Credeti in farmece?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Credeti in farmece?: (3.4 din 14 voturi)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
Fosta membra Kudika.ro
cu cateva saptamani in urma, pe cand stateam pe o banca intr-un parc am intalnit o tiganca care nu m-a lasat in pace pana ce nu mi-a spus cateva cuvinte despre mine. ei bine...mi-a spus ca am facute farmece...si legate cununiile...nu am crezut...dar pe zi ce trecea ma tot gandeam...oare cum de a stiut acea femeie numele parintilor mei...a fostilor mei prieteni...si altele lucturi despre mine?! acestea au ramas un mister pentru mine...vreau sa cred ca a fost o simpla coincidenta. dar totusi mi-a spus ca am farmece facute pentru 8 ani de zile...inca de acum 7 ani. ma tot gandesc oare e adevarat?!
nu prea ma avut noroc in dragoste...in ultimii 8 ani am avut 3 relatii.....toate au durat cativa ani...si ne-am despartit asa...pur si simplu...fara sa ne certam. nu am gasit o explicatie logica la nici una din despartiri. cand totul era frumos si relatia era plina de veselie...se destrama. voi ce credeti? credeti in astfel de femei?credeti in farmece?
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

nu. cred in puterea autosugestiei!
aboo Avatarul lui aboo

14 mesaje
Oras: bucuresti

Eu personal te sfatuiesc sa mergi la un preot si sa ii povestesti ce ne-ai spus si noua aici.Sa nu iti fie teama sau rusine..eu am un caz concret un prieten foarte bun care a patit asa ca tine ...era cu o tipa nu o mai iubea nu il mai atragea ..practic nu mai avea nimic pentru ea dar de fiecare data se intorcea la ea ...de fiecare data cand o vedea parca il atragea ceva ...si bunica lui a mers la preot si i-a citit ceva ...nu cred in farmece, dar cred in Dumnezeu ..Te sfatuiesc sa incerci si asta ..
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
Nu stiu ce sa spun...de multe ori m-am intrebat si eu acelasi lucru...eu de fostul prieten m-am despartit nu de mult timp insa de ceva vreme eram numai in certuri....si culmea ca mama lui se gasea tocmai atunci sa auda...in fine,la mine toata relatia asta a avut un inceput complicat,cu toate ca ne iubeam enorm...eu una simt ca suntem facuti unul pt altul....stau si ma intreb oare propria ta mama iti poate face farmece sa te desparti de o persoana daca ei nu-i convine?eu nu stiu ce sa mai cred...totusi ma gandesc ca daca cineva doreste raul altcuiva i se va intoarce impotriva...e posibil ca cineva sa se foloseasca de preot,biserica...ca sa-ti faca rau?ar fi prea de tot...
deea_elena Avatarul lui deea_elena

