Setari Cookie-uri

Ati risca sa va despartiti de persoana pe care o iubiti ptr, ca nu mai exista intelegere intre voi?

De la: kitty26, la data 2008-11-02 20:49:59Si inca ceva: eu nu cred in nepotrivirea a doua persoane. Daca exista iubire, fiecare va fi dispus la compromisuri, la schimbari doar ca sa nu il piarda pe celalalt, sa nu strice farmecul sau ca sa evite certurile. Asa ca nu sunt de acord cu cei care spun ca omul nu se poate schimba. Doar dragostea poate muta muntii, nu? Dapai schimba oamenii...

Sunt singura care gandeste asa?

Toata lumea gandeste asa cand e tanara si naiva pana cand oboseste. Depinde cat de repede se va intampla asta. Vorbim despre persoane si caractere fetelor! Daca el vrea sa mearga cu sania la Polul Nord si tu cu un Jeep in Sahara, degeaba exista iubire ca nici unul nu va renunta la visul sau si nici nu e corect pana la urma. Am fost cam "plastica". Mai realist spus, daca tu vrei la munte, el la mare, tu sambata seara acasa la o cana de ceai, o pizza si o comedie la tv, iar el vrea cu prietenii in club, pentru ce lupti??? Ca pana la urma te lupti cu el. Inteleg lupta asta pentru iubire cand trebuie sa-ti aperi iubitul (care stii ca e potrivit pentru tine!) in fata familiei, vecinilor, orasului, lumii, NU CU EL!!! Cauta unul caruia ii place sa stea in casa daca esti genul, nu incerca sa-l schimbi ca nu reusesti. Mi se pare si o forma de respect pana la urma. Si-apoi n-o sa se mai planga ca ii ingradesti libertatea sau ca nu-l intelegi. Cauta omul potrivit. In mod cert undeva pe pamant este unul care sambata seara sta singur la tv si isi doreste o iubita sa o stranga in brate, in timpul in care tu iti irosesti energia certandu-te cu "iubirea" ta care ar face orice s-o zbugheasca in club. Partea proasta e ca ne indragostim de cele mai nepotrivite persoane pentru noi, de aceea este atata suferinta "din dragoste" pe pamant. Ne-o facem cu mana noastra. Iar pana tu stai si-ti justifici toate dezamagirile in spatele unor vorbe mari ca "dragoste schimba munti", vine viata si-ti da una de nu te vezi, ca poate poate te vei trezi macar de data asta. Daca nu, data viitoare. Dar de trezit te vei trezi sigur. Pacat insa ca poate prea tarziu si-ti dai seama ca in timpul ala puteai face ceva constructiv cu viata ta. Toate relatiile reusite au ca numitor comun gusturi si idealuri comune, comunicare, respect, prietenie, sprijin reciproc etc. Si atunci n-o sa te mai certi din toate nimicurile sa ajungi sa crezi despre tine ca esti defecta. N-o sa se mai certe cu tine de ex.ca stai in casa si citesti mereu, atata timp cat asta e pentru tine o calitate si pentru altul poate fi la fel.Parerea mea "contrastele se atrag" dar numai "cine se aseamana se aduna".
tally_weijl
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:29
De la: kitty26, la data 2008-11-02 20:33:35Depinde mult de cele doua persoane. Eu am o prietena care s-a despartit de iubitul ei, apoi a cunoscut pe altcineva cu care a stat cateva luni. In timpul asta nu a mai vb deloc cu fostul; dar dupa ce s-a despartit si de acesta, a reluat comunicarea cu fostul..la inceput amical, i-a povestit prin ce a trecut, si treptat au reinceput relatia. Acum au hotarat data nuntii si sunt f fericiti...

Deci nu exista reguli, dupa mine conteaza mult daca esti sortit unul altuia...atunci sigur Dumnezeu va sti cum sa aranjeze lucrurile.

