Setari Cookie-uri

divortul

De la: adi_68, la data 2009-09-29 17:19:20ai foarte mare dreptate, frannnce! imediat dupa separarea de sotul meu am suferit f.mult, probabil din obisnuinta de a-l avea langa mine dar am sperat sa se schimbe si sa putem merge mai departe. Pe masura ce a trecut timpul, vedeam ca nu se intampla nimic, sperantele mele scadeau cu fiecare zi. Am inceput sa ma ocup de mine: am tinut o dieta, am fost la electrostimulare si masaj, la cosmetica. Acum, dupa doua luni, pot sa spun ca arat din nou foarte bine, si ma simt minunat! Momentele foarte grele au venit in urma cu trei saptamani cand am fost anuntata de sot ca are o prietena pe care o iubeste la nebunie, la doua saptamani dupa ce a cunoscut-o. Nu credeam ca voi reusi sa trec peste momentul asta. Am plans zile in sir (mi se mai intampla si acum dar mai rar), dar am avut sprijinul copiilor (mai ales fiica mea cea mare, care are 16 ani, a fost deosebita). In urma cu cateva zile am hotarat ca nu mai vreau sa ma impac cu el niciodata. Imi este greu inca, dar voi trece si peste acest moment, cum am trecut si peste altele. In general femeile uita cat sunt de puternice si cat de mult valoreaza. Cred ca asta este marele defect al nostru.
este adevarat ca de multe ori obisnuinta este mai ai naibii decit dragostea si din cauza ei rupturile se fac destul de greu! in legatura cu prietena lui..........o sa-i iasa iubirea prin piele si o sa te caute peste un timp spasit mincind pamintul. tu trebuie sa fi pregatita pentru marele sut in fund pe care trebuie sa il dai! lacrimile tale nu le merita nimeni si pastreaza-le sa se transforme in lacrimi de bucurie cind vei vedea realizarile copiiilor tai! incearca cit poti sa feresti copiii de aceste probleme explicindu-le delicat deoarece sint foarte sensibili si sufera enorm in interior!............Tu priveste spre viitor si ai sa fi uimita cite lucruri vei gasii de facut pentru tine si copilasi! sa nu te gindesti ca alte persoane ca daca ai copiii vei ramine singura deoarece astea sint conceptii idioate adoptate ca femeia sa sufere ca vezi doamne cine o mai ia! la mine in familie e plin de exemple in sensul asta si nici una din femei nu sa complacut in suferinta! BUnica mea de la Bucuresti sa recasatorit avind patru copiii dupa care a mai facut unul........are 50 de ani de casnicie.......mama mea sa recasatorit cu mine in fasa,soacra-mea la fel avind un copil,si exemplele pot continua! deci mult curaj !
FRANNNCE
Postat pe 30 Septembrie 2009 08:55
De la: doina1955, la data 2009-09-29 21:26:01SOACRE SOACRE POAME ACRE- ADEVARAT SAU FALS? SANTEI SUPARATE SANTEI TINERE VOI DEFAPT CE DORITI CUM ATI VREA SA FIE SOACRELE VOATRE? care ar fii idealul unei soacre perfecta pentru voi as fii curioasa sa stiu .Va rog sa scrieti daca binenteles doriti ca fiecare din voi sa definiti SOACRA PERFECTA -----ASTEPT.......
soacra perfecta:sa stea la ea acasa,sa nu-si bage nasul in casa mea, in educatia copiilor si a barbatului,sa ma viziteze cit se poate de rar,sa nu ma birfeasca,sa nu faca crize de nervi ca sa isi atinga scopurile si sa facem ca ea,pur si simplu sa ne lase sa traim linistiti! (a mea se incadreaza in cerinte si toata lumea multumita)..........nu doresc bani de la soacra,nu doresc case,bijuterii ........nimic din tot ce are! doresc sa se plimbe,sa viziteze lumea,sa faca ce vrea ea .........sa fie fericita! daca e fericita ....nici pe noi nu ne tracaseaza!PS .........;sint mama de baiat deci si eu viitoare soacra!
FRANNNCE
Postat pe 30 Septembrie 2009 09:07
nu e greu de spus cum ar trebui sa fie o soacra ( nu perfecta, ca nimeni nu e perfect). o soacra buna ar trebui sa fie cum era a mea la inceput: buna, intelegatoare, nu ma barfea pe la toate colturile, chiar ne iubea pe amandoi ( eu zic totusi ca mai mult pe mine). In ciuda tuturor care le statea in gat casatoria nostra, ea era alaturi de noi. Pana anul asta a fost super. Anul asta, cand am vrut sa mergem sa stam cu chirie in acelasi oras cu ei ( la ideea sotului meu), s-a stricat totul. M-a exclus din viata lor si nici macar nu mi-au dat vreo explicatie.
dia36
Postat pe 30 Septembrie 2009 10:17
Multumesc Frannnce pentru tot! E adevarat ca am avut si mai am momente cand ma gandesc ca e posibil sa raman singura (cand e vorba de copii, cei mai multi barbati se cam sperie), dar reusesc sa-mi alung gandurile negre si sa ma incurajez ca pana la urma va fi bine! Speranta moare ultima...Vreau sa te intreb ceva: care e relatia ta cu fostul sot? care e relatia lui cu copilul vostru?
adi_68
Postat pe 30 Septembrie 2009 15:54
draga dia, sotul tau ce zice ca urmeaza sa devina tatic? cum vede relatia voastra viitoare, relatia cu copilul in cazul in care pana la urma veti divorta?
adi_68
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:05
Triste povestile voastre!
