Setari Cookie-uri

Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati...

De la: jeanpierre, la data 2009-01-26 18:56:08Baiete sa faci prost pe '' '' care t-ea facut asa destept si cizelat .Daca nu esti deacord cu faptele ei pur si simplu fii fair play si nu badaran de la Obor.


Subscriu la cele de mai sus:
Badarania nu salveaza romania ( orice s-a spune)
Si Oborul- e probabil vorba de oborul de porci- pt ca discutia d-lui de mai adineaori aluneca usor spre prelungirea Fenrentari- sau Zabrauti ( de care am auzit la tv )
Din pacate mitocania este apanajul celor cu 2 clase ( cu care dealtfel se si lauda)
G_I_JOE
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:50
draga mea scumpa te inteleg mai bine ca oricine ,stiu ce lupta chinuitoare se da in sufletul tau,dar avand in vedere ca esti o femeie atat de puternica ,te indrum sa iti asculti sufletul.eu nu zic sa te duci dupa american dar cred ca ar trebui sa te eliberezi din aceasta casnicie care iti ucide sufletul....nu te gandi la altii(familie ,prieteni..) ce vor zice dc divortezi....ei te iubesc oricum si vor intelege ca nu esti fericita...scumpa mea, ascultati sufletul....
daci_it
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:53
draga mea scumpa te inteleg mai bine ca oricine ,stiu ce lupta chinuitoare se da in sufletul tau,dar avand in vedere ca esti o femeie atat de puternica ,te indrum sa iti asculti sufletul.eu nu zic sa te duci dupa american dar cred ca ar trebui sa te eliberezi din aceasta casnicie care iti ucide sufletul....nu te gandi la altii(familie ,prieteni..) ce vor zice dc divortezi....ei te iubesc oricum si vor intelege ca nu esti fericita...scumpa mea, ascultati sufletul....
daci_it
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:55
buna,
sincera sa fiu am ramas impresionata de ce ti se intampla,nu-mi permit sa-ti dau sfaturi dar vreau sa-ti transmit un mesaj.
Niciodata nu e prea tarziu sa o iei de la capat cu nimeni,iar daca acest om te-a fascinat ia-ti 3 zile libere mergi si vb cu el fata in fata sa vezi ce simti,poate ca este sau nu el alesul,poate ca te-a mintit frumos ,sau poate ca simte si el acelasi lucru ca si tine,cert e un lucru daca casnicia ta nu mai merge poate ca e timpul sa pui punct,e pacat sa stai langa un om care a devenit strain si care nu te face sa te simti femeie ,este o situatie care te face sa speri si nu e nimic gresit in asta ,si chiar daca acel om nu e cel ales va fi altul dar in nici un caz nu va mai putea fi sotul tau care nu face nimic pentru a salva casnicia voastra,poate daca aveati un copil,atunci era mai complicat dar asa....nu te leaga nimic de el ,ptr ca presupun ca tu in momentul de fata esti indragostita de acel domn cu care vb pe mess ,... mult succes si stiu ca orice decizie o sa iei trebuie sa fie multumitoare in primul rand pentru sufletul tau te pup
Eu nu te judec te admir ca ai avut curajul sa spui multora ce ti se intampla si asta e de apreciat

Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:51
stiu cum e....parea mea...e ca nu trebuie sa te chinui linga o persoana care nu te merita. Nu te apreciaza la valoarea ta. Gindeste-te ca ai ajuns profesional unde esti - si in ce conditii!!! Dar daca , ai fi cu persoana iubita, care ti-ar da incredere in tine, in fortele tale.....atunci ce si cite ai putea face ?
Mie personal, mi-a fost greu sa iau decizia pe care am luat-o acum ceva vreme in urma, fiindca am si o bijuterie de copil; dar pina la urma am hotarit si am vazut ca nu merge sub nici o forma. am pus punct ......si.....de la capat. Am facut-o , cu toate ca eu nu am pe nimeni nici acum care sa ma iubeasca, in afara de copil.
Asa ca , pe tine ce te impiedica sa iti incepi viata ? Rutina ? Gura lumii ? Frica de necunoscut ?
Toate astea sint din cauza ca te complaci in situatia in care esti. Te rog sa nu-ti fie frica...doar sa ai grija ...sa te uiti bine in jurul tau....din cite am citit, poti, doar iti trebuie mai multa incredere in tine. Analizeaza situatia pro si contra, cum ar fi mai bine, si, i-a o decizie! Sa nu crezi ca nu te vei descurca! O vei face , si inca foarte bine. Daca ai avut curajul sa pleci el, ai stat atitia ani in umbra lui, inseamna ca ai invatat foarte multe lucruri. Capul sus, si fii ceea ce esti tu, nu ce vor altii sa fii..
florina_bibart
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:10
te salut!!!sincer ma impresionat povestea ta...si daca imi permiti o sa-mi prezint si eu parerea...daca u consideri ca sotul tau nu mai este acea persoana pe care o iubeai si pentru care merita sa lupti ,sa te sacrifici,atunci ti-as sfatui sa-l parasesti si sa-ti vezi de viatsa ta...pur si simplu el nu te merita,ti-a considerat o naiva cu care se poate juca,dar tu demonstreazai ca sa inselat...si in ceea ce priveste ce vor zice parintii tai,atunci eu cred ca ei daca te iubesc mult ei vor intelege ca a fost o greseala a vetii si ca meriti o alta sansa...sunt sigura ca si ei la viatsa lorau comis greseli si nimeni nu e perfect,insa daca ai o sustinere din partea lor te simti mai sigura...insa referitor la amerikan,el zice sa divortezi,dar el ce face cu casnicia lui?si daca crezi ca el e sincer cu tine si crezi ca merita sa dai pagina si sa incerci o relatie cu el,atunci eu te sfatui sa incerci,caci prin greseli invatsam...si incearca sa nu comiti greselile care li-ai facut cu acualul sot,asta va fi spre bine tau...eu tiam dat citeva sfaturi insa u chibzuieste bine si fa ceea ce crezi u ca e spre binele tau...iti doresc succes si o dragoste nemarginita...
Kateonok
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:00
De la: rain, la data 2009-01-26 15:55:17Draga domnule,
Nu ma cunosti ! Contrar parerii tale , eu ma respect prea mult pentru a avea nevoie de aprecierea si bunele tale maniere .
Cred ca nu ai citit toate posturile ... " frumusete, bogatie,desteptaciune ' cuvinte aduse in discutie de o alta persoana si doar am vrut sa raspund ... Daca tu crezi aceste cuvinte pot exprima doar un singur lucru, adica explicatia seaca din dictionar, te rog sa ma contrazici dar pe un alt topic .
Nu am jignit pe nimeni si cred ca tocmai prin acest lucru am dat dovada de inteligenta net superioara puterii tale de percepere.
Si inca ceva... nu am fost umilita nici o secunda ....
Domnule, iti doresc tot binele din lume si sper din tot sufletul sa nu incerci , intr-o zi, sa gandesti ...ar putea fi un soc pentru creierul tau si sa nu se strice ceva ....
O seara superba !

Te rog sa nu te rusinezi acum, si sa continui sa ne onorezi cu prezenta si vorbele tale spirituale :)
,,,,,,,,,,,,,,,,Fffff,frumos raspuns!! E usor a scrie versuri,,cand ,,nimic nu ai a spune,,!!E usor sa jignesti,, doar de dragul de-a te baga ,,,, in seama ,, tanar,,,, super educat,! Fata,,,, divorteaza,,,, apoi timpul le v-a rezolva pe toate!! Nu am nimic cu nimeni,,, dar i-ti dau un simplu sfat!! Nu plati drumul la nimeni!! Vrea sa vina????!! S-o faca pe ,,banii lui, nu pe banii tai,,!! De ce sa rada de tine???!! Eu in ,,tineretea mea, plecam ,la cofetarie, restaurant, invitata,, dar ,,i-mi plateam ,,consumatia, pt, ca ,o data, am fost la o nunta cu cineva,,l-am insotit a platit el darul de nunta si,,,,,,,cand ne-am despartit mi-a cerut,, de ciuda sa-i dau ,0 suta de lei , (a fost acum 40ani,,)inapoi,, i-am dat-o dar l-am scos de spate afara! De atunci n-am acceptat sa-mi plateasca ,,nimeni nimic,,, pana dupa casatorie,, care in 13,, insumeaza..37ani!! Lasa timpul sa ti rezolve problemele,, nu da apa la ,,,gura morii!!
Rodri
Postat pe 6 Februarie 2009 21:39
De la: marygeo, la data 2009-02-06 21:39:44
De la: rain, la data 2009-01-26 15:55:17Draga domnule,
Nu ma cunosti ! Contrar parerii tale , eu ma respect prea mult pentru a avea nevoie de aprecierea si bunele tale maniere .
Cred ca nu ai citit toate posturile ... " frumusete, bogatie,desteptaciune ' cuvinte aduse in discutie de o alta persoana si doar am vrut sa raspund ... Daca tu crezi aceste cuvinte pot exprima doar un singur lucru, adica explicatia seaca din dictionar, te rog sa ma contrazici dar pe un alt topic .
Nu am jignit pe nimeni si cred ca tocmai prin acest lucru am dat dovada de inteligenta net superioara puterii tale de percepere.
Si inca ceva... nu am fost umilita nici o secunda ....
Domnule, iti doresc tot binele din lume si sper din tot sufletul sa nu incerci , intr-o zi, sa gandesti ...ar putea fi un soc pentru creierul tau si sa nu se strice ceva ....
O seara superba !