105 mesaje

Eu una cred in asa ceva...credeam si inainte...dar dupa ce am patit-o pe propria mea piele nu mai am nici o indoiala.
A fost ca-n cazul tau onuta...eram impreuna cu el de 5 ani...intr-adevar ne certam noi...dar oricat de grava era cearta noastra...el tot se intorcea la mine..
Si dintr-o data s-a schimbat total...
Intr-o seara am vorbit sa ne mutam impreuna la el acasa pentru cateva saptamani, sa vedem cum este...stabilisem ca a doua zi sa-mi i-au hainele si sa vin la el.
Apoi el a plecat la sala...cand s-a intors l-am simtit eu schimbat, dar am zis ca este impresia mea..apoi am mers acasa la el...de ani de zile noi dormeam sambata cand la unul cand la altul.
Am adormit...cand peste doua ore..el zboara din pat...transpirat tot si-mi spune sa ma duca acasa...eu am zis ca nu vreau...el m-a ridicat cu forta din pat, mi-a aruncat hainele pe usa si mi-a zis ca nu mai ma suporta langa el..parca innebunise..el care ma iubea la nebunie, cu toate certurile noastre.
Mi-a zis ca atata timp cat a dormit a avut numai cosmaruri cu mine...si ca vrea sa o terminam definitiv.Si asta a fost..eu una timp de o jumatate de an nu am putut sa ma duc la bunica mea, la tata, el locuieste pe langa ei..pur si simpul...cand ma apropiam de casa lui, nu-mi mai simteam picioarele, simteam ca lesin.
Toata lumea mi-a spus ca el sigur are farmece facute, ca sa ma urasca...si el si eu.
Facute de mama lui, care nu m-a suferit niciodata...dar imi este imposibil sa cred ca o mama i-ar face asa ceva copilului ei...cu toate ca am fost martora cand bunicul fostului a acuzat-o pe fatza ca i-a facut farmece...el nu mananca de la ea, nu o lasa sa-i spele hainele , nimic..dar totusi..nu vreau sa cred asa ceva.
La cat de innebunita eram...am facut greseala si m-am dus la o batrana care ghiceste in carti si in cafea...am ramas muta de uimire cand mi-a spus ce mi-a spus..si nu avea de unde sa stie...mi-a zis ca mama lui ne-a facut farmece la amandoi...lui ca sa ma urasca, si mie ca sa nu ma pot apropia de el..mi-a spus sa nu mananc nimic de la ea, sa nu ma incalt cu nimic din casa ei, sa nu beau de la ea...mi-a zis ca femeia aia nu ma poate suferii deloc...plus alte lucruri care pe parcurs s-au adeverit...m-am speriat atat de tare incat am jurat ca niciodata nu ma ma duc la ea..la nici o ghicitoare...mai ales ca este mare pacat.
Se spune ca atunci cand ti-i se ghiceste...diavolul planuieste ce se v-a intampla cu tine...
Singura scapare este in Casa Domnului..in Biserica...cu rugaciune, post, spovedanie..cu credinta...
Oricum sa-i compatimim pe cei care apeleaza la farmece pt a face rau...caci raul acela se v-a intoarce inzecit impotriva lor.
Fosta membra Kudika.ro
Si eu tot asa cred deea_elena...cei care doresc raul altora impotriva lor se va intoarce....si nu cred ca cineva are dreptul sa decida in locul altuia cu cine sa fie,doar pt ca nu place persoana respectiva...in cazul meu,ma gandesc ca,chiar mama mea( care nu era de acord cu relatia noastra)a recurs la asa ceva...dumnezeu stie..a avut mare ura pe noi doi si e posibil in disperare si dorinta aia sa fi facut asa ceva...acum ma intreb...lucrul asta e posibil sa fie facut prin biserica? eu una nu cred ca biserica ar face asa ceva,dar cred ca sunt persoane care umbla si la persoane din astea cu farmece si poate ca merg si la biserica...cine stie...si ma mai intreb,oare toate astea nu dispar dupa ceva vreme?in fine...e pacat ca doi oameni care se iubesc sa fie despartiti din cauza rautatii unora,mai dureros e ca uneori proprii parinti au aceasta rautate...si sper ca la persoanele care fac rautati din astea sa li se intoarca tot ce au facut ei,pt ca nu este normal si crestineste sa faci asa ceva
Fosta membra Kudika.ro
Mama mea nu ar fi in stare de asa ceva....mi-a lasat libertatea de a decide cu cine vreau sa fiu...imi este o prietena foarte buna...si nu ar putea face asa ceva...Dar a fost altcineva, cred eu, ... Sa va povestesc: Acum 7 ani, pe cand am terminat clasa a 8a, la sfarsitul banchetului a venit frateleu colegei mele de banca P.impreuna cu cativa baieti sa ne conduca acasa, locuiam inapropiere de ei. Pe drum am stat de vorba cu unul din baieti, care era prietenul unei prietene de-a colegei de banca. A2 a zi colega de banca mi-a spus ca prietena baiatului crede ca am fost cu acel baiat si ca imi va face farmece.Eu eram doar un copil pe atunci, nu mai avusesem niciodata prieten, eram timida...si tipa asta ma cunostea si stia ca nu sunt in stare de asa ceva. A trecut vacanta, si cum s-a intamplat de am fost colega de liceu si cu colega de banca si cu prietena acesteia, care era cu un an mai mare ca noi. La balul bobocilor din clasa a 9a fata aceasta a vrut sa ma bata, m-a jignit si m-a amenintat ca mi-a facut farmece, cu toate ca eu nu l-am mai vazut pe acel baiat. La banchet a fost singura data cand l-am vazut.Nu am crezut ca cineva poate fi in stare de asta. In clasa a 10a am avut si prima mea relatie serioasa care a durat 4 ani, ne facusem planuri de viitor, chiar ne gandeam sa ne mutam impreuna...si dintr-o data s-a terminat. Mai tarziu am aflat ca el a cunoscut pe cineva inainte sa ne despartim. Apoi mi-a placut de un tip cu care eram, si povestea asta a durat vreo 4 lui, si s-a terminat la fel ca prima. Apoi alt prieten, tot o relatie de 4 luni...tot la fel. A- impacat cu fosta lui prietena. Acum am o relatie de un an...si ne certam mai mereu din prostii.
Acum o saptamana m-a sunat tipul cu care am stat 4 ani, mentionez ca el este plecat din tara, si nu am mai vb de vreun an si jumatate, stiam ca e plecat cu prietena lui. Mi-a spus ca nu stie ce a fost in capul lui de s-a comportat asa cu mine, ca el si acum mai are sentimente pentru mine. Ca atunci cand ne-am despartit ma iubea si ca vroia sa fim din nou impreuna dar nu stie de ce nu putea...parca il tinea cineva sa nu se apropie de mine.
Cam asta e povestea...Ce credeti intr-adevar mi-a facut acea fata farmece?
Fosta membra Kudika.ro
Nu stiu ce sa mai cred...cert este ca cine face asa ceva,umbla cu lucruri necurate mai ales sa-i faca rau cuiva,i se va intoarce impotriva,tu trebuie sa-ti vezi de drumul tau..ai vazut pana la urma acel baiat s-a intors la tine...nu pot intelege pe acesti oameni care fac asa ceva,dar sper sa aiba parte inzecit de ceea ce fac ei
cici_bibi Avatarul lui cici_bibi

