Setari Cookie-uri

ulei de masline extra-virgin ...

stiu ca pentru mastile de par trebuie sa folosim ulei de masline extra-virgin, dar din cate am inteles eu majoritatea uleiurilor de masline din Romania sunt extra-virgine doar pe etichete. voi ce marci de ulei de masline folositi? care stiti sigur k sunt extravirgine? sau dak folosesc ulei de masline care nu este extravirgin nu are totusi un efect asupra parului? ceva ceva tot trebuie sa ii faca la par
ingeras_scumpik
Postat pe 18 Septembrie 2008 00:52

cam asa e cu uleiul de masline din Romania...dar eu utilizez pentru masti la par uleiul de ricin sau de catina care sunt foarte bune si hranitoare. Eu imi fac masca la par o data pe saptamana - un galbenus de ou, o lingura de miere, 2 linguri de ulei de ricin sau catina, sau o lingura din fiecare, si poti pune si suc de lamaie.

Postat pe 19 Septembrie 2008 12:32
pe mine ma interesa despre uleiul de masline pentru k vreau sa imi hidratez parul deoarece este cam uscat. uleiul de ricin este pentru caderea parului si pentru regenerarea lui si park si uleiul de catina la fel nu?
ingeras_scumpik
Postat pe 19 Septembrie 2008 14:35
Incearca masti naturale care ajuta mult:
1. pt par uscat:
- o lingura mare de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de ulei de masline
- o lingura de vitamina A( farmacie)
Tot se amesteca bine si se pune masca pe par. Se tine 2 h apoi se clateste bine cu apa calda. Daca doar capetele sunt uscate se aplica pe capete.
2. pt par gras:
- o lingura de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de masline
- o lingura mare de zeama de lamaie
- 2 linguri de coniac sau vodca (tarie de 40 grade)
Se amesteca si se pune pe par de la radacina parului. Se tine minim 2 h. Se clateste f bine cu apa calda, nu fierbinte.

O solutie mai puternica pt caderea, intarirea parului e Yuda Pilatory, aveam de vanzare, la momentul dat nu mai am, s-au terminat, dar am sa am peste 15 zile, daca o sa te intereze scrie-mi pe email: merycamerzan@yahoo.com

Bafta multa!!!!
merycam
Postat pe 20 Septembrie 2008 11:44
Buna,ulei care este intradevar extravirgin prin presare si pe care eu l-am descoperit de cateva luni ,
este Sitia sau Kalamata , ti-l recomand ,este cam greu de gasit si daca vrei mai multe detali despre
produsle despre care ti-am vb uitate pe saitul :http://www.datagon.ro/
dya0283
Postat pe 24 Ianuarie 2009 21:51
Buna!
Esti interesat/a sa ai un venit in plus?
Daca esti interesata te invit in lumea Avon. Ai parte de multe beneficii, cadouri si procent de 15% pana la 30%. Poti avansa foarte repede in afacerea ta AVON. Astept un mesaj la id-ul crystal_girl5008. Multumesc!
arynaaa
Postat pe 20 Februarie 2009 20:45
De la: arynaaa, la data 2009-02-20 20:45:44Buna!
Esti interesat/a sa ai un venit in plus?
Daca esti interesata te invit in lumea Avon. Ai parte de multe beneficii, cadouri si procent de 15% pana la 30%. Poti avansa foarte repede in afacerea ta AVON. Astept un mesaj la id-ul crystal_girl5008. Multumesc!



buna,nu am nici un interes ,dar ca sunt foarte multumita de aceasta gama .
dya0283
Postat pe 23 Februarie 2009 03:13
De la: ingeras_scumpik, la data 2008-09-18 00:52:43stiu ca pentru mastile de par trebuie sa folosim ulei de masline extra-virgin, dar din cate am inteles eu majoritatea uleiurilor de masline din Romania sunt extra-virgine doar pe etichete. voi ce marci de ulei de masline folositi? care stiti sigur k sunt extravirgine? sau dak folosesc ulei de masline care nu este extravirgin nu are totusi un efect asupra parului? ceva ceva tot trebuie sa ii faca la par

