Setari Cookie-uri

vreau sa ma sinucid. Cate pastile de distonocalm ar trebui sa iau ca sa fiu sigura ca reusesc?

Toti stim sa dam sfaturi, dar oare noi l-am urma?
anastas
Postat pe 27 Februarie 2010 12:26
copii dezorientai...pe forumul asta?...io nu cred!!!
andreea_n_x
Postat pe 28 Februarie 2010 02:19
De la: stefanant, la data 2009-10-22 19:34:37CAND ERAM MIC, DUPA CE MA BATEA TATA CU SNURUL DE LA FIERUL DE CALCAT SI MA CULCAM, VISAM CA MA SINUCID SI DIN SICRIU VEDEAM CUM PLANG AI MEI DUPA MINE SI LE PAREA RAU PENTRU TOT RAU CE MI-AU FACUT. CAND MA TREZEAM DIMINEATZA IMI SPUNEAM CE VISURI TAMPITE POT SA AM UNEORI, DOAR NU OI FI PROST SA MOR CA N-O SA POT SA MAI TRAIESC SI SA-MI FAC DE CAP - ETE ASA DE-AL DRACU'.

LONG LIVE THE QUEEN!

asa ar trebui sa gandim toti!....numai k uneori sunt prea multi nori si ni se pare ca soarele rasare numai pe strazile altora....

daca topicul e pe bune.... e trist dar nu e fara speranta.
nu stiu de ce vrei sa te sinucizi. dar gandeste-te, n-ar fi mai bine sa nu declari razboiul pierdut dupa o batalie, ci sa lupti in continuare- cu toti, cu tot ce-ti pare acum potrivnic? inca poti sa castigi, nu sa pierzi! totul!
si.. .. daca din cauza unui "el" vrei sa te sinucizi.. ... mai gandeste-te.. ... "nu trebuie sa doresti moartea sefului. trebuie sa-l faci sa si-o doreasca singur!"... .asta se aplica si la sentimente ranite... .
si cel mai simplu mod sa-l faci sa plateasca, sau sa sufere, nu e sa te sinucizi! dimpotriva, ci sa-ti traiesti viata inainte, zambind, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat! La inceput zambetul va fi o minciuna- tu vei sti asta, dar ceilalti nu trebuie sa stie; apoi te vei obisnui sa zambesti; si-ntr-o buna dimineata te vei trezi pur si simplu cu inima usoara , vei zice "nu ma merita- el a pierdut, drum bun si cale batuta"; viata ta va merge cu adevarat inainte, soarele va fi rasarit si vei zambi cu adevarat!
arielle
Postat pe 28 Februarie 2010 07:18
DE CE?DE CE?DE CE?
-Las-o balta cu astfel de ganduri,nu incerca,nu vei reusi!
kudika050993
Postat pe 28 Februarie 2010 08:12
ce?Dumnezeu ti-a dat viatza k sa ti-o poti lua tu singura???nu..:-j orice s-ar intampla nu e bn ceea cefaci...o sg viata ai..
alescandra
Postat pe 28 Februarie 2010 08:29
Ca sa te asiguri ca nu te mai trezesti asigura-te
cu doua cutii si iei in fiecare 8 secunde cite o pastiluta si fi sigura
ca nu te mai trezesti.PA!!!!
nicolaedavid2000
Postat pe 28 Februarie 2010 09:28
de ce vrei sa te sinucizi ????
in viata asta se repara multelucruri trebuie sa ai rabdare asta e viata trebuie sa treci prin ea are si bune si rale trebuie sa te bucuri de ele si cred ca suicidul nu le rezolva.Trebue sa rezolvi problemele nu sa fugi de ele
kudika095123
Postat pe 28 Februarie 2010 09:30
de ce vrei sa te sinucizi ????
in viata asta se repara multelucruri trebuie sa ai rabdare asta e viata trebuie sa treci prin ea are si bune si rale trebuie sa te bucuri de ele si cred ca suicidul nu le rezolva.Trebue sa rezolvi problemele nu sa fugi de ele
kudika095123
Postat pe 28 Februarie 2010 09:30
mai bine iti faci o asigurare de viata inainte, beneficiari sa fie forumistii de pe-aici si sa vezi dupa sfaturi bune!!!
le_boutique2010
Postat pe 28 Februarie 2010 09:32
Rîdeþi voi, dar dacã pune Aºchiuþã gheara pe tine pînã la urmã chiar te sinucizi..Mai bine te bucuri de viaþã ºi cauþi sã-þi rezolvi problemele cu ai tãi apropiaþi.Oamenii buni se mai gãsesc ,sã ºtii.Baftã multã ºi mai treci pe la bisericã, poate-þi ies prostiile din cap.
kudika020157
Postat pe 28 Februarie 2010 09:33
eu propun sa incepi cu o pastila,stai doua zile,iar mai iei una..am auzit ca asa trece ..viata
dadria45
Postat pe 28 Februarie 2010 09:37
De la: dadria45, la data 2010-02-28 09:37:14eu propun sa incepi cu o pastila,stai doua zile,iar mai iei una..am auzit ca asa trece ..viata