...degeaba vorbim noi aici. Pana la urma fiecare cu destinul lui...
tally_weijl
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:34
De la: dragon, la data 2008-11-03 01:11:25pt onuta81:am trecut da si iti raspund cam asa:daca ai in gura o guma de mestecat exe.ORBIT...,o mesteci pina isi pierde gustul.TE plictisesti si o scuipi pe strada.Vin altele si calca pe ea,e murdara si prafuita.Tu dupa un an o reintilnesti si zici:uau asta este guma mea de anul tracut(de exe ai scuipat-o int-un loc anume ,stii sigur ca e a ta).Esti tu in stare sa o mesteci din nou?
Acum referitor la strainatate,am vazut ca ai intrebat si ceva de genul asta:sunt in strainatate de 8 ani,daca ai stii cate stiu si vad eu aici...nici n-ai mai avea indoieli despre risc.Aici e alta mentalitate.Fiind totusi roman,fara sa vrei te schimbi radical,poate intr-o luna nu,dar un an...uau ce schimbare radicala .Acum tu stii cat esti de geloasa,cum vei putea accepta ca el in strainatate are relatii cu cate si mai cate.Poate comunica cu tine zilnic na msn,dar ...nu uita barbatul e barbat ,te poate iubi dar are slabiciunile si necesitatile lui.El dupa un an se poate intoarce la tine,te iubeste inca ,revine poate cu bani daca e economisitor;dar TU???Nu vei fii curioasa ce a «mancat» el in strainatate?Cu siguranta el nu-ti va raspunde,sau,poate te va mintzi,zicand ca ti-a fost fidel.Tu crezi totul ce auzi si ce nu poti verifica?Acum depinde de voi cat de mare importantza are pt voi fidelitatea.Eu sincer iti spun din experientza mea si a celorlalte ce le cunosc.Plecarea in strainatate a unuia dintre parteneri pt mai mult de o luna ,se poate numi despartire.Dar tu decizi cum poti tolera apoi consecintele.Pt mine ...iubire la distantza e fantezie.Deschide ochii ca apoi sa nu suferi .

