Setari Cookie-uri

infricosator!!! ati avut experiente similare?

parerea ta,tocmai de asta incearca sa mergi undeva la un preot,sunt in masura sa te ajute,crede-ma ,am trecut si eu prin situatii extrem de grele iar un preot m-a ajutat,incearca si ai sa vezi
dudu1992
Postat pe 14 Februarie 2010 17:23
De la: bursuka, la data 2010-02-14 17:23:21parerea ta,tocmai de asta incearca sa mergi undeva la un preot,sunt in masura sa te ajute,crede-ma ,am trecut si eu prin situatii extrem de grele iar un preot m-a ajutat,incearca si ai sa vezi

da dar sa nu uite sa ii lase preotului dreptul!
roz5blue6lila7
Postat pe 14 Februarie 2010 17:26
De la: bursuka, la data 2010-02-14 17:23:21parerea ta,tocmai de asta incearca sa mergi undeva la un preot,sunt in masura sa te ajute,crede-ma ,am trecut si eu prin situatii extrem de grele iar un preot m-a ajutat,incearca si ai sa vezi

da dar sa nu uite sa ii lase preotului dreptul!
roz5blue6lila7
Postat pe 14 Februarie 2010 17:26
De la: kudika057460, la data 2010-02-14 16:51:42Doamne fereste!nu critic ..fiecare are propria credinta si propriile convingeri..dar...totusi stare astra ..sau mai stiu eu ce..apppentagramele sunt insemnele magiei negre...nu mai alatura u cuvantul asta de "cruce".putin respect pentru lucrurile sfinte


frate tu iti dai seama cat de "lame" suna tot ce-ai spus tu? magie neagra =)) lucruri sfinte :))) am zis-o si-o sa-o mai zic o data. trebuie sa se duca la doctor nu sa=si spuna rugaciunea inainte de culcare si sa spere ca n-o sa se mai intample si cu atat mai putin sa plateasca o caruta de bani unei babe psihotice care are impresia ca poate sa scoata dracii din oameni pentru ca vede cai verzi pe peresi si are un lighean plin cu sange de gaina.
pepsiculamaie
Postat pe 14 Februarie 2010 17:34
ai nevoie de o consultatie la un medic de specialitate pt a rezolva aceasta problema dar incearca cat mai repede sa nu se agraveze
kudika50ani
Postat pe 14 Februarie 2010 18:08
Citeºte "Vocile" romanul lui John Saul. Poate o sã-þi placã sau poate o sã te înfricoºeze mai rãu. Ideea e cã au mai trecut ºi alþii prin experienþe ciudate, dar au rezolvat problemele mergând la psihiatru. Unele cazuri se pot trata cu ºedinþe, iar alte cazuri au nevoie ºi de medicaþie. A merge la psihiatru nu înseamnã cã eºti nebunã, ci înseamnã cã ai nevoie de ajutor. Nu-þi fie teamã. Succes!
Alia_Atreides
Postat pe 14 Februarie 2010 18:10
hmmmmmmmm a merge la psiholog inseamna ca ai nevoie de cineva care sa te inteleaga, de aceea nu e nevoie neaparat de psiholog ci de o persoana cu care sa te intelegi si sa te inteleaga
yumy
Postat pe 14 Februarie 2010 18:20
frate tu iti dai seama cat de "lame" suna tot ce-ai spus tu? magie neagra =)) lucruri sfinte :))) am zis-o si-o sa-o mai zic o data. trebuie sa se duca la doctor nu sa=si spuna rugaciunea inainte de culcare si sa spere ca n-o sa se mai intample si cu atat mai putin sa plateasca o caruta de bani unei babe psihotice care are impresia ca poate sa scoata dracii din oameni pentru ca vede cai verzi pe peresi si are un lighean plin cu sange de gaina. [/quote]
Super tare rãspunsul Sunt foarte de acord cu tine pepsiculamaie. Sunt sãtulã pânã peste cap de creduli care se considerã credincioºi (a nu se face confuzie între cei doi termeni) ºi "experþi perfecþi în a da sfaturi de calitate". Lãsaþi crucile, preoþii care se ocupã cu descântece ºi babele vrãjitoare, fiindcã dacã a-þi avea un strop de respect pentru tot ce înseamnã Cuvântul lui Dumnezeu (Biblia) a-þi urâ ºi a-þi dispreþui toate tâmpeniile astea. Fata asta are nevoie de ajutor de specialitate, adicã (pt. cei care n-au înþeles) de psihiatru. Care din voi merge la babe descântãtoare sau la popi când se accidenteazã sau când au gripã? Psihiatrul e doctorul care se ocupã de partea noastrã psihicã, iar fata asta are nevoie de ajutorul lui.
Alia_Atreides
Postat pe 14 Februarie 2010 18:25
si eu am experimentat ... asta. a trecut ceva timp . , dar la fel vroiam sa strig si nu puteam si parce corpul e paralizat in vis eu cred ca e un vis care pare realitate .
kudika035769
Postat pe 14 Februarie 2010 19:20
De la: kudika035769, la data 2010-02-14 19:20:31si eu am experimentat ... asta. a trecut ceva timp . , dar la fel vroiam sa strig si nu puteam si parce corpul e paralizat in vis eu cred ca e un vis care pare realitate .

