Setari Cookie-uri

Patru motive pentru care ne ingrasam

si de unde ne putem procura acest tratament?
ai consultat vreun medic in ceea ce priveste efectele sale pe twermen lung?
am vazut nr tau de tel dar voiam daca poti sa dai mai multe detalii si dupa aceea sa luam legatura la telefon, multumesc
lorelay21
Postat pe 12 August 2008 15:03
buna!cine poate sa-mi recomande si mie un produs natural care sa-mi taie foamea(tot timpul mi-e foame)si am nu mai mult decat 30 kg in plus va multumesc anticipat pentru ajutor.
kudika185802
Postat pe 16 August 2008 11:33
dn cate stiu eu cromul este cel care iti taie pofta de mancare(in special de a maca dulciuri). eu beau aqm ceai favisvelt si sa stii ca mie imi taie pofta de mancare. eu intr-un timp am luat si ceai antiadipos(o cutie verde cu un chinez pe ea) dar....te strica la stomac si nu e bine pentru organismul tau.
ceaiul verde este de asemenea f bun. este antiadipos si diuretic
bushu_bushu2006
Postat pe 16 August 2008 17:00
s-a gandit cineva si la post?Nu cred ca ne ingrasam cu mere,sa fim serioase,tineti macar o sapt la 3 luni post,sa vedeti ce vi se micsoreaza stomacelul.
lili99ana
Postat pe 19 August 2008 08:32
Stiu ca subiectul discutiei este despre cum sa nu te ingrasi...dar eu as vrea sa ma ingras.Am luat dupa nastere in greutate destul de mult.Dupa ce copilul a implinit 2 ani si am inceput serviciul,am inceput sa slabesc.si uite asa am slabit intr-un an de zile cam 20 kg.Mentionez ca am 1.70 si 50kg.Mi se pare totusi ca sunt prea slaba,pentru ca greutatea mea a oscilat mereu intre 55-60 kg.Stie cineva un regim sanatos de ingrasare?
cmonikdulcik
Postat pe 19 August 2008 19:59
draga Madalina, sa stii ca ceea ce ti se intampla tie este absolut normal! Ai un organism sanatos care reactioneaza asa cum trebuie. Cele care mananca ciocolate si alte chestii "apetisante" si nu se ingrasa, sa stii tu de la mine ca au o anomalie (fie ca este ceva legat de o hipoabsorbtie intestinala,de un tranzit accelerat, sau de o hipersecretie de hormoni tiroidieni). Nu spun ca asta e avantajul lor, de data asta, putand sa se "infrupte" cam cum doresc, dar (daca asta te consoleaza cu ceva....) la ELE se raporteaza anormalitatea! Esti inca foarte tanara, o sa inveti sa-ti cunosti singura propriul corp si propriul metabolism in cativa ani si vei reusi poate sa arati asa cum iti doresti (slaba!!!!),dar sa stii ca pentru asta trebuie sa renunti de bunavoie si nesilita la ciocolata (ma refer la excese!!!)sa "cantaresti" in permanenta ceea ce mananci si sa stii cate calorii iti trebuiesc pentru a-ti mentine greutatea, dar mai ales sanantatea!!!! O sa inveti sa-ti educi foamea si ...poftele, caci aste e cel mai important lucru, crede-ma! Tine putin regim acum, inainte de nunta ta ca sa te simti fericita in propria piele (evitand (asa cum stii, cred!!) painea si produsele de patiserie, pizza, dulciurile si fructele in exces, grasimile), iar apoi, poate ne vom mai "intalni" caci mi-ar placea sa-ti spun multe din secretele nutritiei si dietoterapiei. Cu bine, Mirela!
bio2002
Postat pe 21 August 2008 18:45
Numai o vointa de fier poate invinge obezitatea. Nu trebiue sa dam vina pe stress, varstattenopauza), oboseala, nesomn, etc. ci trebuie sa recunoastem ca mancam in prostie orice si in cantitati mari, oricind. Abtinerea de la mancare in exces e sfanta Sa nu ne infometam dar nici sa consumam alimente in prostie
dumitradoroteea
Postat pe 22 August 2008 19:52
ai pus punctul pe I intradevar nimic nu poate disculpa lipsa noastra (a celor GRASE)de vointa mai bine zis de putere de a ne abtine de la a manca ce si cat ne place.In ceia ce ma priveste asta e adevarul.Imi propun saptamana asta gata imi micsorez portia ,opresc dulciurile etc dar imi dau seama ca nu am reusit.Si observ ca masa de seara aceia se depune doarece organismul noaptea este in repauz si toate cvaloriile ce le ingeram neavand activitate prin care sa se consume s-au depus.
