Setari Cookie-uri

divortul

De la: geo_x, la data 2009-09-27 00:17:46
De la: yumalai, la data 2009-09-26 20:37:21intr-o zi o sa ajungem si noi soacre oare o sa fim la fel?


rozmario, ca sa te denumesti soacra, mai intai trebuie sa-ti gasesti un baiat. apoi sa faci sex cu el . apoi sa-l iei de barbat. mai treci niste etape , prima cearta, prima inselare, primul copil.............si d-abia dupa ce creste copilu' si te trezesrti ca esti bunica, te poti numii si soacra.
pentru soacra acra sunt alte etape!

apey stiam si eu care sunt etapele sa ajungi soacra
dar intrebam cum o sa fim ca soacre eu cred ca o sa fiu una a dracu rau
yumy
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:57
apropos, stiti care e cea mai buna cura de slabire? DIVORTUL. eu am reusit sa dau jos 10 kg intr-o luna. acum trebuie sa gasesc metoda de a le pune la loc.
dia36
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:21
Si eu ma incercat N diete... si nici una nu a dat rezultate, dar la scoala o colega mi-a zis sa incerc sa nu mai mananc dupa ora 18:00 si spre surprinderea mea a mers

EU asta recomant tuturor...
airam17
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:31
Mie soacra mi-a spus la cateva zile dupa ce ne-am casatorit:"Exista o vorba ca soacrele nu se inteleg cu nurorile.Ea de ce sa strice regula?" Si nu a stricat-o.
adi_68
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:46
si mai sunteti casatoriti? daca da, ai un barbat de milioane. daca nu, e la fel ca al meu.
dia36
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:54
eu taur, el gemeni iar maica-sa rac. ce ziceti?
dia36
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:05
Urmeaza divortul...Am fost casatoriti 18 ani, avem 4 copii, cea mica are aproape 9 ani. Sunt niste copii minunati. O perioada destul de lunga a fost bine. Mai trecand timpul, mai obosind sa te lupti cu morile de vant, lucrurile s-au stricat. Sotul meu mi-a lasat mie toate grijile familiei, inclusiv cele financiare. Si-a pierdut locul de munca si a intrat intr-o depresie prelungita din care nu a vrut sa iasa. Poate sa-i multumeasca mamei lui pentru faptul ca nu l-a pregatit pentru viata. Au trecut asa cativa ani, in 2008 a fost mai bine, parea ca isi revine, dar de la inceputul acestui an a fost din nou rau. A avut din nou acelasi gen de probleme si reactia lui a fost aceeasi. Teama si disperarea de a nu mai trece din nou singura prin toate problemele m-au facut sa iau decizia de a ne separa o perioada. Credeam ca se va trezi, ca va incepe sa faca ceva. La cel mai mic semn ca lucrurile incepeau sa se miste, il sprijineam total. In schimb el s-a dus la mama lui, care l-a intretinut cu tot, inclusiv cu bani. Asta a durat 4 luni, dupa care la inceputul lui septembrie am primit un telefon de la el prin care ma anunta ca are o prietena de o saptamana, ca locuieste la ea, ca ea il intretine si cu bani, ca este o persoana ok, ca precis mi-ar placea si mie. Din mai, de cand ne-am separat nu a contribuit cu nici un leu la intretinerea copiilor. Eu nu i-am cerut, am sperat sa faca ceva, sa iasa din starea de intretinut cronic in care se complacea si apoi sa vedem ce facem mai departe. Acum, de cand are "prietena", cu care se plimba cu masina, se simte bine, i-am spus ce aveam sa-i spun referitor la relatia noastra, el mi-a raspuns ca "ea" l-a ajutat foarte mult si ca poate sa spuna ca o iubeste. Asta dupa 2 saptamani de relatie. M-a durut foarte tare ce mi-a spus, simt ca mi-am irosit viata, dar incerc sa imi revin, de dragul copiilor. El nu contribuie in continuare financiar cu nimic pentru ca "nu are, si atunci ce sa faca?" Asta e povestea mea...
adi_68
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:36
imi pare tare rau ca treci prin asa ceva, dar trebuie sa treci peste asta de dragul copiilor. stiu ca il mai iubesti si acum - de asta si doare. povestea mea pare un moft pe langa ce ai indurat tu. dar de asta suntem aici, sa cerem sfaturi de la cei ce au trecut prin ce trecem noi acum. pe mine personal m-a ajutat foarte mult sa vad ca nu sunt singura si deja am inceput sa vad divortul altfel si sa-mi doresc ceva mai bun.
dia36
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:40
De la: dia36, la data 2009-09-28 11:21:36apropos, stiti care e cea mai buna cura de slabire? DIVORTUL. eu am reusit sa dau jos 10 kg intr-o luna. acum trebuie sa gasesc metoda de a le pune la loc.

