Setari Cookie-uri

unghii cu gel se rup pe margini

buna. am facut un curs de manicure - unghii false cu gel la janet din timisoara si am inceput sa pun unghii dar am o mica problema. dupa ce pun unghiile, la o saptamana incep sa se desprinda gelul de pe margini si dupaia cade si tipsul. care poate fi problema? eu pun unghiile cum am invatat la curs, gelurile si lipiciul sunt cumparate de la janet. a mai patit cineva asa ceva? poate gresesc eu, poate nu sunt bune gelurile..multumesc anticipat!
Hantig_Diana
Postat pe 11 Mai 2013 19:17
Daca unghiile au denivelari, acestea impiedica lipirea corecta a tips-ului pe unghii fara ca tips-ul sa prinda aer, oricat de corect ai urma procedeul de aplicare. Din acest motiv in mare parte unghiile cu tips se desprind si apoi cad. Eu nu folosesc tips din doua motive: unul cel pe care l-am precizat mai sus si doi pentru ca deterioreaza unghia clientei. Recomand constructia, chiar daca dureaza mai mult ca timp de executie macar stiu ca nu am probleme sa le cada unghiile clientelor.

In ceea ce priveste desprinderea gelului de pe unghii la marginea libera (vorbim de unghia naturala a clientei, nu de tips), aici sunt mai multe cauze:

-unghia nu a fost pregatita corect la marginea libera
-daca este dupa o intretinere, la fel nu a fost curatat gelul corect si pregatita unghia
-unghia clientei este foarte deteriorata si atunci este recomandat sa se faca o pauza, sa se aplice acryl (eu am facut asa in cateva cazuri si a mers, apoi am pus gel peste si la urmatoarele intretineri pana s-a eliminat acryl-ul) sau sa se scurteze unghia si sa se faca constructie
-gelul nu este de calitate (nu vorbesc de gelul folosit de tine)
-clienta nu a avut grija de unghii (le-a lovit, a folosit solventi pentru curatenie fara manusi de protectie,a stat cu mainile foarte mult in apa, ii transpira excesiv mainile)

Sper ca te-am ajutat :)

Spor la treaba!
ten-nails
Postat pe 1 August 2013 11:43
De la: ten-nails, la data 2013-08-01 11:43:41Daca unghiile au denivelari, acestea impiedica lipirea corecta a tips-ului pe unghii fara ca tips-ul sa prinda aer, oricat de corect ai urma procedeul de aplicare. Din acest motiv in mare parte unghiile cu tips se desprind si apoi cad. Eu nu folosesc tips din doua motive: unul cel pe care l-am precizat mai sus si doi pentru ca deterioreaza unghia clientei. Recomand constructia, chiar daca dureaza mai mult ca timp de executie macar stiu ca nu am probleme sa le cada unghiile clientelor.

In ceea ce priveste desprinderea gelului de pe unghii la marginea libera (vorbim de unghia naturala a clientei, nu de tips), aici sunt mai multe cauze:

-unghia nu a fost pregatita corect la marginea libera
-daca este dupa o intretinere, la fel nu a fost curatat gelul corect si pregatita unghia
-unghia clientei este foarte deteriorata si atunci este recomandat sa se faca o pauza, sa se aplice acryl (eu am facut asa in cateva cazuri si a mers, apoi am pus gel peste si la urmatoarele intretineri pana s-a eliminat acryl-ul) sau sa se scurteze unghia si sa se faca constructie
-gelul nu este de calitate (nu vorbesc de gelul folosit de tine)
-clienta nu a avut grija de unghii (le-a lovit, a folosit solventi pentru curatenie fara manusi de protectie,a stat cu mainile foarte mult in apa, ii transpira excesiv mainile)

Sper ca te-am ajutat :)

Spor la treaba!
Evelinne_Eve_1
Postat pe 26 Decembrie 2015 00:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Set de ingrijirea unghiilor. 1 De la: kudika320769 2 Decembrie 2010 10:41
Manichiura fara forfecuta 5 De la: kudika084010 28 Iulie 2010 09:28
Nails perfect! 2 De la: kudika_990359 6 Iulie 2015 15:29
Pensatul 11 De la: kudika406098 20 Iulie 2011 22:21
Unghii superbe 1 De la: kudika123399 23 Aprilie 2010 23:53