Setari Cookie-uri

avort

Asta nu este decat un individ frustrat, si atat! Nu vezi ca o tine pe a lui, fara sa prezinte nici un argument logic, argumentele lui sunt jignirile care oricum nu ating pe nimeni! Si altii sunt impotriva avortului (eu personal, nu sunt contra chiar daca nu am facut), dar isi exprima parerea civilizat fara sa arunce toate aberatiile! Oricum fiecare face tot cum considera!
darksukkubus69
Postat pe 22 Martie 2009 11:47
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-22 11:47:08Asta nu este decat un individ frustrat, si atat! Nu vezi ca o tine pe a lui, fara sa prezinte nici un argument logic, argumentele lui sunt jignirile care oricum nu ating pe nimeni! Si altii sunt impotriva avortului (eu personal, nu sunt contra chiar daca nu am facut), dar isi exprima parerea civilizat fara sa arunce toate aberatiile! Oricum fiecare face tot cum considera!
atata timp cat o sa ii raspunzi la mesaje mereu o sa aiba replici de acest gen la adresa ta,pupici
kudika056552
Postat pe 22 Martie 2009 15:17
Pai n-are decat sa aiba...altceva nu are...
darksukkubus69
Postat pe 22 Martie 2009 17:33
Buna Valy!Ignoral asa cum l-am ignorat si eu.Nu merita.E...... inlocuieste tu punctuletele.Sanatate
51160
Postat pe 22 Martie 2009 17:35
corect!ignoranta e cea mai buna metoda cu astfel de oameni...si pe mine m-a jignit fara rost!atat pot face unii oameni!si vb despre valorile umane....
Dyana_24
Postat pe 23 Martie 2009 08:31
ignorarea este ultimul refugiu al persoanelor kr nu mai stiu (sau nu mai au) ce replica sa dea cuiva....
kudika036116
Postat pe 23 Martie 2009 21:22
Lupul-schimba parul da'naravul ba asa e esti tu mai masculule,n-ai rezolvat nimic schimbindu-ti nikul atita timp cit vocabularul e acelasi ,da animalule eram intr-adevar saraca cine dracu crezi tu ca ma primea pe mine la servici insarcinata???poate daca te puneau pe tine director iar copilul meu nu se hranea cu aer nici cu expresia iti mai face mama un fratior sau o surioara,daca pe tine te-a hranit cu iluzii ma bucur,asta e cretinule legatura dintre divort si avort,stiu ca mi-am consumat energia degeaba ca tu n-ai cum sa intelegi asta, ca unde nu e nici Dzeu nu cere da'nici dracu nu ia si uite asa trebuie sa suportam jivine ca tine
justforme
Postat pe 24 Martie 2009 00:59
Imi pare rau sa te contrazic,ignorare mai inseamna,sa nu raspunzi la jigniri,altfel ce am face?ne-am certa intruna,mai inseamna ca cele spuse de cel pe care il ignori,nu reprezinta nimic care sa te intereseze sau pur si simplu coonsideri ca este inutil sa vb cu cineva care,nu argumenteaza cele spuse ci doar jigneste.Consider ca,nu este moral si nici etic sa iti impui parerile prin orce metode,sfarsesti prin a-ti castiga antipatia si dezaprobare celor din jur dar,mai ales de a ramane singur. Imi cer scuze,sper ca nu te supar.
51160
Postat pe 24 Martie 2009 08:04
De la: hunny_honey, la data 2009-03-24 00:59:40Lupul-schimba parul da'naravul ba asa e esti tu mai masculule,n-ai rezolvat nimic schimbindu-ti nikul atita timp cit vocabularul e acelasi ,da animalule eram intr-adevar saraca cine dracu crezi tu ca ma primea pe mine la servici insarcinata???poate daca te puneau pe tine director iar copilul meu nu se hranea cu aer nici cu expresia iti mai face mama un fratior sau o surioara,daca pe tine te-a hranit cu iluzii ma bucur,asta e cretinule legatura dintre divort si avort,stiu ca mi-am consumat energia degeaba ca tu n-ai cum sa intelegi asta, ca unde nu e nici Dzeu nu cere da'nici dracu nu ia si uite asa trebuie sa suportam jivine ca tine