o sa moara de plictiseala :) muhahaha
le_boutique2010
Postat pe 28 Februarie 2010 09:37
GLUMA SAU NU.........VIATA E UNA DINGURA!SI MERITA TRAITA INDIFERENT CAT DE GREA E..........TOTI TRECEM PRIN CLIPE GRELE IN VIATA,DAR TREBUIE SA NE GANDIM LA CEI CAREAR DA ORICE SA MAI TRAIASCA PUTIN..........DZEU SA TE APERE!
kudika080960
Postat pe 28 Februarie 2010 09:48
Viata merita traita. Nu suntem cu toti fericiti, nu se poate numai sa fim fericiti. Mereu intervine ceva. Dar merita traita.
ioana_pretty
Postat pe 28 Februarie 2010 09:54
vrei atentie cred, ca ala care e dus cu duhu nu te anunta...
ali_van_d_or
Postat pe 28 Februarie 2010 10:03
De la: nicolaedavid2000, la data 2010-02-28 09:28:52 Ca sa te asiguri ca nu te mai trezesti asigura-te
cu doua cutii si iei in fiecare 8 secunde cite o pastiluta si fi sigura
ca nu te mai trezesti.PA!!!!

Mda,bravo,vorbesti de parca tu ai fi deja in rai dupa ce ai folosit metoda cu succes!
kudika008999
Postat pe 28 Februarie 2010 10:07
La ce sfaturi a primit s-a razgandit de mult,i se pare mai comica viata si mai suportabila.....
kudika008999
Postat pe 28 Februarie 2010 10:13
Mai Andreea ce te-a apucat? Sper ca zici la misto. Cum sa te sinucizi? NImeni si nimic pe lumea asta nu merita sa te sinucizi. Renunti la viata care e doar una. Pentru ce sau pentru cine. Indiferent ce ti s-a intamplat nu face acest lucru. Sper totusi ca ai zis la misto. Viata chiar e frumoasa si merita traita.
sunamita75
Postat pe 28 Februarie 2010 10:17
ce tot povestiti voi acolo v-ati sinucis careva cu distonocalm de ii spuneti cate pastile sa ia ?eu am incercat cand eram mica cred ca cu acelasi pastil;e dar nu am luat destule si am dormit bine dupa aia a fost nasolo ce rau mi-a fost dar sunt bucuroasa ca nu am reusit,deci gandestete
kudika110674
Postat pe 28 Februarie 2010 10:33
Cred ca asta-i un topic deschis de o persoana care probabil se plictiseste ingrozitor si are mare nevoie de o ocupatie... Ce tampenie!
Micael
Postat pe 28 Februarie 2010 10:43
asta nu cred ca e un topic deschis la mishto...la mishto cred ca/s alte topicuri....ori deschizatoarea....chiar asta a vrut....ori a vrut sa testeze lumea....sa vada ce pareri exista....shi sa masoare sanatatea mintala a unora...conform cu parerile
andreea_n_x
Postat pe 28 Februarie 2010 10:51
Si de ce n-a mai raspuns?Poate a avut o singura-ultima parere,pe care a si scris-o!
Deschizatoarea.
nicossia
Postat pe 28 Februarie 2010 10:54
deschis la misto sau nu eu m-am distrat copios citind mesajele daca as fi vrut sa ma sinucid as renunta dupa ce as citi mesajele astea
kudika110674
Postat pe 28 Februarie 2010 10:55
sigur ca exista lume care vrea sa se sinucida...la un moment la care considera ca nu se mai poate descurca in viatza...nu are cum merge inainte...nu are la cine apela...si crede ca asta e o solutie....
....cateodata...in viata reala zic...stau si ma gandesc daca in astfel de situatii chiar e bine cu adevarat sa intervenim...se spune ca atunci cand (daca) salvezi o viatza esti responsabil pentru ea...si nu stiu daca e bine sau nu sa/ti asumi asemenea responsabilitati...de a fi un gen de interventie de genul asta....stiu ca o parere de genul asta contrariaza....dar desi probabil ca mai putine pareri sunt de genul asta decat de genul opus....este si asta o parere....sa lasi omul sa decida singur pentru el....si daca plateste cu viatza lui e problema lui
andreea_n_x
Postat pe 28 Februarie 2010 10:56
ar trebui sa multumesti ca esti in viata mai bine teai gandi cum sa faci sa scapi din situiatia in care esti altfel nimic nu se va schimba asa ca lasa pastilele nimeni nu are viata roz si totusi merg mai departe
andy6kyu
Postat pe 28 Februarie 2010 11:33
multe!!!daca nu reusesti din prima trebuie sa mai incerci
dragdana
Postat pe 28 Februarie 2010 11:40
Eu cred ca ar trebui sa vb cu cineva despre problema ta inainte de a face ceva, o viata ai nu e pacat sa o irosesti?
Xandria
Postat pe 28 Februarie 2010 11:52
De la: andreea_n_x, la data 2010-02-28 10:56:12sigur ca exista lume care vrea sa se sinucida...la un moment la care considera ca nu se mai poate descurca in viatza...nu are cum merge inainte...nu are la cine apela...si crede ca asta e o solutie....
....cateodata...in viata reala zic...stau si ma gandesc daca in astfel de situatii chiar e bine cu adevarat sa intervenim...se spune ca atunci cand (daca) salvezi o viatza esti responsabil pentru ea...si nu stiu daca e bine sau nu sa/ti asumi asemenea responsabilitati...de a fi un gen de interventie de genul asta....stiu ca o parere de genul asta contrariaza....dar desi probabil ca mai putine pareri sunt de genul asta decat de genul opus....este si asta o parere....sa lasi omul sa decida singur pentru el....si daca plateste cu viatza lui e problema lui


