Setari Cookie-uri

sportul este necesar

in cazul in care ne apucam de o dieta este necesar sa practicam un sport..da ce sport??
melanya
Postat pe 12 Iulie 2008 17:25
tae-bo? :D eu m-am apucat sapt trecuta....am o febra musculara de nu imi vine sa cred....in conditiile in care alergam aproape zilnic inainte sa incep....si faceam si acasa pilates....
deee
Postat pe 15 Iulie 2008 00:11
Da,sportul este necesar pentru noi, indiferent de varsta pe care o avem.
Ana_stasya
Postat pe 23 Iulie 2008 16:35
pai ce sport iti place..fie ca e fitness,aerobic,tae-bo,tenis,basket..ce iti place si ai timp sa practici!orice sport/efort fizic e bun,poti sa alergi seara sau dim cate jumatate de ora,sau macar sa mergi 2 statii p jos pana la munca sau la scoala in fiecare zi.
buburuza22
Postat pe 24 Iulie 2008 14:35
MMM...nu pot sa zic ca ceea ce fac eu e chiar sport....e mai mult arta...fac balet de 10 ani.... e greu insa ..muscii mei sunt toti bine dezvoltati...si alungiti...practicv tot corpul e foarte frumos modelat sa nu credeti ca sunt slaba ....desi se cere in acest domeniu...dar ma incadrez in cerinte...e important pt corp ina in cazul meu cateodata extenuant...maxim 6 zile pe saptamana cate 2-3-4 ore pe zi depinde uneori si 5 ore...bineinteles cu pauze...nu va zic ca atunci cand nu sunt in timpul scolii ma duc prima zi nu am probleme nu ma doar nimica fac sfoara nu am treaba...dar a2a zi toate ma dor
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 5 August 2008 01:43
Daca-mi permiteti o sugestie?
Este foarte bine ca in cazul in care cineva se hotaraste sa practice un sport sau sa inceapa sa viziteze regulat o sala de fitness sa stie ca exista si anumite efecte adverse.
In primul rand va deveni foarte pretentios in cea ce priveste mancarea, va incepe sa aiba tabieturi, ore stricte de somnic, iar cel mai rau dintre toate se va simti foarte vinovat daca va rata cateva sedinte intr-o saptamana. Va fi ca si cum ar fi tradat increderea cuiva.
In al doilea rand, va deveni suplu, tonifiat, energic, radios.
Daca se crede ca se pot suporta toate aceste neajunsuri....
jenesaispas
Postat pe 22 Septembrie 2008 20:04
eu am practicat 6 ani patinajul artististic in copilarie. M-a ajutat f mult sa invat sa ma disciplinez, si mi-a "modelat" corpul intr-un mod f placut .
Eu nu suport regulile, in general, si prin urmare nu m-au prins niciodata sporturile tip aerobic. In schimb alerg cam de 3 ori pe saptamana, merg cu rolele in fiecare wk-end, innot atunci cand am ocazia si am renuntat sa ma deplasez cu masina pt orice prostioara. Prefer sa merg pe jos. Toate astea cumulate ma ajuta sa ma mentin la o greutate si forma fizica ok, fara sa fac nici un fel de restrictie alimentara.
Acum in leg cu intrebarea ta Melanya, eu la inceputul unei diete nu recomand nici un sport. Daca dieta e destul de severa si aportul caloric e redus mult inca de la inceput o sa slabesti fara sport. In plus sportul, in acest moment, nu ar determina decat o suprasolicitare a organismului. Abia in momentul in care ai ajuns in punctul in care nu mai reusesti sa dai jos, ar trebuii sa "adaugi" sportul la dieta . Acum organismul s-a obisnuit cu portia mica de calorii si sportul te ajuta sa mai consumi din ele. din acest moment il poti practica regulat nu numai pt slabire cat si pt mentinere. Eu recomand alergarea (mi se pare ca lucrezi f multe grupe de muschi si pierzi multe calorii) dar in general e bine sa faci ce-ti place tie astfel incat sportul sa nu devina o povara. Pupici!
serena1
Postat pe 25 Octombrie 2008 10:04
Foarte necesar. I love tennis.