Nu e mai simplu daca inainte sa faci sex, sa nu te gandesti numai la propria persoana, ci si la consecintele acestui act? Daca crezi ca nu iti poti permite un copil, renunti la sex, pur si simplu, pentru ca orice metoda contraceptiva poata da gresi. Un copi nu apare asa din nimic,iar cazurile de avorturi in urma unui viol reprezinta un procent mic. Majoritatea covarsitoare a avorturilor se face pentru ca placerea este pe primul loc. Pe topicurile despre sex toti posteaza si isi dau cu parerea, iar daca cineva vorbeste despre moralitate si abstinenta i se rade in nas. Iar aici nu ai voie sa sa scrii nimic anti-avort ca deja zic toti ca "ii judeci".
pavone
Postat pe 24 Martie 2009 08:23
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-22 17:33:28Pai n-are decat sa aiba...altceva nu are...


Tu ii spuneai unei fete de 17 ani ca e bine ca si-a inceput viata sexuala. Si cu mandrie te mai dadeai ca exemplu pe un alt topic despre cat de bine a fost sa faci sex de la prima intalnire, iar pe un alt topic batjocoreai un om care da niste sfaturi crestine si aici vii si sustii avortul. Mai spui ca altii "judeca". Lasa-i sa scrie, suficient ati scris voi ridicand imoralitatea la rang de virtute.
pavone
Postat pe 24 Martie 2009 08:40
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-21 11:14:18Dragule, ai dreptate conteaza numai placerea mea, asa este, si putin imi pasa de cei care gandesc ca tine! O femeie care traieste pt placere arata asa ca mine, mare pacat ca nu ma poti vedea!



Halal femeie adevarata.

pavone
Postat pe 24 Martie 2009 09:05
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-02 22:25:42Un singur lucru este foarte clar: problemele complicate au intotdeauna solutii foarte simple, pacat ca noi nu le consideram astfel! Iar solutia unei sarcini nedorite este una singura: AVORTUL! Noi complicam lucrurile dandu-le mai multa importanta decat au de fapt! Un copil nedorit nu trebuie sa se nasca, incurcand astfel viata mamei lui! Un copil este o bucurie numai cand este dorit! O femeie are numai ea singura dreptul asupra propriului corp si a propriei vieti, si, da, are dreptul de a da afara un parazit nedorit! Putin imi pasa ca o sa sara in sus acum unele persoane, dar prea judeca unele persoane pe aici ca si cum ar detine dreptatea absoluta! Da, am privit si eu pozele si filmuletele acelea, ba chiar mi-am luat si un castron cu mancare, ca sa nu ma plictisesc in timpul vizionarii!


Pai parazite esti tu ca intoxici forumul cu aberatiile tale. Nu stiu cum se face, dar cei ce scriu si pe topicuri despre sex si perversiuni, si sunt mare experti in sexologie si curvasareala vin si aici pe topic sa sustina crimele. E o coincidenta? Nu cred.
pavone
Postat pe 24 Martie 2009 09:11
De la: homemarcel, la data 2009-03-20 09:44:00
De la: michelle, la data 2009-03-20 09:13:45Ioana, sa stii ca nu toate anticonceptionalele au efect avortiv. Exista si care impiedica ovulatia si se opresc aici. Si sunt intr-adevar daunatoare corpului, dar permite-mi sa ma dau drept exemplu: am suferit toata viata de dereglari hormonale care mi-au dat tot felul de complicatii. Cativa ani am refuzat sa iau (la sfatul medicului) anticonceptionale, insa dupa cel de-al treilea chist aparut plus alta complicatie grava datorata unui medic care mi-a confundat diagnosticul cu altceva, m-am vazut nevoita intr-un final sa le iau, desi fusesem impotriva. De atunci totul se mentine pe o linie de plutire, nu a mai aparut nici o problema, dar le-am si luat cu cap, in sensul ca am facut pauzele necesare la timp, dupa cum e scris pe prospect si dupa cum m-a sfatuit doctorita mea.

Fara tratamentul asta, riscam printre altele sa ajung la infertilitate. Iar eu imi doresc sa devin mamica mai devreme sau mai tarziu!