cum visati asa ceva?? visati fara sa vreti sau va ganditi la cine stie ce pt a visa???
clau19
Postat pe 14 Februarie 2010 20:10
Lasa dracii de-oparte

Nu stiu daca ti-a raspuns cineva pana acum, dar este ceva absolut normal, care se intampla la foarte multi oameni care dorm pe spate, mai ales daca nu esti obisnuit sa dormi asa.

Este o stare intre somn si realitate, opusul starii in care esti adormita dar inca auzi ce se intampla in jur de exemplu. Practic esti treaza, dar creierul nu constientizeaza asta si nu te lasa sa-ti controlezi miscarile.

Se numeste paralizie in somn si este absolut normala. N-ai nimic sa-ti faci griji. Sigur, e aiurea, dar e absolut normala.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis
Poftim un articol in engleza, sper sa-ti raspunda la niste intrebari si sa te linisteasca :)
Cookie_
Postat pe 14 Februarie 2010 20:21
De la: Alia_Atreides, la data 2010-02-14 18:25:05frate tu iti dai seama cat de "lame" suna tot ce-ai spus tu? magie neagra =)) lucruri sfinte :))) am zis-o si-o sa-o mai zic o data. trebuie sa se duca la doctor nu sa=si spuna rugaciunea inainte de culcare si sa spere ca n-o sa se mai intample si cu atat mai putin sa plateasca o caruta de bani unei babe psihotice care are impresia ca poate sa scoata dracii din oameni pentru ca vede cai verzi pe peresi si are un lighean plin cu sange de gaina.

Super tare rãspunsul Sunt foarte de acord cu tine pepsiculamaie. Sunt sãtulã pânã peste cap de creduli care se considerã credincioºi (a nu se face confuzie între cei doi termeni) ºi "experþi perfecþi în a da sfaturi de calitate". Lãsaþi crucile, preoþii care se ocupã cu descântece ºi babele vrãjitoare, fiindcã dacã a-þi avea un strop de respect pentru tot ce înseamnã Cuvântul lui Dumnezeu (Biblia) a-þi urâ ºi a-þi dispreþui toate tâmpeniile astea. Fata asta are nevoie de ajutor de specialitate, adicã (pt. cei care n-au înþeles) de psihiatru. Care din voi merge la babe descântãtoare sau la popi când se accidenteazã sau când au gripã? Psihiatrul e doctorul care se ocupã de partea noastrã psihicã, iar fata asta are nevoie de ajutorul lui. [/quote]

N-are nici o legatura nici cu preotii nici cu psihiatrul.

