Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre circumcizie?

Ca la orice lucru pe lumea asta sunt tabara celor PRO si cei CONTRA.Aceasta procedura medicala are si avantaje si dezavantaje. Dar in primul rand este o hotarare ce implica intr-o masura foarte mare consideratiile personale.

Printre avantajele enumerate de adeptii circumciziei sunt incidenta scazuta a cancerului penian si a infectiilor urinare la barbatii circumcisi. De asemenea ei spun ca scade si riscul contractarii bolilor cu transmitere sexuala si a infectiei cu HIV . In plus, se spune ca persoanele circumcise au mai rar disfunctii sexuala iar femeile sunt mai atrase de aspectul "natural" al penisului circumcis ...

Cei care condamna circumcizia aduc ca argumente faptul ca un penis circumcis este mai putin sensibil la excitare (prin circumcizie se indeparteaza aproximativ jumatate din tesutul erogen) iar actul sexual mai putin placut pentru ambii parteneri, posibilitatea inflamarii glandului expus, eventuale complicatii chirurgicale, faptul ca scade capacitatea de lubrifiere si chiar si durerea pe care operatia o provoaca nou nascutului.
petricpatricia
Postat pe 27 Martie 2009 19:37
De la: COMUNISTU, la data 2009-03-27 18:43:03mai 4life ,cine a afirmat ca medicul o recomanda!Nu-mi explica tu cum e cu circumcizia ca deocamdata dintre noi doi purtatorul de p**a circumcisa sau nu , is io nu tu!Sau si tu esti!!! Am obsevat ca i-mi cam stai in spate pe unde postez si-ti simt rasuflarea urat mirositoare,te safatuiesc sa te ti departe de mine ca sunt o nuca prea tare pentru dinti tai !nu te stiu-nu te cunosc-nu te-am vazut-nu ma interesezi!
tataita...ce tare-n clanta mai esti...ai grija la dintisori,ca la varsta ta sunt putrezi....si referitor la purtatorul de prelungire a corpului...tu ai una tataie,eu am vazut multe la viata mea...asa ca fii sigur ca pot vorbi in cunostinta de cauza....si mai departe de atata am si ceva cunostinte in domeniul medical,ceea ce tu nu ai si asta face diferenta intre noi in aceasta tema ...iti recomand a ai ciocul mic si joc de glezne,te-ai oparit ca nu ti-am raspuns avansurilor???nu sufar mojicii si mitocanii ca tine...este simpla explicatia...cap ai ,minte ce-ti mai trebuie???ai cap doar sa nu iti ploua in gat
irina4life
Postat pe 28 Martie 2009 11:44

Mai irina4life ,deci ...stimabila,eu ti-am aruncat cateva vorbe de caterinca pe marginea unei postari,n-am crezut ca esti asa incuiata la minte sa nu realizezi finul umor Punctul 2: Nu fac avansuri la ID-uri si imagini fantoma ,nu aveai nici macar elementara poza.Daca chiar i-mi place o femeie i-o spun in fata,fara avansuri!Desigur tu esti in afara cauzei.Acuma te dumiresc si cu varstra pt. ca esti botanista rau si ai pus botu ca am 68 ,am 45 /1,80 /86,sunt bine scolit,sunt foarte inteligent,sunt liber ,ma consider un barbat bine,cu trecere si potent in toate.Si am trecut prin viata si prin sita si prin ciur, iar pe una ca tine o beau intr-o lingura de apa,ca pe o aspirina :). Punctul3: Nu-s aici pentru agata femei ,daca vreau sa agat femei merg diseara la club si ies la ora inchiderii cu 1-2-3 cate poftesc eu si ma tine!Aici doar ma distrez,ma amuz,admir si uneori compatimesc nivelul mediocru de gandire al unora,printre care si al tau.Admir si-mi face mare placere sa cunosc si sa port discutii, sa am in preajma femei vesele,frumoase,inteligente,cu simtul umorului,indiferent de varstra ,important e sa aibe mintea limpede sa fie persoane rationale.La fel tu aici nu te incadrezi :).
