Setari Cookie-uri

povestioare ...

Raiul si iadul

"Un renumit samurai, cu o constitutie masiva, a hotarat intr-o zi sa viziteze un calugar firav, sperand sa dobandeasca acces la secretele Universului.

'Calugare', spuse el pe un ton agresiv, specific unui om obisnuit sa comande, 'invata-ma despre rai si iad!'.

Micul calugar il privi in tacere pe vajnicul luptator. Apoi, dupa cateva clipe, ii spuse samuraiului cu mult dispret:

"Sa te invat despre rai si iad? Nu te-as putea invata nimic. Esti murdar! Mirosi urat! Sabia ta este ruginita! Esti dizgratios, o adevarata rusine pentru clasa samurailor. Dispari din fata mea imediat! Nu pot sa te suport!".

Samuraiul era furios. Atat de furios incat intregul corp incepuse sa-i tremure. Fata i se inrosise si valuri de manie ii strabateau trupul. Fulgerator, fara sa mai stea pe ganduri, samuraiul ridica amenintator sabia deasupra capului, pregatindu-se sa il ucida pe calugar. ...

'Acesta este iadul.', spuse, linistit, calugarul, privindu-l.
Samuraiul impietri, socat de raspunsul calugarului. Compasiunea si calmul acestui omulet, care isi riscase viata pentru a oferi o invatatura despre iad!
Samuraiul isi cobori incet sabia, plin de gratitudine si, pentru motive pe care nu le putea explica, inima sa se umplu pe data de o pace cum nu mai cunoscuse.

..."Si acesta este raiul", adauga, la fel de calm, calugarul."

Mi-a placut pentru ca mi-a aratat inca o data ca, aici pe pamant, asa cum suntem putem trai ori iadul ori raiul, iar alegerea ne apartine in intregime.. este valabil chiar si pt acest forum, unde unii fac tot posibilul sa ne bage in iadul in care traiesc ei.

Postat pe 23 August 2008 23:31
Va marturisesc cu mana pe inima ca acest topic este cel mai inspirat si cel mai frumos...Felicitari initiatorului(supermiki-un super baiat/om)si tuturor celor care au raspuns apelului sau si ne-au impartasit si noua,cititorilor povestirile acestea minunate si pline de talc!!! nu as putea sa aleg una anume pt ca mi-au placut toate,din fiecare am invatat ceva si cu putin efort voi reusi sa ascult sfatul fiecareia dintre ele....Poate nu stiti...dar asta-seara pleaca la culcare un om care simte ca si-a hranit sufletul,un om care doreste sa fie mai aproape de cei dragi,sa daruiasca iubire si atentie semenilor,sa se bucure de partea frumoasa a vietii,a lucrurilor,a oamenilor....Un om mai bun!!!!
mell_30
Postat pe 24 August 2008 00:05
....Si...as fi vrut sa adaug ceva la fragmentul postat de supermiki..,,Tata uita,, W.Livingston...citind acel pasaj si traind acum si postura de parinte mi-am amintit intr-o doara cate asteptari si pretentii avem de la copiii nostri,uitand de fapt ca sunt doar.....copii!!si cat de aspru ii criticam pt greselile lor,trecand cu vederea ca si noi am fost ca ei si am facut la randul nostru pozne,poate mai mari decat ale lor!!Ceea ce m-a facut sa realizez adevarul unei maxime care spunea asa:,,Copiii se nasc puri,fara nici un cusur,depinde de noi cum ii crestem/formam astfel incat sa-i pastram asa,,
mell_30
Postat pe 24 August 2008 00:24
Dupa atatea povesti cu talc, m-am gandit sa va ofer una din viata reala, cu talc sau nu, veti vedea.
Acum ceva ani, o asistenta tanara la inceputuri de profesie, a fost trimisa pe sectia de Chirurgie plastica si reparatorie, sectia "arsi", sa ia niste analize de laborator unor copilasi internati acolo.
Nu va puteti inchipui cat e de infiorator sa vezi suferinta muta din privirile micutilor ajunsi acolo, din neglijenta adultilor, sau pur si simplu din ghinion absolut.Mirosul de carne arsa persista in pofida celui specific de spital, desinfectante si antibiotice si tot soiul de altele.
Asistenta noastra, sa-i spunem A., a terminat de intepat copii de pe lista, si cand sa se indrepte spre iesire, un tipat sfasietor al unei mame a spart linistea: "Nu mai respira!!! Ajutor!!!! Nu mai respira!"
Copilasul ei facuse stop respirator, si ea disperata nu stia ce sa-i faca. A. s-a repezit la copil, desi nu stia sa faca resuscitare unui pui asa de mititel, si a inceput sa-i faca respiratie gura la gura si sa-i incruciseze bratele pe piept, strigand la mamele impietrite sa cheme doctorul.
Dupa catva timp, care ei i-a parut o eternitate, fiindca nu-si dadea seama daca baietelul isi revenea sau nu, a venit doctorul si a continuat. Baietelul si-a revenit. Doctorul a luat-o deoparte pe A. si i-a explicat cum se face de fapt manevra la copii asa mici, multumindu-i in acelasi timp, deoarece eforturile ei, chiar asa fara metoda, il salvasera pe micutul acela, daca nu s-ar fi facut nimic, ar fi fost prea tarziu pentru el.
A. a plecat de acolo cu ochii inlacrimati si cu o stare de beatitudine sublima, se simtea foarte fericita si oarecum mandra. Facuse diferenta intre viata si moarte in destinul unui om.
A doua zi, pe scarile spitalului, A. se intalneste cu mama baietelului, si o intreaba zambind ce face puiutul. Mama o priveste muta, si intr-un tarziu ii raspunde : "A murit ieri dupa amiaza. A facut iar stop respirator, si nu a mai fost nimeni in preajma sa-l salveze."
Brusc lumea a parut a fi un loc mai intunecat si mult, mult mai rece.
googoodoll
Postat pe 24 August 2008 00:50
si eu sunt de parere ca e cel mai reusit topic de pe acest forum..

