Setari Cookie-uri

La ortodocsi sau la catolici???

De la: lauramaria, la data 2009-05-23 07:52:05"deci" religia ortodoxa este mai stricata dcat religia catolica


am vrut sa spun mai STRICTA
multumesc
laura02maria
Postat pe 25 Mai 2009 11:27
dc ar fi cazul meu, eu as merge pe ambele religii

clar!

ca mai tarziu sa nu existe discutii si frustrari din partea nimanui
iulik_flore
Postat pe 26 Mai 2009 10:46
ciao! si eu sunt in aceeasi situatie
eu am vorbit atat cu un preot ortodox cat si cu unul catolic...puteti avea ceremonia oriunde..va putei pastra religiile...numai ca daca veti face cununia religioasa la catolici este obligatoriu sa aveti nasi catolici!
am mai vorbit cu cineva care ingrijeste o biserica si mi-a spus ca fiica dumneaei a facut 2 cununii...una la catolici si alta la ortodocsi (in aceeasi zi) ca sa-si pastreze religiile cei doi soti! ...insa parerea preotilor este alta..exista un singur dzeu...deci o singura cununie religioasa!
eu una m-am decis sa fac la catolici si poate pana la nunta trec la aceasta religie!
oanii
Postat pe 4 Iunie 2009 15:15
De la: oanii, la data 2009-06-04 15:15:01ciao! si eu sunt in aceeasi situatie
eu am vorbit atat cu un preot ortodox cat si cu unul catolic...puteti avea ceremonia oriunde..va putei pastra religiile...numai ca daca veti face cununia religioasa la catolici este obligatoriu sa aveti nasi catolici!
am mai vorbit cu cineva care ingrijeste o biserica si mi-a spus ca fiica dumneaei a facut 2 cununii...una la catolici si alta la ortodocsi (in aceeasi zi) ca sa-si pastreze religiile cei doi soti! ...insa parerea preotilor este alta..exista un singur dzeu...deci o singura cununie religioasa!
eu una m-am decis sa fac la catolici si poate pana la nunta trec la aceasta religie!


oanii asteptam poze

la ce biserica catolica faci cununia religioasa???
iulik_flore
Postat pe 7 Septembrie 2009 23:13
Am si eu o dilema. Chiar v-ati schimba religia pt cineva?
Eu provin dintr-o familie mixta. Mama ortodoxa iar tatal protestant. Eu si fratele meu suntem amandoi protestanti dar mergem la biserici diferite. La Paste si Craciun mergem la 3 biserici diferite.Nu vad care e problema. Mama merge la biserica aproape in fiecare Duminica si niciodata nu a incercat sa ne convinga sa trecem "la religia ortodoxa.
Daca exista toleranta se poate trai in aceasi casa cu "n" religii.
Eu ma voi marita curand si pot sa va spun ca vom avea binecuvantarea preotului meu si cea a preotului ortodox.
Iar de problema copiilor nici nu-mi fac griji. Intelegerea e cheia unei casnicii. Nu cred ca religia e cea mai mare problema intr-un cuplu.
Pun pariu ca majoritatea dintre voi merg la biserica sa-i ceara ceva lui D-zeu( sanatate, fericire, bunastare...etc).Nu sunt o mare fana a bisericilor si nici a preotilor, doar atat pot sa spun ca D-zeu e in inima si in mintea mea.
Nu pot sa zic ca religia protestanta e cea mai "beton" dar intamplarile din viata mi-au demonstrat ceea ce a-ti scris si voi mai sus, ca preotii catolici si protestanti sunt mai ingaduitori in anumite privinte, decat cei ortodocsi.
Sunt revoltata de atitudinea preotilor fata de enoriasii lor. Pt ei acesta e un simplu job.PACAT.

