Setari Cookie-uri

Cocktail...si barfa.. :)

Salut!!! Aveti unda verde pt orice subiect de barfa dar va rog frumos, daca cunoasteti vreo reteta de cocktail,nu ezitati sa mi-o spuneti si mie.
De preferat sunt cele analcoolice pt ca va fi ziua mea, iar prietenul meu si cativa amici vom face o scurta calatorie.Toti vor putea sa bea bauturi alcoolice, in afara de prietenul meu care va conduce. As dori totusi sa-l servesc cu altceva in afara de un simplu suc si m-am gandit ca un cocktail delicios fara alcool facut chiar de mine ar fi destul de potrivit... puteti sa ma ajutati ???

lil_devil
Postat pe 4 Septembrie 2010 00:56
si nu ai gasit retete pe net, cu tot cu poze si explicatii?
Shhh
Postat pe 4 Septembrie 2010 09:30
Buna dimineata!

Eu n-o sa-ti dau retete de bauturi - la asta chiar nu ma pricep. Dar o sa-ti spun tie si celor care vor intra pe aici doua retete de cafea. Le-am aflat aseara, dar nu am apucat sa incerc decat una din ele.
Prima ar fi cafea cu crema de nuci sau alune. Prima data se freaca bine alunele sau nucile (probabil asa cum frecam ness-ul cu zaharul), se adauga zahar, apoi cafeaua fierbinte luata dupa foc.
A doua ar fi Lavazza cu gheata. E vorba de espresso. Imediat dupa ce punem zaharul, punem si doua cuburi de gheata.
Asta cu gheata am testat-o.

Acu', n-or fi ele ceva iesit din comun, poate le stiti deja, dar nah... eu abia le-am aflat. Or mai fi si altii ca mine.
rashela
Postat pe 4 Septembrie 2010 09:44
De la: lil_devil, la data 2010-09-04 00:56:03Salut!!! Aveti unda verde pt orice subiect de barfa dar va rog frumos, daca cunoasteti vreo reteta de cocktail,nu ezitati sa mi-o spuneti si mie.
De preferat sunt cele analcoolice pt ca va fi ziua mea, iar prietenul meu si cativa amici vom face o scurta calatorie.Toti vor putea sa bea bauturi alcoolice, in afara de prietenul meu care va conduce. As dori totusi sa-l servesc cu altceva in afara de un simplu suc si m-am gandit ca un cocktail delicios fara alcool facut chiar de mine ar fi destul de potrivit... puteti sa ma ajutati ???



Orange Velvet
Grenadine-20 ml
suc de portocale 150-ml
suc de ananas-50 ml
frisca
Mod de preparare:Se pune gheata dupa care se toarna putin grenadine,se toarna incet pe un cub de gheata sucul de portocale ca sa nu se amestece si sa iasa in straturi dupa care se toara si sucul de ananas.La sfarsit se pune frisca si se mai toarna putin grenadine peste ea ca si decor.
Barbie30
Postat pe 4 Septembrie 2010 11:08
De la: Barbie30, la data 2010-09-04 11:08:45
De la: lil_devil, la data 2010-09-04 00:56:03Salut!!! Aveti unda verde pt orice subiect de barfa dar va rog frumos, daca cunoasteti vreo reteta de cocktail,nu ezitati sa mi-o spuneti si mie.
De preferat sunt cele analcoolice pt ca va fi ziua mea, iar prietenul meu si cativa amici vom face o scurta calatorie.Toti vor putea sa bea bauturi alcoolice, in afara de prietenul meu care va conduce. As dori totusi sa-l servesc cu altceva in afara de un simplu suc si m-am gandit ca un cocktail delicios fara alcool facut chiar de mine ar fi destul de potrivit... puteti sa ma ajutati ???



Orange Velvet
Grenadine-20 ml
suc de portocale 150-ml
suc de ananas-50 ml
frisca
Mod de preparare:Se pune gheata dupa care se toarna putin grenadine,se toarna incet pe un cub de gheata sucul de portocale ca sa nu se amestece si sa iasa in straturi dupa care se toara si sucul de ananas.La sfarsit se pune frisca si se mai toarna putin grenadine peste ea ca si decor.


multumesc! chiar mi se pare ca ar fi o combinatie buna, plus ca imi doresc sa fie si ceva in straturi colorate . Chiar am sa incerc reteta.
lil_devil
Postat pe 4 Septembrie 2010 12:02
De la: rashela, la data 2010-09-04 09:44:29Buna dimineata!

Eu n-o sa-ti dau retete de bauturi - la asta chiar nu ma pricep. Dar o sa-ti spun tie si celor care vor intra pe aici doua retete de cafea. Le-am aflat aseara, dar nu am apucat sa incerc decat una din ele.
Prima ar fi cafea cu crema de nuci sau alune. Prima data se freaca bine alunele sau nucile (probabil asa cum frecam ness-ul cu zaharul), se adauga zahar, apoi cafeaua fierbinte luata dupa foc.
A doua ar fi Lavazza cu gheata. E vorba de espresso. Imediat dupa ce punem zaharul, punem si doua cuburi de gheata.
Asta cu gheata am testat-o.