... dragelor ... CORPUL OMENESC SE NASTE PERFECT ... este incredibil cu ce uzina perfecta(si aproape necunoscuta stiintelor noastre) va deplasati zilnic ... foarte rar(mult mai des in ultima perioada) bagajul genetic este PERTURBAT sau PARAZITAT de forme ne-adaptate de viata ...
... dereglarile hormonale VI LE PROVOCATI SINGURE (sau v-au fost predate de parinti care si-au batut joc de corpul lor) ... ginditi-va bine, NIMIC NU ESTE INTIMPLATOR ... alimentatia, stresul prostesc, griji inutile, rautatea pot duce la dezechilibre importante ... pe care doctorii vi le ''regleaza'' cu alti hormoni ... anticonceptionalele ... care la rindul lor VOR AFECTA COPII VOSTRI ... le vor creea alte probleme pe care nici nu le imaginati acum ...
... ginditi-va putin ... cum reuseau femeile de pina la voi sa nasca si sa creasca 10-15 copii din care PROVENITI SI VOI ... cum reuseau asta fara hormoni, medicamente, doctori, analize ? ... acum sinteti FORTATE sa va nenorociti, urmati toate ''sfaturile'', voi insiva refuzati sa GINDITI, in final veti produce copii care vor fi INCAPABILI SA SUPRAVIETUIASCA in lumea reala .. prea bolnavi si prea dependenti de medicamente ca sa poata fi supravietui in alt mediu ... acum voi le semnati condamnarea la moarte ... totul din perversa dorinta de a trai ca in telenovele ... nu mai vedeti din viata decit ''succesele'' materiale imediate ... traiti pentru ele si pentru ''suprema'' ''calitate'' umana (???!!!) ... SEX ...SEX ...SEX ... ati denaturat ideea de cuplu, de familie, de viitor, de urmasi ... traiti singuri, egoisti si cinici ... iar copii vostri nu au alte sanse decit sa traiasca si mai rau decit voi ...
... ce simplist se poate gindi ... simpla mentinere a ciclului in limitele de timp este considerat un succes ... :-)))) ... ce darima el in spate, si cum se va manifesta asupra copilului nu mai vrea nimeni sa stie ... se descurca el ... :-)))))




Cred ca nu ai citti prea atent. Prin problemele avute riscam sa ajung la infertilitate daca le lasam netratate. In rest, tot discursul tau despre materialism si familii denaturate nu valoreaza nici cat o ceapa degerata, pentru ca l-ai scris fara sa mai ai idee cui si de ce raspunzi. Scrii compulisv, doar ca sa iti descarci nervii si ce-ai pe suflet?


Auzi la tine, dereglarile le-am "invatat" de la parinti :))) Ei bine nu am invatat nimic de genul asta de la parintii mei. Iar corpul meu nu este deloc perfect in sensul in care spui tu. Nu m-am nascut sanatoasa iar primii ani din viata mea au fost un chin, nu pentru mine ca pentru parintii mei. Nu ma plang, doar iti pun in vedere sa nu mai faci astfel de afirmatii pentru ca nu se stie niciodata cui se nimereste sa-i spui ca s-a nascut cu un corp perfect sanatos. Eram prin clasa a 9-a cand au inceput problemele mele hormonale, si cativa ani buni le-am indurat cu stoicism, printre care si durerile insuportabile pe care le aveam luna de luna. Doctorita mea ginecoloaga mi-a spus ca la mine nasterea va fi floare la ureche pe langa durerile pe care le-am suportat atatia ani de zile. Si totusi nu asta m-a facut sa ma intorc la pastile, ci amenintarea ca voi face chist dupa chist si intr-un final voi ajunge la bisturiu.