Nu am sfaturi, doar ca si eu am trecut printr-o despartire, o soacra, un tata care si-a vazut fetita la botez, si apoi dupa 3 ani......DAR viata merge inainte...cu bune si rele.
Trebuie sa fim puternice pt copii, pt noi.
Numai bine
_iluzie_
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:25
nici intr-un fel. nu a intrebat nimic. nici nu a mai sunat decat o data ca sa ma intrebe daca am primit confirmarea de primire la actele de divort pe care le-am trimis prin posta. nu rasprunde la tel nici el nici maica-sa. i-am trimis un msj ca trebuie sa vb serios, dar fara raspuns. probabil ca nu-l intereseaza bebeul. sau cine stie ce e in capul lor???????
dia36
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:52
De la: adi_68, la data 2009-09-30 15:54:01Multumesc Frannnce pentru tot! E adevarat ca am avut si mai am momente cand ma gandesc ca e posibil sa raman singura (cand e vorba de copii, cei mai multi barbati se cam sperie), dar reusesc sa-mi alung gandurile negre si sa ma incurajez ca pana la urma va fi bine! Speranta moare ultima...Vreau sa te intreb ceva: care e relatia ta cu fostul sot? care e relatia lui cu copilul vostru?
in primul rind barbatii care se sperie de copii sint lasi si tie nu-ti trebuie astfel de specimene! in al doilea rind ai sa ramai surprinsa citi barbati iti pot iubi copiii mai mult decit este in stare tatal lor sa o faca! RELATIA cu fostul sot :ai sa rizi...........deoarece eu nu am gresit cu nimic in timpul mariajului nostru in timp ce dinsul facea copiii cu femei maritate lasind alti fraieri sa ii cresca acest personaj nu are ce sa imi reproseze! avem o relatie cordiala in care vorbim despre copil si ceea ce implica educatia lui!(de care ma ocup eu si sotul meu bineinteles) uneori mai vorbesc si cu fosta amanta (mama pruncului)care isi blesteama zilele ca a lasat bunatate de barbat pentru casanova .in ciuda faptului ca am lasat apartamentele,terenurile,bunurile nepartajate ii plateste copilului pensie alimentara de 30 de euro pe luna!(domnul director si-a facut adeverinta de salariu singur cu o retributie financiara infima)..............nu mai conteaza banii......am trecut peste tot si am facut compromisul ca fiul meu sa locuiasca cu el in Romania o luna pe an(timp in care domnul se presupune ca semneaza falimentul!)una peste alta este tatal lui si sint sigura ca fiul meu il iubeste deci nu ar fi corect sa ma interpun intre ei! culmea ca odata cu virsta copilul realizeaza multe lucruri si tot timpul ii spune despre taxele scolare,manuale,truse speciale,etc........;;la care tatal lui are placa pregatita :nu am bani!(cistiga in jur de 2500 de euro pe luna)nu mai spun ca mos craciun e decedat demult iar mos nicolae nu exista din partea lui!...................ce sa faci ! asta este ........este tatal lui oricum ar fi si numai copilul are dreptul sa hotarasca daca tine legatura cu el s-au nu!
FRANNNCE
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:15
De la: dia36, la data 2009-09-30 16:52:05nici intr-un fel. nu a intrebat nimic. nici nu a mai sunat decat o data ca sa ma intrebe daca am primit confirmarea de primire la actele de divort pe care le-am trimis prin posta. nu rasprunde la tel nici el nici maica-sa. i-am trimis un msj ca trebuie sa vb serios, dar fara raspuns. probabil ca nu-l intereseaza bebeul. sau cine stie ce e in capul lor???????
Tu ce ai de gand sa faci? La tribunal vei spune ca esti insarcinata sau nu? Nu stiu in situatii de genul asta ce se intampla la divort dar cred ca trebuie sa te gandesti si sa iei tu singura niste decizii. Poate dupa ce vei naste, lucrurile se vor schimba...Sunt multi care se trezesc dupa ce devin tatici...E foarte complicat
adi_68
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:39
De la: FRANNNCE, la data 2009-09-30 17:15:31
De la: adi_68, la data 2009-09-30 15:54:01Multumesc Frannnce pentru tot! E adevarat ca am avut si mai am momente cand ma gandesc ca e posibil sa raman singura (cand e vorba de copii, cei mai multi barbati se cam sperie), dar reusesc sa-mi alung gandurile negre si sa ma incurajez ca pana la urma va fi bine! Speranta moare ultima...Vreau sa te intreb ceva: care e relatia ta cu fostul sot? care e relatia lui cu copilul vostru?