14 mesaje

deci...
farmecele sunt pt cei care cred in ele
EFECTUL PLACEBO...CHIAR EXISTA....
CUM PUTETI CREDE'N FARMECE!!!1 HELLO!!!!!
TOATE femeile care nu-s fericite spun ca au farmece
...daca te gandesti ca s'ar putea...sau ca am...sau etc...ca am legate cununiile...tu pir si simplu gandesti in asa hal....incat chiar se ajunge la o chestie negativa...uitati de porcariile astea si continuati-va viata asa cum v'a dat'o Dumnezeu....si parerea mea ca sunt lucruri mult m importante in viata voastra decat gandul catre farmece!!!
Fosta membra Kudika.ro
E posibil si cum spui tu cici bibi...dar cum iti explici faptul ca totul e bine si frumos,apoi lucrurile devin mai urate...cu toate ca ambii se iubesc?si mai ales cand sunt persoane care vor sa te vada cu relatia terminata...?Ce bine ar fi ca fiecare sa-si vada de viata lui si sa nu se mai bage in a altuia,mai ales cand e vorba de iubire
Fosta membra Kudika.ro
Am patit'o si eu. Deodata. MI'a rupt poze,le'a sters a zis ca simte ceva ciudat cand le vede. Ma vede mereu altfel.Mi'a zis multe rautati.Sare de la o stare la alta,imi vb acuma frumos maine naspa si tot asa... E total schimbat.A slabit groaznic,arata rau.Mi'e si teama...nu inteleg ce s'a intamplat...Din momentul ala numai lucruri urate am patitM'am rugat la Dumnezeu...parca mi'e putin mai bine...o banuiesc pe mama lui si pe actuala.Inca nu m'am decis care e mai rea :)) (Doamne ajuta!)

