Setari Cookie-uri

muntenegru-(Tarna Gora)un paradis dalmat

pentru toti care n-au fost in budva-muntnegru-sau tarna gora in lb. lor- sa stiti ca merita!este nemaipomenit de frumos!drumul este mai greu-cu multi munti-acolo s-a filmat winetou;iar statiunea este un vis..plaja este cam departe de oras dar e superb;despre excursiile de acolo;marea curata si fara valuri
oamenii calzi si primitori;
1-orasul kotor-superb
2.ex. cu vaporul la pestera se merge cu vaporul iar insulele pe care sunt construie biserici sunt superbe
3-dubrrovnik-croatia-te intorci in timp/
4-insula sf. stefan-sau sveti stefan-se poate merge u vaporasul sau cu autobuzul-merita!
ananico_yahoo_com
Postat pe 19 Martie 2011 12:44
De ce bagi Dubrovnik-ul in text cand este vorba de Muntenegru?
Lucia38
Postat pe 19 Martie 2011 12:55
povesteam de excursii...
si apropo am scris de dubrovnik si ca-i in croatia
numai bine tuturor!
ananico_yahoo_com
Postat pe 20 Martie 2011 09:01
Intradevar cine a vazut Muntenegru dar si Croatia este un om castigat.Ambele sunt de o frumusete covarsitoare,iar anul trecut Muntenegru sa facut la niste preturi derizorii :cazare la 15-18 euro/zi iar de masa 10 euro /zi erau mai mult decit suficienti.
Iar despre clienti nu pot sa va povestesc...erau atit de multi cita frunza si iarba..din toate tarile civilizate...cam asa cum veneau la noi pe vremuri...
Oamenii sunt deosebit de amabili,sociabili,cinstiti si tot timpul zimbitori-stiu sa te faca sa te simti bine in tara lor.
Daca vreti sa mergeti pe cont propriu va recomand sa plecati prin Macedonia (700km) unde sa stati macar 2 nopti la Ohrid (o sa va vina sa nu mai plecati de acolo)apoi prin Albania (unde nu numai ca nu am vazut o groapa pe sosele dar nu sunt nici macar denivelari-iar oamenii si preturile sunt si aici super )si apoi treceti in Muntenegru si va cazati dupa posibilitati la pensiuni sau la hotel.Nu va recomand regimul ALLI deoarece mincarea este foarte buna si ieftina.Nu ratati o vizita la Ada Bojana si groaziera in Golful Kotor.La restaurant sa mincati neaparat "pleskavita".Moneda nationala este EURO-desi nu sunt inca in UE.La intoarcere reveniti prin Serbia-petreceti o noapte la Belgrad,mincati si dansati o noapte intreaga intr-un restaurant sirbesc in orasul vechi pe malul Dunarii (merita vizitat Belgradul ).La vama in freeshopul sirbesc puteti achizitiona alcool alb 96 grade la 4-5 euro/kg. pentru visinata.
Anul acesta excursia va fi putin mai scumpa dat anul trecut a costat cam 1500euro/4 insi/10 nopti-cazare,benzuna,mincare, croaziera cu vaporul. si cadouri pentru cei de acasa...Mergeti si vizitati cit inca se mai poate la aceste preturi pentru ca foarte curind aceasta zona va ajunge la preturile din Croatia si nu va mai fi atit de accesibila tuturor.
carmen_natural
Postat pe 4 Aprilie 2011 10:44
foarte interesant vroiam sa merg anul asta in zona!Multumesc de relatari.daca se poate ceva link-uri ,apreciez!
romulus_lazy
Postat pe 15 Aprilie 2011 07:00
De la: romulus_lazy, la data 2011-04-15 07:00:19foarte interesant vroiam sa merg anul asta in zona!Multumesc de relatari.daca se poate ceva link-uri ,apreciez!


eu vreau sa ma duc in vara sa fac rafting pe Tara http://www.raftingtara.com/
battleofwits
Postat pe 15 Aprilie 2011 07:12
Pentru rafting este bine sa va cazati undeva in zona muntoasa pentru ca altfel pierdeti timp cu deplasarile de pe litoral in zona muntoasa.
Cei care doriti sa vizitati Muntenegru e bine sa profitati de preturile rezonabile care mai sunt anul acesta intrucit in viitorul foarte apropiat preturile vor ajunge ca in Croatia.
carmen_natural
Postat pe 15 Aprilie 2011 12:11
sa stiti ca pentru muntenegru(-budva,becici-o alta statiune de linga budva- )sunt oferte faine la agentiile din timisoara;as tour,ultramarin si peter;cazarea de obicei este la vila dar conditiile sunt foarte bune....eu personal nu iau cu masa ....dar fiecare stie cum ii este mia bine!
numai bine tuturor!
ananico_yahoo_com
Postat pe 15 Aprilie 2011 17:01
Vilele sunt de fapt propriile case ale muntenegrenilor pregatite in sezon pentru turisti.Daca nu sunteti prea pretentiosi e OK.Demipensiuneea se ridica undeva la 10euro/pers/zi si cam astea sunt preturile mincarii.
carmen_natural
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:21
De la: ananico_yahoo_com, la data 2011-03-19 12:44:33pentru toti care n-au fost in budva-muntnegru-sau tarna gora in lb. lor- sa stiti ca merita!este nemaipomenit de frumos!drumul este mai greu-cu multi munti-acolo s-a filmat winetou;iar statiunea este un vis..plaja este cam departe de oras dar e superb;despre excursiile de acolo;marea curata si fara valuri
oamenii calzi si primitori;
1-orasul kotor-superb
2.ex. cu vaporul la pestera se merge cu vaporul iar insulele pe care sunt construie biserici sunt superbe
3-dubrrovnik-croatia-te intorci in timp/
4-insula sf. stefan-sau sveti stefan-se poate merge u vaporasul sau cu autobuzul-merita!