E ceva perfect normal si comun, dar care nu se poate vindeca din cate stiu. Singura solutie este sa te obisnuiesti sau sa incerci sa nu mai dormi pe spate.
Cookie_
Postat pe 14 Februarie 2010 20:25
da. SLEEP PARALYSIS http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis
si FASLE AWAKENING http://en.wikipedia.org/wiki/False_awakening
cititi despre astea si terminati cu dracii,posedarea si alte bazaconii de Evul Mediu,sunteti femei tinere,ce dracu!
mimoz
Postat pe 14 Februarie 2010 20:25
si mie mi s-a intamplat chestia asta ...si nu o data ci de mai multe ori in periade in care eram foarte stresata (examene, lucrari...) ma trezeam noaptea apoi in jur de 4-5 ma lua iar somnu' si apoi in jur de o 1-2 trebuia sa ma trezesc....exact asa cum spui tu...eram paralizata, contienta da' impobilizata. chestia asta se explica asa fiind foarte obosita adormi si in momentul in care somnul este foarte profun te trezesti brusc, dar functiile tale motorii nu se pun inca in miscare deoarece creierul se afla in faza de maxima relaxare....stai linistita nu te droghezi si nu ai nicio problema!! eu cam de 1 an nu am mai avut astfel de prob....incearca sa cauti pe google mai multe despre paralizia somnului:D
kitty200x
Postat pe 14 Februarie 2010 20:25
1.Nu stiu ce o fi, dar te poti ruga la d-zeu ptr chestiile astea.Sigur o sa fie bine.
2.Mergi la un psiholog, poate ai avut ceva experiente neplakute care te-au marcat.
Bafta!
jeanpierre
Postat pe 14 Februarie 2010 21:25
Mi s-a intîmplat de multe ori. Fenomenul este cunoscut în lumea medicalã ºi probabil, ca majoritatea manifestãrilor maladive, foarte puþin înþeles. În afarã de încercarea de a mã smunci ca sã reuºesc sã mã miºc sau sã strig, am practicat cu mai mult succes rostirea în gînd a rugãciunii "Tatãl nostru". Nu era uºor sã o duc pînã la capãt, dar totdeauna cînd ajungeam la finalul rugãciunii, mã trezeam liniºtit ºi dupã cîteva momente (sau cel mult cîteva minute) îmi puteam relua foarte liniºtit somnul.
mihai1591
Postat pe 14 Februarie 2010 21:50
De la: tzvetociki, la data 2010-02-08 14:58:44in ultimul timp am experimentat ceva infricosator, si anume de 5 ori, dintre care 2 azi noapte:
ma simt treaza, deoarece vad totul in camera asa cum am lasat, absolut totul este identic. Ochii sunt obisnuiti cu intunericul si disting multe lucruri. Aceste experiente au avut loc de fiecare data cand dormeam pe spate ( impropriu spus dormeam, deoarece eu nu dorm pe spate deloc)
Deci sunt treaza, am ochii deschisi si vad totul , dar ma simt totusi ca intr-o transa ca sa i spun asa, sau coma. Nu pot sa imi misc membrele, simt cum ma tine ceva, ceva ma impinge, sau corpul e f greu, dar imi pot misca ochii. De fiecare data am incercat sa o strig pe mama, dar de fiecare data, nu puteam deschide nici gura, iar azi noapte am reusit numai sa soptesc putin "mama" pt ca sunetele nu imi ieseau din gura. Cea mai infricosatoare a fost anul trecut pe la sfarsit, cand eram in aceeasi stare si aveam pe peretele din fata mea proiectate luminite rotunde care se miscau haotic, auzeam rasete, parca de copii, dar erau malefice. O mana mica m a atins pe mana stanga foarte rapid, moment in care am inceput sa aud iar rasetele. Aveam aceeasi stare inerta. De fiecare data cand am vrut sa strig sau sa ma misc la o anumita perioada de timp, ma simteam constienta si puteam sa ma misc, adica "ma trezisem" dar nu simteam niciodata ca am deschis ochii, caci acestia erau deschisi, doar parca ma trezeam dintr o vraja sau dintr-o hipnoza.Asta noapte nu m am speriat asa tare. Ce se intampla?? ati expierimentat aceste lucruri? astept raspunsurile voastre cat mai repede. Multumesc