Postat pe 4 Noiembrie 2008 19:14
De la: melanya, la data 2008-07-12 17:25:22in cazul in care ne apucam de o dieta este necesar sa practicam un sport..da ce sport??

ceva care sa iti placa si tie.poti incerca mai multe sporturi, sa vezi care ti se potriveste.eu personal am facut intr-o perioada aerobic si mi-a placut.e fain sa faci sport cu muzica.dansul iar e f fain.si inotul.acum...m-am cam lenevit si am tot mai putin timp liber, asha ca.....dar ma bate gandul cateodata....e foarte bun sportul pentru ca iti face corpul frumos si puternic, mareste rezistenta organismului.e bun mai ales in perioada copilariei, adolescentei.
mkdisk
Postat pe 12 Decembrie 2008 12:54
dak nu fc sport at dieta e icompleta.....io asa cred.si ti-as recomanda s fc aerobic........kiar d rezultate
..........................incerak...
nirvana_cukramel
Postat pe 17 Ianuarie 2009 20:10
ufffff......................INCEARK......................
nirvana_cukramel
Postat pe 17 Ianuarie 2009 20:11
Mie mi se potriveste foarte bine jogging=ul.Daca ai un parc in apropierea casei sau o pista de alergat atunci e foarte simplu.Daca nu o ai o conditie fizica buna sau nu esti in forma sa zicem poti incepe cu plimbari lungi de 20=30 de min ,in prima saptamana ,apoi poti incepe sa alergi in propiul ritm(ritmul normal de jogging al fi acela in care poti mentine totusi o conversatie,deci de pinde de la caz la caz de viteza)dar pentru inceput decat 10 minute....
Eu alerg zilnic sau macar de 5 ori pe saptamana si ma simt super,nu vreau sa slabesc in momentul de fata dar imi da energie si cred ca mi=a intrat in sange cum s=ar spune.
DAca vrei sa slabesti posti creste treptat timpul de la 10 min initiale pana la 45=50 de minute ,maxim o ora,ceea ce se numeste cardio....rezultatele se vad foarte repede nu numai in lipsa kg dar mai ales in tonifierea muschilor,pierderea cm si senzatia de bine dupa fiecare sedinta.Iti recomand totusi daca ai de gand sa slabesti sa iei vitamine si sa mananci proteine(carne,oua,branza,etc)pt a pierde doar grasimea si a pastra masa musculara si fortifica totodata...
Dupa ce ajungi la greutatea si masurile dorite te poti mentine alergand doar 30 de min macar de 3 ori pe saptamana.eu alerg de minim 5 ori dar mananc mult ,cam 5 mese pe zi pentru a nu pierde din greutatea actuala....
Totodata e recomandat un somn bun de 7=8 ore cel putin si multa apa pentru a te hidrata.Nu uita de incalzire care este foarte imporatanta pentru a impiedica eventualele febre musculare si intinderi si de faptul ca trebuie sa incepi treptat.cresti saptamanal cu 10 minute timpul de alergare...
Multa bafta si iti recomand sportul ca stil de viata
ellenitta
Postat pe 15 Iunie 2009 19:16
in gneral trebuie sa facem miscarile care ne plac iat tae-bo defineste cel mai bine acest lucru
yumy
Postat pe 15 Iunie 2009 19:20
gimnastica aerobica 18 ani am facut
no_more
Postat pe 15 Iunie 2009 19:25
TAE-BO!!!!
milka_b
Postat pe 29 Iunie 2009 10:40
da.ar fi nevoie.o dieta fara sport nu e completa iar efectul va intarzia sa apara.daca esti interesata de lectii de aerobic sau taeboo ,dans sportiv modern...te pot ajuta aless.dance este id-ul pe care imi poti cere mai multe informatii
ana333
Postat pe 15 Iulie 2009 16:26
Fitness cat de des pot ,dar cel mai bun sport este trezitul la 5 dimineata si sa mai ai si un program prelungit la serviciu,uiti sa si mananci
Nu este sanatos ,dar ma conformez.
la_belle_mer
Postat pe 29 Noiembrie 2009 02:32
De la: melanya, la data 2008-07-12 17:25:22in cazul in care ne apucam de o dieta este necesar sa practicam un sport..da ce sport??

