Setari Cookie-uri

incompetenta si indiferenta medicilor

e normal si in boala asta psihicul e un bun medicament.trebuie incurajata mereu si tu esti un copil bun de toata isprava.

Postat pe 30 Mai 2008 21:06
luna ,,,,,,, sanatate mamei tale ,sigur se v-a vindeca,depinde si de psihic,,,,,,,,,eu am o prietena care la 22 ani a aflat ca are cancer genital ,a luptat cu boala cu citostaticele si toate cele si de 10 ani este super sanatoasa,,,,
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 21:13
si opropo de subiect,,," incompetenta si indiferenta " ar trebui sa fie statutul medicilor,,,cei care sunt copmetenti sunt indiferenti iar cei indiferenti sunt incompetenti.Sunt medici tineri care au luat examenele ,majoritatea cu bani,medici batrani ,depasiti de evolutia societatii ,asistente nesimtite si impertinente pt care singurul scop in viata este suma stransa zilnic din spaga,nepasare intr-un cuvant.Sigur ca exista si exceptii , medici care fac cinste meseriei ,depinde de la individ la individ,,cand spitalele vor fi particulare atunci se schimba situatia
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 21:21
Luna, toate cele bune mamei tale. Ai incredere ca totul va fi bine. Dumnezeu va fi alaturi de voi, desi uneori lucreaza prin intermediul oamenilor si poate nu-I simti prezenta. France, ca sa pot sa intreb de tine trebuie sa imi spui NUMELE tau. Imi scrii cand vrei, eu acum ies. Merg la o aniversare si sunt pe fuga.

Postat pe 30 Mai 2008 21:37
va multumesc tuturor pt vorbele bune.si multumesc inca o data ca sunteti alaturi de mine..

Postat pe 30 Mai 2008 22:21
da wdi,ma bucur sa mai aflu si vesti bune despre oameni care au luptat cu boala si care au iesit invingatori.chiar o sa i spun si mamei asta.ca ii ridica moralul.de cate ori se duce la spital,mereu vede numai cazuri in care boala a revenit,si lume care moare..si va dati seama cum se simte.are atacuri de panica si plange..nu zic asa doar ca e mama,ma gandesc la toti oamenii bolnavi de cancer..ma gandesc la familiile lor cat sufera..eu nu vreau sa fiu asa..NOI SANTEM NISTE LUPTATOARE!asa trebuie sa fim,ca impreuna vom invinge boala asta!

Postat pe 30 Mai 2008 22:26
acu 6 ani medicii mi-au omorat copii iar culmea culmilor au fost ca dupaoperatie iau cerut sotului meu o suta milioane lei spitalizare atentie amavut asigurare...aveam doar 6 luni iar ei mi-au provocat contractiile crezand ca am 9 luni...nici macar nu stiau daca era un sngur copil sau o sanrcina gemelara caci am stat la urgente 30 minute pana sa vina sa ma a in sala de operatie...mi-au spus in felulurmator:copii au murit nu au mai rezistat decat o zi,lasa mama ca ai s amai faci tu,,
fetita mea si-a sclantit glezna acu 3 luni am fost laurgente cu ea caci acuza dreri si nu putea sa stea pe picoare ajungand acoo mi-au pus cateva intrebari banale la care au adaugat:doamna copilulminte vrea mai multa atentie..mi-au dat nurofen si am mers acasa cu ea.
la ora patru dimineata fetita mea atipat atat de tare incat ne-am speriat si plangea piciorul i se umflase,ne-am dus inca odata la urgente unde am asteptat 30 minute pana sotul meu a intrat peste medicul de garda care la ora aia dormea...la luat sotul meu de halat si il tarase pana in sala de urgente unde il obligase sa se ocupe de fetita noastra...acel medic a chemat politia am fost obligati sa dam declaratii si sa stam pana sa rezolvat situatia...
paidaca asta inseamna sistem si sanatate ma slabesc de asa ceva si ma tratez singura acasa dar cand este vorba despre copilul meu sunt in stare sa fac disectie petoti mediciii............
pace
Postat pe 30 Mai 2008 22:38
imi pare rau pace..as vrea o lume fara necazuri,se poate?

