Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

Imi spui si mie Cleopatra din ce Biblie ai luat tu citatul asta?
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 12:34
wolfy..nu te mai obosi..asta le-am intrebat si eu de la bun inceput si pe muslim si pe cleopatra. Dar degeaba..Nu ai cu cine, lasa-le in plata domnului
oana81
Postat pe 19 Mai 2008 15:08
buna, revin cu un singur argument la aberatiile cleopatrei, titlui topicului nu altceva care este de altfel: profetul Mohammad in biblie
am pus aceeasi intrebare unde anume este pomenit in Biblie asa ceva si cand colo ce sa vezi...nicaieri,mi se cal falfaie sicer de alte carti,nu a scris nici Tora ,nici deute....bla bla bla ,nici Coran nici altceva ci BIBLIE.deci musiu mohamed nu este pomenit in Biblie ca atare topicul nu isi mai gaseste sensul.fetelor chiar nu are sens sa va omorati neuronii degeaba.
dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Mai 2008 18:57
Bineinteles ca exista pomenit profetul atat in tora cat si in noul testament.



Paran:

1- "Si Dumnezeu i-a deschis ochii si ea a vazut un izvor de apa; s-a dus de a umplut burduful cu apa si a dat copilului sa bea. Si Dumnezeu a fost cu copilul, care a crescut, a locuit in pustie si a ajuns arcas. A locuit in pustiul Paran si mama sa i-a luat o sotie din tara Egiptului" Geneza;21:19-21


2- "Iata binecuvantarea cu care Moise, omul lui Dumnezeu, a binecuvantat pe fii lui Israel, inainte de mortea lui :
El a zis:
Domnul a venit din Sinai.
Si a rasarit peste ei din Seir.
A stralucit din muntele "Paran".
Si a iesit din mijlocul zecilor de mii de sfinti.
Din dreapta Lui iesea o lege de foc.
Da ,El iubeste popoarele;" Deuteronomul;33:1-3



3- "Dumnezeu (Eloah) vine din Teman si Cel sfant vine din Muntele Paran.
Maretia lui acopera cerurile
si lauda Lui umple pamantul" Habacuc;3:3


Paran: In limba ebraica este faran , iar in araba inseamna muntele din Kaaba , unde este Mecca (casa lui ALLAH) in semi-insula araba.


"1" Ne arata unde a trait Ismail (عليه السلام), strabunicul profetului Mohamad (صلى الله عليه وسلم)


"2" Ne explica ordinea cronologica a profetilor:
Domnul a venit din Sinai: este semnul profetiei lui Moise(عليه السلام) .
Si a rasarit peste ei din Seir: este semnul profetiei lui Isus (عليه السلام). Iar "ei" adica cei care au venit din Sinai , si este vorba de poporul evreu. Si Isus a venit pentru evrei si printre evrei.
A stralucit din muntele Paran: este semul profetiei lui Mohamad(صلى الله عليه وسلم).
Da ,El iubeste popoarele si a iesit din mijlocul zecilor de mii de sfinti.Din dreapta Lui iesea o lege de foc. Da , El iubeste popoarele Toate sunt semnele care arata ca cel care va straluci pe muntele Paran o sa aiba "o lege de foc" adica o lege care nu se stinge si va straluci pentru toate popoarele ; si prin faptul ca straluceste se intelege ca nu o sa fie modificata nici schimbata , o sa fie protejata, si aici e vorba despre minunea celui care va straluci in Paran , adica Quranul .
Se stie ca printre cartile lui Dumnezeu , doar Quranul a fost protejat de modificari sau adaugari .A ramas exact cum l-a coborat Dumnezeu. Si nimeni nu poate sa zica ca profetul Mohamad (صلى الله عليه وسلم) a umblat la continutul Quranului , pentru ca Profetul era analfabet.