1 mesaj

De la: andreees, la data 2008-08-08 20:25:16Am patit'o si eu. Deodata. MI'a rupt poze,le'a sters a zis ca simte ceva ciudat cand le vede. Ma vede mereu altfel.Mi'a zis multe rautati.Sare de la o stare la alta,imi vb acuma frumos maine naspa si tot asa... E total schimbat.A slabit groaznic,arata rau.Mi'e si teama...nu inteleg ce s'a intamplat...Din momentul ala numai lucruri urate am patitM'am rugat la Dumnezeu...parca mi'e putin mai bine...o banuiesc pe mama lui si pe actuala.Inca nu m'am decis care e mai rea :)) (Doamne ajuta!)

mama..aceeasi chestie ca si mine..avea o poza in portofel cu mine,si-a scos-o.a spus brusc ca nu mai simte nimic pentru mine.mi-a scos toate defectele la inaintare ca sa fie motiv de despartire.o zi vorbeste frumos o zi ma injura.e total schimbat,a slabit si acum umbla cu o tipa care abia a terminat liceul si-mi zice ca e indragostit.de cand ne-am despartit numai ghinioane,examene picate,certuri la scoala,gasca s-a destramat,dau de baieti neseriosi,nimic nu a mers cum trebuie...si ma intreb...sunt farmece??cum pot sa am eu atatea ghinioane??
Fosta membra Kudika.ro
Mie mi s'au intamplat multe si lui la fel.Mi'a zis ca are o gramada de ghinioane.Si'a pierdut bratara de la mine....:-< Sper sa fie bine...de ce sa impui cuiva pe cine sa iubeasca???? Doamne...si mie mi'a bagat tot felul de motive,deodata nu a mai suportat multe la mine. M'a facut sa cred ca e vina mea desi el era cel care era cu alta.Sper sa isi revina...sper ca "vrajile" astea sa treaca,chiar daca nu vom mai fi vreodata impreuna...nu spun ca i s'au facut vraji doar asa ca sa ma simt eu mai impacata ca ne'am despartit dar spun asta pt ca sunt prea multe chestii care ma trimit cu gandul acolo. Schimbarea a fost mult-mult prea brusca.Totala chiar.Doamne ajuta sa fie bine.Ma rog si sper.Trebuie sa fie ceva sa se dezlege prostiile astea. Ce oameni de nimic...o sa se intoarca impotriva lor...si'o sa se intoarca si roata si e singurul lucru care ma face sa mai sper. Ca mereu cand cineva mi'a facut rau a platit cu varf si indesat. Dar poti stii...:(

1 mesaj

andreees nu stiu de ce,dar povestea mea e asemanatoare cu a ta. el nu si-a pierdut bratara,i s-a rupt, si la fel si a mea,sa fie asta semn?
la fel si cu mine,s-a schimbat brusc,nu mai suporta nimic din ce fac,tot ce faceam era gresit si in plus era vina mea ca el nu se mai simte atras de mine. la faza cu roata se intoarce nu cred ca e adevarata,pentru ca el o duce f bine cu dom'soara in timp ce la mine continua lantul de ghinioane... asta e viata...sper sa o duc si eu candva bine...
Fosta membra Kudika.ro
Cel mai important este sa avem incredere in noi si sa speram ca ne va fi bine. Stima de sine este foarte importanta, lasa-i pe ei sa fie fericiti...asta poate e un semn ca tu esti prea buna pentru el...ca trebuie sa treci cu fruntea sus peste asemenea lucruri. Chiar daca exista, chiar daca nu exista farmece...noi trebuie sa avem incredere in noi insine si sa stim sa rezolvam o situatie problema, sa putem recunoaste faptul ca suntem capabile si de castig si de esec.
pink_butterfly Avatarul lui pink_butterfly