Sunt socata de afirmatia ca toti suntem niste gume rontaite lipite pe pantofi...No comment. De unde ai auzit-o? Cu siguranta de la un tip care nu deborda de bun simt, educatie si inteligenta. Foarte urat cu atat mai mult cu cat nici macar nu este adevarat. Oamenii evolueaza!!! Sau ma rog, unii. Imi imaginez acum un exemplu care ma amuza chiar:liceu - fata indragostita de un coleg macho - el iasa cu ea o data, de doua ori si se plictiseste, nu o gaseste interesanta, ca pe altele - trec anii - ea se face o superba - ajunge sa aiba o cariera de succes (hai s-o facem si director)- el face shaibe in uzina - liceul il termina la seral sau deloc - isi bate nevasta cand nu sta in bar la beri.Stiu ca poate fi usor exagerata povestea (sau poate nu), dar am facut asta ca sa te intreb care e guma prafuita? Probabil un individ de genul a scos pentru prima data aceasta ineptie pe vremea cand avea 16 ani si credea ca toate fetele sunt lesinate dupa el. Dar nu ma indoiesc ca si pe el viata il va trezi la realitate.
In rest, de acord cu tine. Cu strainatatea asa e.
tally_weijl
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:54
DA, banuiesc ca odata si odaata tot la o ruptura se va ajunge daca nu exista intelegere.Am avut o exeperienta asemanatoare dar cu un final fericit.Am o relatie de 4-5 ani, la un momentdat nu ne mai intelgeam deloc, ne certam din nimicuri iar pe mine ma afectau f mult certurile. Ajunsesem sa am o viata f zbuciumata, pana intr-o zi cand am zis ..STOP. Am inceput sa fiu din ce in ce mai indiferenta fata de el si de relaties.Il iubeam f mult dar nu vroiam asa.I-am zis ca nu este relatia pe care eu o vreau si nu mai vreau sa continuam asa.A fost de acord, banuiesc ca si el se saturase de certuri, dar cu toate astea ne era f greu sa ne despartim.Vorbeam mereu la tel si ne comportam ca si cum nu se intamplase nimic rau. O perioada ne-am vazut mai rar si se pare ca ne-a prins tare bine. Ne intelegem si ne iubim de parca acum ne-am fi cunoscut. In concluzie sunt de acord cu o perioada de separae insa nu e bine sa fie prea mare. Un an sau doi mi se pare prea mult.Se pot intampla f multe lucruri, te poti satura sa-l astepti de exemplu..
BUBU_84
Postat pe 4 Noiembrie 2008 11:35
ok fetelor ...am citit in mare mesajele voastre si chiar ma regasesc in unele...dar ce spuneti voi despre situatia mea:sunt cu omul pe care il iubesc de 7 ani,ne-am casatorit acu 3 luni si de atunci nu facem decat sa ne certam si colac peste pupaza mai aduce si vb de divort:(dupa 3 luni va dati seama...a fost plecat juma de an in afara si cand s-a intors sa facem nunta l-am gasit ff schimbat...nu mai era acel barbat afectuos de care m-am indrag,nu-mi mai da atentie pur si simplu ma ignora:(si-a gasit un job si am observat ca mai tot timpul se aranjeaza se parfumeaza...lucru pe care inainte nu punea asa mare pret....secretara e de vina...il suna acasa sub tot felul de pretexte iar week trecut am fost la munte cu el si colegii lui de serv printre care si domnisoara respectiva....am vaz cum se priveau,ea cel putin ii facea avansuri de fata cu mine,ceva de genul:nu vrei sa vii in camera la mine sa vezi nu stiu ce...mi-a picat fata....si de atunci numai certuri...el imi spune ca nu ii place de ea ca nu e genul lui dar atunci de ce se comporta cu mine asa rece si distant..????????de ce ma ignora??si ma gandeam sa ma mut sa nu mai stau cu el...dar nu stiu daca e bine ...eu totusi sper sa-si revina ..nu vreau sa-l pierd dar nici incredere nu mai am in el...si ce sa fac ...sa divortez???era totul pt mine si acu imi face asta dupa numai 3 luni de casnicie:((nu stiu daca as avea puterea sa trec peste ....la voi macar nu e vb de casnicie si ma gand ca e ceva mai usor...acum sa vad ce mai spuneti???!!!
treysy
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:16
De la: treysy, la data 2008-11-05 12:16:27ok fetelor ...am citit in mare mesajele voastre si chiar ma regasesc in unele...dar ce spuneti voi despre situatia mea:sunt cu omul pe care il iubesc de 7 ani,ne-am casatorit acu 3 luni si de atunci nu facem decat sa ne certam si colac peste pupaza mai aduce si vb de divort:(dupa 3 luni va dati seama...a fost plecat juma de an in afara si cand s-a intors sa facem nunta l-am gasit ff schimbat...nu mai era acel barbat afectuos de care m-am indrag,nu-mi mai da atentie pur si simplu ma ignora:(si-a gasit un job si am observat ca mai tot timpul se aranjeaza se parfumeaza...lucru pe care inainte nu punea asa mare pret....secretara e de vina...il suna acasa sub tot felul de pretexte iar week trecut am fost la munte cu el si colegii lui de serv printre care si domnisoara respectiva....am vaz cum se priveau,ea cel putin ii facea avansuri de fata cu mine,ceva de genul:nu vrei sa vii in camera la mine sa vezi nu stiu ce...mi-a picat fata....si de atunci numai certuri...el imi spune ca nu ii place de ea ca nu e genul lui dar atunci de ce se comporta cu mine asa rece si distant..????????de ce ma ignora??si ma gandeam sa ma mut sa nu mai stau cu el...dar nu stiu daca e bine ...eu totusi sper sa-si revina ..nu vreau sa-l pierd dar nici incredere nu mai am in el...si ce sa fac ...sa divortez???era totul pt mine si acu imi face asta dupa numai 3 luni de casnicie:((nu stiu daca as avea puterea sa trec peste ....la voi macar nu e vb de casnicie si ma gand ca e ceva mai usor...acum sa vad ce mai spuneti???!!!



