Setari Cookie-uri

PRO sau CONTRA legalizarii prostitutiei?

De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:32:37
De la: liza24_84, la data 2009-02-10 23:50:09
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!


Cam asa,Geo....dar nu cred ca numai cei de alta cultura decat cea japoneza vad asta ca pe prostitutie....cred ca si in Japonia unii oameni vad la fel....nu stiu,practic,de ce mai exista asemenea scoli in Japonia...in secolul XXI..... acum cand femeile se pot intretine singure,nemaifiind nevoie de un barbat de care sa se agate....



Pai o fi la fel ca la noi cu calusarii te pomeni....E O TRADITIE.....in fine ideea importanta e ca...poate mai sunt femei care prefera sa faca asta nu??Dar nu mai am incredere in gheisele de azi adik astora da le-as spune prostituate fiindca nu stiu daca mai exista acel respect....de fapt cu siguranta...Dar alor a din trcut nu le=as spune asa fiindca nu puteau alege alta cale


te cam contrazici nu crezi????

hai revino la sentimente mai bune poate iti iese ceva... draga mea in secolul 21... femeile care fac ce face o gheisha ,din pct de vedere al culturii in care eu am fost crescuta... se numesc "p r o s t i t u a t e"....
de lux e drept....dar in esenta tot una....

dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Februarie 2009 14:55
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:41:03
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:35:47
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:26:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?


presupun ca dupa ce-i aranja floarea din ghiveci si-i canta in struna, il gadila doar la orgoliu.
chiar crezi ca se stiu toate din spatele usilor inchise?



Asa si de ce o femeie de 100 de ani ''sau aproape ar minti pe tema asta?????Crezi ca totusi toata istoria asta a lor e minciuna....e cam multa totusi nu crezi???Io zic sa nu mai comentezi ca degeaba....asa cum se stie despre o c...va ce face asa se stie si despre o gheisa nu??nu cred ca daca erau ele maaari experte sexuale nu se afla in tot timpul asta care a trecut sincer...e cam aiurea sa crezi asa ceva...


ma repet inca o data... scoate nasucul din carticele si incearca sa schimbi dioptriile la ochelari poate iti iese imaginea mai clara....
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Februarie 2009 14:57
De la: wolfy, la data 2009-02-11 12:30:41
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 23:36:43
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:37:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.


zi sa mori tu...!!!!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.


pai fata draga...cred ca tu nu ai citit prea multe dar vorbesti ca de obicei sa te afli in treaba... cum era chestia aia ca virginitatea unei gheise era "vanduta" unui domn care avea o relatie de lunga durata cu ea si avea de asemenea obligatia de a o intretine?????
fi serioasa si taci cand nu ai ce spune....



Esti de o prostie crunta. Draguta mea, tu ori nu stii sa citesti, ori citesti si nu intelegi o iota din intelesul frazelor. GHEISELE NU ISI VINDEAU VIRGINITATEA!!!! Am spus chestia sta ieri de cateva ori!

Si repet, daca o fata care isi vindea virginitatea unui barbat iar apoi era intretinuta de el, fara sa mai aiba relatii cu alti barbati, se numea ca era o femeie intretinuta(deci nu prostituata), care intamplator isi vanduse virginitatea intretinatorului ei.


oooooffff mai draga mea ce-ti mai place tie sa te bagi ca musca in posteriorul calului... pai fata draga o intretinuta .... care pe deasupra mai intretine pe o perioada luuunga de timp relatii cu barbatul respectiv nu se numeste "adulterina" ???
hai mai puiu' mamii scoate nasucul ala din clasici si puneti ochelarii pe nasuc .... realitatea este alta...nu ce citesti tu prin carti....

oricum iti multumesc ca esti de acord cu mine ca .... era o intretinuta, daca tin seama si de faptul ca adulterul se pedepseste conform codului penal.... iete iese de o paruiala in buna regula....

dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Februarie 2009 15:02
De la: wolfy, la data 2009-02-11 12:34:29
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:35:47
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:26:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?


presupun ca dupa ce-i aranja floarea din ghiveci si-i canta in struna, il gadila doar la orgoliu.
chiar crezi ca se stiu toate din spatele usilor inchise?


