Setari Cookie-uri

Fumatul - Cum sa ne lasam de fumat ?

Am lipsit cateva zile de pe forum asa ca s-au adunat mai multe persoane carora nu le raspunsesem. Daca cumva am uitat pe cineva, il rog sa imi reaminteasca :)
michelle_healthy
Postat pe 7 Aprilie 2009 02:23
ok.si eu as vrea sa ma las de fumat,dar vorba cu ingrasatul ca sperie.abia am dat jos niste kg,sa le pun la loc nu ma incinta deloc.am auzit de cabinete ,primesti medicamente care te ajuta si nici nu te ingrasi.stii de asa ceva.
say
Postat pe 8 Aprilie 2009 22:44
De la: claucris16, la data 2009-03-15 10:10:24buna
tot mai mult ma gandesc sa fac si eu pasul acesta
mi-e foarte teama de ingrasare....avand in vedere ca am aproape 40 de ani si deja am inceput sa pun kg.pe mine si asta inainte sa ma las de fumat.Dar trebuie sa ma las, am 20 de ani de fumat batuti pe muchie...

as vrea sa va intreb daca a incercat cineva tigareta electronica?as fi tentata sa o comand,dar inainte ma gandeam ca poate exista cineva care o incercat-o!
multumesc


Am 5 ani si jumatate de cand nu mai fumez iar sotul meu are 3 si fumam de 20 ani. Amandoi ne-am lasat brusc, fara amagiri de genul"una pe zi"si a functionat perfect. In privinta kilogramelor in plus - din pacate, ai dreptate. Incet, incet am pus pe mine 25 cu care ma lupt zi de zi. De curand am vizitat un endocrinolog care mi-a spus ca mi s-a dereglat metabolismul(ceea ce mi se pare foarte normal) si mi-a recomandat un regim pentru obezitate. Si sotul meu s-a mai implinit dar fiind mai inalt ii vine chiar bine, el fiind foarte slab inainte. Fuma chiar 2 pachete pe zi! Una peste alta, chiar daca ma chinuiesc putin cu greutatea, nu m-as mai apuca de fumat. Exista multe modalitati de a te lasa. Depinde care crezi ca ti se potriveste. Succes.
buleadrian
Postat pe 18 Aprilie 2009 06:40
Buna Michelle, sunt interesat de cartea aceea, poti sa mi-o trimiti te rog?
healthy001627
Postat pe 18 Aprilie 2009 08:22
De la: michelle, la data 2009-03-10 15:32:31Eu m-am lasat foarte usor ultima data. In afara de cateva ore de stres dupa ultima tigara, pe urma a venit totul destul de natural. Am 3 luni si ma simt ok, singurul moment in care imi e dor de tigara e la volan, in trafic, cand merg cate 5 km pe ora :) in rest chiar a inceput sa ma supere, plec din locurile unde e fum de tigara.


M-a ajutat foarte mult o carte pe care am citit-o, oricine care e interesat o dau cu mare drag, e in format electronic. Si va spun de pe acum ca nu contine chestii de genul "fumatorii mor mai tineri" sau alte aberatii din astea, care mai degaba impiedica un om sa se lase de fumat decat sa il ajute. Cine o vrea, sa-mi scrie mesaj cu adresa de mail sau id messenger si o trimit


Buna Michelle, poti te rog sa-mi trimiti cartea de care spui? Adresa de mess este shtefan_el@yahoo.com.
Multumesc frumos
healthy001627
Postat pe 18 Aprilie 2009 08:24
De la: michelle, la data 2009-03-10 15:32:31Eu m-am lasat foarte usor ultima data. In afara de cateva ore de stres dupa ultima tigara, pe urma a venit totul destul de natural. Am 3 luni si ma simt ok, singurul moment in care imi e dor de tigara e la volan, in trafic, cand merg cate 5 km pe ora :) in rest chiar a inceput sa ma supere, plec din locurile unde e fum de tigara.


