Setari Cookie-uri

Credeti in farmece?

Nu, nu mi-a cerut mana inainte de a-mi spune acele cuvinte. De fapt nu mi-a cerut mana deloc. Pur si simplu a inceput sa insire nume din familia si din cei apropiati mie si incera ca sa ma priveasca in ochi...dar am evitat o astfel de interactiune. M-a pus sa tin un ban mare in mana..si nu am vrut, atunci ea s-a apropiat de mine si mi-a smuls un fir de par...l-a invartit pe deget...si a spus nush ce "descantece", dupa care mi-a spus nu mai stiu ce de niste paine, busuioc...si sa merg la biserica...si ca o sa mi se desfaca farmecele.
luoana13
Postat pe 15 Septembrie 2008 23:05
Sincer unele tiganci au harul ala de a ghici si de a-ti spune adevarul dar sincer nu stiu sigur daca sa cred sau nu in chestia cu farmecele au auzit multe despre farmece!!Cred ca ar fi bine sa mergi la biserica si sa ii spui preotului!!deci foarte ciudata toata treaba asta!!du-te la biserica!!

Postat pe 16 Septembrie 2008 09:38
sa inteleg ca farmecele exista doar de un singur fel??? adica atunci cand mama respectivului nu-i convine de nora?? hmmm...tare ciudat.imi este foarte greu sa cred asa ceva....sa inteleg ca numai soacrele pot face farmece??? sa ma lamureasca si pe mine cineva...
di_cristina
Postat pe 21 Septembrie 2008 03:47
oare exista farmece...nu stiu dar m-am intrebat deseori acest lucru..de ce?pai sa va povetesc.....la 14 ani am avut primul meu prieten la care tineam foarte mult si el la mine,acest baiat avea o sora care la randul ei avea un prieten pe care-l iubea foarte mult....el pe ea nu stiu......toti locuiam in acelas bloc,eu eram cu baiatul acesta cu mult timp inainte ca sora lui sa se indragosteasca de prietenul ei...cred ca 2-3 ani.Dupa o perioada prietenul ei a inceput sa-mi faca curte si cum in relatia mea se instalase monotonia am acceptat sa ne vedem pe ascuns.....era asa romantic.dupa o perioada ne-am saturat sa ne ascundem si ne-am hotarat sa le spunem celor doi frati ca noi ne iubim si ca vrem sa fim impreuna.....am iscat un uragan...amandoi au vrut sa se sinucida.........au intervenit parintii..ai mei nu ma mai lasau sa ies din casa insa tot gaseam o metoda sa ne vedem si apoi au plecat amandoi in armata.....l-am asteptat sa se intoarca,am fost la el de cate ori puteam sa ma strecor insa fosta lui prietena ma tot ameninta ca ce i s-a intamplat ei o sa aoba ea grija sa mi se intample si mie.Cand a venit din armata ne-am casatorit dar...dupa 3 ani am divortat....apoi am mai avut o relatie de aproape 3 ani dupa care iar m-am despartir....apoi m-am casatorit iar cu un baiat pe care-l iubeam si inca il iubesc enorm,am facut un copil dar dupa 7 ani ,aproape 8 am divortat iar........ma intreb uneori daca chiar sunt farmece la mijloc sau doar Dumnezeu ma pedepseste pentru ceea ce am facut....inainte de primul divort am fost pe la tot felul de