Setari Cookie-uri

Credeti in farmece?

Uneori oamenii au reactii ciudate si lipsite de orice logica, dar nu cred ca farmecele au putere decat asupra acelora care cred in ele. Uneori ne agatam de persoane cu care nu mai avem nimic in comun si tinem cu dintii de relatii care sunt moarte de mult. Cunosc asemenea situatii in jurul meu, oameni care stau impreuna de ochii lumii, pentru ca sunt casatoriti, care au facut eforturi sa ramana impreuna, dar pur si simplu nu mai au aceeasi viziune asupra vietii. Ideea este sa accepti ca unele lucruri pur si simplu se termina.

Forta proprie este mai puternica decat orice farmece, dupa parerea mea. Unele persoane reactioneaza prin respingere atunci cand se simt prea presate sau cineva se ataseaza prea tare de ele. Este un razboi pshihologic. Nu cred ca o femeie poate tine un barbat langa ea prin farmece, mai devreme sau mai tarziu adevarul va iesi la iveala. Eu cred ca 2 persoane stau intr-o relatie atata vreme cat se simt confortabil si se simt "ele insele" sau "ei insisi". Cred ca tine mai degraba de psihologie si cat de bine te cunosti pe tine insuti si te poti controla. Cred ca toate vin din interior. Nimic din afara nu poate afecta o persoana stabila emotional si cu un foarte bun control. Asa ca recomandarea mea este sa cautati sa va rezolvati problemele interne, perceptia asupra realitatii si stabilirea unor teluri realizabile. Daca unui barbat nu-i mai place de o femeie si vrea sa rupa aceasta relatie, nu vad de ce ea ar trebui sa insiste
sa stea cu el. O relatie sanatoasa presupune reciprocitate.
ivonakarine
Postat pe 11 Octombrie 2008 19:03
My beloved friends, farmecele exista de mult timp. Ele reprezinta modalitatea prin care omul se foloseste de puteri malefice pentru a face rau - precizez: prin farmece nu se poate face bine, ci doar rau...muuuult rau: se leaga si se dezleaga cununiile folosind forte malefice, se distruge liberul arbitru al individului, se ataca direct personalitatea, viata, integritatea si familia acestuia. Daca exista persoane de care nu se leaga farmecele - si exista astfel de persoane - este pentru ca asa vrea Dumnezeu (ii ocruteste ca si cu un zid de atacul farmecelor, iar asta pentru credinta sau calitatile lor ori din iconomia lui Dumnezeu), iar daca exista si reversul - persoane de care se leaga farmecele - este pentru ca Dumnezeu permite acest lucru tot din iconomia Lui, pentru putina credinta si multele pacate ale celui fermecat, ca acesta sa se vindece pe calea bisericii. Se poate intampla ca farmecele sa se lege de cineva si din mandrie - ex: o face pe sfantul mai mult decat il tin curelele, fara sa asculte de sfatul unui duhovnic, posteste de capul lui in zile de sarbatoare etc - si se mandreste cu asta. Cauze pot fi n la puterea n. Cei care zic ca nu exista farmece, sa multumeasca lui Dumnezeu ca nu s-au lovit de ele.

Postat pe 13 Octombrie 2008 12:44
Hello, cea mai buna ghicitoare e cea care nu cere bani pentru serviciu si nu te sicaie pana te lasi si ii dai bani pentu vorbele goale. Mie mi-a ghicit o femeie ,menajera prietenei mele , in zatz de cafea ,(doar asa din prostie) nu a cerut nimic si peste cativa ani s-a adeverit ,dar din fericire nu a zis nimic grav
30Dana
Postat pe 16 Octombrie 2008 21:16
Asa cum exista bine exista si ff mult rau pe planeta asta...asa ca....