Postat pe 24 August 2008 00:54
Mergand prin parohia sa, un preot l-a auzit pe un copil vorbind urat cu prietenii sai de joaca si injurand. Oprindu-se, l-a intrebat:
- Daca cineva ar vorbi in limba engleza, ce ai crede despre el ?
- Ca este un englez, a raspuns baietelul.
- Dar daca cineva ar vorbi in limba spaniola ?
- Ar fi un spaniol, desigur.
- Nu crezi ca este la fel si cu cel care vorbeste "limba" lui Dumnezeu ? Un crestin spune doar lucruri frumoase si folositoare. De la omul rau, dimpotriva, nu auzi decat vorbe urate, injuraturi si minciuni. Cum este sufletul omului, asa sunt si vorbele sale.

Fii atent ce spui, fiindca mai devreme sau mai tarziu, vei ajunge intre cei a caror limba o vorbesti! Poti ajunge intre pacatosi si diavoli sau intre ingeri si sfinti.

Postat pe 24 August 2008 00:56

Un preot paroh a auzit odata ca unul dintre credinciosii sai si-a anuntat prietenii ca nu va mai veni la biserica.Argumentul sau era unul binecunoscut: poate comunica cu Dumnezeu la fel de bine, afirma el, si in mijlocul naturii, ca intre zidurile bisericii. Era iarna iar preotul s-a gandit sa-l invite la el acasa.Cei doi s-au asezat in fata semineului si au inceput sa vorbeasca de toate, dar nu despre frecventarea bisericii. Dupa catva timp, preotul a luat clestele de langa semineu si a prins cu el un carbune pe care l-a scos din foc.A pus apoi taciunele aprins pe cimentul din fata semineului.Amandoi il priveau in tacere, observand cum acesta incepe sa nu mai arda,devine cenusiu, se stinge...in timp ce ceilalti din semineu continuau sa arda. Lectia tacuta a preotului nu a trecut neauzita.Dupa cateva minute de tacere, barbatul a ridicat ochii, l-a privit pe preot si i-a spus:”Ne vedem duminica la biserica.

Cand am citit aceasta povestioara cu talc, am ramas putin descumpanita neintelegandu-i mesajul.. M-am luminat apoi intelegand lectia taciunelui singuratic, care, de unul singur, nu poate sa faca un foc, ci se stinge rapid...

Postat pe 24 August 2008 01:04
Un om foarte activ

Trãia un om care era foarte activ ºi nu putea sã stea nici mãcar un minut din viaþa sa fãrã sã facã ceva. Pe când mergea în oraº, plãnuia deja la ce plajã sã meargã. Pe când era la plajã, hotãra sã facã o excursie la Marienruh, unde existã o vedere frumoasã de ansamblu. Pe când era la Marienruh, luã harta rutierã pentru a vedea cum se poate întoarce înapoi mai repede. Pe când savura o fripturã de curcan în restaurant, studia cartea cu oferte pentru a vedea ce mai poate lua la sfârºit. Pe când dãdea la vale vinul delicios al lui Dionysos, se gândea cã pe cãldura aceea s-ar fi potrivit mai bine o bere. Astfel nu fãcuse niciodatã ceva, ci întotdeauna pregãtise ceea ce avea sã urmeze. Pe când stãtea pe patul de moarte, se mirã nespus de mult cã viaþa, de fapt, i-a fost goalã ºi lipsitã de sens.

