Setari Cookie-uri

jgheaburi si burlane

Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi legate de alegerea sistemului de jgheaburi si burlane? Multumesc mult
maria_pavel
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:22
Draga mea, atunci cand ai achizitionat tabla sau tigla cu care ai acoperit casa sigur ai vazut si elementele de scurgere si preluare a apelor pluviale. Eu am tigla si am achizitionat sistemul de jgheaburi si burlane de la RUUKKI, o firma care mi se pare foarte buna. Pentru acoperis de tabla recoamnd LINDAB.
koanamay
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:55
Salut! Eu mi-am pus de patru ani de zile jgheaburi si burlane de la lindab si pot sa spun ca sunt foarte multumit. Te sfatuiesc sa iti iei un sistem complet, adica si jgheaburi, si burlane, de la acelasi furnizor, sa nu te trezesti ca nu se potrivesc sau ca arata rau. Nu mai stiu care sunt acum preturile, dar te sfatuiesc sa intri in legatura cu un partener lindab din judetul din care esti, te ajuta ei cu tot ce ai nevoie. Uite, aici poti sa afli mai multe: http://www.rainline.ro/master/1500_dea.php. Bafta!
mihaisimihaela
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:13
sistem complet de jgheaburi si burlane www.viking-romania.ro
viking
Postat pe 25 Aprilie 2009 20:22
- odata jgheaburile si burlanele erau confectionate la mana si durau o viata , acum sunt firme specializate in domeniu , unde gasesti toate accesoriile si dupa montaj e un dezastru .
parerea mea ca trebuie de avut atentie cine le monteaza si cum .
multa bafta .
www.izolatiimontajprestafsrl.blogspot.com
montajprestaf
Postat pe 21 Februarie 2010 11:28
eu am pus in toamna lindab pe casa si am luat si jgheaburi si burlane tot de la ei. sigur iti da tot pachetul daca doresti. dar e mai bine sa iei totul odata pt ca pe urma sa nu ai surprize ca nu se nimeresc nuantele sau culorile
vali23
Postat pe 21 Februarie 2010 15:52
offff unde sant doamne meseriasii de altadata ???? iti puneau o tabla calumea pe casa si iti faceau niste burlane rezistente!!!!!!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 21 Februarie 2010 16:16
Orice varianta vei alege evita sa te incurci cu tiganii care se ocupa cu asa ceva, deoarece pana la final te va costa triplu pentru cat nu face. Acest sfat ti-l dau din mai multe discutii purtate cu persoane patite nu din experienta proprie.
cristianbercea
Postat pe 21 Februarie 2010 16:23
Desi intrebarea era pusa acum mai bine de un an,ma ba si eu in seama dandun sfat celor ce vor citi forumul interesati de subiecul "jeaburi si burlane". Eu mi-am montat sistemul acum 1,5 ani. Am studiat cateva luni piata. Cel mai ieftin m-ar fi costat 33mil lei. Am apelat la un meserias roman care mi-a luat manopera 10.5mil. lei.Materialele m-au costat 2.5mil. lei. Calculul e simplu. Mi-am construit casa in stil brancovenesc-neoromanesc, asa ca jheaburile facute din tala zincata se potrivesc perfect cu stilul. good luck to everyone
condo001225
Postat pe 21 Februarie 2010 18:15
Wavin - jgheaburi si burlane. Ai 10 ani garantie.Sunt din material plastic, deci ,,la revedere rugina'' sau posibilitatea de a ramane indoite in caz de lovire. Nu mai spun de zgomot comparativ cu cele din tabla.
Le gasesti fie in Dedeman, fie in Bricostore.
azos
Postat pe 22 Februarie 2010 08:22
sistem complet de jgheaburi si burlane www.topsistem.ro
xmenul
Postat pe 22 Februarie 2010 12:52
De la: condo001225, la data 2010-02-21 18:15:38Desi intrebarea era pusa acum mai bine de un an,ma ba si eu in seama dandun sfat celor ce vor citi forumul interesati de subiecul "jeaburi si burlane". Eu mi-am montat sistemul acum 1,5 ani. Am studiat cateva luni piata. Cel mai ieftin m-ar fi costat 33mil lei. Am apelat la un meserias roman care mi-a luat manopera 10.5mil. lei.Materialele m-au costat 2.5mil. lei. Calculul e simplu. Mi-am construit casa in stil brancovenesc-neoromanesc, asa ca jheaburile facute din tala zincata se potrivesc perfect cu stilul. good luck to everyone
aveti dreptate din pacate sant din ce in ce mai putini meseriasi si in mare majoritate foarte scumpi dar nici nu stiu bine meserie fata de stilul brancovenesc nu cred ca ar fii afectat de o tabla lindab si burlane. Dar aspectul si calitatea este cu totul alta in cazul tablei zincate ma mir cum muncitori in constructii imi recomanda de fiecare data tot tabla tip lindab (ca se monteaza usor)
gigibrbr_condo
Postat pe 22 Februarie 2010 16:53
-Asta ziceam si eu , astazi majoritatea lucreza
montajprestaf
Postat pe 23 Februarie 2010 23:42
Cele mai bune, dupa parerea mea sunt cele din cupru. Am avut ocazia sa montez in Italia asa ceva si cu aceasta ocazie, am demontat sistemele vechi,care acum sunt in voga in romania.Cele cu garnituri din cauciuc aveau garniturile arse de soare si curgeau pe la imbinari.
Aceste jgheaburi din cupru au avantajul durabilitatii in timp si sunt totodata estetice. Dezavantajul ar fi pretul destul de piperat.
doriniliescu
Postat pe 24 Februarie 2010 22:46
.
miu_tudor
Postat pe 4 Martie 2010 18:39
Sistem de preluare a apelor pluviale RAIKO numarul 1 in europa gasesti aici: dobrin@raiko.ro
condo004294
Postat pe 17 Iulie 2010 01:30
www.viking-romania.ro
viking
Postat pe 17 Iulie 2010 20:36
www.scocuri.ro sau scocuri@gmail.com
kudika322232
Postat pe 19 Septembrie 2010 12:23
eu am batut palma cu Final Distribution si mi-am instalat un sistem de drenja de la Novatik. mi-a placut sistemul unic, cu margine curbata a jgheabului, care nu permite ca apa sa se reverse peste margini.

eu am luat-o in culoare maro, ca mergea cu invelitoare, dar stiu ca mai au inca vreo 6 variante de culori...

si chestia care mi se pare cel mai misto este ca am garantie 20 de ani!

succes!
mateiutz
Postat pe 14 Februarie 2011 11:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa stiu.... 1 De la: condo000625 21 Februarie 2010 15:34
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama 1 De la: eunescu09 10 Noiembrie 2009 13:06
demolare casa 15 De la: Darkmagic 24 August 2011 18:47
usi cu toc reglabil din lemn 27 De la: kudika_962343 24 Aprilie 2014 11:24
ANTREPRENOR CONSTRUCTII CIVILE SI INDUSTRIALE BLOCURI HALE VILE 5 De la: constructii24 9 Februarie 2012 12:32