Setari Cookie-uri

Lipsa de calciu sau probleme cu maxilarul? Imi puteti da un sfat, va rog?

Buna tuturor! As vrea sa stiu daca se mai confrunta cineva cu aceeasi problema si daca este o rezolvare. De cativa ani imi pocneste maxilarul cand mananc, in partea dreapta, unde se uneste cu mandibula. Am crezut initial ca este de la faptul ca inainte mestecam doar in partea stanga din cauza unor probleme cu dintii pe care le-am rezolvat intre timp. Am intrebat un medic stomatolog, dar nu a stiut ce sa imi raspunda, deci nu m-a lamurit. Mi s-a mai spus ca poate fi o carenta de calciu. Ma deranjeaza pentru ca de fiecare data cand mananc se aude un zgomot. Va rog sa imi dati un sfat daca v-ati confruntat cu aceeasi problema sau daca stiti care ar putea fi cauza! Multumesc anticipat! O zi buna!
ameliemelo
Postat pe 3 Mai 2009 18:03
buna.si mie mi se intampla la fel.tot asa imi pocneauneori, mai ales cand cascam.la mine e din cauza ca odata mi-am cumparat un covrig care initial era cald si am crezut normal ca e si moale si cand am muscat din el mai avea un pic si ramaneam stirba pt ca era tun.uneori si acum mi se mai intampla sa pocneasca ,dar nu ca atunci cand nici sa strig nu puteam.nu stiu cat ti-am fost de folos, dar uite ca nu esti singura...bye :)
healthy001306
Postat pe 3 Mai 2009 18:27
De la: healthy001306, la data 2009-05-03 18:27:16buna.si mie mi se intampla la fel.tot asa imi pocneauneori, mai ales cand cascam.la mine e din cauza ca odata mi-am cumparat un covrig care initial era cald si am crezut normal ca e si moale si cand am muscat din el mai avea un pic si ramaneam stirba pt ca era tun.uneori si acum mi se mai intampla sa pocneasca ,dar nu ca atunci cand nici sa strig nu puteam.nu stiu cat ti-am fost de folos, dar uite ca nu esti singura...bye :)


Merci mult! dragut din partea ta ca mi-ai raspuns :). Incerc sa gasesc o solutie, ca deja ma enerveaza zgomotul asta. La mine e de fiecare data cand mananc ceva si nu-l mai suport. Dar poate scapam de problemele de genul. O zi faina! :)

Imi cer scuze administratorilor forumului, am postat topicul asta gresit!
ameliemelo
Postat pe 4 Mai 2009 22:36
asa e.te pup:*
healthy001306
Postat pe 6 Mai 2009 19:46
te pot ajuta, cu produse organice, zero chimicale, sucul NONI DIN SUA , CAPSULE DE CA SI MG NATURALE, BIO, FARA CHIMICALE.