5 mesaje
Oras: calarasi

Poate voi parea cam ciudata dupa ce va voi spune dar eu am vrut sa incerc tot si sa fac tot ptr ca mai tarziu sa nu regret ceva pt ca nu ma facut sau sa tanjesc dupa ceva ce mi-a fost teama sa fac cand am avut ocazia. Chestia cu vrajile, farmecele, spiritismul sunt cat se poate de adevarate, unii tind sa nu creada pt ca nu pot intelege sau nu vor sa creada ca dincolo de lumea nostra si de ceea ce vedeam exista si altceva. Eu am citit mult despre chestiile astea, farmece sau vraji nu am facut niciodata si nici nu voi face, in schimb spiritism am facut, mai mult ca o distractie pt ca nu credeam in asa ceva. Am fost speriata si in acelas timp uimita cand am vazut ca merge, apoi am inceput sa ma documentez, si credetima chiar exista indiferent daca crezi sau nu.
Puteti sa ma criticati si sa spuneti ce vreti, inteleg, pt ca la fel de neincrezatoare si la fel criticam si eu pers care faceau asa ceva pana sa incerc si eu :P

P.S chestia cu spiritismul nu face nik rau daca stii cum sa faci
yoyo_stormy Avatarul lui yoyo_stormy

3 mesaje

ce pot sa zic...am avut un prieten 3 ani de zile iar noi inca ne iubim si chiar foarte mult,dar nu putem fi impreuna.are zile cand e cu tot felul de filmulete in cap ca l-as fi inselat,ca nu-l iubeam,ca nu ma intereseaza de persoana lui,ca nu vreau sa-l vad cu bani(cu toate ca 3 ani de zile eram numai cu gura pe el sa-si ia un servici),iar zile cand stie ca il iubesc ff mult,ca si el ma iubeste la fel de mult,ca voi fi mereu iubita lui,nu poate sa fie cu o alta femeie acum.....dar in ciuada a tuturor chestiilor astea noi doi nu putem fi impreuna....s-a enervat intr-o zi foarte rau..nu ma intrebati din ce ptr ca nici eu nu stiu si m-a batut,injurat,tot tacamul...iar dupa cand m-a vazut plana de sange a inceput sa planga si sa zica ca e un mare prost cum de a putut el sa-mi faca mie una ca asta.....acum numai putem fi impreuna deoarece toata familia mea e impotriva si eu de asemenea...oricat de mult l-as iubi nu pot sta cu o persoana ca el..nu vreau sa fiu batuta tot restul vietii....si acum sa revin la partea cu farmecele...acum 1 an de zile am fost la o ghicitoare care mi-a spus ca el are cununiile legate,ca ma iubeste foarte mult ,dar nu vom putea fi impreuna ptr ca o alta fosta de a lui i-a facut si alte farmece pe langa cel de cununii legate...ca el sa nu fie niciodata fericit....acum vorbim ca amici,daca se poate spune asa...il iubesc,ma iubeste,dar nu putem fi impreuna...ironia sortii...suntem despartiti de jumatate de an...ne vedem foarte rar...vrem sa ne avem unul pe altul,dar ne rezumam la tinut in brate si sarutat pe obraji si frunte.:(...si ne intrebam amandoi ca prostii de ce ni s-a intamplat tocmai noua...
YoYo_Storm
cici_bibi Avatarul lui cici_bibi