Postat pe 24 August 2008 01:27
Intr-o zi un baietel s-a dus la scoala. Baietelul era mic, iar
scoala era mare. Dar cand baietelul a vazut ca intrarea in clasa lui
se facea printr-o usa direct din curte a fost foarte fericit… iar
scoala nu i s-a mai parut atat de mare ca la inceput.
Intr-o dimineata cand baietelul se afla in clasa, profesoara le-a
spus copiilor: -Astazi o sa facem un desen. -Grozav, a spus baietelul, caci ii placea foarte mult sa deseneze.
Stia sa deseneze o multime de lucruri: lei si tigri, pui si vaci,
trenulete si vapoare. Si si-a scos cutiuta cu creioane colorate si a
inceput sa deseneze… Dar profesoara a zis: -Asteptati! Nu incepeti inca! Si a asteptat pana cand toti copiii au
fost pregatiti. -Acum o sa desenam o floare, a zis profesoara.
"Grozav" s-a gandit baietelul, caci ii placea sa deseneze flori. Si a
inceput sa deseneze flori frumoase, si le-a colorat in roz,
portocaliu, albastru.
Dar profesoara le-a zis copiilor:
- Asteptati, va voi arata eu cum sa colorati. Si a desenat o floare
rosie cu o tulpina verde.
- Acum puteti incepe, a zis profesoara.
Baietelul a privit floarea profesoarei, apoi s-a uitat la floarea sa.
A lui era mai frumoasa decat a profesoarei; dar n-a spus nimic. A
intors doar pagina si a desenat o floare ca cea a profesoarei… Era
rosie, cu o tulpina verde.
Intr-o alta zi, cand baietelul intrase in clasa prin usa din curte
profesoara le-a spus copiilor:
- Astazi o sa facem ceva din argila.
-Grozav, a spus baietelul, caci ii placea sa lucreze cu argila. Stia
sa faca tot felul de lucruri din argila: serpi si oameni de zapada,
elefanti si camioane. Dar a asteptat pana ce toti copiii au fost
gata.
- Acum o sa facem o farfurie, a zis profesoara.
„Grozav", s-a gandit baietelul caci ii placea sa faca farfurii de
toate formele si marimile. Si a inceput sa faca farfurii de toate
formele si marimile.
Dar profesoara le-a spus copiilor:
- Asteptati, va arat eu cum se face! Si le-a aratat cum sa faca o
farfurie adanca.
- Asa! Acum puteti incepe!, a zis profesoara.
Baietelul s-a uitat la farfuria profesoarei si apoi la ale sale. Ii
placeau mai mult farfuriile lui, decat farfuria adanca a profesoarei.
Dar n-a spus nici un cuvant. Si-a transformat farfuriile lui intr-o
bila mare de argila din care a facut o farfurie adanca si mare ca cea
facuta de profesoara.
Si foarte curand baietelul a invatat sa astepte si sa priveasca si sa
faca lucruri ca cele facute de profesoara, si foarte curand n-a mai
facut nimic de unul singur.
Si s-a intamplat intr-o zi ca baietelul si familia lui s-au mutat
intr-o alta casa, intr-un alt oras. Si baietelul a trebuit sa mearga
la scoala. Scoala cea noua era si mai mare si nu mai avea nici o usa
prin care sa intre direct din curte in clasa lui. Trebuia sa urce
niste trepte inalte si sa mearga de-a lungul unui coridor lung pana
ajungea in clasa lui.
In prima zi de scoala profesoara le-a zis copiilor:
- Astazi o sa facem un desen!
- Grozav, a zis baietelul, si a asteptat sa-i spuna profesoara ce sa
faca…
Dar ea n-a zis nimic. S-a plimbat prin clasa. Cand a ajuns langa
baietel i-a spus:
- Tu nu vrei sa desenezi?
- Ba da, a zis baietelul. Ce desen facem?
- Nu stiu pana nu-l faci, a zis profesoara.
- Cum sa-l fac? zise baietelul.
- Cum isi place tie! raspunse ea.
- Sa-l colorez cum vreau eu? a mai intrebat baietelul.
- Cum vrei tu!, a fost raspunsul ei. Daca toti ati face acelasi desen
, si l-ati colora la fel, cum sa stiu eu cine l-a facut?
- Nu stiu, zise baietelul.
Si a inceput sa deseneze o floare rosie cu o tulpina verde…
Morala?

Creativitatea umana este un dar nepretuit. Iti aduci aminte de
usurinta cu care puteai sa iti imaginezi jocuri cand erai copil, sau
sa vezi in jucaria de carpe cea mai frumoasa papusa din lume? Cine
spune ca floarea trebuie sa aiba petale rosii si frunze verzi?
Puterea de a fi creativi este ceea ce ne defineste ca oameni.

Einstein spunea ca "Mintea intuitiva este un dar sacru iar mintea
rationala este servitorul ei de incredere. Am creat o societate care
onoreaza servitorul si a uitat darul. "

Postat pe 24 August 2008 01:43
- Extraordinare povestioarele !!! ... si pline de intelepciune ... daca macar un singur om va putea lua ceva ... va simti ceva ca se misca in el/ea ... inseamna ca nu a fost degeba ... inseamna ca a meritat ...
Iar daca atunci cand treci printr-o perioda mai grea ... (cu totii trecem cateodata!) ... ai putea veni la aceste povestioare ... si ai gasi un raspuns la o intrebare ... ai gasi poate o solutie ... o cale de urmat ... inseamna ca a meritat de o mie de ori ... (pentru ca si eu am invatat extrem de mult din aceste povestioare ... si am vrut doar sa dau si altora ceea ce si eu am primit)
supermiki
Postat pe 24 August 2008 09:27
GRADINARUL SI DISCIPOLUL


A fost odata un gradinar care era foarte priceput. Atat de priceput incat ii mersese vestea si in tinuturile invecinate, si multi dintre parinti isi trimiteau odraslele la el ca sa invete mestesugul.

Gradinarul ii primea si ii invata cu bucurie, iar discipolii sai reuseau dupa un timp sa cultive plante la fel de frumoase si de sanatoase ca si ale maestrului lor.

Intr-o zi a venit la el un tanar foarte dornic sa invete arta gradinaritului. Batranul l-a primit, l-a pus intr-o grupa de incepatori si s-au apucat de treaba. Cu totii munceau cu spor si voie buna, iar dupa o vreme au inceput sa apara primele rezultate. Micile plantute care se iveau din pamant erau la fel de frumoase si de sanatoase ca si cele ale gradinarului, cu o singura exceptie. Plantele ingrijite de tanarul nostru pareau bolnave si neajutorate.