Sunt foarte revoltata ca majoritatea celor care predica motivele pentru care avortul ar trebui evitat, sunt in marea lor majoritate oameni irationali. De asta nu va asculta nimeni, din cauza modului in care o spuneti!!! Cateodata mi se pare ca nici nu va pasa daca aveti argumente convingatoare, aveti doar o placere imensa sa judecati, pentru ca asa va simtiti superiori. Cine are ochi, sa vada
michelle_healthy
Postat pe 24 Martie 2009 12:46
Pavone draga, tocmai ai devenit cel mai mare fan al meu! Da, sunt foarte mandra de mine si de faptul ca fac doar ceea ce imi doresc si nu ma incurc cu parerile nimanui! Ce te roade pe tine ca eu am facut sex la prima intalnire?! Se pare ca eu pot s-o fac si am avut si cu cine! Iar acela a vazut ce are langa el si nu m-a mai lasat sa plec! Dar probabil ca tu n-ai cum sa intelegi astfel de lucruri.... ca n-oi fi avand cu cine! Si nu sustin avortul ca metoda contraceptiva, ci consider ca dreptul unei femei de a decide este cel mai important!
darksukkubus69
Postat pe 24 Martie 2009 17:43
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-24 17:43:13Pavone draga, tocmai ai devenit cel mai mare fan al meu! Da, sunt foarte mandra de mine si de faptul ca fac doar ceea ce imi doresc si nu ma incurc cu parerile nimanui! Ce te roade pe tine ca eu am facut sex la prima intalnire?! Se pare ca eu pot s-o fac si am avut si cu cine! Iar acela a vazut ce are langa el si nu m-a mai lasat sa plec! Dar probabil ca tu n-ai cum sa intelegi astfel de lucruri.... ca n-oi fi avand cu cine! Si nu sustin avortul ca metoda contraceptiva, ci consider ca dreptul unei femei de a decide este cel mai important!


Fan????? Vai de capul tau, mi-ar fi rusine cu o asfel de femeie. Nu ai nimic pe interior. Si te contrazici singura, ori esti de acord cu avortul, ori nu esti. Da, femeia are dreptul sa aleaga, daca sa faca sex sau nu.
pavone
Postat pe 24 Martie 2009 19:35
De la: pavone, la data 2009-03-24 08:40:19
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-22 17:33:28Pai n-are decat sa aiba...altceva nu are...


Tu ii spuneai unei fete de 17 ani ca e bine ca si-a inceput viata sexuala. Si cu mandrie te mai dadeai ca exemplu pe un alt topic despre cat de bine a fost sa faci sex de la prima intalnire, iar pe un alt topic batjocoreai un om care da niste sfaturi crestine si aici vii si sustii avortul. Mai spui ca altii "judeca". Lasa-i sa scrie, suficient ati scris voi ridicand imoralitatea la rang de virtute.

daca citesti din 2 in 5 e problema ta sint de acor cu tine ca placerea e pe primul loc n-am auzit pe nimeni sa spuna ca nu-i place procesul de fabricatie mai grav e ca nu tuturor le face placere si urmarea acelei placeri
nu inteleg de ce mi-ai scris mie despre postarile pe topicurile despre sex,iar de la a spune ca esti anti avort si ati exprima parerea destre asta pina la a judeca si jigni persoanele care la rindul lor si-au spus parerea despre avort nu crezi ca e cale ffffffffffff lunga????iti respect parerea anti si nu sint in masura sa te judec de ce gindesti asa,dar nici tu si nimeni altcineva nu e in masura sa ma judece pt alegerile facute in viata,si pe deasupra sa mai faca si uz de acele epitete
justforme
Postat pe 24 Martie 2009 23:17

pentru hunny_honey

Chestia cu judecatul si jignitul mi se pare o ipocrizie. Sa se simte jignit cine vrea. Poate sunt si alti oameni care se simt jignit de postarile voastre. Nu v-ati gandit niciodata ca uneori cuvintele mieroase si frumoase pot face mai mult rau dacat niste cuvinte mai dure? Tocmai prin aceste postari se face propaganda la o viata desfranta si se induce ideea ca avortul e ceva firesc, nu este o crima, si ca pe locul I este PLACEREA. Pai daca nu ar fi placerea asta, nici nu s-ar mai naste copii, ar disparea rasa umana de pe fata pamantului. Si placerea asta are rostul ei, totul a fost creeat cu un scop, intr-o armonie anume. Atunci cand incerci sa strici aceasta armonie, apar dezechilibrele acestea. Daca vrei placere, mi se pare normal sa iti asumi responsabilitatea si sa fii constient si de consecinte. Asta e primul lucru pe care trebuie sa il explicam copiilor nostri. As prefera ca copilul meu sa citeasca mesajele lui Homemarcel care spun lucrurilor pe nume, decat mesajele voastre mieroase si ipocrite.
pavone
Postat pe 25 Martie 2009 12:19
Da, o femeie poate sa aleaga sa nu faca sex, sau sa-l faca...... de PLACERE!(asa ca mine, de exmplu) Sa inteleg de la tine ca un barbat are dreptul sa faca sex de placere, iar o femeie nu.....ce parere gresita ai, mai omule! Iar pe interior am foaaaarte multe.....pt cine merita!
darksukkubus69
Postat pe 25 Martie 2009 20:17
De la: pavone, la data 2009-03-25 12:19:03
pentru hunny_honey