CsLaura
Postat pe 9 Octombrie 2009 01:49
Buna fetelor!
Se stie de cand lumea si pamantul ca religia catolica(cacofonie permisa), "sufera" de grandomanie, a se vedea bisericile construite de ei, politica in privinta casatoriei, etc...cea ortodoxa este mai umana, mai aproape de individ...e drept ca extista preoti care nu merita acest apelativ dar la catolici e mai rau, doar ca nu stim noi(nu se mediatizeaza). De ce sa incercam sa schimbam noi slujbele cu juraminte sau alte cele pe care le vedem in filme? De ce sa nu acceptam Sf. Taina a Cununiei asa cum este ea scrisa? Si pana la urma urmei faci nunta acolo unde te simti mai linistit...De ce trebuie sa fim grandomani? Si fiecare poate ramane pe religia daca asa se simte impacat. Iar cununie e doar una singura, nu 10.

Sper ca nu am jignit pe nimeni, nu asta a fost intentia...
alinutza83
Postat pe 10 Octombrie 2009 02:08
Multumesc tuturor pentru pareri!!!
Pana la urma am stabilit: ne casatorim anul viitor pe 15 august la ortodocsi!!! O vom face la Sf. Anton care este biserica mea de suflet unde ma duc in fiecare marti de mai bine de 2 ani de zile.
Si eu visam in trecut o nunta la catolici, asa ca in filme insa cu timpul mi-am schimbat parerea si mi-am dat seama ca eu sunt ortodoxa si asa vreau sa raman. Viitorul meu sot e de acord, el isi va pastra religia lui si gata, toata lumea e fericita!
Acum ma intreb daca la biserica vor fi probleme pentru ca el e catolic....Cred totusi ca nu...Voi ce spuneti?
Gaby211081_grace
Postat pe 10 Octombrie 2009 14:42
buna

si la mine este la fel. eu ortodoxa si viitorul sot catolic. la anul in mai voi fi miresica si am decis de comun acord sa ne cununam la ambele religii ca sa nu existe discutii mai tarziu si mai ales acum din partea parintilor nostri. o sa ma interesez sa vad ce trebuie sa facem inainte si cu cine sa vorbim. si noi facem totul intr-o zi adica cununia civila si religioasa de aceea am hotarat ca vineri seara inainte de sambata nuntii sa facem cununia la catolici imbracati decent nu in rochie si costul de ginerica si sambata la ortodocsi impreuna cu cea civila. bafta la decizii
kudika168477
Postat pe 10 Octombrie 2009 18:07
De la: alinutza83, la data 2009-10-10 02:08:55Buna fetelor!
Se stie de cand lumea si pamantul ca religia catolica(cacofonie permisa), "sufera" de grandomanie, a se vedea bisericile construite de ei, politica in privinta casatoriei, etc...cea ortodoxa este mai umana, mai aproape de individ...e drept ca extista preoti care nu merita acest apelativ dar la catolici e mai rau, doar ca nu stim noi(nu se mediatizeaza). De ce sa incercam sa schimbam noi slujbele cu juraminte sau alte cele pe care le vedem in filme? De ce sa nu acceptam Sf. Taina a Cununiei asa cum este ea scrisa? Si pana la urma urmei faci nunta acolo unde te simti mai linistit...De ce trebuie sa fim grandomani? Si fiecare poate ramane pe religia daca asa se simte impacat. Iar cununie e doar una singura, nu 10.

Sper ca nu am jignit pe nimeni, nu asta a fost intentia...


Draga mea,
Nu stiu de unde ai scos chestia asta cu grandomania...E normal ca bisericile sa fie cat mai frumoase, ca doar acolo e lacasul lui Dumnezeu si acolo mergem sa ne inchinam...Dar cred ca sunt si biserici ortodoxe foarte frumos contruite si foarte costisitoare...asa ca nu vad logica ideii tale
oana2004miha
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:21
alinutza cred ca faci confuzie intre cele doua relagii in special la biserici.te contrazic si esti putin pierduta in spatiu.se poate face nunta mixta si asa ii multumesti si pe ai tai dar si pe ai lui.
aishwaryaLLP
Postat pe 11 Octombrie 2009 17:33
De la: aisha, la data 2009-10-11 17:33:53alinutza cred ca faci confuzie intre cele doua relagii in special la biserici.te contrazic si esti putin pierduta in spatiu.se poate face nunta mixta si asa ii multumesti si pe ai tai dar si pe ai lui.



