Setari Cookie-uri

Fumatul - Cum sa ne lasam de fumat ?

simplu te lasi de fumat!!! eu am facut asta acum 5 ani, si de atunci nu am mai pus tigara in gura. va intrebati cum am reusit?? in primul rand VOINTA de a lasa tigarile , si in al doilea rand sa constientizezi ca-ti fac rau. eu asa am patit , dupa ce am fumat un pachet de tigari in vreo 8 ore , noaptea era sa mor asfixiata din cauza unui eritem puternic al mucoasei faringiene. de a doua zi nu mi-au mai trebuit tigari. daca vreti sa stiti ca puteti!!! toate cele bune!
healthy005256
Postat pe 10 August 2009 14:37
De la: healthy005256, la data 2009-08-10 14:37:51simplu te lasi de fumat!!! eu am facut asta acum 5 ani, si de atunci nu am mai pus tigara in gura. va intrebati cum am reusit?? in primul rand VOINTA de a lasa tigarile , si in al doilea rand sa constientizezi ca-ti fac rau. eu asa am patit , dupa ce am fumat un pachet de tigari in vreo 8 ore , noaptea era sa mor asfixiata din cauza unui eritem puternic al mucoasei faringiene. de a doua zi nu mi-au mai trebuit tigari. daca vreti sa stiti ca puteti!!! toate cele bune!
corect,foarte corect.FELICITARI.
enemgabriel
Postat pe 10 August 2009 15:25
multumesc pt apreciere enemgabriel!!! am mai citit mesaje scrise de tine si cred ca esti un tip mai dur , asa ca, ma bucur ca nu m-ai criticat!! numai bine!
healthy005256
Postat pe 11 August 2009 11:29
MICHELL TE ROG SA-NI TRIMITI SI MIE CARTEA ADRESA MEA savuc_mihaela@yahoo.com MULTUMESC ANTICIPAT
healthy004441
Postat pe 5 Octombrie 2009 12:15
Mi-a placut felul simplu, cu detasare si umor in care ai prezentat cartea aceea in format electronic... Chiar cred ca un ajutor venit prin tine va fi acum eficient si in cazul meu! Mi-ai putea-o trimite si mie? Multam din suflet, mardale_mariana@yahoo.com
kudika071946
Postat pe 5 Octombrie 2009 12:36
Dupa o inghititura de cafea si un fum de tigara, am simtit o senzatie de ameteala. Ca sa nu ametesc, am inceput sa inumar nasturii de la usa capitonata. Mi-a trecut starea, fara sa cad. M-am intrebat: de la tigara, sau de la cafea? Pentru ca erau impreuna, am renuntat la amndoua. Intr-o clipa. Dar, pachetul fiind nou, nu l-am aruncat. Am continuat sa-l port in buzunar, scoteam tigara, o treceam pe la nas,...si in pachet, la locul ei. Intr-una din zile, am renuntat si la pachet, ma deranja in buzunar. Toate astea se intamplau pe 28 mai 1993. Imi pare rau ca am fumat, puteam sa fac ceva mai bun pentru mine. Succes!
healthy007054
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:04
am auzit ca se gaseste si in farmacii pe CD.

In orice format ar fi ,e bine sa incerci si sa alegi cea mai buna metoda pt tine ,important e rezultatul .

Pe mine cartea m-a ajutat ,a fost cea mai potrivita metoda pt mine,am deja mai mult de 6 luni si nici un regret.Ma simt excelent si nu m-am ingrasat absolut deloc.
Oricum iti doresc succes,cu cat mai multi devin nefumatori cu atat mai bine.
Am auzit o statistica cum ca in Romania ar fi aproximativ 7 milioane de fumatori ,enorm de multi nu-i asa?
andradit
Postat pe 6 Octombrie 2009 14:35
buna,
revin si eu dupa ceva vreme,intr-o revista cred am vazut s-a publicat si la noi cartea....cred ca se poate cauta deja in librarii
eu am aproape 6 luni de cand m-am lasat de fumat si sincer nu m-as mai apuca niciodata ma simt mult mai bine.....o singura problema am si e majora... am inceput sa ma ingras si sincer nu exagerez cu mancarea,dar pot fi si alte cauze....nu nefumatul....
sunt chiar ingrijorata acum ma strang toate hainele
ps:am omis sa va spun,la sala merg zilnic..uneori transpir si 2 ore...
claucris16
Postat pe 7 Octombrie 2009 08:48
AS DORI SI EU ACEASTA CARTE. MULTUMESC, stamate_maria2005@yahoo.com
stamate_maria2005
Postat pe 7 Octombrie 2009 09:20
astept sa-mi trimiti cartea pe e-mail julliet_60@yahoo.com. Cu multumiri, Iuli
julliet_healthy
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:55
In prima faza luasem si eu cateva kg ,dar am inceput sa tin Montignac pe care mi-am readaptat-o un pic ,acum chiar am slabit fata de cum eram inainte de a ma lasa de fumat si incerc sa ma mentin asa.
andradit
Postat pe 8 Octombrie 2009 14:28
Am implinit 9 luni de cand nu mai fumez uneori ma mai minunez si acum ce bine e, sa nu mai depinzi de restaurantele cu locuri pentru fumatori, sa nu mai risti amenzi de cate ori mergi cu trenul ....