in primul rind barbatii care se sperie de copii sint lasi si tie nu-ti trebuie astfel de specimene! in al doilea rind ai sa ramai surprinsa citi barbati iti pot iubi copiii mai mult decit este in stare tatal lor sa o faca! RELATIA cu fostul sot :ai sa rizi...........deoarece eu nu am gresit cu nimic in timpul mariajului nostru in timp ce dinsul facea copiii cu femei maritate lasind alti fraieri sa ii cresca acest personaj nu are ce sa imi reproseze! avem o relatie cordiala in care vorbim despre copil si ceea ce implica educatia lui!(de care ma ocup eu si sotul meu bineinteles) uneori mai vorbesc si cu fosta amanta (mama pruncului)care isi blesteama zilele ca a lasat bunatate de barbat pentru casanova .in ciuda faptului ca am lasat apartamentele,terenurile,bunurile nepartajate ii plateste copilului pensie alimentara de 30 de euro pe luna!(domnul director si-a facut adeverinta de salariu singur cu o retributie financiara infima)..............nu mai conteaza banii......am trecut peste tot si am facut compromisul ca fiul meu sa locuiasca cu el in Romania o luna pe an(timp in care domnul se presupune ca semneaza falimentul!)una peste alta este tatal lui si sint sigura ca fiul meu il iubeste deci nu ar fi corect sa ma interpun intre ei! culmea ca odata cu virsta copilul realizeaza multe lucruri si tot timpul ii spune despre taxele scolare,manuale,truse speciale,etc........;;la care tatal lui are placa pregatita :nu am bani!(cistiga in jur de 2500 de euro pe luna)nu mai spun ca mos craciun e decedat demult iar mos nicolae nu exista din partea lui!...................ce sa faci ! asta este ........este tatal lui oricum ar fi si numai copilul are dreptul sa hotarasca daca tine legatura cu el s-au nu!
Cat de mult seamana barbatii astia...al meu inca nu a facut alti copii, dar nici el nu are bani pentru cei mici (el chiar nu are venituri, zilele acestea il intretine prietena, pana acum o luna l-a tinut maica-sa) numai ca nici nu face nimic ca sa aiba.
adi_68
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:53
ma gandesc din ce in ce mai mult : daca e in stare de asa ceva acum, la ce trebuie sa ma astept mai tarziu? are o ultima sansa de a sta de vorba cu mine. daca nu da nici un semn de viata, banuiesc ca nu-l intereseaza sau ii este frica de reactia mamicii lui. Nu stiu daca il mai vreau eu, acum. Mai am timp sa ma gandesc pana vine citatia de divort. Dar cu cat trece timpul, cu atat imi este mai usor.
dia36
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:54
De la: dia36, la data 2009-09-30 10:17:45nu e greu de spus cum ar trebui sa fie o soacra ( nu perfecta, ca nimeni nu e perfect). o soacra buna ar trebui sa fie cum era a mea la inceput: buna, intelegatoare, nu ma barfea pe la toate colturile, chiar ne iubea pe amandoi ( eu zic totusi ca mai mult pe mine)..


Din practica am vazut ca oamenii care sunt catusi de putin naivi au parte de cele mai rele tratamente din partea oamenilor din jur. Mai ales a celor apropiati.

Cand spui "chiar ne iubea pe amandoi ( eu zic totusi ca mai mult pe mine).." senzorii mei detecteza ceva naivitate (scuze ca spun asta - nu cunosc situatia -dar asa mi se pare). O profesoara batrana mi-a spus ca intre mama si baiat si tata si fata poate exista (fara sa fie neaparat constienta) o relatie emotionala ca intre iubit si iubita. Soacra se comporta ca si cand fiul ii este iubit iar nora "o femeie care vrea sa il fure". Si se va comporta asa pana la moarte.Si va folosi toate mijloacele

Asadar de un sot se poate divorta. Se poate cauta altul. Dar daca "nu divortezi" si de naivitate situatiile se pot repeta.
ilovethisgame
Postat pe 1 Octombrie 2009 12:18
mi-e greu sa cred ca si-au batut joc de mine. ce ar fi avut de castigat? de ce lumea e atat de rea? ea imi spunea de fiecare data sa imi iubesc sotul si sa fiu bucuroasa ca ma trezesc langa el dimineata. oare lui ii spunea la fel?
dia36
Postat pe 1 Octombrie 2009 12:32
De la: dia36, la data 2009-09-30 17:54:23ma gandesc din ce in ce mai mult : daca e in stare de asa ceva acum, la ce trebuie sa ma astept mai tarziu? are o ultima sansa de a sta de vorba cu mine. daca nu da nici un semn de viata, banuiesc ca nu-l intereseaza sau ii este frica de reactia mamicii lui. Nu stiu daca il mai vreau eu, acum. Mai am timp sa ma gandesc pana vine citatia de divort. Dar cu cat trece timpul, cu atat imi este mai usor.

scumpa mea Dia, citatia de divort o primesti in cateva zile.
Eu in 3 zile am primit-o.Nu te mai gandi si nu te mai razgandi!!!
Si fii si tu mai putin dura, pt ca viata din ziua de azi e dura si noi trebuie sa tinem pasul cu ea !