Nu fac nici o confuzie, daca o sa studiati putin istoria, o sa vedeti.....si bineinteles ca poti sa faci ce vrei si ce te taie capul pe tine...si repet nu am vrut sa jignesc pe nimeni, in consecinta nu vreau sa fiu jignita...
alinutza83
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:41
imi place subiectul

desi ma aflu cam in aceeasi situatie cu ce se vorbeste pe aici as vrea sa va zic si eu ca nu toti preotii sunt la fel
am vazut ca majoritatea aveti pareri bune despre preotii catolici
dati-mi voie sa va aduc un contra argument
.prietenul meu este catolic si la tineri sambata este cateheza asa se numeste intalnirea tinerilor cu preotul catolic pt a discuta versete din biblie
am fost si eu cu el de foarte multe ori. la inceput mi-a placut.toti ma considerau catolica nu se prea stia ca eu sunt ortodoxa. imi placea ce se discuta imi placea ca preotul este aproape de noi tinerii si ca ne intelege sau oncearca sa ne inteleaga dar....toate au fost frumoasa pana la o discutie despre ortodocsi.nu aveti idee cat de urat a vb monseniorul despre noi credinciosii ortodocsi, nu aveti idee cate cuvinte grele s-au spus la adresa noastra, cand a aflata ca sunt ortodoxa pt ca am avut o mica problema si a trebuit sa mergem eu cu viitorul sot sa discutam cu el in 6 ochi s-a purtat foarte urat, m-a facut in cuvinte dragute in toate felurile posibile urate, m-a facut sa nu-mi mai doresc sa ma casatoresc la catolici. sunt falsi. asta este parerea mea. va pupic.
kudika168477
Postat pe 13 Octombrie 2009 10:00
symonyk imi pare rau de experienta ta neplacuta - foarte urat din partea preotului (sau cum se num) daca a facut asa ceva

fericire multa si casa de piatra
laura02maria
Postat pe 13 Octombrie 2009 12:20
buna lauramaria