"3" Tot un semn al profetiei lui Mohamad(صلى الله عليه وسلم) , si lauda Lui umple pamantul adica acela care va fi trimisul Lui Dumnezeu si care va straluci pe muntele Paran , o sa aduca "Lauda lui Dumnezeu peste tot pamantul"


Pentru cei care nu stiu : Numele profetului este Mohamad , care provine din verbul HAMADA, adica A ADUS LAUDA .Iar Mohamad inseamna cel care aduce lauda Lui Dumnezeu.
In religia Islamica , chemarea la rugaciune se face de 5 ori pe zi, aceasta chemare se incepe cu "Maretia Lui ALLAH" .Iar in cele 5 rugaciuni se repeta "Lauda Lui ALLAH" de 17 ori pe zi zisa de fiecare musulman care se roaga.Acesta este semnul celui care vine pe muntele Paran ...Profetul Mohamad(صلى الله عليه وسلم).


Postat pe 20 Mai 2008 08:15
Semnele profetiei profetului

"Domnul Dumnezeul tau iti va ridica din mijlocul tau, dintre fratii tai un Proroc ca mine: sa ascultati de El.
Astfel el va raspunde la cererea pe care ai facut-o Domnului Dumnezeului tau,la Horeb, in ziua adunarii poporului, cand ziceai: 'Sa nu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu si sa nu mai vad acest foc mare, ca sa nu mor.'
Atunci Domnul mi-a zis: 'Ce au zis ei este bine.
Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un Proroc ca tine , voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va spune tot ce-i voi porunci. Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe care le va spune El in Numele Meu, Eu ii voi cere socoteala.
Dar prorocul care va avea indrazneala sa spuna in Numele Meu un cuvant pe care nu-i voi porunci sa-l spuna, sau care va vorbi in numele altor dumnezei , prorocul acela sa fie pedepsit cu moartea.
Poate ca vei zice in inima ta: 'Cum vom cunoaste cuvantul pe care nu l-a spus Domnul?'
Cand ceea ce va spune prorocul acela in Numele Domnului nu se va intampla si nu se va dovedi adevarat , va fi un cuvant pe care Domnul nu l-a spus. Prorocul acela l-a spus din indrazneala : sa n-ai teama de el." Deuteronomul;18:18-22


Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un Proroc ca tine : Se stie ca Avraam a avut doi fii, Ismael si Isaac. Ismael este fratele lui Isaac . Ismael este tatal arabilor ,si Isaac este tatal evreilor . La arabi si la evrei se zice la nepot fiu , la verisor frate, iar la bunic si strabunic tata .
"Din mijlocul fratilor lor", adica din mijlocul fratilor evreilor adica din mijlocul arabilor .Iar singurul Profet care a aparut in mijlocul arabilor este Profetul Mohamad (صلى الله عليه وسلم).
Daca ar fi fost vorba de un profet evreu atunci Dumnezeu ar fi zis direct " din mijlocul vostru ".


ca tine: Adica ca si tine Moise .


Multi crestini considera ca acest verset reprezinta o profetie pentru Isus(pace asupra lui) .Dar printr-o simpla comparatie , tinand cont de cuvantul "ca tine" aflam ca nu este vorba de Isus(pace asupra lui).



Moise a venit cu o scriptura nou ||| Profetul Mohamad a venit cu o scriptura noua ||| Isus a zis "Sa nu credeti ca am venit sa desfiintez Legea sau Prorocii, am venit nu sa desfiintez ci sa implinesc" Matei;5:17



Moise a luptat in numele lui Dumnezeu si a deschis tari ||| Profetul Mohamad a facut la fel ||| Isus a zis "Ati auzit ca s-a zis :' Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte'. Dar eu va spun : Sa nu va impotriviti celui care va face rau; ci, orcui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalat" Matei;5:38-39