Altfel nu putem merge mai departe ! Trebuie sa acceptam ca, chiar daca a fost o perioada mai proasta din viata si grea, a facut parte din ea si din sufletul nostru !
Lupta din sufletul tau, scumpa mea, doar tu o stii ! Doare, dar trece.
Crede-ma si eu trec printr-un divort acum, dar e greu pana te apuci de ea! Apoi te obisnuiesti cu ea !
Ia-o ca pe o etapa urata din viata ta ! Dupa asta , vina alta, mai frumoasa !
Insa invata sa fii mai egoista ! Si egoismul e un lucru necesar azi ! Daca tu nu te iubesti si tu nu te respecti, altii nu o vor face nici asa !
Te pup !
anonim12345
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:26
Pai si pana la urma cum s-a produs ruptura? Care a fost cea mai mare cearta a voastra? (daca mai ai chef sa vorbesti - cred ca nu iti e deloc usor)
ilovethisgame
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:42
nici eu nu stiu, dar mai bine spun tot de la inceput. poate vedeti voi ceva ce eu nu vad: totul a inceput cand ne-am intalnit eu si socrii mei la o nunta acum 4 ani. m-au luat la descusut daca am casa, servici, studii, etc. si mi-au dat nr. de telefon al actualului meu sot - adica sa tinem legatura. ok. am plecat de la nunta si a doua zi l-am sunat. am vb la telefon si seara si dimineata cam vreo saptamana, dupa care m-a invitat la ei. Era de Innaltare pt ca aveam 3 zile libere. Am plecat pt 3 zile si nu m-am intors decat peste o saptamana cu el si cu un buchet imens de flori pt mama mea. ne-am hotarat sa stam la el pt ca el avea servici acolo. am stat 3 luni la ei si pt ca sotul meu nu se impaca cu taica-sau, ne-am mutat in Iasi la mine. Am vrut sa vindem un apart. in Iasi si sa luam altul in Vaslui ( acolo stau ai lui) dar s-a bagat maica-sa si ne-a spus ca Iasiul e mare si avem mai multe sanse de servici. Deci ne-am mutat la Iasi si ne-am cautat servici si am facut si cununia civila si verighetele ( de atat am avut bani - eu). Servici am avut numai eu si lucram in comert 12 cu 24 ( am acceptat orice pt ca el nu avea servici). In vara urmatoare, ne-am gandit sa mergem in Anglia pt ca el fusese acolo 6 ani jumate si cica era super bine. Am facut imprumut in banca de 150 mil. si am plecat. N-am stat decat 6 luni si ne-am intors de sarbatori acasa. am ramas in continuare acasa eu iar el a plecat in ianuarie singur cu gand ca daca e singur acolo va putea sa trimita bani acasa. M-a sunat timp de o saptamana iar dupa aceea nu am mai stiut nimic de el, pana cand am dat de alti baieti plecati acolo si le-am spus sa-l caute. L-au gasit si era fara servici, nu-si platise nici chiria, era si sub influenta alcoolului si n-au avut cu cine sa vorbeasca. Asa ca i-am rugat pe ei sa-i dea bani si sa-l urce in autocar si sa-l trimita acasa. Vreau sa spun ca am amanetat tot aurul, mai putin verigheta, pt a-l aduce acasa. I-am cerut soacrei mele macar un milion, iar socrul meu mi-a spus sa-l las sa moara de bautura acolo si sa-mi vad de viata mea. A trecut si asta , a venit acasa si nu a mai avut chef sa mearga la munca decat o saptamana. Il lasam dimineata in fata calculatorului si il gaseam seara la fel in aceeasi tinuta in acelasi loc. a mai lucrat 9 luni la un depozit de unde a plecat cu scandal si o lipsa de 800 milioane. ( nu cred ca a furat - ca i-ar fi adus acasa- cred ca au furat altii). Dupa aceea am plecat iarasi in Anglia, de data asta am inchiriat apartamentul si am stat alte 8 luni pana cand s-au stricat treburile si acolo iar el s-a apucat de baut zdravan de-l culegeam de pe strada de frica sa nu-l i-a mascatii. Mi-a trimis mama 500 lire pt ca nu mai aveam bani de chirie si de intors acasa. Anul asta in februarie am ajuns acasa si n-a vrut sa stam la mama mea - pt ca el nu o suporta. Asa am ajuns iar la ai lui, unde nu se batea la usa cand se intra in camera noastra si multe altele. Cand n-a mai suportat nici el, mi-a spus sa ne mutam cu chirie dar sa le spun eu parintilor lui. Asa am si facut, dar aici a fost greseala mea. Maica-sa cred ca a vazut altceva si a incercat din rasputeri sa scape de mine pana cand i-a reusit. Acum o luna am plecat la Iasi sa inchiriez din nou apartamentul si sa facem rate la o masina noua. Dupa 2 zile m-a sunat sotul meu si mi-a spus ca vrea sa divortam. M-am intors la Vaslui sa vad ce s-a intamplat. Soacra mea a fost lapte si miere cu mine, el s-a razgandit si eu am plecat iar ca nu terminasem