Foarte grea situatia asta...dar cred ca cel mai usor o rezolvi prin comunicare-daca ai cu cine! si mai e ceva:pe unii oameni ii poate schimba banul, pozitia sociala,etc...vezi sa nu fie si asta o problema...
fa o schimbare in relatie, "improspateaz-o"...arata-i ce are langa el si ce s-ar putea sa piarda daca mai continua asa...
Si daca nu se schimba nimic, cred ca cel mai bine-cel putin pt tine- este sa va despartiti...cine stie,poate nu este el alesul...imi dau seama ca ti-ar fii foarte greu,dar alta solutie chiar nu vad! Multa bafta!!!
blindgirl
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:29
In momentul in care o relatie ,de obicei de lunga durata si mai ales serioasa,ajunge in momentul ei de saturatie,certurile,intepaturile devin o supapa de defulare.Mi se pare de bun-simt ca o separare chiar si temporara sa fie o solutie...spre binele amandoura..dupa care se re-evalueze intensitatea sentimentelor.In teorie totul e extrem de usor...
samsonics
Postat pe 7 Noiembrie 2008 00:09
msss mult pt sfaturi blindgirls ....stii m-am cam saturat sa-i arat ce are langa el....tot timpul am facut asta,am venit cu ceva nou.sincer acu nici nu mai stiu ce sa mai fac..iti dai seama ca in 7 ani am tot facut tot felul de lucruri faine...e uns cu toate alifiile sa zic asa.cine stie ce o sa fie pe viitor....in momentul de fata parca si-a mai revenit...nu ne-am mai certat...dar sincer nu stiu cat o sa tina asta inca o data ms pt vorbele tale
treysy
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:56
De la: treysy, la data 2008-11-05 12:16:27ok fetelor ...am citit in mare mesajele voastre si chiar ma regasesc in unele...dar ce spuneti voi despre situatia mea:sunt cu omul pe care il iubesc de 7 ani,ne-am casatorit acu 3 luni si de atunci nu facem decat sa ne certam si colac peste pupaza mai aduce si vb de divort:(dupa 3 luni va dati seama...a fost plecat juma de an in afara si cand s-a intors sa facem nunta l-am gasit ff schimbat...nu mai era acel barbat afectuos de care m-am indrag,nu-mi mai da atentie pur si simplu ma ignora:(si-a gasit un job si am observat ca mai tot timpul se aranjeaza se parfumeaza...lucru pe care inainte nu punea asa mare pret....secretara e de vina...il suna acasa sub tot felul de pretexte iar week trecut am fost la munte cu el si colegii lui de serv printre care si domnisoara respectiva....am vaz cum se priveau,ea cel putin ii facea avansuri de fata cu mine,ceva de genul:nu vrei sa vii in camera la mine sa vezi nu stiu ce...mi-a picat fata....si de atunci numai certuri...el imi spune ca nu ii place de ea ca nu e genul lui dar atunci de ce se comporta cu mine asa rece si distant..????????de ce ma ignora??si ma gandeam sa ma mut sa nu mai stau cu el...dar nu stiu daca e bine ...eu totusi sper sa-si revina ..nu vreau sa-l pierd dar nici incredere nu mai am in el...si ce sa fac ...sa divortez???era totul pt mine si acu imi face asta dupa numai 3 luni de casnicie:((nu stiu daca as avea puterea sa trec peste ....la voi macar nu e vb de casnicie si ma gand ca e ceva mai usor...acum sa vad ce mai spuneti???!!!
stii ceva eu zic sa divortezi...el si-a dat seam ca tu ai mirosi ceva si de aceea s-a schimbat putin...insa stai sa vezi mai incolo...daca el nu da dooi bani pe tine tu dc sa dai...dc sa te straduiesti tu sa faci cevacand nu esti tu vinovata....e greu insa fii "barbata" ....ia pleaca de acasa du-te la ai tai sa vezi cum va veni in limba si atunci sa-l faci sa mearga in genunchi...iar apoi sa bagi divort nu sa te impaci cu el!
just23
Postat pe 8 Noiembrie 2008 18:22
a si inca ceva nu ii arata ca faci totul ca sa-i intri in gratii....aranjeaza-te ai grija de tine fii sexi slabeste in cazul in care ai cateva kg in plus...si cand vine la tine trateaza-l la fel...cu maxima indiferenta....gasesteti ocupatii pe care de obicei nu le faci...schimba-te dar pt tine nu pt el...fii mai buna pt tine nu pt el...nu traiesti pt el ar tr sa traiesti cu el...si sa stii ca si-o trage cu secretara!
just23
Postat pe 8 Noiembrie 2008 18:27
fetelor, m-am intors!
eu m-am impacat cu prietenul meu dupa ce am stat despartiti aproape 2 luni, si trebuie sa spun ca acum relatia noastra e mult mai matura si ne intelegem mult mai bine; ne-am dat seama ce am gresit si ca locul nostru e impreuna :)
sunt foarte fericita! deci, se poate si cu pauza :)

Postat pe 9 Noiembrie 2008 16:20
doamnne just 23 ce spui???cum adica si-o trage cu secretara?de ce esti asa sigura....in primul rand nu prea a avut cand...pt ca mai tot timpul e cu mine...si da arat bine toti barbatii intorc capul dupa mine..ca sa fiu un pic modesta am 56 de kg,1,70m sunt cocheta...deci nu asta ar fi un motiv...asa caa dar chiar nu cred ca inca...