M-a ajutat foarte mult o carte pe care am citit-o, oricine care e interesat o dau cu mare drag, e in format electronic. Si va spun de pe acum ca nu contine chestii de genul "fumatorii mor mai tineri" sau alte aberatii din astea, care mai degaba impiedica un om sa se lase de fumat decat sa il ajute. Cine o vrea, sa-mi scrie mesaj cu adresa de mail sau id messenger si o trimit

Cu siguranta tinerii fumatori mormai "tineri",nu sunt aberatii.Eu am fumat si nu am citi nicio carte(nu mai fumez de 7 ani),am constientizat ca nu sunt necesare,ca sunt droguri(ameteli),ca se duc banii pe foc(ii rog pe fumatori sa ia toti banii care sun alocati pe tigari sa ii puna gramada si sa le dea foc),am un copil si o sotie care au nevoie de mine si eu de ei,o gramada de motive,nu carti.Decizia este cea mai importanta si motivatia.
enemgabriel
Postat pe 18 Aprilie 2009 08:33
enemgabriel, ideea este ca astfel de sloganuri nu ajuta pe nimeni sa se lase de fumat, ci dimpotriva, ii ingreuneaza calea. Daca ar fi de ajuns ca sa se lase lumea de fumat, azi nu ar mai fuma nimeni. Totusi sunt atatia fumatori inca, deci e clar ca motivele de sanatate pe care le cunoastem cu totii foarte bine, nu sunt suficiente, decat atunci cand iti spune doctorul ca daca nu te lasi urmeaza sa mori curand. Cartea de care am scris mi-a usurat mult calea atunci cand am hotarat sa nu mai fumez, pentru ca atinge acele puncte sensibile, acele lucruri care impiedica pe majoritatea sa se lase de fumat cu succes. M-a ajutat sa vad ce decizie buna am luat, si sa vad ca nu am motive sa o regret vreodata, ca de fapt a te lasa de fumat poate sa fie destul de usor si, contrar a ce credeam, nu imi vor lipsi tigarile - si nu-mi lipsesc!
michelle_healthy
Postat pe 21 Aprilie 2009 22:05
Si pe mine m-a ajutata cartea lui Allen Carr ,am o luna de cand nu mai fumez .ma simt foarte bine si nu m-am ingrasat.
andradit
Postat pe 22 Aprilie 2009 14:39
buna fetelor!
astazi a fost prima mea zi fara fumat si ma simt relativ bine...o sa va tin la curent.
claucris16
Postat pe 22 Aprilie 2009 18:56
Eu in cateva zile implinesc 4 luni de cand nu am mai fumat

