Setari Cookie-uri

Kudika si Always te invita la rasfat si premii

pentru un somn odihnitor fac un dus,imi pun o masca pe fata pe care o tin in timp ce fac dusul ,beau un pahar de laptic cald cu miere,aprind o lumanare parfumata,imi sarut dulce iubitul si pana dimineata dorm ca un prunc:)
andreea_3
Postat pe 23 Noiembrie 2009 13:25
La sfarsitul unei zile obositoare la serviciu, abia astept sa ajung in cada mea plina cu spumant de lavanda, apoi in pijamalele mele cele moi, sa beau o cana de lapte caldut, si cu muzica in surdina astept sa adorm
maria_ion55
Postat pe 23 Noiembrie 2009 13:56
La sfarsitul unei zile obositoare la serviciu, abia astept sa ajung in cada mea plina cu spumant de lavanda, apoi in pijamalele mele cele moi, sa beau o cana de lapte caldut, si cu muzica in surdina astept sa adorm
maria_ion55
Postat pe 23 Noiembrie 2009 13:56
orice te relaxeaza e bun pt un somn bun....ca exemple: o baie cu arome relaxante, un masaj, o carte cu mesaj pozitiv, un film bun, ascultarea unei muzici, si nu la urma o partida de sex de calitate....
corneliacornelia
Postat pe 23 Noiembrie 2009 15:22
o sedinta la un spa sigur ne relaxeaza
la_ank
Postat pe 23 Noiembrie 2009 15:30
o baie relaxanta cu ulei de lavanda
bobbo
Postat pe 23 Noiembrie 2009 15:47
un film bun de dragoste
puchy
Postat pe 23 Noiembrie 2009 15:53
nu am cine stie ce trucuri insa o plimbare in aer liber in fiecare seara o fac impreuna cu iubitul meu pentru ca este benefica pentru corp si minte, apoi un dus sau o baie inmiresmata si asternuturi proaspat aerisite, poate un film bun sau o carte daca nu muzica ambientala, o imbratisare calda si un sarut si somn usor
ana_54
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:29
Ca sa ma relaxez, eu fac o baie fierbinte si beau un ceai calmant cu miere. Si uneori pun pe cineva sa-mi faca masaj :X Cred ca as putea sta 10 ore incontinuu la masaj...
didi_18
Postat pe 23 Noiembrie 2009 17:13
o baie fierbinte, un masaj relaxant,un film bun, si persoana iubita
y_ADELAYDE_79
Postat pe 23 Noiembrie 2009 17:26
o baie fierbinte, un masaj relaxant,un film bun, si persoana iubita
y_ADELAYDE_79
Postat pe 23 Noiembrie 2009 17:26
o joaca cu copii in parc,cam 3 ore,e suficienta pentru un somn linistit...
VIORICA27
Postat pe 23 Noiembrie 2009 18:42
Pt un somn odihnitor recomnad un dush caldut,o cana de ceai, un film sau o carte buna.
kiki78
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:56
un ceai cald cu miere, un dus fierbinte si persoana iubita langa tine ajuta la un somn dulce si sigur
uka13
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:59
dupa o cina frugala urmeaza o plimbare de 20-30 min, apoi o baie relaxanta, o carte buna (cateva pagini doar) si adorm neintors pina dimineata
eugen_ion49
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:14
Eu ma relaxez, ma detasez de problemele mele stand la pescuit, pe malul unui lac, rau. Pescuitul, linistea de acolo ma ajuta sa uit de problemele de zi cu zi.
matyas
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:21
as recomanda pt o iesire in oras cu prietenii always ultra normal plus . iar pt somn always night .
bobeica
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:21
O noapte odihnitoare, un somn linistit sunt necesare pentru a putea rezista stresului si grijilor zilei de maine .
O baie cu multa spuma aromata, urmata de o cana de lapte cu putina mire si bineinteles alaturi de sotul meu care ma rasfata mereu .
ddstela
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:24
pt un somn linistit un ceai relaxant sau o ciocolata calda, o baie calda cu mult spumant parfumat , sau un usor vin alb .
bobeica
Postat pe 23 Noiembrie 2009 20:24
intrati aici va rog:D:D:D http://www.e-album.ro/membru.php?id=8198
kudika018164
Postat pe 23 Noiembrie 2009 22:06
o baie fierbinte, un masaj relaxant,un film bun, si persoana iubita
y_ADELAYDE_79
Postat pe 23 Noiembrie 2009 22:32
o baie relaxanta cu muzica
robert77
Postat pe 24 Noiembrie 2009 00:41
o baie fierbinte, un masaj relaxant,un film bun, si persoana iubita
y_ADELAYDE_79
Postat pe 24 Noiembrie 2009 08:46
Insomnia este o problemã cu care majoritatea oamenilor se confruntã la un moment dat.Lipsa de somn este de multe ori asociatã cu stresul pe termen scurt. În astfel de cazuri, insomnia poate dura de la câteva zile la sãptãmâni întregi, însã, de cele mai multe ori, ea se amelioreazã în mai puþin de o lunã. Iata cateva sfaturi de combatere a insomniei:

1. Eliminaþi sau limitaþi consumul de cofeinã, alcool ºi tutun. Evitaþi folosirea stimulentelor de acest gen în special în a doua parte a zilei.
2. Pãstraþi, pe cât posibil, un program regulat de somn. Mersul la culcare ºi trezirea la aceeaºi orã în fiecare zi vã pot ajuta sã reglaþi ritmul organismului.
3. Mâncaþi regulat ºi evitaþi gustãrile înainte de culcare.
4. Rezervaþi-vã patul pentru somn ºi sex. Încercaþi sã nu vã mutaþi toate activitãþile în pat, chiar dacã cititul, privitul la televizorul sau lucrul pe laptop sunt mai comode aºa.
5. Faceþi exerciþii regulate, însã evitaþi efortul fizic cu cel puþin patru ore înainte de culcare.
6. Nu staþi în pat mai mult de opt ore ºi evitaþi sã trageþi câte un pui de somn în timpul zilei.
7. Folosiþi seara pentru a vã liniºti. Când sunteþi în pat, relaxaþi-vã ºi ghidaþi-vã mintea cãtre lucruri plãcute. Specialiºtii recomandã folosirea tehnicilor de relaxare, printre care masajul extremitãþilor.
8. Aveþi grijã ca în dormitor sã fie liniºte, întuneric ºi rãcoare.
9. Ieºiþi la aer. Soarele dupã-amiezii ºi plimbãrile pe jos vã fac foarte bine.
10. Limitaþi consumul de lichide seara, pentru a reduce nevoia de a urina în timpul nopþii. Aveþi însã grijã sã nu mergeþi la culcare însetat.
Urmeaza o rutina pentru a-ti relaxa organismul, fa exercitii usoare, nu merge la culcare daca nu iti este somn.