treysy
Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:46
....nu cred ca a avut timp sa si-o traga cu aia...iti spun sincer
treysy
Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:47
aaaa si da poate ai dreptate cum ca s-a schimbat un pic pt ca am incep sa miros ceva...pt ca de cateva zile e mai atent cu mine...facem sex in fiecare zi...sper sa nu fie doar din motivul pe care l-ai spus tu dar daca o sa fie sa inceapa iar sa se comporte rece cu mine si sa ne certam...cu siguranta voi pleca...ma voi muta te poop si ms de pareri... o seara placuta
treysy
Postat pe 9 Noiembrie 2008 20:53
mi se pare atat de cunoscut ce ti se intampla tie. cred k stiu ce s-a intamplat cu sotul tau.e cea ce se intampla cu toti barbatii care ajung sa aiba un job mai importan si sa o duca mai bine. zicei k se aranjeaza si k se parfumeaza...hmmmm nu as vrea sa fiu dura si sa iti zic cum zicea si colega de mai sus k si-o trage cu secretara..nah poate nu are timp crede-ma k VREA. desigur tu stii mai bine daca e genul asta de barbat care sa faca asta. dar dupa indoielile pe care le ai si dupa indrazneala de care a dat dovada secretara facandu-i avansuri de fata cu tine eu una sincer cred k era incurajata de el. imi pare foarte rau pt ce ti se intampla si singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa nu incerci sa ii intri in gratii cu orice pretz ci mai bine ii demontrezi k esti o femeie sigura pe tine, de succes , mereu frumoasa , mereu aranjata, destepta si sensibile. si gaseste-ti activitate!!!
cauta-ti un job mai bun decat al lui sau macar ca al lui si arata-i k si pe tine te doresc barbatii. te pup si succes!
diana100ritm
Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:11
De la: treysy, la data 2008-11-09 20:46:20doamnne just 23 ce spui???cum adica si-o trage cu secretara?de ce esti asa sigura....in primul rand nu prea a avut cand...pt ca mai tot timpul e cu mine...si da arat bine toti barbatii intorc capul dupa mine..ca sa fiu un pic modesta am 56 de kg,1,70m sunt cocheta...deci nu asta ar fi un motiv...asa caa dar chiar nu cred ca inca...

ah si sper sa fie un sfat bun ce zic acum dar nu te desparti de el. el e putin cu capul in nori akm pluteste pe undeva si se crede mare cuceritor . e putin entuziasmat si are poate chef de inselat. dar isi va reveni cu picioarele pe pamant asta daca il ajuti si tu putin. cred k tot la tine se intoarce pt k te iubeste. incerca sa petreci mai mult timp cu el si arata-te interesata de ceea ce face fara sa pari suspi ioasa de vreo aventura. barbatii urasc femeile care ii controleaza. stii k mironositele au un succes imens si sunt cele mai bune manipulatoare..ei bine fii si tu una arata-i multa intelegere, arata-te iertatoare si buna si iubitoare.am un feeling ca va fi bine si de regula nu ma insel
diana100ritm
Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:21
De la: misphit, la data 2008-11-09 16:20:00fetelor, m-am intors!
eu m-am impacat cu prietenul meu dupa ce am stat despartiti aproape 2 luni, si trebuie sa spun ca acum relatia noastra e mult mai matura si ne intelegem mult mai bine; ne-am dat seama ce am gresit si ca locul nostru e impreuna :)
sunt foarte fericita! deci, se poate si cu pauza :)


Iar eu spun ca nu se poatE!!!!Si eu m-am despartit de prietenul meu, am stat vreo 3 luni despartiti, ne-am impacat, totul a fost perfect o vreme, spuneam si eu ca relatia merge mult mai bine...
Dar n-a durat foarte mult pentru ca dupa numai cateva luni, lucrurile au reintrat in "normal" iar acum suntem despartiti, de data asta pentru totdeauna...asa ca peste cateva luni, poti sa intri si sa-mi spui daca n-am avut dreptate...
blindgirl
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:50
De la: treysy, la data 2008-11-07 21:56:29msss mult pt sfaturi blindgirls ....stii m-am cam saturat sa-i arat ce are langa el....tot timpul am facut asta,am venit cu ceva nou.sincer acu nici nu mai stiu ce sa mai fac..iti dai seama ca in 7 ani am tot facut tot felul de lucruri faine...e uns cu toate alifiile sa zic asa.cine stie ce o sa fie pe viitor....in momentul de fata parca si-a mai revenit...nu ne-am mai certat...dar sincer nu stiu cat o sa tina asta inca o data ms pt vorbele tale