14 mesaje

De la: onuta81, la data 2008-08-08 17:55:36E posibil si cum spui tu cici bibi...dar cum iti explici faptul ca totul e bine si frumos,apoi lucrurile devin mai urate...cu toate ca ambii se iubesc?si mai ales cand sunt persoane care vor sa te vada cu relatia terminata...?Ce bine ar fi ca fiecare sa-si vada de viata lui si sa nu se mai bage in a altuia,mai ales cand e vorba de iubire

onuta... hai sa fim realisti...si sa nu mai dam vina pe "puteri supranaturale" orice inceput are si un sfarsit....orice chestie buna are si picaturi mai putin bune...chiar daca era o relatie perfecta, trebuia sa apara si ceva mai putin nefast...probabil ca trebuia sa se termine sau sa nu se termine...intodeauna exista orgolii, certuri, doua personalitati diferite, contradictii, neajunsuri, comunicare neinteleasa...sunt multi factori...sau parinti care influenteaza, prieteni, rude... chestii pe care persoana iubita le face cu toate ca nu ne convine....se strang frustrari, ganduri...cuvinte nespuse, certuri etc...
ex: am fost despartita de x aproape un an, amandoi plangeam unul dupa altul, nimeni din familiile noastre nu voria ca noi doi sa fim impreuna...noi nu aveam aceleasi idealuri, nu visam la aceleasi chesti....au aparut diverse discutii, certuri etc...si s'a terminat.... dar dupa aproape un an ne-am impacat....a fost ok la inceput...dupa care am terminat'o iar... pt ca se stinsese si jarul acela amarat pe zi ce trece... si am terminat'o din nou...era clar ca nu trebuia sa ramanem impreuna o vesnicie... reatia mergea ptr ca trebuia sa mearga.
Chestia buna de aici este ca am mers pana la capat si am epuizat relatia pana la sfarsit, daca nu ne impacat ultima oara poate am fi plans unul dupa celalalt toata viata ptr ca nu stiam daca trebuia sau nu sa fim...
nu stiu ce-am scris si de ce....cred ca doar ca sa ma bag si eu ca musca'n lapte...nu stiu daca am fost pe subiect... dar carpe diem!!! pls girls ca viata'i cam scurta si e pacat sa plangem dupa toti idiotii. va pupa fata si fiti fericite!!
Anuska_26 Avatarul lui Anuska_26

45 mesaje

Salut! nu am sa va povestesc ce am patit eu.Va spun doar ca am suferit destul si am trecut prin prea multe pt varsta mea.
desi multa lume nu crede in farmece va spun ca exista.
cine simte ca nu are noroc,ca ii merge mereu prost,ca se simte rau si alte chestii de genu ,va sfatuiesc sa va duceti la biserica.sa ii spuneti preotului si sa incercati sa faceti ceva.O viata avem si trebuie sa fim fericite,nu sa presupunem,nu sa suferim,nu sa asteptam.Trebuie sa facem mereu ceva pt noi.
Pt cea care a zis ca toate femeile nefericite spun ca au farmece:sincer iti spun sa te fereasca Dumnezeu de asa ceva!
eu stiu cum e sa iti planga inima,sa arzi pe dinauntru,sa te macini pe zi ce trece,sa te simti din ce in ce mai rau si sa razi,sa nu ai ce iti doresti,sa pierzi tot si sa razi da!sa razi!sa nu poti sa spui nimic din ce se intampla.sa afisezi un zambet tampit pe moaca si sa zici ca e totul ok....
Doamne Ajuta!
gabriela_esty Avatarul lui gabriela_esty

23 mesaje
Oras: petrosani

Exista farmece? probabil, pentru exista si dracul! dar exista si dumnezeu si oricat s-ar lupta diavolul, farmecele au putere doar asupra celor care stau departe de Dumnezeu.

Apoi daca nu iti merge o relatie si nici alta si alta, gandeste-te ca poate ai si tu o problema de comportament sau de comunicare. Nu stiu, dar poti gasi vina si la tine, nu doar in farmece.