http://www.youtube.com/watch?v=F4c0o9L_21c&feature=related
poate te ajuta linkul.
Nu e de gluma. Nu se drogheaza si nici nu minte. Ce i se intampla are o explicatie stiintifica s au nu. Mie mi se intampla si acum dupa 2 ani . Si e oribil. Nu ma apuc sa descriu dar in mare parte e asa cum spune ea . Nu e necear sa radeti de ce spune ea aici. In fine..Eu ma rog ...spun Tatal nostru si in secunda 2 dispare, imi revin in simtiri, adica imi simt corpul. E ca si cum sunt in transa dar f constienta de tot si iti e teama pt ca tu nu poti face nimic..si simti ca ceva s au cineva rau e langa tine, te atrage...
Oribil..si doar cei ce trec prin asta stiu ce inseamna...
airedemolino
Postat pe 14 Februarie 2010 22:13
De la: mihai1591, la data 2010-02-14 21:50:16Mi s-a intîmplat de multe ori. Fenomenul este cunoscut în lumea medicalã ºi probabil, ca majoritatea manifestãrilor maladive, foarte puþin înþeles. În afarã de încercarea de a mã smunci ca sã reuºesc sã mã miºc sau sã strig, am practicat cu mai mult succes rostirea în gînd a rugãciunii "Tatãl nostru". Nu era uºor sã o duc pînã la capãt, dar totdeauna cînd ajungeam la finalul rugãciunii, mã trezeam liniºtit ºi dupã cîteva momente (sau cel mult cîteva minute) îmi puteam relua foarte liniºtit somnul.

Ma bucur ca mai sunt persoane ca si mine ( si imi pare rau pt ca stiu ca e oribil) dar ma simt inteleasa si nu luata de nebuna. Si eu doar daca zic Tatal Nostru ma potmisca si simt ca dispare ..ce? nici eu nu stiu...
airedemolino
Postat pe 14 Februarie 2010 22:16
De la: Amariage, la data 2010-02-14 22:13:43
De la: tzvetociki, la data 2010-02-08 14:58:44in ultimul timp am experimentat ceva infricosator, si anume de 5 ori, dintre care 2 azi noapte:
ma simt treaza, deoarece vad totul in camera asa cum am lasat, absolut totul este identic. Ochii sunt obisnuiti cu intunericul si disting multe lucruri. Aceste experiente au avut loc de fiecare data cand dormeam pe spate ( impropriu spus dormeam, deoarece eu nu dorm pe spate deloc)
Deci sunt treaza, am ochii deschisi si vad totul , dar ma simt totusi ca intr-o transa ca sa i spun asa, sau coma. Nu pot sa imi misc membrele, simt cum ma tine ceva, ceva ma impinge, sau corpul e f greu, dar imi pot misca ochii. De fiecare data am incercat sa o strig pe mama, dar de fiecare data, nu puteam deschide nici gura, iar azi noapte am reusit numai sa soptesc putin "mama" pt ca sunetele nu imi ieseau din gura. Cea mai infricosatoare a fost anul trecut pe la sfarsit, cand eram in aceeasi stare si aveam pe peretele din fata mea proiectate luminite rotunde care se miscau haotic, auzeam rasete, parca de copii, dar erau malefice. O mana mica m a atins pe mana stanga foarte rapid, moment in care am inceput sa aud iar rasetele. Aveam aceeasi stare inerta. De fiecare data cand am vrut sa strig sau sa ma misc la o anumita perioada de timp, ma simteam constienta si puteam sa ma misc, adica "ma trezisem" dar nu simteam niciodata ca am deschis ochii, caci acestia erau deschisi, doar parca ma trezeam dintr o vraja sau dintr-o hipnoza.Asta noapte nu m am speriat asa tare. Ce se intampla?? ati expierimentat aceste lucruri? astept raspunsurile voastre cat mai repede. Multumesc



http://www.youtube.com/watch?v=3Q9gMMa1ooY&feature=related

uite un link bun sa intelegi ce se intampla...
stintiific..


Nu e de gluma. Nu se drogheaza si nici nu minte. Ce i se intampla are o explicatie stiintifica s au nu. Mie mi se intampla si acum dupa 2 ani . Si e oribil. Nu ma apuc sa descriu dar in mare parte e asa cum spune ea . Nu e necear sa radeti de ce spune ea aici. In fine..Eu ma rog ...spun Tatal nostru si in secunda 2 dispare, imi revin in simtiri, adica imi simt corpul. E ca si cum sunt in transa dar f constienta de tot si iti e teama pt ca tu nu poti face nimic..si simti ca ceva s au cineva rau e langa tine, te atrage...
Oribil..si doar cei ce trec prin asta stiu ce inseamna...
airedemolino
Postat pe 14 Februarie 2010 22:23
De la: freakbabe, la data 2010-02-08 15:30:20...una din doua:..te droghezi.....ori te viziteaza dracii....mergi la un preot si te spovedeste, acum te-a atins cineva de mn, poate in curand o sa te ia de mana si o sa te arunce peste geam