Elena_elenutza
Postat pe 16 Noiembrie 2008 08:24
PENTRU CEI CARE NU CRED IN FARMECE:
Am avut o relatie foarte lunga si foarte foarte frumoasa. Am trecut prin toate etapele dolescentei cu el, m-a format, a fost ceva extraordinar, pana in zi de azi nu am mai cunoscut asa ceva. Aveam absolut totul in comun. Puteam spune ca e sufletul meu pereche. Eram logoditi si aveam planuri de casatorie dupa terminarea facultatii. De aceasta relatie ca si de urmatoarele care au venit am incercat mereu sa fug. Nici eu nu stiam de ce si unde. Aveam mereu o neliniste. La un moment dat am incetat subit sa-l iubesc, n-am inteles de ce, m-am dus si la un psiholog sa mai pot salva ceva. N-am reusit. In sfarsit... Am cunoscut pe altcineva. Am iubit, iar, nu la fel, in alt fel, n-am putut ramane impreuna. Suferinta. Am cunoscut pe alticineva. Planuri de casatorie. Nunta anulata. Bolnava. Dar doctorii (dintre cei mai buni si mai mari) nu vedeau mare lucru. Durerile de cap persistau si erau insuportabile, plus alte simptome. Ma trimite cineva la preot. Aflu pentru prima data ca am facute nenorociri/farmece(spuneti-le cum vreti)pe mine. Raman in stare de soc. Adica de-aia am pierdut eu atatia oameni minunati si am ajuns bolnava? Ca orice om sceptic ma hotarasc sa mai cer niste pareri. Ajung la altul care imi spune ca sunt "moarta" si nu pot tine nici o relatie, iar bolile le datorez faptului ca, corpul meu e prea slab sa lupte cu puterea vrajilor. Cineva ii spune prietenului meu de la vremea respectiva (mi-a vazt o poza) sa ma trimita la preot ca nu ma pot casatori desi el ii spusese ca nunta va avea loc in anul respectiv. I-a raspuns ca nu se va intampla. Si a avut dreptate. Stabilesc ca nu sunt o ignoranta din fundul nu-stiu-carei vagauni, ci una care a citi la viata ei carti de spiritualitate, despre karma, puterea gandului, lectii de viata, examene pe care trebuie sa le dam in viata pentru a ne inalta spiritual, coincidente care nu sunt coincidente, datorii pe care trebuie sa le platim altora carora le-am facut rau in vieti anterioare, etc. si ma hotarasc ca nu cred in asa ceva. Asta impreuna cu "vrajile se leaga doar de cei ce cred in ele".In concluzie nu am facut nimic. Am ignorat. M-am apucat sa studiez psihologia sa inteleg si mai bine neantelesul. Au urmat alte relatii esuate urmate de reantoarcerile lor care nu puteau trai fara mine, ghinioane nemasurate (nu cunosc personal o persoana care sa lupte mai mult ca mine pentru orice lucru marunt/important. Probleme la servici. Accidente de masina. De tren. E greu sa redau in cuvinte. In sfarsit...A inceput lumea dinnou sa ma trimita la un preot. Capac a pus tot o boala, cand am crezut ca dau coltul.Plus ca aveam cosmaruri (cand reuseam sa dorm). Nu mancam aproape nimic, ma uscam pe picioare. Doctorii nu-mi mai gaseau solutii.AJUNSESEM SA CRED CA NU MAI SUNT NORMALA. Eu stiam ca judec bine problemele si gasesc cele mai bune solutii dar intotdeauna ceva mergea prost. INTOTDEAUNA. AVEAM SENZATIA CA UMBLU IN MAINI CAND RESTUL LUMII ERA IN PICIOARE. In tot acest timp m-am rugat la Dzeu sa-mi explice ce se intampla ca eu una nu mai vad lumina. Ajung la un alt preot si aflu acelasi lucru ca acum 10 ani. Preotul(sa-i dea Dumnezeu muuulta sanatate si numai bine)se uita la mine si fara sa ma intrebe nimic incepe sa-mi descrie ceea ce traiesc eu. Soc total. Nici eu nu m-as fi exprimat mai bine. De data asta aflu si de unde mi se trage. Imi sfintesc casa si scap si de cosmaruri. Scap de boala. Incep sa am pofta de mancare. Ajung la mai multi preoti, incep sa ma leg tot mai mult de biserica. Era unicul meu sprijin. Am intrebat cum e posibil asa ceva.? Mi s-a raspuns "diavolul e pe pamant, 90% din populatie e "legata" intr-un fel sau altul". Am ramas ingrozita si am considerat in inteligenta mea „(ne)masurata“ ca exagereaza. Procentul mi se parea foarte mare. Dar mi-a raspuns ca nu am idee ce vede el ca preot...
Acum nu imi mai permit sa nu cred. Asta doar daca vreau sa mor intr-un alt accident sau doborata de o boala. Dar ideea e, si asta spun sa auda cine are urechi de auzit, ca am pierdut 10 ani (de cand am aflat prima data) de iubire, liniste, sanatate si probabil o familie reusita pentru ca m-am crezut mai desteapta, cu picioarele pe pamant, si ca nu cred in "prostii". Daca eram o igoranta rezolvam problema mai demult. Cine trece prin asa ceva, stie ce spun. Si nu va mai mirati. Chiar se intampla.
Nu stiu cum e posibil sa ajungi asa un pinocchio dus de sfori de o forta malefica. Dar eu sunt prea "marunta" poate pentru a mi se permite dezvaluirea unor asemenea "greutati".
Se intampla multe pe lumea asta, in jurul nostru, dar noi vedem doar ceea ce ne este permis. Un televizor alb negru nu a cunoscut niciodata alte culori, dar asta nu inseamna ca ele nu exista...Intr-o zi o sa intelegem si noi mai multe. Desi multi vad, putini pricep...
tally_weijl
Postat pe 19 Noiembrie 2008 18:13
De la: tally_weijl, la data 2008-11-19 18:13:24PENTRU CEI CARE NU CRED IN FARMECE:
Am avut o relatie foarte lunga si foarte foarte frumoasa. Am trecut prin toate etapele dolescentei cu el, m-a format, a fost ceva extraordinar, pana in zi de azi nu am mai cunoscut asa ceva. Aveam absolut totul in comun. Puteam spune ca e sufletul meu pereche. Eram logoditi si aveam planuri de casatorie dupa terminarea facultatii. De aceasta relatie ca si de urmatoarele care au venit am incercat mereu sa fug. Nici eu nu stiam de ce si unde. Aveam mereu o neliniste. La un moment dat am incetat subit sa-l iubesc, n-am inteles de ce, m-am dus si la un psiholog sa mai pot salva ceva. N-am reusit. In sfarsit... Am cunoscut pe altcineva. Am iubit, iar, nu la fel, in alt fel, n-am putut ramane impreuna. Suferinta. Am cunoscut pe alticineva. Planuri de casatorie. Nunta anulata. Bolnava. Dar doctorii (dintre cei mai buni si mai mari) nu vedeau mare lucru. Durerile de cap persistau si erau insuportabile, plus alte simptome. Ma trimite cineva la preot. Aflu pentru prima data ca am facute nenorociri/farmece(spuneti-le cum vreti)pe mine. Raman in stare de soc. Adica de-aia am pierdut eu atatia oameni minunati si am ajuns bolnava? Ca orice om sceptic ma hotarasc sa mai cer niste pareri. Ajung la altul care imi spune ca sunt "moarta" si nu pot tine nici o relatie, iar bolile le datorez faptului ca, corpul meu e prea slab sa lupte cu puterea vrajilor. Cineva ii spune prietenului meu de la vremea respectiva (mi-a vazt o poza) sa ma trimita la preot ca nu ma pot casatori desi el ii spusese ca nunta va avea loc in anul respectiv. I-a raspuns ca nu se va intampla. Si a avut dreptate. Stabilesc ca nu sunt o ignoranta din fundul nu-stiu-carei vagauni, ci una care a citi la viata ei carti de spiritualitate, despre karma, puterea gandului, lectii de viata, examene pe care trebuie sa le dam in viata pentru a ne inalta spiritual, coincidente care nu sunt coincidente, datorii pe care trebuie sa le platim altora carora le-am facut rau in vieti anterioare, etc. si ma hotarasc ca nu cred in asa ceva. Asta impreuna cu "vrajile se leaga doar de cei ce cred in ele".In concluzie nu am facut nimic. Am ignorat. M-am apucat sa studiez psihologia sa inteleg si mai bine neantelesul. Au urmat alte relatii esuate urmate de reantoarcerile lor care nu puteau trai fara mine, ghinioane nemasurate (nu cunosc personal o persoana care sa lupte mai mult ca mine pentru orice lucru marunt/important. Probleme la servici. Accidente de masina. De tren. E greu sa redau in cuvinte. In sfarsit...A inceput lumea dinnou sa ma trimita la un preot. Capac a pus tot o boala, cand am crezut ca dau coltul.Plus ca aveam cosmaruri (cand reuseam sa dorm). Nu mancam aproape nimic, ma uscam pe picioare. Doctorii nu-mi mai gaseau solutii.AJUNSESEM SA CRED CA NU MAI SUNT NORMALA. Eu stiam ca judec bine problemele si gasesc cele mai bune solutii dar intotdeauna ceva mergea prost. INTOTDEAUNA. AVEAM SENZATIA CA UMBLU IN MAINI CAND RESTUL LUMII ERA IN PICIOARE. In tot acest timp m-am rugat la Dzeu sa-mi explice ce se intampla ca eu una nu mai vad lumina. Ajung la un alt preot si aflu acelasi lucru ca acum 10 ani. Preotul(sa-i dea Dumnezeu muuulta sanatate si numai bine)se uita la mine si fara sa ma intrebe nimic incepe sa-mi descrie ceea ce traiesc eu. Soc total. Nici eu nu m-as fi exprimat mai bine. De data asta aflu si de unde mi se trage. Imi sfintesc casa si scap si de cosmaruri. Scap de boala. Incep sa am pofta de mancare. Ajung la mai multi preoti, incep sa ma leg tot mai mult de biserica. Era unicul meu sprijin. Am intrebat cum e posibil asa ceva.? Mi s-a raspuns "diavolul e pe pamant, 90% din populatie e "legata" intr-un fel sau altul". Am ramas ingrozita si am considerat in inteligenta mea „(ne)masurata“ ca exagereaza. Procentul mi se parea foarte mare. Dar mi-a raspuns ca nu am idee ce vede el ca preot...
Acum nu imi mai permit sa nu cred. Asta doar daca vreau sa mor intr-un alt accident sau doborata de o boala. Dar ideea e, si asta spun sa auda cine are urechi de auzit, ca am pierdut 10 ani (de cand am aflat prima data) de iubire, liniste, sanatate si probabil o familie reusita pentru ca m-am crezut mai desteapta, cu picioarele pe pamant, si ca nu cred in "prostii". Daca eram o igoranta rezolvam problema mai demult. Cine trece prin asa ceva, stie ce spun. Si nu va mai mirati. Chiar se intampla.
Nu stiu cum e posibil sa ajungi asa un pinocchio dus de sfori de o forta malefica. Dar eu sunt prea "marunta" poate pentru a mi se permite dezvaluirea unor asemenea "greutati".
Se intampla multe pe lumea asta, in jurul nostru, dar noi vedem doar ceea ce ne este permis. Un televizor alb negru nu a cunoscut niciodata alte culori, dar asta nu inseamna ca ele nu exista...Intr-o zi o sa intelegem si noi mai multe. Desi multi vad, putini pricep...

din partea lui toate rudeniile cu farmece se ocupa
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 14:44
Atunci nu te mai mira. Du-te la un preot. Lasa doctorii ca pierzi timpul si tot acolo vei ajunge in final. Daca esti curioasa ce am facut eu, iti trimit pe privat.
tally_weijl
Postat pe 29 Noiembrie 2008 15:04
De la: tally_weijl, la data 2008-11-29 15:04:58Atunci nu te mai mira. Du-te la un preot. Lasa doctorii ca pierzi timpul si tot acolo vei ajunge in final. Daca esti curioasa ce am facut eu, iti trimit pe privat.

te rog mult, trimite-mi.
multumesc pt ajutor.
anonim12345
Postat pe 29 Noiembrie 2008 15:07
Cu multe placere, oricand cu un sfat bun. Numai ca mesajul nu am timp acum, ca trebuie sa plec. Poate mai tarziu, sau maine. Dar de trimis ti-l trimit sigur. Pana atunci, capul sus! Si roaga-te. Asta te va intari.
tally_weijl
Postat pe 29 Noiembrie 2008 15:56
te rog sa imi trimiti si mie ceea ce ai facut, ma confrunt cu o situatie grea. multumesc! daca vrei imi poti trimite la aceasta adresa clara_alessia2001@yahoo.com.
aziadee_l
Postat pe 30 Noiembrie 2008 22:22
daca te rog da-mi si mie adresa acelui preot care ti-a spus acele lucruri caci si eu am probl asemanatoare cu ale tale.poti sa imi scrii pe mail emiliades@yahoo.com.Multumesc pt intelegere
ginutza5
Postat pe 2 Decembrie 2008 08:55
De la: aziadee_l, la data 2008-11-30 22:22:55te rog sa imi trimiti si mie ceea ce ai facut, ma confrunt cu o situatie grea. multumesc! daca vrei imi poti trimite la aceasta adresa clara_alessia2001@yahoo.com.


Aziadee cum vrei sa izbandesti daca tu nu spui nici multumesc, nici la revedere celor care te ajuta? Pentru ce ti-am scris n-am primit inapoi nici macar un "multumesc". Nimic. Nici un semn. Nu trebuie sa dai detalii daca ai facut ceva, daca ti-am fost de ajutor, daca nu vrei, desi asa ar fi frumos, ca stii...noi astia din spatele textelor suntem tot oameni si putem si noi alege sa nu raspundem celor care ne cer ajutorul. Oricum, iti doresc sa-ti rezolvi problemele... Dar trebuie sa fi de treaba daca vrei sa te ajute Dumnezeu.
tally_weijl
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:13
buna, shi eu ma confrunt cu o situatzie care imi da mult de gandit , adresa mea de mail e: mariamirabel_a@yahoo.com, ma intereseaza si pe mine ce ai facut, multzumesc frumos o seara buna
ELLAG
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:23
sa sti ca exista farmece si iti spun sigur asta
eu sunt tiganca si cunosc persoane care fac farmece
shiba_carmen
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:34
cred in farmece si chestii de astea, dar exact....cum au mai spus si altii......nu trebuie sa dam vina p farmece cand o relatie ne merge rau sau pierdem serviciul....poate k e o anumita persoana pentru noi..pe care trebuie sa o intalnim....cred in destin si in oameni k pot si mai buni sau mai rai....mnah.... un caz ..nu prea curat care mie imi ridica multe semne de intrebare.....am o prietena care a avut mult probleme....toata lumea are ii mai moare cineva dar la ea chiar e exagerat....nu e normal. cand era mica ...i-a murit mama intr-un accident de masina....mama ei era instructor la scoala de soferi. la cateva saptamani i-a luat foc casa. acum vreo 7 ani a murit din senin bunicul ei. si nu era deloc batran .......adik ...nu era varsta de vina....acum vre-o luna a murit tatal ei. iar ea are probleme destul de nasoale cu inima....mi-e frica de ce mai urmeaza cand ma gandesc la ea......incerc ...dar nu gasesc o alta explicatie.
dyana91a
Postat pe 22 Decembrie 2008 19:29
nu cred in asa ceva
lianavelecico
Postat pe 16 Ianuarie 2009 21:27
Asa cum exista Dumnezeu , tot asa exista si Diavolul cu farmecele lui.....Unde exista Binele , implicit vine si Raul....
liza24_84
Postat pe 16 Ianuarie 2009 21:32
ai perfecta dreptate!!!
solomon_sara20
Postat pe 1 Februarie 2009 21:02
De la: tally_weijl, la data 2008-11-29 15:04:58Atunci nu te mai mira. Du-te la un preot. Lasa doctorii ca pierzi timpul si tot acolo vei ajunge in final. Daca esti curioasa ce am facut eu, iti trimit pe privat.
conycanady
Postat pe 5 Februarie 2009 14:33
De la: zeita_zeita, la data 2008-11-29 15:07:31
De la: tally_weijl, la data 2008-11-29 15:04:58Atunci nu te mai mira. Du-te la un preot. Lasa doctorii ca pierzi timpul si tot acolo vei ajunge in final. Daca esti curioasa ce am facut eu, iti trimit pe privat.

te rog mult, trimite-mi.
multumesc pt ajutor.



Trimite-mi si mie, te rog, pe adresa de mail conycanady@yahoo.com sau pe mess pe aceeasi adresa ce ai facut pentru ca ma confrunt cu o gramada de ciudatenii de ani buni si cred ca asta e singura explicatie. Am aplicat autosugestie,am incercat sa imi induc ideea ca nu exista asa ceva, apoi am incercat chestiile pe care le-am vaz in The Secret si pana acum nu am rezolvat nimic. Am avut mereu in preajma mea persoane despre care stiu sigur ca se ocupa cu chestii din astea, dar le-am considerat inferioare si am fost sigura ca de mine nu se va prinde nimic daca mi-ar face. Acum nu mai stiu ce sa cred...As vrea sa incerc si asta. Si asa consider ca am pierdut o gramada de ani frumosi. Am trait de parca nu ar fi viata mea.
Iti multumesc pt intelegere.
conycanady
Postat pe 5 Februarie 2009 14:46
DA SI VREAU SI EU SA FAC CEVA CERCETARI IN SENSUL ASTA SA AFLU MAI MULTE DESPRE VIITORUL MEU

Postat pe 27 Februarie 2009 14:26
De ce n-ar exista farmece?Dak exista binele,exista si raul,exista Dumnezeu si cel rau.Eu am trekt prin farmece si stiu km e,exista oameni rai kre fac diferite kestii,din invidie sau cine stie din care alte motive?!Insa ceea ce te face sa scapi de kestiile prekm farmecele este sa nu crezi,pur si simplu si sfatul meu:nu te baga in kestii k ghicitul!!!Din kauza ghicitul mi-am distrus viata,dar prin faptul k am inceput sa nu ma mai gindesc la stfel de kestii si sa nu cred in ele,viata mea e diferita.Asa k lasa farmecele,viata are m multa frumusete dak gindesti pozitiv.Crede in u si in Dumnezeu!!!Bafta!
glorya20onna
Postat pe 27 Februarie 2009 14:30
Mi-a plakt raspunsul tau!!!
glorya20onna
Postat pe 27 Februarie 2009 14:32
...off........am scris jumate de ora, si uite..totul s-a sters..am enumerat pana la 7 chestii diferite legate de farmece...dec am avut parte!!! la ghicit mi s-a zis k nu cred pana nu se indelinestee ceea ce mi-a ghicit..si asa a fost...iar atunci knd am plecat din tara "peste mari si tari"farmecele nu au mai tinut..sau imi place sa zik, nu am mai avut eu unde sa ma duc la ghicitoare...si plus de asta am nimerit la o familie de credinciosi care vrand nevrand mi-au adus aminte sa ma rog mai des, sa cred in Dumnezeu...si astfel a iesit dintr-o stare in care eram dupa o despartire de prietenul meu cu care am fost 4 ani .4 ani perfecti care s-au incheiat fara un motiv. Totul a inceput intr-o zi knd am vazut viermi sub presul la ap in care locuiam singura...atunci mi-a povestit prietenul meu ce stia despre asta...si el asistent universitar a ajuns cu o tiganca cu 4 clase, care sa-i faca si un copil...dar cum zic altii, toate ti se intorc inzecit...si tiganca in cauza, a nascut un baiat, s-a ales si singura, pt k fostul prieten a reusit sa se desprinda de ea, si legaturile ei, si azi vara, ea, impreuna cu familia ei au avut un grav accident de masina (a fost si pe pro tv), in care a murit parintii ei, copilul si sora-sa cu copilul ei, si ea a fost in stare greva, coma cateva luni, din care si-a revenit, si dupa ce ca a ramas si ku cicatrice peste tot de nu o mai recunosteai, a ramas si cu sechele la cap...si fara familie!...LECTIA???aveti grija fetelor, nu credeti in asa ceva, rugativa mai mult la Dumnezeu, nu mergeti la ghicitori, si cel mai imp, nu face rau aproapelui tau!
Imi pare rau pt sara fata, era suflet si ea, chiar daca umbrit de rautati...acum eu stiu ca toate se intampla cu un motiv, si cu voia lui Dumnezeu.De cand refuz sa mai cred in asa ceva toate imi merg bine, si eu ma simt k noua.
anaraoul
Postat pe 27 Februarie 2009 17:35
,
De la: tally_weijl, la data 2008-11-19 18:13:24PENTRU CEI CARE NU CRED IN FARMECE:
Am avut o relatie foarte lunga si foarte foarte frumoasa. Am trecut prin toate etapele dolescentei cu el, m-a format, a fost ceva extraordinar, pana in zi de azi nu am mai cunoscut asa ceva. Aveam absolut totul in comun. Puteam spune ca e sufletul meu pereche. Eram logoditi si aveam planuri de casatorie dupa terminarea facultatii. De aceasta relatie ca si de urmatoarele care au venit am incercat mereu sa fug. Nici eu nu stiam de ce si unde. Aveam mereu o neliniste. La un moment dat am incetat subit sa-l iubesc, n-am inteles de ce, m-am dus si la un psiholog sa mai pot salva ceva. N-am reusit. In sfarsit... Am cunoscut pe altcineva. Am iubit, iar, nu la fel, in alt fel, n-am putut ramane impreuna. Suferinta. Am cunoscut pe alticineva. Planuri de casatorie. Nunta anulata. Bolnava. Dar doctorii (dintre cei mai buni si mai mari) nu vedeau mare lucru. Durerile de cap persistau si erau insuportabile, plus alte simptome. Ma trimite cineva la preot. Aflu pentru prima data ca am facute nenorociri/farmece(spuneti-le cum vreti)pe mine. Raman in stare de soc. Adica de-aia am pierdut eu atatia oameni minunati si am ajuns bolnava? Ca orice om sceptic ma hotarasc sa mai cer niste pareri. Ajung la altul care imi spune ca sunt "moarta" si nu pot tine nici o relatie, iar bolile le datorez faptului ca, corpul meu e prea slab sa lupte cu puterea vrajilor. Cineva ii spune prietenului meu de la vremea respectiva (mi-a vazt o poza) sa ma trimita la preot ca nu ma pot casatori desi el ii spusese ca nunta va avea loc in anul respectiv. I-a raspuns ca nu se va intampla. Si a avut dreptate. Stabilesc ca nu sunt o ignoranta din fundul nu-stiu-carei vagauni, ci una care a citi la viata ei carti de spiritualitate, despre karma, puterea gandului, lectii de viata, examene pe care trebuie sa le dam in viata pentru a ne inalta spiritual, coincidente care nu sunt coincidente, datorii pe care trebuie sa le platim altora carora le-am facut rau in vieti anterioare, etc. si ma hotarasc ca nu cred in asa ceva. Asta impreuna cu "vrajile se leaga doar de cei ce cred in ele".In concluzie nu am facut nimic. Am ignorat. M-am apucat sa studiez psihologia sa inteleg si mai bine neantelesul. Au urmat alte relatii esuate urmate de reantoarcerile lor care nu puteau trai fara mine, ghinioane nemasurate (nu cunosc personal o persoana care sa lupte mai mult ca mine pentru orice lucru marunt/important. Probleme la servici. Accidente de masina. De tren. E greu sa redau in cuvinte. In sfarsit...A inceput lumea dinnou sa ma trimita la un preot. Capac a pus tot o boala, cand am crezut ca dau coltul.Plus ca aveam cosmaruri (cand reuseam sa dorm). Nu mancam aproape nimic, ma uscam pe picioare. Doctorii nu-mi mai gaseau solutii.AJUNSESEM SA CRED CA NU MAI SUNT NORMALA. Eu stiam ca judec bine problemele si gasesc cele mai bune solutii dar intotdeauna ceva mergea prost. INTOTDEAUNA. AVEAM SENZATIA CA UMBLU IN MAINI CAND RESTUL LUMII ERA IN PICIOARE. In tot acest timp m-am rugat la Dzeu sa-mi explice ce se intampla ca eu una nu mai vad lumina. Ajung la un alt preot si aflu acelasi lucru ca acum 10 ani. Preotul(sa-i dea Dumnezeu muuulta sanatate si numai bine)se uita la mine si fara sa ma intrebe nimic incepe sa-mi descrie ceea ce traiesc eu. Soc total. Nici eu nu m-as fi exprimat mai bine. De data asta aflu si de unde mi se trage. Imi sfintesc casa si scap si de cosmaruri. Scap de boala. Incep sa am pofta de mancare. Ajung la mai multi preoti, incep sa ma leg tot mai mult de biserica. Era unicul meu sprijin. Am intrebat cum e posibil asa ceva.? Mi s-a raspuns "diavolul e pe pamant, 90% din populatie e "legata" intr-un fel sau altul". Am ramas ingrozita si am considerat in inteligenta mea „(ne)masurata“ ca exagereaza. Procentul mi se parea foarte mare. Dar mi-a raspuns ca nu am idee ce vede el ca preot...
Acum nu imi mai permit sa nu cred. Asta doar daca vreau sa mor intr-un alt accident sau doborata de o boala. Dar ideea e, si asta spun sa auda cine are urechi de auzit, ca am pierdut 10 ani (de cand am aflat prima data) de iubire, liniste, sanatate si probabil o familie reusita pentru ca m-am crezut mai desteapta, cu picioarele pe pamant, si ca nu cred in "prostii". Daca eram o igoranta rezolvam problema mai demult. Cine trece prin asa ceva, stie ce spun. Si nu va mai mirati. Chiar se intampla.
Nu stiu cum e posibil sa ajungi asa un pinocchio dus de sfori de o forta malefica. Dar eu sunt prea "marunta" poate pentru a mi se permite dezvaluirea unor asemenea "greutati".
Se intampla multe pe lumea asta, in jurul nostru, dar noi vedem doar ceea ce ne este permis. Un televizor alb negru nu a cunoscut niciodata alte culori, dar asta nu inseamna ca ele nu exista...Intr-o zi o sa intelegem si noi mai multe. Desi multi vad, putini pricep...
Rodri
Postat pe 28 Februarie 2009 01:49
Da,cred,in,,farmece! Mama,, a suferit,,de aceea ,,,boala,facuta de ,,amanta,,tatalui!! Era bolnava,,, se usca ,,de pe picioare,,cadea,,o ducea,,ambulanta,,,si analizele,,ieseau,toate,,fff, bine!Asta era ,,prin,anii,1956-57!! Medicul din comuna ,i-a spus,eu nu stiu ce sa-ti m-ai dau!La boala ta, du-te la ,,o vrajitoare!! S-a dus tata,, aceasta i-a spus ca are ,,farmece. facute cu ,,o broasca,aceasta-i ingropata la ,capatul casei, s-o dezgroape,sa-i dea ,,apa sa bea, dar ,,putina, ca-i insetata, cand murea ,broasca,,murea si mama, N-a avut ,,noroc,,lepra,, mama a scapat, a trait,,80ani,, iar ,,amanta,, a murit de ,,paralizie si cancer uterinDupa acel incident ,,tata,si-a schimbat ,serviciul si s-a ,,facut, barbat de casa!! M-ai stiu cazuri de ,,familii casatorite cu, ajutorul ,tigancilor!
Rodri
Postat pe 28 Februarie 2009 02:03
buna ziua la toata lumea.Eu cred in farmece pentru ca ,chiar eu am avut farmece facute chiar de mama fostului meu prieten.aceasta femeie a facut in asa fel incat sa imi lege casniciile pe ani impari .nu stiu pe cati ani.eu am aflat acest lucru de o tanti ce ghiceste in carti.aceasta persoana m-a trimis la un preot,la cere i-am povestit cum stateau lucrurile intre mine si acel baiat.acel preot m-a sfatuit sa merg la el la biserica vinerea si duminica cand el facea slujbe de dezlegare.am mers fetelor 1 an si jumatate perioada in care m-am si despartit de acel baiat.dar va spun ca de cand am inceput sa merg la acel preot am inceput sa ma simt altfel si sa imi dau seama ca nu el e persoana care trebuie sa fie langa mine pe mai departe.......asa ca daca va spune cineva de farmece sa credeti pentru ca ele chiar exista

va pup si sa aveti o zi buna si un sfarsit de saptamana cat mai placut
sopterean
Postat pe 28 Februarie 2009 12:17
...apropo de farmece ..luna martie purtati lenjeria intima pe dos si atentie...la ce puneti....botu :sml-conf used0006: da,ai dreptate ,si eu cred in farmece ptr k am trcut printr-o perioada in care fermecele unei ...X...distrugea casnicia...asa k ...atentie ..eu si sunt o fire superstitioasa
asv
Postat pe 2 Martie 2009 18:24
buna ziua . va povestesc si eu nelinistile mele. in urma cu cativa ani trebuia sa ma casatoresc cu un baiat. la inceput de an m-am mutat cu el. dupa 2 luni , de sambata mortilor m-am certat rau cu mama lui de la un nimic , fapt care a condus la despartirea noastra cam in 2 saptamani(eram prieteni de vrreo 2 ani). de atunci , in fiecare an de sambata mortilor mi se intampla ceva rau, ma cert cu toata lumea, prieteniile mi se destrama. voia sa renunt la serviciu si eu nu am fost de acord. de atunci relatiile mele la munca sunt foarte proaste. chiar daca mi-am schimbat locul de munca, tot degeaba.uitasem de acel episod, dar anul acesta , chiar pana in sambata mortilor inexplicabil s-au rupt niste prietenii. chiar nu stiu ce sa mai cred. daca este coincidenta sau mi se trage de atunci. ma consideram o persoana norocoasa, dar acum imi merge totul pe dos. ce credeti? este o simpla coincidenta?

Postat pe 4 Martie 2009 13:18
sambata asta ce program ai!!?

Postat pe 4 Martie 2009 13:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac? 6 De la: tavi85 13 Iulie 2010 12:35
Cel pe care il iubesti, sau cel de care esti iubita? 32 De la: DayC 14 Martie 2011 17:30
e noroc sau o mare minciuna? 23 De la: angels_heaven_4ever 25 Iunie 2009 16:23
prinsa intre trecut si iubire.. 40 De la: kudika127260 16 Mai 2010 21:41
Chiar il iubesc 4 De la: ubitica_carina 25 Februarie 2009 20:34