vai Doamne Dumnezeuleeeeeeeeee
eu sunt in divort si m-am ingrasat 2-3 kg
si gandeste-te ca nici macar mama mea nu imi e alaturi
singura persoana e iubitul meu din Bucuresti !!!!!
deci, scumpa mea, prinde putereeeeeeeeeee, nu te lasaaaaa
anonim12345
Postat pe 28 Septembrie 2009 18:15
De la: dia36, la data 2009-09-28 14:40:04imi pare tare rau ca treci prin asa ceva, dar trebuie sa treci peste asta de dragul copiilor. stiu ca il mai iubesti si acum - de asta si doare. povestea mea pare un moft pe langa ce ai indurat tu. dar de asta suntem aici, sa cerem sfaturi de la cei ce au trecut prin ce trecem noi acum. pe mine personal m-a ajutat foarte mult sa vad ca nu sunt singura si deja am inceput sa vad divortul altfel si sa-mi doresc ceva mai bun.

fiecare sfarsit are un nou inceput !!!! Noi trebuie sa ne-o facem mai frumoasa
anonim12345
Postat pe 28 Septembrie 2009 18:50
e bine ca ai un iubit - esti fericita langa el. a zis bine cine a zis: cui pe cui se scoate. nici mama mea nu imi e alaturi - cand a inceput toata povestea a sunat-o pe soacra-mea si s-au paruit la telefon reciproc, iar mie mi-a spus ca din momentul ala nu mai am mama, ca sunt orfana. Prietena mea are o casnicie fericita si un copil reusit, asa ca nu prea are timp de mine. Deci daca nu ati fi voi, a-si fi chiar singura.
dia36
Postat pe 28 Septembrie 2009 19:21
noapte buna tuturor
dia36
Postat pe 28 Septembrie 2009 22:08
salut. mi-a spus azi cineva, ca a patit cu ani in urma ce patesc eu acum. a incercat tot ce am incercat eu pana acum ,dar nimic nu a dat rezultate ( la fel ca la mine). I-a spus si ei cineva ca prin credinta, biserici si rugaciuni, vor fi o familie fericita ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat vreodata. la ea a mers. Oare va merge si la mine? Oare asta e raspunsul ? Credinta?
dia36
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:31
Multumesc pentru sprijin si incurajari. Eu nu am apelat niciodata la solutii de genul asta. Nu stiu daca ar merge sau nu. La mine a functionat intotdeauna "credinta" in propriile forte. Eu nu mai vreau sa ma impac cu sotul meu. Vreau doar sa isi asume partea lui de obligatie in privinta copiilor. Daca tu mai vrei sa te impaci cu sotul tau si crezi ca asta ar fi solutia salvatoare, incearca. Oricum nu ai nimic de pierdut.
adi_68
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:07
am fost acum ceva timp la un preot care e clarvazator si mi-a spus ca se va intoarce singur la mine, ca ma iubeste si ca nici el nu stie ce sa faca, ca e nehotarat. dar noi doi suntem suflete pereche.eu vreau sa ma impac cu sotul meu, cel care ma iubeste , nu cu cel care o iubeste mai mult pe maica-sa. Intr-un cuvant imi vreau sotul de care m-am indragostit inapoi.
dia36
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:27
Fetelor nu pot sa spun decit ca trebuie sa priviti inainte.........in primul rind pentru voi.........si nu in ultimul rind pentru copiii vostrii! acum citiva ani am parasit o casnicie care a durat 13 ani deoarece nu am dorit sa ma complac in anumite situatii si mi-am dorit sa fiu fericita eu si copilul meu! dupa negura divortului a aparut in viata mea actualul meu sot care este mai mult decit un tata pentru copilas iar pentru mine este lumina ochilor mei! sint fericita cum nu credeam ca poti fi vreodata si pot spune ca Dumnezeu mi-a dat tot ce este mai frumos si mai bun pe lumea asta! sfatul meu:fiti optimiste si soarele o sa rasara pe strada voastra cind nici macar nu va asteptati si nu traiti niciodata in trecut deoarece nu veti aprecia prezentul iar viitorul va intirzia sa apara! mult curaj va doresc amindoura!