claucris eu prima data cand m-am lasat de fumat m-am ingrasat mult, pentru ca inlocuisem un viciu cu altul... ca sa nu mai fumez, rontaiam :) in schimb de data asta nu numai ca nu m-am ingrasat deloc dar chiar am slabit 10 kg
michelle_healthy
Postat pe 8 Octombrie 2009 15:44
De la: michelle, la data 2009-10-08 15:44:45Am implinit 9 luni de cand nu mai fumez uneori ma mai minunez si acum ce bine e, sa nu mai depinzi de restaurantele cu locuri pentru fumatori, sa nu mai risti amenzi de cate ori mergi cu trenul ....

claucris eu prima data cand m-am lasat de fumat m-am ingrasat mult, pentru ca inlocuisem un viciu cu altul... ca sa nu mai fumez, rontaiam :) in schimb de data asta nu numai ca nu m-am ingrasat deloc dar chiar am slabit 10 kg



Nu as putea spune ca am inlocuit un viciu cu altul......pur si simplu nu simt nevoia de a fuma,si o spun fff sincer....crede-ma la insistentele unui "prieten"am tras un fum intr-o zi.....fara sa-l trag in piept bineinteles.....si e groaznic gustul....groaznic si asta o spune cineva care a fumat 21 de ani...si care nu se va mai apuca niciodata
probabil ca nu am nici o alimentatie prea corecta......dar...daca rontai ceva...acel ceva este constituit din fructe in special mere(cat am fumat nu mancam niciodata mere)sau eventual seminte de floarea soarelui care nu au ff multe calorii(274kcal/100gr).In fine,parerea mea este ca totusi se produc niste schimbari destul de majore in organism in momentul cand ne lasam de fumat....dar oricum eu sunt o tipa care din cand in cand trebuie sa tina o cura de slabire....altfel...E clar e momentul sa ma apuc de o cura
va pup si succes!!!
ps:michelle daca ai timp si nu cer prea mult,spune-mi te rog si mie in ce consta alimentatia ta intr-o zi obisnuita?multumesc
claucris16
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:19
claucris, eu momentan tin o cura de slabire, o cura proteica mai precis, singura cura de slabire care mi s-a potrivit si pe care am putut sa o tin
michelle_healthy
Postat pe 10 Octombrie 2009 05:03
De la: michelle, la data 2009-10-10 05:03:18claucris, eu momentan tin o cura de slabire, o cura proteica mai precis, singura cura de slabire care mi s-a potrivit si pe care am putut sa o tin