Desi atat gradinarul cat si tanarul le acordau o atentie speciala, rasadurile o duceau din ce in ce mai prost pe zi ce trecea.

Intrigat, batranul a luat o torta si s-a furisat langa stratul respectiv dupa apusul soarelui, asezandu-se la panda. Nu mult dupa miezul noptii el a zarit o silueta in intuneric apropiindu-se de strat. A aprins torta si a sarit din ascunzis surprinzandu-l pe hot.

Mare a fost mirarea batranului cand a vazut ca cel prins era chiar discipolul, care nelinistit de evolutia plantelor sale venea in fiecare noapte sa verifice daca radacinile au mai crescut sau nu.


MORALA


Sunt situatii în viata când suntem mai “cerebrali”. Pentru unii din noi aceste situatii, sunt mai frecvente decât pentru altii. Din pacate aceste momente în care încercam sa întelegem tehnica înainte de a o aplica functioneaza ca o piedica în dezvoltarea noastra.
Asta nu înseamna nicidecum sa aplici filosofia “crede si nu cerceta”. Trebuie doar sa sa ai in vedere ca de multe ori o metoda este centrata pe proces si nu pe continut.
supermiki
Postat pe 24 August 2008 09:35
CUVINTELE SI ADEVARUL



Un calugar instruit a abordat pe un pustnic, un sihastru ... unul care statea mai mult si medita izolat de lume ... si multi oameni veneau sa-i ceara sfatul.
Instruitul calugar era intrigat ... dar si voia sa dea o lectie multimii de oameni care venea la pustnic pentru sfaturi.

Calugarul: Explicati-mi rogu-va aceste scripturi.

Sihastrul: Regret, dar sunt analfabet. Cititi-mi va rog scripturile ca sa le inteleg.

Calugarul: Cum puteti intelege scripturile daca nu stiti sa cititi?

Sihastrul: Adevarul si cuvintele sunt doua lucruri diferite! Cuvintele pot fi comparate cu un deget. Putem arata luna cu degetul dar degetul nu este luna. A privi luna inseamna a privi dincolo de deget. Cuvintele sunt ca un deget îndreptat spre adevar. In general, noi nu vedem decat degetul. Adevarul se gaseste dincolo de deget.
supermiki
Postat pe 24 August 2008 10:04
- iar acum una cu dedicatie speciala pentru cativa prieteni virtuali ... nu voi spune care ... dar daca vor citi ... si bine-inteles vor si intelege ... vor stii ei carore li se potriveste ... siii ... poate ii ajuta!! ...




UN CUI IN INIMA


A fost odata un baiat cu un caracter foarte urat. Tatal lui i-a dat intr-o zi un saculet cu cuie si i-a spus sa bata cate un cui in usa gradinii de fiecare data cand isi pierde cumpatul si/sau se cearta cu cineva.
In prima zi a batut 37 de cuie în usa.
Saptamanile ce au urmat a invatat sa se controleze si numarul cuielor batute în usa s-a micsorat de la o zi la alta. Descoperise ca este mult mai usor sa te controlezi decat sa bati cuie intr-o usa. In sfarsit a sosit ziua in care baiatul nu a mai batut nici un cui în usa.
S-a dus prin urmare la tatal sau sa ii spuna ca nu a mai batut nici un cui în aceasta zi.
Tatal lui i-a spus atunci sa scoata un cui din usa pentru fiecare zi care trece in care nu isi pierde rabdarea.
Zilele au trecut si in sfarsit baiatul a putut sa-i spuna tatalui ca a scos toate cuiele din usa. Tatal l-a condus pe baiat pana in fata usii si i-a spus:
« Fiule, te-ai purtat foarte bine dar priveste cate gauri sunt in usa ! ». Nu va mai fi niciodata ca inainte. Cand te certi cu cineva si cand ii spui lucruri urate ii lasi o rana ca aceasta.
MORALA


Poti infige un cutit intr-un om si sa il scoti imediat dar rana va ramane pentru totdeauna. Nu are importanta de cate ori te vei scuza, rana va ramane. O rana verbala face la fel de rau ca si una fizica. Cei dragi te fac sa zambesti si te incurajeaza. Sunt gata sa te asculte atunci cand ai nevoie, te sustin si îsi deschid în fata ta inima. Ai grija cu sentimentele lor.
supermiki
Postat pe 24 August 2008 10:33
De la: supermiki, la data 2008-08-24 10:33:50 - iar acum una cu dedicatie speciala pentru cativa prieteni virtuali ... nu voi spune care ... dar daca vor citi ... si bine-inteles vor si intelege ... vor stii ei carora li se potriveste ... siii ... poate ii ajuta!! ...




