Setari Cookie-uri

un raspuns va rog:)

Daca ai facut nunta si te ai imbracat odata mireasa....dupa ce divortezi si vrei sa te recasatoresti mai ai voie sa te imbraci in mireasa....adica rochis de mireasa in toata regula....coronita...voal...etc....in biserica este permis?
kudika508794
Postat pe 17 Februarie 2012 10:11
De la: kudika508794, la data 2012-02-17 10:11:58Daca ai facut nunta si te ai imbracat odata mireasa....dupa ce divortezi si vrei sa te recasatoresti mai ai voie sa te imbraci in mireasa....adica rochis de mireasa in toata regula....coronita...voal...etc....in biserica este permis?
In biserica este permis,dar in fata lui D-zeu cum poti sa apari in alb cand albul inseamna puritate
Eu in locul tau nu mi-as pune voal.Este o chestie de principiu.
criszoe
Postat pe 17 Februarie 2012 10:16
De la: kudika508794, la data 2012-02-17 10:11:58Daca ai facut nunta si te ai imbracat odata mireasa....dupa ce divortezi si vrei sa te recasatoresti mai ai voie sa te imbraci in mireasa....adica rochis de mireasa in toata regula....coronita...voal...etc....in biserica este permis?


Da,biserica ortodoxa accepta asa ceva!!Constiinta personala trebuie sa dicteze in astfel de situatii!Am o cunostinta care are cinci copii dintr-o casnicie anterioara si s-a recasatorit religios,,nimic mai grotesc si penibil,,imbracata in rochie de mireasa si cu cei cinci copii pe langa ea!!!
MissRainbow
Postat pe 17 Februarie 2012 10:17
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 10:17:33
De la: kudika508794, la data 2012-02-17 10:11:58Daca ai facut nunta si te ai imbracat odata mireasa....dupa ce divortezi si vrei sa te recasatoresti mai ai voie sa te imbraci in mireasa....adica rochis de mireasa in toata regula....coronita...voal...etc....in biserica este permis?


Da,biserica ortodoxa accepta asa ceva!!Constiinta personala trebuie sa dicteze in astfel de situatii!Am o cunostinta care are cinci copii dintr-o casnicie anterioara si s-a recasatorit religios,,nimic mai grotesc si penibil,,imbracata in rochie de mireasa si cu cei cinci copii pe langa ea!!!
dezgustator...
criszoe
Postat pe 17 Februarie 2012 10:24
De la: larisika, la data 2012-02-17 10:24:11
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 10:17:33
De la: kudika508794, la data 2012-02-17 10:11:58Daca ai facut nunta si te ai imbracat odata mireasa....dupa ce divortezi si vrei sa te recasatoresti mai ai voie sa te imbraci in mireasa....adica rochis de mireasa in toata regula....coronita...voal...etc....in biserica este permis?


Da,biserica ortodoxa accepta asa ceva!!Constiinta personala trebuie sa dicteze in astfel de situatii!Am o cunostinta care are cinci copii dintr-o casnicie anterioara si s-a recasatorit religios,,nimic mai grotesc si penibil,,imbracata in rochie de mireasa si cu cei cinci copii pe langa ea!!!
dezgustator...



Nu trebuie sa te mire astfel de situatii,Larisika,,sunt des intalnite,casatoria religioasa a ajuns sa fie incheiata doar de complezenta,,stiu,este crud sa fac o astfel de afirmatie,dar aceasta este realitatea,,preotii,,innebuniti dupa incasari pe masura,,,protagonistii facand-o din orice altceva,numai din credinta nu!!!

Ca titlu informativ,,eu apartin cultului romano catolic,confesiune care nu accepta casatoriile multiple,fiind foarte categorica in exprimare,,nu mai spun de participarea la primirea sfintelor sacramente,,,o a doua casatorie sau a treia,a patra,,,nu este acceptata de biserica catolica sub nicio forma!!!
MissRainbow
Postat pe 17 Februarie 2012 10:34
mi se pare mie dar rochia de mireasa este ceva care se poate purta oricum, oricand parca nu mai are semnificatiile de altadata si nu mai prezinta prea mare importanta
yumy
Postat pe 17 Februarie 2012 10:35
De la: Le_petit_perce_neige, la data 2012-02-17 10:35:02mi se pare mie dar rochia de mireasa este ceva care se poate purta oricum, oricand parca nu mai are semnificatiile de altadata si nu mai prezinta prea mare importanta
Asa este din pacate.
Cu ceva timp in urma...vazusem o stire la TV cum unul facea nunta si in paralel divorta de prima sotie.Oricum el la ora aceea era casatorit ceea ce clar era BIGAM insa revoltator este faptul ca,Preotul cunostea situatia mirelui,dar totusi tacerea i a fost cumparata cu bani.
Pe mine una personal nimic nu ma mai mira AZI pt ca in ziua de AZI totul,dar totul este posibil.
criszoe
Postat pe 17 Februarie 2012 10:44
De la: larisika, la data 2012-02-17 10:44:30
De la: Le_petit_perce_neige, la data 2012-02-17 10:35:02mi se pare mie dar rochia de mireasa este ceva care se poate purta oricum, oricand parca nu mai are semnificatiile de altadata si nu mai prezinta prea mare importanta
Asa este din pacate.
Cu ceva timp in urma...vazusem o stire la TV cum unul facea nunta si in paralel divorta de prima sotie.Oricum el la ora aceea era casatorit ceea ce clar era BIGAM insa revoltator este faptul ca,Preotul cunostea situatia mirelui,dar totusi tacerea i a fost cumparata cu bani.
Pe mine una personal nimic nu ma mai mira AZI pt ca in ziua de AZI totul,dar totul este posibil.