Prostie mai mare nici nu puteai spune...
Daca ti se intampla si tie poate nu mai faci misto...
Habar nu ai ce oribil e...
airedemolino
Postat pe 14 Februarie 2010 22:44
Da si la mine a fost asemanator.
Dar in momentul de fata s-a rezolvat cu reiki si diverse alte tehnici alternative.
Nu trebuie sa te sperii,sunt doar legaturi de karma.
kudika111166
Postat pe 14 Februarie 2010 22:44
De la: nastya, la data 2010-02-13 07:45:25tu spui despre dedublare, dar nu cred ca e cazul aici. aia e cu totul altceva.
am vazut odata un documentar pe Discovery despre asa zisele rapiri de catre extrateresti. cei care spuneau ca ar fi fost rapiti aveau aceasi stare , organismul era inert, ei credeau ca sunt constienti, halucinatiile erau aceleasi, dar s-a demonstrat ca nu este decat vis si altceva nimic. nu te speria ca se poate intampla oricui. in nici un caz nu esti bantuita sau alte minuni d-astea.

Pe o parte ai ceva dreptate pe o parte nu. Nu e dedublare...
Mie mi se intampla si daca adorm ziua.. dupa masa.
Spre exemplu in plina zi ( ora 2 dupa masa) am adrormit. Am simtit ca vine starea acea pt ca simt ca imi amurteste corpul si ma trezesc automat, deschid ochii. Nu te poti misca, nu poti tipa tare ( doar in gand) ...vad dulapul televizorul si e zi ! vad tot..si oricat de nebuna si misto ati face eu SIMT ceva rau in camera, un ras inedpartat si malefic. Si zic Tatal nostru..si doar asa ma pot "dezamorti" si simt...stiu ca pleaca...
Ultima ( acum 2 nopti) ...A fost cea mai groaznica dintre toate ca l am sunat pe prieten plangand ...Pe geam imi intra lumina de afara asa ca camera imi era in semi intuneric...si am vazut cum pur si simplu mi se ridica plapuma si tipam in gand . Apoi ceva s a pues peste mine si efectiv ma zgaltia... imi vine sa plang si acum cand scriu pt ca e oribil
Sper sa fie vorba despre Sleep Paralysis...si nu altceva. Pt ca eu in vraji, buhu huu nu cred...doar in Dumnezeu si atat.
airedemolino
Postat pe 14 Februarie 2010 22:57
Mai bine incerci sa mergi la un medic, ceea ce descrii tu seamana cu o bola, nu stiu cum se cheama exact dar am citit mai demult despre ea, o tulburare a somnului. Simptomele descrise de tine sunt exact aceleasi cu cele descrise si de cei ce sufera de problema asta. Multa bafta
Irina_Pirva
Postat pe 14 Februarie 2010 22:59
nu e nici dracu si nici nu te droghezi. e un sindrom neurologic. si da. orice ai spune stai postata pe spate la un moment dat in timpul somnului. poti sa-i spui parasomnie... halucinatiile sunt cele ce sperie cel mai mult. pentru ca sunt deosebit de reale.... poti sa juri - nu-i asa??? - ca - in cazul tau - te-a atins nu-stiu-cine pe mana.... ei bine, aceasta disfunctie a somnului trebuie pusa in stansa legatura cu stress-ul cotidian la care esti supusa, sau - fa-ti un control de rutina - cati ani ai??? - pentru un ACV. accident cerebral vascular.Parasomniile sunt intalnite la mai multi membri ai familiei, deci exista transmitere genetica. intreaba-ti mai inainte de toate familia, explicandu-le asa cum ai explicat pe forum ce ai patit. Exista tratament pentru asa ceva dar nu te sfatuiesc sa iei un asa tratament.persoanele care sufera de parasomnie pot simti rusine sau confuzie in legatura cu comportamentul lor din timpul somnului. "Vindecarea" - sa-i spunem asa... sau mai bine zis rarire acestor episoade neplacute - va veni cu timpul, dupa ce vei trece de starea de confuzie pe care o regasesti de fiecare data si cu fiecare 'numar" executat ai sa incepi sa fii din ce in ce mai constienta. trebuie sa te programezi inainte de culcare in fiecare seara, caci nu ai de unde sa stii cand vor mai reapare - nu au un semn care sa le anunte - nu? - ca totul nu e decat un cosmar si ca trebuie sa devii constienta repede. Eu am ajuns in starea aceasta acum, ma trezesc imediat nu intru in acea paralizie neplacuta. Chestia ca m-ar fi atins pe mana cineva am avut-o si eu. Sfat: nu lua tratamentul. "Vindecarea" vine din tine.
kudika086715
Postat pe 15 Februarie 2010 01:14
De la: kudika086715, la data 2010-02-15 01:14:23nu e nici dracu si nici nu te droghezi. e un sindrom neurologic. si da. orice ai spune stai postata pe spate la un moment dat in timpul somnului. poti sa-i spui parasomnie... halucinatiile sunt cele ce sperie cel mai mult. pentru ca sunt deosebit de reale.... poti sa juri - nu-i asa??? - ca - in cazul tau - te-a atins nu-stiu-cine pe mana.... ei bine, aceasta disfunctie a somnului trebuie pusa in stansa legatura cu stress-ul cotidian la care esti supusa, sau - fa-ti un control de rutina - cati ani ai??? - pentru un ACV. accident cerebral vascular.Parasomniile sunt intalnite la mai multi membri ai familiei, deci exista transmitere genetica. intreaba-ti mai inainte de toate familia, explicandu-le asa cum ai explicat pe forum ce ai patit. Exista tratament pentru asa ceva dar nu te sfatuiesc sa iei un asa tratament.persoanele care sufera de parasomnie pot simti rusine sau confuzie in legatura cu comportamentul lor din timpul somnului. "Vindecarea" - sa-i spunem asa... sau mai bine zis rarire acestor episoade neplacute - va veni cu timpul, dupa ce vei trece de starea de confuzie pe care o regasesti de fiecare data si cu fiecare 'numar" executat ai sa incepi sa fii din ce in ce mai constienta. trebuie sa te programezi inainte de culcare in fiecare seara, caci nu ai de unde sa stii cand vor mai reapare - nu au un semn care sa le anunte - nu? - ca totul nu e decat un cosmar si ca trebuie sa devii constienta repede. Eu am ajuns in starea aceasta acum, ma trezesc imediat nu intru in acea paralizie neplacuta. Chestia ca m-ar fi atins pe mana cineva am avut-o si eu. Sfat: nu lua tratamentul. "Vindecarea" vine din tine.