UN CUI IN INIMA


A fost odata un baiat cu un caracter foarte urat. Tatal lui i-a dat intr-o zi un saculet cu cuie si i-a spus sa bata cate un cui in usa gradinii de fiecare data cand isi pierde cumpatul si/sau se cearta cu cineva.
In prima zi a batut 37 de cuie în usa.
Saptamanile ce au urmat a invatat sa se controleze si numarul cuielor batute în usa s-a micsorat de la o zi la alta. Descoperise ca este mult mai usor sa te controlezi decat sa bati cuie intr-o usa. In sfarsit a sosit ziua in care baiatul nu a mai batut nici un cui în usa.
S-a dus prin urmare la tatal sau sa ii spuna ca nu a mai batut nici un cui în aceasta zi.
Tatal lui i-a spus atunci sa scoata un cui din usa pentru fiecare zi care trece in care nu isi pierde rabdarea.
Zilele au trecut si in sfarsit baiatul a putut sa-i spuna tatalui ca a scos toate cuiele din usa. Tatal l-a condus pe baiat pana in fata usii si i-a spus:
« Fiule, te-ai purtat foarte bine dar priveste cate gauri sunt in usa ! ». Nu va mai fi niciodata ca inainte. Cand te certi cu cineva si cand ii spui lucruri urate ii lasi o rana ca aceasta.
MORALA


Poti infige un cutit intr-un om si sa il scoti imediat dar rana va ramane pentru totdeauna. Nu are importanta de cate ori te vei scuza, rana va ramane. O rana verbala face la fel de rau ca si una fizica. Cei dragi te fac sa zambesti si te incurajeaza. Sunt gata sa te asculte atunci cand ai nevoie, te sustin si îsi deschid în fata ta inima. Ai grija cu sentimentele lor.
supermiki
Postat pe 24 August 2008 10:34
cer scuze Miki... am scris pe cafenea de povestioara... modific: mi-au placut povestioarele...dar cum ar zice sotul meu, sunt o nesatula.. asa ca MAI VREAU( alte povesti,bineinteles...)

Postat pe 24 August 2008 10:39
De la: supermiki, la data 2008-08-24 10:34:30
De la: supermiki, la data 2008-08-24 10:33:50
UN CUI IN INIMA
A fost odata un baiat cu un caracter foarte urat. Tatal lui i-a dat intr-o zi un saculet cu cuie si i-a spus sa bata cate un cui in usa gradinii de fiecare data cand isi pierde cumpatul si/sau se cearta cu cineva.
In prima zi a batut 37 de cuie în usa.
Saptamanile ce au urmat a invatat sa se controleze si numarul cuielor batute în usa s-a micsorat de la o zi la alta. Descoperise ca este mult mai usor sa te controlezi decat sa bati cuie intr-o usa. In sfarsit a sosit ziua in care baiatul nu a mai batut nici un cui în usa.
S-a dus prin urmare la tatal sau sa ii spuna ca nu a mai batut nici un cui în aceasta zi.
Tatal lui i-a spus atunci sa scoata un cui din usa pentru fiecare zi care trece in care nu isi pierde rabdarea.
Zilele au trecut si in sfarsit baiatul a putut sa-i spuna tatalui ca a scos toate cuiele din usa. Tatal l-a condus pe baiat pana in fata usii si i-a spus:
« Fiule, te-ai purtat foarte bine dar priveste cate gauri sunt in usa ! ». Nu va mai fi niciodata ca inainte. Cand te certi cu cineva si cand ii spui lucruri urate ii lasi o rana ca aceasta.
MORALA
Poti infige un cutit intr-un om si sa il scoti imediat dar rana va ramane pentru totdeauna. Nu are importanta de cate ori te vei scuza, rana va ramane. O rana verbala face la fel de rau ca si una fizica. Cei dragi te fac sa zambesti si te incurajeaza. Sunt gata sa te asculte atunci cand ai nevoie, te sustin si îsi deschid în fata ta inima. Ai grija cu sentimentele lor.

ai dreptate absoluta. merita citita de mai multe ori.
amme22
Postat pe 24 August 2008 13:58
- Ma bucur ca va plac ... de aceea mai postez azi o povestioara ...

INGERUL PAZITOR

Intr-o zi Copilul i-a spus Lui Dumnezeu:
-Asa se zvoneste ca maine ma trimiti pe pamant, dar cum voi trai acolo, pentru ca sunt asa mic si neajutorat?

Dumnezeu i-a raspuns asa:
-Din multimea de ingeri ti-am ales unul special pentru tine.
Te va astepta si va avea grija de tine.

-Dar a spus copilul, aici in Rai nu fac altceva dacat sa cant si sa zambesc. De asta am nevoie sa fiu fericit!

Dumnezeu asa i-a vorbit:
-ingerasul tau iti va canta in fiecare zi. Si-i vei simti dragostea, si vei fi fericit .

-Si, a spus copilul, cum ii voi intelege pe oameni din moment ce nici nu le cunosc limba?

E foarte simplu, a spus Dumnezeu, ingerasul tau te va invata cele mai dulci si frumoase cuvinte ce poti invata vreodata si te va invata cu rabdare si sarguinta sa vorbesti.

Copilul s-a uitat la Dumnezeu si i-a spus:
-Si ce fac daca vreau sa vorbesc cu tine?

Dumneze i-a zambit copilului si i-a spus:
-ingerasul tau iti va impreuna mainile si te va invata sa te rogi.

Copilul a spus:
-Asa am auzit ca pe pamant sunt oameni rai. Cine ma va ocroti?

Dumnezeu a imbratisat copilul si i-a spus:
-ingerasul te va ocroti, chiar si cu pretul vietii!

Copilul s-a uitat foarte trist si a spus:
-Dar mereu voi fi trist pentru ca nu te voi vedea.