Intradevar oamenii sunt foarte primitori, dar asta o stiu de cand era Serbia si Muntenegru unite. Eu as vrea mai aproape de mare, unde ar trebui sa ma cazez ?
Mie imi plac oamenii de acolo ca sunt luptatori si nu se lasa calcati in picioare ca noi, stiu ce vor si nu se lasa impresionati de orice strain care le calca tara
Distractie placuta pentru cei care vor calatori curand spre aceasta destinatie superba
verraa
Postat pe 16 Aprilie 2011 02:45
Daca vrei o cazare in Muntenegru, aproape de mare ,la pret bun te rog sa ma contactezi pe europroiect2007@yahoo.com si iti fac mai multe oferte,trebuie sa-mi trimiti perioada cind doresti sa calatoresti,mijlocul de transport dorit,nr-ul persoanelor cu care mai calatoresti(adulti-copii) si ce tip de masa doresti.
carmen_natural
Postat pe 16 Aprilie 2011 19:35
aproppe de mare????? cred ca ar fi mai bine in statiunea becici-linga budva- la un hotel.oricum seara se poate face o plimbare pana in budva pe faleza ca nu-i departe iar orasul vechi este superb;ai impresia ca te-ai intors in timp!
drumul pana in muntenegru e superb-un canion fabulos-daca ati vazut filmil winetou acolo s-a fimat...e un traseu mai greoi...dar merita!
numai bine tuturor!
ananico_yahoo_com
Postat pe 17 Aprilie 2011 10:03
Daca pleci prin Macedonia-Albania-Muntenegru drumul nu este greu deloc si 2 zile la Ohrid este exact ce ti-a prescris doctorul.
carmen_natural
Postat pe 17 Aprilie 2011 18:55
De la: carmen_natural, la data 2011-04-17 18:55:18Daca pleci prin Macedonia-Albania-Muntenegru drumul nu este greu deloc si 2 zile la Ohrid este exact ce ti-a prescris doctorul.

Albania,auzisem ca va fi destinatia anului in 2011,dar nu prea am vazut ofertele sa abunde,asa cum ne-au invadat Bulgarii,multumesc pentru detalii...
romulus_lazy
Postat pe 18 Aprilie 2011 22:46
Albania este super,oamenii sunt foarte amabili,soselele sunt excelente nu numai ca nu au gropi dar nu au nici macar denivelari.Exista oferte dar sunt scumpe.
carmen_natural
Postat pe 19 Aprilie 2011 17:09
Pentru cei ce au fost in aceste tari si anume,Croatia,Serbia,Macedonia,Muntenegru,Albania,care este regimul vizelor,se dau la granita,sau trebuie lluate de pe la ambasade/consulate.Multumesc anticipat
romulus_lazy
Postat pe 30 Aprilie 2011 21:00
Nu ai nevoie de viza ai nevoie in schimb sa calatoresti cu pasaportul ptr. ca nu sunt in UE,mai puti Muntenegru in care poti intra de anul acesta cu CI.Daca ti-ai ppropus un concediu in aceste tari poti calatori cu masina proprie fara nici un risc iar cheltuielile vor fi minore fata de un concediu in Romania.Singura tara mai scumpa din cele enumerate este Croatia,dar pe viitor se vor desmetici si ceilalti.
carmen_natural
Postat pe 1 Mai 2011 21:44
Muntenegru anul acesta excursia cu nr trei pt noi...acelasi loc,aceeasi plaja..Ulcinj...nisip fin,liniste,plaja salbaticita in sensul bun,nu te deranjeaza nimeni...ideal pt mers cu copii...de acolo plimbari cu masina prin zona: Budva e de vis,Sveti Stefan la fel
_oktober_
Postat pe 1 Mai 2011 21:57
Da oktober asa e !
Ai fost la Ada Bojana ?Ce plaja de vis !
Ai mincat pleskavita ?
Am stat pe acolo vreo 10 zile si m-am intrebat cum reusesc ei sa intretina plajele ?Serviciile sunt perfecte,oamenii amabili si zimbitori.
Dar golful Kotor ?Super !
Dar aveti grija la curentii marini sunt foarte puternici.
carmen_natural
Postat pe 1 Mai 2011 22:05
Ada Bojana..bifat..la Kotor sper sa ajung anul acesta..apropo,poza din avatar e facuta dupa un tablou pe care l-am carat din Budva
_oktober_
Postat pe 1 Mai 2011 22:21
Multumesc ,din ce povestiti voi aici,as vrea sa treaca cat mai repede timpul sa ajung odata acolo.Imi propun sa vad toata fosta Iugoslavie,pe cat posibil,merci de ajutor....
romulus_lazy
Postat pe 2 Mai 2011 20:28
iti dorim concediu placut si sa te intorci sanatos....Nu rata Belgradul daca te duci pe cont propriu.Si fii atent cind te intorci in free shop (la ei mai exista)poti cumpara alcool de 96grade (ptr. visinata) la 4 euro/litru
carmen_natural
Postat pe 2 Mai 2011 23:52
nu stiu cum e fosta jugoslavie toata!!!!
noi am vazut croatia- split ,trogir;dubrovnik-peisajul este superb,dar sunt o serie de inconveniente;plajele cu pietre;croatii cum sunt nationalisti n-au renuntat la kune -moneda lor-si trebuie schimbat din euro in kune;
e foarte scumpa croatia!
cazarea si mancare sunt bune;acum depinde fiecare ce vra sa faca in concediu...noua ne place sa vedem cat mai multe....asa ca ne odihnim 1-2 zile apoi umblammm....
ananico_yahoo_com
Postat pe 4 Mai 2011 14:28
Croatia acum este scumpa,probabil la fel va deveni si Muntenegru peste citiva ani.Am vizitat Croatia aproape pe nimic imediat dupa incheierea razboiului .
In Croatia va recomand sa stati la vile sau aparthoteluri daca vreti sa nu va coste prea mult.
carmen_natural
Postat pe 4 Mai 2011 23:00
...sper sa ajungem candva si in Croatia
...desi visez sa vad cateva castle de pe valea Loirei