Repet: gheisele nu aveau voie sa intretina relatii sexuale cu clientii lor, nu aveau voie nici macar sa accepte daruri de la ei. Faci o grva confuzie intre gheise si oiran(prostituatele de lux).


nu erai mai sus de acord ca ... sa devi gheisha trebuia sa te culci cu un client caruia ii era vanduta virginitatea???
draga mea.... aduna-te si da si tu o logica frazelor ca ma bagi de tot in ceata... acu se culca ,acu nu se culca.... pai vrei sa imi moara neuronul de concentrare????

dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Februarie 2009 15:04
dragilor imi pare rau ca va stricai "chermeza" pe aci dar....
ma scuzati nu-i asa???
geo, dora ,octo....???
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Februarie 2009 15:13
Fetelor ,daca veni vorba de gheise ,uitativa sambata seara la filmul care trateaza exact acest subiect si care ii poarta si numele !!! Si de ce nu ar legaliza prostitutia , ce nu sunt o multime de femei care ar merge la un bordel de barbati !!!!? Aveti rabdare si o sa vedeti pe fatza si asta !!! E ca si cu democratia asta ,se integreaza mai greu la noi !!!
castellocostellini
Postat pe 11 Februarie 2009 15:38
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 15:13:27dragilor imi pare rau ca va stricai "chermeza" pe aci dar....
ma scuzati nu-i asa???
geo, dora ,octo....???

Dandanico, prea le luati in serios...
Dor_a
Postat pe 11 Februarie 2009 15:48
URAA!! si eu sunt PRO! pro bordeluri cu barbati... daca e democratie sa fie si pt noi nu?!
missalexandra
Postat pe 11 Februarie 2009 16:18
De la: missalexandra, la data 2009-02-11 16:18:21URAA!! si eu sunt PRO! pro bordeluri cu barbati... daca e democratie sa fie si pt noi nu?!


Te-ar tine punga sa dai 100 de euroi sa faci ce vrei cu un barbat ....!!!!!
castellocostellini
Postat pe 11 Februarie 2009 16:21
De la: castellocostellini, la data 2009-02-11 16:21:54
De la: missalexandra, la data 2009-02-11 16:18:21URAA!! si eu sunt PRO! pro bordeluri cu barbati... daca e democratie sa fie si pt noi nu?!


Te-ar tine punga sa dai 100 de euroi sa faci ce vrei cu un barbat ....!!!!!


NU! pt cei cu salarii mici nu se gasesc?
missalexandra
Postat pe 11 Februarie 2009 16:37
domnisoara alexandra, ma gandeam sa ma inscriu intrun program social.
munca voluntara!

Postat pe 11 Februarie 2009 16:39
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 16:39:48domnisoara alexandra, ma gandeam sa ma inscriu intrun program social.
munca voluntara!


o sa muncesc cu drag si spor la tine!
missalexandra
Postat pe 11 Februarie 2009 16:44
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 09:14:13
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 09:04:19
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:55:43uite ma' dora, pe tanti berbeaca, care s-a trezit, iar , cu partea frontala a corpului indreptata spre centru pamantului si cu un material de panza desenata cu ursuleti si floricele intre ea si pat!


De fapt eu levitez cand dorm...iar nu ai ghicit...

De fapt, Geo vorbea cu mine si pe nici unul dintre noi nu ne-a muncit intrebarea: Oare cum doarme Berbeaca...
Una peste alta, am citit pana la pagina 2...acolo toata lumea era de comun acord... Oare ce a stricat armonia?


Pai eu zic sa citesti mai bine pe aici ca sa vezi cine comenteaza de felu in care dorm eu si cum ma trezesc....
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:27
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 10:31:25
De la: mkdisk, la data 2009-02-11 10:24:19
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:30:05
De la: ciquy, la data 2009-02-10 23:39:15 app de acest topik..stiu un caz in care unul a luat o pe una de sotie care se prostitua prin nush ce tara si el era pestele ei...si a adus o acasa,i a luat masina,haine,bani cu gramada,au facut copil si acum aia e o mare doamna... isi conduce mandra de ea mercedes-ul... deh...



Pe dinafara ca pe dinauntru tot stricata e....si cine stie poate isi educa fetita ca sa ii mosteneasca traiul...ca deh a ajuns ea sa aiba mertz??a ajuns asa ca de ce nu?Poate chiar ta-su o invata cum sta treaba prin bordel....ii da exemple asa da ...asa nu ca nu are bani destui ...etc///

nu fiti rele mey.....depinde de la caz la caz, de persoana, de multe.....s-ar putea, de multe ori, sa fie o sotie si o mama buna.si stiti de ce?stie ce viata a dus si nu vrea sa se mai intoarca la ea.nu as eticheta omul fara sa il cunosc......

De ce vorbesti la plural??
E STRICT parerea ei


Deaa am mai avut problema asta:)) nu sh de ce considera unii ca vb si pentru altii....
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:29
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 12:33:02
De la: mkdisk, la data 2009-02-11 10:51:16
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 10:31:25
De la: mkdisk, la data 2009-02-11 10:24:19
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:30:05
De la: ciquy, la data 2009-02-10 23:39:15 app de acest topik..stiu un caz in care unul a luat o pe una de sotie care se prostitua prin nush ce tara si el era pestele ei...si a adus o acasa,i a luat masina,haine,bani cu gramada,au facut copil si acum aia e o mare doamna... isi conduce mandra de ea mercedes-ul... deh...



Pe dinafara ca pe dinauntru tot stricata e....si cine stie poate isi educa fetita ca sa ii mosteneasca traiul...ca deh a ajuns ea sa aiba mertz??a ajuns asa ca de ce nu?Poate chiar ta-su o invata cum sta treaba prin bordel....ii da exemple asa da ...asa nu ca nu are bani destui ...etc///

nu fiti rele mey.....depinde de la caz la caz, de persoana, de multe.....s-ar putea, de multe ori, sa fie o sotie si o mama buna.si stiti de ce?stie ce viata a dus si nu vrea sa se mai intoarca la ea.nu as eticheta omul fara sa il cunosc......

De ce vorbesti la plural??
E STRICT parerea ei

erau 2 persoane cu pareri negative:ciquy si berbeaca.poate nu ai vazut ca erau acolo postarile a 2 persoane.


Nu, ca n-am citit mai sus de ce a scris Berbeaca



NIci nu trebuie sa faci asta....
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:30
De la: castellocostellini, la data 2009-02-11 16:21:54
De la: missalexandra, la data 2009-02-11 16:18:21URAA!! si eu sunt PRO! pro bordeluri cu barbati... daca e democratie sa fie si pt noi nu?!


Te-ar tine punga sa dai 100 de euroi sa faci ce vrei cu un barbat ....!!!!!

Costellini, doar 100 de euro ar costa treaba? Pfoaa! Pai ce mai asteptati fratilor? Bagati la bordeluri de barbati!! Abia astept sa fac ce vreau cu unu' ... Voi aveti grija de bordeluri ca io ma duc sa fac lista cu prioritati
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 07:31
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 12:48:34Ce aveti, mai copii? Pai daca extindem atat termenul asta de "prostitutie", asa ca pe ciunga (ce-mi palce cum suna), atunci toate suntem prostituate. TOATE cerem ceva in schimbul sexului.
Sa-mi aratati si mie pe fleatza aia care sare'n pat cu unu' dupa ce l-a cunoscut, FARA sa fi iesit cu el la restaurant, la cafenea, la bar, la club, la Snagov, fara sa fi primit un cadou de la el si tot asa.
Ca de n-am face-o am fi doar cu*ve proaste
(asta nu e ideea mea, am citit-o la un scriitor care facea furori in perioada interbelica, Pitigrilli. Taxat de cinic, mie mi-au placut remarcile lui... Mai e una care mi-a atras atentia... desi nu e neaparat adevarata... Cica: "Atunci cand o femeie primeste o invitatie neasteptata sa urce la o cafea, isi inventariaza in gand dedesubturile... Daca refuza, inseamna ca are un ochi dus la ciorap sau lenjeria indoielnica"... Haios tipul... )


EU draga ia uiteee ca sa vezi ce chestie...io nu am iesit cu el la cafele etc....mama sunt o sfanta si nu stiam....
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:31
De la: mkdisk, la data 2009-02-11 13:34:23
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 13:16:27Wolfy, da, asta se spune si in Shogun.
Ceea ce a facut confuzia a fost Memoriile unei Gheise, care - fiind o lectura mai usoara - a fost mai citita (si mai retinuta) decat Shogun.
Oricum, imi pare bine ca am avut ocazia sa citesc ceea ce scrie o gheisa reala... daca stam sa ne gandim si Shogun a fost scrisa tot de un occidental... Multumesc... si... Moaaama! ce de bani! Bravo ei!

si Shogun e o lectura usoara, doar ca este mai luuuuunga.



BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:34
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 16:39:48domnisoara alexandra, ma gandeam sa ma inscriu intrun program social.
munca voluntara!

Uff, eu chiar ca trebuie sa citesc topicul asta in ordine... tocmai declaram ca o suta de euro nu-i mult, cand realizez ca Geo e la program de caritate... Costellini, revin: nici un ban, nene! Ma multumesc si cu Armata Salvarii care e Geo
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 07:35
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 14:52:49
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:28:10
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 23:36:43
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:37:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.


zi sa mori tu...!!!!



http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.


pai fata draga...cred ca tu nu ai citit prea multe dar vorbesti ca de obicei sa te afli in treaba... cum era chestia aia ca virginitatea unei gheise era "vanduta" unui domn care avea o relatie de lunga durata cu ea si avea de asemenea obligatia de a o intretine?????
fi serioasa si taci cand nu ai ce spune....




NU CA MA STRESEZI FRATE PE CE LUME TRAIESTI ....de fapt banuiesc eu da nu conteaza ...ELE ERAU OBLIGATE SI NU AVEAU DE ALES SA ISI VANDA VIRGINITATEA AI INTELES??????ERAU UN FEL DE SCLAVE POFTIM NU AVEAU ALTERNATIVE!!! APARTINEAU UNEI CASE!!! STII EXPLICATIA CUVANTULUI A APARTINE?????PROSTITUATELE DE LA NOI AU DE ALES SI DEGEABA PLUS CA IN LOC SA O FACA CU UNU SINGUR O FAC CU 20 PE ZI SI PENTRU BANI EXCLUSIV >..DACA TU NU VEZI DIFERENTA EU CRED CA ESTI FARA SPERANTA>>>.


draga nu te stresa... pana la urma se culcau sau nu cu clientii???
dap... mersi mult ca aveau sau nu de ales.... pana la urma e tot una.... o exceptie nu confirma faputl ca ritualurile prin care trece o fetita pana la a deveni gheisha...seamana cam mult cu ceea ce in ziua de azi se numeste proxenetism
unde traiesti draga mea pe luna??? in japonia sau in romania???
serios asa nu te stresa ca faci riduri degeaba.... mai pune mana pe ceva carti de legislatie si fa si tu niste paralele de bun simt poate revi la realitate.... ca nu se traieste numai din citit....



Neah is prea tanara pentru riduri spre deosebire de altele de pe aici...si altii bineinteles...care strica o discutie prin stouri ieftine ...etc...mai da eu zic sa faceti schimb de telefoane daca tot va iubiti asa mult si sa vb asa nu aici pe forum ca sincer,,,,Si tu cu cartile tale de legislatie...lasa-ma femeie..sau ce oi fi cu cartile tale ca nu am nevoie sa vb din carti ca tine sa arat ca am in casa asa ceva si cand citez stau cu ea pe genunchi sperand ca o sa ii dau pe spate pe aia pe forumuri...OK???Bravo tie esti culta esti minunata etc....Esti suuuper tareeee
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:38
De la: _oktober_, la data 2009-02-11 13:45:33hajajajajajjjj! cand ma enervez iasa unguru din mine! ce lista draga? ti-am dat voie? poti sa-ti iei adio de la job...sa nu te prind prin Arad ca-ti rup picioarele auzi draga, sa ma puna pe o lista Lauraaaa...plecam! Basta !

Oktober, pai ce facem puiule? Il impartim frateste au ba? ... Ca e destul, slava Domnului... Cel putin "ie" destule buze
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 07:39
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 14:55:38
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:32:37
De la: liza24_84, la data 2009-02-10 23:50:09
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!


Cam asa,Geo....dar nu cred ca numai cei de alta cultura decat cea japoneza vad asta ca pe prostitutie....cred ca si in Japonia unii oameni vad la fel....nu stiu,practic,de ce mai exista asemenea scoli in Japonia...in secolul XXI..... acum cand femeile se pot intretine singure,nemaifiind nevoie de un barbat de care sa se agate....



Pai o fi la fel ca la noi cu calusarii te pomeni....E O TRADITIE.....in fine ideea importanta e ca...poate mai sunt femei care prefera sa faca asta nu??Dar nu mai am incredere in gheisele de azi adik astora da le-as spune prostituate fiindca nu stiu daca mai exista acel respect....de fapt cu siguranta...Dar alor a din trcut nu le=as spune asa fiindca nu puteau alege alta cale


te cam contrazici nu crezi????

hai revino la sentimente mai bune poate iti iese ceva... draga mea in secolul 21... femeile care fac ce face o gheisha ,din pct de vedere al culturii in care eu am fost crescuta... se numesc "p r o s t i t u a t e"....
de lux e drept....dar in esenta tot una....



Pai inteligenta ta :))))) eu am zis ca nu mai am incredere in alea de azi ori discutia era despre alea ...de acu hat ani....dar na...probabil ca ai nevoie sa citesti de mai multe ori ceva ca sa intelegi...WHATEVER si tu ca si GEO te bagi in seama degeaba...
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:40
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 13:00:00
cred ca stiu unde sa ma angajez

Geo, ma enervezi! Pai e program de caritate sau "te angajezi"? Ca tocmai l-am trimis la plimbare pe Costellini cu oferta lui, gandidu-ma ca "m-am scos" cu oferta ta... UFFF! Ia, hotarati-va, faceti planul de marketing, decideti cand aveti oferte, cand aveti reduceri si publicati programul, ca sa stim si noi cand facem programarile... Ia uite la ei!
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 07:47
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 14:57:48
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:41:03
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:35:47
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:26:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?


presupun ca dupa ce-i aranja floarea din ghiveci si-i canta in struna, il gadila doar la orgoliu.
chiar crezi ca se stiu toate din spatele usilor inchise?



Asa si de ce o femeie de 100 de ani ''sau aproape ar minti pe tema asta?????Crezi ca totusi toata istoria asta a lor e minciuna....e cam multa totusi nu crezi???Io zic sa nu mai comentezi ca degeaba....asa cum se stie despre o c...va ce face asa se stie si despre o gheisa nu??nu cred ca daca erau ele maaari experte sexuale nu se afla in tot timpul asta care a trecut sincer...e cam aiurea sa crezi asa ceva...


ma repet inca o data... scoate nasucul din carticele si incearca sa schimbi dioptriile la ochelari poate iti iese imaginea mai clara....



Nu am ochelari .... probabil ca tu ai nevoie de unii ca de aia nu te prinzi ce scriu eu aici...Si staai calma ca nu stau cu nasu in carti ...dar seara decat sa ma uit la un film gen american pie sau o telenovela...cum probabil tu faci, citesc o carte... OAAAU cred ca gresesc foarte mult prin asta nu???Eh laasa sa raman eu cu ale mele si tu cu ale tale...n-are rost sa mai scriu ca sa ma apar pentru ca esti una din cele mai stupide persoane de pe aici. Si nu vreau sa folosesc cuvantul frustrata pentru ca nu il suport...sa zic ca esti...inutila acestei lumi???Neaaah poate ai si tu un scop ...nu vad care ar fi ala daca si in lumea reala esti ca si pe forum...dar o sti Dumnezeu de ce te-a scapat pe pamantu asta mare...Pacat ca sunt multi si multe ca tine care nu traiesc decat ca sa comenteze de ailalti din ...rautate...ingamfare ....etc. Sa fii fericita si la revedere si ...mai iesi si tu din ignoranta ca ai ajuns...
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:48
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 15:02:46
De la: wolfy, la data 2009-02-11 12:30:41
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 23:36:43
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:37:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.


zi sa mori tu...!!!!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.


pai fata draga...cred ca tu nu ai citit prea multe dar vorbesti ca de obicei sa te afli in treaba... cum era chestia aia ca virginitatea unei gheise era "vanduta" unui domn care avea o relatie de lunga durata cu ea si avea de asemenea obligatia de a o intretine?????
fi serioasa si taci cand nu ai ce spune....



Esti de o prostie crunta. Draguta mea, tu ori nu stii sa citesti, ori citesti si nu intelegi o iota din intelesul frazelor. GHEISELE NU ISI VINDEAU VIRGINITATEA!!!! Am spus chestia sta ieri de cateva ori!

Si repet, daca o fata care isi vindea virginitatea unui barbat iar apoi era intretinuta de el, fara sa mai aiba relatii cu alti barbati, se numea ca era o femeie intretinuta(deci nu prostituata), care intamplator isi vanduse virginitatea intretinatorului ei.


oooooffff mai draga mea ce-ti mai place tie sa te bagi ca musca in posteriorul calului... pai fata draga o intretinuta .... care pe deasupra mai intretine pe o perioada luuunga de timp relatii cu barbatul respectiv nu se numeste "adulterina" ???
hai mai puiu' mamii scoate nasucul ala din clasici si puneti ochelarii pe nasuc .... realitatea este alta...nu ce citesti tu prin carti....

oricum iti multumesc ca esti de acord cu mine ca .... era o intretinuta, daca tin seama si de faptul ca adulterul se pedepseste conform codului penal.... iete iese de o paruiala in buna regula....




VEZI CA TE REPETi sau numai replicile astea ai reusit sa ti le scrii aseara in carnetelu tau de comentarii inutile??
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:49
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 15:04:44
De la: wolfy, la data 2009-02-11 12:34:29
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:35:47
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:26:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?


presupun ca dupa ce-i aranja floarea din ghiveci si-i canta in struna, il gadila doar la orgoliu.
chiar crezi ca se stiu toate din spatele usilor inchise?


Repet: gheisele nu aveau voie sa intretina relatii sexuale cu clientii lor, nu aveau voie nici macar sa accepte daruri de la ei. Faci o grva confuzie intre gheise si oiran(prostituatele de lux).


nu erai mai sus de acord ca ... sa devi gheisha trebuia sa te culci cu un client caruia ii era vanduta virginitatea???
draga mea.... aduna-te si da si tu o logica frazelor ca ma bagi de tot in ceata... acu se culca ,acu nu se culca.... pai vrei sa imi moara neuronul de concentrare????



NUUU NUUUU nu se culca cu unu ca sa ajunga gheisa ...Doamne retarda esti fiinta :))) nu imi vine sa creeed
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:50
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 15:13:27dragilor imi pare rau ca va stricai "chermeza" pe aci dar....
ma scuzati nu-i asa???
geo, dora ,octo....???


ceee e cutuu ai ramas fara haitaaa te simti fara sustinatorii tai infocaaati ee hai ca esti fiinta inteligenta si te descurci tu si singuraaa
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:51
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 16:39:48domnisoara alexandra, ma gandeam sa ma inscriu intrun program social.
munca voluntara!


Bonuri ai primi??Da sincer oricum cred ca tu de fapt esti in criza mare de ....saracii cred ca a ramas doar prafu din ei...la varsta ta....si la cat stai pe aici...oricum s-ar fi sinucis ei..
BERBEACA
Postat pe 12 Februarie 2009 07:53
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 15:13:27dragilor imi pare rau ca va stricai "chermeza" pe aci dar....
ma scuzati nu-i asa???
geo, dora ,octo....???

Dandanico, negociam cu Okto, exploatatoarea noastra de baieti naivi, madama de (viitor) bordel sa scot si eu de o cartela de reducere, ceva... Da' ea, nimic! Inima de piatra si nesimtitoare la ofurile noastre... si cand se supara, ne zice mereu in maghiara ... si dupe, nu vrea sa ne traduca...
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 08:05
De la: BERBEACA, la data 2009-02-12 07:53:42
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 16:39:48domnisoara alexandra, ma gandeam sa ma inscriu intrun program social.
munca voluntara!


Bonuri ai primi??Da sincer oricum cred ca tu de fapt esti in criza mare de ....saracii cred ca a ramas doar prafu din ei...la varsta ta....si la cat stai pe aici...oricum s-ar fi sinucis ei..


pentru tine, o fac gratis!
pari un caz social greu!!

Postat pe 12 Februarie 2009 08:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu scorpion el scorpion 7 De la: scorpia_S 27 Aprilie 2009 16:16
buna 2 De la: kudika036906 24 August 2010 08:48
buna 4 De la: stefanescu_marina25 10 Iulie 2009 10:14
buna:* 2 De la: andreea1976 28 Martie 2009 16:40
nu ma regasesc in descriere zodiei careia apartin 11 De la: Hummingbird 29 Iunie 2011 16:57