Punctul 4: Nu-i cazul sa mai amintesti ca ti-s urati barbatii,ne-am lamurit ti-e i-ti plac femeile,Magnoliei i-ai trimis invitatie la prietenie,atentie fara nici un mesaj...de ce oare ?...si te-a refuzat E frumoasa Magnolia si te inteleg ca-ti place,dar ea nu vrea femei in jurul ei !Deci nu-ti varsa veninul pe mine,pentru ca ea te-a refuzat,eu n-am nici o vina :).Spun astea cu permisiunea ei.
Deci eu zic sa te termini,ca ti-ai sustinut numarul asa cum te-ai priceput mai bine.Ne-am lamurit cine esti si ce sti si orice "reprezentatie" in continuare nar face decat sa te umbreasca si mai rau
COMUNISTU
Postat pe 28 Martie 2009 17:55
De la: COMUNISTU, la data 2009-03-28 17:55:05
Mai irina4life ,deci ...stimabila,eu ti-am aruncat cateva vorbe de caterinca pe marginea unei postari,n-am crezut ca esti asa incuiata la minte sa nu realizezi finul umor Punctul 2: Nu fac avansuri la ID-uri si imagini fantoma ,nu aveai nici macar elementara poza.Daca chiar i-mi place o femeie i-o spun in fata,fara avansuri!Desigur tu esti in afara cauzei.Acuma te dumiresc si cu varstra pt. ca esti botanista rau si ai pus botu ca am 68 ,am 45 /1,80 /86,sunt bine scolit,sunt foarte inteligent,sunt liber ,ma consider un barbat bine,cu trecere si potent in toate.Si am trecut prin viata si prin sita si prin ciur, iar pe una ca tine o beau intr-o lingura de apa,ca pe o aspirina :). Punctul3: Nu-s aici pentru agata femei ,daca vreau sa agat femei merg diseara la club si ies la ora inchiderii cu 1-2-3 cate poftesc eu si ma tine!Aici doar ma distrez,ma amuz,admir si uneori compatimesc nivelul mediocru de gandire al unora,printre care si al tau.Admir si-mi face mare placere sa cunosc si sa port discutii, sa am in preajma femei vesele,frumoase,inteligente,cu simtul umorului,indiferent de varstra ,important e sa aibe mintea limpede sa fie persoane rationale.La fel tu aici nu te incadrezi :).
Punctul 4: Nu-i cazul sa mai amintesti ca ti-s urati barbatii,ne-am lamurit ti-e i-ti plac femeile,Magnoliei i-ai trimis invitatie la prietenie,atentie fara nici un mesaj...de ce oare ?...si te-a refuzat E frumoasa Magnolia si te inteleg ca-ti place,dar ea nu vrea femei in jurul ei !Deci nu-ti varsa veninul pe mine,pentru ca ea te-a refuzat,eu n-am nici o vina :).Spun astea cu permisiunea ei.
Deci eu zic sa te termini,ca ti-ai sustinut numarul asa cum te-ai priceput mai bine.Ne-am lamurit cine esti si ce sti si orice "reprezentatie" in continuare nar face decat sa te umbreasca si mai rau
lasa-ne bai linge blide...nu te mai da asa rotund...ca la varsta pe care sustii ca o ai,nu-i nimic de capul tau...esti excat pistol cu apa...te mai si vezi un mare "domn" care la 45 ani agata femei in cluburi...bai papagale,adevaratii domni nu-si permit sa stea sa se distreze pe forumuri cum faci tu si nici sa agate pipite in cluburi pe un suc si o bautura ieftina...iar in privinta preferintelor mele,nu esti tu in masura sa judeci ce mi-ar place si ce nu...este viata mea si fac ce vreau cu ea,mai domnu' scolit si inteligent...nu te mai da asa rotund ca nu iti face pielea o ceapa degerata dupa cum se vede(si dupa cum reiese din postarile tale) daca esti asa de inteligent,ignora-ma,nu te pune la mintea mea de s[ecimen suburban...dar daca nu ai sa faci tu asta,am sa o fac eu,ca pe mine viata ma invatat sa " nu ma pun la mintea prostului,ca o are odihnita". Cam atata am avut de spus domnu' inteligent si scolit care agata pipite in cluburi