Nu le simt lipa abolut deloc si chiar a inceput sa ma supere fumul de tigara de la altii. E atat de placut sa pot sa inspir adanc si sa simt intr-adevar aerul cum imi inunda plamanii! Dar cel mai mult ma bucur de libertate, de faptul ca nu mai am constrangeri, e o grija in minus, una mare. Si imi permit acum sa imi satisfac o placere reala, nu una iluzorie: banii pe care ii dadeam lunar pe tigari ii dau acum pe benzina (ador sa conduc).
michelle_healthy
Postat pe 23 Aprilie 2009 01:04
felicitari michelle numai cine este sau a fost fumator poate sa inteleaga asta,sper din tot sufletul sa zic si eu ca am 4 luni,4 ani,etc
dar tot ma laud am 2 zile
claucris16
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:34
Michelle, sloganurile de care zici ca ingreuneaza calea fumatorului, la unii chiar a functionat. Ii admir si-i respect pe cei care-si pun familia mai presus de un viciu si cunosc destui care s-au folosit de acest "slogan".
Cartea o puteti downlada de pe net. Nu stiu daca am voie sa dau numele site-ului dar, gandindu-ma ca e vorba de sanatate si la unii chiar a functionat, poate ca adminul trece cu vederea asta.
asa ca intrati pe www.scribd.com - e un site cu carti electronice- si bagati acolo titlul cartii sau numele autorului pentru a va fi mai usor sa o gasiti printre sutele de carti. Cartea se numeste "In sfarsit nefumator" de Allen Carr.
Ei, va tin pumnii la lasat de fumat!
Alapopescu
Postat pe 24 Aprilie 2009 06:45
DRAGA MICHELLE, MA NUMESC VERONICA SI FUMEZ DE 10 ANI .AM INCERCAT SA MA LAS DE 5 ORI SI NU AM REUSIT SA STAU MAI MULT DE 3 ZILE FARA SA FUMEZ.PROBABIL CA NU AVEAM VREO MOTIVATIE ANUME.DAR ACUM M-AM HOTARAT ....MA LAS DA E GREU.AS VREA SA CITESC SI EU CARTEA SI MAI ALES SA O VADA SI SOTUL MEU ...POATE RENUNTA SI EL.MULTUMESC ANTICIPAT. ADRESA MEA DE MAIL E v3ronnik@yahoo.com
v3ronnik
Postat pe 24 Aprilie 2009 08:47
Buna,
Am 37 ani si fumez de la 18 si ma-am lasat de fumat de 5 saptamani si totul este OK.
Fumam mai mult de un pachet pe zi, si intr-o zi am zis gata.Trebuie sa vrei cu adevarat acest lucru. Nu am luat niciun tratament pentru a renunta la fumat, a fost doar hotararea mea. Nici nu m-am ingrasat asa cum se spune, mananc la fel ca inainte, poate am renuntat la dulciuri(le-am inlocuit cu merele).
Va urez multa bafta si nu va descurajati!
Irina_Banica
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:29
as dori si eu aceasta carte multumesc! adresa mea niculae.maria@yahoo.com
niculae.maria@yahoo.com
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:39
Eu am fumat de cum am intrat la facultate, deci de la 19 ani si am fumat pana la aproape 40. In tot acest interval m-am lasat de vreo 3-4 ori pe durate de cateva luni fiecare . Reveneam din diverse motive.
Intr-o toamna mi-am dat seama ca nu mai pot face nimic din vointa si nu ma pot lasa. Am incercat altceva, gandindu-ma ca organismul meu este 'dependent' deja si am incercat un truc, sa nu fumez o zi pe saptamana, duminica. Rezistam, dar nu va spun cum asteptam lunea sa fumez o tigara. Am tinut-o asa vreo 3 luni si venea Anul Nou intr-o vineri. Mi-am zis ca as putea sa incerc sa ma las de la inceputul de an si am adunat 3 zile ai apoi inca, pana in vara cand am incercat o tigara care nu mi-a placut deloc. Vreo doi ani am fumat doar cand era ziua vreunui coleg la serviciu, pentru ca se fuma in incapere. Apoi am renuntat complet si au trecut 14 ani si imi repugna total ideea de a mai fuma.
Sper ca experienta mea sa va foloseasca. Succes
doinadia
Postat pe 24 Aprilie 2009 11:56
Buna. M-ar interesa si pe mine acea carte, din curiozitate, deoarece stiu ca a te lasa de fumat tine de vointa fiecaruia dintre noi. Daca se poate, trimite-mi-o si mie pe adresa catatico@yahoo.com. Multumesc anticipat.
trustme
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:16
mesajul despre carte l-am trimis catre michelle
trustme
Postat pe 24 Aprilie 2009 12:19
Alapopescu, sloganurile astea ajuta cateva persoane, un numar limitat, si ingrenueaza altii 100. Oricine care este sau a fost fumator stie lucrul asta. Cartea de fatza nu face atceva decat sa schimbe planul mental. A te lasa de fumat nu este de fapt un sacrificiu, o renuntare la ceva, insa nici un fumator nu o sa creada in mod normal asa ceva, stiind ce inseamna cateva ore fara tigara. Mare parte din dependenta de tigara este mentala, odata ce ti se deschid ochii e mult mai usor ca atunci cand spui stop, sa fie stop, si nici macar sa nu fie greu.
michelle_healthy
Postat pe 24 Aprilie 2009 15:23
michelle te rog sa imi trimiti si mie cartea adresa mea ..marisan97@yahho.com te rog////
kudika057190marisan
Postat pe 24 Aprilie 2009 19:47
buna fetelor . Ati folosit purificatoare de aer vreodata? Eu mi-am cumparat unul de la un magazin online de tehnica medicala din Iasi.Cele mai importante caracteristici ale Purificatoarelor de aer Salin sunt:
- mãrirea rezistenþei generale a organismului la rãceli;
- somn liniºtit, odihnitor, stare de confort psihic;
- scãderea problematicii sforãitului;
- reducerea problemelor respiratorii ale fumãtorilor;
- ajutor natural in renunþarea mai uºoarã la fumat;
- calitate deosebitã a aerului care devine proaspãt si plãcut respiraþiei, cu asigurarea unui ambient interior plãcut.
Unul din mijloacele prin care tatal meu s-a lasat de fumat a fost si acest produs.
Il gasiti aici: www.tehnica-medicala.ro la categoria umidificatoare/purificatoare.
Sunt interesante produsele de pe site.
Mult succes
kudika006707
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:11
id-ul meu este kamyvaly@yhoo.com ºi astept cu nerabdare cartea aceasta ºi sper din tot sufletelul meu ca ma voi lasa de acest viciu poopici
kamyvaly
Postat pe 27 Aprilie 2009 09:55
Tigara electronica te ajuta, daca nu poti altfel. Esti foarte relaxat pt ca o poti folosi in locurile publice unde este interzis fumatul.EX: la birou, acasa in preajma copiilor si nefumatorilor. Si eu am avut nenumarate tentative, de ex cand plecam la drum cu nefumatori in masina era foarte greu si mi-am pus plasture Nicorette pe brat; a fost ok am rezistat toata ziua fara sa fumez, dar seara l-am scos si mi-am aprins o tigara fara sa simt nevoia de a fuma. Deci e vorba de inlocuirea gestului, de aceea cred in tigara electronica. Cu drag!