Chestia cu judecatul si jignitul mi se pare o ipocrizie. Sa se simte jignit cine vrea. Poate sunt si alti oameni care se simt jignit de postarile voastre. Nu v-ati gandit niciodata ca uneori cuvintele mieroase si frumoase pot face mai mult rau dacat niste cuvinte mai dure? Tocmai prin aceste postari se face propaganda la o viata desfranta si se induce ideea ca avortul e ceva firesc, nu este o crima, si ca pe locul I este PLACEREA. Pai daca nu ar fi placerea asta, nici nu s-ar mai naste copii, ar disparea rasa umana de pe fata pamantului. Si placerea asta are rostul ei, totul a fost creeat cu un scop, intr-o armonie anume. Atunci cand incerci sa strici aceasta armonie, apar dezechilibrele acestea. Daca vrei placere, mi se pare normal sa iti asumi responsabilitatea si sa fii constient si de consecinte. Asta e primul lucru pe care trebuie sa il explicam copiilor nostri. As prefera ca copilul meu sa citeasca mesajele lui Homemarcel care spun lucrurilor pe nume, decat mesajele voastre mieroase si ipocrite.


kudika036116
Postat pe 25 Martie 2009 21:35
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-25 20:17:58Da, o femeie poate sa aleaga sa nu faca sex, sau sa-l faca...... de PLACERE!(asa ca mine, de exmplu) Sa inteleg de la tine ca un barbat are dreptul sa faca sex de placere, iar o femeie nu.....ce parere gresita ai, mai omule! Iar pe interior am foaaaarte multe.....pt cine merita!


Ai rastalmacit cuvintele mele. Am vorbit despre femei, pentru ca tu ai spus ca femeile au dreptul sa aleaga. Avortul nu trebuie sa fie o alegere. Dreptul de a alege trebuie sa fie doar inainte de a face sex. Sa iti asumi niste responsabilitati, avortul este o crima si nu trebuie sa fie o optiune. Iar barbatii au aceleasi responsabilitati, nu trebuie sa indemne femeia la avort si nici sa dea bir cu fugitii. Aia care fac asta nu sunt barbati, sunt niste pampalai.
pavone
Postat pe 25 Martie 2009 22:22
Pai atunci, nu prin contraceptie evitam o sarcina nedorita?! Nu asta vorbim aici?! Sunt de acord cu tine ca barbatii care nu-si asuma la randul lor responsabilitatea pt ceea ce fac nu pot fi numiti barbati! Numai ca indivizii de acest fel sunt foarte multi, din pacate. Multi barbati considera ca ei au nici o responsabilitate intr-o astfel de situatie si ca femeia ar trebui sa se descurce singura. Asta nu mi se pare normal.
darksukkubus69
Postat pe 25 Martie 2009 23:25
OFFF....sunt atatea metode contraceptive, dar ...supa cate am vazut multi sunt si impotriva acestora, adica a pastilelor anticonceptionale..deci, fetelor, calugariti-va sau faceti copii pe banda rulanta!vedeti ca aveti de ales?
Dyana_24
Postat pe 26 Martie 2009 15:11
De la: Dyana-24, la data 2009-03-26 15:11:28OFFF....sunt atatea metode contraceptive, dar ...supa cate am vazut multi sunt si impotriva acestora, adica a pastilelor anticonceptionale..deci, fetelor, calugariti-va sau faceti copii pe banda rulanta!vedeti ca aveti de ales?