dieta pt ce? nu ai specificat scopul...si ca sa iti dau un rasp e bn sa faci sport si fara sa ti vreo dieta anume.
Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:44
Este necesar sa faci sport mai ales daca tii regim.Am vazut multe femei kre au slabit mult dar le-a ramas burta cazuta,urata.Eu,din pacate nu fac deloc sport,nici macar cateva exercitii dimineata,mananc mult,mananac grasimi,mai ales seara.N-am mai fc sport de la bac,de 4 ani,nici maca sa ma aplec.
annna_larysssa
Postat pe 18 Decembrie 2009 19:10
De la: annna_larysssa, la data 2009-12-18 19:10:50Este necesar sa faci sport mai ales daca tii regim.Am vazut multe femei kre au slabit mult dar le-a ramas burta cazuta,urata.Eu,din pacate nu fac deloc sport,nici macar cateva exercitii dimineata,mananc mult,mananac grasimi,mai ales seara.N-am mai fc sport de la bac,de 4 ani,nici maca sa ma aplec.

pielea lasata poate aparea si daca faci sport, asta e in functie de cat de mult ai slabit. cand ai zis ca mananci grasimi, probabil te-ai referit la grasimile saturate. sa nu inducem lumea in eroare...cele nesaturate sunt chiar indicate (ulei de peste, peste, nuci,alune, etc), lasan la o parte ca sunt si ele o sursa de energie altaturi de proteine si de glucide, sunt mai satioase (sunt utilizate chiar in unele cure de slabire) si ajuta la metabolizarea unor vitamine (cele liposolubile)
Ronnie_Coleman
Postat pe 18 Decembrie 2009 22:05
mai, bucurestenilor, va invidiez, voi aveti cluburi sportive care va ajuta si va invata cum sa faceti si sport si cura de slabire ; am intrat pe www. maraton.info.ro, super informatii ;
kudika087516
Postat pe 13 Ianuarie 2010 18:40
De la: melanya, la data 2008-07-12 17:25:22in cazul in care ne apucam de o dieta este necesar sa practicam un sport..da ce sport??




ce sport.....spotul cel mai popular este sexul cat de mult sex.... sa te indragostesti ca sa vezi ce slabesti cand nu mai intra mancarea in tine...nici de ai vrea
o alta metoda ..sa muncesti ,spalatul podelilor pe vine nu cu mopul,frecatul gresiei d dimineataza ,seara si cu supliment sa nu uiti antrenamentul.......si in final pt o remodelare corporala....este nevoie de doi barbati zdraveni ..sa/ti faca un majaj macar odata pe saptamana...iar succesul este dublu garantat domnisoarelor si domnelor......acum la munca....incepet cu bucataria,,,baia ...holurile......si poate mai au si vecini ceva treaba....mai scoateti si niste lovele pt.....un....cos cu fructe proastete.....
marilenalorena
Postat pe 20 Ianuarie 2010 20:43
De la: deee, la data 2008-07-15 00:11:31tae-bo? :D eu m-am apucat sapt trecuta....am o febra musculara de nu imi vine sa cred....in conditiile in care alergam aproape zilnic inainte sa incep....si faceam si acasa pilates....

la draqu cu pilates iate de barbati..... si de munca......
marilenalorena
Postat pe 20 Ianuarie 2010 20:47
greierash_is_back
Postat pe 20 Ianuarie 2010 20:49
Nu este necesar un sport anume.Chiar si mersul pe jos este sanatos si bun pentru o dieta
Elyaa
Postat pe 17 Iulie 2011 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
UN MINUNAT CADOU PENTRU IESENI! TANGO LA IASI!!! 12 De la: battleofwits 18 Octombrie 2010 22:42
fsaga 6 De la: just_laura 12 Septembrie 2009 17:01
lupte...catfight.. 3 De la: kudika_13273 31 Iulie 2012 06:55
Rugby 30 De la: Ronnie_Coleman 16 Decembrie 2009 21:38
CURSURI DE TANGO ARGENTINIAN 7 De la: TangoFeliz 24 Februarie 2010 00:19