I nainte de a te pregati de culcare, asigura-te ca esti linistita, calma si relaxata si ca mintea ta s-a eliberat de stresul si problemele acumulate peste zi. Asculta muzica lenta, aeriseste bine camera si evita sa te uiti la televizor. Stinge lumina, lasand doar o veioza si citeste ceva placut - dar nu un roman captivant, pentru ca efectul va fi exact opus!
Incearca sa-ti stabilesti un program zilnic in privinta orei de culcare si de trezire. Stim ca uneori este imposibil, dar straduieste-te sa-l respecti cat mai des. Organismul se va adapta ritmului impus de tine si cu timpul vei observa ca, pe masura ce se apropie ora stabilita pentru culcare, ti se face somn. Ceasul tau biologic functioneaza! Si, pentru ca a venit vorba de ceas - daca ai unul cu cadran luminos, ai grija sa nu se afle in aria ta vizuala.
Daca "ai dat stingerea" de peste 15 minute si continui sa te foiesti in pat, in asteptarea somnului, renunta pe moment. Nu vei face decat sa te iriti si sa te enervezi inutil. Aprinde veioza si incearca sa citesti ceva. Eventual bea un pahar de lapte cald sau o ceasca de ceai de tei. Foarte probabil, nici nu vei sti cand te-a "furat" somnul..
Ia o cina usoara, evita alimentele consistente sau bogate in grasimi - procesul de digestie va fi de lunga durata si organismul nu se va putea relaxa. Si, bineinteles, evita cofeina, ceaiul si tigara dupa ora 18. Un pahar de vin rosu? Te va ajuta sa te relaxezi si vei avea un somn profund, dar nu uita ca tot ce e mult strica. Daca exagerezi, te vei trezi cu o durere de cap cumplita.
Exercitiul fizic va contribui la oxigenarea creierului si te va ajuta sa dormi linistita, insa numai daca momentul ales este potrivit. Cu alte cuvinte, sportul este ideal la primele ore ale diminetii. Daca vei iesi la jogging sau la sala de fitness spre sfarsitul zilei, risti sa suferi de insomnie in noaptea respectiva. Explicatia este ca, prin exercitiu, organismul are mai multa energie.
Somnul insuficient sau neodihnitor poate cauza probleme de sanatate mai serioase decat am crede. De asemenea, vor scadea memoria si capacitatea de concentrare, depresia isi va gasi un "teren" solid pentru a se instala si vom fi expusi la diferite afectiuni - deoarece imunitatea organismului va scadea.
Daca observi ca problema insomniei persista mai mult de o luna - chiar daca ai aplicat sfaturile anterioare - este recomandabil sa ceri sfatul unui medic. Dar probabil ca nu va fi cazul, asa incat va doresc somn usor!
maryyyana10
Postat pe 24 Noiembrie 2009 09:17
muzica relaxanta, o carte captivanta sau un film de dragoste.......
kudika075323
Postat pe 24 Noiembrie 2009 09:36

dupa o cina frugala urmeaza o plimbare de 20-30 min, apoi o baie relaxanta, o carte buna (cateva pagini doar) si adorm neintors pina dimineata
cristisorinycs
Postat pe 24 Noiembrie 2009 10:15

dupa o cina frugala urmeaza o plimbare de 20-30 min, apoi o baie relaxanta, o carte buna (cateva pagini doar) si adorm neintors pina dimineata
cristisorinycs
Postat pe 24 Noiembrie 2009 10:16
daca faci seara miscare,o ora de alergare in aer liber,vii acasa faci o baie fierbinte,bei o cana de lapte indulcita cu miere...apoi....dragoste cu partenerul...cu siguranta vei dormi ca un prunc...
scenic
Postat pe 24 Noiembrie 2009 10:20
dupa o cina frugala urmeaza o plimbare de 20-30 min, apoi o baie relaxanta, o carte buna (cateva pagini doar) si adorm neintors pina dimineata
cristisorinycs
Postat pe 24 Noiembrie 2009 10:28
atunci cand sub nici un chip somnul nu vrea sa vina pe la gene trebuie urgent sa imi fac un ceai calmant de tei, sa gust ceva dulce, sa dau drumul la muzica buna si sa deschid lacatul imaginatiei mele spre o lume de vis....si adorm ca un ingeras
asya
Postat pe 24 Noiembrie 2009 11:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga bijuterii oferite de Brio Collection! 90 De la: GODZILA 16 Noiembrie 2011 19:26
Concurs: Bioderma, Inventatorul tehnologiei micelare 1074 De la: alindumitru46 30 Decembrie 2009 17:58
Castiga un pachet Slabeste Usor oferit de Silk Day Spa! 280 De la: petculescu 6 Iunie 2011 08:29
Concurs Herbalife - 10-16 decembrie 172 De la: concursKudika 17 Decembrie 2012 14:37
Castiga o astrograma personalizata! 329 De la: concursKudika 21 Iulie 2009 12:04