kudika185802
Postat pe 23 August 2008 11:29
beti si voi dimineata cate o cafea nu prea tare, mai beti cate un ceai de menta seara( deoarece calmeaza) , dimineata tot ceai din amestec de plante, mancati paine graham sau neagra, cereale( nu prea multe), fructe nu exagerat, legume , lapte slab(1,5 grasime), mai beti cate-o limonada , suc de mere verzi, carne alba slaba , cate-o salata de ton, salata cu branza feta, sau tot salata cu sunca...cate-o supa / ciorba buna...si n-aveti cum sa va-ngrasati daca aveti si un ritm de viata mai alert,adik nu va uitati toata ziua la OTV:D, decat daca exista niste probleme de alta natura. Pana la urma nici nu trebuie sa va stresati aiurea, sunt oameni carora le e de fel sa fie mai plinuti, altii mai slabi, e aiurea sa vrei sa fii ceea ce nu ti se potriveste, e aiurea sa-ti doresti sa areti precum...kate moss, daca tu de la natura ai alt format...oricum si barbatii sunt la fel...intotdeauna vor exista unii carora sa le placa femeile slabe, altora femeile mai plinute, nu stiu de ce toata vor sa fie slabe.
lara007_healthy
Postat pe 26 August 2008 19:55
Eu cred caci daca esti multumit de viata ta, ai un metabolism perfect care te ajuta sa-ti mentii sanatatea fizica si psihica in parametrii normali.Insa cand apar frustrarile,neimplinirile,sau alte probleme pe care nu le stim intotdeauna gestiona fac sa apara dezechilibre de tot felul.Am observat caci oamenii fericiti sunt si cei mai frumosi.Eu una am "jucat ping-pong"cu kg-le in functie de sentimentele avute vis-a-vis de viata mea.In copilarie si adolescenta sub greutate normala,cu trecerea anilor am acumulat frustrari si binenteles kg.Acum 2 ani am slabit 15 kg in 3 luni fara sa vreau.Trupeste aratam ca la 20 de ani .Serviciul stresant si prost platit m-a facut manechina si depresiva totodata.Acum nu mai lucrez am grija de fetita mea care v-a merge la scoala si am pus la loc cele 15 kg...Ciudat e faptul caci constientizez starile oscilante pe care le am si cele vreo 8 kg care-mi prisosesc, pt prima data nu ma deranjeaza. Am 38 de ani si cea mai buna reteta de slabit sau ingrasat pe care v-o pot da este urmatorul sfat:Inventariati-va singuri si alegeti doar partile pozitive pe care le aveti, celelalte se pot schimba.As mai avea multe de zis dar nu vreau sa plictisesc cu teoria...Va doresc sa incepeti sa va apreciati mai mult si oricat de grase (slabe) v-ati simti nu disperati cu pasi marunti se poate realiza orice!
Ana_happy
Postat pe 27 August 2008 12:22
salut! incercati sa mancati pana la ora 12 doar fructe (salata de fructe, sucuri naturale, etc), iar dupa 12 mancati normal, insa sa nu amestecati carbohidratii cu lactatele si alte kestii, pana la ora 20, dupa nuhhh...incercati k sigur functioneaza!
Mari_O
Postat pe 27 August 2008 15:14
salutari voua...am 39 ani la sf anului ,am 80 kg si vreau neaparat sa dau jos macar 10 kg ...am inceput prin a nu manca seara eventual un fruct daca chiar nu mai pot de foame (dar sa intelegeti ca m-am pregatit pshihic multa vreme inainte deoarece mancam oricand orice )asa ...dimineata mananc iaurturi de fructe cu fulgi , paine tre sa ma gandesc la sf zilei daca am mancat si ce-i mai important merg pe bicicleta madicinala nu chiar in fiecare zi ,,,cam 15 min.sau 25 cand cum ...astea fiind spuse.....oooo am uitat n-am mai mancat dulciuri.....va intreb pe voi....o sa reusesc sa dau jos 10 kg pana vara viitoare?
gyongyi_ele
Postat pe 27 August 2008 22:44
multumesc mirela, mi-ar face placere sa aflu mai multe, nu vreau sa fiu slaba
vreau doar sa fiu mai subtirica, eu acum imi place cum arat
chiar ma admir in fata oglinzi cd ma dau cu crema pe corp dupa dus, dar problema e alta, am forme frumoase, dar sunt preaa rotunde
si ma simt greoaie cd merg mai mult , cd urc scarile, etc
eu acum am 1.68 inaltime si 65 kg, dupa mine
5 kg ar trebui sa dau jos pentru a ma simti mai bine, ne auzim
lorelay21
Postat pe 28 August 2008 12:07
Gyon...binenteles ca ai sa reusesti sa slabesti 10 kg si nu pina vara viitoare ci pina la Craciun.