ei vezi...asta trebuie sa facem...cura,cura si iar cura
sincer inca nu am gasit cura care sa fie ok....adica sa nu te ingrasi la loc dupa,ideea este ca toata viata trebuie sa ai grija ce mananci altfel....
cura proteica zici???ai cumva si tu grupa de sange 01?in ce consta?
multumesc
claucris16
Postat pe 10 Octombrie 2009 16:25
Buna...Am fumat de 5 ani,dar m-am lasat in momentul cand am aflat ca astept un bebe.Ca sa renunti la fumat trebuie sa ai vointa si poate un motiv.Dar dac vrei un lucru obtine-l!
soarenicoleta
Postat pe 14 Octombrie 2009 10:08
as dori si eu aceasta carte,la adresa dorina_nica@yahoo.com. multumesc!
kudika043497
Postat pe 20 Octombrie 2009 09:54
Eu am reusit sa ma las de fumat acum 6 luni,prin programul antitabac de la spitalul de pneumologie,din Craiova. A durat 2 luni tratamentul si ma gandeam ce voi face dupa ce voi termina medicatia.Deocamdata nu ma tenteaza sa aprind tigarea. Nu mai suport sa stau langa fumatori. Am incercat acum vreo 3 luni sa trag dintr-o tigare si mi-a lasat in gust foarte urat,de parca as fi mancat matraguna(cred) si am zis ca nu se merita. Am economisit bani,am scapat de mirosul ingrozitor din casa,ma simt mult mai odihnita,si parca am mai mult timp pentru alte lucruri mai utile. Inainte pierdeam dimineata 1 h sa beau cafeaua,ca fumam cam 4 tigari si beam 3 cesti de cafea. Deci trebuia sa ma trezesc multu mai devreme decat ceilalti din casa,ca sa imi fac siesta si sa apuc sa aerisesc bucataria,pana nu apareau copiii si sotul,care nu fumeaza, sa ia micul dejun.Deci tigarea imi cam facea programul. Sunt mandra ca am reusit,dupa mai bine de 20 de ani de fumat, sa ma las de acest viciu. Imi amintesc ca ma duceam cu copiii la magazin si imi cereau cate ceva si spuneam ca nu am bani,dap pt. tigarile mele aveam. Acum imi dau seama cat de proasta am putut sa fiu si cat de lipsita de ratiune. Ajunsese tigarea mai importanta decat dorintele copiilor.
Cand vreti sa va lasati de fumat faceti-va o lista cu motivele pt. care vreti sa o faceti si o alta cu cele care va motiveaza sa fumati.Apoi cititi-le si puneti-le in balanta.Care cantareste mai greu? Asa va decideti daca spuneti DA sau NU fumatului.
Bafta tuturor care vor sa se lase si felicitari celor care s-au lasat pt. ca acum stiu ca nu este foarte usor,deci merita felicitari.
c_predescu
Postat pe 20 Octombrie 2009 14:11
buna te rog sa imi trimiti si mie acea carte .Tare vreau sa las tigarea si atit idul meu e cov_daniela2005
mumuila
Postat pe 20 Octombrie 2009 17:41
Buna! Trimite-mi si mie cartea, te rog. buzibuzirox@yahoo.com Multumesc!
buzibuzi
Postat pe 22 Octombrie 2009 16:54
Ma bucur mult cand vad cate persoane vor sa se lase de fumat. M-as bucura daca si alte persoane care au reusit sa se lase ar impartasi experienta. Vreau sa stie toata lumea ca nu este chiar atat de greu cum pare si ca in ciuda faptului ca simti ca ti se termina viata atunci cand te lasi de fumat, descoperi curand ca de fapt abia a inceput


@claucris: dietele proteice sunt cele mai bune daca vrei sa scapi de niste kilograme fara ca imediat ce inchei dieta sa se acumuleze la loc. Eu am slabit 8 kg in 2 luni si am pus inapoi 1 kg in 3 luni in care am mancat haotic (incluzand bere, pizza, dulciuri). Cred ca asta spune multe. Daca vrei da-mi id-ul tau pe privat si iti spun exact cum este cura de slabire tinuta de mine. Din ce am citit pe net am inteles ca mai toate curele proteice sunt asa.....
michelle_healthy
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:24
Michelle te rog dami si mie cartea aceea ,vreau cu orice pret sa ma las de fumat!!!!si nu am fumat deloc ieri iar acum mi e o pofta de nu mai pot!!!!!!te rog din suflet trimite-mi cartea ! adresa mea de mail :crystal_oana@yahoo.com
Multumesc anticipat!
bellaaa_healthy
Postat pe 26 Octombrie 2009 11:15
Buna! am auzit de acea carte despre cum sa te lasi de fumat....as vrea si eu sa o citesc daca o ai in format electronic ..pt ca incerc de 3 luni sa ma las si nu reusesc...mereu zic ca ma las de fumat si ...apoi fumez mai mult! emailul meu este ramonaolaru27@yahoo.com. iti multumesc din suflet daca vrei sa acorzi 3 min pt acest mail ca sa mi-o trimiti si mie!
ramona_olaru
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:21
De la: michelle, la data 2009-03-10 15:32:31Eu m-am lasat foarte usor ultima data. In afara de cateva ore de stres dupa ultima tigara, pe urma a venit totul destul de natural. Am 3 luni si ma simt ok, singurul moment in care imi e dor de tigara e la volan, in trafic, cand merg cate 5 km pe ora :) in rest chiar a inceput sa ma supere, plec din locurile unde e fum de tigara.


