Setari Cookie-uri

El nu stie sa danseze si nici nu ii place dansul... ce sa fac?

Va rog mult sa imi dati un sfat. Eu ador sa dansez, am facut si dansuri de societate in copilarie si la orice eveniment stau mai mereu pe ringul de dans. Problema e ca iubitul meu nu stie sa danseze si nici nu ii place dansul :( .E un baiat super si avem o relatie frumoasa, insa mereu cand mergem la nunti impreuna stau mai mult cu el la masa pt ca sa nu se simta prost, dar dansez si singura cand nu sunt blues-uri. El stie ce mult imi place sa ma exprim prin dans si cu toate astea imi spune ca sa ma obisnuiesc cu ideea ca atunci cand ne vom casatori nu o sa mai dansez atata :((
Nu stiu ce sa ma fac!!!! Il iubesc si ne-am logodit, asta e tot ceea ce ma supara la el si mereu ajungem sa ne certam pe tema asta .Intr-un final mi-a spus ca imi va face pe plac si macar pt nunta noastra ne vom inscrie la niste cursuri de dans, sa invatam o coregrafie pt dansul de deschidere . Sper din suflet ca atunci cand vom face asta sa il prinda ritmurile sa si nu-l mai lase :P...
Ce sa fac ???
iulia89_grace
Postat pe 15 Iulie 2010 00:24
Cred ca este complexat ca nu stie sa danseze si ca tu stii mai bine decat ar putea el vreodata sa invete, si daca este mandru s-ar putea sa fie incapatanat si sa nu vrea deloc sa incerce mai ales in public si daca incerci sa-l convingi se incapataneaza mai rau. trebuie sa ai tact si sa impaci si capra si varza.

Sugestii :
1. ai putea sa i explici tehnic pasii de dans la ceva simplu si sa l convingi sa va coordonati;intai numai voi doi in camera fara alte persoane; asta merge mai ales daca e un tip care e mai matematic din fire ..care calculeaza cu cifre si numere in loc sa prinda ritmul .

2. poti s mergi al un curs de dans daca numai voi doi ( curs particular) ca daca sunt si altii pe acolo mai ales daca danseaza mai bine sau prind mai repede o sa renunte dupa o clasa.

3. daca astea 2 nu merg atunci atinge-l la coarda sensibila .. danseaza cu el un blues ceva si zi ca se misca ff bine ca etc, ca te-a impresionat ca inainte nu dansa asa bine deloc ca uite daca a mai exersat, etc.. daca si pune el ambitia sigur reuseste sa invete cativa pasi de dans si cateva figuri pentru o melodie de 3 minute ..

4. ai si tu grija sa i zici dupa cce se straduieste cu cativa pasi sa danseze ca a fost ff bine ca arata foarte sexi cand danseaza, ca isi pune in valoare soldurile si spatele ( sau ma rog ce are el mai sexi) si ca ar trebui sa danseze mai des , ca te face sa -ti vina "idei" cand il vezi dansand :)) ( dar vezi sa nu te bufneasca rasul daca arata caraghios cand danseaza ca pe urma orice i-ai zice , nu se mai repara).

5. si da i mai multe optiuni .. de exemplu intreaba l daca vrea instructor femeie / barbat/tanar sau mai in varsta, care e melodia lui preferata sa danseze primul lui dans la nunta , etc.. ca sa se simta implicat ca el a ales melodia, acuma trebuie sa se agite sa invete un dans..la urma urmei sunt 3 minute (!!!)

6. seteaza televizorul pe programe de dans, fa o regula sa urmariti impreuna dansez pt tine , si alte concursuri de dans sportiv si alte emisiiuni unde danseaza oamenii ca sa nu i se para ceva iesit din comun.

7.si printre toate astea , inceraca sa afli subtil de ce nu a dansat pana acuma si de ce nu - i place( poate are traume din copilarie, ceva, a ras cineva de el cand a dansat el o data undeva) si acuma se gnadeste ca va fi la fel ... in cazul asta ii zici ca oricum nimeni nu danseaza perfect ca si la profesionisti de intampla sa mai gresseasca si ca nu e cazul sa mai tina minte toate momentele naspa

8. vezi daca are si el vreun hobby, fa si tu sportul ala chiar daca te plictiseste teribil, ca sa mearga si el la dans cu tine ..

Trebuie sa mearga ceva din toate astea :)
Bafta :)

