Setari Cookie-uri

poti iubi 2 barbati in acelasi timp sau 2 femei?

eu u caut draga senzatii...........asa a fost sa fie sa am iubit care imi ofera senzatii tari.........sa ma iubeasca...........nu am amant s-a intamplat .................chiar daca nu ma simteam bn in rel respectiva nu am cautat senzatii tari.......m-am indragostit de amant ...........si nu am refuzat.........sa merg in paralel cu ambele rel...........si nici el nu s-a opus..........ii place situatia

Postat pe 16 Septembrie 2008 15:11
ok , am inteles . 1-0 pt tine . da' eu aici nu ma refeream la un caz sau la o persoana anume ... erau niste intrebari de principiu , in ideea ca roata se invarteste , ce astazi este sus maine poate fi jos . discutam pareri , vorbim vorbe etc.
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 19:43
da iar in viata totul e posibil....sincer nu mi-ar pasa daca prietenul m-ar insela ...........de mult nu ma mai intereseaza cf...........asta nu pot sa spun de el..............e f gelos..............roata se invarte doar daca vrei tu sau daca te lasi.............fiecare isi asterne cum doarme.............cum am mai spus imi e bn asa .......prin simplu fapt ca de mult nu am mai iubit si oricum la mine merge situatia asta de vreo 6 luni .............sper sa fie bn ata pt mine cat si pt ceilalti care fac parte din viata mea sau a lui.............acum ma simt superb maine nu stiu ce va fi..................dar traiesc clipa asta conteaza............

Postat pe 16 Septembrie 2008 20:10
ok , este normal . ai si varsta pt asta . mai bine sa o faci acum decat atunci cand o sa ai 2 copii atarnati de poale . fiecare varsta cu jucariile ei . cand eram la 20 de ani credeam ca nu sunt destule fete , asa gandeam si eu ... dar eu incercam sa spun altceva . facand abstractie de "amant" sau "prieten" . sa zicem ca ... "amantul" te considera doar ... o prietena , si-si cauta el o ... amanta . nu vreau sa spun decat ca chestia asta merge pe doua directii nu neaparat doar pe una . este minunat sa te afli in sa si cand esti convins ca locul tau este doar calare . tii haturile . dar la fel de bine s-ar putea ca a doua zi sa te pomenesti ca tu esti cel calarit . si atunci brusc vei trece in cealalta tabara . inca odata , nu vorbesc de tine . notiunile astea sunt foarte alunecoase ... bla , bla
claudio
Postat pe 16 Septembrie 2008 20:43
Relativa treaba... Cred ca in momentul in care esti intr-o relatie cu cineva si iubesti pe acel cineva, si intre timp mai apare cineva, si il iubesti si pe el... cred ca ceva nu merge in relatia cu prima persoana. Sau e posibil ca totul sa fie execelent si efectiv sa iubesti 2 persoane in acelasi timp. In definitiv, nimic nu mai este imposibil in ziua de azi...

Postat pe 16 Septembrie 2008 20:50
ai dreptate claudiu..................viitoru decide sau ziua de maine.........

Postat pe 16 Septembrie 2008 20:56
mosii tot cu ideile lor fixe ... eu raman la parerea mea : nu ai cum sa fii indragostit de doi parteneri in acelasi timp . doar pe unul il iubesti cu adevarat , total . pe celalalt doar ai impresia ca-l iubesti sau crezi ca-l iubesti sau mai rau , te prefaci ca-l iubesti . este chestie de fizica - nu te poti afla fizic in doua locuri diferite in acelasi moment . un lucru nu poate fi fals si adevarat in acelasi timp . unul dintre cei doi te poate face sa te simti in siguranta , sa-ti bata covoarele , sa-ti faca mancare sau sa-ti puna portofelul la dispozitie dar astea sunt doar niste avantaje materiale . te poti obisnui cu avantajele si comfortul oferite dar obisnuinta nu inseamna dragoste . iar atunci cand nu renunti la baiatu' bun (fraier , vaca de muls etc.) pentru cel pe care-l iubesti asta poate doar sa insemne egoism si nimic altceva ... sau poate doar faptul ca , de fapt , nu esti absolut sigur ca "celalalt" te iubeste cu adevarat ... am obosit ...
claudio
Postat pe 17 Septembrie 2008 02:02
Eu zic ca se poate , poti iubi doi parteneri in acelasi timp,
E adevarat ca intensitatea iubirii difera dar exista riscul sa te trezesti cu fundul in doua barci si sa nu fii capabil sa iei o decizie.