FRANNNCE
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:27
M-a impresionat enorm postarea ta, Frannce!!! Ai atata de multa dreptate!!!
Lucia38
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:30
De la: dia36, la data 2009-09-29 14:27:18am fost acum ceva timp la un preot care e clarvazator si mi-a spus ca se va intoarce singur la mine, ca ma iubeste si ca nici el nu stie ce sa faca, ca e nehotarat. dar noi doi suntem suflete pereche.eu vreau sa ma impac cu sotul meu, cel care ma iubeste , nu cu cel care o iubeste mai mult pe maica-sa. Intr-un cuvant imi vreau sotul de care m-am indragostit inapoi.
Dia ..........;;nu mai crede in toate prostiile !asa zisii clarvazatori sint niste sarlatani! viata ti-o faci tu singura si nimeni altcineva! ce o sa faci? o sa astepti o viata sa se intoarca individul la tine? merita? cite vieti crezi ca ai? ACEST OM NU TE IUBESTE SI A FUGIT DE TINE STIIND CA ASTEPTI COPILUL LUI. mama lui este doar motivul in istoria voastra! el asa a hotarit si este posibil sa fie o alta femeie la mijloc! a bagat-o pe ea la inaintare deoarece el stie ca nu te suporta si nediscutind cu tine nu se poate pierde in amanunte! deschide ochii bine ca dragoste cu sila nu se poate!
FRANNNCE
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:34
De la: Lucia38, la data 2009-09-29 14:30:23M-a impresionat enorm postarea ta, Frannce!!! Ai atata de multa dreptate!!!
pupicei Lucia!
FRANNNCE
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:36
ok. s-ar putea sa ai dreptate, dar daca exista o alta femeie, de ce m-a dus - chiar a insistat - sa mergem la maica-sa dupa ce ne-am impacat? mai mult decat atat a vorbit si cu parintii mei si le-a spus ca el ma iubeste si e in stare sa faca totul pt mine, ca nu-l mai intereseaza nimeni altcineva. legat de bebelus, medicul ginecolog mi-a spus sa fac analiza Beta HCG.l-am intrebat de ce dar nu a vrut sa-mi spuna. Stie cineva daca e vreo problema?
dia36
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:07
De la: dia36, la data 2009-09-29 15:07:25ok. s-ar putea sa ai dreptate, dar daca exista o alta femeie, de ce m-a dus - chiar a insistat - sa mergem la maica-sa dupa ce ne-am impacat? mai mult decat atat a vorbit si cu parintii mei si le-a spus ca el ma iubeste si e in stare sa faca totul pt mine, ca nu-l mai intereseaza nimeni altcineva. legat de bebelus, medicul ginecolog mi-a spus sa fac analiza Beta HCG.l-am intrebat de ce dar nu a vrut sa-mi spuna. Stie cineva daca e vreo problema?
cum mai sa nu iti spuna? ca doar de asta e medicul tau! tu ai intrebat si el a refuzat sa raspunda????? HCG.......reprezinta :human chorionic gonadotropin.si apare in singe cam la opt zile de ca conceptie.in cazul sarcinii nivelul hcg ar trebui sa se dubleze la fiecare 30 de ore. daca acest nivel este mai mic de 5mlU/ml nu esti insarcinata! daca nivelul este de peste 25mlUml esti insarcinata! probabil sarcina nu se simte s-au nu se vede la ecograf! probabil chiar nu exista si poate fi o sarcina mecanica din dorinta de a fi insarcinata(eu am avut)......................................................................................................................................................................................In legatura cu sotul tau nu pot sa ma pronunt ca unii barbati nici ei nu stiu ce au in cap! eu una nu suport mamosii si iresponsabili care nu sint in stare sa ia singuri decizii cu propria lor viata! este o mare contradictie intre ce spui tu: te iubeste (spuna asta maicasii si parintilor tai............dar te paraseste insarcinata......si in acelasi timp nu este in stare sa o puna pe mamica la punct acceptind sa te dea afar din casa......Sincer l-am intrebat pe sotul meu ce ar fi facut in acest caz:raspunsul lui a fost:ar fi fost pentru ultima oara in viata ei cind ne-ar mai fi vazut!) pina la urma este viata ta si tu alegi cum doresti sa traiesti!
FRANNNCE
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:27
bine. in prima faza am plecat impreuna din casa ei. numai ca a 2-a zi mi-a spus sa plec eu acasa ca el mai are ceva de rezolvat acolo si va veni si el maine. dupa trei zile in care nu mi-a raspuns la telefon, m-a sunat sa-mi spuna ca daca eu nu ma inteleg cu maica-sa mai bine divortam ca nu vrea sa fie un tampon intre mine si ea toata viata.dar ramanem prieteni. Eu ce ar trebui sa inteleg din asta!?!
dia36
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:49
De la: dia36, la data 2009-09-29 15:49:23bine. in prima faza am plecat impreuna din casa ei. numai ca a 2-a zi mi-a spus sa plec eu acasa ca el mai are ceva de rezolvat acolo si va veni si el maine. dupa trei zile in care nu mi-a raspuns la telefon, m-a sunat sa-mi spuna ca daca eu nu ma inteleg cu maica-sa mai bine divortam ca nu vrea sa fie un tampon intre mine si ea toata viata.dar ramanem prieteni. Eu ce ar trebui sa inteleg din asta!?!
eu inteleg ca el cauta un motiv .......;si cum altceva nu a gasit a bagat-o pe asta cu mamicuta! atita timp cit tu ai facut pasul sa mergi cu el in casa ei inseamna ca ai avut vointa sa te intelegi cu ea! un barbat cauta motive si este nehotarit atunci cind in viata lui a aparut altceva! probabil ca intr-un exces de constiinta a incercat sa repare ceva dar pe cealalta parte sentimentele nutrite pentru alta persoana nu ii dau voie! treaba cu prietenia sint baliverne ca sa fie sigur ca mai gaseste la tine ceva tras pentru diversitate! am intrat la profilul tau si am vazut ca avem aceeasi virsta! nu te lasa orbita de dragostea pe care io porti ca timpul nu mai tine prea mult cu tine! ai nevoie de un barbat care sa te iubeasca ,de o famile inchegata,copii ,liniste echilibru.........nu de unul care se piteste sub fusta mamichii!
FRANNNCE
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:00
nici nu stii cata dreptate ai. ma las orbita de dragostea mea pt el si nu-l vad de fapt cum e in realitate. a trecut deja o saptamana de cand am depus actele de divort si ma simt pierduta. poate de aceea ma agat de fiecare amanunt
dia36
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:13
De la: dia36, la data 2009-09-29 16:13:25nici nu stii cata dreptate ai. ma las orbita de dragostea mea pt el si nu-l vad de fapt cum e in realitate. a trecut deja o saptamana de cand am depus actele de divort si ma simt pierduta. poate de aceea ma agat de fiecare amanunt
agata-te de viata .............nu de amanunte! traieste si iubeste-te pe tine insuti! fi un picut mai egoista si indiferenta ! nu ai de ce sa te simti pierduta deoarece nu ai pierdut nimic! zi merci ca ai scapat de un papa lapte care nu te merita! arata-i ca esti invincibila si ca unde el a scuipat tu nu lingi! fi indiferenta si rece ca el se bazeaza pe sentimentele tale si e convins ca il primesti inapoi oricum si oricind! mergi la cosmetica si fate frumoasa,la coafor,manechiura etc........sint lucruri marunte dar care iti dau incredere in tine! detaseaza-te de tot ........pleaca citeva zile in vacanta! hai ca poti! eu nu am murit si traiesc dupa placul inimii mele........deci si tu vei reusi!