da....urat
yumy
Postat pe 17 Februarie 2012 10:46
De la: Le_petit_perce_neige, la data 2012-02-17 10:35:02mi se pare mie dar rochia de mireasa este ceva care se poate purta oricum, oricand parca nu mai are semnificatiile de altadata si nu mai prezinta prea mare importanta



Trist,dar adevarat,,rochita de mireasa a ajuns sa fie doar un obiect vestimentar,care ,cu cat este mai grandios,inzorzonat,iesit din tiparele decentei,extravagant,cu atat este mai pretuit!!Sa nu uitam pozele strabunelor noastre,,bine,,,cine are asa ceva,,,cand rochitele erau simple,serioase,incheiate pana la gat,fara accesorii lipsite de gust,doar cu un voal alb sau chiar fara asa ceva,pe cap purtand o coronita din flori de camp,,,nimic mai frumos si curat!!Altceva era mai important,,,curatenia trupului si a sufletului,,,cea cu care se prezientau in fata Divinitatii, la ceremonia religioasa!!
MissRainbow
Postat pe 17 Februarie 2012 10:46
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 10:46:32
De la: Le_petit_perce_neige, la data 2012-02-17 10:35:02mi se pare mie dar rochia de mireasa este ceva care se poate purta oricum, oricand parca nu mai are semnificatiile de altadata si nu mai prezinta prea mare importanta



Trist,dar adevarat,,rochita de mireasa a ajuns sa fie doar un obiect vestimentar,care ,cu cat este mai grandios,inzorzonat,iesit din tiparele decentei,extravagant,cu atat este mai pretuit!!Sa nu uitam pozele strabunelor noastre,,bine,,,cine are asa ceva,,,cand rochitele erau simple,serioase,incheiate pana la gat,fara accesorii lipsite de gust,doar cu un voal alb sau chiar fara asa ceva,pe cap purtand o coronita din flori de camp,,,nimic mai frumos si curat!!Altceva era mai important,,,curatenia trupului si a sufletului,,,cea cu care se prezientau in fata Divinitatii, la ceremonia religioasa!!

imi vine sa plang... nu stiu de ce, dar parca lipseste acel ceva din ceremoniile religioase de odinioara, ultima nunta la care am fost mi s-a parut plictisitoare(ma refer partea cu biserica) pt ca mireasa era mai mult goala decat imbracata, pana si lui popa ii fugeau ochii in decolteul ei, parca i se impleticea limba in gura, popa a vorbit numai de frumusetea miresei si de faptul ca Dumnezeu a dotat-o numai ganduri curate nu cred ca erau in momentul ala...se dusese naiba toata puritatea evenimentului....
yumy
Postat pe 17 Februarie 2012 10:50
De la: MissRainbow, la data 2012-02-17 10:46:32
De la: Le_petit_perce_neige, la data 2012-02-17 10:35:02mi se pare mie dar rochia de mireasa este ceva care se poate purta oricum, oricand parca nu mai are semnificatiile de altadata si nu mai prezinta prea mare importanta



Trist,dar adevarat,,rochita de mireasa a ajuns sa fie doar un obiect vestimentar,care ,cu cat este mai grandios,inzorzonat,iesit din tiparele decentei,extravagant,cu atat este mai pretuit!!Sa nu uitam pozele strabunelor noastre,,bine,,,cine are asa ceva,,,cand rochitele erau simple,serioase,incheiate pana la gat,fara accesorii lipsite de gust,doar cu un voal alb sau chiar fara asa ceva,pe cap purtand o coronita din flori de camp,,,nimic mai frumos si curat!!Altceva era mai important,,,curatenia trupului si a sufletului,,,cea cu care se prezientau in fata Divinitatii, la ceremonia religioasa!!


Am o poza de la nunta bunicii mele (mama mamei mele) si e imbracata intr-adevar dupa ai descris tu, mai putin coronita de flori, ci are un coc, iar in jurul cocului, are un voal lung alb de mireasa. :)
franziska_eu
Postat pe 17 Februarie 2012 10:51
Hey!

In curand imi lansez un site cu multe chestii originale...adica, ornamente pentru haine,pentru par, pantofi unicat( si pentru mirese)...dar pana atunci am lansat un video vlog despre moda si stil.Sper ca o sa va placa :)

http://youtu.be/DUtiAIxChXc
kudika_9973
Postat pe 18 Iunie 2012 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cedez contract restaurant nunta 1 De la: roxanabk 16 August 2010 10:37
vrea sa divorteze pentru mine sau doar ma duce cu minciuna? 71 De la: cristiana84 14 Iunie 2011 22:17
fetelor am nevoie de arerea si un sfat bun de la voi,si va rog nu fiti rautacioase 2 De la: cj25har 22 Iunie 2010 19:49
s-a facut dreptate 3 De la: andreiutu 25 Iunie 2008 20:16
lalala 1 De la: cj25har 22 Iunie 2010 19:57