Postat pe 20 Mai 2008 08:20
nazanin..lasa-ma sa-ti dau un sfat.. RENUNTA!..acest topic e deja incheiat, ce ai spus tu au spus deja ,,colege,, de-ale tale si s-au facut toate de ras. Nu incepe si tu..chiar nu are rost, crede-ma. Spuneai ca nu vrei sa te bagi in discutii despre religie pt ca nu ai habar..si ai demonstrat asta cu citatele de mai sus..asa ramai la fonduri de ten si cure de slabit. Acolo esti binevenita.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 09:42
Am afirmat ca nu vreau sa intervin in discutii religioase deoarece sunt f activa pe forumurile special create pt a discuta religie.Nu sunt doar membra, sunt moderator.
Daca nu va intereseaza o discutie sau considerati ca subiectul e epuizat in regula, insa tine de bun simt cum sa discuti cu o persoana.Eu una nu imi permit sa iti dau tie sfaturi, sau sa te jignesc.
As putea sa fac si eu asta, e f usor sa fii rau, mai greu e sa fii diplomat, un om cu adevarat cald si pacifist.
Greseala mea a fost ca nu am adus un mic rezumat, am ales sa aduc un studiu de pe unul din forumurile care il moderez.

Postat pe 20 Mai 2008 12:07
nazanin.. nu cred ca te-am jignit cu absolut nimic si consider ca am fost destul de diplomata.. daca tu ai simtit contrariul imi cer scuze. A fost fara intentie.. daca ai citi ce s-a postat de la inceputul acestui topic ai intelege probabil ca nu mai are rost sa intervii. Faptele sunt consumate deja.. si toate am obosit sa ne contrazicem. Hai mai bine sa ne vedem de cremele noastre ;) si sa lasam pe fiecare sa-si aleaga d-zeul
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 12:11
Nazanin, ce forum?

Postat pe 20 Mai 2008 12:16
www.rasarit.com

Postat pe 20 Mai 2008 12:33
cred ca ma repet a mia oara,NUMELE de mohamed unde anume este pomenit in BIBLIE?????nu ma intereseaza alte carti sfinte!!!! inceteaza cu aberatiile nu ma refer la prorociri ci la "titlul topicului" care de altfel e o tampenie si la faptul ca in Biblie se proroceste despre un profet ce va sa vina si nu e mentionat numele lui.sper ca de data asta m-am facut inteleasa.in BIBLIE mohamed nu e POMENIT CU NUMELE!!!! acu ati priceput la ce naiba ma refer???? si cred ca am mai spus ca exista pe undeva scris faptul ca aceleasi lucru se poate aplica si in cazul lui HITLER conform unor cercetatori, acelasi hitler care a lasat ca "religie" nazismul ca sa exprim in putine cuvinte ce vreau sa spun, sau multor alte persoane cre au influentat soarta lumii intr-un fel sau altul,si nici numele lui hitler nu apare mentionat pe undeva prin Biblie.
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Mai 2008 13:34
nazanin ...ca tot spui ca tu la randul tau esti moderator de forum. Nu crezi ca ar fi dragut sa citesti postarile care au fost inaintea ta?? Si sa nu le reiei pe acelea care au fost DEJA discutate?? Astea sunt reguli de BUN-SIMT pe un forum.
Josie
Postat pe 20 Mai 2008 14:41
de acord cu janice..sau e prea lung subiectul??? daca o sa il citesti nazanin o sa gasesti argumente repetate chiar de vreo 2-3 ori.deci asadar si prin urmare nu mai e nevoie de aceleasi argumente.mersi oricum..pt incercare
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Mai 2008 21:33
MUSULMANII AU O IMAGINE PROASTA E ADEVARAT.SI STITI CEVA? ADEVARATA RELIGIE E A LOR.....ORICUM MI-I SE PARE STUPID SA VORBITI DE RELIGIE PE NET.....ORICUM....DE UNDE CREZI CA A LUAT CLEOPATRA CITATUL ACELA? DIN KORAN......KORAN-UL ESTE BIBLIA NOASTRA A MUSULANILOR......SI DE CE SUNT RAZBOAIE LA ARABI? PT.CA AMERICANII AU INCEPUT RAZBOIUL.AMERICANII VOR SA DOMINE......NU MAI JUDECATI VOI......RELIGIA MUSULMANA.......HABAR NU AVETI.