Dumnezeu a imbratisat copilul:
-ingerasul mereu iti va vorbi despre mine si iti va arata calea spre mine, cu toate ca eu voi fi langa tine mereu.

Atunci pacea s-a restabilit in Rai, dar se puteau auzi deja vocile de pe Pamant.

Copilul in graba a intrebat:
Dumnezeu, daca eu totusi trebuie sa plec acum, spune-mi te rog macar numele ingerasului meu!

Dumnezeu a raspuns:
-Numele ingerasului nu este important... Pur si simplu ii spui: "MAMI"

MORALA

Sunt atatea lucruri incarcate de magie in jurul nostru... lucruri ce tin de miracol. Cu siguranta "mama" este unul din ele. Poate cel mai important
supermiki
Postat pe 24 August 2008 14:32
vezi, de aia iti facui eu ceisor(pe care de altfel nici nu l-ai baut...), ca sa ai spor la scris...
floarea e pentru Gabi...

Postat pe 24 August 2008 15:00
NISIP SI PIATRA
Este istoria a doi prieteni care, traversand desertul…
Intr-un anume moment al zilei s-au certat iar unul dintre prieteni l-a lovit peste fata pe celalalt.
Cel care a fost lovit peste fata, fara a spune vreun cuvant, scrie pe nisip:
« ASTAZI, CEL MAI BUN PRIETEN AL MEU M-A LOVIT PESTE FATA »
Ei isi urmeaza drumul pana ce gasesc o oaza si se hotarasc sa faca o baie.
Cel care a fost lovit peste fata, se impotmoleste in nisip miscator dar prietenul sau il salveaza.
Dupa ce ajunge la mal teafar si nevatamat, el scrijeleste intr-o piatra:
« ASTAZI, CEL MAI BUN PRIETEN AL MEU MI-A SALVAT VIATA. »

Cel care si-a lovit si salvat cel mai bun prieten il intreaba: «  Dupa ce te-am lovit, tu ai scris pe nisip iar acum, ai scris pe o piatra, de ce? »

Prietenul sau ii raspunde: «  atunci cand cineva te raneste va trebui ca tu sa-l scrii pe nisip astfel incat vantul sa-l stearga din memoria ta, dar atunci cand cineva face ceva bun pentru tine, tu trebuie sa-l scrii in piatra astfel incat vantul sa nu-l poata sterge in veci. »


INVATA SA-TI SCRII RANILE PE NISIP SI…
SA-TI GRAVEZI MULTUMIRILE IN PIATRA.
Se spune ca-ti ia un minut pentru a gasi o persoana speciala, o ora pentru a o aprecia, o zi pentru a o iubi si o viata pentru a o uita.
Paula_Maria
Postat pe 24 August 2008 15:07
De la: supermiki, la data 2008-08-24 10:33:50 - iar acum una cu dedicatie speciala pentru cativa prieteni virtuali ... nu voi spune care ... dar daca vor citi ... si bine-inteles vor si intelege ... vor stii ei carore li se potriveste ... siii ... poate ii ajuta!! ...




UN CUI IN INIMA


A fost odata un baiat cu un caracter foarte urat. Tatal lui i-a dat intr-o zi un saculet cu cuie si i-a spus sa bata cate un cui in usa gradinii de fiecare data cand isi pierde cumpatul si/sau se cearta cu cineva.
In prima zi a batut 37 de cuie în usa.
Saptamanile ce au urmat a invatat sa se controleze si numarul cuielor batute în usa s-a micsorat de la o zi la alta. Descoperise ca este mult mai usor sa te controlezi decat sa bati cuie intr-o usa. In sfarsit a sosit ziua in care baiatul nu a mai batut nici un cui în usa.
S-a dus prin urmare la tatal sau sa ii spuna ca nu a mai batut nici un cui în aceasta zi.
Tatal lui i-a spus atunci sa scoata un cui din usa pentru fiecare zi care trece in care nu isi pierde rabdarea.
Zilele au trecut si in sfarsit baiatul a putut sa-i spuna tatalui ca a scos toate cuiele din usa. Tatal l-a condus pe baiat pana in fata usii si i-a spus:
« Fiule, te-ai purtat foarte bine dar priveste cate gauri sunt in usa ! ». Nu va mai fi niciodata ca inainte. Cand te certi cu cineva si cand ii spui lucruri urate ii lasi o rana ca aceasta.
MORALA


Poti infige un cutit intr-un om si sa il scoti imediat dar rana va ramane pentru totdeauna. Nu are importanta de cate ori te vei scuza, rana va ramane. O rana verbala face la fel de rau ca si una fizica. Cei dragi te fac sa zambesti si te incurajeaza. Sunt gata sa te asculte atunci cand ai nevoie, te sustin si îsi deschid în fata ta inima. Ai grija cu sentimentele lor.



cat adevar....am s-o citesc si repostez de cate ori este nevoie....foarte frumos...

Postat pe 24 August 2008 16:07
Bravo,Miki povestea pe care ai prezentat-o tu se numeste ,,Cuiele,, si in varianta ,,originala,, arata un pic altfel....o am si eu postata pe blog....si mie imi place f mult!!!si pt ca ai postat si o povestioara despre cea mai scumpa fiinta de pe pamant am sa scriu si eu una,care m-a miscat profund....