LE VEI PRIMI ACASA PRIN CURIER.
DACA TE INTERESEAZA, SCRIE-MI PE MAIL MEU: pricrodica@yahoo.com si iti voi recomanda ot ce iti trebuie. te rog sa descrii in email toate problemele tale in detaliu ca sa iti dau un tratament ADECVAT. RODICA
healthy002409
Postat pe 15 Iulie 2009 12:01
draga ameliemelo,
astfel de probleme nu se trateaza dupa ureche si mai ales daca nu ai analize de sange care sa-ti dovedeasca ca intr-adevar ai lipsa de ca.
Cu pocnitura de maxilar si eu am o istorie deja,si asta se datoreaza unei afectiuni a articulatiei temporo-mandibulare,adica exact locul in care ai indicat tu.Poate fi de la o afectiune a articulatiei in sine,mai specific hiperlaxitate ligamentara,aceasta fiind structura care mentine articulatia fixa,dar la tine e prea laxa.Sau poate fi si o "muscatura incorecta" cauzata de dinti lipsa sau crescute gresit.
nu se cunosc teorii exacte a cauzelor acestor afectiuni,se intampla des la persoane care obisnuiresc sa scrasneasca din dinti noaptea cand dorm,si e mult mai frecvent la femei.
alte simptome asociate pot fi dureri de cap,de urechi sau ameteala.
Tratamentele sunt mult prea complexe in unele cazuri ca sa le explic aici,dar daca te prezinti la o clinica de chirurgie maxilo-faciala ei te pot orienta.
healthy005509
Postat pe 16 August 2009 18:25
De la: healthy005509, la data 2009-08-16 18:25:21draga ameliemelo,
astfel de probleme nu se trateaza dupa ureche si mai ales daca nu ai analize de sange care sa-ti dovedeasca ca intr-adevar ai lipsa de ca.
Cu pocnitura de maxilar si eu am o istorie deja,si asta se datoreaza unei afectiuni a articulatiei temporo-mandibulare,adica exact locul in care ai indicat tu.Poate fi de la o afectiune a articulatiei in sine,mai specific hiperlaxitate ligamentara,aceasta fiind structura care mentine articulatia fixa,dar la tine e prea laxa.Sau poate fi si o "muscatura incorecta" cauzata de dinti lipsa sau crescute gresit.
nu se cunosc teorii exacte a cauzelor acestor afectiuni,se intampla des la persoane care obisnuiresc sa scrasneasca din dinti noaptea cand dorm,si e mult mai frecvent la femei.
alte simptome asociate pot fi dureri de cap,de urechi sau ameteala.
Tratamentele sunt mult prea complexe in unele cazuri ca sa le explic aici,dar daca te prezinti la o clinica de chirurgie maxilo-faciala ei te pot orienta.


multumesc mult pentru sfaturi! ai dreptate, nu e bine sa tretezi lucrurile de genul asta dupa ureche. cu prima ocazie voi merge la o clinica maxilo-faciala sa vad care este problema. deocamdata nu sunt in tara si lucrez foarte mult, dar poate gasesc aici ceva. explicatiile tale au fost cele mai complexe pe care le-am primit. multa sanatate! o zi buna!
ameliemelo
Postat pe 17 August 2009 23:29
Am si eu aceeasi problema pe partea stanga. Am fost cand eram mai mica la medic si mi-a spus ca incearca sa o corecteze nu stiu cum. In fine am luan 1 saptamana nu stiu calciu lactic si inca ceva si m-am prezentat la medic. Mi-au tras de madibula cica sa o puna la loc =)). O mare tampenie ca m-a durut 1 luna dupa cand mestecam si tot nu s-a rezolvat nimic. Acum m-am obisnuit cu zgomotul :)).

Cand am fost micuta am cazut de pe o banca si sunt cusuta in barba, probabil de acolo mi se trage.

Asa ca stai linistita draga mea ca nu esti singura poate facem clubul trosnitoarelor din mandibula, iti dai seama cum ar fii sa stam toate intr-un restaurant la o masa?

Te pupic si
healthy005254
Postat pe 5 Octombrie 2009 12:02
Mesteci guma in fiecare zi?Eu am avut o asemenea problema din cauza gumei de mestecat.Acum nu mai folosesc si nu mai am nici o problema.
vidya
Postat pe 5 Octombrie 2009 15:54
De la: healthy005254, la data 2009-10-05 12:02:42Am si eu aceeasi problema pe partea stanga. Am fost cand eram mai mica la medic si mi-a spus ca incearca sa o corecteze nu stiu cum. In fine am luan 1 saptamana nu stiu calciu lactic si inca ceva si m-am prezentat la medic. Mi-au tras de madibula cica sa o puna la loc =)). O mare tampenie ca m-a durut 1 luna dupa cand mestecam si tot nu s-a rezolvat nimic. Acum m-am obisnuit cu zgomotul :)).

Cand am fost micuta am cazut de pe o banca si sunt cusuta in barba, probabil de acolo mi se trage.

Asa ca stai linistita draga mea ca nu esti singura poate facem clubul trosnitoarelor din mandibula, iti dai seama cum ar fii sa stam toate intr-un restaurant la o masa?

