Setari Cookie-uri

Pomi fructiferi ,copaci de calitate - stiti de unde pot cumpara ?

De la: theCat, la data 2009-03-11 12:25:24 Si uitasem sa scriu...corect,referitor la Tuya,chestia cu pipi...King,caucazianul meu avea un adevarat ritual de "pipilire" ,se oprea in dreptul fiecaruia si-i stropea ...Nu stiam,asa cum nu stiu atatea....Draga Michi, ce crezi ,cu ce as putea inlocuii acei Tuya...dar sa nu fie atat de sensibili la ...pipi.Mentionez ca locul de acolo e mai semiumbrit...si nu foarte spatios . O zi buna !!



Ar fi bine sa protejezi coniferele pana cresc mai mari invelindule cu folie sau punand un gardulet in jurul lor ....

exemple de conifere pentru semiumbra si rezistente la ger .....:

1.Picea pungens - Hoopsi
2.Abies nordmanniana
3.Taxus baccata
4.Cedrus atlantica - Glauca Pendula
5. Picea pungens - Glauca Globosa
6. Pinus - Pinul
7. Taxus baccata
8. Juniperus chinensis - Ienuparul
9. Abies sp. - Bradul
10.Juniperus communis - Iuniperul comun

Arbori si arbusti rezistenti la ...

1.Liquidambar Styraciflua
2.Ilex - arbust decorativ vara si iarna
3.Acer palmatum Rubrum - un artar in culorile toamnei - rezista pana la - 10 grade Celsius
4.Cladrastis lutea (Cladrastis kentukea sau Sophora kentukea)- arborele cu lemn galben
5.Kerria japonicae
8.Jasminum - Iasomia
9.Forsythia -Raza de soare



micki23
Postat pe 11 Martie 2009 15:22
DA!NU PIERDETI ACEASTA OCAZIE UNICA! EXISTA IN BUCURESTI VIS- A-VIS DE STATIA POMICULA BANEASA LA O DOAMNA PE NUME D-NA SIMA CARE STIE TOT DESPRE POMI SI ARE CEI MAI FRUMOSI POMI FRUCTIFERI:CIRES, MAR, PAR,VISIN,GUTUI,ETC,VITA DE VIE TOATE SOIURILE.COPACI:MESTEACAN, ARTAR ROSU, FAG, TEI,ALUN,SALCIE,BOXUS,TRANDAFIRI,COACAZE,ZMEURA,ETC!IAU DE 5 ANI DE LA DANSA IMPREUNA CU NISTE PRIETENI SI MI S-AU PRINS TOTI!PRIMA OARA AM LUAT LA RECOMANDAREA UNUI PRIETEN DE LA FERMA POMICULA BANEASA SI NU MI S-AU PRINS TOTI AM LUAT POMI NEALTOITI IAR ACEASTA FERMA NU MAI PRODUCE NIMIC CUMPARA SI VINDE MAI DEPARTE DE ACEEA VA RECOMAND SA VA DUCETI LA D-NA SIMA VIS-A-VIS!NU PIERDETI ACEASTA OCAZIE!PENTRU DETALII SUNATI LA D-NA SIMA;0723868652!NU VETI REGRETA!

Postat pe 11 Martie 2009 16:23
frumos pentru cei ce locuiesc in Bucuresti :0
micki23
Postat pe 11 Martie 2009 18:56
stie cineva vreo firma care sa imi trimjita copaci nefuctiferi gratis pt a-mi planta in impreajma blocurilor din cartier.

Postat pe 12 Martie 2009 15:15
De la: ingeras18, la data 2009-03-12 15:15:57stie cineva vreo firma care sa imi trimjita copaci nefuctiferi gratis pt a-mi planta in impreajma blocurilor din cartier.


adica arbusti ornamentali?
micki23
Postat pe 12 Martie 2009 15:17
Multumesc Michi, draguta si competenta ca de obicei....Nu vreau brad, si nici nu stiu daca voi mai pune ceva conifere...spatiul nu e prea mare si e cam umbra...dar Kerria Japonica,o stiu imi place ,e cataratoare si are flori galbene...am vazut pe site-ul recomandat aici..www.struguridemasa.ro....Iar cu visinii,am inteles cu plaeata...exact ramurele de acelea au. o sa vad cum ma descurc. O zi minunata tuturor!!!
libra66
Postat pe 12 Martie 2009 15:29
oricum la soiurile salbatice predomina ramura pleata ..dar e bine sa reduci din ea ;)
micki23
Postat pe 12 Martie 2009 23:47
Sa va spun una tare:

mi s-au furat pomii fructiferi plantati acum doi ani si cei de anul trecut, in total 14 pomi din 62 cati aveam. Dar nu ma mai enervez, unui prieten i-au furat casa de vacanta cu totul intr-o saptamana, asa ca se poate si mai rau.
Ce ma enerveaza este faptul ca la Politie s-au purtat cu mine de parca voiau sa nu ma duc si sa nu fi depus reclamatie niciodata. Asa ca am depus 3 reclamatii nu una.
Adinuca
Postat pe 13 Martie 2009 15:50
Da, draga mea, "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul",ai dreptate dar sa stii ca si in alte tari exista destule uscaturi!Imi pare rau pentru tine ca ai investit bani si suflet in acei copacei dar trebuie sa fii optimista!Sanatatea ta si a familiei tale sunt mult mai importante!Numai bine iti doresc ,draga mea!
angelblue_67
Postat pe 13 Martie 2009 15:56
Off, Adinuca , tare rau imi pare...Stiu cat tii la gradina ta si la "copilasii" tai cu frunze....Din pacate,astia sunt oamenii nostrii...Am mai spus eu pe acest forum ca...eu imi iubesc tara, dar mi-e cam sila de (unii) compatrioti....Iar referitor la politie...e ca si inexistenta...Iar faza, proaspata, de azi , o vecina, ma rog, avusese o problema,si a vrut sa sune la circa de politie de care apartinem...suna,suna,la un moment dat intra pe site-ul politiei....vede un nr....suna la Capitala, de unde i se da un interior de 6 cifre(!!!!!???) si in final, primeste legatura.Tocmai trecusera 2ore si 25 de minute de cand incepuse...A intrebat, ce se intampla,ca nu au raspuns...Raspuns: din cauza crizei,s-a inchis abonamentul si toate apelurile trec prin centrala de la politia Capitalei...Presupun ca nu aveti comentarii!!!!Ce imbecil a considerat ca de la asta se fac economii...probabil ca unul ca si ala care reduce limbile straine din programa de liceu...sau inconstientii care considera ca incestul nu e de condamnat...si trebuie scos de sub incidenta legii...Dragele mele, scuze ,m-am intins..dar m-am infuriat...si ma scoate din minti sa vad ca lucruirle merg spre si mai rau...daca vreodata m-am plans de vreun guvern...nu aveam dreptate - mai tampiti ca actualii,nu am avut....Inca o data, scuze ca am rabufnit....mor de ciuda sa aud asemenea nedreptati...Adinuca, bine ai facut ca ai lasat 3 reclamatii....Sa nu-i lasi, insista sa ai nr. de reclamatie, sa -i sacaii...ca de aia sunt platiti,adica ii platim...Va doresc tuturor week-end placut...!!!
libra66
Postat pe 13 Martie 2009 19:23
De la: Adinuca, la data 2009-03-13 15:50:52Sa va spun una tare:

mi s-au furat pomii fructiferi plantati acum doi ani si cei de anul trecut, in total 14 pomi din 62 cati aveam. Dar nu ma mai enervez, unui prieten i-au furat casa de vacanta cu totul intr-o saptamana, asa ca se poate si mai rau.
Ce ma enerveaza este faptul ca la Politie s-au purtat cu mine de parca voiau sa nu ma duc si sa nu fi depus reclamatie niciodata. Asa ca am depus 3 reclamatii nu una.


Adinuca nu te mira ca politia nu a facut nimic....
mie mi s-a furat un telefon si mi-au spus ca nu-i intereseaza..dupa ce cu ajutorul unor vagabonzi de aici din cj l-am prins pe hot si am chemat politia...mi-au spus ca ce sunt eu cunva detectiv particular si eu nu stiu? i-am luat la misto si le-am zis ca da din moment ce ei nu-si fac treaba...binenteles nu le-am zis cu cine l-am prins...apoi am depus iarasi plangere si pt. ca nu voiam sa renunt la plangere nicicum au inceput sa ma purice de flotant pe buletin...apoi pe patronul la care lucram sa vada daca e totul legal la firma .....mergeam in politie doar cu un prieten imens o namila ..si m-au intrebat ca de ec umblu cu bodiguard...le-am zis ca mi frica sa nu ajung acuzat din acuzator.....pana la urma a trebuit sa renunt la plangere ca au continuat sa purice firma unde lucram eu si nu era prea in regula cu actele si angajatii...... hotii de aici decarteaza in fiecare luna o anumita suma la politie de aia nu le face nimik, ca si bisnitarii, pestii, etc etc...dar am rezolvat problema pe alta dreptate...dreptatea mea ...ala nu a mai calcat in cluj s-a intors inapoi in Oltenia...era tigan ....
asa ca sa nu te miri ca politia nu le face nimik...si mai ales judecatorii care ii elibereaza si pe criminali...

am avut destule peripetii si oricum Clujul e un oras cat de cat sigur...dar nu mai povestes ca va plictisesc..
micki23
Postat pe 13 Martie 2009 19:32
[]Ptr,luna februarie(15-20)se fac stropirile de iarna-primavara cu OLEODIAZOL(este o solutie uleioasa care rezista si la ploi) se cauta o zi cu temperaturi de 10grade si fara vant.se stropeste si tulpina pomului, deasemenea puteti stropi si trandafiri.thuia,buxus etc..NU se fac stropiri la tot ce e inflorit sau muguri maturi,de aici incolo se fac alte tratamente in functie de anotimp si daunatori.Apropo la plantarea puietilor fructiferi se fac fasonari atat la coroana cat si la radacina.BAFTA[/quote]

sml-fighting0044:
FASONARI LA COROANA ASTA CHIAR CA-I BUNA FAZA NU STIU UNDE AI AUZIT DE ASA CEVA...EVENTUAL LA RADACINA....LA COROANA SE FAC TAIERI DE FORMARE A COROANEI , STI MACAR CUM SE FACE O FASONARE...SA VAD CUM PRINZI O COROANA IN MANA SA O FASONEZI HAHAHHHAA

micki23
Postat pe 16 Martie 2009 22:43
[]Ptr,luna februarie(15-20)se fac stropirile de iarna-primavara cu OLEODIAZOL(este o solutie uleioasa care rezista si la ploi) se cauta o zi cu temperaturi de 10grade si fara vant.se stropeste si tulpina pomului, deasemenea puteti stropi si trandafiri.thuia,buxus etc..NU se fac stropiri la tot ce e inflorit sau muguri maturi,de aici incolo se fac alte tratamente in functie de anotimp si daunatori.Apropo la plantarea puietilor fructiferi se fac fasonari atat la coroana cat si la radacina.BAFTA[/quote]

sml-fighting0044:
FASONARI LA COROANA ASTA CHIAR CA-I BUNA FAZA NU STIU UNDE AI AUZIT DE ASA CEVA...EVENTUAL LA RADACINA....LA COROANA SE FAC TAIERI DE FORMARE A COROANEI , STI MACAR CUM SE FACE O FASONARE...SA VAD CUM PRINZI O COROANA IN MANA SA O FASONEZI HAHAHHHAA

micki23
Postat pe 16 Martie 2009 22:44
in drumul tau spre Bran , la iesirea din Pitesti spre Campulung ,in Maracineni este institutul pomicol (de la iesirea de pe autostrada mergi cam 2kmm ),treci de o benzinarie Luk Oil care este pe partea stanga si in zona aceea pe dreapta gasesti pe cine sa intrebi si ce pomi vrei .cred ca au program luni vineri 8 _16
iiontoma
Postat pe 17 Martie 2009 20:16
De la: micki23, la data 2009-03-16 22:44:02[]Ptr,luna februarie(15-20)se fac stropirile de iarna-primavara cu OLEODIAZOL(este o solutie uleioasa care rezista si la ploi) se cauta o zi cu temperaturi de 10grade si fara vant.se stropeste si tulpina pomului, deasemenea puteti stropi si trandafiri.thuia,buxus etc..NU se fac stropiri la tot ce e inflorit sau muguri maturi,de aici incolo se fac alte tratamente in functie de anotimp si daunatori.Apropo la plantarea puietilor fructiferi se fac fasonari atat la coroana cat si la radacina.BAFTA


sml-fighting0044:
FASONARI LA COROANA ASTA CHIAR CA-I BUNA FAZA NU STIU UNDE AI AUZIT DE ASA CEVA...EVENTUAL LA RADACINA....LA COROANA SE FAC TAIERI DE FORMARE A COROANEI , STI MACAR CUM SE FACE O FASONARE...SA VAD CUM PRINZI O COROANA IN MANA SA O FASONEZI HAHAHHHAA

[/quote]Bai stelisto nu ti se pare ca ai limba c-am PLEATA......tu care copiezi din carte si pui pe forum si te dai mare atotstiitoare(daca n-ai alte treburi).... tu care milogesti un program pentru amenajari(presupun ca vrei sa fie si in 3D) si unde mai pui ca... ai nevoie du-te si cumpara!!!! Te PISCA la buzunar ????? Moca nu se poate, tu faci gradini, amenajari gratis???!! Nu cred.Sau mai bine spus se simte ca nu t-ai lovit de problemele care apar in timpul unei amenajari (lucrari)adevarate.Dar ce sa-ti fac daca tu esti RADIATA DE ULTRASUNETE.....Mai aveam multe de spus dar ma opresc aici
dan_vladut
Postat pe 17 Martie 2009 20:49
Multumesc iiontoma , mi s-a mai recomandat statiunea de la Maracineni..Ma voi interesa si de ea. La Bran e tot frig, de fapt si in Bucuresti e destul de rece ,nu am reusit sa decid ce fac cu pomii , de unde -i cumpar si cand sa ma duc la Bran sa-i pun... Eu nu folosesc drumul spre Pitesti ,mi-e peste mana iesirea prin Militari si,nici nu-mi place. M-am obisnuit pe Dn1 ,si la Predeal ,fac stanga spre Paraul Rece .Trebuie sa ma hotarasc cat de curand ,dar,pentru ca nu ma pricep ,mi-e greu sa aleg solutia optima . O seara buna !
libra66
Postat pe 17 Martie 2009 21:21
De la: dan_vladut, la data 2009-03-17 20:49:47
De la: micki23, la data 2009-03-16 22:44:02[]Ptr,luna februarie(15-20)se fac stropirile de iarna-primavara cu OLEODIAZOL(este o solutie uleioasa care rezista si la ploi) se cauta o zi cu temperaturi de 10grade si fara vant.se stropeste si tulpina pomului, deasemenea puteti stropi si trandafiri.thuia,buxus etc..NU se fac stropiri la tot ce e inflorit sau muguri maturi,de aici incolo se fac alte tratamente in functie de anotimp si daunatori.Apropo la plantarea puietilor fructiferi se fac fasonari atat la coroana cat si la radacina.BAFTA


sml-fighting0044:
FASONARI LA COROANA ASTA CHIAR CA-I BUNA FAZA NU STIU UNDE AI AUZIT DE ASA CEVA...EVENTUAL LA RADACINA....LA COROANA SE FAC TAIERI DE FORMARE A COROANEI , STI MACAR CUM SE FACE O FASONARE...SA VAD CUM PRINZI O COROANA IN MANA SA O FASONEZI HAHAHHHAA


auzi mai cand o sa ai tu atat scoala si practica cat am eu in domeniul horticol mai stam de vorba...
iar despre program de amenajari fraieru-le nu ma milogeam ci voiam sa-l cumpar...dar vad ca tu nu faci diferenta intre a cumpara si a cersi....eu fac proiecte de amenajri de ani de zile iar tu vi si-mi spui ca scriu din carte...normal ca scriu si din carti deoarece de acolo am invatat...cand ajungi tu sa faci si productie mai stam de vorba.. si din cartea aia trebuie sa sti sa iei si de unde sa iei...oricum am vazut cum mai indrumat sa iau program...eu ceream program de amenajari si tu imi dai sisteme de irigatii...halal stiinta mai ai..toti fraierii au ajuns sa planteze 3 buruieni si se cred mari peisagisti....
iar legat de ultrasunete am spus clar ca nu am fost atenta si am gresit, dar spre deosebire de tine eu recunosc cand gresesc....

AM SPUS CA VREAU SA CUMPAR PROIECT NU PE GRATIS....
GRADINAR DE 2 BANI CE ESTI..PARIU CA SI TU NU AI MAI MULT DE 8 CLASE...SI AI AJUNS MARE PEISAGIST....

DE AZI INAINTE JIGNESC PE CINE MA ATACA... SI MI SE RUPE DE CINE CE CREDE :))))

DU-TE SI FASONEAZA COROANA LA FLORI CA DUPA TINE AI FASONA SI PETALELE FLORIOR ....
micki23
Postat pe 18 Martie 2009 10:09
De la: Adinuca, la data 2009-03-13 15:50:52Sa va spun una tare:

mi s-au furat pomii fructiferi plantati acum doi ani si cei de anul trecut, in total 14 pomi din 62 cati aveam. Dar nu ma mai enervez, unui prieten i-au furat casa de vacanta cu totul intr-o saptamana, asa ca se poate si mai rau.
Ce ma enerveaza este faptul ca la Politie s-au purtat cu mine de parca voiau sa nu ma duc si sa nu fi depus reclamatie niciodata. Asa ca am depus 3 reclamatii nu una.


Adinuca , ti-am zis pe alta pagina sa dai pe pomii fructiferi dupa ce le faci taierile cu substante pe baza de Oleo...dar am dat un exemplu de Oleocarbetox ..din pacate s-ar putea sa nu o mai gaseesti in Comert impreuna cu Oleodiazol, si Oleocazeol.. ...deoarece s-au scoas 670 de substante de pe piata de catre Uniunea Europeana...din fericire e bine deoarece erau foarte toxice si cancerigene...aceaste 670 de substante vor fi interzise in comert...
dar iti voi da alte substante tot pe baza de Oleo care nu sunt interzise si sigur le vei gasi la magazinetel fitosanitare - APLAUDUS, CONFIDOR, OIL, EMERIT OIL....

Anumite substante din cele 670 se mai pot comercialiaza pana in 31.07.2009 .... iar altele deja nu se mai comercializeaza...
micki23
Postat pe 19 Martie 2009 13:04
am stropit deja cu confidor, cam pe 3 martie. Am aflat si eu la magazin ca nu se mai folosesc oleo_tralala. Am un supermagazin chiar langa mine. oricum este ultima data cand folosesc chimicale pe pomi deoarece am gasit de stropit si pomii cu insecticide bio.

Merci oricum pentru informare

Adinuca
Adinuca
Postat pe 19 Martie 2009 15:14
De la: Adinuca, la data 2009-03-19 15:14:39am stropit deja cu confidor, cam pe 3 martie. Am aflat si eu la magazin ca nu se mai folosesc oleo_tralala. Am un supermagazin chiar langa mine. oricum este ultima data cand folosesc chimicale pe pomi deoarece am gasit de stropit si pomii cu insecticide bio.

Merci oricum pentru informare

Adinuca



da intr-adevar sunt si insecticide si ierbicide bio, insa si din acelea se scot multe ....:)

micki23
Postat pe 19 Martie 2009 18:56
Buna dimineata ! Nu stiu ce mai pot sa fac cu pomii mei....vremea asta capricioasa mi-a cam stricat planurile . Toata saptamana ,in Bucuresti a fost frig si a plouat,cu mici exceptii de "soare cu dinti" ....La Bran ,practic e inca iarna .... Sunt tare necajita,nu prea vad cum o sa mai pun pomi in primavara asta.Inca nu ..."capitulez"...Si cred ca voi incerca si peste o luna , cu 2-3 pomi...sa vad ce se intampla . Probabil un mar,un visin si un prun .Vazand si facand . Va doresc tuturor un sfarsit de saptamana placut !!!!
libra66
Postat pe 21 Martie 2009 11:14
ce specii de pomi fructiferi se merita plantati, care dau multa recolta si suporta frigul cu brio intr-o zona de depresiune, care cresc mai repede si dau rod, sau ce soiuri de vie, sa zicem ca vreau sa plantez 100 de pomi fructiferi, de care recomandati si in ce cantitate?
:sml-confused0024
meri:20
peri:15
caisi:25 cresc repede, de la seminta in 3 ani da rod si nu cresc mari, sunt buni si de foc dupa asta. are si dezavantaje si nucul la fel si in + (din cate stiu eu)
pruni:5, nu stiu dc nu le place clima de Romania si nu prea le place sa creasca
gutui:2, as risca cu asa ceva
piersici:3, rezista cu greu,

as integra si cativa pomi nefructiferi ca stejarul, mesteacanul,
brad-molid, alunar, arin, o salcie langa o virtuala piscina

corcodusi:10
:
sandrin4sabin
Postat pe 22 Martie 2009 12:30
La Bran ,unde este mai frig si altitudine mai mare , nu rodesc dacat visini , ciresi, meri ,peri ,corcodusi , gutui ,nuci...si cam atat. Zmeura, merge foarte bine si se inmulteste de nu mai scapi de ea . Insa toate sunt decalate. Cand la Bucuresti nu mai gasesti visine ,la Bran de-abia se culeg . E mai greu...
libra66
Postat pe 28 Martie 2009 18:04
Stinge lumina si alatura-te si tu milioanelor de oameni care lupta pentru mediul in care traim. Ora Pamantului (Earth Hour) trage un semnal de alarma in privinta schimbarilor climatice, pune si tu Romania pe harta celor carora le pasa, nu trebuie decat sa stingi lumina pentru o ora, astazi, 28 martie, la 20.30 !!!!!!!
libra66
Postat pe 28 Martie 2009 20:22
Buna seara.Politia din Romania,nu-si face datoria,mai ales daca cel reclamat are relatii la politie.Si eu am avut o problema pentru un teren agricol,reclamanta avea doi fii in politie si am avut mare noroc ca am rezolvat favorabil disputa dupa multi ani.Persoana respectiva merita ,dupa lege ,sa faca inchisoare dar relatiile au salvat-o si n-a patit nimic.Multa sanatate tuturor.
kudika108121
Postat pe 28 Martie 2009 20:48
De la: theCat, la data 2009-03-28 20:22:29 Stinge lumina si alatura-te si tu milioanelor de oameni care lupta pentru mediul in care traim. Ora Pamantului (Earth Hour) trage un semnal de alarma in privinta schimbarilor climatice, pune si tu Romania pe harta celor carora le pasa, nu trebuie decat sa stingi lumina pentru o ora, astazi, 28 martie, la 20.30 !!!!!!!


Imi pare rau dar eu televizorul nu-l sting..prefer sa ma uit la meciul Romania-serbia :)

o sa sting luni cand merg la serviciu :))
micki23
Postat pe 28 Martie 2009 21:49
De la: theCat, la data 2009-03-28 18:04:30 La Bran ,unde este mai frig si altitudine mai mare , nu rodesc dacat visini , ciresi, meri ,peri ,corcodusi , gutui ,nuci...si cam atat. Zmeura, merge foarte bine si se inmulteste de nu mai scapi de ea . Insa toate sunt decalate. Cand la Bucuresti nu mai gasesti visine ,la Bran de-abia se culeg . E mai greu...


datorita climei poti pune numai anumiti pomi...soiuri care suporta temperaturile scazute

in privinta decalajului totusi e bine..pe cand altii nu mai au fructe tu manaci la greu :)
micki23
Postat pe 28 Martie 2009 21:51
De la: gely, la data 2009-03-28 20:48:32Buna seara.Politia din Romania,nu-si face datoria,mai ales daca cel reclamat are relatii la politie.Si eu am avut o problema pentru un teren agricol,reclamanta avea doi fii in politie si am avut mare noroc ca am rezolvat favorabil disputa dupa multi ani.Persoana respectiva merita ,dupa lege ,sa faca inchisoare dar relatiile au salvat-o si n-a patit nimic.Multa sanatate tuturor.


daca ar fi mituita numai politia ar fi bine, dar sunt judecatorii..ma bucur ca ai rezolvat cu terenul..si eu am patit-o dar nu te lasa...
micki23
Postat pe 28 Martie 2009 21:52
Am citit toate mesajele. M-ar interesa daca in zona Dobrogei, mai precis Constanta, stiti de unde as putea achizitiona.

Am retinut si recomandarea pentru www.saragardens.ro .

Multumesc.
MarinAlina82
Postat pe 8 Aprilie 2009 10:42
vand pomi fructiferi si plante ornamentale de ce-a mai buna calitate la preturi avantajoase.pentru detalii.....0768732593
condo001997
Postat pe 9 Octombrie 2009 23:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
piscina material plastic sau fibra de sticla 6 De la: SLAYER1971 29 Septembrie 2014 17:55
caut o felicitare 1 De la: antolili 16 Octombrie 2009 16:53
?? 1 De la: eugen67 14 Februarie 2010 21:19
S-au "demodat" cartile?! 29 De la: Irulan 21 Ianuarie 2010 21:02
Masa de vibrat pavele. 7 De la: merisor758 16 Noiembrie 2009 13:47