Cazul celiei este simplu , nu are rost sa-l discutam pentru ca deja din cele cateva randuri citite din postarile ei se intelege ca ea isi iubeste amantul si atat .

Ce te faci cand iubesti pe cineva dar din motive ce nu tin de voi va despartiti?
Dupa o perioada va intalniti intamplator si va dati seama ca dragostea aia ,,uitata'' incepe sa renasca ?
Amandoi implicati deja in alte relatii ,cu planuri de viitor alaturi de noii parteneri si cu toate astea nu te poti gandi decat la fostul/fosta ?

Mie mi s-a intamplat asta si sincera sa fiu , nu doresc la nimeni sa fie in situatia mea pentru ca au fost cele mai urate momente din viata mea.

Cand esti pus sa alegi , cand iti dai seama ca exista riscul ca cel pe care-l iubesti sa sufere din cauza ne/hotararii tale....cand esti cu x te gandesti la y iar cand esti cu y te gandesti la x .......
iris_4_ever
Postat pe 17 Septembrie 2008 02:14
Cred ca mergi sa iubesti 2 persoane in acelasi timp!Mie mi s-a intamplat cand aveam 17 ani si chiar ma simteam bine sa umblu cu 2 baieti in acelasi timp bine ca a durat doar o luna!!dAR a fost sincer placut dar totusi ma simteam vinovata pt ca amandoi tineau la mine si nu vroiam sa ranesc pe niciunu asa ca am renuntat la amandoi dupa o luna si mi-am gasit alt baiat cu care am o relatie de atunci!!E interesanta senzatie numai ca e riscant!!

Postat pe 17 Septembrie 2008 08:36
Nu poti iubi doi oameni in acelasi timp.
Poti doar sa crezi ca iubesti, sau sa te minti singur.
googoodoll
Postat pe 17 Septembrie 2008 10:58
Buna Claudio! Imi place tot ceea ce ai scris si sunt 100% de acord cu tine.Avem aproximativ aceiasi varsta si cu siguranta experienta de viata isi spune cuvantul.Cand esti tanar....ai impresia ca toata lumea e a ta.Numai tu ai dreptate,love in all around,etc,etc.Nu poti iubi doua persoane in acelasi timp.Ai doar impresia.Sentimentele sunt cu siguranta diferite si probabil ca si eu as obosi incercand sa despic firul in patru.Iar doua relatii in paralel nu tin niciodata prea mult.Chiar daca nu afla unul de altul,te plictisesti sau obosesti tu de dualitatea in care trebuie sa traiesti.Cine crede ca iubeste doi barbati,sau doua femei in acelasi timp,se inseala.De ce intotdeauna exista un prim iubit si cel de-al doilea apare ...dupa un timp?!! Exista cineva care poate sa-mi spuna ca liber,sau libera fiind,s-a indragostit in acelasi timp de doua femei,respectiv doi barbati? Si ca nu a ales.Ca i-a pastrat pe amandoi.Eu nu prea cred.Exista un al doilea pentru ca intotdeauna exista "CEVA". Ca acel ceva e sexul,rutina,plictisul,sau calitati sau defecte ale persoanei cu care esti si pe care le regasesti sau nu la noua persoana(sper ca m-am facut inteleasa ca le-am cam imbarligat),acel "CEVA" exista si face loc celei de-a doua persoane,de care....din pacate doar crezi ca esti indragostita.
leoaica65
Postat pe 17 Septembrie 2008 11:03
si putina interventie si din partea mea; hai sa fim serioasi: cum sa poti iubi doua persoane in acelasi timp? la o varsta imatura, poate! draga Celia, vei culege ceea ce semeni, iubita! dar asta e alegerea ta; dar nu imi spune ca iubesti in aceea si masura ambele persoane; iubesti la unul ceea ce ii lipseste celuilalt, asta e; dar te vei plictisi si de asta; nu-i nimic, vine altceva nou.....viata trebuie traita!
alian
Postat pe 17 Septembrie 2008 11:31
De la: claudio, la data 2008-09-17 02:02:31mosii tot cu ideile lor fixe ... eu raman la parerea mea : nu ai cum sa fii indragostit de doi parteneri in acelasi timp . doar pe unul il iubesti cu adevarat , total . pe celalalt doar ai impresia ca-l iubesti sau crezi ca-l iubesti sau mai rau , te prefaci ca-l iubesti . este chestie de fizica - nu te poti afla fizic in doua locuri diferite in acelasi moment . un lucru nu poate fi fals si adevarat in acelasi timp . unul dintre cei doi te poate face sa te simti in siguranta , sa-ti bata covoarele , sa-ti faca mancare sau sa-ti puna portofelul la dispozitie dar astea sunt doar niste avantaje materiale . te poti obisnui cu avantajele si comfortul oferite dar obisnuinta nu inseamna dragoste . iar atunci cand nu renunti la baiatu' bun (fraier , vaca de muls etc.) pentru cel pe care-l iubesti asta poate doar sa insemne egoism si nimic altceva ... sau poate doar faptul ca , de fapt , nu esti absolut sigur ca "celalalt" te iubeste cu adevarat ... am obosit ...
..........claudio...........ai si tu dreptate in ceea ce spui dar sunt indragostita de un singur partener pe celalalt il iubecs ca un prieten.............obisnuinta.............si nu renunt la el.........ca stiu ca nu am un viitor cu celalalt.............egoista sunt...........ca stiu ca ar trebui sa termin rel cu cel stabil........dar eu am vrut sa fac asta ,el nu vrea si stie ca nu il mai iubesc ,ca nu mai e dragostea aia mare intre noi...........dar nu vrea sa ma lase...............el ma iubeste si a zis ca e de ajuns.............