Multa bafta iti doresc!!!Si sa nu uiti ca tu, ca femeie, valorezi foarte mult!!!!!!
blindgirl
Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:51
depinde de fiecare, nu poti sa zici ca toate relatiile sunt la fel :)

Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:23
va poop si va iubesc pt ca imi dati putere si curaj cu vorbele voastre diana100ritm ...am un job mult mai bun ca al lui cu salar mult mai mare ca al lui crede-ma nu cred ca ar risca sa si-o traga cu aia...ideea e ca ea a avut curajul asta din cauza ca el nu a pus-o la punct ..in sensul ca i-a permis sa glumeasca si sa se dea pe langa el...practic i-a raspuns la glume si asta mi-a recunoscut chiar el....iar ea binenteles ca a crezut ca gata e al ei..ha ha ha ce idioata apoi cand am fost la munte i-am aratat ca de fapt el e al meu si ca are cu ce se mandri si am facut-o intr-un fel sau altul sa inteleaga ca nu e bine sa se puna cu mine si acu sa fiu si modesta...mereu ma aranjez si sunt ff cocheta...adica n-ai sa ma vezi niciod ca ies din casa fara sa ma machiez...iar ea din punctul asta de vedere e egal cu 0...nu se aranjeaza deloc....tind sa cred ce mi-a zis sotul ca nu e deloc genul lui....dar stii cum e...femeia tot femeie e....de vreo sapt am incep sa-i dau mai multa atentie si e mult mai bine...multumesc inca o data pt incurajari...am sa mai intru sa va mai povestesc cum decurg lucrurile nu am zis ..am 26 de ani..el 27 aaa si aia 23.deci nu sunt in varsta ca sa caute tinerele
treysy
Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:29
daca tot se vbeste de despartiri as avea si io o poveste:povestea reala a relatiei mele.dupa patru ani si jumatate de relatie am hotarat sa o intrerup.eu.de ce?pt ca sunt satula sa fiu pe locul doi,sunt satula sa duc o competitie pe care sunt constienta ca nu o voi castiga niciodata.problema este mama lui.este tot timpul prezenta in viata noastra si oricat de mult am incercat sa o evitam amandoi(pt ca am avut o perioada in care a inteles prin ce trec si a fost alaturi de mine)ea a fost acolo nu ca sa ne sustina sau sa ne faca vreun bine ci pur si simplu ca sa isi bage nasu si sa fie la curent cu absolut tot.am plecat din tara ca sa muncim amandoi in grecia.am crezut la un moment data ca distanta asta o sa ne uneasca pe noi mai mult si o sa o indeparteze pe ea.lucrurile nu au fost asa de loc!ba din contra!am stabilit data nuntii,sora mea sa ocupat de local.pe 29 august 2009 urma sa ne casatorim.am platit localul,neam interesat de orkestra si tot felul de lucruri legate de eveniment.am inceput sa imi cumpar reviste de mirese...pana cand intro zi a sunat maicasa si a zis ca este inadmisibil sa o sunam si sa ii spunem ca localul este rezervat si ca avansul este dat deja...trebuia sa o intrebam si p ea mai intai....acum sa anulat tot.el in continuare nu intelege nimic din tot ce ii zic.ca tre sa ne lase in pace...noi avem o viata a noastra si ei au o viata a lor...acum stam de 2 zile in aceeasi casa ,mergem la acelasi loc de munca,si nu vbm unul cu altul.stiu doarca este o kestiune de timp pana se va gasi om in locul meu la munka si voi pleca....
kik_teo
Postat pe 11 Noiembrie 2008 18:53
Sa te desparti de persoana pe care o iubesti nu e o solutie lai putea pierde ptr todeauna te sfatuesc sa vorb cu el linistita tranchila si sa clarificati situatia ca gandeste-te tu il iubesti si poate el la fel si daca va despartiti chiar temporal ai foarte multe sanse sa-l pierzi definitiv ptr ca el poate sa-si gaseasca o alta fata sau tu altu intamplator stiind ca nu mai sunteti inpreuna si cand va veni ziua sa reveniti inpreuna va dati seama ca nu mai e totul la fel nu va mai iubiti la fel de mult ca inainte si DE CE din cauza micei despartiri si din cauza ca ati vrut sa salvati relatia voastra in loc sa o salvati o pierdeti asa ca te sfatuesc sa vorbesti deschis cu el si sa-i spui tot ce simti si ce vrei dela el si daca e de acord e bine daca nu ii ceri parerea sa va despartiti nu stiu ce sa-ti mai zic ti-am zis cam tot ce gandesc si asta e din propia experienta a mea