Postat pe 27 Aprilie 2009 11:27
Buna Michelle, te rog frumos sa-mi trimiti si mie cartea pe adresa monica_at77@yahoo.com. Multumesc si SANATATE!!!

Postat pe 27 Aprilie 2009 11:30
Am auzit ca la spitalele TBC din fiecare judet gasesti tratamente gratuite!
Sper sa te ajute mesajul! Cu drag!

Postat pe 27 Aprilie 2009 11:34
De la: healthy001841, la data 2009-04-27 11:34:07Am auzit ca la spitalele TBC din fiecare judet gasesti tratamente gratuite!
Sper sa te ajute mesajul! Cu drag!


cititi cartea lui ALLEN CARR si nu mai aveti nevoie de niciun tratament ca sa va lasati de fumat,pentru mine se incheie astazi a 6 a zi fara tigara si
nu mi-a fost greu deloc
claucris16
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:12
eu din fericire nu sunt fumator...dar stau si ma intreb: daca as fi fost fumator,de sfaturile cui as fi tinut cont in decizia mea de a numai fuma??? si tot eu imi raspund: de sfaturile nimanui....pentru ca asa suntem facuti noi oamenii...sa luam decizii singuri si nu la sfaturile semenilor nostrii... cei ce ati putut sa va lasati de fumat,oare cati dintre dvs ati facut asta pentru ca v-au dat unii si altii sfaturi???nu a fost decizia dvs personala de a va lasa de fumat???
4Life
Postat pe 27 Aprilie 2009 22:25
claucris, felicitari !!!
michelle_healthy
Postat pe 28 Aprilie 2009 21:15
BRAVO Claucris

andradit
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:47
multumesc andradit,la fel si tie si tuturor celor care reusesc sa se lase de fumat
claucris16
Postat pe 29 Aprilie 2009 22:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Avort 21 De la: RoxyRoxx 29 Octombrie 2011 23:34
buna fetelor 10 De la: kudika_7181 11 Iunie 2012 20:31
Probleme de fete. 3 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 16:09
Ce este vaginita ? Care sunt efectele ei ? Cum se poate trata si ce se intampla daca nu se trateaza ? 5 De la: papusika_kudika 15 Iulie 2012 19:49
coxartroza si gonartroza 10 De la: kudika427150 6 Februarie 2014 10:17