manastiri si m-am rugat de iertare si de toate cele insa mi-a mers tot mai rau..m-am apucat de droguri,al doilea sot al meu m-a ridicat din mopcirla drogurilor prin dragostea lui,mi-a daruit un copil insa chiar daca si acum spune ca ma iubeste nu poate sa mai stea cu mine desi nu ma mai droghez de cand am facut copilul care are 6 ani..sunt intr-un program si-mi merge bine in privinta asta,acum am si un loc de munca bun insa ma intreb....oare cat va dura si asta?niciodata de atunci nu am mai avut parte de o viata linistita si ma intreb...oare sunt intradevar farmece sau doar ghinion?
maryutza75
Postat pe 21 Septembrie 2008 05:38
am uitat faza cu gicitul. o sa cred ca o persoana imi va putea ghici viitorul numai atunci cand imi va spune trecutul. de ghicit viitorul nu vreau sa mi-l ghiceasca nimeni pt ca nu vreau sa traiesc dupaia numai cu gandul : vai tre sa mi se intample nush ce vai ce ma fac ca mi-a ghicit ca o sa patesc nush ce si cu cat crezi mai mult ce ti-a spus de viitor cu atat mai mult se va intampla.exact ca o superstitie cu cat crezi mai mult in ea cu cat parca asa se intapla (daca ma impiesdic cu stangu inseamna ca imi merge prost si cu cat cred mai mult in acest lucru parca asa se si intapla dar nu realizez ca defapt eu vad numai lucrurile rele)
di_cristina
Postat pe 21 Septembrie 2008 05:42
da nici eu nu am crezut in farmece si nu am crezut ca pot exista oameni care sa faca rau. Dar am constatat pe propria mea piele, raul este prezent mai mult decat binele, iar oamenii sunt din ce in ce mai rai. Si eu iti dau acelasi sfat mergi la biserica si vorbeste cu un preot, vei fi mai mult decat surprinsa sa vezi ca te va intelege,te va ajuta. Inca un sfat incearca pe cat posibil sa nu te mai gandesti ca nu reusesti nimic pentru ca ai farmece,tot ce are inceput are si sfarsit, ai incredere in tine si atunci cand vei intalni un om sincer si bun vor disparea si farmecele ptr ca raul nu poate sta mult timp langa bine. Gandeste pozitiv si incearca sa te inconjori doar de oameni buni.
angybr
Postat pe 21 Septembrie 2008 06:19
Sunt o persoana realista, si consider ca de obicei cum iti asterni asa dormi. dar in copilaria mea am avut ocazia sa cunosc persoane care mi-au demonstrat ca pe langa o lume rationala exista si una irationala. Bunica mea avea o vecina pe jumatate tiganaca, femeie destul de educata, dar care mai ghicea in carti sau in cafea prietenelor ei din placere, nu facea din asta o meserie. Am ramas surprinsa cat de bine reusea sa prevada evenimente care chiar s-au intamplat la cateva zile saptamani luni sau chiar ani dupa ce ea le-a prezis. Deci sunt persoane care au o anumita capacitate de a vedea lucruri in viitor, fara sa faca parte din categoria vrajitori. Si mie mi se intampla uneori sa am premonitii legate de anumite lucruri fara a avea nimic de-a face cu vrajitoria.

Referitor la vrajitoare am avut o colega de liceu care arata foarte bine si era o fata sanatoasa si inteligenta, iar mama vitrega cu care era in conflict i-a pus ceva in cafea de are si acum probleme de sanatate la care medicii nu gasesc nici o explicatie. Probibil a pus o combinatie de plante sau substante care au un anumit efect.

nu stiu daca exista vrajitoare, dar in mod sigur persone care au puteri supranaturale, si o lume pe care noi nu o percepem cu simturile obisnuite exista. de asemenea sunt persoane care cunosc anumite retete vechi din plante care pot provaca anumite efecte.

cel mai bine pt persoanele care cred ca au fost afectate intr-un fel sau altul de ceva supranatural este sa mearga la preot, sinnu la orice preot. Eu nu am avut probleme cu vrajitoria,nici nu prea cred in vrajitoare, dar sunt o persoana spirituala si imi place sa merg la preoti, iar dintre toti la care am fost este un singur preot pe care il apreciez in mod deosebit si cu care tin si acum legatura chiar daca nu mai locuiesc in tara de mult timp. E vorba de parintele Argatu, de la slobozia ciorasti de langa focsani. E un preot deosebit, toate persoanele care au fost la el sunt deosebit de multumite si se reintorc, stiu ca citeste moliftele sfantului vasile. Ma rog sa-i de-a D-zeu sanatate. E baiatul fostului preot Argatu de la cernica. E un preot in varsta foarte modest si mult mai interesat in lucruri spirituale decat materiale. Singura problema e ca e foarte solicita si in consecinta foarte ocupat.
fevronia
Postat pe 21 Septembrie 2008 08:13
O parte dintre voi sunteti mult prea tinere pentru a cere prea mult de la o relatie. 18-19-20 -25 de ani, e doar varsta cautarilor si pentru multi dintre oameni, a avea o relatie nu prezinta o prioritate. In al 2-lea rand, la varsta asta exista o anumita imaturitate afectiva, deci nu cere prea mult de unde nu este.Imi cer scuze daca am ranit pe cineva. Spun toate astea analizandu-ma pe mine si pe prietenii mei in urma cu aprox. 20 de ani.
Daca chiar te framanta ideea, e bine sa mergi la un preot. Educatia ta religioasa iti va ,,dicta" exact ce trebuie sa faci pentru a te proteja.
Oricum, aceste lucruri au doar atata importanta cata le atribuim fiecare dintre noi.

Postat pe 21 Septembrie 2008 09:22
Fevronia-ca fapt divers-eu stiam ca moliftele Sf.Vasile se citesc doar in cazul exorcizarilor.Sa ma corectezi tu daca nu am dreptate.Poate multa lume e sceptica referitor si la acest subiect al exorcizarilor-si eu as fi fost daca nu as fi vazut cu ochii mei.La fel cred si in magie neagra,desi nu mi s-a intamplat(cel putin asa cred),pentru ca am auzit prea multe intamplari-iar in orice zvon si orice exagerare exista totusi un sambure de adevar.
pucca22
Postat pe 21 Septembrie 2008 09:50
Din pacate farmecele sant adevarate, e bine pt cine nu crede in ele, dar cand treci ani de zile prin tot felul de lucruri ciudate si ai tot felul de semne si vise si mai ales cand ati afecteaza si copii asa cum am patit eu nu poti sa nu mai crezi.Daca nu as fi mers la timp la preoti si sa fac tot felul de slujbe nu mai eram demult printre cei vii...Credinta te ajuta mult dar fara slujbe de dezlegari si posturi nu faci nimic.
flivi
Postat pe 21 Septembrie 2008 10:24
si degeaba vb de dzeu, daca crezi in farmece. te contrazici, vb doar de dragul de a spune ceva
deeaz18
Postat pe 21 Septembrie 2008 10:26
Hai sa va dau eu explicatia, din punct de vedere astrologic..Da,exista farmece..Sunt unele persoane care prin prezenta planetei Neptun intr-o anumita pozitie,au un camp magnetic mult mai puternic decat normal.Si de regula isi dau seama foarte repede pentru ca simt, au vise premonitorii,intuiesc rapid orice si intra foarte usor in campul magnetic al celorlalti.Iar chestia cu autosugestia functioneaza f simplu.Daca vine cineva si-ti spune :vezi ca ai farmece!'' Nu crezi,dar samburele celor spuse ramane acolo si cu siguranta va prinde radacini.Exista persoane care sunt foarte usor de manipulat din punct de vedere energetic...si desigur exista si ritualuri pe care le fac aceste persoane..Ideea e ca aceste lucruri nu dureaza foarte mult , trebuie reinnoite...Asa cum exista bine,exista si rau...Lumea ,Universul nostru este format din contrarii,sunt 2 principii care tin tot in echilibru: yin/yang,feminin/masculin...etc Nu va jucati cu energiile ...

Postat pe 21 Septembrie 2008 11:03
farmecele sunt foarte adevarate.va spun din proprie experienta pt ca si eu am inca farmece facute de mama fostului meu prieten.aceasta femeie acra mi-a facut sa imi fie legate casniciile pe ani impari.nu stiu sa va spun pe cati.de 1 an de zile merg la un preot foarte bun care mi-a zis sa nu imi fac griji pt ca el ma va ajuta sa trec peste asta
si pot sa va spun ca de cand merg la el ma simt mult mai bine
deci farmecele exista
sopterean
Postat pe 21 Septembrie 2008 11:45
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-09-14 19:58:26
De la: luoana13, la data 2008-08-06 16:21:11cu cateva saptamani in urma, pe cand stateam pe o banca intr-un parc am intalnit o tiganca care nu m-a lasat in pace pana ce nu mi-a spus cateva cuvinte despre mine. ei bine...mi-a spus ca am facute farmece...si legate cununiile...nu am crezut...dar pe zi ce trecea ma tot gandeam...oare cum de a stiut acea femeie numele parintilor mei...a fostilor mei prieteni...si altele lucturi despre mine?! acestea au ramas un mister pentru mine...vreau sa cred ca a fost o simpla coincidenta. dar totusi mi-a spus ca am farmece facute pentru 8 ani de zile...inca de acum 7 ani. ma tot gandesc oare e adevarat?!
nu prea ma avut noroc in dragoste...in ultimii 8 ani am avut 3 relatii.....toate au durat cativa ani...si ne-am despartit asa...pur si simplu...fara sa ne certam. nu am gasit o explicatie logica la nici una din despartiri. cand totul era frumos si relatia era plina de veselie...se destrama. voi ce credeti? credeti in astfel de femei?credeti in farmece?


deci:treaba cu aceste femei exista si DA e posibil tigancile au ceva aparte in asa numita energie biomagnetica zi-mi daca ti-a cerut mana inainte de a ghici?eu cred ca da pt ca altfel e destul de dificil.Prin rugaciune nimic si numeni nu se poate lipi de sufletul tau...ROAGA-TE


Ai foarte mare dreptate aici,rugaciunea este foarte importanta dar...trebuie sa mai si crezi in ea ptr. ca altfel...te rogi degeaba. vi s-a intamplat vreodata sa incercati sa spuneti Tatal Nostru si sa uitati subit continuarea sau sa va incurcati? parerea mea este ca in aceste momente este nevoie de multa credinta ca sa poti continua rugaciunea, demulta putere ca sa iti eliberezi gandul de partea negativa care te invadeaza cu scopul de a te opri si veti vedea ca....la fel de subit, va veti continua rugaciunea.Nu trebuie neaparat sa fi tiganca ptr. a putea ghici cuiva in palma sau mai stiu eu cum,trebuie doar sa ai acest dar si cum am mai spus....cine este inzestrat cu acest Dar, in niciun caz nu isi face reclama sau nu te opreste pe strada sa iti ghiceasca viitorul. ATENTIE la magia neagra!!!! sa nu intervenim daca nu stim consecintele!ATENTIE la autosugestie!!!! din ce ganditi negativ,din aia atragi energie negativa si apoi o asociati cu farmecele.
Parerea mea....
P.S.- cred in farmece.

Postat pe 21 Septembrie 2008 11:52
am mai auzit de cazuri de genu fameia care ii face mamei mele masaj a fost blestemata de bunica ei sa piarda tot si dak are ceva sa obtiga cu greu a tras f mult timp sa se indrepte situatia cu preoti si alte alea nu stiu ce sa zic ...am auzit de oameni care vad trecutul si viitorul acum imi scapa numele dar incearca ...Eu sincer cred mai mult in autosugestie ...mai ales dak ai o vaga banuiala....pt ca persoana respectiva se gandrste mereu sa iti faca rau iar tu atragi raul dak nu gandesti pozitiv incearca sa gasesti pe net o cate the secret .Sper sa ii fie de ajutor!
sorcieremery
Postat pe 21 Septembrie 2008 12:32
Eu am vazut filmuletul "The Secret" si il recomand pentru toti, merita sa-l cautati. Autosugestia este una dintre cele mei puternice forte, daca se poate numi asa... Esti ceea ce gandesti. Daca nu renunti sa gandesti pozitiv, indiferent ca mai intalnesti si obstacole, mai devreme sau mai tarziu vei observa schimbari pozitive in viata.
TimeaOrsolya
Postat pe 21 Septembrie 2008 12:53
N-am crezut in farmece, dar nici in D-zeu. Am avut un prieten si dupa aproape un an ne-am despartit pentru ca nu mai mergea. Am cunoscut pe altcineva, ne-am indragostit unul de altul...ne-am iubit foarte mult, am ramas insarcinata, si ...pe la 5 luni de sarcina (aflasem atunci ca e posibil sa pierd sarcina si deja imi era foarte greu) m-am intalnit cu mama fostul prieten, pe care, asa cum era normal, am salutat-o politicos....a inceput sa tipe, parca innebunise...si sa ma blesteme sa n-am parte de copil si de nimic...(asta pentru ca il parasisem pe baiatul ei). Mi s-a facut asa de frica si am fugit doar ca sa nu o mai aud. DIn fericire, copilul s-a nascut sanatos....insa sotul s-a indeprtat foarte mult de mine, s-a gasit pe altcineva inainte ca eu sa nasc, si, dupa un an de rugaminti...sa ramana cu mine si cu copilul, n-am mai rezistat si ne-am despartit la inititativa mea. Nu am noroc nici acum...am mai cunoscut catrva persoane cu care la inceput m-am inteles f bine..dupa care am ne-am despartit cu motiv ca "am fost o greseala). Nu stiu ce sa mai cred....as vrea sa merg la un preot...daca aveti vreo sugestie, va rog sa ma ajutati...
needforspeed
Postat pe 21 Septembrie 2008 13:14
Eu una cred in "farmece" sau cum s-or numi ele,si cred ca in cele mai multe cazuri sunt facute din gelozie,apoi invidie(care bineinteles duce la ura)...etc.Mai cred ca se intoarce inapoi,si cum se zice ,inzecit,nu numai persoanei respective ci si aproapelui ei,persoane la care aceasta tine.Mi-e frica de asa ceva,si n-as recurge la asa ceva pt nimic in lume.Cred cu adevarat ca exista ghicitoare care iti spun adevarul....cum as putea sa nu cred cand maica-mea a fost la una si....eram anul I de facultate,aceasta i-a zis exact cate restante am,i-a mai zis ca sunt indragostita si ca o sa am un copil,nu ma voi marita pt ca o sa ma despart de el,o sa termin facultatea dar o sa ma stabilesc dincolo....sunt anul 3 de facultate,cu o fetita de 2 ani,despartita de fostul de 1 an,si cu o relatie de jum de an,care merge foarte bine cu un tip stabilit in Germania,dar care sta aici pana imi termin studiile, ma inteleg excelent cu el,si planurile sunt...de a ne muta acolo.Nu am dat importanta cand mi-a zis maica-mea ce a zis aia,nu credeam deloc in asa ceva.Si mai am o intrebare,din cate stiu eu farmecele se fac in ceva ce bei,mananci,imbraci,obiecte personale,fire de par,poze...si aici voaim sa jung,de mica stiam "sa nu dai poze in care esti singura cuiva" asadar,cum ramane cu pozele care se pun la profil,pe atatea site-uri....?
Gyselle
Postat pe 21 Septembrie 2008 13:52
Experimentul care face acum prima pagina a tuturor ziarelor are ca si efecte : descoperirea a 94% din materie, pe care ochiul uman inca nu o poate percepe. Rugati-va sa functioneze ca poate o sa descoperiti legaturile nevazute.
cat despre institutia bisericii , personal balansez intre ateism/ teroria darwinista/ energia universala / autosugestie si un "dumnezeu" creator de spirit/ substanta .

in regulile mele preotul este o institutie ca primarul , functionara de la amenzi .. etc. Insa am ajuns la un preot .. ce este drept i-am spus : "vad si albul negru si ce spal cu clor tot murdar e" . N-am mers din spirit religios. Intelesesem ca perosana respectiva din punctul de vedere al crestinilor "iti spunea ceva atat de adevarat " . l-am considerat un sfatuiot bun . a refuzat sa discute cu mine pana in momentul in care mi-a cititi niste rugaciuni . REZULTATUL a fost uimitot. izbanda de a ma transfoma intr-o enoriasa este departe , dar senzatia/experienta este senzationala.
Cred in gandurile negre ale celorlalti , cred in piedici si daca vreau sa fac ceva tin doar pentru mine.
Sper sa fi fost de folos si mi-as dori sa pot descoperi ce exista si inca NU vedem si sa va explic ca tot ceea ce traim este in mintea noastra .
elenagheor
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:29
cred in farmece?nici eu nu stiu.ce stiu pot spune ca exista
va spun din experienta mea ;multi ani la rand vedeam in curte argintul viu iar dupa ani o colega de serviciu i-mi spune sa prind argintu viu in sticla,sa ii pun dop si daca nu ii dau drumul in 3 zile crapa cel care l-a trimis,nu vrajitorul ci cel cere l-a platit pe vrajitor sa i-ti faca rau.asa am facut,intr-o seara cand am venit de la schimbul 2 dimineata pe la 10 mama a spalat vasele si vazind sticla curata afara a luato a spalato inca odata si asta a fost.prin jurul orei 12 a venit peste gard vecina care era cumnata lui tata si pe care o banuiam ca umbla cu lucruri necurate si mi-a zis ca dupa 12 noaptea nu a mai dormit pt ca se sufoca
atunci i-am spus ce am facut si ca de mai prind argintul viu il pun in sticla si arunc sticla in wc sa crape sa nu mai faca asa
nu stiu ce sa cred dar de atunci nu am mai vazut asa ceva
voi ce credeti?
iar cu ghicitu in carti si cafea cred ca e un har
tatal meu a fost operat in iunie si dr a zis ca nu mai traieste decat 3 luni iar noi in august aveam bilete pt co mi-a ghicit o colega de serviciu in carti si cafea ca nu moare cand zice dr ci la cumpana dintre ani,a murit pe 14 ian
crede fiecare ce vrea
ninasave
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:43
Hai sa fim seriosi. Toti oamenii neajutorati dau vina pe cineva din exterior sau de nu-l gasesc pe acest "tap ispasitor" dau vina pe o forta "divina " ce le face rau.
Asta e pe principiul : " mama e de vina ca m-a nascut!"
Ce-ar fi sa ne asumam responsabilitati, sa vedem ce am facut ca acea persoana sa se indeparteze, ce intamplari i s-au produs in viata lui ce i-au determinat schimbarile de comportament.
A si inca ceva : de ce celalalt / cealalta e mai proast/a si mai urat/a? Oare dc intradevar fostul/a se uita dupa unul/ una mai inferioara decat noi nu e posibil sa nu fi fost el de noi? Sa nu ne fi orientat noi bine?
Hai sa fim si realisti!!!!!!!!
dafffne
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:44
eu cunosc cateva persoane care au avut probleme mari din cauza farmecelor,eu cred ca exista si sper ca nu o sa aiba nimeni atata ciuda pe mine incat sa imi faca asa ceva....
si blestemele am auzit ca se prind mai ales cele de mama...
mie chiar mi-e frica de asa ceva si nici nu mai vreau sa ma gandesc la ele..

Postat pe 21 Septembrie 2008 14:53
cea ce voi nu stiti este un singur lucru , in timpul somnului se petrec lucrurile in care credem , dragoste, magie, ura si multe altele..........................deci inconstientul , e o telepatie proprie , nu zic ca nu sunt persoane care practica magia dar si o data facuta cere un pact o jertfa iar cei care o fac nu sunt multi caci e foarte greu sa o pui in valoare si sa ii dai un rezultat , trebe chiar sa fi un om cu mintea puternica. Eu una o fac si ceea ce vreau aia se intampla fie cu el fie cu ele dar plata e dubla. ganditiva cat de mare e rasplata si daca cineva ar vrea sa vo faca doar din rautate stiind ca pretul e iadul?
claudita_timi
Postat pe 21 Septembrie 2008 18:21
Dupa cum am mai spus sunt o persoana foarte realista si practica, nu cred in varajitoare si nici in farmece, dar am avaut ocazia sa trec prin niste intamplari care m-au socat, si carora efectiv nu am avut cum sa le gasesc nici o explicatie rationala. Asa m-am convins ca exista o lume vazuta si o lume nevazuta, perceputa doar de anumite persoane foarte sensibile energetic. Puterea mintii fiecaruia din noi e extrem de mare, dar nu stim cum sa o valorificam. Chiar am vazut pe Discovery experimente cu persoane folosite de spionajul american in timpul razboiului rece care descriau interiorul unor cladiri strategice, afalate la mii de km departare , avand in fata doar poza exteriorului cladirii. Am vazut persoane care sunt mediu si care reusesc sa rezolve crime neelucidate. Sa nu mai vorbesc de telepatie, eu sunt extrem de telepatica cu persoanele cu care impart aceiasi locuinta, uneori ne intelegem fara cuvinte. Eu sunt una dintre persoanele sensibile energetic, desi sincer nu mi-as dori sa fiu, prefer explicatiile rationale. Imi amintesc de exemplu ca odata am fost invitata sa raman peste noapte la o colega de facultate, si efectiv n-am putut sa dorm toata noaptea din cauza energiei extrem de negative pe care o simteam in camera, mai tarziu am aflat ca parintii ei nu se intelegeau se certau tot timpul, iar mama ei chiar avea probleme psihice, ei bine toate astea eu le-am simtit chiar inainte de a cunoaste situatia reala.
De asemenea uneori am premonitii si nu in timpul somnului ci chiar in timpul, zilei, sunt ca un fel de viziuni extrem de scurte a evenimentelor care urmeaza sa mi se intample. Si nu sunt singura am cunoscut chiar persoane spirituale din alte religii carora li se intampla la fel. De multe ori am incercat sa ingnor advertismentele respective dar degeaba.
Referitor la moliftele parintelui Vasile , nu sunt neaparat numai pt exorcizare sunt niste rugaciuni foarte puternice,pt mai multe lucruri, majoriatatea persoanelor care vin la Parintele Argatu, nu vin pt farmece sau vraji, ci pt a rezolva anumite probleme dificile de sanatate sau de viata, am auzit ca au venit si pt exorcizare, dar eu n-am asistata la asa ceva si nici nu imi doresc. In orice caz ca sa reusesti sa treci peste niste obstacole in viata puterea rugaciunii colective e extrem de benefica. Si e foarte bine cand aceasata rugaciune e facut sub indrumarea unei persoane evoluate spiritual, ca de exemplu preot cu har, calugar budist guru, etc.

fevronia
Postat pe 21 Septembrie 2008 20:06
De la: claudita_timi, la data 2008-09-21 18:21:46cea ce voi nu stiti este un singur lucru , in timpul somnului se petrec lucrurile in care credem , dragoste, magie, ura si multe altele..........................deci inconstientul , e o telepatie proprie , nu zic ca nu sunt persoane care practica magia dar si o data facuta cere un pact o jertfa iar cei care o fac nu sunt multi caci e foarte greu sa o pui in valoare si sa ii dai un rezultat , trebe chiar sa fi un om cu mintea puternica. Eu una o fac si ceea ce vreau aia se intampla fie cu el fie cu ele dar plata e dubla. ganditiva cat de mare e rasplata si daca cineva ar vrea sa vo faca doar din rautate stiind ca pretul e iadul?

1- ce anume "faci" tu mai exact? sa inteleg ca te ocupi cu magie? daca da, ne poti spune de cate feluri este?
mamaie iti multumeste in asteptarea raspunsului!!!
a! sper sa nu te superi si imi cer scuze anticipat ptr.: este vorba de SUBCONSTIENT,acesta actioneaza in timpul somnului si iti gaseste solutii la problemele tale si nu inconstientul.

Postat pe 21 Septembrie 2008 20:18
de fapt claudia are dreptate; in timpul somnului mintea e vulnerabila.
Problema cu partea rea (sau buna) a magiei este ca, peste un timp, vraja trebuie refacuta deoarece raul se intoarce asupra celui care l-a facut.
amme22
Postat pe 21 Septembrie 2008 20:53
De la: LuckyMe, la data 2008-09-14 19:40:00farmecele, minunile, apocalipsa, diavoli, zei, stafii si asa mai departe.....NU cred in asa ceva.

dito
Ii admir pe cei care cred.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Septembrie 2008 21:17
Hm, eu de mica am auzit tot felul de povesti de la copiii si oamenii de la tzara, care chiar cred in chestiile astea, dar nu am crezut niciodata.
In schimb, m`au intrebat persoane de`a lungul timpului daca le`am facut vraji si tot felul de chestii dinastea. Recent, acum vreo 2 saptamani, mi`a zis cineva ca eu am puteri supranaturale, si era f convins de asta. Imi spunea ca ii influentez aura si ca nu si`a dat seama pana acum de asta (ne cunoastem de aproape 2 ani) decat acum de vreo 2 luni, cand a dat de greu si a vazut ca daca eu ii sunt aproape ii merge bine, iar daca ma supar pe el sau ceva ii merge f rau.
Nu stiu ce sa zic, nu cred nici acum in vraji... intr`adevar coincidente exista si dupa cum spunea el, sunt prea multe ca sa fie simple coincidente. Am stat si m`am gandit la tot felul de intamplari. Posibil sa fie vorba de ceva energie.. nu stiu... Eu cred in schimb in autosugestie. Creierul uman este formidabil... mintea omului, psihicul.. are o putere uluitoare. Incepe sa ma intereseze chestia asta. Ma gandesc sa dau la psihologie.
mainedimineata
Postat pe 22 Septembrie 2008 00:04
si eu am vazut filmul 'secretul' si vi-l recomand, desi sunt scene cu care nu sunt de acord in totalitate.
din cate stiu eu, preotii nu au voie sa citesca atunci cand e vorba de farmece.
eu cred ca atunci cand crezi, ti se si intampla. poate ca gresesti tu atunci cand nu merge o relatie, sau daca se termina brusc, pentru ca el nu te mai suporta dintr-odata, probabil ca e speriat de ceva atat de serios... am intalnit cazuri...dar farmece...si eu am avut o perioada dificila de cativa ani buni, dar nu m-am gandit niciodata la asta. merg la biserica, ma rog dimineata si seara si incerc sa ma port frumos cu toata lumea. cred ca nimic nu poate trece de Dumnezeu. daca tu crezi in El atunci totul e bine. si poti incerca sa privesti partea buna a lucrurilor, pentru ca in orice exista macar o particica de care poti sa te bucuri....

Postat pe 22 Septembrie 2008 00:23
Cred ca ne-am uitat la prea multe filme cu vrajitoare si de aia am ajuns sa credem in farmece...or exista nu or exista....multe povesti din astea auzeam cand mergeam la tara si le auzeam de la prieteni sau persoane in varsta dar credam doar ca vor sa ma sperie tinand cont ca atunci eram foarte mica

Postat pe 22 Septembrie 2008 08:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa renunt la el,sau...la mama mea? 34 De la: MayanMistica 28 Noiembrie 2011 14:41
uni oameni sunt mult prea tacuti... 34 De la: rubya_healthy 15 Septembrie 2011 04:50
ce sa fac? 38 De la: kudika066906 9 Septembrie 2009 23:52
neatza fetele 7 De la: puiut_77 1 Februarie 2011 14:40
..o posibila relatie cu un prof...? 32 De la: nefertiti2002 23 Septembrie 2009 21:03