Postat pe 21 Mai 2008 22:48
religia ,,voastra, a musulmanilor?,, ?? :) daca ai un prieten turc de cateva luni te si convertesti deja?? of of.. chiar esti simpatica, dar sincer, in acest subiect nu cred ca ar trebui sa te bagi.. fara urma de rautate iti spun asta
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 23:05
da.......e posibil.......sa ai dreptate....ramane de vazut pana la sfarsit.poop.

Postat pe 21 Mai 2008 23:16
vroiam sa zic ramane de vazut la sfarsit..............

Postat pe 21 Mai 2008 23:20
Doamne ,alta nebuna musulmanca,voi sunte-ti ca raia, nu va plictisiti niciodata sa ne intoxica-ti cu aberatii despre islam.Pai daca nu va tin americanii in frau va face-ti de cap,nu va plac americanii ,dar dolarii lor ii iubiti
wdy
Postat pe 21 Mai 2008 23:43
zambeste cat mai poti si fa-ti cat mai multe poze fara batic,sa ai la ce privi peste ani cand vei deveni sclava
wdy
Postat pe 21 Mai 2008 23:52
nu e musulmaca.. dar e indragostita de un musulman.. si se pare ca in cateva luni a convertit-o deja.. :))) eu stiu ca e de plans.. dar oare de ce ma infunda rasul???? :))))
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 23:53
SA PLANGETI............IN LOCUL VOSTRU NU AS RADE ATATA .........DESPRE LUCRURI ....DESPRE CARE N-AM HABAR........NU E FRUMOS,SA JUDECATI CEVA DESPRE CARE NU STITI.............ASTA CREDETI VOI DESPRE MUSULMANI? CA SUNT SCLAVI?.........PFFFFF......CREDETI CE VRETI.DAR IN LOCUL VOSTRU NU AS MAI RADE..BAFTA.

Postat pe 21 Mai 2008 23:59
:) zise rebeca.. si o stersese pe oana81 din lista de prieteni. :) mda.. matura atitudine.. in fine.. chiar nu are rost
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 00:08
poate sa-ti plangem de mila,ignorant-o,se vede din comentariile tale capacitatea intelectuala,i-ti meriti soarta,limitat-o.Macar nu intelegi ca noi vrem sa va transmitem un mesaj,sa deschide-ti ochii cat mai ave-ti ocazia ,si tu vii sa dai cu pietre.Dar parintii tai stiu ce faci?
wdy
Postat pe 22 Mai 2008 00:17
eeee acu imi place ..am terminat-o cu gramatica....rebeca eu am pus intrebarea cu pricina adica unde se vorbeste despre mohamed in Biblie.am o singura rugaminte la tine,citeste te rog posturile...referitor la citate si alte chestii intotdeauna s-a specificat de unde provin din ce carte sfanta din ce evanghelie si asa mai departe,ideea este ca Biblia este crestina coranul apartine de islam Tora apartine de iudaism etc etc etc.deci asadar si prin urmare ,o singura precizare din partea cleopatrei ar fii fost de ajuns ,cum ca s-ar fii referit la Biblie ca la cartea sfanta a islamului ,dar nu s-a intamplat asta si deci subiectul topicului mi s-a parut deplasat.iti doresc sa atingi maturitatea si cunostiintele lui muslim in materie de islam daca asta va fii alegerea ta nu ale cleopatrei.....de rest...numai bine,si apropo nu implica politica mondiala intr-o chstiune religioasa ...politica si religia nu dau bine impreuna.
dandanaua_reloaded
Postat pe 22 Mai 2008 00:35
DACA sunt musulman........sunt ignoranta? pfff.........iati-o pe doamna wdy.....AI VENIT CU VREUN PROFET DE LA DUMNEZEU........SA NE DESCHIZI TU OCHII? (si nu inteleg cui tot vrei sa deschizi ochii? eu nu vad prea multi musulmani pe net aici.OOOFFFF ....v-am spus eu......comentati numai abureli.ca nu stiti nimic.....despre musulmani.CREDETI CA STITI.........DAR NU STITI.SI....APROPO OANA 81......DA..SE POATE SA AI DREPTATE CE ZICI TU ACOLO DE MATURITATE....IMATURITATE......E ADEVARAT TE-AM STERS DIN LISTA.....PT.CA NU IMI PLACE CA RADETI PREA MULT DESPRE LUCRURI CARE.....NU STII NIMIC,IN LEGATURA CU ACEST SUBIECT.......ORICUM AM VAZUT CA ESTI FT.DESTEAPTA LA FELUL CUM VORBESTI.DAR AICI......TE-AS SFATUI SA NU MAI RAZI.(CHIAR DACA NU CREZI.)