FRANNNCE
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:40
multumesc mult pt incurajari. esti o dulcica. imi doresc din suflet sa reusesc, sa traiesc din nou si poate ca exista si pt mine cineva care sa-mi arate ce inseamna sa fii fericit.
dia36
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:10
ai foarte mare dreptate, frannnce! imediat dupa separarea de sotul meu am suferit f.mult, probabil din obisnuinta de a-l avea langa mine dar am sperat sa se schimbe si sa putem merge mai departe. Pe masura ce a trecut timpul, vedeam ca nu se intampla nimic, sperantele mele scadeau cu fiecare zi. Am inceput sa ma ocup de mine: am tinut o dieta, am fost la electrostimulare si masaj, la cosmetica. Acum, dupa doua luni, pot sa spun ca arat din nou foarte bine, si ma simt minunat! Momentele foarte grele au venit in urma cu trei saptamani cand am fost anuntata de sot ca are o prietena pe care o iubeste la nebunie, la doua saptamani dupa ce a cunoscut-o. Nu credeam ca voi reusi sa trec peste momentul asta. Am plans zile in sir (mi se mai intampla si acum dar mai rar), dar am avut sprijinul copiilor (mai ales fiica mea cea mare, care are 16 ani, a fost deosebita). In urma cu cateva zile am hotarat ca nu mai vreau sa ma impac cu el niciodata. Imi este greu inca, dar voi trece si peste acest moment, cum am trecut si peste altele. In general femeile uita cat sunt de puternice si cat de mult valoreaza. Cred ca asta este marele defect al nostru.
adi_68
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:19
De la: dia36, la data 2009-09-29 17:10:55multumesc mult pt incurajari. esti o dulcica. imi doresc din suflet sa reusesc, sa traiesc din nou si poate ca exista si pt mine cineva care sa-mi arate ce inseamna sa fii fericit.
ai sa vezi ca exista acel cineva ........doar ca trebuie sa vrei sa il vezi! zimbeste tot timpul si ai sa vezi cum se termina cu toate lucrurile rele din viata ta! pupici
FRANNNCE
Postat pe 29 Septembrie 2009 17:56
De la: FRANNNCE, la data 2009-09-29 16:40:33
De la: dia36, la data 2009-09-29 16:13:25nici nu stii cata dreptate ai. ma las orbita de dragostea mea pt el si nu-l vad de fapt cum e in realitate. a trecut deja o saptamana de cand am depus actele de divort si ma simt pierduta. poate de aceea ma agat de fiecare amanunt
agata-te de viata .............nu de amanunte! traieste si iubeste-te pe tine insuti! fi un picut mai egoista si indiferenta ! nu ai de ce sa te simti pierduta deoarece nu ai pierdut nimic! zi merci ca ai scapat de un papa lapte care nu te merita! arata-i ca esti invincibila si ca unde el a scuipat tu nu lingi! fi indiferenta si rece ca el se bazeaza pe sentimentele tale si e convins ca il primesti inapoi oricum si oricind! mergi la cosmetica si fate frumoasa,la coafor,manechiura etc........sint lucruri marunte dar care iti dau incredere in tine! detaseaza-te de tot ........pleaca citeva zile in vacanta! hai ca poti! eu nu am murit si traiesc dupa placul inimii mele........deci si tu vei reusi!

ascult-o pt ca Frannnce stie ce spune
Fii mai egoista !!!!!! Fi rece , fa-te ca nu-ti pasa, chiar daca sufletul te doare ....
E un papalapte.....cu toate ca esti insarcinata si el ar trebui sa fie constient ca va fi tata.....si acum merge dupa curu' lu' mama !
Daca vei continua asa, o sa suferi si mai mult, pt ca peste cativa ani, tot aici veti ajunge !!! Unde nimicul se imparteste !!!
anonim12345
Postat pe 29 Septembrie 2009 20:13
SOACRE SOACRE POAME ACRE- ADEVARAT SAU FALS? SANTEI SUPARATE SANTEI TINERE VOI DEFAPT CE DORITI CUM ATI VREA SA FIE SOACRELE VOATRE? care ar fii idealul unei soacre perfecta pentru voi as fii curioasa sa stiu .Va rog sa scrieti daca binenteles doriti ca fiecare din voi sa definiti SOACRA PERFECTA -----ASTEPT.......
doina1955
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 8 De la: yumalai 7 Mai 2009 08:57
cum sa il aduc inapoi ?:(( ce sa fac:(? 17 De la: kudika099681 4 Februarie 2010 15:07
Ceva ma tine in loc 7 De la: 30 August 2016 06:59
Im este foarte greu sa uit tot ce a fost! 11 De la: Raducu_Stoica_1 21 Septembrie 2015 03:32
:sml-sign0163: OARE VOI ATI PUTE STII...... 8 De la: meekk 5 Februarie 2009 11:17