Scuza-ma, andreea, dar tu esti atenta la ce vorbesti? daca copilul tau s-ar gandi sa se sinucida si ar cere sfaturi si nimeni nu ar interveni doar pt ca nu vrea sa-si asume o responsabilitate, sau i-ar spune ca e liber sa decida ca e viata ei doar, e problema ei deci... cum te-ai simti? ca mama ai mai gandi la fel? lasa teoretizarile abstracte si fara valoare pactica, acestea nu folosesc nimanui! ba mai mult! ceea ce spui incurajeaza la sinucidere si la indiferenta si lipsa de implicare!

Incearca sa vezi ca ceea ce spui poate afecta o viata... cel/cea care a lansat topicul nu are nevoie de filosofii (nu e nimic nou, unic in ceea ce exprimi tu, dar nici ceva util, si nici nu denota responsabilitate, maturitate si intelepciune in gandire)...

Persoana respectiva are nevoie de ajutor concret. daca vrem sa facem un bine nu-i vom oferi ce a solicitat ci il/o vom ajuta sa realizeze ca viata are si parti bune (chiar daca tu esti pesimista si nu le vezi)si ca ceea ce il/o intristeaza e temporar.

Viata este asa cum ne-o facem! De aceea trebuie sa luptam pentru a imbunatati calitatea ei (si putem face asta daca avem vointa suficienta)... nu sa dam vina pe ea, ca e urata si de aceea suntem noi nefericiti.
Ella81
Postat pe 28 Februarie 2010 12:53
io cred ca nu e copil persoana care zice ca ar vrea sa se sinucida...
....aicea chiar ca se aplica vorba aia....un nebun arunca o piatra intr/o balta si sar 10 duoa ea sa o scoata
andreea_n_x
Postat pe 28 Februarie 2010 13:02
Cat de multe!
Aderyne
Postat pe 28 Februarie 2010 13:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nou pe piata - Absorbante terapeutice 1 De la: kudika028076 30 Iunie 2009 19:58
Ochelarii de vedere 2 De la: Lucia38 9 Noiembrie 2009 11:58
oligospermie grava-sterilitate conjugala 23 De la: kudika404001 22 Mai 2011 20:35
porii dilatati , cosuri negre, sebum in exces 2 De la: cristiana_cris 18 August 2009 16:32
Imunitate 16 De la: 1 Iulie 2013 13:12