irina4life
Postat pe 29 Martie 2009 15:18
Gasesc de datoria mea morala sa raspund dejectiilor dumitale verbale. Nu am nimic personal cu dumneata. Cand insa "inteligenta" unora se revarsa monstruos,si pe deasupra cu pretentie de judecata de valoare, ei bine acolo imi permit sa fac si eu o fina incizie. Ma intreb (retoric desigur) unde a fost inteligenta dumitale atat de ostentativ declarata cand scriai " i-mi". La 45 de ani esti putin agramat. De ar fi asta singura problema. Tot in postarea atat de logica, atat de inchegata si de bine argumentata dumneata te lauzi cat esti de barbat bine si cu trecere. Doar un gentalman si-ar permite sa jigneasca o femeie in maniera in care ai facut-o dumneata. ne intrebam ce inseamna barbat bine si cu trecere dar tot din aceea postare vine si raspunsul : sa iesi la brat cu 1,2,3 femei dintr-un club. la 45 de ani e si recomandat. Ca daca pana la varsta asta nu ai realizat nimic iti permiti sa te ratezi in continuare prin cluburi... de ce nu ai realizat nimic. pai sa vedem familie nu ai ca daca aveai, din minima conduita, nu ieseai din club cu "1,2,3 la brat". Realizat in cariera cat de mult poti sa fii daca scrii "i-mi" si daca iti permiti sa pierzi timpul pe forumuri ca sa ne demonstrezi tu noua cat esti de inteligent, de bine crescut si asa mai departe. Plus ca daca nu vrei sa agati "fantome si ID-uri" de ce te descrii? "am 45 /1,80 /86,sunt bine scolit,sunt foarte inteligent,sunt liber ,ma consider un barbat bine,cu trecere si potent in toate."si in maniera asta... ma amuza copios nici nu stiu ce sa incep sa critic din ea:)) oricum n-ai pricepe...de foarte inteligent ce esti. Iti recomand prieteneste sa te scolesti vreo 2-3 ani si pe la un curs de bune moravuri si poate deschizi si un cod al bunelor maniere sa vezi stii sa citesti din el? sau esti prea liber ca sa te supui vreunor norme? nu de alta, dar daca tot esti om social/ sociabil trebuie sa tii cont si de parerea celor din jur. si chiar daca nu tii, ele exista, pt ca te supui criticilor noastre indispensabil cand iesi "in lume". asa ca, nu lua mail-ul meu prea personal. dovedeste putina inteligenta si fa mea culpa pt modul in care te ai purtat cu o doamna/domnisoara. Numai bine.
imperator
Postat pe 29 Martie 2009 15:55
Pentru mine inseamna o mutilare.Uitati-va la poze daca nu ma credeti.

M-am uitat "live" la sotul meu, si nu este nimic dizgratios. Cat despre faptul ca este mai igienic, DA, ASA ESTE. ESTE MULT MAI IGIENIC. Nu mai fiti ingusti la minte. Trebuie facuta atunci cand este necesara, nimic nu ajuta decat cateva minute de bisturiu, plantele sau alte chestii de genul asta sunt doar prostii.