da, are dreptate, si eu am trecut prin asta, si pot sa iti spun sigur ca in mare parte totul vine de la stres,iti vei recapata controlul asupra corpului mai usor daca reusesti sa domini frica si sa iti impui mental sa recapeti controlul asupra corpului, eu am patit si cand am fost treaza nu numai in timpul somnului , treaza e mai groaznic , pur si simplu iti recomand sa elimini factori stresanti din viata ta, pt. ca toata experienta asta neplacuta vine de la stres , ai nevoie de liniste si echilibru, nu trebuie sa iei medicamente, singurul medicament este puterea mintii tale.
leonesse
Postat pe 15 Februarie 2010 08:51
eu nu dar sunt anumie personane care au aces experimente cred k ar trebui sa te duci la un neurolog specialist in medicina somnului...
exilles
Postat pe 15 Februarie 2010 09:21
ce imaginatie bogata au unii si totusi afara ploua si bate vantul
yumy
Postat pe 15 Februarie 2010 09:58
Nu spun sa nu iti faci griji dar nu de genul celor pe care le-am citit. Este posibil ca dinntr-o carenta de vitamina B sau o usoara lipsa de calciu sa faci atacui de panica in timpul somnului. Acestea se manifesta in felul pe care l-ai descris tu , ceea ce poate fi diferit de la o persoana la alta este tipul de ,, halucinatii" pe care l-ai avut. In cazul tau , din felul in care ai raspuns sfaturilor legate de ,, mersul la preoti" ma gandesc ca exista ascuns in subconstient ceva ce te-a marcat ( vreo chestie cu famece, vraji , etc sau poate ai fost la vreo asa-zisa dezlegare de farmece, ori altceva) si mai ales pentru ca respingi asa de vehement ideea ( eu nu zic sa o accepti!) aceasta tara se manifesta in somn in felul in care ai experimentat tu. Inainte de orice eu iti recomand un set de anailze medicale , eventual la sfatul medicului tau si apoi , daca nu considera nacesar un aport de suplimente de vitamina B si de minerale , si daca se mai repeta aceasta stare , poti sa consulti un psiholog care sa iti prescrie o medicatie care combate tulburarile de somn ( si cosmarul este o tulburare de somn!). Exista medicamente extrase din plante , precum sunatoarea sau alte calmante care au o usora actiune sedativa fara sa dea dependenta.
Un alt sfat: incearca seara sa nu consumi nici un fel de substante excitante nervos( cafea , cola , dar si citrice , deoarece vitamina C este un stimulent ) . Si incearca inainte sa adormi sa iti ,, setezi " mintea , spunandu-ti ca nu este decat un vis si ca totul are o explicatie medicala , iar in cazul in care ti se va mai intampla , o sa iti amintesti acest lucru in timpul visului.
simoione
Postat pe 15 Februarie 2010 10:53
De la: Amariage, la data 2010-02-14 22:44:06
De la: freakbabe, la data 2010-02-08 15:30:20...una din doua:..te droghezi.....ori te viziteaza dracii....mergi la un preot si te spovedeste, acum te-a atins cineva de mn, poate in curand o sa te ia de mana si o sa te arunce peste geam