treaba de rezolvat. Dupa inca o saptamana, vine si sotul meu la Iasi si imi spune ca atata timp cat el sta la ei trebuie sa faca ce spun ei - iar ei vor sa divortam. Pana a plecat s-a razgandit iar. Urmatoarea saptamana a venit iar si a vrut sa mergem la Tribunal sa depunem actele neaparat ca el tb sa dovedeasca ceva, ca ne putem razgandi, dar trebuie sa o faca. Ok. am fost dar erau magistratii in greva. Asa ca a ramas la Iasi 4 zile, timp in care s-a razgandit iar, dar de data asta a vrut sa mergem cu parintii mei la un gratar sa le spuna si lor ca s-a terminat cu divortul, ca el ma iubeste si nu ma va lasa niciodata. Iar ziua urmatoare sa ma duc cu el la parintii lui. Asta am si facut. Parintii mei nu i-au spus absolut nimic ( i-am sunat pe fiecare si le-am spus ca daca il jignesc cu ceva , ma ridic si plec si nu ma mai vad niciodata in viata lor). La parintii lui cand am intrat, maica-sa i-a spus clar ca ori divorteaza ori isi face bagajul. El a ales sa-si faca bagajul si am plecat la niste prieteni impreuna in seara aia. A doua zi, el a plecat la servici si mi-a spus ca pleaca mai devreme, trece pe la ai lui sa-si mai ia cate ceva si ne intalnim pe traseu sa mergem la gara. Am vb la tel spre seara, el era baut si mi-a spus sa plec eu singura ca va veni si el a doua zi, ca mai are ceva de rezolvat acolo. Am plecat, el n-a mai venit, dar a treia zi m-a sunat si mi-a spus ca daca eu nu o iubesc pe maica-sa el nu poate fi un tampon intre noi doua si vrea sa divorteze. Mi s-a urcat sangele in varful capului si i-am spus sa ramana cu maica-sa tot restul vietii lui. peste alte cateva zile am trimis actele prin posta iar maica-sa n-a avut incredere ca nu se va razgandi iarasi asa ca a venit cu el si l-a asteptat undeva in oras ( in masina era parfumul ei). Deci eu chiar nu stiu ce sa intamplat si mai ales de ce.
dia36
Postat pe 1 Octombrie 2009 17:37
De la: dia36, la data 2009-10-01 17:37:57nici eu nu stiu, dar mai bine spun tot de la inceput. poate vedeti voi ceva ce eu nu vad: totul a inceput cand ne-am intalnit eu si socrii mei la o nunta acum 4 ani. m-au luat la descusut daca am casa, servici, studii, etc. si mi-au dat nr. de telefon al actualului meu sot - adica sa tinem legatura. ok. am plecat de la nunta si a doua zi l-am sunat. am vb la telefon si seara si dimineata cam vreo saptamana, dupa care m-a invitat la ei. Era de Innaltare pt ca aveam 3 zile libere. Am plecat pt 3 zile si nu m-am intors decat peste o saptamana cu el si cu un buchet imens de flori pt mama mea. ne-am hotarat sa stam la el pt ca el avea servici acolo. am stat 3 luni la ei si pt ca sotul meu nu se impaca cu taica-sau, ne-am mutat in Iasi la mine. Am vrut sa vindem un apart. in Iasi si sa luam altul in Vaslui ( acolo stau ai lui) dar s-a bagat maica-sa si ne-a spus ca Iasiul e mare si avem mai multe sanse de servici. Deci ne-am mutat la Iasi si ne-am cautat servici si am facut si cununia civila si verighetele ( de atat am avut bani - eu). Servici am avut numai eu si lucram in comert 12 cu 24 ( am acceptat orice pt ca el nu avea servici). In vara urmatoare, ne-am gandit sa mergem in Anglia pt ca el fusese acolo 6 ani jumate si cica era super bine. Am facut imprumut in banca de 150 mil. si am plecat. N-am stat decat 6 luni si ne-am intors de sarbatori acasa. am ramas in continuare acasa eu iar el a plecat in ianuarie singur cu gand ca daca e singur acolo va putea sa trimita bani acasa. M-a sunat timp de o saptamana iar dupa aceea nu am mai stiut nimic de el, pana cand am dat de alti baieti plecati acolo si le-am spus sa-l caute. L-au gasit si era fara servici, nu-si platise nici chiria, era si sub influenta alcoolului si n-au avut cu cine sa vorbeasca. Asa ca i-am rugat pe ei sa-i dea bani si sa-l urce in autocar si sa-l trimita acasa. Vreau sa spun ca am amanetat tot aurul, mai putin verigheta, pt a-l aduce acasa. I-am cerut soacrei mele macar un milion, iar socrul meu mi-a spus sa-l las sa moara de bautura acolo si sa-mi vad de viata mea. A trecut si asta , a venit acasa si nu a mai avut chef sa mearga la munca decat o saptamana. Il lasam dimineata in fata calculatorului si il gaseam seara la fel in aceeasi tinuta in acelasi loc. a mai lucrat 9 luni la un depozit de unde a plecat cu scandal si o lipsa de 800 milioane. ( nu cred ca a furat - ca i-ar fi adus acasa- cred ca au furat