Scuze, era "dupa"....
Dyana_24
Postat pe 26 Martie 2009 15:13
avem in tara un numar mare de avorturi din cauza proastei informari sau chiar lipsa informarii...in rpimul rand cand un baiat si o fata fac sex trebuie sa fi foarte bine informati despre ce se poate intampla dupa...ptr fetele care cred ca pastilele anticoncieptionale ingrasa trebuie sa stie ca nu se iau pastile asa dupa ureche...ci trebuie un control specializat si medicul hotaraste ce anticonceptionale recomanda.in juramantul lui hipocrate un doctor nu are voie sa faca rau...dar legea permite avortul si la o sarcina inaintata daca fatul are malformatii sau sufera de vreun sindrom...nicio femeie sau niciun barbat nu cred ca isi doreste sa chinuiasca astfel un copil...si e si foarte greu de crescut...iar daca are si retard mental....atunci e si mai greu...
fetele care sunt impotriva avortului ar trebui sa se gandeasca la posibilitatea de a nu putea intretine un copil...si ce vor face?vor muri amandoi de foame?...
iar cele care zic ca sunt prea scumpe anticonceptionalele sau prezervativele..mergi la centrul de planning(cred ca exista in fiecare oras)si le primiti gratuit ambele...
protejati-va nu numai de o sarcina nedorita ci si de eventualele BTS-uri
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 15:27
Ioana19..(banuiesc ca ai 19 ani).Zi Doamne fereste si taci din gura! La solutia "avort" nu ajungi numai din "nesimtire"..ca nu ti-ai luat metode de precautie. De altfel in ziua de azi e cam greu sa ramai insarcinata fara sa vrei.. Dar daca dupa ani de tratament pentru a ramane insarcinata, ti se spune ca acel copil in mod sigur va avea probleme grave de sanatate??? Ce hotarare ai lua?? Oare nu e mai degraba o crima sa aduci pe lume un "handicapat"?? Daca tu, sa presupunem, ai suferi de o boala grava..care ti-ar afecta atat fizicul, cat si psihicul, iar mama ta ar fi avut posibilitatea sa te intrebe, ce varianta alegi...ce i-ai raspunde? Ca vrei sa traiesti o viata ca un infern?
Nu..nu am nici o legatura cu un astfel de caz nefericit...dar ma gandeam la cat de sigura esti tu ca nu ti se poate intampla nimic de acest gen..
Numai bine iti doresc!
EmaM
Postat pe 26 Martie 2009 15:56
si eu am incercat sa le spun lucrurile astea....si m-au judecat!
eu sunt de acord cu tine!
Dyana_24
Postat pe 26 Martie 2009 16:14
De la: Dyana-24, la data 2009-03-26 16:14:57si eu am incercat sa le spun lucrurile astea....si m-au judecat!
eu sunt de acord cu tine!


Judecat???? Cata ipocrizie!!!
Voi sunteti cele care judeca. Judecati oamenii handicapati, ii condamnati la moarte ca asa vreti voi. Daca ati putea si ar fi legal, cred ca ati omori toate persoanele care sufera de vreun handicapat, chipurile sa le "usurati" voi suferinta. CINE VA DA DREPTUL ASTA? NIMIC NU ITI DA DREPTUL SA IEI VIATA UNEI FIINTEI UMANE, FIE CA SE AFLA IN PANTEC, FIE IN AFARA LUI. ASA CUM VOUA VI S-A DAT DREPTUL LA VIATA, LASATI-I SI PE ALTII SA TRAIASCA. CU CE SUNTI SUPERIORI FARA DE EI, DOAR CA ATI APUCAT SA VA NASTETI. ATAT.
pavone
Postat pe 26 Martie 2009 17:20
De la: DianaCP, la data 2009-03-26 15:56:51Ioana19..(banuiesc ca ai 19 ani).Zi Doamne fereste si taci din gura! La solutia "avort" nu ajungi numai din "nesimtire"..ca nu ti-ai luat metode de precautie. De altfel in ziua de azi e cam greu sa ramai insarcinata fara sa vrei.. Dar daca dupa ani de tratament pentru a ramane insarcinata, ti se spune ca acel copil in mod sigur va avea probleme grave de sanatate??? Ce hotarare ai lua?? Oare nu e mai degraba o crima sa aduci pe lume un "handicapat"?? Daca tu, sa presupunem, ai suferi de o boala grava..care ti-ar afecta atat fizicul, cat si psihicul, iar mama ta ar fi avut posibilitatea sa te intrebe, ce varianta alegi...ce i-ai raspunde? Ca vrei sa traiesti o viata ca un infern?
Nu..nu am nici o legatura cu un astfel de caz nefericit...dar ma gandeam la cat de sigura esti tu ca nu ti se poate intampla nimic de acest gen..
Numai bine iti doresc!