Prostie mai mare nici nu puteai spune...
Daca ti se intampla si tie poate nu mai faci misto...
Habar nu ai ce oribil e...

mai poate ca stie cum e pt ca si ea a avut cosmaruri, da voi prea le dramatizati aici. bai sunt doar COSMARURI, nu exista alte bazaconii...
Shhh
Postat pe 15 Februarie 2010 10:58
Am citit cam toate explicatiile postate. Eu am trait astfel de experiente ani de zile si am analizat foarte atent cand si de ce au aparut. Atunci cand am inceput sa traiesc in vis astfel de experiente era perioada in care imi puneam primele intrebari serioase legate de credinta si religie, era perioada in care am experimentat si studiat mult doctrine, religii, adevaruri. Cu cat insistam mai mult sa gasesc adevarul despre Dumnezeu cu atat experientele erau mai devastatoare.
Intr-adevar asa cum am citit spus de mai multi, pana nu vei constientiza motivul si nu vei invata sa contolezi aceste episoade, nu vei avea un somn linistit. Desi multi care au comentat au ras de rugaciune si inchinat pot spune din proprie experienta ca nu este o gluma si chiar are efect. Este demonstrat ca atunci cand exista credinta se pot invinge multe obstacole - eu prin credinta ( nu biserica, preot, etc) am reusit sa depasesc multe obstacole in viata, iar acesta a fost doar unul dintre ele. In momentele acelea de groaza si paralizie singurul lucru care ma scotea efectiv din cosmar era momentul in care reuseam sa-mi fac cruce cu limba in gura ( era singura miscare pe care o puteam face). Reactiile de groaza sunt reale - mama mea obisnuia sa doarma cu mine si croseta pana tarziu. Imi amintesc ca intr-o noapte m-a trezit deoarece mi se transmormase fata - eram foarte palida, mi se formasera cearcane foarte evidente sub ochi si expresia fatei era terifiata de groaza. Eu am scapat (sunt foarte rare) si am invatat sa le controlez.
Fiica mea are sapte ani si are aceleasi episoade - ea inca nu si le poate controla, dorm cu ea si incerc sa le controlez eu.Am incercat numeroase metode:sfestanie, descantec la biserica,impartasanie - nimic nu a avut efect - inafara de propria rugaciune. Tu singura poti stapani totul, chiar daca iti este frica trebuie sa stii ca daca reusesti sa te inchini totul se va risipi.
Musett
Postat pe 15 Februarie 2010 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde sunt afisati castigatorii ? 2 De la: OanaTrifu 31 Octombrie 2008 14:33
Cadouri de Craciun 2 De la: Full_Metal_Jacket 23 Decembrie 2009 12:20
Plante pt o terasa deshisa - sugestii 2 De la: Full_Metal_Jacket 7 Mai 2010 00:16
hei, esti credincios? 9 De la: blue07scorpion 7 August 2009 16:13
Realizam lucrari de licenta, proiecte, referate, recenzii, comentarii 1 De la: LucrareaTa 25 Februarie 2009 22:07