altii). Dupa aceea am plecat iarasi in Anglia, de data asta am inchiriat apartamentul si am stat alte 8 luni pana cand s-au stricat treburile si acolo iar el s-a apucat de baut zdravan de-l culegeam de pe strada de frica sa nu-l i-a mascatii. Mi-a trimis mama 500 lire pt ca nu mai aveam bani de chirie si de intors acasa. Anul asta in februarie am ajuns acasa si n-a vrut sa stam la mama mea - pt ca el nu o suporta. Asa am ajuns iar la ai lui, unde nu se batea la usa cand se intra in camera noastra si multe altele. Cand n-a mai suportat nici el, mi-a spus sa ne mutam cu chirie dar sa le spun eu parintilor lui. Asa am si facut, dar aici a fost greseala mea. Maica-sa cred ca a vazut altceva si a incercat din rasputeri sa scape de mine pana cand i-a reusit. Acum o luna am plecat la Iasi sa inchiriez din nou apartamentul si sa facem rate la o masina noua. Dupa 2 zile m-a sunat sotul meu si mi-a spus ca vrea sa divortam. M-am intors la Vaslui sa vad ce s-a intamplat. Soacra mea a fost lapte si miere cu mine, el s-a razgandit si eu am plecat iar ca nu terminasem treaba de rezolvat. Dupa inca o saptamana, vine si sotul meu la Iasi si imi spune ca atata timp cat el sta la ei trebuie sa faca ce spun ei - iar ei vor sa divortam. Pana a plecat s-a razgandit iar. Urmatoarea saptamana a venit iar si a vrut sa mergem la Tribunal sa depunem actele neaparat ca el tb sa dovedeasca ceva, ca ne putem razgandi, dar trebuie sa o faca. Ok. am fost dar erau magistratii in greva. Asa ca a ramas la Iasi 4 zile, timp in care s-a razgandit iar, dar de data asta a vrut sa mergem cu parintii mei la un gratar sa le spuna si lor ca s-a terminat cu divortul, ca el ma iubeste si nu ma va lasa niciodata. Iar ziua urmatoare sa ma duc cu el la parintii lui. Asta am si facut. Parintii mei nu i-au spus absolut nimic ( i-am sunat pe fiecare si le-am spus ca daca il jignesc cu ceva , ma ridic si plec si nu ma mai vad niciodata in viata lor). La parintii lui cand am intrat, maica-sa i-a spus clar ca ori divorteaza ori isi face bagajul. El a ales sa-si faca bagajul si am plecat la niste prieteni impreuna in seara aia. A doua zi, el a plecat la servici si mi-a spus ca pleaca mai devreme, trece pe la ai lui sa-si mai ia cate ceva si ne intalnim pe traseu sa mergem la gara. Am vb la tel spre seara, el era baut si mi-a spus sa plec eu singura ca va veni si el a doua zi, ca mai are ceva de rezolvat acolo. Am plecat, el n-a mai venit, dar a treia zi m-a sunat si mi-a spus ca daca eu nu o iubesc pe maica-sa el nu poate fi un tampon intre noi doua si vrea sa divorteze. Mi s-a urcat sangele in varful capului si i-am spus sa ramana cu maica-sa tot restul vietii lui. peste alte cateva zile am trimis actele prin posta iar maica-sa n-a avut incredere ca nu se va razgandi iarasi asa ca a venit cu el si l-a asteptat undeva in oras ( in masina era parfumul ei). Deci eu chiar nu stiu ce sa intamplat si mai ales de ce.

Dianaaaaaa, fugi cat te tin picioarele de omul ala
Ala e un nemernic ! Scuza-ma ca asta zic, dar asta vad ca e, un nemernic !!! Betivanu'....si tu il mai culegeai de pe strada ?
Trebuia sa-l lasi acolo sa-l duca mascatii....dracu' sa-l ia
anonim12345
Postat pe 1 Octombrie 2009 20:22
Pai tampitul ala de om, nici atata nu stie, sa depuna actele de divort singur ???????
Maica-sa merge cu el ? Ce tantalau e Diana
Pai bine ca nu s-a dus maica-sa sa-l supravegheze cand faceati dragoste in camera
Impusca-l
anonim12345
Postat pe 1 Octombrie 2009 20:24
ok. poate ai dreptate! dar eu de ce il vreau inapoi? de ce continui sa-l iubesc?
dia36
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:08
cred ca facea si asta
dia36
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:33
De la: dia36, la data 2009-10-01 21:08:26ok. poate ai dreptate! dar eu de ce il vreau inapoi? de ce continui sa-l iubesc?

Continui sa-l iubesti din obisnuinta ! Pt ca e tatal copilului, ce-l porti in pantec ! Pt ca ati fost multi ani impreuna , iar tu nu ai vazut alt barbat decat pe el ! Pt ca ai luptat atat pt casnicia voastra ! E timpul sa te trezesti si sa treci peste aceasta etapa al vietii tale ! Gandeste la faptul ca el are o varsta, e un barbat in toata firea ( ma rog, daca se poate numi barbat ....), e tata in devenire , iar el vrea divort ? L-ai adunat de pe strada, cand el era un betivan ? Din nou aceasi intrebare....vrea divort ?