,,Mama,,

Traiau odata trei sarmani:doi copii si-o mama.Si paine!....un singur codru intr-o marama.
Mama il franse in doua si dete pe rand la fiecare cate-o particea.
-Mama!!zisera copii plangand...Tie ce-ti ramane???
-VOI,raspunse ea.
mell_30
Postat pe 24 August 2008 17:00
Adevarata dragoste

Moise Mendelsson, bunicul cunoscutului compozitor german, a fost un bãrbat departe de a fi chipes. Dimpotrivã, pe lângã faptul cã era mic de staturã, avea o cocoasã grotescã.
Într-o zi l-a vizitat pe un comerciant din Hamburg, care avea o fatã foarte drãgutã, pe care o chema Frumtje. Moise se îndrãgosti disperat de fata care îl privea cu vãditã repulsie pentru înfãtisarea sa.
Când a vizitat casa negustorului, înainte de plecare, Moise si-a luat inima în dinti, s-a dus la etaj, unde era camera fetei, pentru a schimba ultimele cuvinte cu ea. Era de o frumusete cereascã, iar el se zbãtea în chinurile iadului atunci când fata refuza sã se uite mãcar la el. Dupã câteva încercãri de a lega o conversatie, Moise a întrebat-o timid: "Stiti de ce cãsãtoriile se fac în cer?". "Da", a spus fata, în timp ce se uita mereu în pãmânt. "Dar dumneavoastrã stiti de ce?". "Da, stiu", a rãspuns el. "Vedeti, în cer, la nasterea fiecãrui bãiat, Domnul îl anuntã care va fi fata cu care se va cãsãtori. Când m-am nãscut eu, mi s-a arãtat viitoarea mireasã. Domnul mi-a zis: Mireasa ta va fi cocosatã. Atunci i-am spus Domnului: Doamne, o femeie cocosatã ar fi o tragedie. Dã-mi mie cocoasa si las-o pe ea sã fie frumoasã."
Fascinatã de cuvintele lui, Frumtje si-a ridicat ochii din podea, acordând mâna sa mai târziu omului cãruia i-a fost o sotie credincioasã.

Postat pe 24 August 2008 17:12

,,Cea mai mare avutie,,


Un tanar se plangea mereu ca este sarac.
-Ce bine as trai daca as avea o mare avere!!!ofta el.
Odata se intampla sa treaca pe langa casa tanarului un batran intelept.Acesta auzi vaicarelile tanarului.
-De ce esti suparat,baiete?il intreba batranul.
-Cum sa nu fiu suparat daca nu am nimic???Sunt sarac lipit pamantului!
-Gresesti,tinere,tu esti stapanul unei mari averi pe care o nesocotesti si n-o folosesti!!!
-Care-i aceasta avere?se grabi tanarul sa afle.
-Iaca,da-mi un ochi si vei primi aur in schimb...
-Nu-ti dau eu un ochi pt tot aurul din lume,zise tanarul speriat.
-Atunci da-mi o mana si iti dau un pumn de arginti!
-Ce vorbesti ,mosule?Nu-mi dau mana pt nici o comoara din lume!!!
.......................................................................

MORALA

Cum bine v-ati dat seama,sanatatea este cea mai mare avutie a omului...daca esti sanatos le poti face pe toate,ai putere de munca si cu vointa poti realiza ce iti propui!!Din pacate multi dintre noi realizam cat de pretioasa este abia atunci cand cadem la pat,prada neputintei si ...nefericirii.La fel,minimalizam importanta faptului ca avem 2 maini,2 picioare,vedem minunatiile naturii,auzim vocea mamei si a persoanei iubite,considerand ca toate acestea le avem de la sine......cand sunt o multime de nefericiti care nu au toate simturile sau nu-s intregi,si cu toate acestea sunt un exemplu pt cum reusesc sa se descurce,sa munceasca,sa se bucure ca traiesc!!!Exista lucruri mult mai rele in viata decat a te naste cu ochii caprui,cand i-ai fi dorit albastri...cum ar fi sa nu vezi niciodata marea,curcubeul,pomii infloriti,chipul odraslei tale???!!Ar trebui sa fim recunoscatori in fiecare clipa pt ceea ce avem(pt faptul ca suntem normali si ne putem bucura de tot ceea ce este frumos)....
mell_30
Postat pe 24 August 2008 17:24
- foarte frumos ... cat de tare ma bucur ca ne inmultim ... multe mutumiri ... si acum sa va mai scriu una ...