M-a ajutat foarte mult o carte pe care am citit-o, oricine care e interesat o dau cu mare drag, e in format electronic. Si va spun de pe acum ca nu contine chestii de genul "fumatorii mor mai tineri" sau alte aberatii din astea, care mai degaba impiedica un om sa se lase de fumat decat sa il ajute. Cine o vrea, sa-mi scrie mesaj cu adresa de mail sau id messenger si o trimit


As dori si eu cartea ptr ca vreau sa ma las de fumat....in speranta ca va fi mai bine ptr viitorul meu bebe...adresa mea este dya2you@yahoo.com... multumesc
dya2you
Postat pe 24 Noiembrie 2009 20:34
Trebuie ambitie! Eu m-am lasat de fumat daruind colegilor tigarile si brichetele cadou.Aveam cate trei pachete la mine! A fost greu cand beam cafeaua sau cand radeau cei din jurul meu ca nu am sa rezist dar mi-am impus in primul rand sa nu ma dezamagesc,castigand si pariul cu cei care nu ma credeau in stare!
statelucia
Postat pe 12 Ianuarie 2010 08:31
buna! sotul meu s-a lasat de cateva ori de fumat si tot de atatea ori s-a reapucat. Prima data a rezistat 5 azi, de aceea cred i-ar folosi daca ar citi cartea. Te rog, sa mi-o trimiti si mie pe adresa ana_vasile12@yahoo.com. multumesc
ananicol
Postat pe 14 Martie 2010 08:38
Buna ziua tuturor !
Cei care doriti sa va lasati de fumat cautati pe net care din doctorii din localitatea unde locuiti se ocupa de cei care doresc sa intre in programul national "stop fumat" . Sunati si va programati .Primiti ,GRATUIT pentru 2 luni , medicamente care ajuta la minimalizarea simptomelor de sevraj ( zyban sau champix) sau plasturi cu nicotina , precum si consiliere si suport psihologic. Merita sa incercati , NU VA COSTA NIMIC , doar 1-2 ore din timpul vostru liber ca sa mergeti in ziua cand sunteti programati , sa completati doua chestionare si sa respectati prescriptiile.
Eu sunt in a treia saptamana de tratament si dupa 33 ani de fumat , in ultima vreme peste un pachet /zi , iata-ma nefumatoare ! Nici mie nu-mi vine sa cred cat de usor a fost !
Succes tuturor !
mkiss26
Postat pe 14 Martie 2010 13:48
As dori si eu din suflet daca se poate sa- mi trimiti cartea adresa mea este alice_david77@yahoo.com multumesc
alice_aida
Postat pe 14 Martie 2010 14:46
Buna! As dori si eu aceasta carte. Am auzit de ea. Adresa mea este: elisabeta_szep@yahoo.com. Multumesc mult de tot.
eliutza
Postat pe 14 Martie 2010 18:33
AM AVUT EU TIGARA ELECTRONICA,E ALBA CA UN PIX DE PLASTIC IAR LA CAPATUL UNDE ARDE O TIGARA NORMALA ARE UN LED.NU TRAGI NIMIC IN TINE,MAI MULT TE ENERVEAZA.SI EU SINT FUMATOARE,CU ASTA NU AM REUSIT
gabisimari
Postat pe 30 Martie 2010 06:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce se intampla 50 De la: CarlaT 21 Septembrie 2010 14:45
ALEGE SCHIMBAREA ! 1 De la: ioanabobocea 21 Noiembrie 2009 07:26
ptr fetele care au avut parte de asa ceva 10 De la: kudika_2008 16 Iulie 2013 16:06
AMENOREE PRIMARA 46 De la: healthy001561 28 Noiembrie 2012 17:32
cand trebuie sa miste copilul?la ce luna 16 De la: kudika466081 4 Noiembrie 2011 14:56