Sunt sigura ca in mintea ta se deruleaza mii si mii de intrebari de acest gen !
Pai ce fel de om e acesta ? Ce fel de specimen ? Nu are caracter Diana ....; personalitatea lui e pe nicaieri ! E pierdut, ca un copil untr-un oras imens si nu stie ce sa faca.....e intr-o capcana din care nici el nu stie sa iasa ! Si crede-ma ca genul asta de barbati, care sunt pierduti , au o lume a lor interioara, despre care nu o sa-ti povesteasca , pentru nu sunt oameni deschisi.....sunt incuiati la mine ! Pentru ei comunicare nu exista.
Esti o femeie in toata firea; tu decizi daca vrei sa pastrezi acesti copil sau nu, insa indiferent de aceste , tu va trebui sa iti urmezi drumul de una singura.Doar asa vei putea merge in fata; el te va trage doi pasi in spate, insa in fata abia daca vei reusi sa faci unul !
Ca sa treci mai usor peste asta, nu-ti instraina parintii, pt acest barbat . Nu merita sa-i indepartezi de tine pt ceva ce nu merita !
Nu te mai amagi cu clipele frumose. Acestea au fost,in toatte relatiile sunt, chiar daca acesta se termina cu un divort ! Dar sa ramana la stadiul de trecut; nimic mai mult !
Acum din pacate e timpul sa realizezi ca nu e bine ! Lupta sa treci peste acest rau din viata ta cu ajutorul celor care te iubesc!
Te pup !
anonim12345
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:35
esti dulcica, daca ai fi barbat te-as iubi chiar.
dia36
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:40
cred ca am sa-i trimit pe mes adresa cu topicul meu sa vada ce gandesc strainii despre relatia noastra: eu, el si maica-sa
dia36
Postat pe 1 Octombrie 2009 21:41
mai Dia,draga mea eu zic sa mergi sa cumperi un buchet de flori din cea mai apropiata piata si sa-l duci soacrei tale drept multumire ca te-a scapat de asemenea animal! pai tu nu realizezi cit bine iti face femeia asta fara sa vrea! tu vrei sa-ti petreci restul vietii cu un betiv puturos? mai cred ca mamica lui a gasit alta victima pentru el (probabil care are casa,masa serviciu bun sa-l intretina) asa cum te-a racolat si pe tine! multumeste cerului ca scapi de asemenea specimen!
FRANNNCE
Postat pe 2 Octombrie 2009 10:22
uite, la asta chiar nu m-am gandit. de aceea sunt buni prietenii, nu? ca sa te trezeasca din amorteala! sa stii ca asta fac cu prima ocazie.
dia36
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:37
si am omis o groaza de chestii pe care din jena nu-mi vine sa le spun.
dia36
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:38
Ce simplu e sa spui ca iti iubesti copiii dar sa nu le acorzi nici un sprijin... Sa spui "nu am bani acum" si atat...Ce sa se intample cu ei pana cand vei avea, cum sa "existe", cand vei putea sa-i sprijini? Sunt intrebari pe care i le-am adresat sotului meu zilele acestea. Ce-am primit din partea lui? Nervi, vorbe urate. Intr-una din zile am vrut sa-i chem pe copii (noi vorbeam separat) sa le spuna el in fata ca nu le poate oferi nici un sprijin. Pana sa vina copiii, a plecat din casa. Daca ar fi ramas, ar fi putut auzi de la ei cat sunt de suparati pentru ceea ce face sau ce nu face...
El a fost, este si va fi un maestru al cuvintelor, al declaratiilor. Daca totul s-ar rezolva doar gandind si vorbind, ar fi foarte simplu. Din pacate realitatea e alta, nu ajunge sa gandesti, sa spui, sa-ti doresti ceva, trebuie sa si faci. Facutul e cea mai grea parte.
M-am tot intrebat ce poti sa-i spui unei femei pentru ca ea, la mai putin de o saptamana, sa te primeasca la ea in casa, sa te intretina cu tot ce ai nevoie. Stiu precis ca nu i-a spus adevarul despre motivul pentru care am hotarat sa ne separam, despre relatia noastra. Chiar daca s-a termina prost, nu regret ca am hotarat sa ma separt de el o perioada. Aveam nevoie de timpul asta si pentru mine...M-am analizat critic, am descoperit ce greseli am facut si eu si eram pregatita sa incep o relatie noua cu el. Stiu ca ne-am fi putut rezolva toate problemele din trecut, impreuna, ca o familie, ar fi putut fi frumos...
Am incercat sa vorbesc cu el. Mi-a spus ca inainte cu o saptamana de a o cunoaste pe actuala prietena, ma iubea foarte mult, ma dorea, dar dupa doua saptamani (o saptamana de relatie cu ea) nu ma mai iubeste, ca s-a schimbat, o iubeste pe ea pentru ca l-a ajutat foarte mult. Mie mi se pare ca este foarte multa obligatie, poate promisiuni facute, poate si sentimente sincere. Dar daca si sentimentele pentru mine erau sincere atunci cred ca va mai trece un timp dupa care vom realiza ca nimeni nu e fericit, familia, el ea...