CUM SE NASTE O PARADIGMA

"E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati"- Albert Einstein

Un grup de oameni de stiinta au pus intr-o cusca cinci maimute si in mijlocul custii o scara, iar deasupra scarii o legatura de banane. Cand o maimuta se urca pe scara sa ia banane, oamenii de stiinta aruncau o galeata cu apa rece pe celelalte care ramaneau jos. Dupa ceva timp, cand o maimuta incerca sa urce scarile, celelalte nu o lasau sa urce. Dupa mai mult timp nici o maimuta nu se mai suia pe scara, in ciuda tentatiei bananelor.
Atunci oamenii de stiinta au inlocuit o maimuta.
Primul lucru pe care l-a facut aceasta a fost sa se urce pe scara, dar a fost trasa inapoi de celelalte si batuta. Dupa cateva batai nici un membru al noului grup nu se mai urca pe scara.
A fost inlocuita o a doua maimuta si s-a intamplat acelasi lucru. Prima maimuta inlocuita a participat cu entuziasm la baterea novicelui.
Un al treilea a fost schimbat si lucrurile s-au repetat.
Al patrulea si in fine al cincilea au fost schimbati. In final, oamenii de stiinta au ramas cu cinci mainute care, desi nu primisera niciodata o baie cu apa rece, continuau sa loveasca maimutele care incercau sa ajunga la banane.
MORALA
Daca ar fi fost posibil ca maimutele sa fie intrebate de ce ii bateau pe cei care incercau sa se catere pe scara, raspunsul ar fi fost "Nu stim. Lucrurile intotdeauna au fost asa aici..." Ce ziceti ... noi oamenii suntem la fel? ... sau suntem diferiti?... Chiar cu totii??!
supermiki
Postat pe 24 August 2008 17:34
Mda....sugestiva povestea cu paradigma trebuie sa-ti spun ca eu consider ca si in cazul oamenilor se aplica povestea si cred ca multi dintre noi au putut sa observe in diferite situatii ,,impamantenirea,, unui obicei!! sau oameni care procedeaza intr-un anume fel si impun acest lucru si celorlalti pt ca ,,asa spune legenda,,....
Am sa scriu si eu o povestioara despre ceva similar.....

,,Puterea obisnuintei,,



Un cioban pastea o turma de oi.Intr-o seara un lup a mancat o oaie....ciobanul si-a luat pusca si a doua zi s-a intors cu lupul mort.A doua zi un alt lup a mancat o oaie....ciobanul si-a luat pusca si dimineata s-a intors cu lupul mort.A treia zi.........o oaie a mancat o oaie!!!ciobanul si-a luat pusca si dimineata s-a intors cu lupul mort!!!!!!!

Morala
Cand te obisnuiesti prea mult cu o situatie data........este greu de acceptat/imaginat ca eventuala cauza a problemei este alta decat cea descoperita in mod curent!!!
mell_30
Postat pe 24 August 2008 19:50
Trei frati au plecat de la casa lor pt a se imbogati, lucru care le-a reusit din plin. Intr-o zi, cei trei frati aflati mereu in competitie s-au intilnit pt a discuta despre darurile pe care le-au facut mamei lor. Primul dintre ei a spus: ,,Eu am construit o casa mare pt mama”. Cel de – al doilea a spus: ,,Eu i-am cumparat un Mercedes cu sofer”. ,,Eu v-am batut pe amindoi,, a zis cel de-al treilea. ,,Stiti bine ca mamei ii place sa citeasca din Biblie , dar ca vederea i-a slabit. Eu i-am trimis un papagal maro care stie sa recite intreaga Biblie. A fost nevoie ca douazeci de calugari dintr-o manastire sa il invete Biblia timp da doisprezece ani. A trebuit ca timp de zece ani sa contribui cu 100 000 de euro anual, pt ca acest lucru sa fie infaptuit, dar a meritat! Nu trebuie decat ca mama sa numeasca capitolul , iar papagalul i-l va recita”.

Imediat dupa aceea, mama lor le-a trimis scrisorile sale cu multumiri. Ea i-a scris primului fiu:
,,Casa pe care ai construit-o este imensa.Locuiesc doar intr-o camera , dar trebuie sa fac curat in toata casa”.
Celui de-al doilea fiu i-a scris:
,,Eu sunt prea batrana pt a mai face calatorii. Nu plec niciodata de acasa astfel ca Mercedes-ul nu este niciodata folosit. Iar soferul este atat de obraznic!”
Mesajul catre cel de-al treilea fiu a fost mai delicat:
,, Dragul meu, ai fost singurul dintre baietii mei care a intuit ce anume i-ar face placere mamei tale. Puiul a fost delicios!”

MORALA

Daca ai reusi sa te transpui mai degraba pe tine in locul celorlalti, modul tau de a privi viata s-ar schimba, dar si felul de a-ti trai viata.
gabi_a_lu_miki
Postat pe 24 August 2008 21:50
buna seara Gabi.. mi-a placut foarte mult povestea.. dar de ce atat de rar?

Postat pe 24 August 2008 22:26
Stii cum e cand mai ai si treaba,iar atunci cand esti libera este si sotul acasa.Asta e ...intru si eu cand pot,dar imi plac si mie foarte mult povestioarele.
Felicitari tuturor care au scris!
gabi_a_lu_miki
Postat pe 24 August 2008 22:41
pune-l pe miki la treaba... asa ramane calculatorul liber...

Postat pe 24 August 2008 22:43
orice face daca e vorba sa faca la calculator
gabi_a_lu_miki
Postat pe 24 August 2008 22:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista vampiri???? 191 De la: laramira 18 Ianuarie 2010 09:03
vreau un mic sfat pls:) 19 De la: angelo_micnegrusiurat 9 Iunie 2010 22:06
helppp!! 4 De la: miss_darine 10 Ianuarie 2010 13:08
Cui ii place Carmen Harra? 2 De la: kudika051526 13 Iulie 2009 11:11
Cat timp tine o dragoste adevarata? doar in primii ani de relatie...sau si dupa casatorie......... 17 De la: kudika191501 27 Iunie 2010 19:19