Postat pe 30 Mai 2008 22:46
luna87 cred ca ar trebui sa inventam noio lume mai pura mai curata...sau poate un laborator sa face o licoare prin care sa raspandim bunatate intelegere..........si sanatate fratilor ca de asta avem nevoie si cineva care sa ne sara in ajutor atunci cand avem nevoie....
pace
Postat pe 30 Mai 2008 22:50
Pace daca te referi la spitalul de urgenta din Craiova ,stii ca acolo este o aventura sa ajungi sa fii tratat,de aceea ,cred,ca stau tiganii gramada cand au pe cineva bolnav,
wdy
Postat pe 30 Mai 2008 23:55
EXACT WDY LA ACEL SPITAL MA REFER E TEROARE.......E CEVA DE NEDESCRIS..........POTI SA MORI IN FATA LOR SI PUTIN LE PASA....IGNORANTA TOTALA...
pace
Postat pe 31 Mai 2008 00:01
sotul meu a fost internat la Baltazar la Bucuresti si cu toate ca s-a implicat si ambasada nu a fost tratat cum trebuie dacat in momentul cand le-am spus ca este medic si-au schimbat total comportamentul si au fost foarte atenti ,cred ca din solidaritate,apoi la toate spitalele unde a fost la recuperari acesta a fost cuvantul magic"este medic" si imediat primea atentie.Sotul meu nu profeseaza medicina
wdy
Postat pe 31 Mai 2008 00:17
IMI PARE RAU PENTRU STULTAU WY....POATE CA TOTI AR TREBUI SA SPUNEM CA SUNTEM MEDICI POATE ASA NU NE OR MAI TRATA CU IGNORANTA..........
pace
Postat pe 31 Mai 2008 00:20
Stiu de Kylie Minogue ca a fost diagnosticata gresit, avea cancer dar medicul nu a vazut. Cred ca ea nu avea nevoie de pile sa fie tratata cum trebuie. Asta e medicina, oricum e mai bine decat in trecut. Lucram cu oamenii, asta e. Aveam o vecina asistenta care se oferise sa-mi faca analizele gratuit. Stiti cum se fac? Se pune eticheta unui bolnav internat, ca totul sa fie in regula. Cat despre salariile medicilor, sunt de parere ca daca vroiau ceva mai banos puteau alege alta meserie. Asa ca hai sa ne rugam pt sanatate!

Postat pe 31 Mai 2008 09:55
luna87...imi pare rau pentru mama ta....caci comoara ceea mai de pret din viata unui copi este ,,mama,,oglinda sufletului este ,,mama,,cu siguranta ubirea ta pentru ea ii da un echilibru si un motiv in plus sa razbeasca in lumea asta...te apreciez pentru dragostea ce io porti mamei tale
pace
Postat pe 31 Mai 2008 12:09
Imi pare rau pt dezamagirile produse de medici. Dspre spitalul din Craiova nu stiu multe, dar aveti si acolo medici buni. De ex, fam Camenita. Ea e si PATROANA (are o clinica din cate stiu),e o dna f STILATA, f EDUCATA!!! Despre cat de greu se intra in spital, nu pot sa ma pronunt, la mine a functionat cuvantul magic. Nu toti doctorii sunt spagari. Sunt si doctori cu vile dintr-un salariu modest, dar nu trebuie sa generalizam. Alt aspect de luat in calcul: una e sa conditionezi si alta sa accepti bani. Sunt multi oameni cu bani care se perinda pe la S Floreasca si pe la S Universitar. Ar fi multe de spus si luat in calcul, dar ne-ar lua ore sau zile si nu vad folosul efectiv al acestor "dezbateri". Lucrurile sunt f complexe si fiecare caz e unic. Nu vad rostul acestei "cruciade" impotriva doctorilor. Ma repet, incompetenti sunt peste tot. Daca tot nu conteaza cartea, va recomand sa nu mai trimiteti copiii la scoala, sa ii tineti acasa. La cat de lipsiti de educatie sunt unii, mi-e mila de profesori, sper sa nu ajunga la spitalul 9. Iubita France, daca vroiai sa reduci la tacere medicii, trebuia sa spui direct, ca ne abtineam de la discutii, nu era necesar un astfel de topic. Ati scapat de "pudice", dupa de catolici, acum va luati de doctori. Vreti sa ramana site-ul asta cu 3 oameni si doar cu subiecte despre sex? Mesajele private nu ma deranjeaza decat in masura in care sunt urate. France, ai uitat sa-mi spui numele tau sa intreb de tine. De acum incolo, ai cuvantul, voi incerca sa nu te mai incomodez.