Anyway, imi cer scuze daca v-am plictisit, dar de doua zile tot incerc sa ajung la o concluzie, sa pot merge mai departe. Sunt patru copiii care au nevoie de iubirea si de sprijinul meu acum...
adi_68
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:52
Draga mea ..parerea mea personala este ca in momentul de fata cel mai mult din viata ta este aceea fiinta careia urmeaza sa ii dai viata!
nu soacra..nu viitorul fost sot al tau!
stii ca copilul simte trairile tale si tristetea..incearca pt el sa nu mai fii trista!
daca dumnezeu o sa creada de cuviinta ca sunteti sortiti o sa gaseasca o cale sa va impace!
asa ca elimina gandurile negative pt bebe!
Soransky
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:54
De la: adi_68, la data 2009-10-02 11:52:49Ce simplu e sa spui ca iti iubesti copiii dar sa nu le acorzi nici un sprijin... Sa spui "nu am bani acum" si atat...Ce sa se intample cu ei pana cand vei avea, cum sa "existe", cand vei putea sa-i sprijini? Sunt intrebari pe care i le-am adresat sotului meu zilele acestea. Ce-am primit din partea lui? Nervi, vorbe urate. Intr-una din zile am vrut sa-i chem pe copii (noi vorbeam separat) sa le spuna el in fata ca nu le poate oferi nici un sprijin. Pana sa vina copiii, a plecat din casa. Daca ar fi ramas, ar fi putut auzi de la ei cat sunt de suparati pentru ceea ce face sau ce nu face...
El a fost, este si va fi un maestru al cuvintelor, al declaratiilor. Daca totul s-ar rezolva doar gandind si vorbind, ar fi foarte simplu. Din pacate realitatea e alta, nu ajunge sa gandesti, sa spui, sa-ti doresti ceva, trebuie sa si faci. Facutul e cea mai grea parte.
M-am tot intrebat ce poti sa-i spui unei femei pentru ca ea, la mai putin de o saptamana, sa te primeasca la ea in casa, sa te intretina cu tot ce ai nevoie. Stiu precis ca nu i-a spus adevarul despre motivul pentru care am hotarat sa ne separam, despre relatia noastra. Chiar daca s-a termina prost, nu regret ca am hotarat sa ma separt de el o perioada. Aveam nevoie de timpul asta si pentru mine...M-am analizat critic, am descoperit ce greseli am facut si eu si eram pregatita sa incep o relatie noua cu el. Stiu ca ne-am fi putut rezolva toate problemele din trecut, impreuna, ca o familie, ar fi putut fi frumos...
Am incercat sa vorbesc cu el. Mi-a spus ca inainte cu o saptamana de a o cunoaste pe actuala prietena, ma iubea foarte mult, ma dorea, dar dupa doua saptamani (o saptamana de relatie cu ea) nu ma mai iubeste, ca s-a schimbat, o iubeste pe ea pentru ca l-a ajutat foarte mult. Mie mi se pare ca este foarte multa obligatie, poate promisiuni facute, poate si sentimente sincere. Dar daca si sentimentele pentru mine erau sincere atunci cred ca va mai trece un timp dupa care vom realiza ca nimeni nu e fericit, familia, el ea...
Anyway, imi cer scuze daca v-am plictisit, dar de doua zile tot incerc sa ajung la o concluzie, sa pot merge mai departe. Sunt patru copiii care au nevoie de iubirea si de sprijinul meu acum...


ce spun barbatii cel mai des..minciuni frumoase!
pur si simplu este prea egoist si eu ma intreb adesea care este rolul lui de fapt?ca a dat din c.ur si gata?
incearca sa fii tare pt copii tai!oricat de greu are sa fie ei trebuie sa aibe parte de iubire si atentie!
Soransky
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:58
sper sa nu fie gemeni - ca am incurcat-o!!!!!!!! ai dreptate. sa stii ca incerc din rasputeri sa nu fiu trista. cateodata reusesc, alteori nu. dar merg inainte iar bebeul e singurul motiv pentru care ma trezesc dimineata. pana la urma e asa cum vrea D-zeu. va face el cum e mai bine pt noi. Si ca sa fiu sincera, daca sotul meu s-ar intoarce pentru bebelus, nu m-ar incanta cu nimic.
dia36
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma dispera!!!!!!!!!!! 82 De la: pysykutz 25 August 2010 17:25
prostitutia e sau nu e o meserie 61 De la: marceltuky 10 Noiembrie 2010 23:57
vreau un sfat si sa ma descarc... ma aflu cred eu in o situatie unica..si totusi nu pot uita 16 De la: ionelaela 24 Iunie 2010 20:07
cum m-as putea ingrasa 9 De la: kudika_23079 2 Ianuarie 2015 22:57
Divortul la barbati... 10 De la: viogen26 7 Iunie 2010 13:20