Setari Cookie-uri

Ce faci cand se termina dragostea?

Aam29 de ani si am o relatie de 15 ANI,practic am crescut impreuna...dar.de vre o un an pur si simplu nu mai simt nimic....ce pot sa fac intr o astfel de situatie...confuza nu sunt va rog sa mi dati un sfat!
km3lia1981
Postat pe 13 Martie 2011 17:57
inchei si o iei de la capat
mitura
Postat pe 13 Martie 2011 17:58
De la: mitura, la data 2011-03-13 17:58:20inchei si o iei de la capat

adica derulezi caseta

eu zic sa schimbe caseta
battleofwits
Postat pe 13 Martie 2011 18:00
De la: mitura, la data 2011-03-13 17:58:20inchei si o iei de la capat


adica next?
Ame_ly
Postat pe 13 Martie 2011 18:03
De la: battleofwits, la data 2011-03-13 18:00:17
De la: mitura, la data 2011-03-13 17:58:20inchei si o iei de la capat

adica derulezi caseta

eu zic sa schimbe caseta


Adica pe drumuri separate...doar am vrut sa termin fraza...asteptam sa ma apostrofezi
Si cine mai foloseste casete,de fapt??
mitura
Postat pe 13 Martie 2011 18:05
De la: Ame_ly, la data 2011-03-13 18:03:19
De la: mitura, la data 2011-03-13 17:58:20inchei si o iei de la capat


adica next?


intr-un fel..cum Dumnezeu femeile se pot intelege?
mitura
Postat pe 13 Martie 2011 18:06
problema e ca.....nu stiu daca as i putea sa l las...e o persoana cu care nu cred ca sa ar putea cade la intelegere....sa i spun k pur si simplu nu mai simt nmk pentru el.....
km3lia1981
Postat pe 13 Martie 2011 18:08
De la: mitura, la data 2011-03-13 18:06:37
De la: Ame_ly, la data 2011-03-13 18:03:19
De la: mitura, la data 2011-03-13 17:58:20inchei si o iei de la capat


adica next?


intr-un fel..cum Dumnezeu femeile se pot intelege?