...noi in Muntenegru mergem pe cont propriu,adica nu prin agentie de turism...cazare este de zece euro per pat in apartament complet utilat,inclusiv aer conditionat...apartamentele sunt intr-o viluta cocheta,rezervarea o facem prin e-mail,noroc cu Richard sarbul meu peronal ..noua ne place ft mult,mai ales ca e ideal pt familie cu copii...pana acum ne-am dus incepand cu data de 1 septembrie dar anul acesta speram sa plecam din data de 20 iunie..in aceste perioade soarele si caldura in general nu sunt insuportabile..petrecem o zi intreaga pe plaja....la orele pranzului poti trage un pui de somn sub umbrela...e liniste,nu prea te deranjeaza nimeni,de aglomeratie nici vorba ...cel putin pana acum...sa vedem ce gasim anul acesta
_oktober_
Postat pe 5 Mai 2011 18:06
am uitat ..noi mergem cu masina personala prin serbia...ca sa ne bucuram si de drum,pt ca in munti e absolut superb....sa vezi canionul Tara ..impartim drumul pe doua zile...prima zi ajungem in Zlatibor,o pensiune montana, unde ne cazam pt o noapte..copii pot calari,sunt parcuri de distractie...tot ce vrei...sotul meu chiar incearca sa ma convinga sa dormim anul acesta mai multe nopti acolo....dar dorinta si nerabdarea de a ajunge la mare ne impinge de la spate...te ia ameteala cu serpentine...serpentine..tunel..iar tunel...iar tunel...pe traseul nostru am numarat 54...tunelul Sozina are peste 4 km..imi ametesc si urechle pana iesim ...lacul Skadar..superb...enoorm ...si cam atat
_oktober_
Postat pe 8 Mai 2011 19:31
cand citesc cu cat drag povestesti mai ca-mi vine sa plec inca odata in muntenegru!si noua ne place suntem indragostiti de muntenegru!
ananico_yahoo_com
Postat pe 4 Iunie 2011 11:07
http://www.raftingtaradrina.com/
Kristina_Tomi___1
Postat pe 1 Octombrie 2012 00:04
Rafting Tara
Kristina_Tomi___1
Postat pe 5 Februarie 2013 17:30
De la: Kristina_Tomi___1, la data 2013-02-05 17:30:48

http://www.raftingtarabosnia.com
Kristina_Tomi___1
Postat pe 5 Februarie 2013 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Profita si tu de oportunitatile ORIFLAME 1 De la: kudika_30447 26 Februarie 2013 09:44
Oferte revelion 2011 ? 2 De la: oanacios 3 Septembrie 2010 08:21
Ascensiune pe Varful Moldoveanu, Valea Rea 1 De la: Momente 10 August 2011 11:22
muntenegru-(Tarna Gora)un paradis dalmat 36 De la: ananico_yahoo_com 16 Februarie 2013 19:33
Vacante pentru copii 1 De la: kudika517062 29 Martie 2012 12:51