Te rog sa nu te rusinezi acum, si sa continui sa ne onorezi cu prezenta si vorbele tale spirituale :)
,,,,,,,,,,,,,,,,Fffff,frumos raspuns!! E usor a scrie versuri,,cand ,,nimic nu ai a spune,,!!E usor sa jignesti,, doar de dragul de-a te baga ,,,, in seama ,, tanar,,,, super educat,! Fata,,,, divorteaza,,,, apoi timpul le v-a rezolva pe toate!! Nu am nimic cu nimeni,,, dar i-ti dau un simplu sfat!! Nu plati drumul la nimeni!! Vrea sa vina????!! S-o faca pe ,,banii lui, nu pe banii tai,,!! De ce sa rada de tine???!! Eu in ,,tineretea mea, plecam ,la cofetarie, restaurant, invitata,, dar ,,i-mi plateam ,,consumatia, pt, ca ,o data, am fost la o nunta cu cineva,,l-am insotit a platit el darul de nunta si,,,,,,,cand ne-am despartit mi-a cerut,, de ciuda sa-i dau ,0 suta de lei , (a fost acum 40ani,,)inapoi,, i-am dat-o dar l-am scos de spate afara! De atunci n-am acceptat sa-mi plateasca ,,nimeni nimic,,, pana dupa casatorie,, care in 13,, insumeaza..37ani!! Lasa timpul sa ti rezolve problemele,, nu da apa la ,,,gura morii!!

o Doamne...dar cine se baga in seama aici?
daca tot am bagat si eu in seama acest mesaj...o carte de gramatica nu s-a nimerit printre alte volume ale lui Eminescu? "Criticilor mei" cred ca nici nu am sa le raspund.
ecce_cortex
Postat pe 7 Februarie 2009 18:30
De la: rain, la data 2008-09-18 23:51:02 Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respectata si invidiata in acelasi timp, dar nu am acea implinire sufleteasca de care am atat de mult nevoie. Nu avem copii pt ca nu putem( pt lume) dar adevarul este ca noi mai facem sex, nu dragoste, cam o data pe luna...Sotul meu nu mai stie sa spuna " te iubesc", nu mai vrea sa ma tina in brate ba pt ca e prea cald, ba ca am picioarele reci, ba ca e meci... Nu cred ca are pe alcineva pt ca e mult prea comod sa faca asemea efort...Acum eu , de plictiseala as putea spune, am intrat pe un site cu jocuri online ( pool games)sa mai fac timpul sa treaca... Am cunoscut acolo un barbat care efectiv m-a fermecat, am acceptat sa-i dau ID-ul meu de messenger ( o sa radeti dar am crezut ca mess-ul e doar pt copii, pana acum) Ei si uite asa am inceput sa vorbim in fiecare zi despre tot felul de prostioare. Dupa un timp am inceput sa devin efectiv dependenta de prietenul meu de pe messenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e casatorit) stam cate o noapte intreaga la povesti...il iubesc cum nu credeam ca se poate iubi. Ei si acum, bomba, el este din America! Eeee unde am gasit si eu iubire, pe alt continent! El imi spune in fiecare zi sa divortez si sa ma duc la el sau daca nu vreau, se muta el in Romania. Simt ca nu mai pot ! Mai oameni buni , ce pot sa fac?! Ma uit in pat si vad o persoana care de mult nu mai e sufletul meu pereche, ma gandesc la parintii mei care ar fi devastati la gandul ca "fetita" lor ar divorta, ma uit la telefon si citesc mesaje care imi fac inima sa zboare. Nu stiu daca puteti sa intelegeti ce lupta se da in sufletul meu... Repet sunt o femeie care a luptat mult pentru aceasta casnicie, pentru confortul celor dragi, am renuntat la mine de atatea ori ca nici nu mai stiu cine sunt. Stiti cum e sa-ti doresti sa nu mai ajungi acasa? Asa ma simt eu cand stiu ca acasa este...nimic. Ce pot eu sa fac?!


Complicata treaba... Intai priveste-te putin din afara. Vezi unde te afli si unde ai vrea sa te afli. S-ar putea ca relatia cu americanul sa nu fie atat de "roz". O relatie "la distanta" e mai usora, vorbele nu implica efort prea mare. Intai cred ca trebuie sa-ti rezolvi situaia acuala, cu privire la sotul tau. Merita sau nu sa investesti, emotional si nu numai, in acesta relatie?!? Presupun ca ai cam 25 de ani dupa relatarile tale. Avand in vedere varsta, desi o casnicie se poate incheia si trece si la varste mult mai inaintate, totusi tu ai un avantaj. Poate te-ai pripit. Nu cred ca trebuie sa te judeci din prisma celorlalti. Parintii au rolul si viata lor, dar, nu trebuie sa-ti cladesti viitorul functie de dorintele si asteptarile lor. Edifica-te asupra a ceea ce vrei de la viata, de la partenerul tau. Fa ceva cu tine, cu modul tau de a fi. Duplicitatea, fie ea si doar virtuala, duce la sentimente de vinovatie. Nu mai renunta la tine. Pune-te in prim-plan.
popa4mihaela
Postat pe 7 Februarie 2009 20:34
ar trebui sa nu te pripesti sunt si in tara noastra baieti si buni si de treaba..cu rabdare si cu bagare de seama se poate rezolva .bafta
mishulica77
Postat pe 20 Februarie 2009 20:14
eu cred k iti trebuie tot timpul unul la distanta pt care sa lupti,dupa ce il ai nu mai e atat de interesant.dar e cam riscant sa-ti indeplinesti visul cu cel din Amerik pt simplul motiv k esti descoperita la celalalt capat al lumii nu mai e vb de 2 orase cum a fost cu sotul.
lacrasar
Postat pe 21 Februarie 2009 13:15
sa zicem ca sunt harsaita prin viata.iti dau un singur sfat:UITA-L! vezi unde s-a facut greseala in casnicia ta si cauta sa repari! speri ca nu mai crezi in "Harap alb" si alte nebunii!!!!! sa nu crezi ca statutul de femeie divortata e ..placut! sau crezi ca "americanul"iti va oferi ..dude confiate? dar in fond fa ceea ce vrei.esti stapana pe viata si destinul tau.
vaiana
Postat pe 2 Martie 2009 16:34
Am fost si eu in situatia ta k fostul m sot,si era la fel,toata lumea credea k traiesc o poveste de vis si vai draga doamne ce barbat am eu,insa adevarul era altul si doar eu stiu km sufeream.I nsa de fata k lumea aveam cel m mare zimbet,k de...trebuie sa fii femeie si nu trebuie lumea sa stie ce tragi.Dar ne-am despartit si st bn mersi.Asa k nu te uita la lume,caci nimeni nu-ti stie durerea din suflet!!!BAFTA
glorya20onna
Postat pe 2 Martie 2009 17:12
multe femei ii pun pe altii pe primul loc, dar de ce....? eu zic sa divortezi, nu ai de ce sa pastrezi aparentele, tu stii ce e in sufletul tau, schimba cu ceva situatia parerea lumii? as fi mai reticenta cu strainii dar eu sunt eu :D una e sa vorbesti cu omul pe mes si alta e sa il vezi pe viu....sa vina in romania daca e in stare !
sab628
Postat pe 2 Martie 2009 19:51
Pana la urma, povestea a mai continuat?
ema_rice
Postat pe 2 Martie 2009 22:18
----------
ema_rice
Postat pe 2 Martie 2009 22:45
Povestea continua...
Suntem in luna Martie si dupa cum bine stiti am spus ca abia acum el va putea sa-si ia concediu sau sa-si programeze concediul. ... Acum eu astept . In mintea mea e un fel de proba de foc ... sa vedem daca o sa treaca proba cu brio ....
Am sa va spun ce si cum indiferent de rezultat.

O primavara frumoasa!
rain
Postat pe 3 Martie 2009 07:13
Buna, ubita mea,

ti-am citit povestea si wow chiar naspa situatia, te inteleg pt ca si eu am trecut cam prin acelasi lucru numai ca nu am fost casatoriti (locuiam impreuna). Devenisem colegi de apartament, Domane.... urata senzatie! Lasa-l !!!!!!!!o sa te simti libera, independenta, mult dar mult mai bine, te redescoperi. Nu te merita si gandeste-te in felul urmator daca tu nu te gandesti la tine si nu ai grija de tine cine? Nimeni nu poate sa judece ce faci sau sa controleze viatza ta, pt ca e doar a TA, nu au dreptul asta, nici prietenii nici parintii, nimeni. Uita-te in oglinda si vezi ce femeie puternica esti (ai o cariera, femeie de succes), meriti mult mai mult!

Iar despre negru, hm... si pe mine ma atrag, insa nu te arunca cu capul inainte, lasa-l sa vina sa vezi cum e, nu ai nimik de pierdut ca ce? platesti jumate?, na... asta sa fie problema, banii se fac...:)
Da vezi cum e, intre timp incearca sa intalnesti tot felul de oameni, distreaza-te cu prietenii, fa-ti prieteni noi. Te va ajuta! sunt mlte lucruri frumoase pe lumea asta, descopera-le, fi tu, fi independenta. Esti TANARA, simte-te TANARA!

Stiu o vorba batraneasca, "dipa unghii, par si barbati sa nu plangi niciodata, pt ca unghiile cresc, parul creste, iar barbati..... slava Domnului se gasesc peste tot, vin si pleaca" :)) Ai o viatza si ii frumoasa numai ca mai sunt niste hopuri deastea, invata sa le sari, sa nu iti para rau nicioadata de ce faci!

Bafta multa! sper sa mai scrii sa imi spui ce ai facut!

Kiss Ya..
sky_spy
Postat pe 3 Martie 2009 21:59
Parerea mea e ca traiesti din viziunea pe care ti-ai format-o in copilarie asupra problemelor vietii, preluata de la vremuri de mult apuse. Iubirea care aparea brusc de la distanta in basme prezenta oameni care traiau la distanta , neevoluati, cam ca animalele si erau condusi de reactii de moment si imaginatii sub forma de povesti, nu reale..
La ora actuala comunicarea interumana e capitala. Ti-ai gasit sa umpli golul de comunicare pe internet in America unde oricum viata e o joaca, la feelingul de moment si in plus cu persoane care apartin oricum altor traditii si care nu poti sti cum vad viata. Acolo comunicarea e rapida, nu romantica asa cum ai vrea tu. Ar trebui sa te cunosti pe tine , cine esti si ce vrei, sa-l cunosti si pe sotul tau si sa vezi daca puteti coopera de vreun fel - in probleme importante sau distractive . Merge consultat si vreun psiholog (asta deca descoperi pe cineva dedicat meseriei , nu persoana cu diploma si atat).
ema_rice
Postat pe 4 Martie 2009 16:03
pai draga ce poti sa faci in cazul asta e simplu .in primul rand trebuie sa te decizi daca tie bine sau nu apoi urmatorul pas este sa pui punct .asta daca vrei intradevar sa nu te mai chinui inutil si de dragul de a salva ceva care nu mai exista de mult .pupici pa
mishulica77
Postat pe 5 Martie 2009 10:48
draga rain,

parerea mea e ca inca de la inceputul relatiei voastre ai fost vulnerabila fiindca erai f mica si el la fel.pe urma te-ai mutat...deci pe plan afectiv nu prea ai avut un sprijin.sunt convinsa ca ai facut orice sa-ti salvezi casnicia...toate facem desi,,orice,,asta e diferit si poate nu e tocmai ce trebuie.eu de regula merg pe intuitie si ma bucur ca inca mai functionez,ca mai iubesc.ma indragostesc de multe ori(in fiecare toamna ) si sunt fericita ca,,functionez,, desi nu impartasesc iubirea,doar ma hranesc cu ea.relatia mea cu sotul e asemanatoare cu a ta si relatia mea online e la fel insa am avut curajul sa-l intalnesc si sa descopar ca se poate trai si altfel...caci omulacesta chiar si online m-a invatat sa iubesc si sa pretuiesc mai mult viata.acum sunt in divort cu sotul meu...cam intr-atat a evoluat relatia mea online.bafta
mandria_tzarii
Postat pe 19 Martie 2009 09:02
De la: rain, la data 2009-03-03 07:13:44Povestea continua...
Suntem in luna Martie si dupa cum bine stiti am spus ca abia acum el va putea sa-si ia concediu sau sa-si programeze concediul. ... Acum eu astept . In mintea mea e un fel de proba de foc ... sa vedem daca o sa treaca proba cu brio ....
Am sa va spun ce si cum indiferent de rezultat.

O primavara frumoasa!


E? Mai continua povestea? Ca luna martie a trecut...
Dor_a
Postat pe 26 Martie 2009 09:09
De la: rain, la data 2008-09-18 23:51:02 Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respemessenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e .................................

Am citit cu atentie povestea ta , nu stiu daca iti pot de un sfat ....doar ca ma regasesc in ea.....de parca am scris-o chiar eu .....doar ca eu am in spate 9 ani de casnicie exact ca a ta ...nu are rost sa mai povestesc .....e identica ...doar ca avem un copil e singura diferenta...si culmea e ca tot de 4 luni am cunoscut pe cineva pe internet ...la fel ...ne petrecem noptile vorbind pe mess, vorbim cu orele la telefon .....ne despart cateva sute de km ....dupa 3 luni ne-am intalnit , ne-am dorit enorm asta ....am trait clipe de vis ...m-a facut sa simt lucruri pe care sotul meu nu o mai facuse de mult timp ...sau poate niciodata ....chiar ne iubim enorm , poate ca multi nu ar crede lucrul asta si nu l-ar intelege ...pana nu simti nu iti poti da cu parerea ....nu stiu cum e in cazul tau dar la mine si el este casatorit ....suntem hotarati sa mergem pana la capat , doar ca e nevoie de timp , rabdare si incredere ...la tine e un pic mai simplu , nu ai copii , sfatul meu e sa nu te mai uiti in urma si daca asta simti ca trebuie sa faci fa-o pana la capat ...eu cred ca toate femeile care sunt in situatia noastra au dreptul la o adoua sansa ....la fericire si meritam sa fim iubite , rasfatate , adorate ...eu asta simt de cand l-am cunoscut, simt ca traiesc din nou ...sunt din nou fata plina de viata care eram odata ...ce sa mai spun ....multa bafta si sa fii iubita .
kudika003930
Postat pe 26 Martie 2009 10:19
Important este ssa faci ceea ce-ti dicteaza inima...nu merita sa traiesti toata viata langa un barbat care nu stie sa-ti arate iubire, dragoste si protectie....si la urma urmei ..nu conteaza ce spune lumea sau parintii...este viata ta..nu merita sa suferi, doar ca sa-i faci pe ceilalti fericiti..chiar daca ne gandim la persoanele de langa noi...nu uita sa te gandesti si la tine si in primul rand la fericirea ta ( se spune ca cei de langa noi sunt fericiti atat vreme cat si noi suntem fericiti :))
kudika004616
Postat pe 27 Martie 2009 15:56
Interesanta poveste..mi`a luat toata ziua aproape sa citesc cele 14 pagini :) recunosc ca sunt foarte curioasa de ce o sa se intample. am o singura intrebare .. daca viata alaturi de sotul tau e asa un calvar de ce si dupa atatea luni de cand ai deschis topicul esti casatorita cu el? nu`mi pot explica..spui ca nu`l mai suporti si totusi traiesti sub acelasi acoperis cu el zi de zi ..tzi`e frica de singuratate sau ce? in fine tu stii mai bine ce e in casa ta.
Toata lumea te astepta cu noutati .. vine sau nu vine americanul?

Sa fi iubita!
alinaunika
Postat pe 27 Martie 2009 16:09
parerea mea,e sa lasi totul in urma si sa traiesti ceea ce simti,te poti insela din nou,dar asta inseamna viata,si daca esti o femeie de succes in plan profesional sigur stii asta,sotul tau sa ramana cu fotbalul,cu loc cat mai mult in pat,tu alege sa iubesti si sa fii iubita,eu asta as face.Mereu facem asta,ne gandim la parinti,bunici,copii,catel,vecini,etc...dar nu e deloc sanatos,lumea oricum te barfeste ca faci bine ca faci rau,parintii oricum te vor iubi ca doar esti copilul lor,asa ca traieste si tu putin,cine stie poate vei face o alegere buna de data asta,mult succes din partea mea
_alinutza
Postat pe 27 Martie 2009 16:16
Am promis ca am sa revin cu o continuare a povestii ... si vreau sa ma tin de cuvant :)

A trecut si luna Martie, cea mult asteptata pentru decizii, hotarari definitive... Eh uite ca nu asa a fost sa fie ! Nu va grabiti sa trageti concluzii gresite :) Am sa fac un fel de recapitulare, un rezumat al sentimentelor ascunse in tastatura

Poveste veche de cand lumea si pamantul, tineri, frumosi, naivi, iubire, ganduri marete, lacrimi, casatorie, promisiuni, dezamagiri iar lacrimi, cu alte promisiuni si dezamagirile aferente ... cotidian, comoditate, necomunicare, monotonie, certuri, sentimente ratacite in poze zambarete, cioburi de iubire lipite cu amintiri.... decizii
Cred ca oricine traieste, sau a trait o mica" tragedie greaca", asa cum imi place mie sa numesc episoadele mai putin placute din viata... nici o poveste nu e la fel dar in acelasi timp sunt identice ...
Povestea mea poate fi cu succes povestea unei adolescente care nu reuseste sa traseze o linie clara intre vis si realitate sau poate fi poveste unei doamne ce a trecut pragul spre a doua tinerete. Inima e aceeasi indiferent de varsta, cultura, de tara, de culoare sau religie.
Am cunoscut iubirea, asa cum am crezut eu ca este, poate ca mult prea devreme. Am luat viata in brate si am spus ca asa trebuie sa fie. Am plecat de langa dragostea neconditionata a parintilor pentru a gusta din iubirea conditionata a unui barbat. Am ras, am plans, am uitat, n-am iertat .... mi-am deschis sufletul aici sub anonimatul unui ID, am fost criticata, compatimita, sfatuita...

Acum aproape un an, din lipsa de ocupatie, am deschis calculatorul si l-am cunoscut pe el. El, cel care a reusit de la mii de kilometri sa ma faca sa fiu cu zambetul pe buze. Sa redevin vesela si plina de viata asa cum nu mai stiam ca pot fi. Da, e casatorit, are un copil superb, un baietel de aproape trei anisori, da, e de peste Ocean si da, sunt constienta ca poate nu am sa-l intalnesc niciodata.
Spuneam de luna Martie, pentru cei care nu-si mai aduc aminte, luna Martie era luna in care trebuia sa hotaram cand va veni in Romania. Am hotarat. Va veni, daca totul va mai fi la fel, in luna August. E mult pana atunci? Poate ca da, poate ca nu... De ce August? Pentru ca pana atunci el isi va incheia socotelile la actualul loc de munca iar sotia lui va afla ca vor divorta. El, se va intoarce in Germania unde isi va relua viata lasata in urma cu trei ani. Nu, nu divorteaza pentru mine, lasati pietrele jos... Divorteaza pentru ca asa vrea el, pentru ca nu este si nu a fost fericit langa sotia lui. Pentru ca indiferent de cat de mult isi iubeste copilul nu mai poate sa traiasca langa femeia care l-a facut tata. Despre noi doi nu stiu ce sa va spun. Vorbim la fel ca inainte de cate ori putem, la telefon, mesaje, messenger... Inca reuseste sa ma faca sa uit orice suparare... Spune ca atunci cand va fi in Germania, vom fi impreuna si ca abia atunci va fi si el fericit. Eu, trebuie sa recunosc, am unele retineri, sunt constienta de faptul ca printr-o camera web viata se vede roz and love is in the air in timp ce realitatea este mult mai gri de cat vrem noi sa vedem. Am devenit ceva mai precauta in ceea ce priveste visatul cu ochii deschisi si din acest motiv nu pot sa cred pana nu vad " live ".
Poate va intrebati ce s-a intamplat in casnicia mea. Ei bine, ea inca exista
Da, sunt inca doamna sotie dar cu mici modificari de decor la propriu si la figurat. Nu mai locuim in acelasi apartament, aceasta fiind modificarea la propriu iar de ceva timp televizorul din dormitorul conjugal nu mai stie sa se uite la stiri din sport si la meciuri de fotbal .
Ce s-a intamplat ? Pai s-a intaplat ceva de genul.... "gata am pus punct"
Dupa una din betiile devenite mai mult de cat ocazionale in viata sotului meu, o discutie cu mama mea in care i-am expus situatia cat se poate de clar " Mama, divortez!" ( contrar asteptarilor a fost mai mult de cat intelegatoare) Am avut o discutie cu sotul meu in care am fost cat se poate de transanta.
- de azi inainte salariul meu este de 700 de lei
- din acesti bani plus salariul tau sa te descurci cu toate datoriile casei si sa-mi faci toate mofturille care te anunt ca nu vor fi nici putine nici ieftine
- daca simt cea mai mica urma de lipsa de respect din parte ta, daca se mai intampla o singura data sa te vad cu un pahar de alcool in fata, daca ma mai jignesti o singura data.... ne spunem la revedere
- parintii mei stiu deja de hotararea mea si ma sustin din toate punctele de vedere iar ai tai vor fi anuntati la prima vizita
Din acea clipa sotul meu este alt om ! Nu stiu daca va aduceti aminte dar va spuneam ca sotul meu nu prea mai stia ca exist in pat linga el... acum nu mai conteaza daca doar ce am terminat de facut mancare si miros numai a parfum de prajeala cum nu conteaza nici daca joaca Romania meciul cel mare . Acum sunt sexi si atragatoare si cand dau cu mopul iar cafeaua si micul dejun impreuna, tinutul in brate si mangaierile au redevenit ceva normal.
Nu am lasat garda jos, si nu sunt inca impresionata de gesturile lui, dar sunt dispusa sa incerc. Sotul meu stie ca daca din greseala, peste 5 ani am sa plang din cauza lui, in secunda urmatoare este citat pentru divort. Nu stiu daca faptul ca i-am spus clar in fata ca vreau sa divortez a avut un efect atat de mare incat sa-l schimbe radical dar se pare ca momentan face eforturi sa imi recastige dragostea.
De ce inca pastrez legatura cu americanul meu si inca imi doresc sa-l intalnesc? Pentru ca omul asta m-a ajutat sa renasc si sa descopar ca pot mai mult, ca merit sa fiu fericita, ca trebuie sa invat sa spun " eu pot " Nu stiu ce imi ofera viata peste un an, doi, trei, o luna. Nu stiu daca in luna August voi avea placerea sa-l cunosc, nu stiu daca am sa fiu mama, nu stiu daca am sa imbatranesc langa sotul meu. Stiu cu siguranta ca vreau, ca trebuie sa fiu fericita!

Mai sunt multe de spus, detalii care fac diferenta dar am sa ma opresc aici. Va las pe voi sa terminati povestea asa cum va place...
Va multumesc ca ati fost alaturi de mine, ca v-ati oprit sa cititi ce am avut de scris. Imi cer scuze fata de cei care poate au asteptat si un mesaj privat de la mine... stiu ca nu am mai dat nici un semn de viata dar sper sa gasiti puterea sa ma intelegeti si sa ma iertati.
Va doresc tot binele din lume!
Sa fiti fericiti si sa nu uitati ca cineva, undeva, va iubeste si ca vrea sa stie daca si voi simtiti la fel.

:) Sper sa nu fi facut prea multe greseli de ortografie/gramaticale pentru ca nu mai pot sa recitesc ce am scris …. sotul meu vrea sa iesim la plimbare :)
rain
Postat pe 11 Aprilie 2009 12:08
no comment
kitty_krieger
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:04
No-no-no!
Asta nu e "adio", ci "la revedere"!!
Te asteptam cu noutati in august...
Si... toata lumea stie ca se divorteaza din motive complexe, asa ca pietrele n-au ce cauta aici...
Oricum, avem un half-happy-end!
Dor_a
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:17
De la: Dor_a, la data 2009-04-11 13:17:07No-no-no!
Asta nu e "adio", ci "la revedere"!!
Te asteptam cu noutati in august...
Si... toata lumea stie ca se divorteaza din motive complexe, asa ca pietrele n-au ce cauta aici...
Oricum, avem un half-happy-end!

dor_a mama tu esti ceea care cred ca dai cel mai bine raspunsuri pe aceste topicuri,,,te poop
sarutama
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Suntem rude? 4 De la: ra198708 7 Octombrie 2011 10:52
violenta intr-un cuplu.... 19 De la: ania18 12 Noiembrie 2009 17:01
buna 33 De la: Adela2222 14 Ianuarie 2012 16:39
A spus ca ma iubeste, dar m-a parasit ! 7 De la: Sarikiz 19 Februarie 2013 19:48
Poveste de viata........ajutati-ma sa inteleg? 20 De la: Cristinakitty 20 Aprilie 2010 15:21