kukla
Postat pe 29 Martie 2009 16:06
ESTE MAI IGIENIC I-A SA VEDEM odata expus glandul este expus la toate materile fecale urina si frecarile din pantalon ,PREVINE INFECTILE, BTS, SIDA CANCER DE COL UTERIN CANCER PENIAN? EI BINE IN LUMEA INDUSTRIALIZATA SUA ARE CEA MAI MARE RATA DE ACESTE BOLII SI CEA MAI MARE RATA DE CIRCUMCIZIE , TARI AFRICANE LA FEL AU RATE MARI DE CIRCUMCIZIE SI RATE FOARTE MARI DE SIDA INFECTII, ASA CA CUJM NAIBA PREVINE CEVA? E O OPERATIE MINORA IA SA VEDEM VA ROGGGG UITATIVA:

http://www.youtube.com/watch?v=XmX6RdRNoqk

http://www.youtube.com/watch?v=AwBCElbVkuY&feature=related

NU E DOAR O BUCATA DE PIELE SI CE ROL ARE PREPUTUL AICI:

http://www.circumcizia.org/preputfunctii.html

CE SE PIERDE PRIN CIRCUMCIZIE :

http://www.circumcizia.org/pierde.html

SI PAREREA UNOR BARBATI CIRCUMCISI LA VARSTA ADULTA;

http://www.circumcizia.org/opiniibarbati.html


ABERATII....vorbim despre "industrializata " SUA? Oare asa sa fie? cand 90% din produsele existente pe piata statelor unite au diverse proveniente, cum ar fi : china, banghladesh,coreea, etc. Americanii sunt prin excelenta un neam imputit, acolo daca cumva n-ai cateva pete de grasime, de preferinta vechi de ceva vreme, nu esti trendy. Au mai multe boli cu transmitere sexuala decat europenii? asa este dar de ce? cand sportul lor preferat este masturbarea pe care de altfel o recunosc fara nici o urma de jena.
Cat despre opiniile altor barbati nu am nevoie, imi ajunge opinia sotului meu.
Referitor la intrebarea 'CE SE PIERDE PRIN CIRCUMCIZIE "? raspunsul este unul singur : se pierd multe, dar toate sunt negative si nefolositoare.
kukla
Postat pe 29 Martie 2009 16:31
Domnule imperator... aoleo ce ID-ul dracului ti-ai ales,te reprezinta cu brio ,pai n-am stiu ca-mi faci corectura ca procedam ca la editura,nicaieri nu se da material la tiparit brut.Nu dau doi bani pe impresile tale ,batrane !Si dupa cum nu vezi, va provoc si-mi puneti mingea la fileu ,incat nici nu trebuie sa depun efort pentru a va vedea cum va schimonosti fatza frustrata Oricum,distractia e tare si relaxanta,va propun sa va faceti un club al vostru
Ce sa faci,la toti ni-e greu!
COMUNISTU
Postat pe 29 Martie 2009 17:06
Domnule imperator,puneti in profil ani reali,nu umbla cu cioara vopsita,sau mai multi (asa cum am facut eu) ca dupa cum esti de acritura la gura dai pe la 60 !Nu ne lua de prosti cu 19 ani ce drachiu mai batrane ,doar am calcat viata si cunosc si eu limbajul !Ori ti-ai propus sa ma tentezi sa-ti fac "avansuri " ...elicoidale in sistem anglo-saxon cu pas de 3/4 inch .Astepti zadarnic,nu-i specialitatea mea !Eu lucrez numai in actionari hidraulice!Deci baga repede vreo 60 si facem pace! Traiasca eroicul nostru tineret revolutionar ,ca grele lupte are de dat !
COMUNISTU
Postat pe 29 Martie 2009 18:09
Va rog daca aveti ceva de impartit( ma refer la persoanele care folosesc un limbaj trivial stiu ele cine ) sa o faceti in alta parte , aici este un forum unde se dicuta probleme medicale ... tineti cont de asta , va rog ... din respect ... va multumesc
.