Postat pe 13 Noiembrie 2008 16:59
Eu cred ca trebuie sa stim si care sunt cauzele neintelegerii, certurilor. Poate unul din voi este obosit (munca suprasolicitanta), poate stresul cotidian, poate lipsa banilor, scaderea pasiunii, rutina, ALTA/ ALTUL (aici e naspa si nu prea vad cale de intoarcere). In general , multi dintre noi ajungem sa ne departam in cuplu fiindca suntem prea orgoliosi, lasam chestiile banale si fara importanta care ne supara zi de zi sa se stranga, sa umple paharul...si la un moment dat iti dai seama ca v-ati schimbat, ca v-ati departat. Am avut si eu o perioada din asta...tot asa..un accident, bani bagati in spital, drumuri, avocat etc..(lipsa banilor deci), stresul , oboseala (la el mai mult), nervii mei la orice tampenie...si pama la urma am realizat ca eu sunt cauza...fiindca nu mai aveam rabdare, toleranta, gingasie , eram o SCORPIE. Si mi-am reparat greseala..Nimic nu te apropie mai mult de partener decat ..dragostea Atunci comunici cu el prin toate simturile, cu sufletul si trupul..cu fiecare rasuflare..si asa s-a dus si rutina, si stresul si oboseala lui (dormea ca un bebelus), si toate tampeniile au trecut. Ne-am revenit si cu banii pana la urma si cu ocazia asta am redescoperit lucrurile simple care ne fac fericiti. Asa ca inainte sa fugim, mai bine incercam ( cat putem de bine)sa reparam. Dupa aia, in functie de rezultate, te mai gandesti (si nu ma refer la rezultate de scurta durata).
Hazel_eyes
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:23
Si sa te desparti sperand ca asta rezolva lucrurile...nuj ce sa zic..tu suferi, sufera si el. Nu cred ca suferinta si distanta poate sa nasca iubire..poate dor. Iubirea naste iubire.
Hazel_eyes
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:25
De la: kik_teo, la data 2008-11-11 18:53:09daca tot se vbeste de despartiri as avea si io o poveste:povestea reala a relatiei mele.dupa patru ani si jumatate de relatie am hotarat sa o intrerup.eu.de ce?pt ca sunt satula sa fiu pe locul doi,sunt satula sa duc o competitie pe care sunt constienta ca nu o voi castiga niciodata.problema este mama lui.este tot timpul prezenta in viata noastra si oricat de mult am incercat sa o evitam amandoi(pt ca am avut o perioada in care a inteles prin ce trec si a fost alaturi de mine)ea a fost acolo nu ca sa ne sustina sau sa ne faca vreun bine ci pur si simplu ca sa isi bage nasu si sa fie la curent cu absolut tot.am plecat din tara ca sa muncim amandoi in grecia.am crezut la un moment data ca distanta asta o sa ne uneasca pe noi mai mult si o sa o indeparteze pe ea.lucrurile nu au fost asa de loc!ba din contra!am stabilit data nuntii,sora mea sa ocupat de local.pe 29 august 2009 urma sa ne casatorim.am platit localul,neam interesat de orkestra si tot felul de lucruri legate de eveniment.am inceput sa imi cumpar reviste de mirese...pana cand intro zi a sunat maicasa si a zis ca este inadmisibil sa o sunam si sa ii spunem ca localul este rezervat si ca avansul este dat deja...trebuia sa o intrebam si p ea mai intai....acum sa anulat tot.el in continuare nu intelege nimic din tot ce ii zic.ca tre sa ne lase in pace...noi avem o viata a noastra si ei au o viata a lor...acum stam de 2 zile in aceeasi casa ,mergem la acelasi loc de munca,si nu vbm unul cu altul.stiu doarca este o kestiune de timp pana se va gasi om in locul meu la munka si voi pleca....