mercic.a trecut nu-i problema. mergem mai departe.si viitorul sot a fost surprins de reactia si cuvintele preotului.nici el nu se astepta.de atunci nu mai mergem la el la biserica,nu mai vrem nici sa-l vedem.am intalnit si preoti catolici foarte de treaba si intelegatori ca si preoti ortodocsi.dar cum bine stim nu toti oamenii sunt la fel, iar padure fara uscaturi nu exista. aveti grija ca aparentele inseala de cele mai multe ori. va pupic si sa aveti o zi perfecta.
kudika168477
Postat pe 14 Octombrie 2009 09:49
Nimeni nu are dreptatea absoluta! Toti am avut diverse experiente
placute si mai putin placute! Acest lucru nu ne da dreptul sa catalogand o confesiune sau religie dupa experientele noastre personale! Nici noi nu suntem perfecti si perceptia fiecaruia despre o religie sau alta trebuie sa fie personala1 Cu indemnuri de felul:"Nu mergeti la catolici ca uite ce-am patit eu..." sau
"vai sa vedeti ce mi-a zis preotul ortodox..." sau "uite pocaitii aia nu isi fac cruce ...Doamne fereste..." .Provin dintr-o familie cu diversitate de confesiuni. Bunica mea este protestanta ,parintii mei ortodocsi nepracticanti (merg la Sf. Biserica de Paste sau de Craciun).Ca atare si educatia mea religioasa era inexistenta. Sotul meu era si este un catolic practicant. Pot sa va spun ca in tineretea noastra(acum am 18 ani de casnicie)-cand eram prieteni, el mergea cu o regularitate la biserica. Eu il luam in bascalie ,apoi m-am dus si eu la inceput din curiozitate si mai apoi din placere si acul si din placere si din necesitate. am facut nunta doar la catolici dupa ce preotul a fost convins ca-mi doresc acest lucru. Asfel am mers la pregatiri aproape doua luni pentru a intelege ce inseamna biseica catolica, care sunt indatoririle mele de sotie , de mama si mi-a spus ca daca sufletul meu nu doreste aceasta cununie la catolici ea se va face. Am avut opozitia rudelor dar nu foarte vehement.Taina cununiei nu inseamna doar rostirea juramintelor de credinta asa cum s-a postat undeva mai sus! Ceea ce se vede in filme este doar aceasta parte scoasa din contextul religios . Si bineinteles atunci este usor de catalogat ca sunt superficiali...Veti spune ca-mi sustin punctul de vedere ca m-am cununat la catolici! Pe de o parte asa este dar usurinta cu care este catalogat catolicismul ca fiind superficial, grandoman etc. imi da dovada de superficialitatea unora care posteaza aceste comentarii...
Credeti ca doar ortodocsii vor fi cei mantuiti? Bunica mea protestanta este de o religiozitate iesita din comun! Din punctul meu de vedere este o sfanta! Oare ar trebui sa o cataloghez si pe ea ca este superficiala doar pentru ca nu sunt de acord cu toate ideile lor religioase si felul lor de inchinare!
Poate sunt mai "batrana" pe aici dar cautati sa gasiti in fiecare confesiune si religie acele parti bune, acei oameni cumsecade, acei preoti deosebiti si sa actionati asa cum credeti de cuviinta fara a incerca sa va impuneti punctul personal de vedere ca o axioma! Daca decideti sa faceti casatoria la ortodocsi este f. bine, daca doriti sa va cununati la catolici ,la fel este f. bine si daca sunteti de alta religie veti actiona in concordatnta cu credintele si aspeptarile fiecaruia...
O zi frumoasa va doresc si ...Casa de piatra!
botezatudaniela
Postat pe 14 Octombrie 2009 10:33
Am scris gresit in mesajul de mai sus o fraza si intelesul ei este dat peste cap. Am vrut sa scriu ca preotul mi-a zis ca daca sufletul meu nu doreste nu trebuie sa ma cunun la catolici.
botezatudaniela
Postat pe 14 Octombrie 2009 11:09
super
mi-a placut mesajul tau botezatu daniela. si ai foarte mare dreptate. nu trebuie sa judecam pe nimeni.exista atatea religii din cauza nostra pentru ca sa ne putem apropia de dumnezeu in modul pe care noi il alegem,intelegem si mai ales practicam. super mesaj.
kudika168477
Postat pe 15 Octombrie 2009 09:48
Eu sunt catolic,viitoarea sotie ortodoxa.Aceeasi dilema unde sa facem nunta...Ea fiind mai credincioasa ca mine ... nunta se face la ortodocsi.Eu imi pot pastra religia mea,ea pe a ei,dar acest lucru nu este valabil la toti preotii ortodocsi.Unii au pretentii absurde,au vrut sa ma boteze si faze dinastea.Sa invat nu stiu ce rugaciuni specifice lor,sa imi fac cruce nu stiu cum...cu alte cuvinte horror.Mai un pic numai de ciuda as fi facut nunta la catolici,acolo totul e mult mai lejer si preotii nu sunt asa de stricti si cu atata ciuda pe catolici.Pana la urma am gasit un preot care sa accepte sa ne cunune la ortodocsi,un om deschis la minte si cu foarte multa intelepciune,zicea ca pentru el Romano catolicii si ortodocsii au aceleasi taine si ca in registul bisericii ma trece romano-catolic si gata.El era foarte multumit de faptul ca am acceptat eu catolic,sa fac nunta la ortodocsi.Zicea ca pentru el ajunge asta.Cand vor veni si copii,care in ce religie o sa vedem.Probabil tot la ortodocsi,la preotul asta care face si nunta,asta daca nu se apuca sa faca desteptul la nunta,desi nu cred.Pe 24 oct am nunta,la Timisoara.

