care este diferenta dintre o grota si o pestera ?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent care este diferenta dintre o grota si o pestera ?: (2 din 1 vot)

arhint Avatarul lui arhint

27 mesaje
Oras: bucuresti

Exista pe kudika cineva care are cunostinte in speologie...nu gasesc nicaieri o definitie clara a acestor doi termeni
Raporteaza abuz de limbaj
GHEISA_ Avatarul lui GHEISA_

2435 mesaje
Oras: alba-iulia

Nu cred ca ezista diferenta intre ele, sunt acelasi lucru, probabil grota e regionalism pt.pestera
"Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii"
GHEISA_ Avatarul lui GHEISA_

2435 mesaje
Oras: alba-iulia

De la: GHEISA_, la data 2012-07-28 11:46:14Nu cred ca ezista diferenta intre ele, sunt acelasi lucru, probabil grota e regionalism pt.pestera

exista *
"Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii"
Fosta membra Kudika.ro
Din cate citesc sunt sinonime.
"Let's jet out, we'll cruise at hyperspeed/ I've got the beat, I've got the beat/ And that's all we need"
Fosta membra Kudika.ro
De la: arhint, la data 2012-07-28 11:36:38Exista pe kudika cineva care are cunostinte in speologie...nu gasesc nicaieri o definitie clara a acestor doi termeni

Sunt doi termeni sinonimi,reprezinta acelasi lucru,cu mentiunea ca pesterile pot fi de adancime sau lungime,,mult mai mare decat grotele,dar ,in esenta,au aceeasi semnificatie!!!
Now is me ,who is next?
Fosta membra Kudika.ro
Orice concavitate mai adanca (sau mai lunga) de 5m este pestera. Celelalte sunt grote.
rondina Avatarul lui rondina

9317 mesaje
Oras: bucuresti

Bro'...io' cred ca diferenta o face "the creature"-u' care iese de-acolo! Nah....sper ca v-am lamurit!
Omnia vincit amor !
Fosta membra Kudika.ro
De la: arhint, la data 2012-07-28 11:36:38Exista pe kudika cineva care are cunostinte in speologie...nu gasesc nicaieri o definitie clara a acestor doi termeni

Nu exista diferenta, eu asa stiu.
Lasati-va prostiti in continuare de acelasi jeg uman, pe numele lui: gospodarul_neintelijentul/quid_pro_quo/gongoi/athos/roxy/ovidiu etc, pe diferite topicuri, deschise la misto. Aratati cat sunteti de tampiti si creduli, acceptandu-i toate rahaturile pe care vi le toarna pe gat, dupa cum acceptati si minciunile turnate de kurva aia agramata de titanika. Primiti ceea ce meritati.
quid_pro_quo Avatarul lui quid_pro_quo

473 mesaje
Oras: cluj

petera e format-n relief de obicei carstic de un curs de ap subteran...iar grota poate lua natere i urmare eroziunii vntului...a ploii...pe un versant expus...sau ca urmare a prbuirii substratului, cnd trec turiti supraponderali prin zon...
shangrilau