Eu am slabit 10 kg in 6 luni (anul trecut) si de atunci ma mentin asa.(am 43 de ani 170 cm si 65 de kg)
In primul rind am renuntat la - piine (adica poate maninc o felie de piine pe saptamina)
- biscuiti, prajituri si alte dulcegarii .acum cind VREAU ceva dulce iau o lingurita cu miere, sau doua
-si merg pe jos foarte alert 15 min in fiecare dimineata
Am reinceput insa sa beau lapte batut (am facut o pauza de citiva ani fara nici un motiv).Adica imi iau lapte de la magazin si-mi fac eu in casa laptele batut.Beau cel putin 2 cani de lapte batut in fiecare zi (de ce le mai multe ori 3)Asta m-a ajutat foarte mult sa-mi creasca diureza si prin urmare fac eu pipi cam des dar nu mai retin lichidele.
Daca sfatul meu te va ajuta spune-mi si mie.
Succes!
gabriella_adri
Postat pe 29 August 2008 18:23
Nu pot sa cred,aceeasi varsta si inaltime si exact alea 10 kg ai reusit sa le dai jos.Te invidiez,nu am atata vointa,tot aman momentul,si imi este si frica sa nu pun dupa aia mai mult decat am acum.Nu vreau sa mai adaug ceva ca o iau razna!!
babalica
Postat pe 29 August 2008 22:39
bio2002, iete na ca eu tocmai am baut o cana mare de lapte si am mancat alaturi vreo 3 felii mari de paine integrala cu Finetti si ma simt foarte bine, si peste cateva ore probabil ca voi manca si o piersica si niste jeleuri , iar apoi o supa de salata si niste ghiveci , apoi iar o piersica , iar spre seara cine stie...o salata de ton ...a si sa nu uitam de o cafea de dimineata , usoara indulcita cu miere pt ca sunt in sesiune...si cu toate acestea nu ma-ngras, dar cu siguranta eu prezint o anomalie si nu cele care se-ngrasa de la un mar! ...sa-ti mentionez ca nu am absolut nimik cu tiroida- am mers si m-am analizat -pt curiosi! nu am nimik cu absorbtia, nu am lipsa de nimic -defapt mai racesc si eu din cand in cand si atunci ma simt mai rau.
Hai ca m-ai cam enervat cand ai spus ca ele slabele au o anomalie, poate ca vreo anomalie din capul tau pt ca rezultatele medicale ma arata f. bine. Haideti nu va mai legati de manechine, fotomodele ptca ati dori sa aratati ca si ele, la fel ca si sportivii tin si ele niste diete , dar va asigur ca bogate in fibre si proteine, de aceea multe dintre ele au mushii bine definiti tonifiati -doar nu credeti ca niste anorexice, ar arata precum gissele bunchen, naomi cambell smd....In ceea ce priveste nutritia, marea problema este obezitatea care pe urma are ca si cauza anorexia si bulimia....fetele acelea fotomodele -marea majoritate sunt asa de la mama natura, va spun pt ca si eu sunt slaba de cand ma stiu si le inteleg...e aiurea...doar pt ca arati foarte bine si esti intr-o stare buna, sa zica niste complexati ca tu cu siguranta te chinui sa arati asa..de ce nu va acceptati situatia ...e ca si acel talent nativ de a canta , ori il ai ori nu-l ai...cine nu-l are ar trebui sa spuna despre cei talentati ca prezinta o anomalie?....haideti sa fim seriosi! Daca vezi ca te ingrasi foarte usor, mergi la medic sa vezi ce ai-eu am fost desi eram convinsa ca n-am nimic, iar daca ai un metabolism mai lent , mai somnoros asa, te adaptezi, ce-i asa de greu, nu trebuie sa faci din asta o problema existentiala. na hai pa, ma duc sa-mi fac cafeaua!:D
lara007_healthy
Postat pe 30 August 2008 10:16
mica......mersi ca mi-ai raspuns...chestia cu laptele batut cred ca e buna o sa ma apuc si eu pt ca mi-e sete mereu...pe urma fac pe bicicleta am ajuns deja la 25 min ....oameni buni e greu la inceput de-ti vine sa vomiti de dureri dar cu timpul devine obisnuinta....cred ca am dat deja 1 kg jos....waw incep sa ma bucur incet dar sigur....aaa si inca ceva ....nu prea mai simt nevoia sa mananc ca si inainte...mersi de atentie si o sa te tin la curent
gyongyi_ele
Postat pe 30 August 2008 19:33
E ff buna limonadacu putin zahar ,sau chiar deloc!sa beti cam 1 l/zi.
Si mai conteaza ff mult sa te gandesti bine ce faci,de ce mananci si cat iti trebuie de fapt!!!