Te pupic si


Ce draguta esti! multumesc mult pentru vorbele bune si glumitele facute. Si chiar asa, poate facem clubul ala intr-o zi
ameliemelo
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:33
asa patesc si eu cad casc..dar nush dc
healthy007830
Postat pe 3 Noiembrie 2009 20:57
De la: aripi_de_inger, la data 2009-10-05 15:54:12Mesteci guma in fiecare zi?Eu am avut o asemenea problema din cauza gumei de mestecat.Acum nu mai folosesc si nu mai am nici o problema.


nu, culmea e ca nu mestec guma. dar cine stie? poate e de la altceva
ameliemelo
Postat pe 8 Noiembrie 2009 23:02
Buna tuturor. Abia ce m-am logat aici pt ca eram in cautarea unui raspuns tot pentru acest subiect. Am avut acum vreo doi ani problema cu pocnitul maxilarului si ma durea foarte tare si mi-a dat de la medic calciu, zinc si d3. Le-am luat 2 luni cred, si mi-a trecut, doar ca m-am ingrasat 10 kg. Dar acum, mai exact aseara a inceput sa imi pocneasca iar maxilarul in partea stanga si nu mai stiu ce sa fac .Cred ca trebuie sa iau din nou calciu, dar as vrea sa stiu, oare exista si alt remediu?
RDD
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:52
De la: healthy010936, la data 2010-01-08 16:52:38Buna tuturor. Abia ce m-am logat aici pt ca eram in cautarea unui raspuns tot pentru acest subiect. Am avut acum vreo doi ani problema cu pocnitul maxilarului si ma durea foarte tare si mi-a dat de la medic calciu, zinc si d3. Le-am luat 2 luni cred, si mi-a trecut, doar ca m-am ingrasat 10 kg. Dar acum, mai exact aseara a inceput sa imi pocneasca iar maxilarul in partea stanga si nu mai stiu ce sa fac .Cred ca trebuie sa iau din nou calciu, dar as vrea sa stiu, oare exista si alt remediu?


eu inca nu am gasit nici un tratament, e clar ca e de la vreo lipsa de calciu si de alte elemente, dar daca aflu ceva, voi posta aici. numai bine!
ameliemelo
Postat pe 9 Ianuarie 2010 23:32
Buna si din partea mea.
Problema cu maxilarul este mult mai serioasa si observ ca nimeni dintre respodente nu au mentionat caci tind sa cred ca nu li s-a intamplat. Eu am problema cu maxilarul de mica, de pe la vreo 14- 15 ani, cand la o interventie la stomatolog am tinut foarte mult gura deschisa si am ramas cu ea blocata. A intervenit un doctor sa imi deblocheze maxilarul, este foarte greu si periculos, caci ti se poate prinde degetul intre maxilare si pur si simplu ti-l frange. Am fost la spital si mi s-a spus ca se fac operatii insa in anii 1997 - 1998 nu ar fi avut rezultatele scontate. Asadar, de atunci am ramas cu aceasta sensibilitate, mi s-a mai blocat maxilarul cand casc, sau cand imi e frig si casc, asa ca mare mare grija ca vi se poate intampla. Acest clampanit este cel mai usor si inofensiv efect, pe care il am si eu, si daca musc ceva mai mare simt cum imi aluneca mandibula. Din pacate voi trai toata viata cu aceasta problema, mare grija la cascat, sa mancati totul maruntit, si adio muscat din mere.
Sanatate va doreste Gabriela!
gabriela_calota
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:04
am si eu aceeasi problema daca gasesri o rezolvare te rog sa -mi scrii
ioanal_healthy
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:32
Buna
Si eu de cand ma stiu am avut problema asta ; si mie imi trosneste dar pe ambele parti; am observat ca exista un punct critic cand casc gura de la care trosneste; adica daca casc gura numai putin e ok dar daca trec de punctul ala trosneste;nu prea am luat in seama dar ce-i drept e deranjant; oricum si eu am crezut ca ar fi o lipsa de calciu dar din analize am vazut ca nu am; si atunci care o fi problema? orium e bine ca nu ma doare e doar trosnitura aferenta fiecarei muscaturi
raluandra
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:52
si mie mi se intampla acelasi lucru de mult timp imi tot pocneste maxilarul:| . .. si e o senzatie f najpa...
and_nicoleta
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:13
servus...


