Setari Cookie-uri

verigheta vs. inelul de logodna

Aceast topic este destinat doamnelor!
Glumesc desigur..
Fetelor voi cum purtati verigheta si inelul de logodna?pe acelasi deget..ca eu personal port verigheta pe mana stanga si inelul de logodna pe mana dreapta..
si toate prietenele mele ma intreaba de ce nu le port pe amandoua pe acelasi deget?ca asa arata mai deosebit
Voi personal cum le purtati?
Multumesc
kudika054467
Postat pe 24 Iulie 2009 13:48
Eu personal, am sale port pe ambele la mana stanga.Deocamdata am inelul de logodna si e destul de grosut si patrat, ca si verigheta de altfel.E mai comod asa Asta e parerea mea.Am bele sa se poarte impreuna, pe aceeasi mana.
kittycrys
Postat pe 1 August 2009 17:19
eu stiu ca se poarta pe maini diferite :)dar in fine nu sunt nici logodita cu atat mai putin casatorita.....
yumy
Postat pe 3 August 2009 10:45
Daca faceai logodna la un preot nu mai intrebai. Logodna este jumatate de casatorie si se face cu verighete.Am primit si eu inel dar e simbolul de cerere in casatorie.Asa ca il poti purta cum vrei dar locul lui e langa verigheta.
anghelescuadriana
Postat pe 10 August 2009 14:59
dap...si eu stiu acelasi lucru...aman2 se pun pe mana stanga
d_soara_Criss
Postat pe 11 August 2009 07:45
Eu asa stiam ca inelul de logodna se poarta pe mana dreapta iar verigheta se poarta pe stanga...Multa lume poarta asa!
Tym
Postat pe 11 August 2009 09:56
eu una am doar inelul de logodna si sincer mi-am pus de nenumarate aceasta intrebare si sincer inca nu am gasit raspunsul voi urmari topikul poate il voi gasi in viitorul apropiat
pity_82
Postat pe 11 August 2009 10:41
Uneori inelul de logodnã nu prea este purtabil. Îndeosebi atunci când mãrimea diamantului depãºeºte zece carate. Dar meirtã a fi considerat o investiþie "de familie" ºi pãstrat în seif pentru a fi exhibat cu mândrie numai la ocazii speciale.
Nu prea conteazã ce porþi pe deget. Aceasta este numai o INVESTIÞIE. Ce conteazã realmente este dragostea mutualã dintre parteneri (logodnici ori/ºi soþi).
ileanaadrianastan
Postat pe 11 August 2009 12:10
inelul de logodna...eu stiu k...se poarta pe mana stanga(pt k este pasul premergator casatoriei si verigeta se poarta tot pe stanga.....din cate stiu eu)
dixe
Postat pe 12 August 2009 20:57
Eu am pus inelul de logodna pe mana stanga, pe inelar - de ce? deoarece nu port alt inel, si am zis sa ma obisnuiesc cu ideea de a avea ceva pe inelarul mainii stangi.

O colega de liceu e maritata in America, si ea poarta si inelul si verigheta pe inelarul mainii stangi - sunt facute anume, la set! Si cum obiceiul de inel de logodna lam "furat" din State ... eu votez cu purtatul pe inelarul mainii stangi!
catalinaOlo
Postat pe 13 August 2009 16:20
inca nus logodita si nici casatorita dar astept sa faca pasul
anamaria_brunetik
Postat pe 27 August 2009 20:38
Inelul de logodna se pune la mana dreapta. Povestea inelului de logodna incepe undeva in Egiptul Antic, se continua in zilele noastre si se va transmite mai departe in eternitate ca o marturie a iubirii impartasite si marturisite a doua suflete ce urmeaza sa-si uneasca destinele pe viata. Inelul de logodna marcheaza trecerea femeii care il primeste la statutul de viitoare sotie, dar are si o nota figurativa, deoarece inelul de logodna este un simbol al iubirii vesnice. Actul in sine al daruirii si, respectiv, al acceptarii inelului de logodna, reprezinta un moment crucial al existentei unui cuplu, sau mai bine zis al existentei unei viitoare familii. In schimb, verigheta, se poarta pe inelarul de la mana stanga, acest deget fiind considerat corespondentul inimii. Observati ca si in biserica, preotul intai pune verighetele pe mana dreapta, apoi pe mana stanga.
Lorena_S__nziana_Balcan_1
Postat pe 16 Aprilie 2012 17:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Verighete aur alb, galben sau combinatie?! 1 De la: kudika421880 28 Noiembrie 2011 15:52
Bijuterii din argint la preturi reduse 1 De la: kudika074116 22 Aprilie 2010 08:24
Bijuterii nepretioase 3 De la: kudika_927356 10 Iulie 2013 20:41
inele - cate purtatzi si pe ce degete? 10 De la: Ame_ly 8 Martie 2011 09:40
Bijuterii fine din argint 33 De la: kudika_982513 12 Martie 2015 09:05