Cata lipsa de respect fata de viata. Daca toti am gandi asa si am vrea o lume fara imperfectiuni, fara handicapati, ar trebui sa ucidem tot ce nu se incadreaza intr-un anumit standard. Am mai facut cineva asta de-a lungul istoriei. Asa ca mai bine taci tu din gura, sa nu te trezesti maine ca esti si tu ca oamenii aceia de care iti este atat de sila incat ii vrei morti. Tine cont ca un handicap sau o boala poate veni oricand, nu numai cand esti inca in burta mamei.
pavone
Postat pe 26 Martie 2009 17:27
De la: pavone, la data 2009-03-26 17:20:51
De la: Dyana-24, la data 2009-03-26 16:14:57si eu am incercat sa le spun lucrurile astea....si m-au judecat!
eu sunt de acord cu tine!


Judecat???? Cata ipocrizie!!!
Voi sunteti cele care judeca. Judecati oamenii handicapati, ii condamnati la moarte ca asa vreti voi. Daca ati putea si ar fi legal, cred ca ati omori toate persoanele care sufera de vreun handicapat, chipurile sa le "usurati" voi suferinta. CINE VA DA DREPTUL ASTA? NIMIC NU ITI DA DREPTUL SA IEI VIATA UNEI FIINTEI UMANE, FIE CA SE AFLA IN PANTEC, FIE IN AFARA LUI. ASA CUM VOUA VI S-A DAT DREPTUL LA VIATA, LASATI-I SI PE ALTII SA TRAIASCA. CU CE SUNTI SUPERIORI FARA DE EI, DOAR CA ATI APUCAT SA VA NASTETI. ATAT.




da...legea da dreptul mediciilor sa faca intrerupere de sarcina daca fatul are malformatii...mai citeste un pic de mutatii genice si mediteaza asupra situatiei...nu cred ca ti-ai dori ca bebelusii tai sa arate asa si sa sufere atat...informeaza-te
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 17:56
De la: pavone, la data 2009-03-26 17:27:48
De la: DianaCP, la data 2009-03-26 15:56:51Ioana19..(banuiesc ca ai 19 ani).Zi Doamne fereste si taci din gura! La solutia "avort" nu ajungi numai din "nesimtire"..ca nu ti-ai luat metode de precautie. De altfel in ziua de azi e cam greu sa ramai insarcinata fara sa vrei.. Dar daca dupa ani de tratament pentru a ramane insarcinata, ti se spune ca acel copil in mod sigur va avea probleme grave de sanatate??? Ce hotarare ai lua?? Oare nu e mai degraba o crima sa aduci pe lume un "handicapat"?? Daca tu, sa presupunem, ai suferi de o boala grava..care ti-ar afecta atat fizicul, cat si psihicul, iar mama ta ar fi avut posibilitatea sa te intrebe, ce varianta alegi...ce i-ai raspunde? Ca vrei sa traiesti o viata ca un infern?
Nu..nu am nici o legatura cu un astfel de caz nefericit...dar ma gandeam la cat de sigura esti tu ca nu ti se poate intampla nimic de acest gen..
Numai bine iti doresc!


Cata lipsa de respect fata de viata. Daca toti am gandi asa si am vrea o lume fara imperfectiuni, fara handicapati, ar trebui sa ucidem tot ce nu se incadreaza intr-un anumit standard. Am mai facut cineva asta de-a lungul istoriei. Asa ca mai bine taci tu din gura, sa nu te trezesti maine ca esti si tu ca oamenii aceia de care iti este atat de sila incat ii vrei morti. Tine cont ca un handicap sau o boala poate veni oricand, nu numai cand esti inca in burta mamei.






nimeni nu vrea sa omoare deja oamenii nascuti...dar daca se poate preveni suferinta si chinul celor care se vor naste cu handicap...mai bine prevenit decat chinuit toata viata
rilury
Postat pe 26 Martie 2009 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ??? 116 De la: Mihaela214 20 Iunie 2011 13:06
oncologie 9 De la: meme 9 Martie 2010 10:59
anticonceptionale 5 De la: mary_dolly_85 27 August 2009 11:10
ecografie 6 De la: dr_tudose 29 Noiembrie 2009 09:18
pharmatex ovule 5 De la: kudika_17523 6 Octombrie 2012 15:26