1 mesaj

si eu patesc cam tot asa totul bine la inceput cand imi fac o relatie, si
apoi satana vine si zice: ce tu sa ai prietena!!!! mai bine nu. asa ca asta ma convins de2 ani ca farmele exista, si nu ma voi lasa pana nu distrug farmecele care mi-au fost facute. am auzit o reteta cam grea dar
o voi pune in practica. in rest sa credeti in farmece ca ele exista credetima. UN BAIAT DIN BUCURESTI
Fosta membra Kudika.ro
Stiti ce nu-mi pot explica eu? cum de este posibil ca aceste persoane care se ocupa cu farmecele sa spunem asa,folosesc icoane si alte lucruri bisericesti?Dumnezeu nu poate sa asculte aceste persoane si sa faca asa cum vor ele,mai ales ca aceste persoane fac lucruri rele...in consecinta Dumnezeu nu ar putea face rau
blindgirl Avatarul lui blindgirl

64 mesaje
Oras: timisoara

Sincer asta nu inteleg nici eu prea bine...Am cunoscut o femeie care stiam sigur ca se ocupa de ghicit in cafea si de magie neagra dar in camera ei era plin de icoane, isi facea inchinaciuni,plecaciuni si toate cele...
Fosta membra Kudika.ro
Va dati seana saraca de ea, Carrie din Totul despre sex, cred ca a avut cununiile legate cam pe un sfert de secol, ce ti-e si cu farmecele astea, Doamne fereste!
Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Tzuka_mica Avatarul lui Tzuka_mica

7 mesaje

Exista un raspuns si pentru credinta nemasurata in Dumnezeu a celor care fac farmece. Bunica mea spunea ca atunci cand se fac farmece, intradevar, ele se intorc la cei care au facut, desi de multe ori nu este asa din pacate. Farmecele se intorc, dar se intorc si asupra celor din jurul celui ce-a facut, mai ales asupra copiilor. Insa se intorc si asupra celui care practica efectiv aceasta "indeletnicire". O matusa de-a mamei ghiceste in cafea, da-n bobi si ce o mai face ea pe acolo, ca nu m-a interesat foarte tare. Dar la ora 7 duminica e la biserica. Si n-ar recunoaste fatis ca face asa ceva nici s-o pici cu ceara. Asa ca, o constiinta incarcata si teama de ce le poate astepta, pentru ca si ele, babele practicante, stiu ca raul facut se intoarce, le imping sa incerce sa obtina iertarea divina. Daca reusesc nu stiu, ca n-am intrebat-o pe niciuna daca a ajuns in rai sau in iad. Eu una nu stiu ce sa cred. Am vazut lucruri inexplicabile si am auzit tot felul de chestii, unele mai aproape unele mai departe de viata mea. Dar sunt formata ca fiinta rationala si prea contemporana ca sa pot spune cu mana pe inima ca ceea ce mi se intampla rau e din cauza farmecelor. Eram in liceu si nici nu simtisem inca gust de amorezare sau prieten-mascul. Si totusi o tiganca m-a sacait vreo 15 min ca a vazut ea in ghioc sau in ce draci o fi vazut, ca am cununiile legate. Alta acum un an prin parcare in obor mi-a insirat niste baliverne, care se mai si brodeau pe ici pe colo destul de des, insa tot ea spunea ca desi o femeie ma uraste si vrea sa-mi faca rau, mie nu mi-e frica decat de Dumnezeu si bine fac. Atunci, daca si tiganca atotstiutoare spunea ca fac bine... de ce sa schimb ceva. Viata e incurcata oricum si are de felul ei suisuri si coborasuri pentru toata lumea. Asa ca de ce sa-mi fac griji cand am parte de un coboras. Stiu ca va veni un urcus. Pana una alta, sunt fericita, ma simt implinita si impreuna cu iubitul meu punem de nunta si familie. Asa ca... or exista, n-or exista farmecele, cred ca tine si de noi cum traim si ce ni se intampla. Daca-ti pui in cap ca n-are cum sa-ti mearga decat rau, pai sigur are sa-ti mearga rau. Hai ca am batut campii destul si e cazul sa ma opresc! Sa traiti bine si sa fiti fermecatori, nu "fermecati", ca nu suntem in basme....
Ana