Singurul aspect care nu imi place nu este religios ci mai degraba unu de superstitie,ca tre sa mergem in masini separate la starea civila si la biserica ,ma oftica tare treaba asta....a si un aspect religios ce nu imi place:bisericile ortodoxe sunt prea aurite.

Un sfat celor in situatia mea,daca totusi va decideti sa faceti nunta la ortodocsi si sa va pastrati religiile fugiti cat va tin picioarele de manastiri,acolo preotii sunt foarte defecti,au o aversiune fata de catolici de neinchipuit.Mergeti doar de chestie sa intrebati si o sa va ingroziti.Mergeti la o biserica simpla daca nu vreti dureri de cap si sa va bucurati de nunta.
Claudiu_grace
Postat pe 20 Octombrie 2009 07:53
Claudiu ortodoxia e dreapta credinta catolicii sunt ereticii toti sfinti parinti purtatori de Hristos spun asta papa e masonul numarul unu si sf cozma etolianul zice :blestematil pe papa el e capul tuturor relelor catolicii si-au facut biserik dupa pofta inimi lor si dupa satisfactia auzului lor pentru aceasta le este gatit celor ce raman in aceeasta erezie chinurile cele vesnike tartaru si ghena de care fug si se cutremura si demonii..noisuntem in Adevar nu vedeti ca toti eretici in special pastorii si toti papi si invatatorii catolici sunt nelinistiti asta din cauza ca nu-s in Adevar adik nu-s in Hristos deoarece hristos este calea adevarul si viata si adevarul linisteste cel mai mult .
seby777
Postat pe 7 Aprilie 2010 20:35
Salut. Imi place tema abordata. Si eu imi doresc sa fac nunta la catolici (si el l fel), dar sunt ortodoxa, iar el este tot ortodox, asa ca nu cred ca avem sanse... din ce am inteles este obligatoriu ca unul dintre soti sa fie catolic. Stiti voi daca se poate? Si felicitari pentru cei/cele care s-au decis sa se casatoreasca la catolici... doar o data in viata te casatoresti si merita sa ramai cu amintiri "teatrale"... astept idei :D
kudika295932
Postat pe 28 Iunie 2011 11:04
Buna...ma aflu cam in aceeasi situatie...eu catolica si el ortodox, amandoi practicanti. in ultima vreme nu mai discutam de casatorie deoarece el vrea la ortodocsi si eu la catolici. mie mi s-a cerut de catre preotul ortodox si mi s-a impus sa ma botez daca vreau sa ma casatoresc cu el, iar preotul catolic a fost destul de clar cand a spus ca nu-si va pierde religia doar se va cununa in biserica catolica si ca o consecinta copii vor fi catolici. eu m-am saturat de toate prostiile astea care imi stau in calea fericirii, este un singur Dumnezeu.
Lored_n_
Postat pe 24 Octombrie 2011 11:18
De la: Lored_n_, la data 2011-10-24 11:18:07Buna...ma aflu cam in aceeasi situatie...eu catolica si el ortodox, amandoi practicanti. in ultima vreme nu mai discutam de casatorie deoarece el vrea la ortodocsi si eu la catolici. mie mi s-a cerut de catre preotul ortodox si mi s-a impus sa ma botez daca vreau sa ma casatoresc cu el, iar preotul catolic a fost destul de clar cand a spus ca nu-si va pierde religia doar se va cununa in biserica catolica si ca o consecinta copii vor fi catolici. eu m-am saturat de toate prostiile astea care imi stau in calea fericirii, este un singur Dumnezeu.