.
kudika052198
Postat pe 19 Iulie 2010 06:44
Buna!Stai linistita ca exact acelasi lucru mi l-a spus si mie Mihai(sotul meu) ca el nu are de gand sa danseze sa se faca de ras in fata nimanui si pana la urma el a fost cel cu initiativa.La cursuri de dans chiar nu a vrut sa mearga in schimb a gasit coregrafia pe internet si parerea mea este ca a iesit un dans super.Pup!Bafta
gonghitza
Postat pe 19 Iulie 2010 08:44
Ei...parca topicul asat e scris de mine!!! Numai ca iubitul meu a recunoscut ca nu poate prinde ritmul, si cu perseverenta l-am convins ca macar asa , de dragul meu s-ar putea misca mai mult....Cursurile de dans il vor ajuta mult, mai ales daca sunt si distractive.In rest, multa bafta....!!!
nice_ali_girl
Postat pe 19 Iulie 2010 09:44
draga mea oricine are un gram de ritm in el doar k nu stie sa il exploateze si poate este genul de persoana care decat sa cada in penibil in unele momente pe ringul de dans mai bine sta la masa si priveste.Explica`i sau ajuta`l sa nu se simta aiurea.Cel putin ar trebui ca atunci knd dansati sa iei mai in gluma dansul si sa te "prostesti" putin si sa ii arati k poate fi distractiv.Dak tu te pricepi la dans si el nu precis se simte inferior fata de tine.Greseste si tu putin knd dansati si atunci poate k atunci knd va gresi el nu va parea pentru el atata de penibil.
Si apoi dupa mai multe incercari esuate de dans o sa ajungeti sufletul petrecerilor.
ada_sm
Postat pe 19 Iulie 2010 13:20
nici sotul meu nu stie sa danseze cel putin nu in pereche.. la dansul mirilor am pus un bluz lent si ne-am invartit incet pe loc fara "2 la stanga 2 la dreapata" si i-am spus starostelui sa faca repede mutarile mire nasa , mireasa nas, si parinti si apoi toata lumea la dans noi nu am dansat o melodie intreaga doar cateva secunde. lui nu ii place deloc sa fie in centrul atentiei si chiar daca ma calcat pe rochie de nustiu cate ori totul a iesit ok
miresuca_fericita
Postat pe 20 Iulie 2010 14:36
Si eu sunt in exact accesi situatie. Faptul care ma bucura este ca al meu nu se supara cand dansez cu altcineva.Pe mine ma deranjeaza ca nu vrea sa invete, ca as putea sa-l invat. La nunta...nu stiu ce se va intampla...poate o sa preiau ideea cu jumatate de melodie, de blues.
barbucris18
Postat pe 20 Iulie 2010 15:10
grace009085, iti multumesc pentru sfat... chiar voi incepe sa pun in practica cele scrise de tine, foarte bune sugestii!!! ;)
Va multumesc tuturor pt incurajare si faptul ca nu sunt singura in aceasta situatie ma linisteste.
Sa vedem ce o sa iasa la nunta :D
iulia89_grace
Postat pe 21 Iulie 2010 19:27
Sotul meu stie sa danseze dar nu prea ii place in schimb la nunta am dansat impreuna toata noaptea si unde pui ca mai avea si piciorul sucit si il durea groaznic dar dupa duoa trei pahare de sampanie nu a mai simtit nimic, asa ca poti sa stai linistita ca nu exista barbat care sa nu vrea sa danseze la nunta lui. Al meu sot zicea inainte de nunta ca nu o sa danseze decat primul dans si atat si cand colo la nunta eu eram cea care ii ziceam sa mai facem pauze ca nu mai pot de picioare, singurele melodi la care facem pauze erau sarbele ca nu ii plac, iar eu nu stiu sa le dansez in rest numai pe ring am stat.
andrutza25
Postat pe 5 August 2010 08:19
Io-te frate ce problema are si fata asta
Femeile se plang pe forum ca sunt inselate, batute, maltratate si tu te plangi ca nu-i place sa danseze. Dar asa suntem noi femeile, cum nu ne convine ceva gata le si sarim in cap barbatilor. Daca nu ii place omului sa danseze de ce sa-l obligi? Eu propun sa-l lasi in pace, sa nu te mai certi cu el pentru un fleac pentru ca asta e, un fleac si sa-l lasi sa se simta el bine in felul lui (ma refer la nunti, chefuri...etc).

Intr-adevar, la nunta ar putea sa faca un mic efort si sa danseze macar dansul mirilor, oricum nu veti avea voi foarte mult timp pentru dans, ai sa vezi. O sa ai o multime de invitati cu care va trebui sa stai de vorba, sa faci poze..etc..de dans garantez eu ca nu vei avea foate mult timp, plus ca o sa te doara ingrozitor picioarele :P.

Eu cred ca omul are foarte multe de oferit si nu vei lasa un mic defect care nici macar nu este un defect, sa iti umbreasca fericirea.
Noi femeile ar trebui sa apreciem mai mult ce ni se ofera decat ceea ce nu primim sau nu putem primi.

Casa de piatra va doresc si sa aveti o petrecere faina la nunta
_Cryssa_
Postat pe 5 August 2010 09:01
"Noi femeile ar trebui sa apreciem mai mult ce ni se ofera decat ceea ce nu primim sau nu putem primi."


sigur esti femeie?!
fante_de_dorobanti
Postat pe 5 August 2010 09:03
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-05 09:03:40"Noi femeile ar trebui sa apreciem mai mult ce ni se ofera decat ceea ce nu primim sau nu putem primi."


sigur esti femeie?!


tu ce zici?
_Cryssa_
Postat pe 5 August 2010 09:32
De la: crysa_tm, la data 2010-08-05 09:32:17
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-05 09:03:40"Noi femeile ar trebui sa apreciem mai mult ce ni se ofera decat ceea ce nu primim sau nu putem primi."


sigur esti femeie?!


tu ce zici?


chiar vrei sa stii?
fante_de_dorobanti
Postat pe 5 August 2010 09:38
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-05 09:38:59
De la: crysa_tm, la data 2010-08-05 09:32:17
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-05 09:03:40"Noi femeile ar trebui sa apreciem mai mult ce ni se ofera decat ceea ce nu primim sau nu putem primi."


sigur esti femeie?!


tu ce zici?


chiar vrei sa stii?


da fante...chiar vreau sa stiu
_Cryssa_
Postat pe 5 August 2010 09:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut urgent colega de apartament!!!! 6 De la: grace006841 17 Decembrie 2009 14:13
Cafeneaua miresicilor 7 De la: myssnatacha 8 Septembrie 2009 12:56
PORUMBEI ALBI IN ZIUA NUNTII ! 13 De la: kudika421339 18 Noiembrie 2011 16:45
Munca la domiciliu 2 De la: grace001304 5 Mai 2009 12:45
Momente critice din viata care te schimba pentru totdeauna 19 De la: fantome 9 Noiembrie 2009 10:25