Schatt
Postat pe 2 Aprilie 2009 10:17
Domnule, te inseli. Nu ma dau la nimeni...nu fac avansuri nimanui...(in definitiv, daca as face-o nici n-ar fi treaba dumitale, dar nu te falii singur: la tine in niciun caz nu m-as da). cred ca ai un blocaj mental, pt ca vad ca acuzi mai multe persoane(id-uri) ca intentioneaza acelasi lucru. daca nu gasesti ceva mai lezant trist pt tine.pana de idei?? pacat. nu, nu am 60 de ani...si argoul tau nu impresioneaza pe nimeni. chiar am varsta pe care sustin ca o am. ce sa zic, poate inteligenta nativa..sau poate unii dintre noi sunt "scoliti" pe bune si chiar merg la facutlate...irelevant... nu-mi dovedesti decat ca nu esti nici pe departe scolit, sau inteligent. asta ca sa o citeasca toata lumea, care ar putea fi indusa in eroare de pseudo judecatile tale de valoare. esti un semidoct. si daca asta ti se pare spirit revolutionar.n-ai vazut nimic... dar sa cresc eu mare...cine baga acum in seama o pustoaica de nici 20 de ani?...Nu ma astept sa modelez eu un lut deja intarit si probabil acrit...e amuzant sa mai dai cu ciocanul, sa vezi cum se crapa. sa vezi cum contrurile "atat de perfecte" dorite isi pierd din forma...sper ca nu am fost prea metaforica pt a nu putea fi descifrata. ramai in ignoranta ta, e scutul mintilor inguste... si nu, nu sunt in niciun fel frustrata si nu am schimonoist nimic cand am citit raspunsul.(de altfel nici nu ma asteptam sa te poti abtine). a fost la fel de amuzant si pentru mine...o sa fie o placere in continuare...desigur, eu nu am atat de mult timp ca tine...dar atunci cand o sa mi fac...o sa vizitez sectiunea asta de forum sa vad ce mai debitezi. Respect. si de data asta iti arunc manusa...ca de cu mingea la fileu nu ma pricep. eu sunt de moda mai veche decat doctrinele comuniste..se numea codul cavalerilor..unii dintre noi, desi tineri inca si l mai asuma..partial din pacate. dar si l asuma...
imperator
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:14
SI eu am un baietel de 3 ani si 5 luni,tota lumea m-a "sfatuit' sa-l operez sau sa incerc sa-i desprind pielita in timpul baitei. Bineinteles ca mi s-a parut o prostie si din fericire nu am ascultat de nimeni... Acum,de vreo saptamana pielita a inceput sa se desprinda singura fara sa fac nimic in acest sens. Totul s-a petrecut natural si o sa merg sa-i arat si medicului care mi-a indicat acum un an operatia.Atentie mamici: NU CHINUITI BAIETII ASCULTAND TOT FELUL DE SFATURI...
healthy002400
Postat pe 6 Iunie 2009 14:59
Parerea mea este ca este bine pe cat posibil sa se evite pe cat posibil aceasta operatie.
annya_852004
Postat pe 8 Iunie 2009 12:06
Parerea mea -este bine pe cat posibil sa se evite aceasta operatie. Nu o exclud total, in unele cazuri complicate/disperate este necesara, dar NU pur si simplu ca masura preventiva pentru ca ne este mai comod asa decat sa avem grija mai mare de igiena copilului sau el mai tarziu sa fie atent cu igiena proprie. E absurd. Si consider ca e mai firesc sa il chinuiesti putin decalotandu-i penisul cand si cum trebuie decat sa-l duci sa taie putin din propriul tau copil. Iar psihologic nu poti anticipa ce efecte va avea asupra adultului o trauma ca aceasta facuta fara anestezie sau chiar cu. Si poate in ultimul rand, dar nu de neglijat, estetic vorbind, prietenul meu care a fost circumcis, nu e multumit de felul in care arata glandul nici in stare flasca nici erect datorita acelei operatii. Acum fiecare cu propriile decizii, dar personal mi se pare revoltator sa apelezi la asemenea masuri drastice...doar pentru o oarecare profilaxie sau inainte sa fi facut tot ce iti sta in putinta sa le eviti.
annya_852004
Postat pe 8 Iunie 2009 12:37
De la: healthy002400, la data 2009-06-06 14:59:35SI eu am un baietel de 3 ani si 5 luni,tota lumea m-a "sfatuit' sa-l operez sau sa incerc sa-i desprind pielita in timpul baitei. Bineinteles ca mi s-a parut o prostie si din fericire nu am ascultat de nimeni... Acum,de vreo saptamana pielita a inceput sa se desprinda singura fara sa fac nimic in acest sens. Totul s-a petrecut natural si o sa merg sa-i arat si medicului care mi-a indicat acum un an operatia.Atentie mamici: NU CHINUITI BAIETII ASCULTAND TOT FELUL DE SFATURI...
ludwig
Postat pe 9 Iunie 2009 12:10
da asa e healthy... judeci bine... copilul tau poate fi fericit ca are o mama de nadejde ...mi-am permis sa citez comentariul tau pentru ca aceasta este atitudinea corecta. este regretabil ca mai exista medici care nu cunosc aceste lucruri. in rest nu pot sa spun decat ca se face prea mult caz de o problema practic inexistenta.cred ca vorbim prea mult si facem prea putine...pe de alta parte punem prea multa patima in a ne impune parerile.
ludwig
Postat pe 9 Iunie 2009 12:35
informeaza -te foarte bine inainte sa faci asta parerea mea este ca este un lucru oribil sa faci circumcizie copilului tau si baiatul meu a avut fimoza stransa iar medicii imi spuneau ca singura solutie este circumcizia dar dupa cateva bai cu plante am scapat de fimoza baietelul meu avand deja 4 ani caind am scapat de fimoza
Citeste despre remediile naturiste si daca nu dau rezultate abia apoi gandestete la solutia opratiei dar in nici un caz a circumciziei
nicoleta_caramaliu
Postat pe 12 Iunie 2009 23:23
nu este adevarat la baiatul meu chiar a functionat si din cauza aceasta v-am recomandat tratamentu naturist.Pe baiatul meu l-a scapat de o inevitabila operatie.Este problema voastra daca credeti sau nu dar pt. mine a fost o minune finca nici eu nu cred in leacuri babesti.Deasemeni eu am vazut cum arata un baietel circumscris de aceias varsta cu baiatul meu imediat dupa operatie si mi-sa facut rau.Deaceia am zis ca acesta o sa fie pt baiatul meu ultima obtiune si ca voi incerca toate metodele de tratament inaintea circumciziei desi doctorii nu imi dadea alta varianta. Nu uita ca este copilul nu sotul tau,nu cred ca vrei ca mai tarziu sa iti reproseze dai lui sansa de a decide cum vrea sa fie
nicoleta_caramaliu
Postat pe 12 Iunie 2009 23:36
eu nu va inteleg...cea aveti atata de impartit...fiecare face cum vrea si cum crede...eu am un baietel de 2 ani si i-am tras pielicica de mititel la baita cate putin pana am resuit sa o trag de tot...este f bine asta pt a evita eventualele infectii,iritatii si se asigura igiena f necesara...ce atata tam-tam si discutii contradictorii...decat sa chinuiu copilul cu operatie mai bine tragi cate putin de pielicica si gata s-a rezolvat...altceva mai bun nu aveti de facut decat sa scrieti aberatii pe forumuri...peste tot unde vrei sa citesti ceva terbuie sa existe anume persoane care sa scrie baliverne si tot felul de prostii....mai cititi,asculatati de cei care au trecut prin astfel de experiente si nu mai vb in necunostinta de cauza...
izab33lla
Postat pe 13 Iunie 2009 15:40
problema mare este ca 95% din cei care scriu parerile lor pe forumuri la acest capitol,nu stiu care este diferenta dintre OPERATIA DE FIMOZA si CIRCUMCIZIE...!!! le confunda grav de tot si de aceea sunt aceste dispute aprige pro si contra...!!! si mai tare este faza ca nici nu vor sa se informeze corect,ci doar isi sustin parerile...
4Life
Postat pe 13 Iunie 2009 15:46
Eu tot nu pot sa inteleg de unde vine ideea ca la un copil trebuie sa i se traga pielita de mic pt a evita infectiile. Este o mare prostie!!! Rolul acestei "pielite" atat de discutata,este acela de a proteja impotriva infectiilor prin secretiile naturale. Daca indepartam pielita nu facem decat sa expunem copilul infectiilor din exterior. Mi se pare absurd,ca mama, sa ma apuc sa trag de pielita copilului meu....Cred ca asta e rolul amantei pana la urma,nu al mamei; Oare nu o sa-si aminteasca baietelul cum il tragea mama de pielita cand facea baita...Fimoza e o boala care se manifesta prin probleme la urinare si nu are nici o legatura "tragerea pielitei" pana la baza,pt a se descoperi capul....In schimb,circumcizia e cu totul altceva si se practica in anumite religii ,din cate stiu eu...sincer asta nu prea ma intereseaza,sa hotarasca micutul meu daca vrea sau nu sa o faca,atunci cand e capabil sa hotarasca asupra propriului organism.
healthy002400
Postat pe 14 Iunie 2009 11:24
tot intrebati in stanga si in dreapta....dar pe copii cine-i intreaba????E corpul lor...
healthy002400
Postat pe 18 Iunie 2009 13:23
din partea mea e ffff bine treaba cu trasul pielitei sau cu circumcizia...cum a mai zis cineva sub pielita aceea se aduna smegma si asta duce la infectie si asta o stiu pt caam vazutla baietelul meu care desi i-am tras pielita afacut dar dacanu ii trageam ce faceam? stateam cu el in spital? am un var care din cauza asta a facut infectie ,un nepotel la fel si aterbuit saseduca mama-sa care refuza sa ii tragapielitasau sau sa ii faca circumcizia...e f igienic...nu va mai dati ataat mari cam mers pur si simplu de la 2-3ani incolo,asta nu e adevarat,este practic imposibil si nu o zic de la mine ci mi-au spus-o medicii...
izab33lla
Postat pe 18 Iunie 2009 19:00
Baietelul tau a facut infectie pt ca l-ai tras de pielita , baietelul meu nu a avut nimic pt ca nu l-am tras de nimic...Nu am avut probleme niciodata. Smegma protejeaza impotriva infectiilor...pielita se rupe singura atunci cand creste penisul sau la unii la dezvirginare. Hai sa le spargem si la fetite himenul, sa le spalam inauntru ca sa fie "igienic" Doctorii care indica asa ceva au motivele lor...informati-va...
healthy002400
Postat pe 18 Iunie 2009 19:58
Daca desprindeti fortat pielita , inainte de vreme , oare nu se poate intampla sa creasca penisul,sa ramana pielita si sa stranguleze? Nu e asta parafimoza????Intreb pe cine stie, pt ca eu am vazut cazuri de aceea mi-a fost frica sa-i fac ceva copilului si pana la urma nici nu a fost nevoie.Bine ca nu am ascultat de nimeni ,ca trebuie sa recunosc ca au fost momente in care nu stiam ce sa fac.Dar simplul gand de a-i mangaia penisul copilului si a-l trage de piele .....mi se pare ceva nefiresc. Am 2 frati, sotul meu are si el inca un frate ;nici mama ,nici soacra nu au facut asa ceva.Daca ar fi avut probleme eu mergeam direct la medic....si cand spun probleme nu ma refer la pielita ci la probleme cu urinatul...ca nu are nevoie sa "i se b......" de la 3 ani.Scuzati limbajul!!!!
healthy002400
Postat pe 18 Iunie 2009 20:15
alo, taierea clitorisului la femei nu e circumcizie! poate e o practica barbara prin care unele triburi mutilau femeile sa le lipseasaca de placerea carnala. nu taie nimeni capul penisului prin circumcizie. cred ca am mai spus, se pot face si operatii estetice pentru femei prin care se elimina un surplus de piele din labiile mici sau cam asa ceva, am vazut emisiune pe Discovery. mai multe nu stiu ca nu-s medic. dar pacienta era multumita.
se pare insa ca multi au inceput cu jignirile aici, dar nu le vad rostul. la urma urmei face fiecare ce vrea, nu se cer adepti contra sau pro circumcizie. se exprima niste pareri doar....
intr-adevar la arabi un barbat cu bani isi poate permite sa aiba mai mult de 1 sotie, pana la 4 sotii sunt acceptate in Coran, asa mi-au zis colegii mei arabi si musulmani de la fostul lucru. e permis daca ai cu ce intretine sotiile.
si, nu e neaparat sa faci operatia de circumcizie la baietei cand se nasc. pot si singuri decide mai tarziu in viata, depinde de situatie. sotul meu mi-a zis ca e o dovada de barbatie, dar nu te obliga nimeni.
alexandra25
Postat pe 19 Iunie 2009 17:21
Doamne mare iti e gradina si aia plina cu prosti...scz de exprimare dar demare prostie dati dovada unii de pe aceste forumuri...nu vreau sa jignesc dar voi ca femei daca stati nespalate va protejati de infectii? dar asa stati din moment ce afirmsti acest lucru...frate nu mai aberati si daca nu stiti nu mai induceti lumea in eroare...mai cititi,mai documentati-va,mai mergeti pe la medici ca nu au facut carte degeaba si unii nu au ani grei in spate aiurea...nu vb de la mine din cap absolut deloc...eu nu stiu cebarbati sunt aia de zicca nuesanatos sau igienic candam intebat si eu multi veri de ai mei sipana sisotul meu a zis ca e f bine ceea ce am facut sa nu mai zic padiatrul, medicul de familie si medicul endocrinolog care l-a vazut....adica toti medicii astia sunt prosti iar voi destepti ...adevarul e ca multa prostie e pe lumea asta....
izab33lla
Postat pe 19 Iunie 2009 22:49
Nu e vorba de prostie, e vorba de nestiinta si daca stiam ca pe forum se arunca atatea jigniri nici nu intram. Pana la urma e vorba de educatia fiecaruia si orice mama isi creste copilul asa cum a fost educata si cum simte ca e bine.Nu am nimic impotriva circumciziei pt cei care vor sa o faca, treaba lor ,dar confuzia mare e cu fimoza... Sa mai lasam si taticii sa-si spuna parerile ca daca ai fost la doi, trei madici nu inseamna ca i-ai intrebat pe toti....Multi"prosti"de pe forum macar stiu scrie corect spre deosebire de alti "destepti". Iar daca va simtiti bine tragand copilul de pielita...si credeti ca prin asta faceti cine stie ce bine...continuati!!!Dar de la a-ti exprima niste pareri si pana la ajunge sa incerci sa impui ceea ce crezi ca e bine ,e cale lunga...Nu poti obliga pe nimeni sa-ti urmeze sfaturile , pana la urma sunt doar niste pareri ale fiecaruia.
healthy002400
Postat pe 20 Iunie 2009 09:50
De la: healthy002400, la data 2009-06-20 09:50:39Nu e vorba de prostie, e vorba de nestiinta si daca stiam ca pe forum se arunca atatea jigniri nici nu intram. Pana la urma e vorba de educatia fiecaruia si orice mama isi creste copilul asa cum a fost educata si cum simte ca e bine.Nu am nimic impotriva circumciziei pt cei care vor sa o faca, treaba lor ,dar confuzia mare e cu fimoza... Sa mai lasam si taticii sa-si spuna parerile ca daca ai fost la doi, trei madici nu inseamna ca i-ai intrebat pe toti....Multi"prosti"de pe forum macar stiu scrie corect spre deosebire de alti "destepti". Iar daca va simtiti bine tragand copilul de pielita...si credeti ca prin asta faceti cine stie ce bine...continuati!!!Dar de la a-ti exprima niste pareri si pana la ajunge sa incerci sa impui ceea ce crezi ca e bine ,e cale lunga...Nu poti obliga pe nimeni sa-ti urmeze sfaturile , pana la urma sunt doar niste pareri ale fiecaruia.
ba de asta e vb...si am interbat medicii astia ca doar nu vb de la mine asa aiurea...da voi faceti si credeti ce vreti ...
izab33lla
Postat pe 20 Iunie 2009 11:28
Tocamai m-am uitat pe net la niste poze groaznica. Doar de curioasa scrie pe Google "circumcizia" sa vedem ce mai zici dupa ce vezi ce am vazut eu
healthy002400
Postat pe 20 Iunie 2009 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
slabire 3 De la: kudika226898 8 Septembrie 2010 16:35
Operatie fibroadenom 2 De la: kudika_930256 2 Septembrie 2013 19:39
alegeti numele pentru bebelusul dv. aici: 9 De la: Barbie30 20 Octombrie 2010 20:37
vaccin gamaglobulina antiD 2 De la: maddy23 8 Decembrie 2009 20:29
intarziere menstruatie 1 De la: kudika_962710 26 Aprilie 2014 21:50