eh,lasa=l ca a priceput si el,a vrut doar sa-si faca intrarea
helau mitura
Ame_ly
Postat pe 13 Martie 2011 18:11
imagineaz-ti viata fara el si pe el cu o alta femeie,foarte fericit,pe care sa o iubeasca la fel sau mai mult decat pe tine si daca tu vei putea accepta asta inseamna ca esti pregaita sa te eliberezie de aceasta obligatie insa nu uita ca il eliberezi si pe el!
oana_22
Postat pe 26 Martie 2011 04:34
- cuminte ,o incepi stangaci de la capat! nu pricepi? radu.
kudika037922
Postat pe 26 Martie 2011 04:56
Luati distanta 2-3 saptamani.Daca ii duci dorul ...ramai cu el(logic) , daca te simti libera fara el , daca simti ca prinzi viata , daca simti ca iti gasesti pacea in lipsa lui ...atunci MOVE ON !
Si atunci cand te intorci la el dupa presupul dor si peste 3 zile iar intervine rutina ...experimentati ceva ce nu ati mai facut!
Dai un search pe google...te descurci tu!
bafta!:)
duphz
Postat pe 26 Martie 2011 05:23
Dragostea nu se va termina niciodata,chiar daca crezi ca ai uitat-o nu e asa,ea mereu va exista in inima si sufletul tau.
kudika326762
Postat pe 26 Martie 2011 05:40
incearca ceva nou si sa vezi frumusetea si iubirea in el sau ea gindestete la primele zile cind vati cunoscut o relatie este foarte usor sa o pierzi este greu sa o ti multa bafta
kudika355885
Postat pe 26 Martie 2011 05:42
este cazul sa te reprofilezi...cauta si vei gasi
coco17
Postat pe 26 Martie 2011 05:48
Dragostea nu este ceva ce cumperi de la aprozar, si uitandu-te in camara constati ca s-a terminat!... Ea trebuie intretinuta! Ca un foc pe care daca nu pui lemne continuu, se va stinge. Dragostea este al pune pe celalalt pe primul loc, a te interesa de binele lui inaintea binelui tau, a sacrifica din timpul tau sau preferintele tale, pentru ceea ce sti ca ii face lui sau ei placere. Pana nu inveti sa traiesti pentru cel de langa tine, nu poti spune ca ai iubit.
Oricine este in stare sa aiba sentimente pentru o persoana care o face sa se simta confortabil, care o face sa rada, sa se simta bine cu el sau ea insasi, dificultatea intervine atunci cand trebuie sa dovedesti "dragostea" pe care i-o porti, prin fapte, prin sacrificiu. Din pacate cei mai multi dintre noi confundam pasiunea pe care o simtim pentru cel de langa noi in primele luni sau ani ca fiind dragoste. De fapt nu este nimic mai mult decat o atractie fizica care incet incet va disparea cand ne vom obisnui suficient de bine cu celalalt, si vom constata ca nu mai sunt lucruri noi cu care sa ne tina interesati sau atrasi de el sau ea. Daca in afara de aceasta atractie nu exista nimic, mai devreme sau mai tarziu toti ajungem in punctul asta.
De asta sunt si atat de multe divorturi. Pentru ca mjoritatea dintre noi "iubim" egoist, cu interes... Il iubesc pentru ca ma face sa ma simt...imi ofera...e stabil... Sau o iubesc pentru ca e frumoasa...inteligenta...sensibila... Ultimele doua exemple fiind valabile doar pentru un mic procentaj al barbatilor. Majoritatea dintre noi "iubim" pentru ca ne place cum arata! Si mai devreme sau mai tarziu, va aparea un "model" mai nou, care va arata mai bine decat ce avem acasa, si vom ajunge la concluzia ca vrem sa "iubim" altceva, si aceasta este valabil si la barbati si la femei. Toti suntem loviti de aceasta atata timp cat nu ne intereseaza nimic mai mult decat ceea ce simtim.
Sfaturi de genul "punct si de la capat" sau "urmatorul", nu au o baza logica , sau emotionala viabila. Daca ar fi o solutie reala, am citi fericirea, pacea sufleteasca si voia buna pe fetele tuturor celor divortati. Dar statisticile ne arata o realitate mult mai cruda. Daca la ora asta avem o rata de divort de peste 50% la prima casatorie, pentru cei care ajung la a doua casatorie rata divortului este intre 70-80% si procentajul creste la cei care merg mai departe la a treia sau a patra casatorie. Pentru cine este in stare sa gandeasca inainte de a actiona, va avea mai mult sens sa incerce sa reaprinda "flacara" decat sa incerce cu altcineva. Garantat viata noastra de cuplu va arata diferit din toate punctele de vedere cand vom invata sa iubim cu adevarat, sa punem pe celalalt pe primul loc, sa oferim tot ceea ce ne-ar place sa primim, sa respectam si sa pretuim pe cel de langa noi.
Vrei sa fi iubit, iubeste! Vrei sa fi respectat, respecta! Fa-l pe celalalt sa se simta cel mai iubit dintre pamanteni, si vei experimenta acelasi lucru! Nu il lua ca pe un sfat, pentru ca nu sunt calificat sa dau sfaturi. Ia-o ca pe o provocare! Succes!
findme
Postat pe 26 Martie 2011 06:28
n am mai ras asa de mult . sau suntem indragostiti sau nu mai suntem

atatea complicatii ca sa ce. oricum, in majoritatea cuplurilor de 4 ani + in cel mai bun caz se iubesc, dar fara sa fie indragostiti.

resemneaza-te, sau cauta ti alt vis.

15 ani dzeule. pt mine 1 an e o viata de om
rockk
Postat pe 26 Martie 2011 06:54
Raspuns corect,citeste si analizeaza.....
maya28
Postat pe 26 Martie 2011 07:41
Raspuns corect ,citeste si ganeste....
maya28
Postat pe 26 Martie 2011 07:42
imi pare rau sa te contrazic,eu am iubit neconditionat si pina la urma tot la el s-a gindit;asta te distruge f mult;mai ales ca avem si un copil.sfatul meu pt toata lumea e sa fie prudenta sa se protejeze ca nimeni nu are grija de ei
kudika152053
Postat pe 26 Martie 2011 07:45
dragostea e o alegere.
pasiunea e un sentiment.
deci dragostea nu are cum sa se termine:)
clandestine
Postat pe 26 Martie 2011 08:05
draga mea, nu apleca urechole la rautatile ce-ti scriu unii. am indraznit sa-ti scriu citind problema ta si vin cu un sfat, care poate te va ajuta! daca mai simti ceva pt el, nu merita sa-i intorci spatele, ci...incearca sa vorbesti cu el, si ampreuna gasiti o solutie! si va fi cea mai buna, crede-ma hai, succes, si nu dispera. totul se poate rezolva, numai sa vrei!!!
perla_negra
Postat pe 26 Martie 2011 08:23
Nu are rost sa stai langa o persoana daca nu mai simti nimic chiar daca e greu sa renunti viata merge inainte nu trebuie sa stai langa nimeni din obligatie sau cine stie ce importanta e dragostea in orice relatie
kudika089411
Postat pe 26 Martie 2011 08:32
De la: clandestine, la data 2011-03-26 08:05:57dragostea e o alegere.
pasiunea e un sentiment.
deci dragostea nu are cum sa se termine:)