1 mesaj

buna tuturor, fetelor nu va mai ganditi la farmece ele exista intradevar dar cu gandul la ele pierdeti multe fiti optimiste,nu va mai ganditi ca v-ati despartit de fostii pt ca fiecare dintre noi in viata trece prin asta adik gaseste o persoana pe care simte ca o iubeste dar poate persoana aceea nu e jumatatea ta pt fiecare dintre noi aceea persoana e pusa deoparte, stati linistita ca d-zeu are grija de fiecare la asta nu v-ati gandit, sau poate ca inca nu a-ti cunoscut iubirea adevarata poate urmeaza s-o cunoasteti va urez succes:*
angy8 Avatarul lui angy8

38 mesaje
Oras: sinaia

exsta farmece, cred in ele, dar cred cel ma mult in dumnezeu. Dar am cunoscut multe cazuri in care oamenii mergeau regulat la biserica, erau cu adevarat crestini si totusi s-au prins vrajile de ei.Atunci ce este de facut? nu trebuie sa mergi sa le desfaci? sunt persoane care au har, care nu se uita nici in carti, nici in cafea si iti spun totul despre tine si nu sunt nici tiganci. Si se roaga la Dumnezeu si cred in el...........oare daca citim biblia, nu se vb de astfel de persoane care aveau har si erau trimisii Domnului (apostoli, ucenici, sfinti). de ce nu ar exista si in zilele noastre astfel de persoane? v-ati gandit?Nu vb de acele tigancii care incearca sa pacaleasca, de toti care dau anunturi in ziare ca fac si dreg, ci vb de pers care au cu adevarat har, care nu ghicesc de viitor, care nu fac farmece de rau, ci doar ajuta la desfacerea varjilor, la tratarea bolilor si fac asta prin invocarea lui Dumnezeu.
ginutza5 Avatarul lui ginutza5

4 mesaje

daca ma poti informa si pe mine unde sa merg caci sunt disperata.astept rasp pe mail emiliades@yahoo.com
LuckyMe Avatarul lui LuckyMe

162 mesaje

farmecele, minunile, apocalipsa, diavoli, zei, stafii si asa mai departe.....NU cred in asa ceva.
Din punct de vedere aerodinamic bondarul nu ar trebui sa poata zbura, dar el nu stie asta si continua sa zboare!!
mickyyo_parintele Avatarul lui mickyyo_parintele

711 mesaje
Oras: roman

De la: luoana13, la data 2008-08-06 16:21:11cu cateva saptamani in urma, pe cand stateam pe o banca intr-un parc am intalnit o tiganca care nu m-a lasat in pace pana ce nu mi-a spus cateva cuvinte despre mine. ei bine...mi-a spus ca am facute farmece...si legate cununiile...nu am crezut...dar pe zi ce trecea ma tot gandeam...oare cum de a stiut acea femeie numele parintilor mei...a fostilor mei prieteni...si altele lucturi despre mine?! acestea au ramas un mister pentru mine...vreau sa cred ca a fost o simpla coincidenta. dar totusi mi-a spus ca am farmece facute pentru 8 ani de zile...inca de acum 7 ani. ma tot gandesc oare e adevarat?!
nu prea ma avut noroc in dragoste...in ultimii 8 ani am avut 3 relatii.....toate au durat cativa ani...si ne-am despartit asa...pur si simplu...fara sa ne certam. nu am gasit o explicatie logica la nici una din despartiri. cand totul era frumos si relatia era plina de veselie...se destrama. voi ce credeti? credeti in astfel de femei?credeti in farmece?

deci:treaba cu aceste femei exista si DA e posibil tigancile au ceva aparte in asa numita energie biomagnetica zi-mi daca ti-a cerut mana inainte de a ghici?eu cred ca da pt ca altfel e destul de dificil.Prin rugaciune nimic si numeni nu se poate lipi de sufletul tau...ROAGA-TE
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina: