Setari Cookie-uri

PRO sau CONTRA legalizarii prostitutiei?

laura cand doresti ma poti contacta ,si vedem noi cum facem
luceafaru_iubirii
Postat pe 12 Februarie 2009 10:44
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 10:42:55laura...tu nu zici nimic, da? mai bine cauta-l pe gratu...ca avem treaba


io ma duc la moa in bordel ca si asa stau de pomana acilea,nu se leaga nimik....si nici nu am voie sa zic ceva....acolo macar pot racni cat ma tzin plamanii.Si am si de beut.

hai pa
matracucu
Postat pe 12 Februarie 2009 10:45
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 10:42:55laura...tu nu zici nimic, da? mai bine cauta-l pe gratu...ca avem treaba


slabe sperantze la gratu ,am eu o banuiala ca o luna doua iar avem embargo in ceea ce-l priveste
donttouch
Postat pe 12 Februarie 2009 10:45
okto ce zici ma iei sau nu???la tine in echipa???
luceafaru_iubirii
Postat pe 12 Februarie 2009 10:53
te pun sef...daca ma convingi !
_oktober_
Postat pe 12 Februarie 2009 11:00
De la: BERBEACA, la data 2009-02-12 07:50:55

NUUU NUUUU nu se culca cu unu ca sa ajunga gheisa ...Doamne retarda esti fiinta :))) nu imi vine sa creeed


imi place despre tine ca esti fata citita.... dar nu te duce freza mai departe de lungul nasului.....
draga mea inca o data iti repet... "traseul" pt a deveni gheisha trece prin patul unui client.

daca esti atat de incuiata incat sa nu cunosti nici macar atata lucru ...fi serioasa si fa-ti un bine, nu te enerva ca faci riduri degeaba,asta unu la mana, si apoi mai citeste si tu ce insemna sa devi gheisha toate stadiile prin care trebuia sa treaca o fetita... etc.
serios chiar atat de incuiata esti????

dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Februarie 2009 11:31
De la: BERBEACA, la data 2009-02-12 07:50:55

NUUU NUUUU nu se culca cu unu ca sa ajunga gheisa ...Doamne retarda esti fiinta :))) nu imi vine sa creeed

hai fi serioasa .... nu ii era vanduta virginitatea????(de catre "sora mai mare" unui client care trebuia sa o intretina si sa aiba o relatie de lunga durata cu ea????
dragutoooooo????
pe ce lume traiesti?????
scoate nasul din romanele gen sandra brown si mai citeste si tu cate ceva despre traditiile si istoria japoniei inainte sa mananci "c a c a t" cu gura plina...nu de alta dar pute

dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Februarie 2009 11:34
De la: BERBEACA, la data 2009-02-12 07:38:58

Neah is prea tanara pentru riduri spre deosebire de altele de pe aici...si altii bineinteles...care strica o discutie prin stouri ieftine ...etc...mai da eu zic sa faceti schimb de telefoane daca tot va iubiti asa mult si sa vb asa nu aici pe forum ca sincer,,,,Si tu cu cartile tale de legislatie...lasa-ma femeie..sau ce oi fi cu cartile tale ca nu am nevoie sa vb din carti ca tine sa arat ca am in casa asa ceva si cand citez stau cu ea pe genunchi sperand ca o sa ii dau pe spate pe aia pe forumuri...OK???Bravo tie esti culta esti minunata etc....Esti suuuper tareeee


nu esti draga prea tanara pt riduri ,ai deja daca pe tine te enerveaza o discutie pe un forum....
in plus de asta , cum iti explicam scoate nasul din cartulii comerciale si citeste carti care sa iti fie de folos cu adevarat .... nu "povesti de adormit copii" daca nu esti in stare sa iti sustii cu argumente solide ceea ce spui mai bine taci (sau te abtii sa scri ineptii).
james clavel nu este isoric ci doar un romancier.

dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Februarie 2009 11:40
okto,numai cum stiu eu sa fac pot sa te conving,dar numai in fata noi doi
luceafaru_iubirii
Postat pe 12 Februarie 2009 11:57
Okto a zis kikapzs... sz... kikapss... kikap - ceva, nu mai stiu...
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 12:32
De la: Dor_a, la data 2009-02-12 12:32:53Okto a zis kikapzs... sz... kikapss... kikap - ceva, nu mai stiu...


te-ai fastacit dora?
era kispas.....sau kizpos ....sau ......na , ca am uitat

Postat pe 12 Februarie 2009 12:34
De la: geo_sh, la data 2009-02-12 12:34:30
De la: Dor_a, la data 2009-02-12 12:32:53Okto a zis kikapzs... sz... kikapss... kikap - ceva, nu mai stiu...


te-ai fastacit dora?
era kispas.....sau kizpos ....sau ......na , ca am uitat

Oktoo, une esti madamo?
Sa ne lamuresti cum vine treaba cu kikazpsz... spzs... aia...
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 12:36
dar nu e mai sexi sa ramaneti in suspans? asta e farmecul meu !
Ok: am mentionat ca iasa unguru" din mine la nervi...ma rog, mai e un moment in care vb eu limbi starine, dar e o alta poveste ...deci: kikapsz= vei lua bataita...
_oktober_
Postat pe 12 Februarie 2009 13:14
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:14:36dar nu e mai sexi sa ramaneti in suspans? asta e farmecul meu !
Ok: am mentionat ca iasa unguru" din mine la nervi...ma rog, mai e un moment in care vb eu limbi starine, dar e o alta poveste ...deci: kikapsz= vei lua bataita...

Io nu vreau sa iau kikapsz... ca am fost cuminte, si fetele ti-au extenuat baietii FARA mine, ca eu eram ocupata cu pranzu' ... si ele au profitat... cand am ajuns... zaceau care pe unde... si Geo se ascundea sub birou, ca cica-l bate sotia...
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 13:19
Dor_a tie numai puszi....iar cu geo nu vorbesc
_oktober_
Postat pe 12 Februarie 2009 13:21
De la: Dor_a, la data 2009-02-12 13:19:28
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:14:36dar nu e mai sexi sa ramaneti in suspans? asta e farmecul meu !
Ok: am mentionat ca iasa unguru" din mine la nervi...ma rog, mai e un moment in care vb eu limbi starine, dar e o alta poveste ...deci: kikapsz= vei lua bataita...

Io nu vreau sa iau kikapsz... ca am fost cuminte, si fetele ti-au extenuat baietii FARA mine, ca eu eram ocupata cu pranzu' ... si ele au profitat... cand am ajuns... zaceau care pe unde... si Geo se ascundea sub birou, ca cica-l bate sotia...


se ascundea de noi! ca i-am pus gand rau... vezi tu... noi nu ne-am adus pachet azi si el este asa apetisant!
missalexandra
Postat pe 12 Februarie 2009 13:23
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:21:36Dor_a tie numai puszi....iar cu geo nu vorbesc

Da' de ce? Ce am mai pierdut cat am fost la pranz? O batalie, ceva?
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 13:23
De la: Dor_a, la data 2009-02-12 13:23:32
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:21:36Dor_a tie numai puszi....iar cu geo nu vorbesc

Da' de ce? Ce am mai pierdut cat am fost la pranz? O batalie, ceva?

sa-ti explice el...m-am lasat si de sex din cauza lui
_oktober_
Postat pe 12 Februarie 2009 13:27
Erezie! CE a facut? Sa-l pedepsim!!
(cam asta face Portitza la bordel acu' )
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 13:31
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:27:11
De la: Dor_a, la data 2009-02-12 13:23:32
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:21:36Dor_a tie numai puszi....iar cu geo nu vorbesc

Da' de ce? Ce am mai pierdut cat am fost la pranz? O batalie, ceva?

sa-ti explice el...m-am lasat si de sex din cauza lui

nasol okto....eu din cauza lui m-am apucat de sex.........
matracucu
Postat pe 12 Februarie 2009 13:34
asa Dor_a pedeapsa sa fie!!!! ma bazez pe tine!
_oktober_
Postat pe 12 Februarie 2009 13:35
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:35:19asa Dor_a pedeapsa sa fie!!!! ma bazez pe tine!


deci, unde grasit-am!?

Postat pe 12 Februarie 2009 15:21
De la: geo_sh, la data 2009-02-12 15:21:23
De la: _oktober_, la data 2009-02-12 13:35:19asa Dor_a pedeapsa sa fie!!!! ma bazez pe tine!


deci, unde grasit-am!?