Chiar daca cele doua confesiuni sunt surori in credinta,in ceea ce priveste sacramentul casatoriei,cele doau biserici aplica rirualuri diferite!

In cazul in care se doreste casatoria in ritul ortodox,tu fiind catolica,biserica te obliga pur si simplu sa treci la dogma ortodoxa,uneori impunandu-ti sa te rebotezi,ceea ce este o mare prostie,intrucat atat cultul catolic cat si cel ortodox recunosc,practica si marturisesc acelasi botez in numele SF.Treimi!

Biserica Catolica este mai deschisa casatoriilor de acest fel,in care cei doi viitori miri nu apartin aceluiasi cult,cu conditia ca dogmele sa fie crestine si in acest caz se practica casatoriile mixte ,adica slujba religioasa se celebreaza in ritul catolic,mirele pastrandu-si confesiunea din care face parte,neobligandu-l la nimic in plus!Singurul amanunt demn de retinut in astfel de cazuri,este acela in care se accepta ca urmasii acelei casatorii sa fie botezati corespunzator cultului romano-catolic si nasii sa fie tot catolici!
RAINBOWLADY
Postat pe 24 Octombrie 2011 12:03
corect...catolicii nu cer ca vitorul mire/mireasa sa-si piarda religia si sa se boteze la ei...asa cum e la ortodocsi..asa cum la o cununie catolica nasii pot fi de alta religie...stiu ce vorbesc din experienta proprie a mea si a familiei mele...
_oktober_
Postat pe 24 Octombrie 2011 12:27
De la: _oktober_, la data 2011-10-24 12:27:46corect...catolicii nu cer ca vitorul mire/mireasa sa-si piarda religia si sa se boteze la ei...asa cum e la ortodocsi..asa cum la o cununie catolica nasii pot fi de alta religie...stiu ce vorbesc din experienta proprie a mea si a familiei mele...



Sa inteleg ca esti romano-catolica?Te intreb pentru ca si eu apartin aceluiasi cult si chiar ma mandresc cu acest lucru!Cu ceva timp in urma,nici biserica catolica nu accepta nasi de alta confesiune,dar datorita situatiei economice,sociale,dogmatice,in prezent se da acordul si nasilor, ce apartin unui alt cult crestin,dar cu foarte mare greutate si in urma acceptarii ca ,copiii ,ce rezulta in urma casatoriei respective,sa fie botezati conform rigorilor romano-catolice!Dar aceste situatii sunt rare,de regula nasii copiilor trebuie sa fie catolici,daca la casatorie se mai accepta nasi de alt cult CRESTIN,la botez este exclus.
RAINBOWLADY
Postat pe 24 Octombrie 2011 12:51
Da,sunt romano-catolica iar sotul ortodox..la fel si copii..am vorbit atunci cu preotul de la noi si mi-a spus ca pot boteza copii in religia sotului atat timp cat sotul nu ma impiedica sa duc copii si la slujbe catolice...la noi cele doua biserici sunt practic in aceeasi curte despartita de un gard viu iar preotii sunt mai "ingaduitori"...cel putin preotul "meu"....cel mai mult imi place slujba de inviere...merg la ambele biserici..in plus,suntem nasii unui copilas frumoas botezat la greco-catolici
_oktober_
Postat pe 24 Octombrie 2011 16:47
De la: _oktober_, la data 2011-10-24 16:47:02Da,sunt romano-catolica iar sotul ortodox..la fel si copii..am vorbit atunci cu preotul de la noi si mi-a spus ca pot boteza copii in religia sotului atat timp cat sotul nu ma impiedica sa duc copii si la slujbe catolice...la noi cele doua biserici sunt practic in aceeasi curte despartita de un gard viu iar preotii sunt mai "ingaduitori"...cel putin preotul "meu"....cel mai mult imi place slujba de inviere...merg la ambele biserici..in plus,suntem nasii unui copilas frumoas botezat la greco-catolici


