Nașii de cununie ..

Voteaza:

Fosta membra Kudika.ro
Sunt într-o mare dificultate .
În august am nunta , soțul a mai fost căsătorit și avem o problemă cu foștii nași .
Nu știu dacă peste tot este la fel însă a fost nevoit la prima căsătorie să ceară acordul nașilor de botez pentru a alege alții , aceștia au acceptat deci totul bine și frumos , dar acum ținând cont că asta este o nouă relație , nu vrem aceeași nași de la fosta căsătorie .
Am încercat să vorbim cu ei , să mă înțeleagă în primul rând pe mine că mi-ar fi greu să accept însă nu și nu .
Ne-a amenințat că o să " țină lumânările aprinse invers " în ziua nunții și alte prostii .
Putem alege alți nași ? 😞
Este obligatoriu să fie tot ei ?
Raporteaza abuz de limbaj
kudika_15804 Avatarul lui kudika_15804

41840 mesaje
Oras: bucuresti

De la: printii, la data 2016-05-10 15:11:48Sunt într-o mare dificultate .
În august am nunta , soțul a mai fost căsătorit și avem o problemă cu foștii nași .
Nu știu dacă peste tot este la fel însă a fost nevoit la prima căsătorie să ceară acordul nașilor de botez pentru a alege alții , aceștia au acceptat deci totul bine și frumos , dar acum ținând cont că asta este o nouă relație , nu vrem aceeași nași de la fosta căsătorie .
Am încercat să vorbim cu ei , să mă înțeleagă în primul rând pe mine că mi-ar fi greu să accept însă nu și nu .
Ne-a amenințat că o să " țină lumânările aprinse invers " în ziua nunții și alte prostii .

NU este obligatoriu, draga mea, puteti intreba si un preot!!Este adevarat insa, traditia spune sa iti alegi, drept nasi de cununie, nasii de botez ai unuia dintre cei doi, si tot obiceiurile locului propun ca nasii de botez ai viitorului mire sa il insoteasca la altar!Tot ceea ce ne-ai relatat tine,doar de traditii, suntem o tara traditionala, unde babismele si tatismele decid debutul vietii de familie!!!Nasii sunt parintii spirituali ai celor doi tineri, care urmeaza sa se casatoreasca, cu care se mentine o permanenta legatura, cu care trebuie sa empatizezi, sa comunici din punct de vedere spiritual!! Tu si viitorul tau sot aveti drept de decizie asupra alegerii nasilor potriviti, nu parintii sau alte rude, daca nu empatizati cu fostii nasi, renuntati la alegerea lor, este o tampenie sa faci ceva, ce vine impotriva inimii!!Procedati cum va dicteaza inima, sunteti tineri, nu luati in seama amenintarile acelor oameni!!Sincer, ce fel de oameni sunt cei, care apeleaza la amenintari, cum pot fi alesi drept nasi?Nu i-as alege pentru nimic in lume!!!
Now is me,who's next!!
skkumpikk Avatarul lui skkumpikk

13 mesaje

De la: printii, la data 2016-05-10 15:11:48Sunt într-o mare dificultate .

Poti sa iti alegi alti nasi.Nasii au rolul lor in viata finilor. Crezi ca daca nu au fost in stare sa le ofere sfaturi ca sa nu se ajunga la divort crezi ca a doua oara au sa o faca?Nimeni nu te poate obliga sa ii accepti ca nasi. Din cate spui tu e o relatie tensionata intre voi oare cum va fi dupa nunta?Isi doresc fini doar cu numele si nu o relatie apropiata asa cum ar trebui sa fie?
Fosta membra Kudika.ro
Păi să spun acum și de ce s-au despărțit , așa o să înțelegeți de ce nu vreau .
Fosta sa soție îl înșela și nu o dată , până într-o bună zi , când mama fetei îl sună să-și ia soția și sa-i viziteze .. Partea mai puțin frumoasă a lucrurilor este că soția plecase în urmă cu câteva ore "la mama" .. Au mers împreună cu soacra și cu respectivii nași la parinții acesteia , iaaar în drum către ei nașa o tot acuza pe soacra mea (e o femeie de nota 20+ ,nu ne-am certat nici măcar o dată ) că a plecat la parinți din vina ei .
"Lasă că vedem noi de ce a plecat finuța mea , că știu eu . "
... nu a zis nimeni nimic până au ajuns , iar acolo o întreagă dramă , ea era la amant susținând sus și tare că rămâne cu el , că nu o interesează de absolut nimeni și nimic. D'aia sunt într-un fel împotriva ei și de la nași trebuie să primești sfaturi , să ai o legătură strânsă fiind părinții tăi spirituali , nu ca femeia asta de la care nu am ce învăța .
Ne-am decis nu îi vom pune pe ei , rămânem cu cei pe care i-am ales deja .
Fosta membra Kudika.ro
Ti-au increstinat copilul , nu e un contract pe viata din moment ce nu va intelegeti , nu aveti nicio obligatie unii fata de altii , iar viata lor parodica nu priveste pe nimeni.
Nu esti nici prima , nici ultima intr-un conflict cu nasii , iti poti alege altii la orice ora , dar alege-i cu atentie :)
Copilul poate fi botezat de o alta Familie , nicaieri nu exista o lege scrisa unde copiii trebuie botezati doar de nasii de cununie.
Fosta membra Kudika.ro
Si fiindca am tastat aiurea cu intentie :) amestecand si merele pe langa perele tale , ca tot era de la sine inteles ca-i un topic regizat cu dedicatie , format de clonele ce- si fac veacul pe mai multe conturi , din lipsa de ocupatie.
Intrebari prostesti , raspunsuri aiurite pe masura.