Postat pe 22 Mai 2008 10:06
SA NE FEREASCA DUMNEZEU //////////////////////////////////////////////////////
wdy
Postat pe 22 Mai 2008 10:09
AM MAI ZIS SI REPET.RAMANE DE VAZUT LA SFARSIT.CE VA BATETI ATATA CU PUMNUL IN PIEPT? SI CA TOT VORBEATI ATATA DESPRE PROFETUL MOHAMED.......MACAR.....CA AM VAZUT CA JUDECATI ANAPODA...MACAR STITI CE ANUME JUDECATI? STITI CINE E ACEST MOHAMED? CA EL MAI MULT CA SIGUR A FOST CINEVA.DACA STITI.DACA NU..........NU MAI RADETI AIUREA.TE-AS RUGA APROPO SA DAI LA YOUTUOBE SA VEZI CE A PATIT O FATA DIN GERMANIA SAU OLANDA...........CA, RADEA SI A DAT CU KORAN-UL DE PAMANT..........SI...MULTE ALTELE.OFFFF..........SUNT EU IGNORANTA? DE CE? NU M-AM LUAT DE NIMENI.PUR SI SIMPLU MI-AM SPUS PAREREA.AM TOT DREPTUL.

Postat pe 22 Mai 2008 10:15
TI-A SPALAT DEJA CREIERUL,VICTIMA SIGURA
wdy
Postat pe 22 Mai 2008 10:15
SE POATE.ORICE E POSIBIL.

Postat pe 22 Mai 2008 10:16
Mai, fetelor.Am citit ce ati scris voi pe aici.Parerea mea este ca fiecare crede in ceea ce se regaseste si in ceea ce ii este mai usor sa creada, in cultul care se ,,muleaza'' personalitatii fiecaruia.Si ce-i cu razboiul asta intre islam si crestinism? Respectati blestemul lui Dumnezeu? Biblia vorbeste despre un blestem asupra lui Ismael , fiul lui Avraam si al roabei Agar, care devenise pagan in timp ce a a ratacit prin desert cu mama lui, dupa nasterea lui Isac, fiul Sarei si al lui Avraam ( stiti ca aceasta din urma a fost stearpa).Se pare ca Dumnezeu a blestemat ca urmasii lui Ismael si cei a lui Isac sa fie intr-un razboi continuu.Nu stiu ce sa spun, dar... Si eu am fost nascuta in islam si am trait printre ei pana la varsta de 13 ani, dupa care am citit si biblia.Mi s-au parut ca ambele carti ne prezinta un Dumnezeu crunt, razbunator, ca ambele carti se contrazic chiar in ceea ce releva.Asa ca eu cred: ne-a gandit si facut un creator, care ne-a si spus ca el este peste tot, el este in Noi, ca el inseamna iubire.Daca facem un efort, intelegem ce ar fi vrut sa spuna.
Queen_Alla
Postat pe 22 Mai 2008 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Animalele nimenui... Cum le putem ajuta? 20 De la: pissy 5 Martie 2010 19:11
pentru iubitorii de animale 35 De la: cristinxxx 16 Aprilie 2011 16:42
iubitoare inraita de floricele 20 De la: carmen13hopewithlove 3 Mai 2010 12:40
ati iubit vreodata un baiat pe internet??? 15 De la: yumalai 29 Septembrie 2009 10:39
Pitipoancele Internetului 20 De la: kritzia 17 Iulie 2009 22:39