Dragostea e o alegere???!!!
Poti oare sa alegi pe cine iubesti?
sau dragostea nu e echivalenta cu iubirea?

cos_ka
Postat pe 26 Martie 2011 08:44
De la: cos_ka, la data 2011-03-26 08:44:24...
Poti oare sa alegi pe cine iubesti?


mi se pare normal ca pentru o femeie "obisnuita" lucrul asta sa fie imposibil
battleofwits
Postat pe 26 Martie 2011 08:48
Eu am avut o relatie de 3 ani.. a fost iubire nu ma mai gandeam la mine ci la el..lui nu-i lipsea nimica...pentru ca am vrut sa il fac fericit... si dupa 3 ani acelash sentiment lam avut.. Nu mai aveam nici un fel de sentiment fatza de el.. au trecut 2 ani de cand ne-am despartit... Ii simt dorul , el e acuma cu o altcineva au un an impreuna si o iubeste... dar ma gandesc ca eu trebui sa fiu pe primul loc , o viata am si de ce sa daruiesc ce e al meu la o pers care oricand se poate trezi intr-o diminetaza sa imi spuna ca numai poate continua... NIMENI nu poate promite persoanei iubite ca o va iubi pana la adanci batraneti.. oricand te poti trezi intr-o dimineatza si sa simti ca locul tau nu e acolo
Mary_kate7
Postat pe 26 Martie 2011 08:50
De la: battleofwits, la data 2011-03-26 08:48:51
De la: cos_ka, la data 2011-03-26 08:44:24...
Poti oare sa alegi pe cine iubesti?


mi se pare normal ca pentru o femeie "obisnuita" lucrul asta sa fie imposibil



si pentru una "neobisnuita" ???
contesina
Postat pe 26 Martie 2011 09:04
"ce faci cand se termina dragostea ?" ......interesanta intrebare....

de obicei dai din colt in colt, doar cu gandul le ce ai pierdut......

de fapt dragostea nu se termina, este mereu langa noi....problema este de cata dragoste sumtem noi capabili sa daruim ?
contesina
Postat pe 26 Martie 2011 09:11
De la: contesina, la data 2011-03-26 09:11:23"ce faci cand se termina dragostea ?" ......interesanta intrebare....

de obicei dai din colt in colt, doar cu gandul le ce ai pierdut......

de fapt dragostea nu se termina, este mereu langa noi....problema este de cata dragoste sumtem noi capabili sa daruim ?

ai uitat de faza cu primitul degeaba dai daca nu e primit
ipahebirowtnod
Postat pe 26 Martie 2011 09:14
In primul rand ar trebui sa fii sincera cu el daca nu mai simti nimic si sa vorbesti deschis . Sa ii spui adevarul , chiar daca poate o sa-l doara , dar adevarul intotdeauna e mai bun decat sa minti persoana respectiva , poate daca stiind adevarul el ar putea sa se gandeasca la relatia voastra din alte puncte de vedere,pentru ca atunci cand esti pe punctul de a pierde o persoana iti dai seama de mai multe lucruri la care poate el pana acum nu s-a gandit.
Si tu ai putea sa reevaluezi relatia ta de pana acum si sa vezi lucrurile care te-au facut sa nu mai simti nimic pentru el. Poate asa vazand amandoi lucrurile din alte perspective ati mai putea face ceva pentru relatia voastra. Insa daca tu crezi ca nu mai are rost sa incerci , fii sincera cu el ! Nu cred ca ti-ar placea ca el sa nu te mai iubeasca dar in schimb sa stea mintindu-te ca totul e ok.

Ai grija de tine, de voi!
sufletul_tau
Postat pe 26 Martie 2011 09:23
Da-mi voie sa te contrazic....si daca iubesti ca sa fii iubit si sa arati apreciere ca sa fii apreciat, se ajunge ca cealalta persoana se invata sa fie alintat sa zic asa si ii cresc cornitele si uita ca are si el un rol de a oferi si el si ingamfarea, mandria si orgoliu distruge pana la urma ..chiar totul....
Tyryana
Postat pe 26 Martie 2011 09:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sall' din nou 18 De la: frenchiegirl 11 Aprilie 2011 12:49
as avea nevoie de un sfat....ce sa fac?? 28 De la: witcher 9 Mai 2010 15:22
DUPA 5 ANI DE RELATIE CUM TE RIDICI SI O IEI DE LA CAPAT?AJUTOR 9 De la: Barbie30 20 Septembrie 2010 23:13
credeti ca o femeie care a inselat, merita iertata? 72 De la: dontworibehapi 14 Aprilie 2009 14:07
SI-A BATUT JOC DE TOATE!!! 17 De la: Mary_angel 2 Ianuarie 2009 11:13