un adevarat festin al tolerantei si iubirii
guru_ion
Postat pe 24 Octombrie 2011 17:07
De la: _oktober_, la data 2011-10-24 16:47:02Da,sunt romano-catolica iar sotul ortodox..la fel si copii..am vorbit atunci cu preotul de la noi si mi-a spus ca pot boteza copii in religia sotului atat timp cat sotul nu ma impiedica sa duc copii si la slujbe catolice...la noi cele doua biserici sunt practic in aceeasi curte despartita de un gard viu iar preotii sunt mai "ingaduitori"...cel putin preotul "meu"....cel mai mult imi place slujba de inviere...merg la ambele biserici..in plus,suntem nasii unui copilas frumoas botezat la greco-catolici



Nu sunt "ingaduitori" preotii celor doua culte crestine,sunt adevarati preoti,care pun accentul pe ceea ce inseamna credinta crestina si iubirea,pacea si intelegerea intre oameni,chiar daca oamenii apartin unor culte diferite ca ritual si impartasesc dogme specifice,dar in esenta lor,manifesta aceeasi iubire fata de invataturile Mantuitorului si urmeaza calea Lui!
RAINBOWLADY
Postat pe 24 Octombrie 2011 17:16
De la: guru_ion, la data 2011-10-24 17:07:04
De la: _oktober_, la data 2011-10-24 16:47:02Da,sunt romano-catolica iar sotul ortodox..la fel si copii..am vorbit atunci cu preotul de la noi si mi-a spus ca pot boteza copii in religia sotului atat timp cat sotul nu ma impiedica sa duc copii si la slujbe catolice...la noi cele doua biserici sunt practic in aceeasi curte despartita de un gard viu iar preotii sunt mai "ingaduitori"...cel putin preotul "meu"....cel mai mult imi place slujba de inviere...merg la ambele biserici..in plus,suntem nasii unui copilas frumoas botezat la greco-catolici


un adevarat festin al tolerantei si iubirii


ce ti-ai facut la paaaaar? nebunule! te puneam nas daca aratai asa acum 11 ani!
_oktober_
Postat pe 26 Octombrie 2011 08:37
De la: _oktober_, la data 2011-10-26 08:37:23
De la: guru_ion, la data 2011-10-24 17:07:04
De la: _oktober_, la data 2011-10-24 16:47:02Da,sunt romano-catolica iar sotul ortodox..la fel si copii..am vorbit atunci cu preotul de la noi si mi-a spus ca pot boteza copii in religia sotului atat timp cat sotul nu ma impiedica sa duc copii si la slujbe catolice...la noi cele doua biserici sunt practic in aceeasi curte despartita de un gard viu iar preotii sunt mai "ingaduitori"...cel putin preotul "meu"....cel mai mult imi place slujba de inviere...merg la ambele biserici..in plus,suntem nasii unui copilas frumoas botezat la greco-catolici


un adevarat festin al tolerantei si iubirii


ce ti-ai facut la paaaaar? nebunule! te puneam nas daca aratai asa acum 11 ani!


o schimbare de look
mi-ar fi placut sa-ti fiu parinte spiritual
guru_ion
Postat pe 26 Octombrie 2011 09:43
buna...am citit ce mi-ai rasp...nepotzica mea este romano catolica si a fost botezata de 2 perechi de nasi unul catolic si celalt ortodox...trebuie ca macar un nas sa fie catolic in rest nu ti se impune nimic...
pupici
Lored_n_
Postat pe 28 Octombrie 2011 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lamuriti-ma 14 De la: cosmilumi 29 Martie 2012 18:33
Caut urgent colega de apartament!!!! 6 De la: grace006841 17 Decembrie 2009 14:13
Escorte 1 De la: sabrina_me01 1 Aprilie 2010 22:55
Table-dance 5 De la: grace009085 21 Iunie 2010 15:55
Filme care sarbatoresc casatoria 1 De la: Iris 3 Aprilie 2010 14:11