E, cine mai stie?
Treaba e ca trebuiesti pedepsiit!
Dor_a
Postat pe 12 Februarie 2009 15:22
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 15:02:46
De la: wolfy, la data 2009-02-11 12:30:41
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 23:36:43
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:37:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.


zi sa mori tu...!!!!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.


pai fata draga...cred ca tu nu ai citit prea multe dar vorbesti ca de obicei sa te afli in treaba... cum era chestia aia ca virginitatea unei gheise era "vanduta" unui domn care avea o relatie de lunga durata cu ea si avea de asemenea obligatia de a o intretine?????
fi serioasa si taci cand nu ai ce spune....



Esti de o prostie crunta. Draguta mea, tu ori nu stii sa citesti, ori citesti si nu intelegi o iota din intelesul frazelor. GHEISELE NU ISI VINDEAU VIRGINITATEA!!!! Am spus chestia sta ieri de cateva ori!

Si repet, daca o fata care isi vindea virginitatea unui barbat iar apoi era intretinuta de el, fara sa mai aiba relatii cu alti barbati, se numea ca era o femeie intretinuta(deci nu prostituata), care intamplator isi vanduse virginitatea intretinatorului ei.


oooooffff mai draga mea ce-ti mai place tie sa te bagi ca musca in posteriorul calului... pai fata draga o intretinuta .... care pe deasupra mai intretine pe o perioada luuunga de timp relatii cu barbatul respectiv nu se numeste "adulterina" ???
hai mai puiu' mamii scoate nasucul ala din clasici si puneti ochelarii pe nasuc .... realitatea este alta...nu ce citesti tu prin carti....

oricum iti multumesc ca esti de acord cu mine ca .... era o intretinuta, daca tin seama si de faptul ca adulterul se pedepseste conform codului penal.... iete iese de o paruiala in buna regula....



Imi pare rau ca trebuie sa folosesc din nou cuvinte dure, insa posturile tale imi arata ca prostia nu are limite. Discutia era legata de prostutie, nu de adulter.

1.Existau gheise care aveau relatii cu barbati necasatoriti, deci nu erau adulterine, si barbati care aveau relatii cu barbati casatoriti, deci erau adulterine. Bun. Ce legatura are adulterul cu prostitutia?

2. Nu toate gheisele erau intretinute. Unele chiar isi intretineau iubitii/sotii(dupa ce renuntasera la a fi gheise) deoarece erau mult mai bogate ca ei.

3. Adulterul nu mai este trecut in codul penal.



REPET: CE LEGATURA ARE ADULTERUL CU PROSTITIA?
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Februarie 2009 15:24
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 15:04:44
De la: wolfy, la data 2009-02-11 12:34:29
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:35:47
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:26:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?


presupun ca dupa ce-i aranja floarea din ghiveci si-i canta in struna, il gadila doar la orgoliu.
chiar crezi ca se stiu toate din spatele usilor inchise?


Repet: gheisele nu aveau voie sa intretina relatii sexuale cu clientii lor, nu aveau voie nici macar sa accepte daruri de la ei. Faci o grva confuzie intre gheise si oiran(prostituatele de lux).


nu erai mai sus de acord ca ... sa devi gheisha trebuia sa te culci cu un client caruia ii era vanduta virginitatea???
draga mea.... aduna-te si da si tu o logica frazelor ca ma bagi de tot in ceata... acu se culca ,acu nu se culca.... pai vrei sa imi moara neuronul de concentrare????



ESTI DE O PROSTIE CRUNTA. Eu nu am spus nicaieri ca gheisele isi vindeau virginitatea, ba dimpotriva, le-am atras atentia fetelor ca "Memoriile unei ghiese" e fictiune si ca nu tot ce scrie acolo e conform realitatii. Dar in fine, nu e prima data cand citesti fara sa pricepi nimic. Stii tu, e ca treaba cu arhitectura si matematica.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Februarie 2009 15:28
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-12 11:31:34
De la: BERBEACA, la data 2009-02-12 07:50:55

NUUU NUUUU nu se culca cu unu ca sa ajunga gheisa ...Doamne retarda esti fiinta :))) nu imi vine sa creeed


imi place despre tine ca esti fata citita.... dar nu te duce freza mai departe de lungul nasului.....
draga mea inca o data iti repet... "traseul" pt a deveni gheisha trece prin patul unui client.

daca esti atat de incuiata incat sa nu cunosti nici macar atata lucru ...fi serioasa si fa-ti un bine, nu te enerva ca faci riduri degeaba,asta unu la mana, si apoi mai citeste si tu ce insemna sa devi gheisha toate stadiile prin care trebuia sa treaca o fetita... etc.
serios chiar atat de incuiata esti????



Exista un singur lucru mai suparator decat prostia, si asta e prostia agresiva. Draguta mea, tu ori esti analfabeta, ori te prefaci. Ti-am citat din cartea celei mai mari gheise a secolului douzeci, gheisa care explica clar de unde vine confuzia dintrre gheise si oiran. Pentru o gheisa ritualul numit mizuage consta in schimbarea hainelor si coafurii, pentru o viitoare prostituata de lux consta in vinderea virginitatii. Daca tu ai vazut un film in care se amesteca lucrurile, ignorand cartile care te pot lumina asupra subiectului, nu e vina nimanui.

Ti-am dat citate din carti, din wikipedia, si tu starui in prostia ta! Incredibil! A, si inca ceva, Japonia e foarte departe, si singurul mod in care putem afla informatii despre tara asta si cultura ei e prin citit. Daca tu ai ceva impotriva indeletnicirii asteia, n-ai decat sa ramai in ignoranta si prostia ta, dar nu ne mai deranja cu ele.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Februarie 2009 15:36
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-12 11:34:12
De la: BERBEACA, la data 2009-02-12 07:50:55

NUUU NUUUU nu se culca cu unu ca sa ajunga gheisa ...Doamne retarda esti fiinta :))) nu imi vine sa creeed

hai fi serioasa .... nu ii era vanduta virginitatea????(de catre "sora mai mare" unui client care trebuia sa o intretina si sa aiba o relatie de lunga durata cu ea????
dragutoooooo????
pe ce lume traiesti?????
scoate nasul din romanele gen sandra brown si mai citeste si tu cate ceva despre traditiile si istoria japoniei inainte sa mananci "c a c a t" cu gura plina...nu de alta dar pute



Imbecilitatea ta atinge cote paroxistice. Fetita, cea care citeste Sandra Brown esti tu. Ai vazut un film facut dupa o carte inexacta si ne spui noua sa citim despre cultura Japoniei. Pai ti-am citat din Mineko Iwasaki. Cartea ei a fost tradusa si in romana, asa ca pune mana si citeste-o si vorbim dupa.

A propos, de ce mi-ai ignorat postul in care dadeam citate din ea? Te deranjeaza adevarul?
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Februarie 2009 15:39
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-12 11:40:21
De la: BERBEACA, la data 2009-02-12 07:38:58

Neah is prea tanara pentru riduri spre deosebire de altele de pe aici...si altii bineinteles...care strica o discutie prin stouri ieftine ...etc...mai da eu zic sa faceti schimb de telefoane daca tot va iubiti asa mult si sa vb asa nu aici pe forum ca sincer,,,,Si tu cu cartile tale de legislatie...lasa-ma femeie..sau ce oi fi cu cartile tale ca nu am nevoie sa vb din carti ca tine sa arat ca am in casa asa ceva si cand citez stau cu ea pe genunchi sperand ca o sa ii dau pe spate pe aia pe forumuri...OK???Bravo tie esti culta esti minunata etc....Esti suuuper tareeee


nu esti draga prea tanara pt riduri ,ai deja daca pe tine te enerveaza o discutie pe un forum....
in plus de asta , cum iti explicam scoate nasul din cartulii comerciale si citeste carti care sa iti fie de folos cu adevarat .... nu "povesti de adormit copii" daca nu esti in stare sa iti sustii cu argumente solide ceea ce spui mai bine taci (sau te abtii sa scri ineptii).
james clavel nu este isoric ci doar un romancier.




UITE NISTE LECTURI SERIOASE. SAU POATE NU STII ENGLEZA????

De la: wolfy, la data 2009-02-11 13:08:48Ok, ca sa lamurim odata pentru totdeauna lucrurile in legatura cu ce sunt si nu sunt gheisele, o sa va dau niste citate din cartea lui Mineko Iwasan, " Geisha of Gion". Imi pare rau ca nu am si varianta in romana(care a aparut acum cativa ani la editura Humanitas), fiindca asta m-ar fi scutit de a traduce(sau a face un rezumat) pasajele citate. Nu de alta dar am vazut ca in van am citat ieri din Wikipedia.Probabil la unii oameni e mai greu cu engleza.


Deci sa incepem: "After I had been a maiko for more than two years, the time was approaching for my mizuage, the ceremony that celebrates a maiko's moving up.A maiko chages her hair style five times to symbolyze the steps she takes in becoming a geiko. At her mizuage ceremony, the topknot is symbolically cut to denote her transition from girlhood into young womanhood and she assumes a more adult hairstyle."(Pocket Books 2003, page 236)

"Shimbara used to be a licensed quarter where women known as oiran or tayu(courtesans, high-class prostitutes)plied their trade, though they were accomplished in the arts as well.A young oiran also underwent a ritual called mizuage but hers consisted of being ceremoniously deflowered by a patron who had paid handsomely for the privilege.The alternative definition for the word mizuage has been the source of some confusion about what it means to be a geisha.Tayu and oiran worked under contracts of indenture and were confined to the district until their period of servitute was over."(page 287)

In primul rand va atrag atentia asupra faptului ca Mineko Iwasan e o persoana cat se poate de reala - intamplator e cea mai mare gheisa secolului trecut - ceea ce inseamna ca avem de-a face cu o carte de memorii si nu cu o fictiune asa cum este cartea lui Golden. Si ea spune clar ca in limba japoneza cuvantul mizuage are doua intelesuri:

1. Pentru o gheisa in devenire(maiko sau geiko), ritualul desemnat de cuvantul de care vorbim inseamna la modul fizic schimbarea stilului parului. Atat si nimic mai mult. Simbolic se refera la faptul ca tanara fata este mai apropae de maturitate.

2. Pentru o fata care urmeaza sa devina prostituata de lux - OIRAN - ritualul se refera la vinderea virginitatii.


Deci gheisele si prostituatele de lux au in comun doi termeni care duc la confuzia dintre cele doua profesii: mizuage(pe care l-am explicat deja) si maiko( etape pe care trebuie sa le parcurga tinerele fete pentru a deveni gheise, respectiv prostituate, denumite prin acelasi cuvant).

Apoi, ca sa nu ramana nicio urma de indoiala asupra a ceea ce sustin eu, va voi mai spune ca Mineko Iwasaki si-a pierdut virginitatea cu barbatul pe care il iubea(care intamplator era casatorit, ceea ce in mentalitatea voastra evoluata este echivalent cu a o numi pe femeie c..., fara a spune nimic despre barbat, Doamne fereste), si ca nu a fost niciun moment intretinuta de el(nu ca asta ar fi incadrat-o in categoria prostituateleor), deoarece la momentul acela era cea mai bogata gheisa din Japonia si una dintre cele mai bogate care traisera vreodata - la 15 ani castiga o jumatate de milion de lire sterline( si asta prin anii 60!!!) In carte mai este specificat faptul ca gheisle nu au voie sa primeasca daruri de la clientii lor decat in cazuri extrem de speciale, iar sexul pe bani este in afara oricarei discutii. Cele care ajung sa fie intretinute primesc bani pentru kimonouri si alte cheltuieli, in niciun caz pentru sex, iar relatia dintre ele si protectorul lor nu se rezuma la sex. Cu alte cuvinte, gheisele intretinute sunt un fel de sotii de la noi sau diin alte tari( ma refer la cele care nu muncesc), insa fara acte.

De asemenea, citez din nou din wikipedia:
Geisha and prostitution
There remains some confusion, even within Japan, about the nature of the geisha profession. Geisha are portrayed as prostitutes in much Western popular culture. However, geisha do not engage in paid sex with clients. Their purpose being to entertain their customer, be it by reciting verse, playing musical instruments, or engaging in light conversation. Geisha engagements may include flirting with men and playful innuendos; however, clients know that nothing more can be expected. In a social style that is uniquely Japanese, men are amused by the illusion of that which is never to be.[1]

Se spune clar ca in vest gheisele sunt vazute ca prostituate, cu toate ca ele nu fac sex pe bani cu clientii lor.

La fel, citez din nou din wikipedia in legatura cu relatiile dintre un dana si o gheisa:

Personal relationships and danna
Geisha are expected to be single women; those who choose to marry must retire from the profession.

It was traditional in the past for established geisha to take a danna, or patron. A danna was typically a wealthy man, sometimes married, who had the means to support the very large expenses related to a geisha's traditional training and other costs. This sometimes occurs today as well, but very rarely.

A geisha and her danna may or may not be in love, but intimacy is never viewed as a reward for the danna's financial support. The traditional conventions and values within such a relationship are very intricate and not well understood, even by many Japanese.

While it is true that a geisha is free to pursue personal relationships with men she meets through her work, such relationships are carefully chosen and unlikely to be casual. A hanamachi tends to be a very tight-knit community and a geisha's good reputation is not taken lightly.

Sa retinem, pentru cei care nu inteleg engleza, fraza principala de aici: @O gheisa si dana al sau s-ar putea sa fie sau sa nu fie indragostiti, insa intretinerea de raporturi sexuale nu este NICIODATA vazuta ca o recompensa pentru suportul financiar al lui danna."


END OF DISCUSSION.




Bun, eu am dat citate din cea mai mare gheisa a secolului 20 si din wikipedia. Citatele tale din ce sunt?
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Februarie 2009 15:43
De la: wolfy, la data 2009-02-12 15:24:16

Imi pare rau ca trebuie sa folosesc din nou cuvinte dure, insa posturile tale imi arata ca prostia nu are limite. Discutia era legata de prostutie, nu de adulter.

1.Existau gheise care aveau relatii cu barbati necasatoriti, deci nu erau adulterine, si barbati care aveau relatii cu barbati casatoriti, deci erau adulterine. Bun. Ce legatura are adulterul cu prostitutia?

2. Nu toate gheisele erau intretinute. Unele chiar isi intretineau iubitii/sotii(dupa ce renuntasera la a fi gheise) deoarece erau mult mai bogate ca ei.

3. Adulterul nu mai este trecut in codul penal.



REPET: CE LEGATURA ARE ADULTERUL CU PROSTITIA?


wolfy imi pare rau sa ma cobor la nivelul tau dar ... esti mai proasta decat prevede legea ,serios asa...

si am sa le iau pe rand:

1.Existau gheise care aveau relatii cu barbati necasatoriti, deci nu erau adulterine, si barbati care aveau relatii cu barbati casatoriti, deci erau adulterine. Bun. Ce legatura are adulterul cu prostitutia

faptul ca una sau cateva, aveau relatii cu un barbat nu insemana ca restul gheiselor se limitau la un singur barbat in toata viata lor(ceea ce automat le aduce, conform conceptiei europene aia in care traiesc eu ca tu cred ca esti de pe una din lunile lui saturn)in sfera prostitutiei

PROSTITÚÞIE s.f. Faptã (infracþionalã) comisã de femeia care practicã relaþii sexuale cu diverse persoane pentru a-ºi procura mijloacele de existenþã.
PROSTITÚÞIE s. f. 1. ocupaþie a femeii care întreþine relaþii sexuale contra unei plãþi sau a unor avantaje materiale; (p. ext.) stare în care membrii societãþii duc o viaþã sexualã instabilã, schimbându-ºi partenerii. o casã de ~ = bordel. 2. (fig.) înjosire, folosire degradantã a calitãþilor, a talentului.

ca sa iti fie mai clar...ti-am dat mai sus ce inseamna prostitutia.

buuun nr 2:

2. Nu toate gheisele erau intretinute. Unele chiar isi intretineau iubitii/sotii(dupa ce renuntasera la a fi gheise) deoarece erau mult mai bogate ca ei.

isi intretineau iubitii din ce anume????
nu cumva din rodul muncii???? din domeniile alea primite in dar pt serviciile pe care le prestasera???


si numarul 3:

REPET: CE LEGATURA ARE ADULTERUL CU PROSTITIA?

fata draga.... in momentul in care te culci ,faci sex cu altul, casatorit, tot "c u r v a" se numeste....


acum ca ne-am lamurit care-i faza cu prostia????
chiar nu esti in stare sa renunti la aerul asta de prepotenta????
iar nu te mai baga nimeni inseama pe forum si simti nevoia sa provoci????
chiar nu esti in stare sa discuti la un nivel absolut normal????
draga mea "dashteapta" ti-am ami explicat de cateva ori ca nu ceea ce citesti te face inteligent ci modul cum intelegi si plici ceea ce citesti iar tu draga mea... cel mult te poti numi "citita"....

asa ca las-o balta cu apelative de genul asta pt ca nu faci decat sa devi mult mai penibila decat esti deja.

dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Februarie 2009 15:49
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-12 15:49:42
De la: wolfy, la data 2009-02-12 15:24:16

Imi pare rau ca trebuie sa folosesc din nou cuvinte dure, insa posturile tale imi arata ca prostia nu are limite. Discutia era legata de prostutie, nu de adulter.

1.Existau gheise care aveau relatii cu barbati necasatoriti, deci nu erau adulterine, si barbati care aveau relatii cu barbati casatoriti, deci erau adulterine. Bun. Ce legatura are adulterul cu prostitutia?

2. Nu toate gheisele erau intretinute. Unele chiar isi intretineau iubitii/sotii(dupa ce renuntasera la a fi gheise) deoarece erau mult mai bogate ca ei.

3. Adulterul nu mai este trecut in codul penal.



REPET: CE LEGATURA ARE ADULTERUL CU PROSTITIA?


wolfy imi pare rau sa ma cobor la nivelul tau dar ... esti mai proasta decat prevede legea ,serios asa...

si am sa le iau pe rand:

1.Existau gheise care aveau relatii cu barbati necasatoriti, deci nu erau adulterine, si barbati care aveau relatii cu barbati casatoriti, deci erau adulterine. Bun. Ce legatura are adulterul cu prostitutia

faptul ca una sau cateva, aveau relatii cu un barbat nu insemana ca restul gheiselor se limitau la un singur barbat in toata viata lor(ceea ce automat le aduce, conform conceptiei europene aia in care traiesc eu ca tu cred ca esti de pe una din lunile lui saturn)in sfera prostitutiei

PROSTITÚÞIE s.f. Faptã (infracþionalã) comisã de femeia care practicã relaþii sexuale cu diverse persoane pentru a-ºi procura mijloacele de existenþã.
PROSTITÚÞIE s. f. 1. ocupaþie a femeii care întreþine relaþii sexuale contra unei plãþi sau a unor avantaje materiale; (p. ext.) stare în care membrii societãþii duc o viaþã sexualã instabilã, schimbându-ºi partenerii. o casã de ~ = bordel. 2. (fig.) înjosire, folosire degradantã a calitãþilor, a talentului.

ca sa iti fie mai clar...ti-am dat mai sus ce inseamna prostitutia.

buuun nr 2:

2. Nu toate gheisele erau intretinute. Unele chiar isi intretineau iubitii/sotii(dupa ce renuntasera la a fi gheise) deoarece erau mult mai bogate ca ei.

isi intretineau iubitii din ce anume????
nu cumva din rodul muncii???? din domeniile alea primite in dar pt serviciile pe care le prestasera???


si numarul 3:

REPET: CE LEGATURA ARE ADULTERUL CU PROSTITIA?

fata draga.... in momentul in care te culci ,faci sex cu altul, casatorit, tot "c u r v a" se numeste....


acum ca ne-am lamurit care-i faza cu prostia????
chiar nu esti in stare sa renunti la aerul asta de prepotenta????
iar nu te mai baga nimeni inseama pe forum si simti nevoia sa provoci????
chiar nu esti in stare sa discuti la un nivel absolut normal????
draga mea "dashteapta" ti-am ami explicat de cateva ori ca nu ceea ce citesti te face inteligent ci modul cum intelegi si plici ceea ce citesti iar tu draga mea... cel mult te poti numi "citita"....

asa ca las-o balta cu apelative de genul asta pt ca nu faci decat sa devi mult mai penibila decat esti deja.



Esti o analfabeta draga mea.

1.Femeile se numesc prostitiate daca fac sex pe bani. De unde rezulta in mod clar ca cele care fac sex chiar si cu zeci de mii de barbati insa nu primesc bani pentru asta nu fac prostitutie.

DECI PRACTIC TU SPUI CA O FEMEIE CARE FAC SEX CU MAI MULT DE UN BARBAT IN TOATA VIATA EI E O PROSTITUATA! NU MAI SPUNE!!! Vezi ca dupa unii si daca faci sex oral esti c...

A PROPOS, TU CU CATI AI FACUT SEX, SCUZA-MI INDISCRETIA?

2. TU ORI ESTI CRETINA, ORO TE PREFACI, DESI EU PERSONAL CRED CA ESTI DE-A DREPTUL CRETINA.

Gheisele nu primeau bani pentru sex, ci pentru conversatie, dans, uneori pentru simpla lor prezenta.

3. Prostituata este, dupa cum spune definitia pe care ai citat-o, cea care isi castiga existenta prin prestarea de raporturi sexuale. Nu este valabil pentru gheise.

4. Aha, deci una care face sex cu un barbat casatorit e c...a? Dar barbatul ce e? Nimic, nu-i asa? Ma rog, deja anticipasem, la anii tai si la mentalitatea pe care o ai, nu ma mira.

5. Definitia pe care ai dat-o tu spune foarte clar ce o prostituata: o femeie care face sex pe bani. Asa ca daca femeia care se culca cu un casatorit dar nu primeste bani pentru asta nu intra la categoria c...e.

6. Am remarcat ca am facut o greseala. Spuneam ca cele care se culca cu barbati casatoriri sunt adulterine. My bad. Nu ele sunt adulterine(deoarece adulterul presupoune casatoria), ci ei sunt adulterini.

A, si ca tot veni vorba: din punctul meu de vedere o c....a e una care are o parerea si dupa o perioada si-o schimba, acuzandu-i pe cei care aveau aceeasi parere ca ea ca sunt imorali.

Un exemplu: doua prietene vorbesc despre sex oral. Una spune ca prietenul ei i-a cerut asta, insa nu stie daca sa aceepte sau nu. E sfatuita sa aceepte. Dupa ce a facut asta si ii da prietenei care a sfatuit-o vestea cea mare, prietena in cauza ii spune ca e o c....a.

" Ce vrei sa spui, nu mi-ai zis tu ca e ok sa fac asta, ca si tu ai face-o cu prietenul tau daca l-ai iubi?"

" Eu nu am spus asa ceva, eu sunt o persoana morala, nu as face asa ceva niciodata. Tu in schimb esto o c...a!"

Ei, dupa mine c...a e cea care a sfatuit-o sa accepte si apoi o face c...a fiindca i-a acceptat sfatul.

Nu ne mai deranja cu prostia ta crunta.

De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-12 15:49:42faptul ca una sau cateva, aveau relatii cu un barbat nu insemana ca restul gheiselor se limitau la un singur barbat in toata viata lor(ceea ce automat le aduce, conform conceptiei europene aia in care traiesc eu ca tu cred ca esti de pe una din lunile lui saturn)in sfera prostitutiei



Deci dragi femei, daca v-ati culcat cu mai mult de un barbat in viata voastra sunteti niste curve!!! Ma scuzati, dar nu m-am putut abtine!


1. AM CITIT CARTEA LA CARE FACI TU REFERIRE, SI TIN SA SPUN CA E UN FEL DE ..ISTORIE PE INTELESUL COPIILOR, FOARTE SERIOASA, N-AM CE ZICE. NU IMI AMINTESC CA EA SA CUPRINDA INFORMATI ASTA, DAR O SA VERIFIC.

2. CARTEA LUI MINEKO IWASAN E O CARTE DOCUMENT, NU COMERCIALA, hUMANITASA NU PUBLICA CARTI COMERCIALE.

3. OIRAN ESRAU CELE CARE ISI VINDEAU VIRGINITATEA, NU GHEISELE.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Februarie 2009 16:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia-pesti si barbatul-sagetator 4 De la: kudika071053 26 Septembrie 2009 19:35
Femeia FECIOARA , barbatul TAUR 226 De la: laura31c 1 Iulie 2019 02:21
Femeia capricorn...barbatul fecioara 3 De la: Libertad 20 Octombrie 2009 18:17
sagetatoarele 70 De la: Flowers 29 Septembrie 2011 13:18
O sagetatoare cam atipica 19 De la: _dulcik_ 7 Martie 2009 16:09