Nu-ti pune pe par toate tampeniile....Uleiul despre care ai auzit este ulei de masline extra..virgin presat la rece. Se gaseste doar la plafar. Este destul de scump....cam 28 de ron 250 de g dar merita....
pisicuta_danapaula
Postat pe 26 Aprilie 2009 17:40
am parul vopsit cam d o luna....mereu am schimbat culoarea pt ca vreau o schimbare...dar ma vopsesc mereu la un interval d 1 luna si ceva aproximativ...penultima oara am folosit vopsea fara amoniac si n`am avut probleme cu caderea parulu...dar acum....d cand m`am vopsit ultima oara(vopsea cu amoniac)....imi cade cam mult:(....si p langa am varfurile despicate...are unn aspect f nesanatos.vreau si eu un sfat...cva sa ma ajute sa`l "readuc la viata".ce`mi recomandati?
katzee
Postat pe 6 Mai 2009 14:53
ulei de masline la care adaugi un galbenus de ou
vieriusinziana
Postat pe 7 Mai 2009 21:31
Eu am parul de lungime medie si foarte ondulat . Nu am gasit inca nici o masca facuta in casa care sa ma ajute la definirea buclelor.
Laura_cute
Postat pe 8 Mai 2009 12:37
PARUL va poate dezvalui starea de sanatate a organismului.
Sulful, siliciul si calciul sunt elementele care lipsesc cel mai adesea.
Ridichea este foarte importanta pentru par, deoarece contine majoritatea elementelor chimice necesare acestuia, in mod special cantitati insemnate de sulf.
Preparati un suc de ridichi.


Ungeti-va cu el pielea capului si frictionati cu grija dupa fiecare spalare.


Daca organismul dumneavoastra are deficit de suf, veti observa acum un puf fin, al firelor de par care cresc.






Daca, dupa cateva tratamente, nu obtineti rezultatele asteptate, elementul care lipseste din organismul dumneavoastra este mai curand siliciul decat sulful.
Coada-calului contine acest element din belsug.


De aceea, aceasta planta este frecvent folosita pentru clatirea parului.Reteta:


Turnati un pahar de apa peste o mana de coada-calului, proaspata sau
uscata.


Fierbeti la foc mic timp de jumatate de ora.
Puteti, de asemenea, sa beti ceai preparat din coada-calului, aplicand procedura anterioara.
Semintele de floarea soarelui si de bostan contin mari cantitati de zinc.
In dolomit se pot gasi cantitati importate de calciu si magneziu.


Este suficient sa luam, o data sau de 2-a ori pe zi, cateva pastile care sa contina dolomit.



Planta de aloe vera da rezultate excelente in spalarea parului.


Amestecati frunzele acestei plante cu apa calda.


Clatiti-va parul cu lichid filtrat, dupa ce l-ati clatit cu apa.
Pentru parul deteriorat se folosesc sampoanele pe baza de plante, iar in ceea ce priveste alimentatia, se recomanda o dieta bogata in proteine.


Daca aveti un par deteriorat sau foarte uscat, folositi ulei de ricin, ulei de soia incalzit sau ulei de masline cu cateva picaturi de vitamina A.


Cu o jumatate de ora inainte de a va spala pe cap, executati un masaj al scalpului cu aceste substante.Parului fin si uscat ii prieste spalarea cu galbenus de ou, la care se adauga cateva picaturi de suc de lamaie, cateva picaturi de vitamina A si o lingura de rom.


Se lasa acest amestec pe par timp de 10 minute.


Apoi se clateste parul cu apa calda si cu putin suc de lamaie.


Puteti folosi si un ulei de fructe diluat in locul apei, mai ales data apa este dura sau daca samponul pe care il folositi este pe baza de sapun.