Postat pe 17 Septembrie 2008 11:52
De la: alian, la data 2008-09-17 11:31:40si putina interventie si din partea mea; hai sa fim serioasi: cum sa poti iubi doua persoane in acelasi timp? la o varsta imatura, poate! draga Celia, vei culege ceea ce semeni, iubita! dar asta e alegerea ta; dar nu imi spune ca iubesti in aceea si masura ambele persoane; iubesti la unul ceea ce ii lipseste celuilalt, asta e; dar te vei plictisi si de asta; nu-i nimic, vine altceva nou.....viata trebuie traita!
.........alian imatura nu sunt am o varsta si stiu ce vreau nu eu ma vrut sa se intample asta ,s-a intamplat pur si simplu...........nu sunt fericita de situatie dar asta e.......ma conformez............dragostea fata de cei 2 parteneri nu e la fel......e adevarat........de fapt nu e dragoste ..........unu il consider prieten si pe altul iubit ..........si da viata merge traita ........dar si nu ma plictisesc ...nu m-am plictisit de cel stabil 8 ani dar de cel actual............ oricum viitorul decide nici eu nu stiu ce va fi maine dar altii

Postat pe 17 Septembrie 2008 11:57
trebuie sa recunosc ca,daca as fi participat la aceasta discutie nu stiu daca as fi scris altceva decit claudio...exact asa gindesc si eu....dar trebuie sa aduc o completare...cind esti indragostita cu adevarat,nu vezi cine trece pe linga tine pe strada....nu auzi nimic si nu te intereseaza nimic altceva decit ceea ce tine de EL.este ceva suprem sa fii indragostit dar stii cum e sa afli intr-o zi,ca doar tu ai iubit?pe mine m-a aruncat la pamint acea zi.....si mi-au trebuit ani de zile sa ma ridic,acum sint in picioare dar nu mai pot sa ma atasez de cineva.....traiesc singura in spatele unui zid de care nu mai trece nimeni.......mi-e teama.
cocolino6
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:03
Draga mea Celia, eu cred ca, de fapt, tu nu iubesti pe niciunul dintre cei doi. E simpla atractie fizica, intelectuala, de orice fel. Insa nu IUBIRE! Iubirea e ceva mult mai puternic, e o minune. E una dintre minunile pe care le putem face noi, ca oameni, pe acest pamant. E vorba de sinceritate, de respect, de admiratie...atunci cand iubesti cu adevarat nu mai ai ochi pentru alta persoana, faci tot posibilul ca iubitul tau sa fie fericit, implinit alaturi de tine. Nu stiu ce-ti doresti tu de la viata, insa iti spun sigur ca nu ai intalnit inca persoana destinata tie, nu ai iubit cu adevarat niciodata. Acestea sunt doar aventuri(chiar daca a durat 8 ani, tu nu pretuiesti aceasta relatie)...te minti pe tine, ii minti pe cei dragi...vei regreta, insa ai timp sa descoperi adevarata iubire. Cu siguranta vei intalni si a treia si a patra persoana...si tot asa...va rasari soarele si pe strada ta. Te rog sa nu uiti niciodata ca trecutul ne va urmari toata viata, insa noi trebuie sa luptam, sa trecem peste toate si sa o luam de la capat. O viata duplicitara nu este o viata sanatoasa. Iubeste si respecta barbatul care te merita! Stiu ca sunt o familista convinsa si cred, din toata inima, ca ai nevoie de un barbat care sa te ajute sa-ti deschizi cu adevarat sufletul si sa stii ca esti doar a lui si tot ce faci e pentru el! Iti doresc toata fericirea si pacea din lume!!! Si o iubire sincera si nevinovata!
vero4new
Postat pe 17 Septembrie 2008 13:31
ms pt sfaturi.......dar doar eu stiu ce simt .........si doar eu stiu ce vreau............sper sa gasesc pers care ma merita ...........sper

Postat pe 17 Septembrie 2008 14:19
cam grea partea cu gasitul persoanei care sa te merite. sincer. dar...cine stie? apropo de subiectul propus de tine: mie mi s-a intamplat sa ma simt atrasa si de un alt baiat in timp ce aveam iubit. dar nu pot sa spun ca era vb de iubire. era ceva nou si cu totul altfel decat iubitul meu si poate de aceea. am avut o tentativa de "ceva" cu el, dar nu s-a concretizat nimic. mi-am dat seama in ultimul moment ca iubitul meu nu merita si ca eu nu as putea sa continuu relatia cu el avand sentimentul infidelitatii. dar, DA, se poate sa simti atractie si, de ce nu?, iubire, pt doua persoane in acelasi timp. chiar daca e diferit si...foaarte ciudat!

Postat pe 17 Septembrie 2008 14:27
da dar eu iubesc o pers,de cealalt pers simt o altfel de iubire ...prietenie,poate obisnuinta.........nu mai e atractia aceea nu mai simt nebunia de la inceput...................pot spune ca nu iubesc 2 pers ci doar una...........sau pe amandoi dar diferit.........si apoi ca sa fac o gluma ...inima e mare are loc oricine

Postat pe 17 Septembrie 2008 14:30
uno - ca sa stii cine te merita trebuie intai sa te cunosti foarte bine , sa te privesti obiectiv ... poate ca in realitate nu esti persoana minunata care te crezi ... poate ca nu meriti ... etc. ; secundo - ca sa primesti iubire adevarata trebuie intai s-o meriti iar pentru asta trebuie sa faci un singur lucru : sa o dai neconditionat , fara sa ceri nimic in schimb ... etc. ; tertio - ca sa gasesti iubirea trebuie intai sa stii ce cauti , sa stii ce este cu adevarat iubirea (nu un capriciu , o curiozitate sau un impuls fizic etc.) sa stii cum poti recunoaste iubirea adevarata . altfel ce cauti ? ce implica iubirea adevarata ? egoism , capriciu , schimbare , minciuna , prefacatorie , duplicitate , superficialitate ? nu stiu de ce dar asta nu suna deloc a iubire ! deloc ... legile iubirii sunt simple si clare : da totul si nu cere nimic , respecta-ti jumatatea , fii cinstit cu tine insuti si cu partenerul etc. ... cam greu , nu ? poate de aceea atat de putini oameni gasesc cu adevarat dragostea adevarata ... cred
claudio
Postat pe 17 Septembrie 2008 14:48
claudio defineste tu iubirea..te rog..........eu consider iubirea si corecteaza-ma daca gresesc..........iubirea pt o pers e atunci cand vrei sa fii tot timpul cu el,cand vrei sa te tina in brate sa dormi langa el,sa ii faci pe plac,sa te sarute sa iti vb frumos,sa nu poti sta fara el,sa te gandesti tot timpul la el,el sa fie totul pt tine,sa vibrezi atunci cand e cu tine,sa nu te saturi de el,sa fie universul tau,sa nu te uiti la nimeni ci doar el sa existe pt tine.............offf.........asta simt eu..........ti se pare ca gresesc sau ca nu stiu ce inseamna a iubi ............nu cred si repet asta nu am mai simtit niciodata e pt prima data si sincer ma bucur ca am cunoscut sentimentul asta..............alta e probl ca eu simt si cunosc iubirea daca nu pot fi cu pers iubita...........

Postat pe 17 Septembrie 2008 16:28
sa inteleg ca ai fost dezamagita in viata? sau nu ai intalnit acea dragoste careia sa te dedici total? pacat ca noi femeile suntem mult prea sensibile
alian
Postat pe 17 Septembrie 2008 16:44
Celia, incearca sa intelegi macar ce-ti spune Claudio; daca nu acum poate mai tarziu ai sa pricepi ( in mod siguur).
Felicitari Claudio pentru ceea ce esti.
rodi_lady
Postat pe 17 Septembrie 2008 16:48
eu inteleg ce spune claudiu dar doar eu stiu ce simt, doar eu stiu ce trebuie facut............poate ca acum sunt legata la ochi........si nu imi dau seama si cu timpul o sa ii dau dreptate lui claudiu..........dar acum zic ,ca fac bn, altii spun ca nu.............prezentul pt mine e ok ..ce va fi in viitor nu stiu...........voi trai si voi vedea..............sper sa imi fie bn si sa nu sufar ............ce nu sunt de acord cu claudiu e faptul ca spune ca nu cunosc iubirea ..........si il contrazic ............o cunosc, am intalnit-o ............

Postat pe 17 Septembrie 2008 16:53
- Ti-ai comandat cartea pe care ti-am recomandat-o? ...
supermiki
Postat pe 17 Septembrie 2008 19:04
Ar fi bine sa te indragostesti de persoana potrivita, perfecta.
Din pacate e cam ca in reclama aia cu amorasul, cu Cupidon, ti se pune pata pe cineva fara sa conteze ratiunea, si degeaba iti spui ca nu e bine, inima nu asculta de logica.
googoodoll
Postat pe 17 Septembrie 2008 19:13
De la: supermiki, la data 2008-09-17 19:04:45 - Ti-ai comandat cartea pe care ti-am recomandat-o? ...
.da am comandat ....ms

Postat pe 17 Septembrie 2008 19:19
1. Poti iubi 2 barbati in acelasi timp: partenerul de viata si pe cel mai bun prieten (amic)
2. Iubire adevarata,pasionala pt 2 barbati in acelasi timp nu, pt unul e iubire, pt celalalt este doar un capriciu,moft, iluzia de iubire,superficialitate
ChocolateQueen
Postat pe 17 Septembrie 2008 20:24
nu am zis niciodata ca am acelasi sentimente pt amandoi...............cititi toate postarile si apoi dati cu parerea ..........nu pot sa repete mereu pt fiecare pers...........

Postat pe 17 Septembrie 2008 20:32
De la: celia, la data 2008-09-17 20:32:57nu am zis niciodata ca am acelasi sentimente pt amandoi...............cititi toate postarile si apoi dati cu parerea ..........nu pot sa repete mereu pt fiecare pers...........



Dupa mine, concluzia ar fi aceasta: nu poti iubi doua persoane in acelasi timp, daca nu vrei si iti impui acest lucru! Suntem oameni, avem constiinta, libera alegere. Atunci cand esti sigura ca nu mai tii la persoana actuala, ci te-ai indragostit de o alta si crezi cu toata fiinta ta ca poate fi vorba de iubire, daca poti da sanse mai mari celei de-a doua relatie, atunci renunta la prima. Discuta sincer cu ambii si vei vedea ca nu le convine nici lor situatia de fata. Corect, pentru toata lumea, ar fi sa te decizi: alege la rece pe unul dintre cei doi. Gandeste-te bine! Succes!! Iubeste si vei fi iubita!
vero4new
Postat pe 18 Septembrie 2008 11:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrebare pt barbati si femei cae au experimentat tactica ..."indiferenta" 34 De la: sakura_7777777 7 Aprilie 2010 12:22
cu cat vorbim mai mult despre... 5 De la: milka_b 15 Noiembrie 2008 16:27
cele mai importante calitati? 308 De la: kudika_963026 28 Aprilie 2014 14:43
cine are amant si dc? 413 De la: 20 Decembrie 2014 03:16
Trecutul afecteaza viitorul 19 De la: dragomir_gabi 28 Octombrie 2009 10:17