Acu', n-or fi ele ceva iesit din comun, poate le stiti deja, dar nah... eu abia le-am aflat. Or mai fi si altii ca mine.


Eu nu am mai auzit de astfel de cafea. Dar m-ai facut foarte curioasa si sigur am sa incerc pe cea cu nuci sau alune . Merci frumos!
lil_devil
Postat pe 4 Septembrie 2010 12:07
De la: Shhh, la data 2010-09-04 09:30:24si nu ai gasit retete pe net, cu tot cu poze si explicatii?


am gasit, dar nu stiu, nu prea m-a incatat nimic.se mai intampla. si in plus m-am gandit ca poate e cineva care imi recomanda o reteta care deja a incercato.
lil_devil
Postat pe 4 Septembrie 2010 12:13
Pe toti ii servesti cu bauturi fara alcool?
Barbie30
Postat pe 4 Septembrie 2010 12:36
De la: Barbie30, la data 2010-09-04 12:36:56Pe toti ii servesti cu bauturi fara alcool?


nu,asta e doar pt prietenul meu, care nu are voie sa bea cu alcool pt ca trebuie sa conduca masina. Ceilalti in schimb, sunt liberi sa bea ce vor ei.
lil_devil
Postat pe 4 Septembrie 2010 14:17
De la: Barbie30, la data 2010-09-04 11:08:45
De la: lil_devil, la data 2010-09-04 00:56:03Salut!!! Aveti unda verde pt orice subiect de barfa dar va rog frumos, daca cunoasteti vreo reteta de cocktail,nu ezitati sa mi-o spuneti si mie.
De preferat sunt cele analcoolice pt ca va fi ziua mea, iar prietenul meu si cativa amici vom face o scurta calatorie.Toti vor putea sa bea bauturi alcoolice, in afara de prietenul meu care va conduce. As dori totusi sa-l servesc cu altceva in afara de un simplu suc si m-am gandit ca un cocktail delicios fara alcool facut chiar de mine ar fi destul de potrivit... puteti sa ma ajutati ???



Orange Velvet
Grenadine-20 ml
suc de portocale 150-ml
suc de ananas-50 ml
frisca
Mod de preparare:Se pune gheata dupa care se toarna putin grenadine,se toarna incet pe un cub de gheata sucul de portocale ca sa nu se amestece si sa iasa in straturi dupa care se toara si sucul de ananas.La sfarsit se pune frisca si se mai toarna putin grenadine peste ea ca si decor.


Ciao, barbie30! Azi am incercat sa fac cocktail-ul, dar nu mi-a iesit in straturi colorate cum imi doream.S-au amestecat. Trebuie sa specific ca sucurile erau destul de "subtiri" ca si cosistenta. Asta sa fi fost oare cauza ?
lil_devil
Postat pe 5 Septembrie 2010 18:44
Daaaa! Ai grija sa torni foarte incet pe unul din cuburile de gheata(asta e varianta mai simpla)sau sa torni pe o lingura. La baieti poti sa le pregatesti cate o berica half&half bere neagra cu bere blonda si ii dai gata.Nu conteaza berea blonda de care e si cea bruna,guinness is the best! Se toarna prima data berea blonda se lasa putin si dupa torni pe o lingura berea neagra,care o sa ramana deasupra.Daca te mai pot ajuta cu vreo bautura poti sa ma intrebi!
Barbie30
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:45
De la: Barbie30, la data 2010-09-05 19:45:08Daaaa! Ai grija sa torni foarte incet pe unul din cuburile de gheata(asta e varianta mai simpla)sau sa torni pe o lingura. La baieti poti sa le pregatesti cate o berica half&half bere neagra cu bere blonda si ii dai gata.Nu conteaza berea blonda de care e si cea bruna,guinness is the best! Se toarna prima data berea blonda se lasa putin si dupa torni pe o lingura berea neagra,care o sa ramana deasupra.Daca te mai pot ajuta cu vreo bautura poti sa ma intrebi!


Maine am sa mai incerc o data. Am sa cumpar alte sucuri ceva mai groase(cu pulpa eventual).Si am sa iau in considerare si optiunea cu berea. Merci! Dar pt mine este mai importatnt cocktail-ul... :) .daca imi iese am sa te anunt.Eventual am sa postez si o poza. Te pup!
lil_devil
Postat pe 5 Septembrie 2010 20:22
Bafta!
Barbie30
Postat pe 5 Septembrie 2010 20:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relaxare in fata pc ului 6 De la: Full_Metal_Jacket 29 Martie 2010 21:53
O ZI NORMALA DE MUNCA 33 De la: danna_danutza 5 Iulie 2009 22:17
Ce parere aveti despre "clarvazatori" ? 5 De la: Baiat_virgin 19 August 2012 01:34
a murit vama veche? 3 De la: yumalai 14 Iunie 2010 14:49
Ce ziceti de niste banuti de sarbatori? 3 De la: rashela 24 Noiembrie 2009 13:55