eu am inteles din msg tau ca nici lui nu prea ii convine ca se baga maicutza lui cu nasul unde nu ii fierbe oala. Chiar nu e in stare sa ii explice ca un cuplu e format DOAR din 2 oameni ( tu si el)? Ca tu te mariti cu el, nu cu familia lui? Si ca daca face o buba la fund, tu o sa il dai cu alifie, nu masa? (ce tampita sunt ) Sa o iubeasca, sa o respecte, sa o ajute, ca e mama lui. Dar la un moment dat, toti puii isi parasesc cuibul si isi formeaza alt cuib. E legea naturii. Daca nu e in stare sa rezolve chestia asta, nu stiu ce sa zic. Dar tu ai incercat vreodata sa vb cu ea sa ii explici chestiile astea de la " mujer la mujer" ?
Hazel_eyes
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:42
Apropo de titlul discutiei, kiar azi am urmarit o frintura dintr-o emisiune, mai veche, unde erau 3 zine - Mihaela Tatu-gazda, si invitatele ei Andreea Marin si Teo Trandafir, intr-o discurtie legata de relatii.
Ce mi-a ramas in minte a fost o apreciere a lui Teo, care e de pricpiu " in momentul in care nu mai ai subiecte comune de discutat cu partenerul, te desparti"...intesanta si totusi foarte reala parerea ei.
Decit kin in 2, mai bine singur.
_iluzie_
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:04
foarte buna intrebare ai pus. iti pot raspunde din propria experienta. am decis sa ma despart de prietenul meu, pe care il iubeam cu toata fiinta mea, in momentul in care am simtit ca nu mai este implicat in relatie si nu mai reprezint ceva ptr el. am suferit enorm de mult si ajutorul prietenilor a fost de mare ajutor. dupa un timp i-am spus ca vreau sa ne impacam iar el a spus ca este de acord caci ma iubeste.... dar dupa cateva ore s-a razgandit spunand ca vrea sa se mai gandeasca si uite asa o tot tine. aici am vrut sa ajung si sa subliniez ca adevaratul raspuns la intrebarea mea, daca ma mai iubeste si reprezint pentu el cu adevarat ceva, abia acuma pot spune ca mi-am primit raspunsul cerut!!! daca ma iubea ma primea fara ezitare avand in vedere ca nu are ce sa ierte la mine ci eu la el. Cu toate astea, nu te sfatuiesc sa iei o astfel de decizie doar daca nu esti absolut sigura ca ai motive sa te indoiesti de el. Eu am avut motive serioase si dovezi palpabile insa am vrut sa-l trezesc la realitate si sa-l fac sa inteleaga ca oricand ma poate pierde mai ales daca imi inseala increderea. Iti doresc toate cele bune.
ARY_BLUE1983
Postat pe 10 Decembrie 2008 05:06
cu multa indiferenta ... rezolvi toate problemele in cuplu! Chiar daca e vina ta ...
gabytzuk
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:14
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Decembrie 2008 14:18
eu am riscat si am pierdut si acum imi pare rau si nu reusesc nici sa trec eu peste,chiar dak a trecut ceva timp,nici sa-l aduc inapoi!noi ajunsesem in punctul in care mi s-a parut mie nu avem ce discuta,subiecte comune ceva de genul,nu stiu ce ma apucase dar am luat decizia de a lua o pauza si de la o pauza s-a ajuns la ce s-a ajuns asa ca parerea mea e dak il iubesti intradevar sa te gandesti de doua ori inainte sa iei singura vreo decizie.mai bine incearca si discuta cu el mai in gluma mai in serios,pune-i niste intrebari legate de decizia asta a ta si vezi ce zice si el,eu asa as face dak as mai putea doar k eu nu prea mai am cum!te pup si bafta
annutza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parinti mei nul mai accepta 36 De la: mishutka 2 Mai 2010 16:14
am o problema 12 De la: Valy90 7 Iunie 2011 15:08
vreau parerea voastra 16 De la: kudika_12486 21 Iulie 2012 20:31
nu vreau sa il uit...doar il vreau inapoi:( 12 De la: deny_licious 9 Iulie 2009 15:05
Am si eu nevoie de ajutor va rog :( 14 De la: 4verinlove 27 Iulie 2010 16:23