Setari Cookie-uri

Se poate construi o casa pe un teren de 110 metri patrati?

Sunt intr-o mare dilema: am gasit o proprietate mica de vanzare in Bucuresti, aproape 110 metri patrati. Deschiderea la strada este de 9 metri, latura fiind de cca 12 m (curtea are forma de dreptunghi). Terenul este "la pachet" cu o constructie din paianta care trebuie mai intai demolata si abia mai apoi se va putea construi. M-am gandit la o casuta mansardata cu amprenta la sol de 60-70 mp. M-am documentat putin pe internet cu privire la restrictiile legale cu privire la constructiile noi si am constatat ca sunt prevazute niste distante minime fata de vecini si strada, regimul de inaltime s.a. Totusi, nu prea m-am lamurit, date fiind si particularitatile acestei proprietati. Casuta existenta este lipita lateral dreapta, pe calcan, spate in spate cu casa vecina. In stanga mai are aproximativ 2,5 m pana la gard si se invecineaza cu o alee de servitute care asigura trecerea din strada catre o locuinta aflata undeva in spate. Din cate pricep, as putea sa ma lipesc cu noua constructie de casa vecina (asa cum este si in prezent casa din paianta), dar nu stiu daca pot sa merg cu constructia pana la gardul care desparte curtea de aleea de servitute. Mentionez ca am spus alee nu intamplator, ci datorita dimensiunilor reduse ale acesteia (mai putin de 2 m latime). M-am gandit ca ar fi cazul sa nu ma grabesc sa cumpar aceasta proprietate, ci sa cer mai intai un sfat competent, eventual sa solicit serviciile unui birou de arhitectura (oricum as fi facut-o dupa achizitionarea terenului pentru obtinerea tuturor autorizatiilor si elaborarea proiectului). Dar as vrea ca, mai intai sa ma asigur ca nu dau banii pe un teren pe care, in final, sa nu-mi fie permis sa ridic nicio constructie. Astept sfaturile voastre, poate chiar o parere avizata, sau de la cineva care a avut o experienta similara. Locatia in care este amplasat acest teren ma determina sa incerc tot ce se poate ca sa gasesc o solutie. Multumesc anticipat!




yokko
Postat pe 9 Septembrie 2011 00:38
da se poate;distanta minima fata de trotuar=6m;parter+pod mansardat 6m la coama calcan;in functie de structura aleasa calcanul se poate realiza astfel sa nu afecteze casa vecina;aleea de servitute nu impidica constructia la limita de proprietate succes.ing balan eugen
EUGEN2010
Postat pe 5 Octombrie 2011 10:47
Se poate. Un prieten a cumparat anul trecut un teren de 100 mp si si-a construit o casa de toata frumusetea. Bafta cu constructia!
GeorgianaBB
Postat pe 13 Octombrie 2011 23:46
Va multumesc! Chiar nu mai speram sa-mi raspunda cineva. Intre timp am mai cerut niste lamuriri de la o persoana in domeniu, dar precizarile dumneavoastra sunt binevenite si imi ofera doza necesara de optimism pentru a trece la actiune. Inca o data multumesc!
yokko
Postat pe 21 Octombrie 2011 12:49
da se poate construi eu cu echipa mea am construit una anul trecut in constanta pe 110 metri au obtinut toate actele casa e parter plus mansarda.0764807528
davidovalexei
Postat pe 29 Ianuarie 2012 09:43
Salutare! Am gasit sa cumpar un teren de 313 mp. As dori sa stiu daca se poate construi o casa pe acest teren?

Alexutzu21
Postat pe 7 Februarie 2012 22:15
APARATORII PATRIEI TEREN 313 M DESCHIDERE 17MBRANSAT LA TOATE UTILITATILE TOATE ACTELE IN REGULA

Asa scrie in anunt si nu prea inteleg, de aceea va intreb pe voi. Multumesc anticipat!
Alexutzu21
Postat pe 7 Februarie 2012 22:19
De la: Alexutzu21, la data 2012-02-07 22:15:25Salutare! Am gasit sa cumpar un teren de 313 mp. As dori sa stiu daca se poate construi o casa pe acest teren?




Cauta-l pe Tanase Construct....e unul pe aici care-si face mereu reclama!!!
Titanika
Postat pe 7 Februarie 2012 22:25
eu vb serios dar vad ca nu sunteti oameni seriosi
Alexutzu21
Postat pe 8 Februarie 2012 20:35
De la: Alexutzu21, la data 2012-02-08 20:35:54eu vb serios dar vad ca nu sunteti oameni seriosi

Daca s-a spus aici ca se poate construi o casa pe 110 m, tu ce crezi, ca pe 313 nu se poate?
Hai ca-ti spun eu, iti faci 2 case pe 110 m fiecare si iti mai si raman 93 m.
Armain
Postat pe 8 Februarie 2012 21:03
Multumesc frumos pt raspuns.
Alexutzu21
Postat pe 9 Februarie 2012 20:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
case de vacanta in judetul Brasov 15 De la: davidenescu 9 Februarie 2009 21:28
tencuiala lut 1 De la: bolondlany 11 Februarie 2010 13:42
Tamplarie PVC 1 De la: condo000073 5 Martie 2009 20:03
incalzire casa ,, 17 De la: kudika460589 25 Octombrie 2011 19:30
Elemente arhitecturale din polistiren 1 De la: kokonet 23 Martie 2010 13:33