Sunt prietena din copilarie, copilul care plange la desene animate, adolescenta care adora sa priveasca indragostita ploaia, si cerul , si norii..., sunt mama care suspina ca nu are copii, sunt prima iubire , sunt cel mai bun prieten pe umarul caruia poti plange fara teama, sunt eu, capabila de atata iubire , generoasa cu toti cei din jur si egoista cu mine... Sunt complicata si totusi atat de simplu de descifrat...
Sunt tot ceea ce vreau eu sa fiu!
rain
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:58
rain, fie-ti drumu' linistit si viata frumoasa.
si tzuca-l pe americanez din partea mea, ca tare-i giumbuslucar
geo_xx
Postat pe 16 Decembrie 2009 23:01
Ete, n-a intrebat nimeni, pudicilor!

E adevarat ce se zice despre negri?
Kathara
Postat pe 16 Decembrie 2009 23:09
doamna de cat sa triesti cu un barbat de genul cum e al d voastra mai bn. singura eu miam pierdut de mult increderea an barbat dar nui bai ce e al d voastra e pus deoparte dar aveti mare grija sa nu suflati si an iaurt fiti cu mare bagare de seama ca barbati sunt ca caini ar f...e orice gaura sa fie e bn. pana asi atinge scopul ca dupa aceea merge ca cainele care sa golit lejer dai pe moasa lor pe gheata sai pieptene dracu ca de ai lui sunt toti fiti tare ca domnul are grija de fiecarae cat despre sot dal dracului va urez mult succes ely si eu sunt trecuta prin greutati de mic copil dar mam rugat si domnul ami da ce am nevoie adica rabdare putera intelepciune mergeti la biserica si platiti o slujba ca d zeu are grija de tot si de toate amin sa fie antrun ceas bn.
kudika194381
Postat pe 8 Iunie 2010 19:46
felicitari ,sper sa inteeaga si doamnele ,si sa le vina mintea la cap!
anne_maggy
Postat pe 9 Iunie 2010 22:33
Buna Rain,

Acum am terminat de citit intrega poveste si toate comenturile. Cele mai multe dintre ele sunt pertinente si de bun gust. :)

Cu privire la povestea ta.. din pacate tu esti singura care poate rezolva problema. :( Nici eu si nici cei care au postat aici nu te putem ajuta cu mare lucru doar sa te ascultam si sa incercam sa ne dam cu parerea (sfat nu pot sa-ti dau pt ca nu sunt implicata in poveste).

Eu, personal cred ca o relatie este construita din 2 persoane si toata vina este impartita in 2 cand relatia se destrama. Am marea convingere ca si tu esti la fel de vinovata ca si sotul tau. Eu, in locul tau, as incerca sa stau de vorba cu el, sa-i explic ca ceva s-a schimbat, ca voi nu mai sunteti nici unu asa cum erati la inceput, ca nu te mai simti bine in relatie si ca nu mai poti continua asa. Probabil el va reactiona destul de urat la astfel de afirmatii si mai probabil ca nici nu se va schimba nimic in relatia voastra. de obicei nu se schimba. Dar...nu poti sti niciodata... :) daca nu-l mai iubesti...aici e deja alta poveste. Eu una nu pot sta intr-o relatie daca nu iubesc persoana de langa mine indiferent de ce zice mama, bunica, vecinu, catelu sau purcelu Din punct de vedere financiar...si daca iesi leftera din casatoria asta...am inteles ca lucrezi la o banca..deci ai un salariu decent si te poti descurca si fara barbat.

In ceea ce priveste americanu...prefer sa nu comentez prea mult. Eu vorbesc de 7 ani cu un tip, roman plecat in america si care de cateva luni e intors in tara..si inca n-am reusit sa ne cunoastem (stam in orase diferite). Tipul a lucrat la un restaurant la bucatarie si salariul nu a fost extraordinar, dar un bilet de avion si l-a permis tot timpul :) (asta apropo de faptul ca spui ca americanu tau nu isi permite).

Parerea mea (ti-am spus nu e un sfat) este sa incerci sa rezolvi problema cu sotul tau, sa vezi daca mai poti salva ceva sau nu, sa isi rezolve si americanu problema cu sotia si copilu , sa-ti pui tu ordine in viata si in ganduri si dupa aia te poti gandi si la o posibila noua relatie.
Am mai spus asta si pe un alt forum, iluzia barbatului de dupa monitor nu are nici o legatura cu realitatea. Daca sotul tau, ca il cunosteai de-atata vreme s-a schimbat, chiar crezi ca barbatul ala e chiar asa cum il vezi tu? Oricum...ar fi bine sa va intalniti, sa vezi cum e el defapt.
Apropo..cineva a comentat mai devreme "mai e si negru pe deasupra" (nu retin exact cine). Pai si ce treaba are asta? Asa barbati BUNI is negrii.....

Multa bafta :)
_Cryssa_
Postat pe 25 Iunie 2010 13:17
Eu de 8 ani traiesc aceiasi poveste dar diferenta e ca am o fetite de 5 ani jum,si ma face sa mai uit de durerea care o simt cand vad ca trece poate si o saptamana si nu schimbam 10 cuvinte, de apropiere fizica nici gand.
Pot sa iti spun ca si pe mss am mai vb cu un baiat dar nu am avut puterea sa ma intalnesc cu el atunci si am renuntat la adresa de mss numai sa nu mai cedez ispitei(era si el casatorit) .
Dar daca nu ai un copil care sa te lege nu iti mai irosi viata langa el, e greu poate la inceput dar cu timpul vei reusi sa treci peste si sa gasesti alinarea suferintei in alta parte,poate alaturi de familia ta care si daca la inceput te vor judeca pentru pasul facut oricum esti parte din inima lor si te vor ajuta sa faci ordine in ganduri si in viata. Sfatul meu e sa renunti la el ;atunci cand vei avea un copil va fi si mai rau caci il vei vedea si pe copil ca sufera si atunci suferinta ta se va amplifica. Bafta si ai grija de tine
rely83
Postat pe 30 Septembrie 2010 12:19
am trecut prin ceva asemanator.am divortat dupa 17 ani si mam casatorit cu persoana pe care am iubito.eu am si 2 copii dar nu ma interesat.am plecat si cind am avut nevoie nu erau linga mine.ptr cine am rabdat?tu traiesteti viata?succes
clar_de_luna
Postat pe 7 Octombrie 2010 04:18
Cum sa terminat " telenovela " ?
kudika197251
Postat pe 8 Octombrie 2010 15:06
mai sunt 3 episoade...
remus22
Postat pe 10 Octombrie 2010 01:21
Final ?
Valy90
Postat pe 11 Octombrie 2010 16:48
alo regia...vezi ca nare final breeee.mai baga ceva lacrimogene...
BEL_AMY1
Postat pe 11 Octombrie 2010 16:54
ai spus ca nu vrei sa fi judecata...ci ascultata si daca se poate chiar sfatuita.......iti dau sincer un sfat.....nu am cum sa fiu in locul tau...nici nu vreau sa imi imaginez prin ce treci,cate lupte se dau in sufletu tau,sentimente pe o parte,resentimente pe alta parte!!!...e greu,te cred......ai o singura viata .....e viata ta....fa-o cum este mai bine pentru tine....neavand copii situatie este relativ mai usoara....daca aparea un copil atunci lucrurile stateau altfel...fi fericita,incerca sa te implinesti si ca femeie din punct de vedere afectiv nu doar profesional.....sa stai langa un barbat pentru care numai existi???....crezi k merita efortul??......crezi k merita sa uiti de tine pentru un asemenea om????....poate americanu nu e cea mai buna solutie,sau poate e....asta nu avem de unde sa stim....insa fa pasul de a te indeparta de ceea ce traiesti acum...pentru ca asta nu e viata,iar cu ocazia asta iti vei limpezi gandurile,si vei lua cele mai bune decizii pentru tine.....cat despre parintii tai....sunt sigura ca te vor sustine indiferent de decizia luata...parintii sunt parinti iar fericirea copiilor lor pentru ei e lucrul cel mai de pret!!!!....chiar daca am 19 ani....iti dau sfatul asta din tot sufletul,sperand ca intro zi sa fi fericita!!!!multa bafta si mult curaj
Oanna0712
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:14
De la: clar_de_luna, la data 2010-10-07 04:18:29am trecut prin ceva asemanator.am divortat dupa 17 ani si mam casatorit cu persoana pe care am iubito.eu am si 2 copii dar nu ma interesat.am plecat si cind am avut nevoie nu erau linga mine.ptr cine am rabdat?tu traiesteti viata?succes


Ai 2 copii dar nu te-a interesat?Ete d-aia nu au fost langa tine cand ai avut nevoie,ca te-a durut la "basca" de ei...
Barbie30
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:17
De la: rain, la data 2009-12-16 21:58:23WOW !!! Ce surpriza.... foarte placuta! :)

Ma bucur sa vad ca nu a-ti uitat de mine
Noutati?!
Eheee ciudate sunt caile pe care vrem, cu incapatanare prosteasca, sa le urmam ... Ei bine povestea dintre mine si american este inca una de actualitate :D la fel si cea cu divortul ...
Doar ca, nu stiu daca din dorinta de a fi sigura ca nu mai e nimic , am plecat de acasa . D a i=am spus sotului meu ca vreau sa ma mut singura pentru o perioada iar el a acceptat fara sa spuna cel mai mic cuvant. Dupa marele meu anunt am mai lasat sa treaca cateva zile dupa care am facut frumos bagajul si am iesit pe usa. Sotul meu, pentru care se presupune ca ar trebui sa lupt m-a ajutat sa-mi car bagajul ba chiar m-a dus pana la destinatie. Trebuie sa recunosc ca , desi asta a fost dorinta mea si este in continuare, m-am simtit cumva tradata, ranita, parca plecarea mea ar fi fost o dorinta ascunsa a sotului meu si pe care eu acum o transformam in realitate. Evadarea mea nu a durat mai mult de 3 zile ce-i drept dar a fost si e pe punctul de a deveni permanenta. Sotul meu mi-a spus zilele trecute ca sunt ciudata ... asa o fi ...
Ei si dupa cele 3 zile, timp in care eu l-am sunat ... ( stupid me ) m-am intors acasa... M-am intors pentru ca asa am vrut eu nu pentru ca el mi-ar fi cerut lucrul asta. Dupa evadarea mea, au venit parintii mei in vizita, a fost pentru mine o super ocazie sa-i spun mamei ce se intampla si cam ce doresc eu sa fac . Spre surprinderea mea a reactionat foarte bine si ca sa o citez " Mama, nu conteaza cat de mult tinem noi la el, daca tu nu esti fericita, nimic nu conteaza. Tu esti copilul meu si daca tie nu iti este bine nici mie nu-mi este..." hehehe draga mea mama, desi sunt convinsa ca i-am rupt sufletul e langa mine...
Probabil va intrebati, sau nu, de ce m-am intors pentru ca nu puteam sa inteleg cum de el, sotul meu putea sa renunte asa usor la mine. Si am considerat ca prin plecarea mea poate il trezesc la realitate si se vor schimba putin lucrurile. Il iubesc pe american dar trebuie sa recunosc ca nu imi este atat de usor sa renunt la 11 ani din viata mea . Dar asta e ! Acum sunt convinsa ca am facut tot ce era posibil pentru ca intre mine si sotul meu sa se schimbe ceva si se pare ca nu am reusit . Acum plec cu inima franta , ca ma doare , nu pot sa spun ca nu ma doare , dar vad viitorul cu alti ochi. Stiu ca imi va fi nu greu, ci foarte greu, dar am sa reusesc. Si cu mandrie va spun ca ( ce-i drept incurajata si sustinuta moral de o buna prietena de aici de pe Kudika ) AM SEMNAT CEREREA DE DIVORT !!!!!!
Cum a reactionat sotul meu? Am plans amandoi doua zile si a trecut. Nu stiu ce gandeste cu adevarat . Parca ma rupea in doua cand il auzeam si am fost pe punctul de a renunta pentru ca imi era foarte mila ... dar am mers mai departe... Ma rog sa am putere si sa reusesc sa redevin ce am fost ...
Va mai tin la curent cu alte noutati :-)
Va pup pe toti :-* si tot binele din lume !

P.S. Cine sunt eu?
Sunt una dintre cele multe, sunt unica, sunt eu . Speciala prin fiecare gest, fiecare suras, fiecare lacrima. Sunt prietena din copilarie, copilul care plange la desene animate, adolescenta care adora sa priveasca indragostita ploaia, si cerul , si norii..., sunt mama care suspina ca nu are copii, sunt prima iubire , sunt cel mai bun prieten pe umarul caruia poti plange fara teama, sunt eu, capabila de atata iubire , generoasa cu toti cei din jur si egoista cu mine... Sunt complicata si totusi atat de simplu de descifrat...
Sunt tot ceea ce vreau eu sa fiu!


tipul a fost de milioane. probabil mai intelept decat tine. nu pentru ca-i american, ci pentru ca cel putin in state oamenii sint mai maturi in relatii. mult mai maturi in educatia copiilor din care ies persoane mai solide in viata. poate sint mai putin sentimentalisti, dar fac lucrurile mai echilibrate in viata. iti spun eu ce gandea. tinea inca la tine dar stia ca nu puteti fi fericiti impreuna. si stia ca singura solutie este sa te lase sa pleci oricat de tare il durea. stia ca oamenii nu se pot schimba ca sa se inteleaga si sa gaseasca echilibrul atunci cand nu se potrivesc. simplu ca buna ziua.
Histria
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:04
unde naiba-i butonul de modif

deci e mai simplu, una vorbeste prin webcam cu unu din america casatorit si decide sa divorteze ca sa se duca la el ca si el o sa divorteze... ma doare capul ca exista persoane de o asemenea naivitate... mirajul americii ? daca tipul era din Uganda, ar fi facut la fel
Histria
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:57
si ce daca divortezi ??? ce or sa creada parintzii tai.. doar nu ei sufera,tu suferi,daca zici ca sotul tau nu te mai baga in seama si este ff rece si zici ca ai intalnit pe altul atunci cred ca divortul e singura solutie.mai ales zici ca nu-l mai iubesti pe actualul.ai incercat sa vb cu sotul tau despre kestii care te deranjeaza,despre faptul ca nu-ti mai zice te iubesc nu te mai ia in brate? daca esti sigura ca omul pe care l-ai intalnit pe net e omul potrivit atunci mergi cu el in continure/zii sa vina in romania sau va intalniti la jumatate de drum.nu mai suferi.
kudika328133
Postat pe 1 Noiembrie 2010 14:09
De la: denis_3d25, la data 2009-11-18 17:37:22
De la: rain, la data 2008-09-18 23:51:02 Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respectata si invidiata in acelasi timp, dar nu am acea implinire sufleteasca de care am atat de mult nevoie. Nu avem copii pt ca nu putem( pt lume) dar adevarul este ca noi mai facem sex, nu dragoste, cam o data pe luna...Sotul meu nu mai stie sa spuna " te iubesc", nu mai vrea sa ma tina in brate ba pt ca e prea cald, ba ca am picioarele reci, ba ca e meci... Nu cred ca are pe alcineva pt ca e mult prea comod sa faca asemea efort...Acum eu , de plictiseala as putea spune, am intrat pe un site cu jocuri online ( pool games)sa mai fac timpul sa treaca... Am cunoscut acolo un barbat care efectiv m-a fermecat, am acceptat sa-i dau ID-ul meu de messenger ( o sa radeti dar am crezut ca mess-ul e doar pt copii, pana acum) Ei si uite asa am inceput sa vorbim in fiecare zi despre tot felul de prostioare. Dupa un timp am inceput sa devin efectiv dependenta de prietenul meu de pe messenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e casatorit) stam cate o noapte intreaga la povesti...il iubesc cum nu credeam ca se poate iubi. Ei si acum, bomba, el este din America! Eeee unde am gasit si eu iubire, pe alt continent! El imi spune in fiecare zi sa divortez si sa ma duc la el sau daca nu vreau, se muta el in Romania. Simt ca nu mai pot ! Mai oameni buni , ce pot sa fac?! Ma uit in pat si vad o persoana care de mult nu mai e sufletul meu pereche, ma gandesc la parintii mei care ar fi devastati la gandul ca "fetita" lor ar divorta, ma uit la telefon si citesc mesaje care imi fac inima sa zboare. Nu stiu daca puteti sa intelegeti ce lupta se da in sufletul meu... Repet sunt o femeie care a luptat mult pentru aceasta casnicie, pentru confortul celor dragi, am renuntat la mine de atatea ori ca nici nu mai stiu cine sunt. Stiti cum e sa-ti doresti sa nu mai ajungi acasa? Asa ma simt eu cand stiu ca acasa este...nimic. Ce pot eu sa fac?!




Totzi te putem judeca si doar judeca..... de ajutat ? NU te poate nimeni ajuta !!!

In cartea : Legea Atractiei sau Filmul The Secret , vei afla ca nimeni nu poate ajuta pe nimeni , pt ca tot ce atragem in vietzile noastre, atragem prin calitatea gandurilor noastre... Lumea ta fizica, este o reflectzie in oglinda a tot ce ai gindit si gandesti in continuare...

Vrei sa pleci la drum ? Ai harta ? Ai tzelul ?

Tot ce ai tu , este punctul din care vrei sa pleci. Eu te judec si te felicit pt faptul ca nu mai vrei sa locuiesti in iad alaturi de ingerul neascultator.... Dar poarta de iesire o cunosti ? Ai harta ? Cunosti pe cineva care a iesit din iad ? pastrezi legatura cu acel cineva?
Vezi ca iadul, este un labirint infinit , plin de ispite, care au ca scop, sa-ti devieze iesirea din el....

O partida de sex sau mai multe, cred ca potzi sa-ti gasesti si aici in romania , fara sa cheltui nici un ban pt asta...iar Fericirea ? Dragostea ? Ea este reala doar atunci cand nu depinde de nimeni ...

Toate dependentzele , sint slabiciuni vampirice... slabiciuni ale iadului.... slabiciuni ale ingerilor cazutzi... cazutzi in fascinanta idee Luciferica ...

Fara harta, vei rataci vesnic in labirintul groazei ...

Un turist , l-a intrebat pe Buddha: Esti tu Mesia ?
... el a raspuns : Nu.
Esti un vindecator ?
Nu.
Esti un invatzator ?
NU.
Dar cine esti tu?
... Buddha, a inchis ochii pt cateva momente, apoi a deschis ochii si i-a raspuns : "Eu sint trezirea"

Pe Hristos, l-au intrebat de asemeni , foarte multzi ratacitzi din labirintul groazei : Cine esti tu ?
Hristos le-a spus : Eu sint Calea, Adevarul si Viatza...........

Acum am sa te intreb eu pe tine: Tu cine esti ???

.........................................................................................








suntem la ora de religie cumva ???
kudika328133
Postat pe 1 Noiembrie 2010 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Te simti condamnat sa fii singur mereu? 1 De la: Alina1842 17 Martie 2011 18:53
ast raspuns urgent!! 25 De la: andapui 26 Mai 2009 18:48
iubire sau suferinta??? 63 De la: sdv 9 Aprilie 2010 16:51
Cum sa uit de EL? 103 De la: deea_elena 29 Februarie 2012 15:07
cine ma poate indruma... 13 De la: elagodess 27 Octombrie 2009 19:57