la fel am si eu,tot pe dreapta. Cel mai bine este sa te vada un medic stomatolog-clinica de stomatologie din Bucuresti. Am inteles ca se poate face o operatie. La mine cred ca problema este din cauza unui tras cu pusca,nu am tinut corect pusca in mana si m-a izbit in maxilar. Cand este frig mi se blocheaza,o senzatie neplacuta. mi s-a mai comunicat ca este bine sa evit mancarurile tari,mestecatul gumei,deschizatura gurii sa fie mai mica.
B_E_SIMIONESCU
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:47
si eu am aceiasi pb..stiu de la o colega de cls kre avea, s-a dus la doctor, si din ce zice ea, i-au facut o injectie in gingie..si acum nu mai are nmk.trebuie sa ma interesez si eu, pt ca a inceput sa ma jeneze acest pocnit
m_geani
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:51
Eu am avut aceastã problemã , dar cam la doi ani, dupã ce m-am lãsat de fumat au dispãrut trozniturile .Am 66 ani ºi toþi dinþii mei în gurã, uneori când mâncam deranjam pe cei de la masã deoarece aveau impresia cã o fac intenþionat.
Nu ºtiu dacã este cazul sã te alarmezi(în cazul cã fumezi asta ar fi o soluþie).Plus îngrijirea dinþilor dupã fiecare masã.
Nu am fãcut tratamente dupã ureche ,un dertartraj la 1 an, periajul zilnic cum am spus dupã fiecare masã au fost ºi sunt de bazã pentru mine.
kudika095384
Postat pe 2 Aprilie 2010 11:29
pocniturile mandibulei se trateaza dupa ureche sau in spatele urechii ,nu am auzit decit la tara expresia asta
justmetraian
Postat pe 2 Aprilie 2010 12:09
Iti pot raspunde exact, pentru ca lucrez in domeniu, dar am avut si eu asa ceva. Este vorba de o luxatie temporomandibulara, care trece cu 8-10 sedinte cu ultrasunete reci, sau cu infrarosii, la un cabinet de fizioterapie.
Multa sanatate si sa auzim de bine.
andrada55
Postat pe 2 Aprilie 2010 12:17
De la: ameliemelo, la data 2009-05-03 18:03:47Buna tuturor! As vrea sa stiu daca se mai confrunta cineva cu aceeasi problema si daca este o rezolvare. De cativa ani imi pocneste maxilarul cand mananc, in partea dreapta, unde se uneste cu mandibula. Am crezut initial ca este de la faptul ca inainte mestecam doar in partea stanga din cauza unor probleme cu dintii pe care le-am rezolvat intre timp. Am intrebat un medic stomatolog, dar nu a stiut ce sa imi raspunda, deci nu m-a lamurit. Mi s-a mai spus ca poate fi o carenta de calciu. Ma deranjeaza pentru ca de fiecare data cand mananc se aude un zgomot. Va rog sa imi dati un sfat daca v-ati confruntat cu aceeasi problema sau daca stiti care ar putea fi cauza! Multumesc anticipat! O zi buna!


1. In primul rand ar trebui sa iti faci analizele de sange sa vezi cat calciu ai (poti cere medicului de familie sa-ti dea o trimitere ca sa faci analizele de sange, din cate stiu sunt analize gratuite prin trimiterea de la doctor)

2. O alimentatie sanatoasa te scapa de multe boli care in ca de cand suntem mici copii, sau din adolescenta mai ales dupa varsta de 30 de ani cand incep sa scada hormonii, enzimele si nutrientii pot sa fie mai incet asimilati (mai ales daca se mananca nesanatos: prajeli, fast-food, multa carne, lactate, branza, oua)
Incerca sa mananci mai multe legume, zarzavaturi, leguminoase, oleoginoase(seminte, samburi: susan, migdale, floarea soarelui, dovleac etc.) si mai putina carne, lapte, branza, oua.

Proteina animala scade asimilarea de calciu in oase, dinti, si in sistemul osos deoarece prin descompunerea proteinei animale [carne, lapte, branza, oua, peste] in aminoacizi, de care are nevoie organismul, in urma descompunerii ramane acidul uric si ureea iar pentru a fii eliminate acestea 2 trebuie sa se elimine calciu din sistemul osos, si dinti etc.

3. Cafeaua si tot ce contine cofeina (cafea, bauturi carbo gazoase, ceai negru, ceai verde, guarana etc.) sunt produse care duc al pierderea de calciu si alte minerale ca si proteina animala

4. Fumatul poate fi si el alt "hot de calciu" din sistemul osos

5. Lipsa de miscare duce la pierderea si neasimilarea cantitatii de calciu, exercitii fizice macar 45 de min pe zi prin diverse activitati sportive sau casnice, chiar si mers vioi, sau urcatul si coboratul scarilor unui bloc de 10 etaje de 10 ori, sau ridicatul de pe scaun si asezarea de 100 de ori.


Brocoli si susanul au cam de 10 ori mai mult calciu decat laptele, lactatele (care se asimileaza la susan de 4 ori mai mult decat din lapte)

Toata proteina animala are pe langa facori de crestere, hormoni de crestere (care nu se distrug prin fierbere) si colesterol "rau" LDL proteina vegetala (soia, fasole, linte, naut, bob, mazare, etc.) nu are colesterol si cantitatea de nitriti si nitrati este de 80-90 de ori mai mica decat in carne si lapte (si derivate din lactate), plus alte toxine din medicamentele ingerate de animale in ce privetse proteina animala etc.

Pentru mai multe detalii:


Despre nutritia sanatoasa pe internet dr Virgiliu Stroescu (endocrinolog si nutritionist - a fost nutritionist 15 ani la olimpicii romani Nadia Comaneci, Gaby Szabo, etc.) sau intrati pe google si vedeti emisiunile TV cu dansul de la toate posturile TV din Romania:

- Peste 35 de emisiuni despre nutritia sanatoasa: http://video.google.ro/videosearch?q=virgiliu+stroescu&hl=ro&emb=0&aq=f#


Carti despre nutritia sanatoasa si viata sanatoasa:

- Studiul China. Cel mai complet ghid de studiu asupra nutritiei: http://www.librariabucuresti.com/Carti-Studiul_China_Cel_mai_complet_ghid_de_studiu_asupra_nutritiei-3035.htm

- dr Emil Radulescu: http://www.biblios.ro/Cartile_Autorului_Emil%2520Radulescu__ref_Emil%2520Radulescu.html

- Elena Pridie: http://www.biblios.ro/Cartile_Autorului_Elena%2520Pridie__ref_Elena%2520Pridie.html
Emisiuni TV cu Elena Pridie: http://video.google.com/videoplay?docid=3988671217940346617#


- dr Ovidiu Bojor: http://www.librariaeminescu.ro/autor/1102/Ovidiu-Bojor
Emisiuni TV cu Ovidiu Bojor: http://www.google.ro/#hl=ro&q=ovidiu%20bojor&um=1&ie=UTF-8&tbo=u&tbs=vid:1&sa=N&tab=wv&fp=12f6be4669aea7d6

Editura Viata si Sanatate carti utile:

- http://viatasisanatate.ro/librarie/Cartea-de-bucate-a-Centrului-Lifestyle-Herghelia-_-DVD.html

- http://viatasisanatate.ro/librarie/SANATATE.html

Un articol interesant despre Aditivii periculosi din mancare (otrava din mancare):
http://www.ecolife.ro/articole/sanatate/aditivii-alimentari-un-pericol-pentru-sanatate.html

Sa ne informam ca sa avem o: Minte sanatoasa in corp sanatos - Mens sana in corpore sano :)
alegeviata
Postat pe 2 Aprilie 2010 12:22
am si eu aceeasi problema k si tine, dar eu acum 11 ani am avut un accident de masina si am avut maxilarul rupt, am operatie acolo
Dupa cativa ani m-a lovit cineva cu o minge in cap f rau si de atunci imi troncane cand mananc ,acum nu prea mai pot casca gura mult , ma si doare si imi ramane blocat uneori.Dupa sarbatori o sa imi fac curaj sa merg la doctor, acelasi lucru ti-l recomand si tie.Initial si eu am crezut k este de la lipsa de calciu.Vezi sa nu fi avut vreo lovitura mai demult careia sa nu-i fio dat importanta.
mykr
Postat pe 2 Aprilie 2010 12:37
Multumesc din suflet tuturor! raspunsurile voastre imi arata ca exista pana la urma o rezolvare. O sa merg la medic si o sa cer sedinte de fizioterapie. in acelasi timp o sa am grija si la ce mananc, am incercat oricum sa introduc mai multe legume si fructe in fiecare zi. In tara in care sunt acum oamenii astia sunt obsedati de 5 a day...adica trebuie sa ai 5 portii de legume si fructe zilnic pentru o alimentatie sanatoasa. De fumat nu fumez si nici nu cred ca o voi face vreodata. Uneori ma uit la anumite persoane care fumeaza si le vad cat sunt de sanatoase, nu au nimic. Poate au avut grija de ele pe alte planuri, nu stiu ce sa zic. La mine nu mai stiu de cand a inceput problema asta cu maxilarul, dar ii dau eu de capat pana la urma.

Va multumesc si va doresc o viata sanatoasa! si un Paste Fericit!
ameliemelo
Postat pe 2 Aprilie 2010 13:06
si eu am fost in aceeasi situatie si dupa cum vad multzi au aceeasi problema.mie mi-a trecut de la sine,eram putzin preocupata de asta,ma gandeam ca ceva nu se potriveste,ca poate e prea mic maxilarul,nu-mi puteam deschide la maxim gura fara un pic de efort...probabil exista si probleme mai grave sau mai delicate decat a mea,dar cat tp ii vorba doar de o pocnitura nu vad sensul unei batai de cap.total in plus.parerea mea!
shoeshine
Postat pe 3 Aprilie 2010 12:16
foarte corect raspuns! sunteti medic?
kudika142081
Postat pe 3 Aprilie 2010 22:42
salut ma numesc norbert am 15 ani..si am acceias roblema dar la mine nu e vorba de acel "pocanit" nu mai pot deschide maxilarul la fel de mult "ceva ma tine in partea stanga"... am citit din ce ati scris voi dar era vorba doar de acel "pocani"
astept ceva raspunsuri..
Gangster_Psyclon
Postat pe 31 Ianuarie 2011 20:11
nu neaparat lipsa de calciu. posibil sa avem bruxism(scrasnitul din dinti )de la asta pocneste si pentru asta trebuie mers la dentist.eu nu scr din dinti dar cred ca inclestez dinti noaptea si din cauza asta imi pocneste dar mie zici ca mi se si deplaseaza ceva de la locul lui si ma sacaie rau de tot.nu mai face cand mestec doar cand casc dar trebuie sa ajung la dentist sa vad daca asta am
kudika517758
Postat pe 3 Aprilie 2012 02:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pocnire de maxilar la copil de 7 ani 4 De la: jeanyna 28 Octombrie 2010 12:23
Timisoara 16 Dec. 1989 - 20 de Ani 21 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:17
colectare electrocasnice 5 De la: 4Life 17 Februarie 2010 23:22
Cum sa faci bani pe langa salar? 4 De la: Gabriella_Bizzy 5 August 2013 16:00
rog parere centrala termica 7 De la: kudika_1034544 26 Decembrie 2018 21:34