Setari Cookie-uri

religia intr-o relatie

Draga mea,

SARMUTA E IN ARABA
monix79
Postat pe 9 August 2008 14:38
Eu cred ca religia nu e nici un impediment intr-o casatorie, depinde in primul rand in ce tara traiesti si cat de importanta e religia in tara respectiva. De asemenea e important cat de religioasa e persoana cu care vrei sa te casatoresti.unde locuiesc eu se casatoresc intre ele persoane de toate religiile si rasele si sunt fericiti.Atata stiu ca femeile musulmane spre deosebire de barbati, nu se pot casatori decat cu persoane de aceiasi religie.
In ce priveste implanturile cu silicon si alte operatii estetice, lasand la parte conceptiile religiose, inainte de a se ajunge la ele e bine de stiut ce efecte secundare au asupra organismului. In general doctorul care face operatia e intersat mai mult de banii pacientului decat de sanatatea lui.
referitor la costumele de baie, nu numai in Israel sunt persoane conservatoare ci si in America, pe langa faptul ca in multe locuri e interzis topless-ul, costumele de baie still tonga nu se mai poarta de mult, iar barbatii poarta slip de baie care le ajunge pana apropape de genunchi.

fevronia
Postat pe 11 August 2008 16:37
daca e permis sa intervin in discutia voastra ,eu sunt casatorita de 25 de ani dar.....ei bine nu ne-am casatorit la preot ,doar la starea civila ,sotul meu fiind un ateu convins. Mi-am botezat fiica la preot cred in D-zeu dar... asta e si nu pot sa spun ca mi-a mers rau in acesti 25 de ani
sidonica
Postat pe 11 August 2008 17:55
Pana acum a citit cam tot ce se scrie pe forum, dar am decis sa va intreb ceva....in legatura cu religia intr-un cuplu!
Stie cineva daca doua persoane,una catolica si cealalta ortodoxa, se pot casatori religios fara ca vre-o unul dintre ei sa isi schimbe religia??
Daca cunoasteti cazuri concrete va rog sa imi spune-ti si mie cu se procedeaza!

Va multumesc!
Andreea
andreeadan0
Postat pe 22 Septembrie 2008 10:41
pt Pufulici pai ai si fata de pitzipoanl care se urca in Q7...sis e observa din faptul k nu era suficient sa zici k sunt oameni educati, deschisi cu pretenti..a trebuit sa precizezi k au Q7 si ML :))) oricum relatia nici nu ar fi avansat ar fi ramas la stadiu de arab-pitzipoank.........respect pt fetele mele

Postat pe 23 Septembrie 2008 23:46
buna ma numesc rebeca si locuiesc in uk .aici mi am cunoscut viitorul sot un musulman.relatia nostra decurge foarte bine e un sot atent iubitor caruia ii pasa dca ceva ma deranjeaza , tine cont de ceea ce gandesc.toate bune pana la religie ..ii respect religia si el mi o respecta pe a mea dar.. nu ezita sa mi spuna cat de buna e religia lui si cat de fericit va fi in ziua cand eu voi deveni musulmana.religia conteaza f mult intr o relatie .. stau si ma gandesc ce se va intampla in momentul in care vom avea primjl copil ..eu as vrea sa fie ortokox iar cand el va fi mai mare poate decide pt el daca islam il reprezinta sau nu .nu cred ca este drept sa i impunem noi ca parinti aceasta religie avand in vedere faptul ca daca o sa fie de la inceput musulman nu va putea trece niciodata la alta religie pedeapsa fiind cea cu moartea
betterintime
Postat pe 30 Septembrie 2008 00:09
Religia intr o relatie nu conteaza cel putin in cazul meu.Am avut o relatie de un an si noua luni cu un crestin dupa evanghelie(eu sunt ortodoxa)si am avut probleme la inceput cu ai mei din acest motiv insa am reusit sa i fac sa inteleaga ca nu religia conteaza intr o relatie.Am avut o relatie frumoasa cu momente bune si rele,si nu regret nimic chiar daca s-a terminat.Tot ce conteaza intr-o relatie este ca cei doi sa fie fericiti si daca se iubesc indestul de mult si relatia merge se pot face compromisuri din ambele parti.
kr3s7u7a
Postat pe 4 Noiembrie 2008 23:05
De la: kr3s7u7a, la data 2008-11-04 23:05:35Religia intr o relatie nu conteaza cel putin in cazul meu.Am avut o relatie de un an si noua luni cu un crestin dupa evanghelie(eu sunt ortodoxa)si am avut probleme la inceput cu ai mei din acest motiv insa am reusit sa i fac sa inteleaga ca nu religia conteaza intr o relatie.Am avut o relatie frumoasa cu momente bune si rele,si nu regret nimic chiar daca s-a terminat.Tot ce conteaza intr-o relatie este ca cei doi sa fie fericiti si daca se iubesc indestul de mult si relatia merge se pot face compromisuri din ambele parti.




si acum de ce nu mai sunteti impreuna / cele mai bune sanse sunt ca amandoi sa fie din aceeasi religie si din start s au distrus anumite incomveniente .dar religia conteaza enorm de mult in ciuda a tot ce se spune
gratuit89
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:44
De la: iddoll, la data 2008-03-27 17:28:43Vi s-a intamplat sau, daca nu inca, cum ati proceda daca ati afla ca persoana cu care va intalniti nu are aceeasi religie cu a voastra, si poate chiar e cu mult diferita?... Ati continua sa va intalniti sau ati renunta din start la gandul de a avea o astfel de relatie? Daca relatia ar merge, ati renunta la totul pt el/ea? V-ati casatori? Ati avea copii? Copilul in ce religie ar fi crescut? Pe scurt, cat de mult conteaza religia partenerilor intr-un cuplu?


Eu sunt ortodoxa,sotul meu evreu.Nici eu si nici el nu suntem habotnici,tinem anumite sarbatori,ne ghidam dupa cateva porunci si cam atat.Familia lui a fost extrem de reticenta cand au aflat ca vrea sa se insoare cu mine.
A zis,la dracu si ne-am casatorit.
Avem 28 ani de casnicie foarte buni,normal ,cine ar sta atat timp daca nu era bine.
Avem doi copii pe care i-am botezat ortodox,si stii ce ce,pt ca majoritatea a invins.
Adica familia mea,neamurile mele nu ne-au intors spatele,ai lui da.
Concluzia,daca va iubiti,daca exista respect,daca cautati o cale de mijloc si mai ales daca va doriti sa fiti impreuna,puteti trece peste orice.
Alexandra09
Postat pe 8 Noiembrie 2008 22:04
eu sunt ortodoxa sotul e lipovean(tot ortodox dar pe rit vechi)sunt una si aceeasi religie,diferind doar data anumitor sarbatori.m-am cununat la ei la biserica si doar atat in rest nu am treaba.sunt bucuroasa ca serbez de 2 ori craciunul ( odata cand e la noi,si a2a oara cand e la ei)de 2 ori cadouri .copii inca nu avem dar cand vom avea nu conteaza unde vor fi botezati pt ca este aceeasi religie.
DUMNEZEU este doar unul ,nu conteaza ca e Alah...sau mai stiu eu cum i-se spune in functie de religia fiecaruia.Daca iubesti nu cred ca religia este o problema
ETE_EU
Postat pe 13 Noiembrie 2008 01:51
De la: iddoll, la data 2008-03-27 17:28:43Vi s-a intamplat sau, daca nu inca, cum ati proceda daca ati afla ca persoana cu care va intalniti nu are aceeasi religie cu a voastra, si poate chiar e cu mult diferita?... Ati continua sa va intalniti sau ati renunta din start la gandul de a avea o astfel de relatie? Daca relatia ar merge, ati renunta la totul pt el/ea? V-ati casatori? Ati avea copii? Copilul in ce religie ar fi crescut? Pe scurt, cat de mult conteaza religia partenerilor intr-un cuplu?

depinde de CAT de diferita este religia noastra de a partenerului...nici prea multe diferente sa nu fie...nu as respinge o persoana din start doar pt ca are o alta religie...as astepta sa il cunosc mai bine si...vedem pe parcurs.EU nu vreau sa o schimb pe a mea, dar nu am nimic impotriva sa mergem impreuna, atat la biserica lui, cat si la a mea.sa ne respectam reciproc.
mkdisk
Postat pe 14 Noiembrie 2008 13:50
CREDINTA DIFERA DE RELIGIE,INSA IUBIREA E UNICA,FIIND DE LA DUMNEZEU!...FOSTUL MEU SOT ERA BOTEZAT ROMANO-CATOLIC,DAR NECREDINCIOS...A TRECUT LA ORTODOXIE,IN URMA CUNUNIEI NOASTRE...DUPA DIVORT,S-A CUNUNAT TOT LA ORTODOCSI,INSA CU O CATOLICA,DEOARECE RELIGIA CATOLICA NU-I INGADUIA SA SE RECASATOREASCA RELIGIOS,IN URMA DIVORTULUI NOSTRU...AKU,DESI SUNT ORTODOCSI AMBII,NU TIN POSTURILE SI TRADITIILE NOASTRE ORTODOXE,CI TOT PE CELE CATOLICE... PE FIII LOR,I-AU BOTEZAT LA ROMANO-CATOLICI....UNEORI,MI SE DESTAINUIE K NU MAI SUNT FERICITI K INAINTE...POATE FI ACESTA UN IMPEDIMENT IN RELATIA LOR FAMILIALA???
domnita2007
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:06
De la: gratuit89, la data 2008-11-06 14:44:22
De la: kr3s7u7a, la data 2008-11-04 23:05:35Religia intr o relatie nu conteaza cel putin in cazul meu.Am avut o relatie de un an si noua luni cu un crestin dupa evanghelie(eu sunt ortodoxa)si am avut probleme la inceput cu ai mei din acest motiv insa am reusit sa i fac sa inteleaga ca nu religia conteaza intr o relatie.Am avut o relatie frumoasa cu momente bune si rele,si nu regret nimic chiar daca s-a terminat.Tot ce conteaza intr-o relatie este ca cei doi sa fie fericiti si daca se iubesc indestul de mult si relatia merge se pot face compromisuri din ambele parti.




si acum de ce nu mai sunteti impreuna / cele mai bune sanse sunt ca amandoi sa fie din aceeasi religie si din start s au distrus anumite incomveniente .dar religia conteaza enorm de mult in ciuda a tot ce se spune





Numai suntem impreuna pentru ca el s-a schimbat foarte mult.Anturajul e de asa masura ca a devenit imposibila o viata langa el.Inca tinem legatura si el a incercat sa ne impacam,dar numai pot spune da.Mi- am pierdut increderea in el din pricina unor fapte si nu poate exista o relatie fara incredere.Inca tinem unul la celalalt,dar atat a fost sa fie.
kr3s7u7a
Postat pe 25 Noiembrie 2008 22:40
De la: andreea.dan, la data 2008-09-22 10:41:54Pana acum a citit cam tot ce se scrie pe forum, dar am decis sa va intreb ceva....in legatura cu religia intr-un cuplu!
Stie cineva daca doua persoane,una catolica si cealalta ortodoxa, se pot casatori religios fara ca vre-o unul dintre ei sa isi schimbe religia??
Daca cunoasteti cazuri concrete va rog sa imi spune-ti si mie cu se procedeaza!

Va multumesc!
Andreea

da, se poate, dar trebuie sa te casatoresti la catolici, fiindca biserica ortodoxa nu admite casatoriile intre cei de alte religii, cel putin asa era acum catva timp...ti se cere o dovada ca ai fost botezata, o adeverinta de la biserica unde te-ai botezat, iar daca nu o gasesti, nasul/nasa ta trebuie sa depuna marturie-sa dea o declaratie in fata preotului ca esti botezata.tb sa te casatoresti intai civil, la bis iti cere certific de casatorie civila.si iti pastrezi religia, dar te pune sa semnezi o declaratie ca vei face tot ce iti sta in putinta ca copiii tai sa fie catolici....cam asta este.o alta solutie ar fi biserica anglicana, care casatoreste oamenii de toate religiile.
mkdisk
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:56
prietenul meu e evanghelic si mi-as dori foarte mult sa treaca la ortodocsi. sper sa o faca pana la urma, eu nu o sa-l fortez, sper sa vina de la el..mi-a zis ca vrea sa faca asta fiindca ma iubeste, sa vedem daca o sa fie de acord si sa mearga la biserica cu mine:P

Postat pe 12 Decembrie 2008 22:38
De la: mkdisk, la data 2008-11-26 12:56:13
De la: andreea.dan, la data 2008-09-22 10:41:54Pana acum a citit cam tot ce se scrie pe forum, dar am decis sa va intreb ceva....in legatura cu religia intr-un cuplu!
Stie cineva daca doua persoane,una catolica si cealalta ortodoxa, se pot casatori religios fara ca vre-o unul dintre ei sa isi schimbe religia??
Daca cunoasteti cazuri concrete va rog sa imi spune-ti si mie cu se procedeaza!

Va multumesc!
Andreea

da, se poate, dar trebuie sa te casatoresti la catolici, fiindca biserica ortodoxa nu admite casatoriile intre cei de alte religii, cel putin asa era acum catva timp...ti se cere o dovada ca ai fost botezata, o adeverinta de la biserica unde te-ai botezat, iar daca nu o gasesti, nasul/nasa ta trebuie sa depuna marturie-sa dea o declaratie in fata preotului ca esti botezata.tb sa te casatoresti intai civil, la bis iti cere certific de casatorie civila.si iti pastrezi religia, dar te pune sa semnezi o declaratie ca vei face tot ce iti sta in putinta ca copiii tai sa fie catolici....cam asta este.o alta solutie ar fi biserica anglicana, care casatoreste oamenii de toate religiile.
Si acum e la fel.Biserica ortodoxa nu accepta casatorii intre ordodocsi si cei de alte religii.O prietena a fost nevoita sa mearga la preotul musulman cu sotul ei ,foarte dezamagita fiind de biserica ordodoxa din pricina asta.
Dar daca unul e credincios si celalat nu?Ca in cazul meu...eu sunt atee si sotul e musulman.El a tinut sa facem cununie religioasa,la el ce-i drept si ma bucur ca adurat putin,fara prea mare tam tam.Si ce,m-a durut gura sa zic da in fata preotului musulman?Ala nici nu stia de convingerile mele si nici nu e relevant.Adevarul este ca diferentele religioase pot duce la conflicte.Am avut si eu controverse cu sotul meu.Dar dragostea a a invins.E confuz si el de necredinta mea,nu prea percepe termenul de ateu,adica 'cum nu crezi?' ma intreaba uneori.Ei,asa bine....nu cred,ii raspund.Eu spre exemnplu sunt toleranta,atata timp cat nu ma obliga nimeni sa practic vreo religie(eu sunt ferma in convingerile mele).Daca sotul meu crede in Allah,foarte bine pentru el.İmportant e ca traim laic,nu am acceptat nici un fel de ritual religios in casa mea.Asa suntem noi...
İar chestia cu botezul.....ce complicatie!!!!Cica sa duci adeverinta de botez.Daca ar fi fos in cazul meu asa ceva,pai nu stiu daca imi mai gaseam nasa pe care nu am vazut-o de ani si ani de zile....iar ai mei m-au botezat in alta localitate.E tare aiurea cu regulile astea.
kassandry
Postat pe 13 Decembrie 2008 00:24
De la: sandra26, la data 2008-12-13 00:24:18
De la: mkdisk, la data 2008-11-26 12:56:13
De la: andreea.dan, la data 2008-09-22 10:41:54Pana acum a citit cam tot ce se scrie pe forum, dar am decis sa va intreb ceva....in legatura cu religia intr-un cuplu!
Stie cineva daca doua persoane,una catolica si cealalta ortodoxa, se pot casatori religios fara ca vre-o unul dintre ei sa isi schimbe religia??
Daca cunoasteti cazuri concrete va rog sa imi spune-ti si mie cu se procedeaza!

Va multumesc!
Andreea

da, se poate, dar trebuie sa te casatoresti la catolici, fiindca biserica ortodoxa nu admite casatoriile intre cei de alte religii, cel putin asa era acum catva timp...ti se cere o dovada ca ai fost botezata, o adeverinta de la biserica unde te-ai botezat, iar daca nu o gasesti, nasul/nasa ta trebuie sa depuna marturie-sa dea o declaratie in fata preotului ca esti botezata.tb sa te casatoresti intai civil, la bis iti cere certific de casatorie civila.si iti pastrezi religia, dar te pune sa semnezi o declaratie ca vei face tot ce iti sta in putinta ca copiii tai sa fie catolici....cam asta este.o alta solutie ar fi biserica anglicana, care casatoreste oamenii de toate religiile.
Si acum e la fel.Biserica ortodoxa nu accepta casatorii intre ordodocsi si cei de alte religii.O prietena a fost nevoita sa mearga la preotul musulman cu sotul ei ,foarte dezamagita fiind de biserica ordodoxa din pricina asta.
Dar daca unul e credincios si celalat nu?Ca in cazul meu...eu sunt atee si sotul e musulman.El a tinut sa facem cununie religioasa,la el ce-i drept si ma bucur ca adurat putin,fara prea mare tam tam.Si ce,m-a durut gura sa zic da in fata preotului musulman?Ala nici nu stia de convingerile mele si nici nu e relevant.Adevarul este ca diferentele religioase pot duce la conflicte.Am avut si eu controverse cu sotul meu.Dar dragostea a a invins.E confuz si el de necredinta mea,nu prea percepe termenul de ateu,adica 'cum nu crezi?' ma intreaba uneori.Ei,asa bine....nu cred,ii raspund.Eu spre exemnplu sunt toleranta,atata timp cat nu ma obliga nimeni sa practic vreo religie(eu sunt ferma in convingerile mele).Daca sotul meu crede in Allah,foarte bine pentru el.İmportant e ca traim laic,nu am acceptat nici un fel de ritual religios in casa mea.Asa suntem noi...
İar chestia cu botezul.....ce complicatie!!!!Cica sa duci adeverinta de botez.Daca ar fi fos in cazul meu asa ceva,pai nu stiu daca imi mai gaseam nasa pe care nu am vazut-o de ani si ani de zile....iar ai mei m-au botezat in alta localitate.E tare aiurea cu regulile astea.

da, e aiurea dar pt noi nu a fost alta solutie.adeverinta ti-o cere probabil ca sa nu te mai boteze ei inca o data presupun.daca nu ai fi crestin te-ar boteza probabil catolic.si noi suntem crestini amandoi, sotul e catolic si eu sunt ortodoxa.si drept sa zic, eu nu sunt atee, dar practic mai putin religia, cred in felul meu propriu.sotul e mult mai credincios ca mine.eu sunt mai....liber-cugetatoare.dar mi-am pastrat religia din principiu si pt ca am avut ocazia sa fac o comparatie si tot la ortodocsi imi place mai mult.cu exceptia faptului ca intr-adevar, biserica ortodoxa a ramas un pic in urma cu niste lucruri si e pacat pt ca pierde mult prin asta.ma refer aici la casatoriile cu alte religii.
mkdisk
Postat pe 14 Decembrie 2008 11:26
si la mine dragostea a invins!cand l-am cunoscut eu, avea o usoara inclinatie spre fanatism, era foarte indoctrinat, dar acum s-a linistit, dovada ca e un om cu bun-simt.a incercat sa ma convinga sa devin catolica, cel putin la inceputul relatiei, dar am discutat si a fost de acord cu mine.eu nu i-am cerut niciodata sa si-o schimbe!!!fiecare are dreptul de a crede in ce vrea si credinta e ceva personal!!!!!si eu nu voi schimba niciodata religia mea cu care m-am nascut pentru ca nu vad rostul schimbarii!!!!sunt de parerea lui Spinoza aici, ca daca renunti la o religie, devii ateu, nu poti sa te botezi dupa aia in alta religie!!!pt ca asta e o MARE PROSTIE.parerea mea.si imi place diversitatea....
mkdisk
Postat pe 14 Decembrie 2008 11:36
e mare pacat ca aceste 2 religii nu se unesc-ma refer la catolicism si ortodoxism.seamana atat de mult!!si tuturor celor care au prejudecati le zic asa:ca Dumnezeu nu a fost si nu este catolic sau ortodox, pe vremea lui Isus si a apostolilor nu existau scindarile astea.toate prostiile astea sunt facute de oameni, de oameni care au vrut si vor PUTERE asupra sufletelor noastre.
mkdisk
Postat pe 14 Decembrie 2008 11:48
trebuie sa spun, cu parere de rau, ca inainte de a ma casatori un preot ortodox i-a zis mamei mele ca ce mare mare pacat fac eu ca ma casatoresc cu un catolic.asa sa fie?eu ma intreb o singura chestie:dupa ce murim, se presupune ca mergem in rai....catolicii sunt tot crestini....exista Dumnezeu ortodox si Dumnezeu catolic????sau e unul singur?????
mkdisk
Postat pe 19 Decembrie 2008 13:30
Important e ceea ce suntem in prezent si,ce facem pt viitor....dupa ce murim,intram pe alte frecvente,in alte spatii si dimensiuni!
domnita2007
Postat pe 20 Decembrie 2008 23:07
buna!
in legatura cu acest topic, as putea sa imi spun si eu parerea ptr ca eu sunt ortodoxa si prrietenul meu este catolic.
Stiu ca diferentele sunt mici, dar sunt.
cazul nostru a fost unul fericit, ptr ca el a acceptat sa ne casatorim ortodox, dar bineinteles ca in urma unor discutii destul de aprinse.
Familia lui ar fi vrut sa ne casatorim catolic, si ai mei, nu au vrut sa auda asa ceva. sincer nici eu nu eram impacata cu ideea de a ma casatori catolic. imi place ideea de catolic, toate obiceiurile lor, dar pusa in fata faptului implinit parca nu mai era asa de bine!
eu personal nu stiu, poate as fi trecut eu la catlicism, de dragul lui,dar ar fi insemnat sa renunt la toata familia mea. Dintre ai mei, probabil nu as fi avut pe nimeni la nunta, langa mine, si ar fi fost dureros, dar cred ca as fi facut-o si asa.
Oricum sunt fericita ca totul s-a rezolvat si pe 24 oct 2009 ne vom casatori!! L-am lasat pe el sa aleaga biserica ortodoxa unde ar vrea sa avem cununia religioasa...... unde ii place lui cel mai mult!
De mica spuneam ca eu nu ma voi casatori cu cineva de alta religie...... dar viata.... asa e .... nu te lasa ......
Ar fi multe de spus dar nu vreau sa va plictisesc!!
Va doresc o zi buna!


andreeadan0
Postat pe 22 Decembrie 2008 11:34
De la: domnita2007, la data 2008-12-20 23:07:47 Important e ceea ce suntem in prezent si,ce facem pt viitor....dupa ce murim,intram pe alte frecvente,in alte spatii si dimensiuni!

da.oricum, parerea mea sincera este ca trebuie sa existe respect reciproc.sa nu ne schimbam nici unul conceptiile.nu imi pare rau pentru ca m-am casatorit in alta biserica decat cea ortodoxa, nu conteaza asa mult pt mine chestiile astea.conteaza credinta mea, care e personala.daca as fi vrut, l-as fi putut face pana la urma sa se cunune la ortodocsi.dar nu am vrut sa fac asta!!vreau ca fiecare sa ne pastram convingerile!
mkdisk
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:33
eu nu am vrut sa il schimb pe el!si nu vreau nici el sa ma schimbe pe mine!vreau sa ramanem fiecare cu convingerile noastre.oricum, eu iau din religie ce e mai important, adica principiile.tot ce aduce a bigotism si fanatism si intoleranta urasc din inima!!
mkdisk
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:37
tuturor bunilor si adevarati crestini, Sarbatori cu bucurie si Craciun fericit!
domnita2007
Postat pe 26 Decembrie 2008 01:16
Draga mea ºi în Biserica Ortodoxã se sfinþeºte legãtura dintre un bãrbat ºi o femeie chiar dacã sunt de confesiuni sau de religii diferite.Depinde de mentalitatea fiecãruia, pentru asta trebuie întrebat un preot cu experienþã ºi mult rafinament duhovnicesc ºi multã rugãciune.Mi-am pus întrebarea oare cum trãiesc creºtinii în þãrile musulmane sau chiar în India?
Trebuie fãcutã o diferenþã între FASCINAÞIE ºi IUBIRE ADEVÃRATÃ.
DUMNEZEU NU ESTE MONEDÃ DE SCHIMB.
123violeta
Postat pe 4 Ianuarie 2009 20:50
De la: wdy, la data 2008-04-15 22:17:03Un musulman se poate casatorii cu o femeie de alta religie ,dar o femeie musulmanca nu are voie sa se casatoreasca cu un barbat de alta religie ,asta inseamna condamnarea ei la moarte.


Da, intr-o relatie e f importanta credinta as zice mai mult decit religia, in cazuri de casatorie da, trebuie sa tinem cont si de asta insa domnilor si doamnelor nu ne obliga nimeni sa ne limitam singuri Dumnezeu cel adevarat ne-a lasat liberul arbitru asa deci suntem raspunzatori de fericirea pe care ne-o construim aici pe pamint!

Nu sunt pocaita si nici fanatica insa vreau sa va spun atit:" Dumnezeu este iubire, deci Iubirea e Totul!"
E un motto scris de mine, si va spun ca atunci cind exista iubire si suficienta intelepciune intre cei doi Dumnezeu face ca cei doi sa ramina impreuna indiferent de imprejurari religie sau alte conditionari!

Shamballa
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:52
hai k vremurile s-au mai skimbat, numai este kiar asa...si eu sunt musulmanca si pot iubii un crestin....de fapt am iubit:D si nimeni nu mi-a luat capul:D.......dar stati linistitzi k si in vazul barbatzilor musulmani care se casatoresc cu femei de alta religie nu prea sunt acceptatzi de parintzi , neam..etc........asa k eu tot la a iubii un musul man am ajuns.... unul care a rata k un kinezoi exact k mine....:D
kinezoaik
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:58
uite... daca m-ai fi intrebat acum niste ani, ti-as fi spus ca nu are nici o importanta de ce religie e partenerul tau... ba dimpotriva, as fi gasit ca e ceva... frumos si exotic sa fie de alta religie...
acum cred ca e important sa ai aceleasi baze in ceea ce priveste religia... e vorba de mentalitate, de a privi viata si credinta cu aceeasi ochi. eu cred ca e important sa fiti de aceeasi religie, fiindca, desi toate religiile ne invata de bine, cred ca ati vorbi in aceeasi termeni.
free26
Postat pe 25 Ianuarie 2009 16:24
Buna fetelor,
Am citit rindurile de mai sus si va dau dreptate ,partial tuturor,
Parerea mea personala este urmatoarea,in primul rind religia face parte din cultura noastra personala,o cultura care ne este implantata din primii ani de viata,si care va fi un timbru al personalitatii noastre proprii,si de ce sa nu spunem chiar a identitatii noastre.
Este foarte clar ca in cuplurile unde barbatul practica o religie si femeia alta religie,vor fi teme de divergente,tocmai pe subiectul religiei,Cu cit religiile sunt mai diferite unele de altele este clar ca nu vor fi subiecte comune,Principiul care trebuie adoptat in aceste cazuri ar fi unul simplu:Respectul reciproc al religiei celuilalt.
In final pot spune ca religia in familie joaca un rol important.
ROSSDA
Postat pe 25 Ianuarie 2009 16:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
citat 10 De la: dulcyka 23 Septembrie 2009 13:19
Ce ati vrea sa deveniti pentru o singura zi? 100 De la: ETE_EU 25 Aprilie 2009 12:02
De unde citim? 30 De la: battleofwits 1 Martie 2011 15:57
Cum reactionam la micile "intepaturi" vorbe rautacioase, sau glume care desi par nevinovate, sunt facute cu scopul de a jignii? 2 De la: heaven_gate 18 Decembrie 2008 16:52
vreau si eu o parere 8 De la: sirena22 4 Martie 2009 19:49