Postat pe 1 Septembrie 2008 13:08
Pentru cmonikdulcik: regimul cel mai sanatos de ingrasare trebuie sa inceapa cu o analiza in extenso a cauzelor slabirii excesive: simpla malabsorbtie are peste 100 de cauze posibile, ca sa nu mai vorbim de cauze mai sofisticate de tipul stresului ambiental sau mentalo-emotional. Poate un diagnostic integrativ te poate ajuta sa identifici "segmentul" care nu functioneaza bine.
dusa
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:35
retetele de slabit difera de la o varsta la alta,una e sa incerci sa slabesti cand ai o varsta intre 20 si 30 de ani alta e sa incerci sa slabesti cand ai trecut de 40 ........
xxlanita
Postat pe 5 Septembrie 2008 22:34
Mult mai important decat varsta in reglarea greutatii este TIPUL METABOLIC al fiecaruia. In SUA, tara cu peste 50%obezi, unde banii se dau pe rezultate nu pe vorbe, s-a trecut la dieta bazata pe tipul metabolic de ceva vreme.
dusa
Postat pe 6 Septembrie 2008 15:09
si ce vrei sa zici...xxalita....daca am trecut de 40 ani ...salut slabit? ramai pe veci asa cum esti? eu n-as crede asta....problema e ca poate ai de facut un efort mai mare
gyongyi_ele
Postat pe 6 Septembrie 2008 21:38
gyongyichende te-ai uitat la profilul xxlanitei? poate ca o zice din experienta...asa ca nu ai de ce sa te superi
bushu_bushu2006
Postat pe 16 Septembrie 2008 16:59
Gyon, nu dispera.Fiecare are metabolismul lui.Poti sa ai si 20 de ani si sa slabesti greu.Gindeste-te cit de mult ai vrea tu sa ai 10 kg. mai putin .Ce trebuie sa faci pentru asta?Sa-ti schimbi modul de a minca (sa fie total diferit de ceea ce corpul tau e obisnuit sa primeasca) si fa putina miscare ca sa ajuti arderile.Totul sta in puterea noastra, si in vointa care o avem.Vrei sa slabesti?Foarte bine, inceteaza sa te lamentezi, sa-ti plingi de mila, sa-ti gasesti scuze de doi bani si fa ceva!
Eu stiu sigur ca pina la Craciun vei avea 10 kg. in minus si abia astept mesajul tau in care imi confirmi asta.
Fii optimista si concentreaza-te la ce ai de facut.
gabriella_adri
Postat pe 17 Septembrie 2008 04:28
am dat impresia ca ma plang ? imi pare rau ...eu aici doar vroiam sa vad niste pareri de-ale vosstre ...oricum mi-am dat seama ca slabitul incepe din cap intai....multumesc pt parerile fiecaruia
gyongyi_ele
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:42
Din pacate nu pentru toata lumea slabitul incepe de la cap. Sunt persoane care se nasc cu un nivel crescut al hormonului numit leptina si nu vor reusi sa slabeasca decat cu diete pt. controlul acestui hormon. Recomand celor de care kilogramele se tin scai sa-si testeze nivelul acestui hormon.
dusa
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:49
cine poate sa-mi recomande o dieta pentru salbit tinand cont ca am diabet insulino-dependent,si decand am inceput tratamentul cu insulina(acum 2 ani)am pus pe mine 14 kg!!!!! helllllllllllllp
ankalina
Postat pe 17 Septembrie 2008 16:19
De la: missa22, la data 2008-07-21 20:03:46Nu stiti cat va invidiez! Eu fac parte din categoria celor care pot manca orice, oricand si oricat...nu pun un gram pe mine.
Ma simt si eu bine intr-un singur loc, si anume, pe plaja (e singurul loc unde sunt si eu invidiata), in rest, imi doresc sa mai pun vreo 3 kg
Astept sugestii!

WELLNESS Ai auzit de asta? Contacteaza-ma pe messenger si iti dau solutia.
i_love_lexa
Postat pe 18 Septembrie 2008 03:21
Eu am inceput un program de sanatate. In functie de ce fel de rezultate vrei se personalizeaza si slabesti, te ingrasi, te mentii sau iti rezolvi alte probleme de sanatate. Totul e sa stii ce sa mananci si cand si cum sa completezi alimetatia cu antioxidantii si proteinele sanatoase pe care nu le mai obtinem din alimentele de pe piata actuala. Pentru amanunte va astept pe messenger.
i_love_lexa
Postat pe 18 Septembrie 2008 03:28
lumyy
Postat pe 7 Octombrie 2008 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spanacul, "matura" sistemului digestiv. 3 De la: enemgabriel 16 Iunie 2009 13:04
despre purine 2 De la: tarot 12 Noiembrie 2009 04:58
cura cu pufuletsi 28 De la: ciufixx 2 Mai 2012 16:19
spirulina 69 De la: concursKudika 3 Iunie 2015 18:52
De ce plangem asa de des! 55 De la: poateveiafla 27 Aprilie 2010 10:13