Clatirea in acest mod elimina resturile de calciu din par si reface pH-ul pielii capului.
Aplicati solutii de clatire pe baza de plante daca folositi sampoane nealcaline (care se gasesc cel mai frecvent).
Pentru parul uscat sunt indicate frunzele de par, urzica, musetel si salvie.
Parului i se poate da o tenta blonda, daca este clatit cu un decoct de foaie de ceapa sau flori de musetel.


Pentru parul inchis, se folosesc urmatoarele decocturi: coaja de stejar, rizom de obligeana (trestie mirositoare), flori de hamei, frunze de nuc sau coji de nuca.
Sampoanele cu elastina sunt produse pentru un par subtire si fin.


Sampoanele care contin uleiuri din masoia sunt indicate pentru parul uscat sau foarte uscat.
Rezultate bune se obtin si cu sampoanele cu extract de nuca de cocos, migdale sau pasiflora, cu un adaos din vitaminele A, D si E si keratina.Va sugeram sa va preparati comprese pe baza de avocado.
Reteta:


Pregatiti un amestec de pulpa de avocado, un albus si doua lingurite de
ulei de masline.


Udati parul si ungeti-l cu acest amestec.


Acoperiti-l cu o folie de plastic si un prosop timp de 20 de minute.


Inlaturati amestecul de pe par si apoi spalati-va parul cu un sampon delicat.Pentru parul gras si foarte gras se recomanda sampoanele pe baza de plante.


Aceste sampoane sunt amestecuri de urzica, coada-calului, salvie, obligeana si ienupar.


Ele curata parul si il fac mai moalePentru parul gras se recomanda folosirea unui amestec de galbenus siconiac.


Amestecati un galbenus cu 30 de grame de coniac.


Masati parul ud cu acest amestec.


Clatiti dupa 10-15 minute, folosind apa cu suc obtinut din jumatate de lamaie si putin otet.
permiteti-mi sa adaug acest comentariu,tinand cont de faptul ac urmezun curs la distanta ,si am cat de cat habar
kudika062110
Postat pe 2 Septembrie 2009 11:14
NOU!! Tratament brazilian OrganiQ cu keratina - 100% natural - pentru indreptarea parului!! Cea mai inovativa,

revolutionara si sanatoasa aparitie in materie de ingrijirea parului, acum disponibil si la tine acasa !! Rezultate

uimitoare pana la 4 Luni !!Ai un par greu de aranjat? Petreci ore intregi chinuindu-te sa iti aranjezi parul dar iti

distrugi structura parului cu diferite aparate pentru indreptarea parului? Solutia este tratamentul brazilian cu

keratina, care iti va lasa parul drept, matasos, foarte stralucitor si cel mai important : SANATOS !! Parul tau va

arata ingrijit si aranjat chiar daca il lasi sa se usuce liber dupa ce il speli. Acest tratament este 100% organic,

fara chimicale, complet sigur si cu rezultate uimitoare !! Renuntati la indreptari chimice ale parului, la placa, la

timp pierdut cu indreptarea parului cu peria sau la banii cheltuiti la salon. Este cel mai potrivit pentru par

vopsit, decolorat, fara viata ! Pret complet tratament la domiciliu: 650RON ( Produse speciale pentru ingrijire dupa

tratament , pentru rezultate indelungate - sampon si balsam - incluse in pret ). Contact : ymirsy@yahoo.com
ymirsy
Postat pe 14 Martie 2011 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hello 20 De la: scorpyoW 9 Iunie 2009 22:32
Care este cea mai buna masca-tratament de par? 41 De la: balrog 14 Martie 2011 12:38
Cel mai bun Balsam fara clatire 3 De la: balrog 14 Martie 2011 13:40
Va rog mult ajutati-ma!!! 6 De la: DianaStefan 27 Iulie 2014 07:18
Cornrows, Impletituri, Frizuri misto :) 4 De la: cornrows4u 6 Septembrie 2012 15:23