Postat pe 31 Mai 2008 14:47
Deci..daca e jale e jale...:))) Ariell baitule..eu cred ca esti profesor..si esti badjocorit de copiii carora le predai..hmmm...ma intreb si eu ..In sfarsit..iti repet ca nu a spus nimeni ca nu conteaza cartea.. Si cine denogreaza medicii ??? Eu zic ca ei se denigreaza singurei ..Apropo de scoala..ai urmarit notele cu care intra viitorii nostri profesori doctori savanti la facultatea de medicina ???Dar notele lor de licenta??? Pai unde-i practica fara teorie aici??? Asta ar fi un aspect...Eu vad doctorii ...cu foarte mici exceptii ..care o sa moara in curand(nu ca le-as dori asta) ..dar deh ..imbatraneste omu ..in felul urmator: incompetenti in marea lor majoritate...am un prieten de 24 de ani care a fost diagnosticat de un anume profesor doctor la un spital de renume din Buc..cu cancer la coloana...L-au pregatit pentru citostatice..deoarece au avut grija sa-i precizeze ca nu este oparabil ..si asta ar fi singura solutie..dar e posibil sa stopeze sau nu raspandirea tumorii ..Norocul lui a fost ca...beneficiind de "material" (banuti dah) ..a plecat cu primul avion la Viena..unde a fost consultat de un doctor..care a ramas uimit de deagnosticul gresit...A avut intradevat o vertebra miscata de la locul ei ..a fost operat acolo ..si acum este bine sanatos..fara nici o problema...Sper ca ati observat de cine a fost diagnosticat la Romanica???Profesor doctor>!!!!! Dupa ce aflasa diagnosticul presupus ...nu va zic..incepuse sa aiba dureri ...(cred ca pe fond nervos)...mult mai acute..pete pe piele..slabise ...ca ii intrase in cap ca o sa moara..si nu mai lupta pentru nimic...Ei uite unde poate duce incompetenta medicilor din Romanica...tara tuturor posibilitatilor..Si ...mai sunt unii care au ceva competente..insa sunt indiferenti ...daca nu le dai banutii ..te trimit la parter de obicei ..la morga..Am umblat prin multe spitale din Romania..si nicaieri ..nu am vazut doctori..am vazut absolventi de medicina..care habar n-au ce-i aia tratarea bolnavului..si asistenti si asistente care stau gura casa langa tine..ca doar nu s-or apuca sa-ti administreze ceva pana nu le "administrezi" su tu ... etc...Eu personal ..am avut mici probleme..mi-am mai rupt cate o mana..un picior..o raceala..ceva usor..insa de fiecare data cand am avut nevoie de doctor...a trebuit sa am parte de certuri ..si sa amenint ..pentru ca ..daca nu dau bani ...atunci ...e de rau ..Si am avut si ghips la picior pus...si pus gresit..si mi-a rupt la loc piciorul sa repare greseala...si multe multe ..Ei ..dar lasa Ariell ...ca astia nu-si fac facultatile de ras...in nici un caz :))
mia_mia
Postat pe 31 Mai 2008 16:54
Sunt multi medici de tot rasul, dar va rog fffffff mult sa nu mai generalizam. Sotul meu e medic si profesor si are doctorat luat fara pile. Sunt multi incapabili, dar si oameni inteligenti care muncesc pe rupte. Arriell-ai dreptate, dna. Camenita este o un medic bun. Daca era profesor nu se jena sa spuna. Sau a devenit rusinoasa profesia asta? Daca asa ganditi de ce ne mai miram de nesimtirea si obraznicia copiilor?

Postat pe 31 Mai 2008 18:17
Nesimtirea si obraznicia copiilor este datorata parintilor...copiii in general ..ce vad in casa ..asha fac si in societate...parinti care in loc sa-si educe copiii...sunt preocupati sa faca bani ..sa se duca in vacante..si-si lasa copiii la calculator..la doscoteca de la 12 ani ... copilul nesupravegheat...devine obraznic..asta e...si la scoala..si fata de profesori..de colegii lor..fata de toata lumea.. In sfarsit ...asta e parerea mea..probabil ca sunt mai multe motive .. Cat despre doctori ..stiti parerea mea...si am generalizat pentru ca exceptiile sunt foarte putine..daca sunt..pentru ca eu una nu am intalnit nici unul ..Ca sa nu mai spun ca am intalnit unu la Buc..un doctor..carea fost atat de suparat ca un pacient i-a spus domnule doctor...avea pretentia sa i se spuna domnule profesor..de parca acolo preda la studentime..nu trata boli ..probabil ca de aia tin atat la titulatura..sa zica ca au facut niste scoli ..chiar daca sunt incompetenti ... Si da...mai sunt cateva somnitati ..care stiu ce-i ala un transplant..si o operatie pe cord...insa ..ii numeri pe degete...O greseala facuta de un contabil o reglezi cu o rectificativa..una facuta de un avocat ...o reglezi cu un apel ..insa daca un doctor te macelareste..si te trimite la Doamne Doamne..?? Mai faci rectificativa...mai ai dreptul la apel??? Aici e diferenta ..in ceea ce priveste incompetentele...in orice meserie..Jaiss ..da a devenit o profesie rusinoasa..din punctul meu de vedere..din moment ca nu respecti viata omului .si doar banii lui..cand te duci la urgenta..si iti spun aia ca nu au aparatura..si mai bine te duci acasa si mori ..sau cand iti fac analizele cum ti le fac..de duci la alt cabinet..mirare atunci ..alte raspunsuri la acelasi analize..sau cum iti pun un diagnostic ...de duci la alt doctor..alt diagnostic..probabil nici unul cel bun ..Am ajuns sa stim oamenii de rand..care nu stam 6 ani in facultate..nu facem rezidentiate si mai stiu eu ce ...sa citim ..sa ne autoeducam ..sa stim cum sa ne dam seama de ce avem in fuctie de simptome..eeeee..sunt multe de spus...Din moment ce eu personal ...si credeti-ma ca am umblat prin spitale pana la varsta asta de mi-au sarit capacele...nu am intalnit unul pe care sa-l pot considera doctor din toate punctele de vedere...sa-si faca meseria pentru ca in mainile lui sta viata unui om ...si daca isi face meseria..sa nu-l saraceasca pe omu ala..sa-si vanda ala casa..sa-i ramana copii pe strada..ca sa-l programezi la transplant..As putea sa scriu o carte despre incompetenta si indiferenta medicilor din romania ..dar..probabil ca ati putea si multi dintre voi sa faceti acelasi lucru....
mia_mia
Postat pe 31 Mai 2008 21:48
In mare parte iti dau dreptate. V-am rugat sa nu ii implicam pe toti. Nu suntem toti o apa si un pamant. Erorile din alte domenii sunt si ele grave, poate nu la fel. Si in invatamant daca nu stii sa ii inveti pe copii ceva, daca se duc la scoala degeaba si parintii ii tin crezand ca le fac un viitor, asta nu e tot o chestie grava? Cu oameni nepregatiti nu stiu ce se va intampla cu noi. Sa nu mai aduc vorba de absolventii de drept. Datorita unor "judecatori" am pierdut o casa si a trebuit sa locuiesc o vreme la rude. A fost foarte greu si neplacut. Noroc ca Dumnezeu nu m-a uitat si am fost recompensata mai tarziu. E greu sa ai parte de incompetenti. Si mie mi-au murit rude si poate se nu s-a depus tot efortul necesar atunci. Asta e viata. Iti mai da cate o palma. Am recunoscut ca sunt multi medici doar cu numele, dar nu aruncam anatema asupra unei profesii de prestigiu, nu ignoram munca unora pt. raul facut de ceilalti. Sotul munceste efectiv si nu trebuie sa catalogam toti oamenii dupa niste nevrednici. Din acest motiv e scoala importanta. Sa formeze oameni capabili. Dar daca unii sunt studenti doar ca sa se afle in treaba si sa se laude ca au o hartie care de fapt nu inseamna nimic fara merite. Asa stiu unii ca trebuie sa mearga la facultate ca sa aiba de unde sa se intoarca acasa sau mai stiu eu unde. Eu nu am ridicat in slavi medicii, doar am avut rugamintea sa nu lovim pe toata lumea implicata in domeniu pt. ca nu toti sunt la un nivel lamentabil. Exista si medici care fac aceasta meserie cu pasiune si cu talent.

Postat pe 31 Mai 2008 23:00
Cum spui si tu jaiss nu tre sa ii judecam pe toti la rece dar in medicina o eroare din asta te poate costa viata ...am simtit-o pe pripria piele .Cel mik sa nascut cu hernie inghinala congenitala ..nu sa descoperit chestia asta pana aproape de 3 saptamani cand era sa il pierd .Am fost cu el ca vomita si i se auzea urat din piept si pana nu iam aratat testiculul vanat nu si-a dat seama ce are ..prima diagnosticare a fost pnemonie desi nu iesise in raze asa ceva .Nu mi se pare corect ..cand diagnostichezi un copil il intorci si pe o parte si pe alta sa vezi ce are nu te uiti in gat al asculti un pik in piept sa vezi nu se aude nimik si gata e sanatos tun si nu stii daca ajungi sau nu cu el viu acasa .E tragic sa ti se intample asta dar multumesc lui Dumnezeu ca mi la tinut in viata ca datorita lui a avut zile ca daca era dupa acel doctor care la consultat atunci nu sunt asa sigura .Mi se pare dubioasa indiferenta lor ..ar trebui sa fie constienti ca de ei depinde viata unui om .Si cand mi la operat la 3 saptamani medicul anestezist sa uitat la mine si mi-a zis ca ia pus anestezie cu aproximatie prt varsta lui ..la 3 saptamani nu exista o doza precisa ...sa iti vezi copilul cu tubul ala in gura inconstient in sala de reanimale si sa iti mai spuna si chestia asta ..oare nu a considerat ca e suficient .Asta a fost cu cel mik ...cu cel mare am fost la doctorita si mi-a zis ca are rosu in gat avea sapte luni si la 1 saptamana ia crapat timpanu ...Eu una nu am incredere in doctori .
adri_2
Postat pe 18 Iunie 2008 19:36
In Romania anului2008 ,s-a ajuns in spitale ,ca medicul sa contribuie doar cu mana,tot ce inseamna medicamente si instrumente uzuale ,trebuie aduse de pacient.Cum este posibil sa-ti aduci pana si acul pentru o operatie,nu mai zic de alte lucruri,pansamente,medicamente,,,,etc.?In toate spitalele din tara domneste o "lene " generala,toti sunt nemultumiti si cred ca muncesc mai mult decar sunt platiti,medici,asistente,portari,toti se comporta precum presedintii de stat,sa nu cumva sa-i deranjam de la somn sau de la cafea,i-mi este sila de tot ce se intampla,sistemul sanitar este la pamant,peste tot domneste SPAGA,,,,,SI NU CRED CA EXISTA MEDIC SA NU FI PRIMIT FOLOASE NECUVENITE,VORBESC DE MEDICII DIN SPITALE ,CEI CARE AU CONTACT DIRECT CU PACIENTUL
wdy
Postat pe 19 Iunie 2008 19:10
frate nu mai generalizati atata pentru ca nu toti medicii sunt la fel si nu doar aia de care ati auzit voi sunt buni,restul sunt incompetenti,intr-adevar sunt si destui care nu au ce cauta in acest doameniu dar nu sunt toti asa sunt destui medici buni.eu nu am auzit sincer pana acum ca cineva si-ar fi adus si acul si ata de acasa pentru ceva,chiar si intr-un spital de cea mai joasa speta.eu am fost internata acum vreo 6-7 luni pentru o interventie chirurgicala,apendicita si medicii si asistentele s-au purtat fosrte frumos cu mine fara sa le dau vreun ban,bani i-a dat mama doctorului abia la externare.degeaba va agitati atat pentru ca si majoritatea pacientilor in sine sunt de o nesimtire groaznica iar daca un doctor s-a purtat o data frumos cu el incepe sa profite si sa se indragosteasca de concedii medicale si de retete gratuite si compensate.iar o chestie care nu mi se pare normala ca un medic rezident care a facut 6 ani de facultate si nu cred ca i-a trecut oricum,sa aiba salariu cat o infirmiera sau cat un gunoier.cunosc personal un rezident in anul 4 la chirurgie care are 6 milioane pe luna am vazut cu ochii mei fluturasul de salariu.asa ca nu va mai dati voi in spectacol ca nu stiu la cine ati fost ce v-a zis ce v-a pus pentru ca nu e chiar asa cum vedeti voi,ce e in spatele cortinei e mult,mult mai grav...
digital_chocolate
Postat pe 29 Iulie 2008 15:10
hmmm..indiferenta si incompetenta medicilor din Romania..vizionati filmul Moartea Domnului Lazarescu si o sa va convingeti.
deliadelia23
Postat pe 23 August 2008 17:13
medicii sunt nesuferiti,dak nu le dai bani nici nu se uita la tine...te lasa sa mori pe holurile spitalului. mi s-a intamplat mie saptamana trecuta ckiar la spitalul Fundeni...nimeni nu vroia s-o interneze pe bunica mea pe motiv k nu erau paturi libere...cum i-a dat sotul meu uneia dintre asistente bani,nu a durat mult si i-a gasit loc...inainte de toate trebuie sa fii om.Iar dak nu stai tot timpul cu banii in mana,nu-ti fac nici un calmant,nu-ti schimba perfuzia...se poarta oribil asistentele...foarte putine sunt dragute. imi pare rau k traim intr-o societate ca asta...
roxanik_86
Postat pe 20 Noiembrie 2008 09:53
am citit ce ati scris,fiecare scrie din experienta personala,din ce a aflat de la vecina,de la coafor sau de la piata...
de ce nu vorbim de incompetenta in general,vorba cuiva de pe aici,in toate domeniile sunt gunoaie;dar ceea ce tine de o boala,de un deces nefericit,are mare impact asupa oamenilor in general.
exista o vorba:"nu exista boli,ci bolnavi" ,si oricata experienta ar avea un medic escurile fac parte din aceasata meserie.
nu ma refer la cazurile de incompetenta crasa(care sunt rare)sau la medici si asistente care beau cafea si stau la vorba (desi,de cele mai multe ori nu e asa...)
cat despre deces...fiecare e traumatizant pt cei dragi,dar cred cu tarie ca zilele omului sunt date de Dumnezeu,oricat ne amagim ca "s-ar mai fi putut face ceva" nu poate nimeni in lumea asta,nici un medic in nici un spital sa-ti lungeasca viata cu macar o secunda daca nu vrea Cel de Sus.
ingrid37
Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:06
Habar nu aveti ce scrieti !
Stiti ce inseamna sa faci medicina in Romania ? Ati fost voi la facultatea de medicina si stiti sa va dati cu presupusul ? Stiti ceinseamna medicina in Romania ? Nu inseamna mai nimic atata timp cat politicienii isi bat joc de sanatate si invatamat. De ce credeti ca arata spitalele in halul in care arata ? Pt ca fura medicii din spitale ? Nu, pt ca nu sunt fonduri alocate ! Cum vreti sa evolueze sistemul sanatatii ? De la sine ? Va credeti in povesti cu zane ?
Nici mie nu imi convine ca fac medicina si sunt profesori care nu isi mai dau interesul , insa profesori f buni care nici nu ar trebui sa isi dea interesul tinand cont de modul in care sunt tratatu si recompensati. Nici mie nu imi convine ca alti colegi iau aceeasi nota ca mine si abia trec pe la facultate, insa la examene vin cu parintii de mana.
Intradevar, exista medici incompetenti, insa nu sunt atat de multi ! Sunt multi retardati care vor sa faca medicina, pe la Sibiu, la particulara, pana si Craiova, intra cu note mici la niste subiecte usoare si o tin asa toata facultatea. Evident ca aia o sa omoare oameni, insa asta este prostia romanului, daca zice unu' ca e la medicina e mandrie mare domne :))
In afara de asta, sunt multi pacienti care considera ca stiu mai multe lucruri decat un medic ! Sunt multi care se trateaza dupa ureche...chiar la o raceala, v-ati facut vreodata o antibiograma sa vedeti ce medicament trebuie sa luati ? Eu nu cred..ca asa ajung multi care iau medicamente dupa ureche si ajung la o anumita varsta cand antibioticele nu isi mai fac efectul pt ca creste rezistenta bacteriilor, iar daca medicul nu reuseste sa stabilizeze starea de sanatate a pacientului, acesta zice ca este incompetent.
Eu am colege in anul 6 la medicina in Bucuresti f inteligente care nu vor sa ramana in Romania datorita sistemului si oamenilor ! Daca le vedeti ziceti ca astea nu's pt medicina, nu stau tot impul cu nasul in carti asa cum va asteptati de la viitori medici. Insa fetele au fost admise sa isi faca rezidentiatele in Londra si Italia. Sunt tot mai multi studenti care pleaca in afara si sincer, bine fac...sa va tratati toti dupa ureche.


Nu trebuie sa tratati sistemul, trebuie sa il ajutati !

Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:34
De la: luna_87, la data 2008-05-30 18:52:02aici sunt de acord cu francia..daca ai bani esti pe maini bune ,daca nu,ajungi la cimitir.din pacate la noi este tot cu spaga..sa va zic ceva..mama are cancer la duoden,si se trateaza in grecia.mi a spus ca spitalul unde e ea, e cel mai bun de acolo,si medicii sunt foarte atenti si draguti,nu ca la noi.si sunt si foarte buni.si are noroc,ca era la inceput,ne rugam sa nu i mai apara in alta parte,ca mai are putine sedinte de chimioterapie,si deocamdata se simte bine.va zic sincer,a ales sa faca tratamentul si operatia acolo,tocmai pt asta..ca sunt mai buni doctorii si au alte aparate.




si mama mea a vut cancer, a fost trata in Romania de cel mai bun medic, dl Blidaru, nu am dat nicio spaga, iar ce i-ar fi facut in afara ii faceau si aici. Cancerul este cancer, nu se vindeca multi de aceasta boala, nu prea exista adtfel de miracole. Iar in grecia sunt multi medici care au facut facultatea in romania, iar colegii mei greci abia reusesc sa inteleaga bine lb romana in anul 3 :)). Asa ca totul tine de dotari

Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:39
AI MARE DREPTATE IN TOT CE ZICI!NICI K PUTEAM SPINE MAI BINE K TINE. PLS DAK SE POATE AJUTATI-MA CU UN VOT PE http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/147861.html#comments. MULTUMESC ANTICIPAT!
ANGHEL_LENUTZA
Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:44
De la: Arsena, la data 2009-01-18 21:34:04Habar nu aveti ce scrieti !
Stiti ce inseamna sa faci medicina in Romania ? Ati fost voi la facultatea de medicina si stiti sa va dati cu presupusul ? Stiti ceinseamna medicina in Romania ? Nu inseamna mai nimic atata timp cat politicienii isi bat joc de sanatate si invatamat. De ce credeti ca arata spitalele in halul in care arata ? Pt ca fura medicii din spitale ? Nu, pt ca nu sunt fonduri alocate ! Cum vreti sa evolueze sistemul sanatatii ? De la sine ? Va credeti in povesti cu zane ?
Nici mie nu imi convine ca fac medicina si sunt profesori care nu isi mai dau interesul , insa profesori f buni care nici nu ar trebui sa isi dea interesul tinand cont de modul in care sunt tratatu si recompensati. Nici mie nu imi convine ca alti colegi iau aceeasi nota ca mine si abia trec pe la facultate, insa la examene vin cu parintii de mana.
Intradevar, exista medici incompetenti, insa nu sunt atat de multi ! Sunt multi retardati care vor sa faca medicina, pe la Sibiu, la particulara, pana si Craiova, intra cu note mici la niste subiecte usoare si o tin asa toata facultatea. Evident ca aia o sa omoare oameni, insa asta este prostia romanului, daca zice unu' ca e la medicina e mandrie mare domne :))
In afara de asta, sunt multi pacienti care considera ca stiu mai multe lucruri decat un medic ! Sunt multi care se trateaza dupa ureche...chiar la o raceala, v-ati facut vreodata o antibiograma sa vedeti ce medicament trebuie sa luati ? Eu nu cred..ca asa ajung multi care iau medicamente dupa ureche si ajung la o anumita varsta cand antibioticele nu isi mai fac efectul pt ca creste rezistenta bacteriilor, iar daca medicul nu reuseste sa stabilizeze starea de sanatate a pacientului, acesta zice ca este incompetent.
Eu am colege in anul 6 la medicina in Bucuresti f inteligente care nu vor sa ramana in Romania datorita sistemului si oamenilor ! Daca le vedeti ziceti ca astea nu's pt medicina, nu stau tot impul cu nasul in carti asa cum va asteptati de la viitori medici. Insa fetele au fost admise sa isi faca rezidentiatele in Londra si Italia. Sunt tot mai multi studenti care pleaca in afara si sincer, bine fac...sa va tratati toti dupa ureche.


Nu trebuie sa tratati sistemul, trebuie sa il ajutati !


Bravo!!! Bine punctat! Felicitari... ai scris tu si pt mine... Cine stie - cunoaste...
flo_r
Postat pe 18 Ianuarie 2009 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Medici buni -recent 3 De la: Amelie_Melo 14 Iunie 2016 10:18
o rochie superba de mireasa 1 De la: anndutza 10 Iulie 2009 22:50
Medicina. Va implor ajutati-ma 4 De la: _oktober_ 15 Octombrie 2011 21:23
PSIHOLOGIE 38 De la: valy90 9 Februarie 2011 13:06
ginecologie 4 De la: kudika_nikole 3 Ianuarie 2012 11:43